Experimenten waarschijnlijk geslaagd Russen doen anti-kunstmaanproeven n Afwijzing Westerse landen PLO wordt niet gehoord op toetsingsconferentie goedgekeurd President Tito Slot-communiqué laat op zich wachten mogelijk ziek Energieplan van Carter I Euro-Arabische dialoog moeizaam Politiek pact in Spanje N 1 ie 'J wgH CESTODA PRIJS DEMONSTRATIE IN AMSTERDAM VOOR VRIJLATING IRMGARD MOLLER 1 In Veiligheidsraad: geen uitspraak over Palestijnen BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER 2 8 VRIJDAG 2 door Nico Scheepmaker Verbod ra Aanval ioek te*.*! NEW YORK. (AP) De Arabi sche landen zien er vanaf de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties te vragen een uitspraak te doen over het plan een Palestijnse staat te stichten op door Israel bezet Arabisch gebied. Volgens welingelichte politieke kringen weerspiegelt deze stap de Arabi sche wens om het niet tot een confrontatie met de Verenigde Staten te laten komen, nu er po gingen worden ondernomen om de vredesconferentie van Genève te hervatten. Dkje ■ft de 1 ge- iciale op de beeld 1 zijn >p de ijn in dezer je zal ?erd iela naan- ■ding en, is uige. irden Man- latsje tact itan gen Raspe begraven. De eerste twee in één graf, Raspe in een graf ernaast. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Euro-Arabische dialoog, het gesprek tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap en de tweeëntwintig leden van de Arabische Liga, verloopt niet voorspoedig. WASHINGTON. (AP) De Amerikaanse Senaat is gisteren akkoord gegaan met een volgende versie van Carters plan om door midcel van belastingheffingen, industrieën er toe te bewegen van olie of gas over te gaan op het gebruik van kolen. BELGRADO. (UPI) Het voor genomen bezoek van de Egypti sche president Anwar Sadat aan Joego-Slavië is voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat de Joegosla vische president Tito „vermoeid zou zijn” en drie weken rust moet houden. Functionarissen van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken maakten dat giste ren bekend. Joegoslavische woordvoerders in Belgrado ont kenden later dat de 85-jarige Tito ziek is maar wilden niet zeggen waarom hét bezoek van Sadat is afgelast. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) STUTTGART. Onder buitengewoon strenge veiligheidsmaatrege len zijn gisterochtend de vorige week dinsdag gestorven leiders van de Baader-Meinhof-groep, Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Het Dornhaldenkerkhof was hermetisch door de politie afgesloten. Men patrouilleerde op paarden, honden waren aanwezig. Op een paar korte, hevige gevechten tussen politie en Baader-Meinhof-sympathi- santen na, is het niet tot gewelddadigheden gekomen. De vechtpartijt jes ontstonden pas na de bijzetting. Na afloop van de begrafenis werd iedereen die op het kerkhof was geweest streng gecontroleerd. Dal herhaalde zich ook enkele keren buiten Stuttgart. Alle opritten naar autowegen waren afgegrendeld. Politieagenten stonden met machine geweren in de aanslag. TJ 1 y aliè Beste Harry Mulisch, Relletjes na begrafenis RAF-leden Om half elf begon een korte kerkdienst, volgens DPA de betrouwbare bron. de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Morgen is het weer zover: 29 oktober, de dag van de Cestoda Prijs. Het is een prijs die ik elk jaar, helemaal op mijn eigen houtje, uitreik om redenen die in het na volgende juryrapport nog eens duidelijk worden gemaakt. Toen mijn dochter Sara (2 jaar en 5 maanden) vorige week een foto van je in de bijlage van Vrij Nederland zag, zei ze: „Is een dokter”. Dat was misschien niet doorslaggevend voor mij om je de Cestoda Prijs 1977 toe te kennen, maar het was in ieder geval wel een bevestiging van je veelzijdigheid. Deze prijs wordt sinds 1974 immers verleend uit waardering „voor het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres”, zoals de omschrij ving luidde toen mij die prijs als eerste via het ANP werd toegekend. Hij heette uitge reikt te zijn door het Genootschap Onze Taal, maar bleek alras tot de serie practi cal jokes te behoren die de prozadichter K. Schippers, de streekschrijver Eelke de Jong en de bloemlezer Theun de Winter belemmeren een produktiefonds op te bouwen waarop zij, vanaf hun sterfbed, met trots zouden kunnen terugzien. Hartelijke groten, ook aan Sjoerdje, An na en Frieda. Ik kan u verzekeren dat het toekennen van een privé-prijs een zeer bevredigende aangelegenheid is. Je hebt geen last van tegensprekende medejuryleden, kan ge heel je eigen keus volgen en tegenover de enkele uren en het betrekkelijk weinige geld dat je er aan besteedt (het kopen van een zeefdruk is duurder!), staat de genoeg doening dat je vele uren kunst- of ander genot eens per jaar „hard maakt” via zo’n prijs. De Glansrol Prijs kan op ieder willekeu rig moment worden uitgereikt en wordt toegekend voor één bepaalde prestatie: een toneelrol, of een prachtig gebreide trui, of een geslaagde „trijfel” (verneder landsing van „trifle”, wat zoals bekend een Engels nagerecht is met van alles en nog wat erin: pudding, cake, vruchten, jelly, sherry). Ik stel me voor dat de Glansrol Prijs voornamelijk aan vrienden en ken nissen te beurt zal vallen, en zeker is, dat men er niet naar kan solliciteren. Het heeft dus weinig zin mij zelfgeborduurde bivak mutsen te sturen. i dat, elijk itiek dan Behalve door dominee Streibel werd nog het woord gevoerd door een Griekse anti fascist, door een vertegenwoordiger van de Ierse republikeinse vrijheidsbeweging en door de KBW. Er werd een brief voorge lezen die was opgesteld in een vergadering van afgelopen zaterdag in Amsterdam, waar het Medisch Comité Politieke Gevan genen had geprotesteerd tegen de „moor den” in Stuttgart-Stammheim. Een speciale groep, die de Arabieren aanduiden als de „politieke commissie”, is7 begonnen met het opstellen van een slot communiqué, een taak die vanwege de uiteenlopende opvattingen over het con flict in het Midden-Oosten verre van een voudig is. De vergadering van de politieke com missie zal, gezien de meningsverschillen, waarschijnlijk niet vanmiddag kunnen worden besloten zoals aanvankelijk de be doeling was. De voorzitter van de Arabi sche delegatie, de Saoedi Taher Radwan, verklaarde in een openingsverklaring van de vergadering der commissie dat de Negen: Functionarissen van het Amerikaanse ministerie zeiden dat de kosmos-961 in zijn baan op 290 km van het aardopper vlak, kennelijk de kosmos-959, waarvan de baanhoogte varieerde van 847 tot 147 km, dicht genoeg is gepasseerd om deze kunstmaan buiten gevecht te stellen met behulp van explosieven. In werkelijk heid werd er echter geen ontploffing waargenomen. De twee kunstmanen ver volgden gisteren normaal hun koers. Het was de zevende maal sinds februa ri 1976 dat de Russen een dergelijke proef namen. Volgens de Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, beschikken de Russen over een doeltref fend systeem om kunstmanen uit te scha kelen, ook al zouden slechts drie van de proeven zijn geslaagd. De Verenigde Sta ten stopten in 1974 proeven met een anti- satellietsysteem dat op kernexplosies was gebaseerd. Dit stelsel werd te ge vaarlijk geacht voor Amerikaanse ruim teschepen. Ruim 500 mensen hebben gisteravond in Amsterdam gedemonstreerd voor de vrij lating van wat zij noemden de politieke gevangenen in West-Duitsland. Zij eisten de vrijlating van Irmgard Möller, het lid van de Rote Armee Fraktion, dat vorige week vergeefs probeerde zich van het le ven te beroven, in de Stammheimgevange- nis in Stuttgart. De demonstratie verliep rustig. In maart verklaarde president Carter dat hij Moskou een verbod op wapens in de ruimte had voorgesteld, maar de Rus sen daar nooit officieel op hebben gerea geerd. Volgens het uit 1972 daterende Amerikaans-Russische verdrag tegen ballistische raketten mogen de twee lan den niets doen tegen eikaars waarschu- (PLO) dienen te erkennen als de enige wettige vertegenwoordigster van het Pa lestijnse volk, in overeenstemming met de besluiten van de overweldigende meerder heid van de internationale gemeenschap, in internationale organisaties stand punten moeten innemen die in overeen stemming zijn met de beginselen en doel stellingen van het handvest van de Vere nigde Naties, namelijk dat er een einde moet komen aan de Israëlische bezetting en dat het Palestijnse volk in staat moet worden gesteld zijn vertrapte nationale rechten uit te oefenen, de economische en militaire hulp aan Israel, die het in staat stelt te volharden in zijn bezetting van Arabisch gebied, moe ten staken, en wingssystemen in de ruimte. De Sovjet unie en de VS zijn in hoge mate op kunstmanen aangewezen om toe te zien op de naleving van hun bewapeningsaf- spraken en om te controleren of er niet een aanval wordt voorbereid. De ontwik keling van anti-satellietwapens is echter volgens het genoemde verdrag niet ver boden. Deze week verklaarde Marshall Shul man, raadgever van het Pentagon in Sov- jet-zaken, voor een sub-commissie uit het Congres, dat Washington zich er op zal beraden om ten minste even sterke mo gelijkheden als de Russen op te bouwen als Moskou zijn anti-kunstmaanproeven voortzet. Maar men zou zich kunnen voorstellen dat, vóór een volgende bijeenkomst van de politieke commissie, in de Verenigde Na ties of in EPS-kader, opnieuw enige stap jes in de richting van het Arabische stand punt zullen worden gedaan. De Russische afgevaardigde Sergei Kon- dratsjev deed gistermiddag een scherpe aanval op „Radio Liberty” en „Radio Free Europe”. Ook zou meespelen dat de Arabieren niet de indruk wilden vestigen uit te zijn op „vernietiging” van de staat Israel, nadat het al duidelijk was geworden dat de door Egypte ingediende resolutie over joodse vestigingen in bezet Arabisch gebied, in de Algemene Vergadering waarschijnlijk een overweldigende steun zal ondervinden. In deze resolutie wordt gevraagd Israel hier om te veroordelen. De 15 leden tellende Veiligheidsraad bleek over het algemeen zeer gelukkig met deze Arabische zet. Volgens de Russische afgevaardigde stelt Radio Liberty in zijn statuten ook openlijk dat de uitzendingen bedoeld zijn om het systeem in de Sovjet-Unie te veran deren. hun activiteiten in de Tweede Wereld oorlog.” De uitzendingen worden dagelijks ver zorgd in 17 talen die in de Sovjet-Unie gesproken worden: geen van deze uitzen dingen wordt gesproken in de taal van het gastland (West-Duitsland) of in de taal van de financier (Verenigde Staten), aldus Kondratsjev. Tito is het vorig jaar een tijdje bedlege rig geweest. Hij had toen last van zijn lever. Ook is hij ettelijke keren behandeld voor een zenuwontsteking in één van zijn benen. Sadat zou maandag naar Joego slavië vertrekken in het kader van zijn reis naar Roemenië, Iran en Saoedi-Ara- bië. ■moe- ezoek Indo- e Za- on de n met >ffici- jaar g tot drag orge ls de etge- zoor- dere rdag spre- >eide geen pees sme. van n) te Delft Mede met het oog op de publieke opinie in hun landen zullen de Europeanen zeker niet in het kader van de dialoog verklarin gen afleggen die afwijken van hetgeen is gezegd bij eerdere en andere gelegenhe den in de Verenigde Naties, op Europese topconferenties en na conferenties over de Europese politieke samenwerking (EPS). Zij zouden zich dan immers blootstellen aan verwijten dat zij „zijn gezwicht voor Arabische chantage”. leden ische >nesi- zich een ninis- ■eld. n tus- ïialis- inisti- aan- ezoek i aan eelde den ■helft aan heeft >rkin- opge- ugge- jdens terke 'er de eider Ziaul Het persbureau DPA meldde gisteren uit betrouwbare kring in Bonn te hebben vernomen dat Andreas Baader zich enkele uren voor zijn zelfmoord in een gesprek met een functionaris van het kabinet van de Bondskanselier tegen de ontvoering van werkgeversvoorzitter Schleyer en de kaping van het Lufthansavliegtuig had uitgesproken. enkele zwarte vlaggen en een paar vlaggen van de KBW (communistische bond van West-Duitsland) meegedragen. De begrafenis werd bijgewoond door naar schatting enkele honderden, meest jeugdige mensen. Velen hadden hun ge zicht met sjaals en doeken bedekt om herkenning te voorkomen. Er waren ook spandoeken, waarop onder meer te lezen was: „Solidariteit met de strijders van de guerrilla”, „Wie de BRD aangrijpt, begaat zelfmoord”, „Andreas, Gudrun en Jan- Carl in Stammheim gefolterd en ver moord”, „Tegen moord, maar ook tegen De Rus beschuldigde het westen er ver der van dat het niet genoeg Sovjet-publica- ties verspreidde. Hij verwees daarbij naar de weigering van twee Engelse uitgevers om Russische publikaties in omloop te brengen. Volgens Kondratsjev hadden de uitgevers eerst gesteld dat de publikaties commercieel niet aantrekkelijk waren. Maar ook toen de Sovjet-Unie aanbood om alle niet verkochte exemplaren weer terug te nemen, weigerden de uitgevers. Volgens het Pentagon was het doel de Kosmos-959, die op 21 oktober van de basis Plesetsk in Midden-Rusland in een baan om de aarde was gebracht. De „aanvaller” was de kosmos-961 die woensdag van de basis Tioeratam in het zelfde gebied was gelanceerd. In 1975 kreeg Gerrit Komrij de Cestoda Prijs, in 1976 Herman Pieter de Boer en nu ben jij dus aan de beurt. Het is immers buiten kijf dat je de Nederlandse taal in al haar genres zoniet moeiteloos dan toch met vlijt beoefent: romans, novellen, ver halen, toneelstukken, pamfletten, essays, gedichten, TV-spelen, opera’s, aforis men. Geen genre bleef tot nu toe onbe oefend, behalve helaas de vertaalkunst. Maar geen koe zo bont of er mist wel een vlekje, zullen we maar denken. Een bijzon derheid van de Cestoda Prijs is nog dat hij feestelijk per postbode wordt aangereikt en dat de geldsom via bank of giro wordt overgemaakt. Ik wens je, namens de jury dus, van harte geluk met het winnen van deze prijs! lood □ben ipin iood- □tale •t de laar- De sprekers wezen op het volgens hen „verderfelijke,1 imperialistische, fascisti sche” karakter van de Bondsrepubliek en veroordeelden de „moorden” op hun ka meraden. Een jongen met een zwarte doek voor zijn gezicht, die zei te spreken na mens al diegenen die hun gezicht op het kerkhof niet kunnen laten zien, verklaar de: „De begrafenis van deze drie mensen, betekent niet dat het verzet ook is begra ven. Het feit dat Andreas, Gudrun en Jan- Carl nu dood zijn, is niet de dood van de gewapende strijd. Dat garanderen wij”. Hij kreeg veel applaus. UIUUIU (,J.CgCU lied vliegtuigontvoeringen”. In de stoet werden )pge- iheid Isrei- i Mu- »den ht waar*n dominee Bruno Streibel (de predi- :hter n ha istrij id ei inua BELGRADO (DPA). Een Russisch voorstel, naast de niet-Europese Middellandse- Zeestaten ook de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO te horen op de toetsingscon ferentie in Belgrado, is gisteren niet aanvaard. Ik vraag me af of er meer mensen zijn die dat doen. Ik had gehoord van iemand die beeldjes van Laurens Janszoon Coster had laten maken om die namens zijn firma uit te reiken als iemand op druktechnisch gebied iets bijzonders gepresteerd had, maar die prijs is nooit van de grond geko men en de beeldjes worden nu uitgereikt aan personeelsleden die een zoveeljarig jubileum vieren. Mijn vrouw en ik hebben dezer dagen nog een tweede prijs ge creëerd, de Glansrol Prijs. De eerste zal dezer dagen aan Linda van Dyck worden uitgereikt voor haar glansrol in het toneel stuk „Jan Rap en zijn maat”. Er is geen geldprijs aan verbonden, alleen een beker tje met inscriptie. kant van de gemeente, waartoe de familie Ensslin behoort) voorging. Hij sprak over de gevoelens die de namen Baader, Enss lin en Raspe teweeg brengen. Bij de één haat, bij de ander toch iets van een strijd tis ti om een betere wereld. Dominee Streibel zei dat het menselijk niet mogelijk is de kloof hiertussen te overbruggen. Hij vroeg iedere aanwezige in rui t te bedenken wat „ons beweegt”. ■ür Aanhangers van de RAF verbergen hun gezicht als zij op het Domhalden-kerkhof een spandoek ophouden, waarop staat dat de drie gisteren begraven RAF-leden in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart zijn gemarteld en gedood. Baader zou voorts hebben gezegd dat hij en de andere tien, van wie de vrijlating werd geëist, na hun vrijlating geen nieuwe aanslagen in de Bondsrepubliek zouden beramen en zouden proberen een matigen de invloed uit te oefenen op de nu actieve terroristen. Kondratsjev beschuldigde Radio Liber ty van „psychologische oorlogvoering” te gen de Sovjet-Unie en van het in dienst hebben van Russische verraders „wier ,J handen besmeurd zijn met het bloed van Maar ik had die Cestoda Prijs nu een maal, en besloot het halve werk van K., E. en T. te vervolmaken door de prijs te institutionaliseren. Nadat mijn vrouw voor mij het eenvoudigste bekertje in de Utrechtsestraat in Amsterdam had aange schaft met de inscriptie „Cestoda Prijs 1974 Nico Scheepmaker” en ik in mijn Hopper-rubriek in De Volkskrant mijn lot gevallen met deze prijs beschreven had, opende ik in die rubriek via mijn gironum mer de mogelijkheid om 1 gulden of min der „compensatiegeld” te storten, om het verlies van de via het ANP toegezegde 2500 gulden enigszins te compenseren. In totaal kwam er een bedrag van 53,64 binnen, waarbij girostortingen van enkele centen waren van de allerarmsten onder mijn lezers die toch niet achter hadden willen blijven), zodat de Cestoda Prijs sindsdien uit een gegraveerd bekertje bestaat plus een bedrag van 53,64. de Europese publieke opinie moeten voorlichten over de werkelijke situatie en de noodzaak, de in officiële verklaringen uiteengezette beginselen ook in de praktijk te brengen, kortom, op voorlichtingsge- bied, via officiële en andere instellngen, een eerlijk beleid moeten voeren. m .Mu Het aangenomen voorstel, met een stem menverhouding van 51 tegen 37, gaat min der ver dan Carter in eerste instantie ge wild had. De Senaat keurde tevens een voorstel goed dat voorziet in een belasting verlaging voor personen van 65 jaar en ouder, om hen tegemoet te komen in de stijgende kosten van het energieverbruik. Carter behaalde daarmee zijn eerste parle mentaire overwinning sinds weken. Het westen baseerde zijn afwijzing op de slotacte van Helsinki. Daarin is alleen een horen van Middellandse-Zee-„staten” voorzien. De Amerikaanse afgevaardigde, Arthur Goldberg, wees bovendien op de „delicate” besprekingen die thans gevoerd worden ter voorbereiding van een hervat ting van het Geneefse vredesoverleg over het Midden-Oosten. (Van onze redactie buitenland MADRID. De Spaanse regering en de leiders van de grootste oppositiepartijen hebben gisteren hun handtekening gezet onder een politieke overeenkomst die voorziet in een reeks democratische her vormingen. Alleen de conservatieve „Volksalliantie” kon zich niet met de overeenkomst verenigen. Het nieuwe politieke pact voorziet hoofdzakelijk in hervorming en liberalisa tie van het verenigings- en persrecht, van delen van het strafrecht, bijvoorbeeld in zake ontucht en het voorkomen van zwan gerschap, het procesrecht, het militaire strafrecht, de wetten met betrekking tot de ipenbare orde, alsmede de organisatie en taken van de politie. h- Dominee Helmut Ensslin en mevr. Ensslin (rechts), mevrouw Baader (tweede van links) en een broer van Gudrun Enss lin (in het midden met mevr. Baader) tij dens de teraardebestelling van de drie RAF-leden in Stuttgart. WASHINGTON (AFP). De Sovjet- Unie heeft volgens „voorlopige waarne mingen” woensdag een proef gedaan om met een kunstmaan een andere satelliet onschadelijk te maken, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren bekendgemaakt. Hieraan werd toegevoegd, dat de onderschepping „waarschijnlijk” geslaagd is. Men is er niet van overtuigd dat Baader zijn ware mening gaf of dat hij slechts om tactische redenen zo sprak. Doelend op de vier begeleiders van Schleyer die bij diens ontvoering werden doodgeschoten, had Baader gezegd dat buitenstaanders niet hadden mogen worden getroffen. Iets dat hij vroeger ook niet goedkeurde, aldus De Russische afgevaardigde Joeli Voro nov betreurde de Amerikaanse houding, daar volgens hem intussen toch ook de V.S. met de PLO in contact stonden en de Palestijnen een recht op een „vaderland” wilden toewijzen. iciën 1 no nnen Italië □ren en 74 nnen iken WB trijfel u

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3