ROZEN PLANTEN KAN NU NOG 1 Een glas macon Aiggr spijkers Schuiven met bedjes in de kinderkamer Schrootjes zonder Krakende traptreden I i Elk jaar zo’n 1800 ongelukken met fatale afloop Kwast in folie Vandaag koken, morgen eten .1 sgllll oA I J Trappen Elektra Niet haasten 1 i Anti-slip in het bad Inspraak in de kinderkamer Af bijtmiddelen De straat heeft de naam, maar werkelijk onveilig is het thuis. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd dat elk jaar 550 mannen en 1200 vrouwen om het leven komen door ongelukken in en om de woning. Obstakels waarover men tijdens het werk struikelt, ladders die het plotseling begeven en ongelukken met elektriciteit, als men aan het repareren is, vormen de voornaamste oorzaken van noodlottige gebeurtenissen. o w I I SJ 1 F moet oppassen de im. Zlts- voor- klaar.,' and. V.'.;* yï j» llc,del elkaar worden gezet. De „onder- ider .rder Lukt dat en het blijkt geen probleem te zijn dan kun je een prima afgewerkt muurtje bouwen. Het geeft zo’n voldoe ning, dat je thuis gekomen lek ker soezerig wegzakt met een glaasje wijn. Het merk van die wijn? Macon, als u begrijpt wat ik bedoel Oudere huizen hebben vaak moei lijke trappen. Vooral de verlichting van keldertrappen is dikwijls onvol doende. Het is een kleine moeite voor meer licht in de kelder te zor gen. Dan wordt ook het afdalen van de trap hier minder onveilig. Dat is zeker ook het geval als men er op gelet heeft dat geen losse aardappe len van de wintervoorraad op de vloer zijn achtergebleven. Dat be spaart de huisgenoten mogelijke on verwachte buitelingen in het half donker. Elke trap in een woning met kin deren moet een hekje hebben dat zij nooit kunnen openmaken. Loslig gende lopers en roeden die weg schuiven als men er op stapt, moe ten natuurlijk meteen onder handen worden genomen. Wanneer de trap loper versleten is direct vervangen, want licht blijft men er met een hak in haken. z Elk seizoen weer vallen kleine kin deren uit het raam. Onvermijdelijk? Niet als men de vensters van vertica le spijlen voorziet, die hooguit acht centimeter onderling van elkaar verwijderd mogen zijn. Balkons, waardoor peuters zich kunnen heen- wringen, zijn af te dichten met can vas. Het is het noodlot verzoeken wanneer men op het balkon aan het doe-het-zelven is, om een trapleer onbewaakt achter te laten. Kinderen klimmen erop en tuimelen voordat men kan ingrijpen over het hek. Bedjes die ook als zitmeubel wor den gebruikt, moeten liefst niet bre der zijn dan 80 cm. Als er dan een paar kussens tegen de wand worden gezet, ontstaat een goed zitmeubel. Trouwens, een stapel speelse kus sens hoort er echt bij. Er zijn ook eenvoudige zitslaap- bankjes met bergruimte voor de kens en kussens in de handel. Een nadeel is dat dan elke avond het bed moet worden opgemaakt. Als laatste mogelijkheid op dit gebied is er de bedkast. Men opent de deur en dan blijkt dat de onderkant van het net jes opgemaakte bed te zijn. Maar men mist overdag de zitgelegenheid. Zo’n inrichting voor kinderen kan Doe-het-zelvers die afbijtmidde- len gebruiken, waarin vluchtige gas sen zijn verwerkt, zoals tri en tetra, moeten die in de open lucht, of an ders in een onverwarmde, goed ge ventileerde ruimte toepassen. Bij schilderwerk binnenshuis is het ver standig een of twee ramen open te houden, omdat ook. in verfsoorten deze grondstoffen zijn verwerkt. Hobbygereedschap moet scherp blijven en beschadigde delen moe- De ervaring leert dat kinderen die mee mogen denken, hun kamer zien als een hoekje voor zichzelf waar mee ze echt blij zijn. Ze gaan voor hun verjaardag of sinterklaas aller lei dingen vragen voor hun eigen woonwereld Tienduizenden kleine en grotere ongevallen in huis blijken veroor zaakt te worden door overhaasting. Snel wil men een karwei klaren en dan slaat plotseling het noodlot toe. Tragisch genoeg worden van die ge jaagdheid vooral doe-het-zelvers die voor hun genoegen bezig waren, of hun verwanten, het slachtoffer. Veel beter is het, als men thuis op karwei gaat, dat in alle rust en zonder haast te doen. Niet alleen is het zelf doen op die manier werkelijk ontspan ning, de veiligheid wordt er bepaald door gediend. Te vaak worden nog kleinigheden over het hoofd gezien die verstrekkende gevolgen (kun nen) hebben. In dit verband spreken de cijfers duidelijke taal, want nog maals in huis komen per jaar meer mensen om het leven dan in het verkeer. dunne spie, die geslagen wordt tussen de bovenkant, ervoor zor gen dat men geruisloos de trap op- of afloopt. Men begint met de „domp” te plaatsen op de onder ste trede. Druk daarna de tweede trede in het midden iets omhoog. den alle spijkers aan de achter zijde met een drevel iets in het hout gedreven, omdat deze door de krimp minder vast zijn komen te zitten. tan- mee kt). sper” is dan minder opgesloten en opmaken van de bedden gaat •nakkelijker. Wil men een kwast na het ver ven de volgende dag weer gebrui ken, dan niet schoonmaken, maar nog een keer in de verf dopen en zo in de aluminiumfolie verpakken. De kwast blijft dan zeker drie dagen zacht. Dit kan ook met rolborstels. In oktober kunnen rozen wor den geplant als men tenminste de nodige maatregelen voor be scherming treft. De rozen die na melijk in deze maand in de tuin gezet worden krijgen voor het invallen van de vorst al nieuwe wortels. Daardoor lopen ze in het voorjaar krachtiger uit. De plan- tafstand van stamrozen is 75 cen timeter. Bij struikrozen is 40 tot 50 cm voldoende. Struikrozen worden zo diep ingegraven, dat de veredelingsplaats net met grond is bedekt. Stamrozen moe ten iets scheef geplant worden. Vooral dus niet loodrecht. Het schuin planten vergemakkelijkt het op de grond leggen en dat voorkomt breuk. Wil men de groei van rozen bevorderen, dan moeten ze stevig gepoot worden. Daarna direct water geven. Bij het planten dient men er op te letten dat de wortels goed recht in de grond komen. De scheuten van in okto ber geplante rozen worden in het voorjaar teruggesnoeid tot de de finitieve lengte. Ze worden na het planten ongeveer een vierde te ruggesnoeid, want bij normale snoei zou het gevaar bestaan dat ze ’s winters nog verder be vriezen. Na het planten van stam rozen worden ze neergebogen en de kroon wordt met grond be dekt. Struikrozen worden zorg vuldig aangeaard. De kronen worden met een ge vorkte tak aan de grond vastge maakt, omdat ze vast moeten lig gen. Dan doet men zoveel grond op de takken van de kroon, dat ze overal ongeveer 10 cm bedekt zijn. Ook de stammetjes mogen Hoe gaat dat nu: zo’n steen in feite afpellen tot de gewenste dikte? Wel, je neemt de sabel (een soort langwerpige beitel) en hakt een licht gletlfje in de zij kanten. Op de kopse kant heel voorzichtig, op de strekkant for ser, net zo lang tot de steen ge halveerd is. Als dat lukt tenmin ste. Een penibel karwei, waar zelfs mijn instructeur het klam me zweet van op het voorhoofd krijgt. Je kan tenslotte niet af gaan. Een menselijk trekje, nietwaar. Luid applaus als de steen heelhuids gehalveerd uit de getrainde handen komt. Zelf doen is een ander chapiter. Dan kun je beter de alternatieve me thode hanteren. Dat kost je al leen op het eerste gezicht meer stenen. Maar de praktijk wijst anders uit. Je zet een steen schrap tussen de gespannen dij spieren. De steen niet te hoog, s.v.p. Dan met de sabel het teveel van de vier kanten aftikken. Je houdt dan in het midden van de steen een soort kussentje over. Dat sla je er voorzichtig af met de kaphamer. Dat gaat hét ge makkelijkst door de steen tegen de flank (van jezelf) te drukken. den met korte latten worden be kleed. Dit systeem wordt in de handel gebracht door De Graaf B.V. in Vlaardingen, Callen- burgstraat 33 (tel. 010-347236). Wil men tevoren een prijs weten, dan moeten gegevens zoals de afmeting van het plafond, de soort ondergrond, de afhang- hoogte en het type hout worden verstrekt. Doe-het-zelver ten voor alle zekerheid vervangen worden. Bij laswerk draagt men ui teraard de speciale bril. Voor kar weien die erg veel lawaai verooza- ken kunnen zelfs speciale oordopjes worden gebruikt. n en is njjr i.ims- Hij kan ook bepalen of de badkamer wel geschikt is voor wasmachine of centrifuge. Mochten er elders in huis ondeug delijke leidingen of snoeren zijn, laat de vakman er dan meteen een blik op werpen. Wat men natuurlijk wel zelf zal moeten weten is hoe de hoofdscha kelaar bediend moet worden als er storing optreedt. Het elektrisch be drijf geeft daarover alle informatie. Breng die aanwijzingen aan in de meterkast, het is dan zonneklaar hoe in geval van nood gehandeld moet worden. Laat aan de achterkant van de trap iemand een spietje met lijm slaan tussen stootbord en trede. Zo behandelt men Vervolgens de wat omhoog te brengen kan het hele trap. Is dit gedaan, dan wor- kraken voorgoed tot het verleden behoren. Bestaat de trap slechts uit en kele treden en is de achter-onder- zijde bereikbaar, dan kan een Krakende traptreden vormen in veel huizen een bron van er gernis. Een oorzaak kan het krimpen van het hout zijn. Bij nieuwe trappen zal daarvan nog nauwelijks sprake zijn. Alles is nog naadloos en solide. Zodra het hout echter gaat drogen ont staat door het vochtverlies krimp. Als men erin slaagt de naden op de trap te dichten of de treden met behulp van spieën Wie gaat doe-het-zelven met elek trisch gereedschap moet zich dubbel in acht nemen. Bij aanschaf eerst letten op het Kemakeurmerk van boormachines, vlakschuurders en elektrozagen. In de hobbyruimte nooit zelf dokteren met stroom, maar de installatie aan de deskundi ge overlaten. Snoer en stekkers ook niet op de vloer achterlaten. Het is het beste om hobbyruimten af te sluiten als men er niet bezig is, want ook hier overkomen kinderen vaak ongelukken omdat ze zich waagden aan gereedschap dat beslist niet voor kinderhanden is bedoeld. Koude of onvoldoende verwarm de badkamers brengen velen ertoe een los elektrisch kacheltje te plaat sen. Maar ook dat kan dramatische gevolgen hebben. Niet voor niets is dat soort bijverwarming strikt ver boden. Zelf voorzieningen treffen is taboe, in badkamers en douchecel len mogen alleen voor dit doel ver vaardigde wandkachels gebruikt worden. De vakman-installateur moet ze opstellen, niemand anders. met grond worden bedekt. Öude zakken of sparretwijgen zijn als bedekking ook geschikt. Voor het aanaarden van de struikrozen kan men het best compost gebruiken, niet de grond van naburige planten. Zou men wel die grond benutten dan zouden de wortels last van de vorst kunnen krijgen. De heu veltjes moeten zo hoog worden, dat ongeveer 15 cm van de laag ste delen van de takken be schermd zijn. Rozen die al langer staan moe ten eind oktober een winterbe- scherming krijgen. De scheuten daarvan mogen maar licht wor den gesnoeid. Van definitieve snoei kan nu geen sprake zijn. o Informatie dan blijken grote ongelukken in een klein hoekje te schuilen. Voor al deze risico’s geldt: breng anti-slip- randen aan onder losliggende tapij ten. Ruim steeds de kamers op, ook kinderkamers waar vaak speelgoed rondslingert. Leer schoolgaande kinderen dat ze hun tassen niet dwars in hal of gang achterlaten, maar prent ze in die direct bij het thuiskomen op te bergen onder de kapstok of in de eigen kamer. Dat voorkomt valpar tijen. Maak vooral ook de badkamer veiliger. Leg in het bad of in de anti-slipmatten neer. Naast de badkuip kan men een stang laten aanbrengen. Menigeen verloor door uitglijden op de gladde vloer het evenwicht en liep gecom pliceerde beenbreuken op. Een ge- leidestang helpt u veilig(er) op het „droge”. Schrootjesplafonds geven een kamer een „huiselijker” aanblik, maar veel doe-het-zelvers zien te gen het aanbrengen ervan op. Haalt men de timmerman erbij, dan wordt zo’n plafond vrij prij zig, want het arbeidsloon is hoog en de houtprijzen zijn ook niet laag. Om de mensen die het wel zelf willen doen maar het niet zo op timmeren hebben tegemoet te komen, is er nu een hieuw monta gesysteem dat volledig spijker- loos is. Het enige dat men moet doen, is met draadstiften, schroefstiften, stelmoeren en contramoeren de latten monte ren op metalen U-prpfielen, die tevoren parallel aan elkaar tegen het oude plafond zijn geschroefd. Daarmee kunnen ook hoogtever schillen, leidingen en oneffenhes den worden overbrugd. Tussen die profielen mag namelijk een ruimte van 60 cm blijven. Het pakket biedt ook voorbe werkte plafonddelen, uiteraard in diverse houtsoorten. Volgens deze methode kunnen ook wan- Veel meer dan vroeger gaan doe- I het-zelvers voor het sleutelen aan dakgoten en daken de ladder op. Dat is een van de grootste ongeval- veroorzakers, weet het Bedrijfschap Schildersbedrijf. Men wijst er daar- bij op dat het schilderen van daklijs ten vakwerk is waarin de beroeps man veel meer handigheid heeft dan de bewoner zelf, die dikwijls met zijn leven speelt als hij boven zijn macht wil verven. Waagt men zich er toch aan, zegt het Bedrijfschap, dan moet men in elk geval over een bijzonder degelij ke ladder beschikken. Voordat men erop gaat, dient men die grondig te douchebak controleren door alle sporten ervan goed in te drukken. Verstandig is het de poten te laten bekleden met rubber om wegschuiven te voor komen. Zorg ook altijd voor voldoende houvast wanneer men op hoogte werkt. Laat nooit scherp gereed schap in de zakken zitten. Wie dat opeens verliest verwondt mogelijk voorbijgangers of kinderen die on der de ladder spelen. Niet alleen hoogwerkers doen een aanslag op hun eigen veiligheid, ook laag bij de grond dreigt in huis 'voortdurend gevaar. Glijdende vloerkleedjes, rollende knikkers en gladde badkamervloeren zorgen per jaar in Nederland voor talrijke on gelukken met fatale afloop. Als men druk in huis bezig is heeft men te weinig oog voor dergelijke details en uitgevoerd worden volgens een meerjarenplan. Men bëgint met een handig bankbedje en koopt er ver der elk jaar of om de paar jaar iets bij. Heel belangrijk is dat kinderen een rol mogen spelen bij het inrich ten van hun eigen kamer. Wat maakt het nu uit of de lap gordijnstof op het bed rood, groen of paars is? Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllll Van het boekje „ABC voor de huiseigenaar” is de derde druk verschenen. Het geeft uitsteken de informatie over alles wat er bij de aankoop van een huis komt kijken. Men vindt alles op alfabet, zeer overzichtelijk. Uit geverij Westers. Schrijver onder pseudoniem. Prijs ƒ24,90. IIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Moeten twee kinderen met één •laapkamer doen, probeer dan eens het mogelijk is twee bedjes met de toge zijden tegen elkaar te zetten, haar dan met een flink schot van Plaathout ertussen. Dat geeft meer fust en privacy. Zo’n separatie kan aan beide kanten als prikbord wor den gebruikt. Een andere mogelijk- 10.30 W eid is om twee bedjes haaks op tear te zettén en ook dan kan er to schotje worden gezet. Bij het IBill, ïbruik van stapelbedden kunnen eze ook vaak haaks ten opzichte Iedereen die er wel eens mee te maken heeft gehad weet hoeveel hoofdbrekens het kan kosten om een goed menu samen te stellen voor een feestelijk etentje thuis. Van het slagen ervan kan het afsluiten van een zakelijk contract of een promotie afhangen. Voor wie het zélf koken aandurft, geeft het echter een dubbele voldoening als de gasten tevreden zijn met het gebodene en met het feit, dat de gastvrouwe zich ook met de gasten heeft kunnen bezighou den, maar niet voortdurend met een opgewonden blos op de wangen in de keuken heeft moeten staan. Hoe dat allemaal verwezenlijkt kan worden, leert Jean van Helber gen ons in „Vandaag koken, morgen eten” (Luitingh/Gourmet, Laren NH). Zoveel mogelijk voorbereiden, zodat de volgende dag alleen nog maar de laatste hand aan het werk behoeft te worden gelegd. Dat is het thema, waarop de schrijver ruim 50 menu’s samenstelde voor alle mogelijke gelegenheden. Etentjes van 3 en 4 gangen, een koud buffet, buitenlandse menu’s en wat daarna te gebruiken. U vindt het er allemaal in terug. Heel bruikbaar, ook als gewoon kookboek, voor wie eens naar iets bijzon ders lekkers op zoek is. GASTON GOURMET Een enkele keer komt er wel eens een LTS-leerling van de school, waarin onze metselcur- sus wordt gehouden, binnenge wipt. Je ziet de verbazing dan op het gezicht opbloeien. De jongen ziet iedereen ingespannen bezig en hij merkt, dat zijn leraar van overdag er ontspannen babbe lend bij staat. DAT is compleet andere koek. Overdag zo is mij verteld breken er tijdens het metselen regelmatig kleine oor logjes uit. Als één van de leerlin gen driftig de voegen staat te borstelen of met enthousiasme in de kuip staat te roeren, kan het gebeuren dat een klodder mortel op het lijf van een klasgenoot daalt. Kwade opzet wordt dan gauw vermoed en de poppen zijn aan het dansen. De leraar moet het vuurtje dan weer blussen. De leerling, die ’s avonds een kijkje komt nemen bij zijn oude re vrijwillige collega’s, de vrij-metselaars, hoort alleen maar fluiten of moppen tappen (naast het gebruikelijke troffel- gekletter). Terwijl toch de schil fers steen om de diverse oren vliegen. Zo was het tenminste weer van de week. Op het pro gramma stond het opzetten van een steens tuinmuurtje met rol laag (prima jargon). Zo’n rollaag bestaat uit naast elkaar op de vlakke kant (de strek) liggende stenen. De buitenkanten van het muurtje moeten verstevigd wor den met liggende stenen. Dan kom je al ras op een moeilijk- heidsfactor: twee platte stenen zijn te veel om gelijk te komen met de bovenkant van de rollaag en één is te weinig. Dat wordt dus hakken geblazen. Dat kost de Verenigde Baksteenindustrie een aardig aantal „waaltjes”. aan anse nte- door Han» Rombout»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35