Zomertijd volgend jaar week langer ~>r randstad uitzendbureau ~>r randstad uitzendbureau Film Foto Demonstratie prijswinnaars Fotobeurs Utrecht: strijd tussen amateur en vakman Veel geldnood jonggehuwden GOEDKOOPSTE VOLAUTOMATISCHE CAMERA VAN POLAROID Wedgwood Prijsvraag Casy-systeem puzzel van de v/eek i CLUBAGENDA F 19 oktober-5 november 1 Welke tafel hoort bij wie? I M I I J 32 ■p I I I I I I 26 27 19 7 7 OKTOBER 2 8 VRIJDAG ged. oude gracht 71, Haarlem - 023-319304 4 25 28 26 27 34 30 31 40 35 36 >43 41 45 44 55 56 50 51 57 60 61 58 H"1 [62 63 64 fc""i [65 ■■66 67 r Onder redactie van J.P. Bos n Ie ]B^7 52~ 53^» 59 is iedere zaterdag geopend tussen 10.00-14.00 uur voor kantoor, medisch, industrie ën technisch personeel ie of te De prijzen van de Kodak-camera en de Polaroid 1000 liggen dicht bij elkaar: respectievelijk 90 en 100 gulden. De groen uitziende Polaroid SC-70 foto ontwikkelt zich in het volle daglicht tot een kleurenop name, die volgens de fabriek nimmer verkleurt. Kalverstraat 152, Amsterdam (020) 231944 |l |2 |3 l4 |5 |6 I É7 8 9 10 11 12 25~26"1 l"" 27 28 |29 LUXEMBURG. (ANP) De zomertijd zal volgend jaar in de nacht van 1 op 2 april beginnen en eindigen in de nacht van 30 september op 1 oktober. Dat be tekent dat volgend jaar de zo mertijd een week langer zal du ren dan dit jaar. Dit maakte mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren in Luxemburg bekend tijdens een bijeenkomst van de negen minis ters van Verkeer van de negen EEG-landen in Luxemburg. I KWAM KODAK ONLANGS met de goedkoopste direct-klaar- camera, de EK 2, op de markt, Polaroid eist nu de eer op met de goedkoopste volautomatische di- rect-klaar-camera. Moet bij eerstgenoemd merk het produkt er uit „geslingerd” worden, bij de concurrentie gaat dat vanzelf. Zes gedekte tafels opgedragen aan zes beroemde persoonlijkheden uit de Britse historie, sieren veertien dagen lang onze 2e étage Haal Snel een prijsvraagformulier in de winkel en ontdek zelf welke tafel bij wie hoort. Er zijn 50 aantrekkelijke prijzen te winnen, w.o. een fraai 15-delig "Florentine Turquoise" theeservies t w v f 1200 - Iedereen kan meedoen, zonder enige verplichting Tot 5 november a.s t - (ADVERTENTIE) 49 f— r (ADVERTENTIE) ‘U I Waarom de Duitsers niet meedoen, is niet geheel duidelijk. Officieel wordt aangevoerd dat dan ook West-Berlijn mee zou moeten doen, wat weer moeilijk heden zou opleveren voor de Berlijnse Op dat tijdstip (de nachtvan 1 op 2 april) zullen Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk aan de zomertijd be ginnen. Maar Italië, Engeland en Ierland niet, want die houden aan een eigen datum vast. De kleine hoop dat West- Duitsland ook mee zou doen werd in Luxemburg wreed verstoord. Bonn heeft besloten in 1978 en 1979 nog niet mee te doen. ondergrondse die zowel door Oost- als West-Berlijn loopt. Verder zouden er economische mo tieven achter zitten. Dit is echter door de Westduitse burgemeester Schutz ont kend. Anderen noemen als Westduits be zwaar het feit dat door het invoeren van de zomertijd de Westduitse televisie niet meer parallel zou lopen met de Oostduit- se, zodat de Westduitse televisie minder bekeken zou kunnen worden in de DDR. Westduitse waarnemers in Luxemburg zeggen echter dat West-Berlijn graag de zomertijd zou willen hebben om zo de verbondenheid met de EEG tot uitdruk king te brengen. Het argument dat de DDR niet mee zou gaan, noemen ze onjuist omdat de afgelo pen zomer Polen wel de zomertijd had. Wat betekent dat, als ook West-Duitsland de zomertijd zou invoeren en Polen vol gend jaar ook, de DDR echt niet achter zal blijven. Hoewel sommige fabrikanten van foto apparatuur hun blikken meer richten op de amateur-markt, zijn er andere foto grafische industrieën die de vakfoto graaf meer naar voren willen halen. Zo zal het publiek gestimuleerd worden bij verschillende gelegenheden een vakfoto graaf in huis te halen voor het vastleggen van herinneringen. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 42 25,-: Mevr. H. Blaas, Pamassiakade 1, Haarlem; 25,-: L. Toornvliet, De Tiende- straat 3, Velsen Noord; 15,-: C. van Bakel, Meerweg 39, Bennebroek; 15,-: M. Quak- kelaar, Havenkade 25, IJmuiden; 10,-: Mevr. Vader, Kortenaerstraat 25, Haar lem; 10,-: F. J. v. d. Hoff, Wijk aan Zeeër- weg 182, IJmuiden. Vertikaal: 1 steenbok - juni - ram, 2 cello - oeros - etage, 3 Heiloo - vangst - gei, 4 on - Eemnes - art. - s.l. - n.b., 5 robber - tas - ala - a.t.o., 6 pro - ogief - staan - Ko, 7 ik - Noach - oei - krent, 8 ooi - gehakt - eg - vlas, 9 enerverend - leb - p.c., 10 net - i.e. - lens - aat - ach, 11 levant - matador - eu, 12 Erin - eed - tong - hert, 13 ekster - oost - re - kit, 14 u - Oran - acacia - esse, 15 weegschaal - stier. Haarlem - Barteljorisstraat 13-17 Telefoon 023-320850* Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V POSTBUS 18, IJMUIDEN (Van onze redactie binnenland) WAGENINGEN. Veel jonggehuwden verkeren in geldnood. Dat is de conclusie die getrokken kan worden uit het onder zoek dat ir. II. J. R. Stein heeft verricht onder 93 niet langer dan drie jaar gehuw de stelletjes in de gemeente Ede. Niet minder dan 32 van deze echtparen zeiden in een financiële crisis te verkeren. Ir. Stein deed zijn onderzoek in het ka der van zijn proefschrift, waarop hij op 2 november hoopt te promoveren tot doctor in de landbouwwetenschappen aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hoewel ir. Stein zijn onderzoek beperkte tot pasgehuwden in de gemeente Ede, moet het beschouwd worden als een tame lijk goede steekproef van alle jonge echt paren in Nederland. De promovendus meent dat waar ongeveer een derde deel van de pasgehuwden in een financiële cri sissituatie zijn geraakt, de overheid hulp moet bieden. AMFI’66, dinsdag 1 november, Salvatori, Lisse, 20 uur. Laatste cursusavond. Peiling van wat de cursusleden gaan doen: naar de AMFI-kerngroep, tijdelijke over stap naar AMFI-kerngroep tot het eind van het seizoen, afzwaaien of naar de BI-groep. Vertikaal: 2 jongensnaam, 3 sluis, 4 deel van een trap, 5 reden, 6 Frans onbepaald voornaamwoord, 8 vreemde munt (afk.), 9 schuld voldoen, 10 vogel, 11 oude vocht maat, 12 reeds, 16 sprookjesfiguur, 17 edel- grootachtbaar (afk.), 19 Europeaan 21 plaats in Duitsland, 23 vierhandig zoog dier, 24 hinder, 26 zangnoot, 28 het koelen, 29 namelijk (afk.), 31 boos, 34 geur, 36 oosterse jongensnaam, 37 kostbare stof, 38 visgerei, 40 familielid, 44 nuk, 46 ge neesmiddel, 48 deel van het paardentuig, 49 smalle strook, 51 deel van de dag (afk.), 53 Spaanse titel, 54 gevuld, 56 uitroep, 59 Nederlandse Televisie Stichting (afk.), 60 alsmede, 62 soort vet, 64 deel van ambts- kleding, 65 hevig, 67 deel van het oor, 68 selenium (afk.), 69 water in Fiüesland, 70 deel van de bijbel (afk.), 71 deel van een Franse ontkenning. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 42 Horizontaal: 1 schorpioen - leeuw, 2 teen - ork - oneer - koe, 3 Eli - eboniet - vis - re, 4 elleboog - riant - A.G., 5 n.o. - omega - eveneens, 6 boon - richel - ter - a.c., 7 oe - vete - harem - doch, 8 kras - af - oke - N. A.T.O. - Aa, 9 Jonas - set - N.S. - tosca, 10 U.S. - gratie - Daan - til, 11 nest - lak - glad - gras, 12 it. - tsaar - veto - heet, 13 raglan - Elba - rek - si, 14 agent - knap - cerise, 15 mei - boogschutter. De technische mogelijkheden op de moderne fotomarkt zijn onbeperkt. Er bestaat een volautomatische camera die door de fotograaf op afstand bedienbaar is. Hij kan hierbij gebruik maken van een elektronische zender of, het nieuwste snufje, een infrarood-signaal. Niet alleen op het gebied van de came ra’s is veel nieuws te belevfen, ook het filmmateriaal staat op deze beurs in de belangstelling. Voor het publiek is nu een hooggevoelige kleurenfilm te koop van 400 ASA. Films van deze gevoeligheid waren er in ons land tot nu toe alleen in zwart-wit. Ook in de (otobranche wordt de laat ste jaren duidelijk gevoeld dat de men sen steeds meer over vrije tijd gaan beschikken. De foto-amateurs kopen be tere camera’s en steeds meer mensen gaan hun foto’s zelf afdrukken. Volgens een importeur van kleurvergroters is er (eveneens* een lichte stijging waarneem baar in het aantal mensen dat zelf thuis kleurenvergrotingen maakt. er in ons land vorig jaar naar schatting 100.000 verkocht. De fabrikanten probe ren de reflexcamera aan te passen aan de wensen van het fotograferende publiek. De voornaamste wensen: handzaam, licht en gemakkelijk bedienbaar, worden door de fabrikant vertaald in een zoge noemde compact-camera (kleine afme tingen) waarbij het instellen wordt over gelaten aan elektronische hulpmiddelen. Zo worden de moderne lichtmeetsyste- men vaak gekoppeld aan de sluiter of het diafragma, hetgeen de bediening vereen voudigt. De toepassing van de elektroni ca brengt volgens de verschillende im porteurs met zich mee dat de camera ook goedkoper kan worden gefabriceerd. De veeleisende amateur kan natuurlijk ook een professionele camera kopen. Een Japanse fabrikant, die zijn camera’s hoofdzakelijk op het vakgebruik heeft afgestemd, gaat zich binnenkort richten op de amateurmarkt met een vereenvou digd model. Wie zo’n camera aanschaft staat niets meer in de weg voor wat betreft de technische mogelijkheden. Zo kan er een ,-,motordrive” worden aange bouwd hetgeen het mogelijk maakt vijf opnameri per seconde te maken. 'Veel voetbalfoto’s worden op deze manier ge maakt. Andere toepassingen zijn te vin den op lenzengebied. De grootste groot- V==iË PF==F Ï9“"| 1 1 "|2U 21 I 22 23 p [24 hoeklens op dit moment te koop, heelt een beeldhoek van 220 graden, hetgeen betekent ddt de voorwerpen naast en achter de fotograaf ook op de foto ko men. De grootste telelens is de 2000 mm „spiegeltelescoop”. Hiermee kan, vol gens de importeur een pasfoto op 100 meter afstand worden gemaakt. Deze lens werd onder meer gebruikt bij de recente gijzelingen in De Punt en Boven- smilde. De beide lenzen zijn echter niet voor iedere beurs, ze kosten zo’n 20.000 gulden. Een overzicht van wat er op het ogen blik op de Nederlandse „fotomarkt” te koop is, was cjleze week te zien op de fotografenvakbeurs Profotobeeld ’77. Hoewel deze beurs alleen voor vakfoto grafen toegankelijk is, zijn er bij vele standhouders artikelen te zien die ook voor de amateurs bereikbaar zijn. Een onderzoek dat een importeur van Japanse kleinbeeldcamera’s heeft ge houden, wees uit dat het profiel van de gemiddelde foto-amateur kan worden geschetst als „een huisvader tussen de 25 en de 40 met twee kinderen”. Een foto- amateur als omschreven heeft volgens de importeur vaak al een goedkope camera versleten en is toe aan een betere, met meer mogelijkheden. De balans bij het kopen van een came ra is vooral de laatste jaren overgeslagen naar de „spiegelreflex”. Van dit type zijn PUZZEL NUMMER 43 Horizontaal: 1. geestelijke, 7 sloop, 13 iemand van adel, 14 oude munt, 15 Sociaal Economische Raad (afk.), 18 mak, 20 hoefdier, 22 ongeschonden, 25 jongens naam, 27 vriendschappelijk, 29 voorzetsel, 30 bosje haar, 32 spil, 33 per expresse (afk.), 34 indien, 35 open plek in het ijs, 37 lidwoord, 39 gevangenis, 41 reeds, 42 niemand uitgezonderd, 43 rivier in Italië, 45 houding, 47 kern, 48 vleesgerecht, 50 wiel, 52 en dergelijke (afk.), 54 familielid, 55 aanhaling, 57 in memoriam (afk.), 58 Aziaat, 61 Frans lidwoord, 62( luchtig ver blijf, 63 plaats in Overijsel, 65. verfrissing, 66 speelgoed, 68 plant, 70 telwoord, 72 omgang, 73 licht uitschijnen. FILMGROEP HAARLEM houdt vanavond een demonstratie met Casy- geluidssysteem in het clublokaal Theo Thijssenschool, Piet Heinstraat 14, Haar- lem-West. De demonstratie wordt gege ven door de importeur, de Haarlemmer Ton Schravendijk, die lid is van de Haar lemse Smalfilmliga. Iedere belangstel lende is welkom. De avond begint om acht uur. Iedere filmcamera met een flitscontact kan in principe ogenblikkelijk syn chroon werken met de.Casy 7. De Casy (Camera-Synchroon) is enkele jaren ge leden als Casy 5 geïntroduceerd door de Zwitser Hans Ellenberger. Als voorgan ger van de 5 was een pulsensysteem bedacht. Bij montage was het een hele toer de pulsen weer in het gareel te krijgen. Daarom Schakelde Ellenberger over op gaatjesband. Hij pulste gaatjes in de bestaande Scotch-tape en regelde met de nodige elektronica de zaak zó, dat elk filmbeeldje overeenkwam met één gaatje in de band. Hij maakte gebruik van de Uher-reports en de Revox A 77. Na het succes van de Casy 5 kwam een verbeterde, modernere, automatische Casy 7 op de markt. Niet alleen alle Single en Super 8 camera’s met flitscon tact werken synchroon met een Casy- apparatuur, maar ook 16 mm en zelfs 35 mm-camera’s. Nadat de NOVA (Nederlandse Organi satie voor Amateurfilmers) jarenlang slechts het stripe-systeem toeliet tot de projectiedagen van het grote filmfesti val, worden dit jaar voor het eerst ook films met Casy vervaardigd, toegestaan. De filmamateur die meer wil weten over dit geluidssysteem, kan dus vanavond bij de FH terecht. (ADVERTENTIE) ■-X I I dit stijlvolle wandme j vervaardigd uit oerdegelijk massief geloogd eiken^*^^. 1 Dit pronkstuk kunt u door het elementensysteem geheel ^Nu 1 r aanpassen naar uw eigen woonideeën. Ook onze overige kollektie geloogd eiken meubelen biedt keus te over;^ eethoeken, slaapkamers, bankstellen, alles van dezelfde onverwoestbare kwaliteit.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27