René van de HONKBALLER BEGINT AAN VIERDE JAAR BIJ BOSTON RED SOX Kerkhof niet Suurbier: 2'h Tijdens Jumping Amsterdam jaar Schalke IF HEEFT AL EEN SPONSOR VOOR WK tegen Sparta toto-lotto Wedgwood serviezen tijdloze tafelcultuur Niets zeker Rtl 101 Gekke dingen I OKTOBER 2 8 VRIJDAG 19 7 7 37 SPORT •0,- iEN bijna 1 miljoen aan prijzen Hoop tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten b u I 3 Win Remmers waal slaagde als prof (Van onze sportredactie) ü- Win Remmerswaal: „Ik wil voorlopig nog in Amerika blijven spelen.” Vandaar dat ik nu toch hier ben”. Het is een duidelijk bewijs, dat profsport Australiër Bacon verrassend snel Gerd Wiltfang: winnaar van het openingsnummer in de Rai. 14680 winnaars, die elk ƒ22,80 (Van onze sportredactie) niet langer Wim Suurbier is de derde Nederlandse speler, die de Bundesliga momenteel rijk is. Kees Bregman speelt reeds enkele jaren als vrije verdediger bij het naburige MSV Duisburg en Willy Lippens is linkerspits van Borussia Dortmund. 76 74 75 76 75 74 75 72 74 73 72 73 72 72 Win Remmerswaal: „Ik wilde gewoon hier weg. Honkbal was het helemaal voor mij. Mijn studie in Delft eerst vliegtuig- bouwkunde, later natuurkunde zag ik toch niet meer zitten, omdat in Nederland sport ten koste van studie gaat en anders om. Ik heb toen in Amerika folders aange vraagd voor trainingskampen. Dat kan in feite iedereen. Je gaat dan volledig op eigen risico en je ziet wel of het wat wordt. Ik heb toen in een nacompetitie meege- k daan en daarna bood de werperscoach van Boston mij een contract aan”. Dat moment was een unieke gebeurtenis in het vaderlandse honkbal. Nooit eerder was een Nederlander doorgedrongen tot de profs in de Verenigde Staten. Goed, ooit speelde ene Bert Blijleven in de Major League, maar hij was al op z’n tweede jaar naar de VS vertrokken en leerde dan ook Die opmerking gaf Win Remmerswaal die dankzij het Leo van der Karfonds bij de Kansas City Royals al eens kennis had gemaakt met het Amerikaanse honkbal, weer hoop. Maar O'Connor liet verder niets van zich horen. Maar het pakte allemaal heel anders uit voor de nu 23-jarige Wassenaarden Storks werd onmiddellijk weer kampioen van de eerste klasse en in de stedenploeg van Den Haag deed Win Remmerswaal het op de werpheuvel bijzonder goed. Hij viel ook op bij O’Connor, de general-manager van de Boston Red Sox, die tijdens de Haarlemse honkbalweek in Nederland was. Mannen als Remmerswaal, Bekkers en Urbanus zouden het best kunnen redden in de lage re profafdeling in de Verenigde Staten, aldus O’Connor. ZEIST. Pas in januari als de loting voor de eindronden achter de rug is, zal een delegatie van de KNVB afreizen naar Argentinië om het verblijf van de ploeg daar te regelen. Volgens perschef Evert Grifhorst van de voetbalbond is een eerder vertrek van de delegatie zinloos, omdat nog niet definitief vaststaat in welke stad het Nederlands elftal z’n poule-wedstrijden zal afwerken. De kans is echter groot dat Oranje die eerste WK- fase doorbrengt in Mendoza in het oosten van Argenti nië, niet zo gek ver van de grens met Chili. De FIFA, de wereldvoetbalbond, heeft al voorzichtig laten dóór schemeren veel te voelen voor een soort plaatsingssy- steem dat er op gericht is de favorieten West-Duits- land, Brazilië en Nederland in de voorrondes niet tegen elkaar te laten uitkomen. Remmerswaal: „Maar dat wil helemaal niet zeggen, dat ik daar ook volgend sei zoen speel. Dat hangt helemaal af van de voorjaarstraining. Gaat het erg goed, dan zit er een kans in, dat ik weer naar Pan- tucket ga. Ik dacht dat ik een aardige kans had, omdat het die ene maand boven verwachting erg goed is gegaan. Maar in het Amerikaanse prof-honkbal is niets zeker. Ik kan, bij wijze van spreken, straks in Sporting News lezen, dat ik verkocht ben aan een andere club. Daaro ver heb je als speler niets te vertellen. De scouts en managers maken dat uit. Pas als je een jaar of vijf in de Major League speelt mag je meepraten in transferzaken. Maar dat komt niet zo vaak voor, omdat de gemiddelde Major-carrière slechts vier jaar duurt”. punten. Zijn tijd van 69.0 seconden bleek voor iedereen onaantastbaar. en 15 sprongen en een maximale hoogte van 1.40 meter. Winnaar hier werd de Westduitser Gerd Wiltfang met Dömitz. Hij legde het parcours foutloos af in de tijd van 40.2 seconden. Tweede werd de Ier James Kernan in 51.5 seconden. De snelste verzorging. Verder kreeg hij een hele rij vragen mee over zaken als het klimaat, de hygiënische omstandig heden, de kwaliteit van het voedsel, de drinkbaarheid van het leidingwater. „Te veel om op te noemen”, stelt hij zelf vast. De kwartiermaker kwam, zag en keerde terug met een heerlijk-opbeurend rapport: het viel allemaal best mee. Mooi land, aardige mensen allemaal, geen terro rist gezien, geen kogel horen fluiten. „Al die verhalen zijn zwaar overtrokken”, zegt hij dan ook ferm. „Ik zal niet zeggen dat er nooit wat gebeurt, maar ook in Nederland kan het gebeuren dat je trein in de buurt van Assen wordt gekaapt. Ja, zo is het toch? Ik zal je zeggen: ik loop liever ’s avonds door Buenos Aires dan door Amsterdam. Bovendien: in West-Duitsland was ook een heel politieleger nodig om de veiligheid van de deelnemers te waarborgen”. Meegenomen was dat hij ook persoonlijk kon erva ren hoe erg het nu eigenlijk wel is met die terreur in Argentinië. Is het allemaal echt waar of wordt er sterk overdreven? Een boodschap van die strekking moeten ze hem meegegeven hebben. Betaald-voetbalvoorzitter Jacques Hogewoning heeft andere dingen aan zijn hoofd: er moeten in de komende maanden hete hangijzers aangepakt wor den. Vier jaar terug, in de aanloop naar de WK in Remmerswaal: „In de bull-pen maak je gekke dingen mee. Als je niet hoeft te spelen let je nauwelijks op de wedstrijd. Als je daar zit en op elke bal van de werper gaat letten, ben je veel te veel bezig en word je gek. Laatst bestelde een collega rustig een pizza via de telefoon, die in de bull-pen hangt voor het contact tussen de manager en de werpers-coach. Dat soort zaken tekenen de ontspannen sfeer; de hele mentaliteit ook in prof- tijd liet Harrie Wouters v.d. Oudenweyer noteren: 38.0. Hij reikte echter niet verder dan de vijfde plaats, omdat hij acht straf- punten had. Op de (gedeelde) zevende plaats eindigde Johan Heins met Seven Valleys. West-Duitsland, liep een groots opgezette promotion- en reclame-campagne rond Oranje uit op een gewel dige flop. Uitgerekend Van Wamelen was toen de man achter die mooie plannen: hij riep een Stichting Oranje-supporters in het leven die met behulp van de als voorzitter aangetrokken Willem Duys een miljoen binnen moest brengen via de verkoop van Oranje- paspoorten, stickers, posters etc. De WCS (de spelersvakbond) maakte aanvankelijk de nodige deining toen de rol van IF bekend werd. De WCS wist van niks en vond dat vreemd, zeker omdat het binnenkort gaat meebesturen in het betaalde voetbal. WCS-secretaris Karei Jansen: „We hebben Het werd een echec van jewelste. Er moest uiteinde lijk geld bij. Bovendien zat de KNVB toen met het tergende gesjoemel van de spelersgroep die onder aanvoering van Cruijff maar bleef zeuren om meer geld. Dat moet nu allemaal anders. De hele WK-sponso- ring is nu in handen van Cor Costers Inter Football, dat al een heel plan-de-campagne klaar had toen de KNVB bij dit WK-aspect nog amper had stil gestaan. Inmiddels heeft IF al één sponsor binnen kunnen halen (een Rotterdamse dropfabriek) ter waarde van anderhalve ton, maar er komen er meer over de brug, heeft IF-directeur Maarten de Vos beloofd. Maar het verblijf is zonder enige twijfel tijdelijk. Want de kans, dat Win Remmers waal ooit nog op een Nederlandse heuvel zal acteren, is erg klein, zo niet uitgesloten. Remmerswaal tenslotte: „Ik wil voorlo pig nog in Amerika blijven spelen. En mocht ik onverhoopt worden ontslagen, dan heb ik altijd nog de mogelijkheid om in Venezuela, Japan of Italië m’n brood als honkballer te verdienen”. JAN VAN DER NAT gvpiuleoceeid en dat heeft er toe geleid dat we in de afgelopen periode betrokken zijn in het overleg over deze hele zaak. Die besprekingen zijn nu nog gaande. We hebben nog geen definitief standpunt bepaald”. Hoe dan ook, niemand houdt het voor mogelijk dat IF die slag alsnog zal verliezen. Waarmee de KNVB een flink stukje werk uit handen genomen is. Het gevormde „WK-bureau” (Hogewoning, kasbewaarder Zwikstra, secretaris Huijbregts en PR-man Hamstra) kan zich toeleggen op de organisatorische voorberei dingen. Momenteel ligt er in Zeist een rapport van de reclame-adviseur Maarten van Wamelen, die voor de KNVB in augustus twee weken door Argentinië toer- de, met in de hand een zogeheten „Checklist”. Van Wamelen moest in de eerste plaats zoeken naar een geschikt hotel („Het kostte moeite, maar ik heb er een gevonden bij Mendoza”) met passende voorzieningen: voldoende recreatiemogelijkheden, oefenvelden in de onmiddellijke omgeving en ruimte voor medische DEN HAAG (ANP). Van de bijna 25.000 prijswinnaars in de lotto en toto van de afgelo pen week is er niet een, die in aanmerking komt voor de eerste prijs in de toto. Dit bedrag wordt nu verdeeld over jackpot, tweede en derde prijs. in de Verenigde Staten een keiharde we reld is. Iemand, die niet bevalt, niet binnen de ploeg past of zich niet gedraagt, zoals de baas dat wil, wordt gewoon verkocht of ontslagen. „Toch”, zegt Win Remmerswaal, „gaat het soms allemaal erg gemakkelijk. Men is erg coulant. In de lagere klassen zijn de prestaties vaak ondergeschikt aan per soonlijke kwaliteit. In de Major League is het anders. Daar moet je winnen. Hoe is minder belangrijk. Van die eerste situatie heb ik het afgelopen seizoen een prachtig voorbeeld meegemaakt. In Bristol had ik op een gegeven moment persoonlijk zeven wedstrijden gewonnen en vier verloren. Toen dacht ik een erg goed seizoen te kunnen gaan maken. Maar opeens ging het helemaal mis. Ik verloor een paar keer achter elkaar. Steeds als ik moest beginnen, dacht ik ’nu zullen ze me wel aan de kant houden’. Maar nee, ik bleef starten en verloor zeven keer achter elkaar. In gedachten was ik al weer in Nederland. Vreemd genoeg zei de wer pers-coach toen, dat verliezen helemaal niet erg was, als ik maar goed bleef spelen. Daardoor kreeg ik weer wat vertrouwen en vond het alleen maar belangrijk, dat ik volgend jaar terug kon komen. De ver diensten waren op dat moment totaal on belangrijk. Die instelling heeft mijn sei zoen gered, want ik eindigde tenslotte op 11-11”. Zijn eigen mentale instelling heeft Win R 'mmerswaal verzekerd van minimaal nog een jaar prof-honkbal, een sport, waarin veel van een speler wordt geëist. Elke ploeg heeft vijf startende werpers, die om de vijf wedstrijden in actie komen. Maar de anderen moeten er toch bij zijn. Met de vijf relief-pitchers, die elke dag kunnen worden ingezet voor een paar in nings, zitten zij in de bull-pen, een soort Gisteren namelijk stond Suurbier reeds op de Westduitse transferlijst vermeld. Onlangs contracteerde Schalke in de per soon van Manfred Ritschel ook al een linkervleugelverdediger. Suurbier kan de laatste speler uit de „begingeneratie-Cruijff” genoemd wor- den, die Ajax verlaat. Afkomstig van de amateurvereniging Amstel, maakte hij i reeds in 1966 in de ontmoeting Neder- land-Tsjechoslowakije in Amsterdam, zijn debuut in het Nederlands elftal, waarvoor hij 53 keer uitkwam. Hij werd de opvolger van Frits Flinkevleugel. daar de sport. Win Remmerswaal vertrok op 13 maart 1975 al met een portie kwali teit in de bagage. Althans zo leek het. Remmerswaal: „Achteraf bekeken wist ik helemaal niets toen ik wegging. Alles heb ik daar geleerd. Niet alleen de tech niek van het werpen, maar ook tactiek, mentaliteit, noem maar op”. Drie jaar na die eerste voorjaarstraining bij de Boston Red Sox is Win Remmers waal doorgedrongen tot de op één na hoog ste profafdeling in de VS, de zogenaamde ’triple A’-klasse. Na bijna twee seizoenen in één van de drie A-teams van de Sox werd hij overgeplaatst naar het AA-team in Bristol. Daar speelde hij ook het afgelo pen seizoen en werd de laatste maand naar Pantucket gestuurd, waar de AAA-ploeg van Boston haar domicilie heeft. Het is zelfs de vraag of de maker van het enige doelpunt tegen België woensdag van de partij kan zijn in de Europa-Cupreturn tussen PSV en het Poolse Widzew Lodz. Voorlopig blijft ook Tom Smits weer afwezig in verband met de blessure aan de andere knie dan die, welke pas hersteld was. Kees Krijgh is morgenavond tegen Sparta echter weer beschikbaar. Rinus Israel heeft van de tuchtcommis- sie van de KNVB een boeking geregen, naar aanleiding van het feit dat „ijzeren Rinus” afgelopen zaterdag in de competi tiewedstrijd tegen FSC een gele kaart had gekregen van scheidsrechter Van Etteko- ven. Israel maakte namelijk opmerkingen over het vlaggen van een van de grens rechters. De tuchtcommissie heeft verder als volgt rechtgesproken: WASSENAAR. Eigenlijk had Win Remmerswaal, Neder lands enige full-prof honkballer, een paar jaar geleden alles al opgegeven. Een ernstige blessure hij kreeg geen bloed in de vingers en kon nog geen glas optillen kluisterde hem ander halve maand aan het ziekenhuisbed. De meest talentvolle werper van het Nederlandse honkbal leek voorgoed verloren. Win Remmerswaal: „Ik zag het helemaal niet meer zitten. Bovendien waren we met Storks gedegradeerd naar de eerste klasse en ik nam me voor om gewoon een beetje te blijven gooien bij Storks”. werpers-dug out. Verveling is daar troef voor de vier, die tevoren weten dat zij niet op de heuvel terecht komen die dag. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. De spierblessure die René van de Kerkhof woensdagavond tij dens de interlandwedstrijd tegen België heeft opgelopen, is toch wel zo ernstig dat hij verstek moet laten gaan voor het com- petitietreffen tussen PSV en Sparta, de nummers één en twee in de eredivisie, morgenavond. Een woordvoerder van de Ferrari-fa- brieken heeft gisteren in Modena ver klaard dat de Japanse experts geen techni sche gebreken hebben kunnen constateren aan de wagen van de Canadees Gilles I Villeneuve, die zondag tijdens de Japanse Grand Prix betrokken was bij een fataal ongeval, waarbij twee personen werden gedood en een tiental werd gewond. A-spelers: J. C. Staats (SC Amersfoort), twee wed strijden onvoorwaardelijk en een boete van 75 gulden. J. Tuinder (SW), een onvoorwaardelijk en 50 gulden. Jeugdspelers: C. A. R. Verkalk (Ajax), twee onvoor waardelijk en 100 gulden. J. Akersloot (Telstar), een onvoorwaar delijk en een voorwaardelijk (proeftijd 1 jaar). R. Snijders (Excelsior), een voorwaarde lijk. F. de Brouwer (Willen II) een voorwaar delijk. R. Hoofs (Willem II), een onvoorwaarde lijk en 50 gulden. R. de Groot (NEC), twee onvoorwaarde lijk en een lopende schorsing van een voorwaardelijk in stand gehouden. T. J. de Jong (Heerenveen), een onvoor waardelijk en een voorwaardelijk. J. Mariens (Helmond Sport), twee on voorwaardelijk. Th. Dols (Roda JC), een onvoorwaarde lijk en een voorwaardelijk. Alle bovengenoemde straffen gaan op 28 oktober in. AMSTERDAM. De Australische „cowboy” Kevin Bacon heeft gisteravond voor een verrassing gezorgd door het tweede onderdeel te winnen tijdens „Jumping Amsterdam” in de RAI. Met zijn paard „Cicester” bleef hij in een in ternationaal springconcours (12 hinder nissen, 15 sprongen, maximumhoogte 1.40 m) na een spectaculaire rit zonder straf- sport. fan misschien heb ik het daarom in Boston wel zo naar m’n zin. Eigenlijk wilde ik deze winter niet terug naar Ne derland, maar een beetje in Venezuela gaan spelen. Dat is me echter afgeraden. Het Nederlandse herenhandbalteam heeft de eerste wedstrijd van het vierlan- dentoernooi in Zwitserland verloren. In Bisschoffszell ging de Nederlandse ploeg met 11-20 ten onder tegen Zwitserland. De ruststand was 14-9 in het voordeel van de Zwitsers. Topscorer aan Nederlandse zij de was René Kievit van Blauw Wit met zes treffers. De overige doelpunten kwamen van Hermes-speler Bert Brouwer (3x) en Marcel Willemsen (Swift/A). Joegoslavië won met 26-19 van Hongarije. Na hem zouden nog slechts drie combi naties foutloos rondgaan. De Brit David Broome benaderde Bacon op Sportsman nog het dichtst, maar hij bleef toch nog ruim twee seconden van de Australiër verwijderd. De Westduitser Hendrik Snoeck had met zijn schimmel Rasputin i goede vooruitzichten op een onttroning van Bacon, maar voor hindernis tien, een stijlsprong, weigerde zijn ros. De tijd van 71.8, waarop hij niettemin uitkwam was een duidelijke vingerwijzing hoe dicht hij bij de zege was geweest. Snoeck werd vijfde. Derde werd de Brit Eddie Macken en vierde diens landgenoot Johnsey. Har rie Wouters v.d. Oudenweyer werd op de voorlaatste hindernis door een springfout van Valencia uitgeschakeld voor een hoge klassering. Als enige van de Nederlanders plaatste zich nu Henk Nooren, die met Funest op de gedeelde achtste plaats be slag legde. De prestaties op de eerste avond van Jumping Amsterdam in de Rai werden nadelig beïnvloed door de zachte bodem. Dat was al te merken geweest tijdens het eerste onderdeel, een internati onaal springconcours met 12 hindernissen Ben Wijnstekers heeft gisteren zijn ver bintenis met Feyenoord verlengd tot 1 juli 1980. De verdediger stond onder contract bij de Rotterdamse eredivisieclub tot 1 juli 1978 AMSTERDAM (ANP). Wim Suurbier (32) de rechtervleugelverdediger van Ajax, heeft gisteren een contract gete- i kend, dat hem voor 21/» jaar bindt aan de Westduitse Bundesligavereniging Schal- ke'04. Suurbier maakt bij Schalke, dat na twaalf wedstrijden de competitierang- lijst in de Bundesliga aanvoert met zeven tien punten, zaterdag reeds zijn debuut in de thuiswedstrijd in het Parkstadion te gen Hamburger SV. Dat bondscoach Ernst Happel eigenzinnig als hij is, een heel persoonlijk stempel zal drukken op de aanloop naar Argentinië, is inmiddels duidelijk ge worden. Hij heeft de KNVB al een paar verrassingen bereid. Theo Laseroms en Guus Brox, allebei oude Feyenoord-bekenden van Happel, moeten mee als assistent-trainer en chef d’équipe. Bovendien wil Happel pas vijf dagen voor de aftrap naar Argentinië vertrekken. „Ik moet dat nog met de medische staf bespreken”, weet hij, ’’maar volgens mij moet het kunnen. Het belangrijkste voordeel is dat de spelers ~’"t van huis zijn-dan nodig is”. k Uitslag lotto 43 d.d. 23/10/1977 In de lotto vielen 24.805 prijzen. Inleg: ƒ3.536.565,—. AtjM Prijzenbedrag: 1.679.868,38. 1ste prijs: 6 winnaars, die elk bruto 97.992,30 *1 ontvangen 2de prijs: 23 winnaars, die elk bruto 7.303,70 ontvangen. 3de prijs: 341 winnaars, die elk 738,90 ont vangen. 4de prijs: 9755 winnaars, die elk 34,40 ont vangen. 5de prijs: ontvangen. Uitslag toto 43 d.d. 23/10/1977 In deze toto vielen 75 prijzen. Inleg: ƒ619.370,-. Prijzenbedrag: 294.200,75. 1ste prijs: geen winnaar, van het bedrag van deze 1ste prijs gaat 1/s deel naar de jackpot van toto 44 van zondag a.s. Het overige 2/s deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2de en de 3de prijs. 2de prijs: 4 winnaars, die elk bruto 28.194,20 ontvangen. 3de prijs: 71 winnaars, die elk bruto ƒ2.002,70 ontvangen. Jackpot voor toto 44 van zondag 30 oktober a.s. ƒ39.226,76.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 37