Snellere vervoermiddelen zijn niet van invloed op reistijd Weinig tijd voor bepaling aanlandingsplaats ziekenfondsen Werkloosheid Senator. Transportbedri j ven Hoogleraar over werkloosheidsprobleem: tegen tonnagestop I Overeenkomsten n Buitengewoon Wilde Havana. Halvering scheepsbouw EEG tot 1980 I Ook Engeland en Ierland moeten aan tachograaf iets gedaald met tandartsen Revolutionair laag geprijsd: 10 stuks voor f2,70 50 stuks voor f 13,50 I LI o WR tg W Ziekenfondsraad akkoord met hogere premiegrens Intensieve controle op illegale haringvangst 31 VRIJDAG OKTOBER 2 8 19 7 7 ECONOMIE V Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Geen ruil Controleren Alternatieven? aan prijzen Rapport DEN HAAG (ANP). Het werklozenprobleem in ons land is veel meer een kwestie van ar- beidsmarktstructuur dan van te kort aan arbeidsplaatsen, schrijft prof. dr. W. J. van de Woestijne in het blad „De Naamloze Vennoot schap”. Een macro-economische benadering, die de structuurfou- ten niet verbetert, kan daarom naar zijn mening geen bijdrage tot oplossing van het werklozen probleem geven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het doorgaan van de import van 20 miljard kubieke meter vloeibaar aardgas uit Algerije vanaf 1984 dreigt ernstig in gevaar te komen. Volgens het contract tussen de Gasunie en de Algerijnse maatschappij Sonatrach moet de regering vóór 31 oktober 1978 beslissen waar het aanvoer- en opslagstation voor dit gas wordt gevestigd. Plannen om deze terminal op de Maasvlakte te vestigen, moeten nog worden voorbereid en aan inspraak- en andere procedures worden onderworpen. BRUSSEL (ANP) De produk- tie in de scheepsbouw in de EEG zal naar verwachting verminde ren van 4,4 miljoen ton nü tot 2,4 miljoen ton in 1980. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, meent dat het aantal arbeidsplaatsen in deze sector in dezelfde verhouding verkleind moet worden. Die sanering kost volgens de berekeningen van de Europese Commissie ongeveer 100.000 arbeidsplaatsen op de werven en bij de toeleveringsbe drijven. kreatieve handwerken Import van Algerijns aardgas komt in gevaar door tijdnood (ADVERTENTIES) en n. A Huidige aanpak is verkeerd I i 7.0» 6,35 5.80 Het contract heeft de ontbindende bepa ling dat het vervalt als vóór 31 oktober 1978 geen aanlandingsplaats is aangewe zen, hetzij in Nederland, hetzij elders in Noordwest-Europa. Desondanks vond de Gasunie het verantwoord tot afsluiting van het contract over te gaan, en Lubbers heeft daar op 18 oktober goedkeuring aan verleend. Bepaald is ook, dat nog tot 31 december 1978 ontbinding van het con- „We hebben het afgelo pen jaar enkele tienduizen den guldens moeten beta- In het jaar 2000 zal dat zowel bij een hoge als een lage schatting zijn opgelo pen tot ten hoogste zes uur. (Van onze verkeersredacteur Harry Kuiper) len om de niet-gebruikte tonnages van collega’s over te nemen. Er zijn bedrijven die hun overcapaciteit vas thouden, waardoor de prijs wordt opgedreven”, aldus de heer De Haan. Hij is van mening, dat de transportondernemingen die indertijd hun tonnage zonder een cent te betalen hebben verkregen, die zon der meer moeten afstaan aan de overheid. tract kan worden verzocht als de financie ring van het terminalproject niet zou lukken. Als de regering de Maasvlakteplannen wil doorzetten, en de tegenstand zou leiden tot negatieve adviezen van gemeentebestu ren, het gewest Rijnmond en andere be trokkenen (waarop veel kans is), dan zal dat zeker zeer veel tijd vergen. Het is niet duidelijk welke alternatieven er dan zijn om toch een (tijdelijke) aanlandingsplaats aan te wijzen. Mogelijk zou de regering in overleg met België en West-Duitsland daarvoor naar oplossingen moeten zoe ken, wil zij het contract niet verliezen. Ook heeft Lubbers gezegd, dat er van praktische voorbereidingen voor de Maas vlakte geen sprake kan zijn zolang er geen beslissing is genomen. De regering heeft al wel oriënterend overleg met de betrokken lagere overheden geopend. Omdat voor de aanleg van een kunstmatig aardgaseiland speciale wettelijke maatregelen nodig zijn, zal het parlement vroegtijdig in dergelijke plannen worden betrokken. In het rege ringsstandpunt over de aanlanding zal ook de veiligheidskwestie worden betrokken. Een eiland op zee zou minder gevaar ople veren bij een eventuele ontploffing. Namens de regering is ook gesteld dat de komst van tankers met vloeibaar aardgas stringente verkeersmaatregelen eist. In de geopperde suggestie om met Frankrijk en Italië Gronings aardgas te gen Algerijns gas te ruilen, ziet Lubbers geen heil. Tegen de tijd dat het Algerijnse gas voor Nederland ter beschikking komt (regelmatige levering vanaf 1985-1986 tot medio 2005) zullen de contracten met die landen grotendeels afgewerkt zijn. Hij geeft de voorkeur aan eigen ontvangstin stallaties, omdat dan de positie op de in- koopmarkt sterker is, vanwege het effect voor de werkgelegenheid, betere kostenbe heersing, en om zekerheid in de voor ziening te hebben. Tot deze conclusie komt de directeur van de Adviesgroep Verkeer en Vervoer te Utrecht, G. Hupkes, in zijn proef schrift „Gasgeven of afremmen toe komstscenario’s voor ons vervoerssys teem”, waarop hij vandaag aan de uni- versiteit van Amsterdam is gepromovee rd tot doctor in de economische weten schappen. Hupkes vindt het een taak van regering en parlement hieruit een beleid te destil leren, waarbij groei van de mobiliteit, zich te laten omscholen. Ongeveer vijftig mensen, van wie 25 nieuwelingen, zullen aan de cursus deel nemen. De klassieke middelen: algemene stimu lering van investeringen, matiging van de gemiddelde loonontwikkeling, verkorting van de arbeidstijd, eerlijk verdelen van het werk en vroegere pensionering, zullen alle kunnen helpen als de werkloosheid rege- matig over beroepen en regio’s verdeeld zou zijn. Dat is in feite niet de toestand en Van de totale vervoertijd kwamen toen 10 percent voor rekening van de auto, 12 percent voor het openbaar vervoer en 78 luchtvervuiling, toenemend ruimtebe slag, de vrijwel zekere vermindering van beschikbare energie en het naar zijn me ning zeer wel te beheersen aantal ver keersslachtoffers tegen elkaar moet wor den afgewogen. In 1962, aldus Hupkes, waren er in Nederland 0,7 miljoen personenauto’s. De stelling dat het werklozenprobleem veel meer een kwestie van arbeidsmarkt- structuur dan van tekort aan arbeidsplaat sen is, is gebaseerd op het feit dat er tussen de 50.000 en 60.000 geregistreerde vacatu res (en vermoedelijk nog ruim 10.000 niet geregistreerde vacatures) zijn en dat er daarnaast 100.000 a 200.000 niet-werkloze buitenlanders zijn, die zijn aangetrokken omdat er voor hun functies geen Nederlan ders beschikbaar zijn. Prof. Van de Woestijne wijst erop dat de werkloosheid niet alleen in bepaalde delen van het land is geconcentreerd, maar bo vendien in bepaalde beroepsgroepen. De werkloosheid in de metaal en de bouw is Het is een ontwikkeling die zich heeft voortgezet. Hupkes zegt dat de huidige percent voor het langzame verkeer (lo pen, fietsen en brommen). Gemiddeld legde men 7156 km af. Tien jaar later waren 2,75 miljoen per sonenauto’s en men reisde een afstand van 11.478 km. Hiervan werd toen 34 percent per auto afgelegd, 11 percent met openbaar vervoer en 55 percent werd besteed aan langzaam vervoer. dat verklaart, waarom het tot dusver niet gelukt is om de werkloosheid als een ma- cro-economisch verschijnsel, namelijk als een discrepantie tussen het totale arbeids aanbod en het totaal van de beschikbare of te vormen arbeidsplaatsen. Aldus profes sor Van de Woestijne in zijn artikel. Zareksa, de bekende fabrikante van kreatie- ve handwerken, stelt voor de goede oplos sers ruim 300 smyma knoop kussenpakket- ten beschikbaar, kom pleet met stramien, wol en werkbeschrij ving. Winkelwaarde van 35,25. autodichtheid in de Sovjet-Unie te verge lijken is met die in Nederland van vlak voor de oorlog; die in de andere Oosteu- ropese landen met de Nederlandse van vlak na de oorlog. Hij trekt hieruit de conclusie dat de huidige autodichtheid van de Verenigde Staten die van Neder land in de toekomst zal zijn. Dat leidt intussen ook tot vermindering van het jaarlijkse aantal kilometers per auto, omdat men in gezinnen met meer dan een auto niet zelden op één na alle auto’s thuislaat. geen gevolg van een tekort aan arbeids plaatsen, maar bijna geheel toe te schrij ven aan kwalitatieve verschillen tussen de aangeboden en de gevraagde arbeid. Het CBS heeft in het najaar van 1976 moeten constateren, dat er bijna 90.000 onvervul bare vacatures zijn. Zoekt men naar de oorzaken van de structurele problematiek, dan moet men de vraag stellen, waarom er zoveel buiten landse arbeidskrachten zijn aangetrok ken. Prof. Van de Woestijne wijst er op dat er vele geschoolden onder de buitenlandse arbeiders zijn en stelt dat de belangrijkste oorzaken voor het aantrekken van buiten landse arbeiders zijn: het gebrek aan ge schoolden in ons land, de behoefte aan ploegendienst en in het algemeen hun gro tere arbeidsdiscipline. Het ziekteverzuim ligt tegenwoordig ook vijf procent hoger dan tot voor kort nor maal was. Als door gebrek aan normale arbeidsdiscipline de prestatie van arbei ders vijftien en meer procent beneden het De collectieve lasten zullen sterk dalen bij de verbetering van de arbeidsonge schiktheid, zonder dat de verkregen rech ten worden aangetast. Hoe de huidige „baal-mentaliteit” zou moeten verdwijnen, weet prof. Van de Woestijne ook niet, maar hij gelooft, dat de vakbeweging daar een belangrijke rol bij zou kunnen spelen. Het zou ook al veel helpen als die „baal-menta liteit” niet meer zou worden uitgedragen door het personeel van scholen en vor mingscentra. - redelijk normale ligt, is het te begrijpen, dat de vakbonden de grootste moeite heb ben om het reële loon met een a twee procent te verhogen. Verbetering van de arbeidsdiscipline zal in de bedrijven leiden tot lagere loonkos ten, zonder nul-lijn, tot verbetering van de prijsconcurrentie met het buitenland en tot het hergeven van handelsvrijheid aan de vakbonden ten aanzien van de arbeids voorwaarden. 11 ALBLASSERDAM (ANP). De autotran- sportbedrijven zijn onte vreden over de tonnage stop, die de regering in ju ni 1975 heeft afgekondigd. Voor veel geld moeten zij de overtollige capaciteit van andere bedrijven over nemen om hun activiteiten te kunnen uitbreiden en hun onderneming gezond te houden. AMSTELVEEN (ANP) De Zieken fondsraad is gisteren zonder discussie ak koord gegaan met het voorstel de staatsse cretarissen van Volksgezondheid en Socia le Zaken te adviseren de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 januari 1978 te verhogen van 8,2 tot 8,5 percent. De loongrens voor de verplichte verzekering is volgend jaar 36.200. DEN HAAG (ANP) De controle op de naleving van het haringvangstverbod in de Noordzee wordt intensiever, zowel aan de wal als op zee. Dit heeft het ministerie van Landbouw en Visserij gisteren meege deeld. Tot de controleverscherping heeft het ministerie besloten in overleg met het openbaar ministerie. Gisteren ook werd een ambtelijk rap port bekend waarin de bouw van een aan voer- en opslagstation voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte wordt aanbevo len. Deze terminal zou vóór 1984 klaar kunnen zijn, zo meent de interdepartemen tale commissie voor Noordzeeaangelegen- heden (Icona). Vooruitlopend op de even tuele bouw van een kunstmatig eiland, biedt dit project een kans om de Neder landse energiepositie te versterken. Zo’n eiland zou op ongeveer 50 kilometer voor Hoek van Holland moeten komen. LUXEMBURG (ANP) Engeland en Ierland hebben hun verzet tegen de invoe ring van de tachograaf („de spion in de cabine”) verloren. De kaart waarop de rij en de rusttijden van een vrachtwagen chauffeur staan, moet ook daar worden ingevoerd. Het enige wat zij er op gewon nen hebben, is drie jaar uitstel. De ministers van Verkeer van de negen EEG-landen hebben gisteren de hand over hun hart gestreken en Ierland en Engeland uitstel gegeven van de maatregel die voor alle andere EEG-landen op 1 januari moet ingaan. In Nederland is deze maatregel al van kracht). ,oo ,00e .30 ,50 .70 ,55 ,00 ,60 ,40 ,20 ,30 ,90 ,50 ,00 ,20 .60 ,50 ,80 ,50 ,70 :,00 ,,80 MO 1.50 .80 1.00 ),00 1,50 1.00 1.00 1.50 ,00b 1.00 3.50 1,00 1,00 1,70 1.80 1,30e 5.00 ),20 1.00 r,20d 1.00 1.90b 1.30 5.50 7.10 8,50 0,00 3,00 6,00 8.00 9,50 1,00 1,50 1,70 9,80 9,50 4,00 7,30 5,50 7.60 4.50 1,00 5,00 5,50 0,50 19,00 :3,50 13,50 ,6,00 ,7.00 10,00 10,00 12,50 >5.001 Het ambtelijk rapport over de aardgas- invoer, dat minister Wersterterp (Verkeer en Waterstaat) de Eerste en Tweede Ka mer heeft gestuurd, onderschrijft de wen selijkheid van deze import. Zelfs bij een geringere economische groei en een min der sterke stijging van het energieverbruik is de noodzaak aanwezig. De Icona vindt dat de Maasvlakte uit oogpunt van nauti sche veiligheid en bereikbaarheid de meest geschikte plaats is. De Kamerleden wensten geen uitspraak te doen over de mogelijkheid van een „aanlandingsplaats” in Nederland, en waar deze dan moet komen. Aan de hand van vertrouwelijke gegevens die minister Lubbers zal verstrekken, willen zij de zaak uitvoerig inventariseren om te controleren of de gemaakte ontkoppeling tussen de zuivere gasinkoop en de plaats van „aan landing” juist is. Dat zal binnen vier weken gebeuren. AMSTERDAM. Snellere vervoer middelen leiden niet tot vermindering van de tijd die men per dag wil besteden aan reizen. Of men nu wandelt, autorijdt of vliegt. In 1972 reisde men vijf uur per dag en dat was tien jaar eerder even veel. Dit vertelde Aad de Haan, de oudste van drie broers, die het familiebe drijf De Haan’s Expeditie BV in Alblasserdam leiden, gisteren tijdens een pers conferentie ter gelegenheid van het 2OO-jarig bestaan van de onderneming. Dit rapport speelde in de commissiever gadering van gisteren nog nauwelijks een rol. Men besprak daar met de ministers Lubbers (Economische Zaken), Vorrink (Milieu) en Gruijters (Ruimtelijke Orde- t ning, tevens waarnemend voor Verkeer en Waterstaat) de problemen rond het con tract. Centraal stond de vraag of minister 1 Lubbers er goed aan gedaan heeft dit contract goed te keuren, nu de „aanlan dingsplaats'’ voor het gas nog niet bekend is. Deze goedkeuring moest vóór 31 okto ber worden verleend. Voor ons land kan de doorvoer van aardgas naar omliggende landen van groot belang zijn, aldus het advies. Dan zou Nederland een centrale positie in de gasvoorziening van Noordwest-Europa kunnen innemen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Voor de tweede achter eenvolgende maand is de werkloosheid iets gedaald, zowel naar zuivere aantallen als voor het seizoen gecorrigeerd. Uit voor- r lopige cijfers van het ministerie van Socia le Zaken blijkt dat na seizoencorrectie de totale werkloosheid afnam van 216.300 eind september tot 208.500 eind oktober, dus met 7800. Het aantal feitelijk ingeschreven werklo zen daalde minder: van 205.300 tot 203.500, dus met 1800. Voor seizoen gecorrigeerd waren er eind oktober 146.000 mannen en 61.900 vrouwen werkloos; feitelijk zonder werk waren er 136.000 mannen en 67.500 vrouwen. De openstaande vraag (te ver vullen vacatures, aangemeld bij de ar beidsbureaus) steeg voor seizoen gecorri geerd van 57.200 tot 61.400 en zuiver cijfer matig van 60.400 tot 62.900. De Haan’s Expeditie, die eerder dit jaar samen met twee andere ondernemin gen een expeditie onder nam door de Sahara naar Nigeria, hoopt eind dit jaar een contract te sluiten met de Algerijnse staatstran- sportondememing voor re gelmatig goederentran sport tussen Nederland en Nigeria. Het Nederlandse transportbedrijf had de routes liever zelf helemaal gereden, maar de regering van Algerije staat niet toe dat met Nederlandse vrachtwagens over haar grondgebied wordt gereden. AMSTELVEEN (ANP) De Zieken fondsraad heeft gisteren de overeenkom sten bekrachtigd die de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft afge sloten met de organisaties van tandartsen en van orthopedische maatschoenmakers. De overeenkomst-1977 met de tandart sen houdt onder meer in, dat het netto- honorarium dit jaar op basis van de salarisontwikkeling bij vergelijkbare ambtenaren ten opzichte van 1976 met 6,07 percent wordt verhoogd. De kostenvergoeding is onder protest van de tandartsen aangepast met in achtneming van het prijsbeleid van de minister van Economische Zaken. Omdat de tandartsen het er niet mee eens zijn dat de prijsregels worden toegepast op hun kostenvergoeding, is met de ziekenfond sen overeengekomen dat het deel van de kostenvergoeding dat ze daardoor derven, zal worden nabetaald indien de maat schappij tandheelkunde alsnog ontheffing krijgt van de regels van het prijsbeleid of als die regels worden ingetrokken. Al met al heeft de nu goedgekeurde overeen komst tot gevolg, dat de tarieven voor tandheelkundige hulp met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar met 5,69 percent omhoog gaan. Om een dergelijk project in principe rond te krijgen, is dus nauwelijks een jaar beschikbaar. Gezien dit krappe tijdsche ma, en gelet op de kritiek die reeds van alle kanten in het Rijnmondgebied is te verne men vanwege milieu en veiligheid, rijst er dan ook gerede twijfel aan de haalbaar heid van dit plan. Diverse Tweede-Kamer- commissies, die gisteren deze kwestie met enkele ministers bespraken, toonden zich zeer sceptisch. >e rs De transportonderne ming begint 1 januari als eerste in Nederland met een opleiding in eigen be drijf van verhuizers. Zij doet dit met behulp van het ministerie van Sociale Za ken, die veertig percent van de kosten betaalt. De opleiding biedt voor wer klozen de mogelijkheid Een gecoördineerde inkrimping van de scheepsbouwcapaciteit in de EEG is nood zakelijk, aldus de Commissie, om een ramp te voorkomen. 411e lidstaten zullen daar de last van moeten dragen. De Com missie heeft een actieprogramma opge steld om de scheepsbouw aan te passen e aan de toekomstige behoeften. Uitbreiding van de capaciteit zal men alleen toestaan in uitzonderlijke gevallen. De voorstellen van de Commissie moeten nog goedge keurd worden door de ministerraad van de EEG.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31