schrijvende lezers knelpunten op wegen D’66 WIL WERF GUSTO BEHOUDEN KEUR b.v LOUIS FERRON Beperking van hoeveelheid geneesmiddelen per recept meesterlijk zacht SAHEL-Ianden vragen graan twjyMB s Berichtgeving: Opgelet! 28 VRIJDAG 28 OKTOBER 19 7 7 AKKOORD VAN ZIEKENFONDSEN EN ARTSEN Kabinetsformatie Melden Pontprobleem Uitzondering Hout- en Bouwmaterialen van 10.00 uur-16.00 uur een „OPENDAG”. Voor de verkoop zijn wij die dag op bovengenoemd adres gesloten. Onze nieuwbouw-renovatie aan de Harmenjansweg 19 is gerealiseerd, naar aanleiding hiervan houden wij op zaterdag 29 oktober 1977 Onze verkoop: Bouwmarkt, Koudenhorn 54-56-60 en ons magazijn Heringaweg 6, Waarderpolder zijn normaal geopend. EEN MERCEDES HUREN? Alternatief BOEKHANDEL H. COEBERGH Bouwens Autoverhuur ZEEPOST rr Huisafval Kwaliteit KNIL-salaris Kunstenaarsfederatie via een Aruco PriVé- Rekening' kun ie sparen vooreen rashond. Wee F. Hermans 29 45,- rs r st (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) J Ged. Oude Gracht 74 Haarlem (023) - 31 91 98 >or re e erd :ige J, jteu: igen zal ter gelegenheid van het verschijnen van zijn nieuwe roman TURKENVESPERS (uitgave van De Bezige Bij, Amsterdam) bij ons aanwezig zijn op ZATERDAG 29 oktober van 14.00 uur tot 16.00 uur om zijn werk te signeren. 1 AUTEURS SIGNEREN HUN WERK Bouwjaar Natuurlijk bij: 1977 Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 56 j I I I J v(a eevj Amro PnueRekening kan uiv a 11 - rrskó- vera°kenn< vVordeM behaald *9|C Sb**** ?|c |JAN BOMANS, Heemstede. (ADVERTENTIE) J. HOOGEWOUD, Heemstede. (Van onze parlementsredactie) ’77-H (Met de benenwagen naar de Amro, dus (Snuffel 'ns bij de Amro, dus.) DEN HAAG. D’66 heeft zich achter de aan de gang zijnde actie gesteld tot behoud van de scheepswerf Gusto in Schiedam. De Tweede-Kamerfractie van deze partij ziet wel oplossingen voor dit bedrijf, dat volgens haar „op ondemocratische manier ter dood is veroordeeld”. Zij verwerpt de gang van zaken die op dit stuk bij de sanering van de scheepsbouw is gevolgd. De overeenkomst houdt in dat per recept maar één keer de daarop voorgeschreven hoeveelheid wordt afgeleverd (hetgeen neerkomt op een verbod van „herhalings- recepten”) en dat per recept in het alge meen maar een hoeveelheid geneesmidde len voor ten hoogste dertig dagen kan worden voorgeschreven. Om praktische redenen hebben de af spraken over de hoeveelheden alleen,be- trekking op geneesmiddelen die worden verstrekt als poeders, tabletten, pillen, dragees en capsules. Een uitzondering is gemaakt voor ge neesmiddelen die meestal chronisch wor- dagen worden voorgeschreven, hetgeen bij fluondetabletten neerkomt op maxi maal duizend stuks. Bij minister Lubbers heeft D’66 gepleit voor het behoud van de werf zolang er geen definitieve beslissing over de. to tale scheepsbouw is. Er kwam nog geen reac tie, en daarom heeft Tweede-Kamerlid Engwirda opnieuw kritische vragen over de Gusto-kwestie tot Lubbers gericht. het ware ter overbrugging, moet Gusto terugkeren tot zijn oorspronkelijke brede activiteiten in de metaalconstructie. Op langere termijn moet de werf ingebracht worden in een vennootschap die zich met speciale projecten bezighoudt op het ge bied van de baggersector, materieel voor de olie- en gaswinning buitengaats en eventueel mijnbouw. Het parlement dreigt straks voor voldon gen feiten te worden gesteld. D’66 stelt een alternatief voor. Voor de korte termijn, als jr HANS BABELIOWSKY, Santpoort-Zuid M. VELDERS, Haarlem. Dezelfde termijn geldt als geneesmidde len op basis van het gebruik voor ten hoogste negentig dagen worden voorge schreven, zoals bijvoorbeeld antibiotica, anti-rheumatica en psychofarmaca, maar in die gevallen moet de voorschrijvende arts de letters „c.i.” (voor chronische indi catie) op het recept zetten. Verder is er een uitzondering gemaakt voor de pil en voor fluoridetabletten (in verband met de ge bruikelijke halfjaarlijkse controle door huisarts en tandarts). Daarvan kunnen per recept hoeveelheden voor maximaal 180 In het kader van de overeenkomst moet de apotheker alle afwijkingen van de ge maakte afspraken melden bij het betrok ken Ziekenfonds. De adviserend genees kundige van het fonds is gerechtigd om aan de arts te vragen waarom hij zich niet aan de afspraken heeft gehouden of waar om hij „c.i.” op een recept heeft gezet. Als ze het niet eens worden kunnen ze hun meningsverschil voorleggen aan een in te stellen „geschillencommissie geneesmid delenprescriptie” die bestaat uit twee ver tegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen en, al naar gelang de medewerker om wie het gaat, twee vertegenwoordigers van de Landelij ke Huisartsenvereniging, de Landelijke Specialistenvereniging of de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Pharmacie. Letterlijk stelt schrijver in het interview met uw krant: „Het is een internationale prijs, want het is een half Belgische, half Nederlandse prijs”. De fatale optelsom in slecht Nederlands levert ons de totale af gang van een Nederlandse auteur, die nooit iets begrepen heeft en begrijpen zal van de Nederlandse natie: de noordelijke, zuidelijke en sinds de veroveringen van Lodewijk XIV zelfs de Franse Nederlan den. Vindt Hermans het op zijn flat in Parijs „idioot” die prijs te weigeren, haar de ex-lector in de physische geografie, die kennelijk niet weet waar Brussel ligt of moet ik zeggen waar Egmont en Hoorne onthoofd werden? uit te reiken, „zou krankzinnig zijn”. Woensdagochtend 26 oktober 1977. Ik besluit, net als vele anderen, om de fiets te nemen om naar het werk te gaan. Het pontje van „tien-voor-acht” is daartoe aan gewezen. Het meest gebruikte pontje voor werkende mens en scholier en niet te ver geten vele andere kanaalcrossers. Het is ’s ochtends altijd haasten geblazen. Maar de bedoelde pont staat al met open muil te wachten op al die sportieve rijders. Edoch, wat schetst onze verbazing? Er rijdt een auto op en de bel gaat; hekken dicht en weg is ons pontje. Zou het soms een auto zijn met iets heel gevaarlijks? Nou ja van enige uitleg natuurlijk geen sprake. Erger nis in de fietsgelederen. Het wachten is nu op de acht-uurpont. De fietsenchaos groeit gestadig. Sommige fietsers zitten al met tijdproblemen. De andere pont, in het nieuwe gele jasje is gearriveerd. Het laden gaat snel. Maar de opeenhoping van fietsers is te groot. Het middendek dan maar. Och, heden daar moet eerst overleg worden gepleegd met de man in de hoge post. Tjonge, het mag zowaar. Terecht nietwaar? De pont is er toch in eerste instantie voor de fietser. Wordt er nu nog niet vertrokken? Helaas, er is een ernstige overtreding begaan. Want een paar fietsers zijn, je gelooft het niet, vóór een paar automobilisten gaan staan. De scheepstoeter moet er aan te pas komen, om de draineerders tot de orde te roepen. Gelukkig alles is weer geregeld en komen we toch nog aan de overkant. De eerste ergernis van die dag zit er al weer op, en dat allemaal op de vroege ochtend. I. C. BERG, Velsen-Noord. AMSTELVEEN (ANP). De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft met de organisaties van huisartsen, specialisten eh apothekers een overeenkomst gesloten over het beperken van de hoeveelheden geneesmiddelen die aan patiënten worden voorgeschreven. De Ziekenfondsraad heeft deze overeenkomst gisteren bekrachtigd. Er zullen nu onderhandelingen beginnen met het doel ook te komen tot afspraken over de voor te schrijven soorten geneesmiddelen. den gebruikt, bijvoorbeeld door hartpa tiënten, mensen met een te hoge bloed druk, epileptici, suikerzieken enz. Van de ze middelen kunnen hoeveelheden voor ten hoogste negentig dagen worden voor geschreven. Met de volgende schepen kan zeepost naar de daarvoor vermelde landen worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië ms „Jervis Bay” (7 nov.), Bra zilië ms. „Santa Cruz” (4 nov.), Canada ms. „C.P. Discover” (2 nov.), Indonesië ms. „Bavaria” (31 okt.), Israel ms. „Ini Showen Head” (31 okt.), Japan ms. „Benavon” (3 nov.) Kenya, Oeganda, Tanzania ms. „Mo- koto” (2 nov.), Ned. Antillen ms. „Caribia Express” (31 okt.), Nieuw Zeeland ms. „Woollahra” (3 nov.), Suriname ms. „Her cules” (31 okt.), Ver. Staten van Amerika staking, Zuid Afrika (rep.) ms. „Tabora” (2 nov.). '1 i DUJARDIN B VIEUX 1 van wenneker In uw krant van maandag 17 oktober las ik uw artikel over de cyclusmachine voor huisafval. Wat 'die octrooiraad zegt lijkt mij zeer juist, want zo’n apparaatje zal van miljarden kilo’s huisvuil miljarden kilo’s grondstoffen maken waaraan wij zo’n dringend gebrek krijgen. Uw verslaggever geeft het echter weer als „een van de vele mogelijke oplossingen” voor ons pro bleem. Als ik het goed zie pakt deze uitvin ding ons probleem radicaal anders aan. Hiermee komt er helemaal geen stinkende vuilnishoop. Simpeler kan het niet. Wat doet het rijk met zo’n prachtplan? Graag een in onze keuken. Nu door onderlinge achterdocht en ge konkel van de grote partijbonzen na maandenlang gekissebis nog steeds geen regering is gevormd, is de tijd toch wel aangebroken dat de jongeren uit de grote partijen de kans krijgen het zaakje over te nemen. Zij zullen zich in ieder geval opstel len met een ruimere en frissere kijk op eikaars mogelijkheden dan hun „grotere broers”, die zich hebben doen kennen als trage en koppige herkauwers; de uitslag van de verkiezingen zeer onwaardig. Om aan de intussen sterk toenemende werk loosheid en inflatie en de talloze andere problemen het hoofd te kunnen bieden is het beter een onervaren, maar idealisti sche regering te hebben, dan helemaal geen regering. NIAMEY (Niger) (Reuter). De SA HEL-Ianden hebben gisteren een beroep op de wereld gedaan, 500.000 ton graan te verschaffen om tegemoet te komen aan de voedselschaarste, die veroorzaakt is door nieuwe droogte in het gebied beneden de Sahara. Op een speciale bijeenkomst in Niamey heeft het SAHEL-comité, waarin acht lan den zijn vertegenwoordigd, verklaard dat minstens 150.000 ton graan nodig is tegen januari. Het comité hoopt, dat de gehele hoeveelheid voedsel, waarom gevraagd is er zal zijn voor het begin van het regensei zoen in april. In de SAHEL wonen 27 miljoen mensen. Tsjaad, Gambia, Mali, Mauretanië, Niger, Senegal, OppervVolta en de Kaapverdis- che Eilanden maken er déél van uit. Tijdens de droogteperiode vn 1974 en 1975 zijn duizenden in de SAHEL de hon gerdood gestorven. De indeling van de Schiedamse werf door de Beleidscommissie Scheepsbouw in de categorie „grote werven” is verkeerd, zegt D’66 in een memorandum. Dat stuk is uitgegeven ter gelegenheid van een ac tiedag in Schiedam ten gunste van de werf, waarop zowel een demonstratieve mars als een bijeenkomst wordt gehouden. Het ontbreekt nog aan een toekomstvisie op de scheepsbouw; afslanken alleen is niet voldoende. Wat resteert moet van goe de kwaliteit zijn, en het personeel van Gusto heeft die kwaliteit. Daarom moet de werf worden ingedeeld in de groep van werven die zich bezig zullen houden met de bouw van baggerwerktuigen en materi eel voor de buitengaatse olie- en gaswin ning. Dat sluiting van de werf is voorgeno men, kan worden teruggevoerd op zowel 'de indeling als op de slechte marktver- wachtingen voor de olie- en gaswinnings- sector op zee. Maar de ontwikkeling op die markt komt nu al boven de meest optimis tische voorspellingen uit, zegt D’66. Er wordt veel gemeenschapsgeld in de scheepsbouw gestoken, terwijl de invloed van het parlement gering is. Bij deze wil ik gaarne inhaken op de foto van de ex-KNIL-militairen, geplaatst in uw editie van 19 oktober. In het onder schrift bij die foto maakt u namelijk een kardinale fout als u schrijft dat deze men sen recht menen te hebben op pensioen. Dat is niet juist. De ex-KNIL-militairen komen op voor het salaris dat zij hebben gederfd tijdens Japanse krijgsgevangen schap, iets waar zij voor de volle 100 per cent recht op hebben. Het is een nationale schande, dat de Nederlandse staat zich aan deze verplichting heeft onttrokken. Daarmee is zij het enige land ter wereld dat zijn soldaten uit de tweede wereldoor log op ëen dergelijke wijze heeft behan deld. Wij stonden in voormalig Nederlands -Oost-Indië voor de Nederlandse zaak in een oorlog, die door de Nederlandse rege ring in Londen aan Japan was verklaard. Wij streden daar voor en onder de Neder landse vlag geheel voor rekening van de Nederlandse staat. Steeds hebben wij aan gedrongen op betaling van de achterstalli ge soldij en nu durft een Nederlandse minister te verklaren dat ons recht op die soldij is verjaard. Ja, dat haalt je de koe koek als de debiteur in gebreke blijft zijn schuld te voldoen. Een wel heel gemakke lijke manier om van je schulden af te komen. Vrijdag 14 oktober bracht uw blad over de volle breedte van de kunstpagina het nieuws dat de Kunstenaarsorganisatie NVV, vervuld van kritiek uit de Kunste naarsfederatie is gestapt. Na wat gecijfer met duizendtallen (die overigens zoals meer in deze bijdrage van de correspon dent niet kloppen) komt het waarom van deze stap: kritiek op de cultuurpolitieke stellingname van de Federatie. Vóórdat echter duidelijk wordt wat nu precies die kritiek inhoudt moeten we eerst door een opeenstapeling van verwijten heen die het functioneren en de structuur van de Fe deratie betreffen. Dan pas lezen we dat de Federatie de Nederlandse kunstenaar niet aanspreekt, dat de kunstenaar aan de ba sis geen controle heeft op de gang van zaken binnen de Federatie. Beide uitspra ken zijn behalve tendentieus tekenend voor een verkeerde opvatting over hoe een federatie dient te functioneren. Deze op merking kan immers niet anders worden geïnterpreteerd dan dat men de Federatie die toch kunstenaarsverenigingen orga niseert en geen kuiïstenaars een gebrek aan inzet aanrekent waar het b.v. gaat om een salarisverhoging of om een verbete ring in de secundaire arbeidsvoorwaarden etc. (Maar als de Federatie dat wél zou doen zou de KO NW aankomen met het verwijt dat wij onder haar duiven schieten). Wij van de Federatie vinden dat er een duidelijk verschil ligt tussen de taak van de vakbonden, i.c. de beroepsvereni gingen of het KO NW, en de taak van de door die verenigingen in het leven geroe pen koepelorganisatie. De Federatie heeft zich ontwikkeld en zal zich verder moeten ontwikkelen, tot een platform, waar kun stenaars vanuit de meest uiteenlopende beroepssituatie en achtergronden elkaar kunnen ontmoeten en gezamenlijk werken aan cultuurpolitieke programma’s in alge mene zin of vakinhoudelijk toegespitst op de onderscheiden kunstsectoren. Zo is het gegaan, zo zal het gaan, helaas niet naar de zin van de KO NW. Denkt zij overigens de pretentie, dat er een eenduidig kultuurbe- leid te voeren is voor alle kunstenaars in ons land te kunnen waarmaken? De Fede ratie meent, mede gelet op de ervaring in ruim dertig jaar opgedaan, van nee. Het konflict waarvan de korrespondent van uw blad verhaalde, laat zich niet terug brengen tot de rare beschuldigingen als zou de Federatie niet democratisch functi oneren (in de Federatieraad, het hoogste besluitvormingsorgaan van de Federatie was de KO NW met 4 van de 16 stemmen vertegenwoordigd), als zou de Federatie niet hebben geprotesteerd tegen het bezui nigingsbeleid van CRM (sinds jaren zeurt de Federatie dit departement aan de kop over het structurele tekort op de kunstbe- groting) en al die dingen meer. Het konflict is veeleer voortgekomen uit een onhandige interpretatie van het „ideologisch geschil” tussen de kunsfenaarsvakbond en de rest: van de Federatie, die de kunst misschien meer centraal stelt dan de kunstenaar. Wij dachten dat de federatieve structuur elas tisch genoeg zou zijn om zulke tegenstellin gen te dulden. Maar de bij de KO NW sterk verdedigde eenheidsgedachte gaat een dergelijke denktrant blijkbaar te ver. CAS SMITSHUIJSEN, (gesubsidieerd) beleidsmedewerker Fed. Buro, JURRIAAN SCHROFER, (onbezoldigd) voorzitter, Amsterdam. W. F. Hermans werd begiftigd met de Prijs der Nederlandse Letteren. De naam van deze onderscheiding stelt duidelijk dat de Nederlandse natie een Nederlandse schrijver wenst te eren en honoreren in het Nederlandse taalgebied. Zij wordt dan ook uitgereikt in Brussel, eens de hoofdstad van het hertogdom Brabant, anno 1977 hoofdstad van de gelijknamige Nederlandstalige Belgische provincie en de zuidelijke Nederlanden. Door de af scheiding van 1830 hebben de Nederlan den niet opgehouden te bestaan, wat de prijs bedoelt te onderlijnen en haar eigen bestaan verklaart en bevestigt. Onze zuid elijke heet deshalve Noord-Brabant en Ne derland volgens de grondwet nog steeds het Koninkrijk der Nederlanden. Dat Her mans de Prijs der Nederlandse Letteren aanvaardt op grond van haar internatio nale karakter grenst aan het ongelooflijke. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP). Hier volgt het wekelijks overzicht van werkzaamheden op Nederlandse autowe gen,"Samengesteld door ANWB en Rijks politie: Haarlem-Alkmaar: werkzaamheden in de Velsertunnel. Verkeer wordt afwisse lend door een van de tunnelbuizen geleid. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: Bij Den Oever en tussen Heerenveen en Drachten rijbaanversmallingen. Amersfoort-Zwolle: verkeer wordt bij Nunspeet over één rijbaan geleid. Voor beide rijrichtingen wel twee stroken be schikbaar. Amsterdam-Amersfoort: tussen Minden en Naarden in beide richtingen de derde rijstrook afgesloten. Max. snelheid van 70 km per uur en inhaalverbod voor vracht wagens. Tussen Amersfoort en Flevoland omleiding bij Naarden-vesting. Utrecht-Arnhem-Duitse grens: werk zaamheden op de brug over de IJssel. Arnhem-Nijmegen: rij baan verlegging bij Bemmel. Maximumsnelheid en inhaal verbod voor vrachtwagens. Breda-Gorinchem: voor beide richtin gen bij de brug 'Keizersveer maar een strook beschikbaar. Breda-Rotterdam: tussen Zevenbergen en Ridderkerk verschillende beperkende maatregelen. Utrecht-Den Bosch: van 09.30 tot 16.00 uur bij Rosmalen in beide richtingen maar een rijstrook beschikbaar. Vluchtstrook dag en nacht afgesloten. Den Bosch-Eindhoven: ter hoogte van Best een rijstrook beschikbaar in hetzij richting Den Bosch, hetzij richting Eind hoven. Eindhoven-Maastricht: bij Maastricht maar een rijstrook beschikbaar. Max. snelheid van 50 km per uur en inhaal verbod. Emmeloord-Lemmer: rij baan verleggin gen bij Lemmer. Veenendaal-Ede-Arnhem: werkzaamhe den ter hoogte van spoorwegovergang De Klomp/Ede. Een rijstrook beschikbaar.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29