Vorster: Bez Er zijn andere kandidaten voor directie Schiphol Andere leiding Holland Festival la Menten spant weer kort Meerderheid Tweede Kamer tegen neutronenbom SUIKER DUURDER Chnstof/e geding aan Perfektie tot in het kleinste detail VAN PAMPUS Mijnbrand in West-Duitsland Damiate Pers „Wij zullen niet toegeven aan druk van buiten" I P fl p uw zelfvertrouwen aan? LR 24 helpt écht en IJmuider Courant Zes KLM-passagiers licht gewond bij landing in Cairo WILLEM Touroperators uit Nederland op zwarte lijst Spanje Tast transpiratie niet alleen uw kleding, maar ook W Wistudatwij gratis r uw gordijnen I op maat maken, ook velours. m De grootste speciaalzaak in SUÈDE-NAPPA- VACHTKLEDING 19 7 7 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 2 8 VRIJDAG V R I méér dan een couvert... een levensstijl Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan IJMl wijze v voortgt bouwei geen n school rj Ook voor grote maten. W Voor echte Perzen naar^k fStoutenbeek. Daar vindt u een grote en prachtige I kollektie (waaronder de 1 meest exklusieve). stoutenbeek tooncentrum JOHANNESBURG/WASHINGTON. De Zuidafrikaanse regering is niet verrast door het besluit van de Amerikaanse president Carter om met onmiddellijke ingang de wapenhandel met Zuid-Afrika te verbieden. Op een persconferentie had Carter gisteren voorts de mogelijkheid opengelaten dat tegen het regime-Vorster nog andere maatregelen zullen worden genomen. „Wij zullen niet toegeven aan druk van buiten”, verklaarde premier Vorster gisteren in Port Eliza beth op een verkiezingsbijeenkomst. Hij waarschuwde tegelijkertijd dat „het volk van dit land op de proef zal worden gesteld zoals nooit tevoren”. kJ (ADVERTENTIE) De bedrv (ADVERTENTIES) H sc Minister van Defensie Pik Botha zei dat In de j (ADVERTENTIE) Hmufems Gordijnenhu’ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) f 0,70 141,50 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In de Tweede Kamer is momenteel een kleine meerderheid die de invoering van de zogenoemde neutronen bom afwijst. De progressieve partijen staan zonder meer op het standpunt dat A. J. Schaap B.V. Haltestraat 10 Zandvoort aan Zee verkrijgbaar bij o. a Siebel Juweliers Grote Houtstraat 63 Haarlem ’t Sierhuis Lamp Barteljorisstraat 18 Haarlem model malmaison Alliance-ringen van Willem van Pampus Vorsters minister van Buitenlandse Za ken, Roelof Botha, hoopte dat „Amerika zijn gevaarlijke politiek ten opzichte van Zuid-Afrika nog eens zal bezien”. Volgens hem hanteert Carter ten onrechte het ar gument „schending van mensenrechten”. De Verenigde Staten zouden op die basis sancties moeten voorstellen tegen meer dan de helft van alle regeringen ter wereld, aldus Botha. Hij meende dat Carter het politieke oor had laten hangen naar de eisen van landen „die al enige jaren een actieve vendetta tegen ons voeren. Dat maakt de Amerikaanse beslissing onaan vaardbaar”. President Carter verklaarde op zijn persconferentie dat andere landen zijn be sluit overweldigend zullen steunen. (Vervolg van pagina 1) Mr. Nelissen, voorzitter van de raad van commissarissen van Schiphol noemt het verhaal van Smit-Kroes ten dele waar. „Het is juist dat we contact hebben gehad met enige kandidaten, waar we niet verder op in zijn gegaan. Het is niet zo dat die kandidaten zijn afgewezen omdat we de plaats voor Westerterp vrij willen houden. Er wordt momenteel ook nog met kandida ten gesproken, maar Westerterp is daar niet bij”, aldus Nelissen, oud-minister van financiën in het kabinet-Biesheuvel, waar in zijn partijgenoot (KVP) Westerterp staatssecretaris van Buitenlandse Zaken was. De VVD vindt dat Schiphol een klasse- man nodig heeft, een goede manager met ervaring in het bedrijfsleven. „En dat heeft Westerterp niet”, aldus Smit-Kroes, „hij is er zelfs niet in geslaagd om zijn ambtenaren op het ministerie van Verkeer en Waterstaat te stimuleren en te inspire ren. Om maar niet te spreken van de uitvoering van beleid. Westerterp is niet veel verder gekomen dat het slaken van kreten. Voor Schiphol is een bekwaam organisator nodig. Er zal daar puin ge ruimd moeten worden en dat is een organi satorische kwestie”. Westerterp is daar volgens de liberalen niet geschikt voor. Er moet voor hem maar worden uitgekeken naar een burgemees- De Partij van de Arbeid is op grond van de nu bekende gegevens over de neutro nenbom tegen dit kernwapen. De socialis ten zijn bang dat in oorlogstijd sneller naar dit wapen gegrepen zal worden, om dat het een beperkt effect heeft. Een der gelijk conflict kan daardoor escaleren tot een totale kernoorlog. de NAVO-strijdkrachten niet de beschik king mogen krijgen over dit nieuwe, Ame rikaanse wapen. Ook binnen het CDA is echter een vrij grote groep die zeer kri- titsch staat tegenover dit wapen, dat door een sterke straling mensen doodt maar materieel relatief weinig beschadigt. Die. laatste argumenten staan ook de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) en Stemerdink (Defensie) voor ogen. Zij voerden gisteren in Den Haag overleg over de neutronenbom met de Kamercom- Ook vindt men binnen de PvdA dat invoering van de neutronenbom de onder- handelingen over troepenverminderingen door Oost en West doorkruist. De bewape ningswedloop wordt er voorts door ver sterkt, omdat de Russen naar een ant woord op dit Amerikaanse wapen zullen gaan zoeken, zo vinden de socialisten. Het embargo op de wapenhandel is een van de mogelijkheden die de Veiligheids raad van de Verenigde Naties overweegt, nu tijdens de debatten duidelijk is gewor den dat geen van de met veto-rechten beklede westelijke machten bereid is een verder strekkende economische boycot te ondersteunen. Carters maatregel heeft voornamelijk symbolische betekenis, omdat de VS reeds een algemeen verbod hanteerden op de uitvoer van wapens naar Zuid-Afrika. De export besloeg voornamelijk handel in lichte vliegtuigen, jachtgeweren en „red- dingsmaterieel”, die zowel voor civiel als voor militair gebruik geschikt zijn. Boven dien is Zuid-Afrika voor 75 procent zelf standig in staat de wapens te produceren die het nodig heeft. Israël en Frankrijk zijn de voornaamste leveranciers op dit gebied van Vorsters regime. standpunt van de regering. Ook gisteren kregen de Kamerleden daar nog geen ver der inzicht in. De regering wil daarmee wachten tot alle gegevens beschikbaar zijn Een IMB-resolutie, waarin alle aangeslo ten vakbonden worden opgeroepen zich in te zetten voor gelijkberechtiging van zwar- de gelijke rechten voor zwarte vakbonden in Zuid-Afrika. Gepleit zal daarbij worden voor erkenning van de zwarte bonden als onderhandelingspartner bij loonoverleg en voor het verlenen van dezelfde facilitei ten voor zwarte bonden als blanke, vak bonden reeds genieten. De industriebond zal op aanraden van de IMB dete zaak onder andere aan de orde stellen bij de Nederlandse verpakkingsindustrie Van Leer, met een vatenfabriek in Zuid-Afrika. terspost of zo, vindt Smit-Kroes, „bij de benoeming van een directeur voor Schip hol moet de kwaliteit voorop staan”. Het liberale kamerlid verwacht dat de benoe ming van Westerterp niet zo gek lang meer op zich zal laten wachten, tenzij er vol doende tegendruk komt. „We kunnen niet langer wachten omdat we anders te laat zijn. Is hij eenmaal benoemd, dan kan ik weinig anders meer doen dan de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat inter pelleren”, aldus Smit-Kroes. Nelissen wil niet praten over de termijn waarop de benoeming wordt verwacht. „Die weet ik wel, maar ik zeg het niet”, besluit hij. er nu goed nieuws voor u: LR 24. Het meest effectieve middel tegen overmatig transpireren, dat op dit moment verkrijgbaar is. Geen deodorant die onaange name luchtjes maskeert. Maar een crème, die 24 uur per dag transpiratie tegengaat. te werknemers, werd gisteren aanvaard op het congres van de internationale metaal bewerkers bond in München. De Indu striebond NW is bereid deze resolutie onmiddellijk uit te voeren. Gisteren werd besloten een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar de dood van Steve Biko. Daarmee zal echter pas op 14 november worden begonnen. De opper rechter in Pretoria zei, dat volgens zijn inlichtingen Steve Biko niet op natuurlij ke wijze is gestorven. Bij een brand in een mijn in het West- duitse Herten (Noordrijn-Westfalen) zijn gisteren tenminste vier mijnwerkers om het leven gekomen. Voor het leven van drie andere mijnwerkers wordt gevreesd. De slachtoffers hadden geprobeerd een collega te redden uit de vuurzee. Op de foto staan enkele leden van een reddings ploeg klaar om in de mijn af te dalen. Kamer, J. de Boer, zei gisteren „ernstige twijfels” te hebben. De christen-democra- ten hebben nog geen definitief standpunt ingenomen. Ook zij willen wachten tot er meer gegevens op tafel liggen. De Amerikanen hebben de mening van DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije De winterschilder weet wat creativiteit is. En laat uw kinderen fijn hun gang gaan. Wasbaar behang voor hun eigen kamer. Laat kómen die vakman. En pak de gulle premie van 30 gulden. Per man! Per dag! Publikatie van het Bedrijfschap k Schildersbedrijf Z te Rijswijk (ZH). Aanva een regii vervangi opleiding Dat niet ren ondt mond,d gevers a Intussi stellinge voor Be de vormi leg gev< Gepoogc onder te derwijs. voor ha; DEN HAAG (ANP). Suiker wordt volgende week drie cent per kilo duurder. De minimum-winkelprijs stijgt dinsdag 1 november van ƒ1,64 tot ƒ1,67. De stich ting Centraal Bureau Levensmiddelenbe- drijf, samenwerkingsorgaan van Neder lands grote en kleine kruideniers, heeft dit meegedeeld. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 's Maandags gesloten De tv een ein< gerequii doen ali boot. Oc en in tientalle dienst t oorlog einde w boden. 1 laar te I. aan ten lerbedri pen in I beris T T 38 all zodanig ter viss kwamei scherijo ben gek Mary IJ vierde i Mij Pet Bij D terug oi lettertel DEN HAAG (ANP). De Staat der Nederlanden moet een aantal documenten uit 1950, 1951 en 1952 handelend over de zaak-Menten aan de advocaat van Menten overhandigen op straffe van een dwang som van 10 miljoen gulden per dag. Dit eist mr. Van Heijningen, raadsman van de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Men ten, in een kort geding dat 4 november voor de president van de rechtbank in Den Haag dient. Mr. Van Heijningen is van mening dat de staat deze documenten moet afgeven, omdat ze voor de verdedi ging van zijn cliënt noodzakelijk zijn. Al eerder heeft de raadsman van Pieter Men ten overlegging van de stukken geëist. Om rechtstechnische redenen de eis tot overlegging was te laat ingediend kon de president van de rechtbank daar toen niet op ingaan. Breestraat 82-84-Beverwijk-Tel (02510) 29033 De twintig tot dertig briljanten in onze alliance-ringen zijn stuk voor stuk van dezelfde hoge kwaliteit: top wesselton, loupezuiver, tot op tienden van een millimeter precies even groot. Bij ons vindt u een grote kollektie. 13,90 40.- 53,- 157,3.0 203,- Bij de landing maakte de verkeerstoren van het Egyptische vliegveld melding van rookontwikkeling in het KLM-vliegtuig. De bemanning zette daarop uit voorzorg onmiddellijk de brandblusapparatuur in de motoren in werking, terwijl de passa giers het vliegtuig op de startbaan ver lieten. Achteraf bleek de constatering van de verkeerstoren onjuist. Volgens een KLM- woordvoerder is de rook mogelijk veroor zaakt door een klapband tijdens de lan ding. Dat zou ook verklaren, waarom zes van de in totaal 77 passagiers licht gewond raakten. De KL-547 was op weg van Am sterdam naar Djeddah in Saoedi-Arabië. Deze KLM-vlucht heeft een tussenlanding in Cairo. Aan boord van de verlengde KLM DC 8 bevonden zich tien beman ningsleden. Uw voorkeuren vertrouwen waard Amsterdam-Kalverstraat 117 ’s Gravenhage-Plaats 5 en bovendien tot het overleg over deze zaak in NAVO-verband is afgerond. In politieke kringen is men niet zo te vreden met de nota. Er worden nog te veel vragen onbeantwoord gelaten, zo wordt gezegd. Een CDA-Kamerlid zei gisteren dat op veel van de vragen die binnen het NAVO-partners in Europa gevraagd CDA over deze zaak leven nog geen ant woord gegeven is. De CDA-defensiespecialist in de Tweede De Industriebond NW zal op verzoek van de internationale metaalbewerkers bond (IMB) volgende week al gesprekken openen met Nederlandse bedrijven, die Zuid-Afrika sterk genoeg is om een inter- 1 vestigingen in Zuid-Afrika hebben, over nationaal wapenverbod te kunnen weer staan. In een oorlog, aldus Botha, zou het verlies van vliegtuigen en schepen op den duur wel problemen veroorzaken, maar voor de rest is Zuid-Afrika in staat om elke conventionele oorlog uit te houden. Alleen de Verenigde Staten of de Sowjet-Unie hebben de macht om dit land te overweldi gen, maar ook dit zou een zeer dure poging kunnen worden, aldus de Zuidafrikaanse bewindsman. missie voor Buitenlandse Zaken en Defen sie. Dit naar aanleiding van de nota die de beide ministers afgelopen maandag over deze problematic lieten verschijnen. In deze notitie gaven de bewindslieden nog geen definitief antwoord over het SCHIPHOL (ANP). Zes passagiers zijn gistermiddag licht gewond geraakt bij de landing van een KLM-DC 8 op de luchthaven van de Egyptische hoofdstad 1 Cairo. Het toestel - de KL 547 - was kort na de start in Cairo wegens een storing in het hydraulische systeem van het hoofdlan dingsgestel teruggekeerd. (Van onze redacteur in Spanje, P. Hattink) MADRID. De Nederlandse touropera tors Holland International, Bel Air en de Zuid-Europa Stichting alsmede het Belgi sche reisbureau Sun Air staan op de zwar te lijst van hotelexploitanten van de Costa del Sol. De vereniging van hotelexploitanten aan de Zuidspaanse Middellandse-Zeekust zal alle reizigers met deze touroperators vanaf 1 november onderdak weigeren als deze reisorganisaties de vooraf bedongen prijs verhoging van 5 procent niet betalen. De vereniging van hotelexploitanten van de Costa del Sol hoopt dat hun houding ten opzichte van deze reisorganisaties door de hotels over heel Spanje wordt gevolgd. Zuidspaanse hotelfederatie heeft onder andere besloten om de gasten van deze reisbureaus, die in gebreke zijn gebleven, te weigeren. Ook de hotels van een lagere categorie zullen de vakantiegangers, die een hotel van een hogere klasse hadden geboekt, niet accepteren. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post loste nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 zogenoei veer 45 schikten 600 tot i voor stu heid en dien wa Enkel» in de tw toe over noemen bank IJ go IJM. ook de reizen n visgronc het seize trawlvis over de neutronenbom, alvorens president Carter een beslissing neemt over het in produktie nemen van deze bom. Ook over de invoering van de neutronenbom in de strijdkrachten van NAVO-landen moet overleg worden gevoerd. Dat overleg zal naar verwachting pas begin volgend jaar worden afgerond. Uw schilder regelt de aanvraag voor u. Tegelijkertijd deelde de procureur-gene- raal voor Transvaal, mr. J. E. Nothling mee, dat niemand in de zaak-Biko zal worden vervolgd, hetgeen dus feitelijk be tekent dat nooit zal worden vastgesteld wie verantwoordelijk is voor de dood van de zwarte leider. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het bestuur van het Holland Festival heeft een eind gemaakt aan de al enige tijd bestaande impasse, die ontstaan is doordat Hans de Witte, directeur van het festival, al enkele maanden op non-actief staat. De Witte is overwerkt en niet in staat de programme* ring en organisatie van het Holland Festb val 1978, dat in het teken zal staan van de (traditionele) volkscultuur, het program ma al gedeeltelijk door hem voorbereid, te voltooien. Een driemanschap zal die tientallei taak tijdelijk overnemen. U hebt waarschijnlijk al van alles Van vochtige plekken in uw geprobeerd. Zonder succes? Dan is kleding zult u geen last meer hebben. -J -r r> cr^me wordt helemaal door de huid opgenomen, is niet vet en heeft een aangename doch bescheiden geur. LR 24 is verkrijgbaar bij uw drogist. Prijs f 9,80 per tube (goed voor een behandeling van 2 a 3 maanden) van Amerikaans wapenembargo Zuid-Afrika niet onder indruk Frans de Ruiter, hoofd muziekprogram ma’s is benoemd tot waarnemend direc teur. Daarnaast is Huub van Dael, direc teur van het Concertgebouw De Doelen in Rotterdam, bereid gevonden voor het Hol land Festival 1978 op te treden als alge meen adviseur voor bestuur en directie. Bovendien heeft men Willy Hofman, direc teur van de Dienst Gemeentelijke Kunst gebouwen in Rotterdam, benoemd tot ge delegeerd bestuurslid met een adviserende taak voor bestuur en directie, eveneens voor het Holland Festival 1978. De redenen van De Witte’s overspannen- heid liggen in familieomstandigheden en zijn verder van zuiver persoonlijke aard. Zo bestond er al enige tijd een gespannen verhouding tussen de bureaumedewer kers en De Witte. Hij zal te zijner tijd een i beslissing nemen over zijn terugkeer in de I directie.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4