Bezuiniging van elf miljoen al langs sluizen en havens burgerlijke stand deRUIJTER g 25.- 25.- en 35.- 99 t WEEKEND AANBIEDING -textid* erf mode 19.95 24.50 -y „REMBRANDT” iW» 1 IBT 49.- Serie inbraken ERASMUS Angora pullovers dit «I L W' 'W xLT „Op de Noordzee wordt nog steeds gevist” 5\ =2 Velsen CORDUROY BROEKEN AABE KINDER- JOPPERS Marine 4 VRIJDAG 2 8 OKTOBER 5 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN <Van een onzer verslaggevers) AKTUELE MODE met V-hals met hangcol BS voordeelprijs Boekhandel j O kleuren: grijs, zwart, camel, bordeaux, bruin en naturel IN ONZE JUNIORAFDELING PLAN ETEN WEG 26-28 IJMUIDEN - TEL. 11888 312 afbeeldingen op 3 grote vouwvellen IJMUIDEN. Hoewel nog steeds geen oplossing is gevonden voor de wijze waarop het vakgericht onderwijs in de IJmond moet worden voortgezet, heeft Hoogovens besloten haar eigen bedrijfsschool af te bouwen. Het voornemen bestaat om met ingang van augustus 1978 geen nieuwe leerlingen meer aan te nemen. Met de sluiting van de school bespaart Hoogovens een bedrag van ruwweg elf miljoen gulden. IJMUIDEN. De Algemene Inspectie Dienst is deze week begonnen met een intensieve controle op haringvangsten op de Noordzee. De aanleiding tot deze maatregel vormen de geruchten, dat er haring wordt aangevoerd, die op de Noordzee is gevangen, al worden andere vangplaatsen opgegeven. Zoals bekend mag er op de Noordzee dit jaar en waarschijnlijk ook volgend jaar helemaal geen haring gevangen worden. Bij de verscherpte controle is de marine ingeschkeld. F a - F (ADVERTENTIE) i maten 128 t.m. 164 MM In de jaren twintig werden in Engeland (ADVERTENTIE) (na 1 jan. 29.50) '<~S ai Hoogovens wil bedrijfs school in 1978 sluiten ram- irec- irec- an in Hol- alge- sctie. irec- jnst- t ge- ende eens Aanvankelijk werd het plan geopperd een regionale vakschool op te richten ter vervanging van de bestaande leerlingen opleidingen bij de grote ondernemingen. Dat nieuwe instituut had moeten resorte- ren onder de Stichting Praktijkschool IJ mond, die de onderwijstaak van de werk gevers als bedoeld in de wet op het leer- Intussen wordt door de betrokken in stellingen waaronder de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs en de vormingsinstituten, koortsachtig over leg gevoerd over de ontstane situatie. Gepoogd zal worden de vakopleidingen onder te brengen in'het volledig dagon derwijs. De overheid zou dan alle kosten voor haar rekening moeten nemen. lingwezen zou overnemen. Maar onder druk van het protest van vakbonden en •jongerenorganisaties zag Hoogovens, als belangrijkste comparant, af van invoering van dit schooltype op 1 augustus 1977. Het voornaamste bezwaar van de vakbewe ging gold het aangepaste beloningssys teem. Leerlingen van de dagschool zouden de status krijgen van scholier. Ze zouden derhalve niet langer in aanmerking komen voor het minimumloon maar slechts een vergoeding krijgen voor stages in de fabriek. Hoogovens is sinds 1973 bezig het vakge richt onderwijs nieuw leven in te blazen omdat de bedrijfsschool nauwelijks meer in staat is vaklieden van enig gehalte af te leveren. Dit komt doordat de vooroplei- De vice-voorzitter J. van der Linden sprak in zijn openingsspeech zijn waarde ring uit voor deze goede samenwerking die naar hij hoopte nog eens tot een fusie zal leiden. Tussen de besturen van beide vere nigingen is hierover overleg aan de gang. VELSEN. De IJmuidenaar P. Sloot- mans leverde dit jaar de beste inzending op de onderlinge expositie van de volière- vereniging „Fauna Felisena”, die donder dagavond in het IJmuidense PEN-cen- trum geopend werd. Een,zilverbruine pas- telkanarie uit zijn volière kreeg de kwali ficatie „beste vogel van de tentoonstel ling” wat gelijk staat met de titel „alge meen kampioen”. „Fauna Felisena" telt 145 leden, waar van er 24 met een of meer inzendingen op de clubexpositie vertegenwoordigd zijn. Bij het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (Rivo) in IJmuiden is men er van overtuigd, dat er nog steeds Noord- zeeharing wordt gevangen. Een woord voerder vertelt: „In deze tijd van het jaar wordt er normaal haring voor de kust gevangen. Nu dat niet mag, komen er kleuren zwart en donkerblauw maten 140 t.m. 164 evengoed spannen met haring binnen, die in het Skagerak gevangen zou zijn. En haringvangsten in het Skagerak zijn deze weken niet al te waarschijnlijk”. VELSEN. Op diverse plaatsen in de gemeente Velsen zijn in de nacht van don derdag op vrijdag inbraken gepleegd. De buit was in de meeste gevallen gering. Men verschafte zich onder meer toegang tot een ijssalon aan de Wüstelaan in Santpoort. Uit de kassala verdween een geldbedrag van 300. Ook een snackbar aan de Bloe- mendaalsestraatweg werd door het inbre kersgilde bezocht. Enig wisselgeld werd hier meegenomen. Voorts is men binnen gedrongen in de kantoorruimte van een vispakhuis in IJmuiden. Vermist worden een scheepsklok en een scheepstelegraaf. Alle etsen van Rembrandt afgebeeld op ware grootte ink) iera- n de elgi- war- osta IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371 GEBOREN: J. C. Serné-Pronk, d., IJmuiden; J. de Koning-Koomen, d., IJmuiden; G. Roos- Bakker, Z., IJmuiden; P. C. den Broeder- van der Burg, d., IJmuiden ONDERTROUWD: I. Hamelink, Santpoort en R. M. L. En ger, Gorssel; 'C. Dijkhuizen en J. H. Post- ma, IJmuiden; A. Groot en H. C. M. Sieraad, beiden IJmuiden; E. J. J. Eer- kens, Alkmaar en J. M. H. Nieuwenhuizen, Velsen (noord); W. B. Bakker, Beverwijk en G. C. Weijde, Velsen (noord); W. A. Uijtendaal en J. Post beiden IJmuiden; C. L. P. Burggraaf en I. J. E. Spaanderman beide IJmuiden. GEHUWD: M. Zwama-M. Asjes, Santpoort; G. Jas- pers-S. van den Bosch, Heemskerk; P. H. Raspoort-C. M. Sierhuis, IJmuiden; G. de Vries-A. P. J, de Bot, IJmuiden; J. de Bruin-N. J. Schoone, IJmuiden. OVERLEDEN: J. P. Werkman, 30 jr., Amsterdam; W. G. de Boer, 63 jr., echtgenoot van C. M. van der Meulen; A. Mertens, 71 jr., echtgenoot van J. van Leeuwen, IJmuiden; N. de Groot, 58 jr., echtgenoot van W. Timmer, St. Pancras; N. Smit, 61 jr., echtgenoot van A. J. van Beers, St. Pancras; H. de Jong, 69 jr., echtgenoot van E. B. Bos, IJmuiden. men- n en iard. nnen wer- i een in de 4, aan t zal anaf deze •rijs- De 1 de ten >r de ld. nder deze wen, gere die dden T - ker in ontvangst nemen die de IJmuider Courant voor de onderlinge tentoonstel ling beschikbaar heeft gesteld. Openingstijden van de expositie, vrijdag en zaterdag van 10 tot 22 uur, zondag van 10 tot 16 uur. In de categorie vetstofkanaries werd J. N. Nijland kampioen met een witte kana rie. Verdere prijswinnaars: J. Veldman (kampioen tropen met èen roodkop gould- amandine), J. Maassen (kampioen pos tuurkanaries) en H. Korf die voor een bastaardkanarie de beste kwalificatie in die categorie kreeg. De 13-jarige Astrid Rutten werd met een borderkanarie jeugd kampioene Een roodkop gouldamandine van de heer J. van der Zwet kreeg de kampioenstitel in de categorie „Stam men”. De eigenaar mocht hiervoor de'be- De enige controlemogelijkheden, die er zijn om te zien of iedereen zich aan het vangverbod op Noordzeeharing houdt is het hele Noordzeegebied met schepen en vliegtuigen in de gaten te houden. Vissen de schepen kunnen dan op hun lading gecontroleerd worden en alleen zo kan vastgesteld worden of er op haring wordt gevist of niet. De marine zal deze vorm van controle intensiever gaan toepassen. Pastelkanarie beste vogel clubshow Fauna Felisena stoomtrawler we hier op de foto zien. De naam is afkomstig van de Oceaan Vissche- rij Mij. die indertijd schepen is gaan ver noemen naar eilanden in Indië. De eerste twee kwamen in 1917 en dat waren de stoomdrifters Celebes IJM.339 en Java IJM.340. Eeifst genoemde verongelukte in november 1918 en de Java werd later naar Frankrijk verkocht. Deze twee wer den in 1918-1919 gevolgd door de Sumatra IJM.253 en de Timor IJM 491, groter dan de twee drifters, namelijk 210 bruto ton. De 9 schepen van de „Oceaan” zijn in 1931 overgegaan naar De Vem en zodoende werden de Sumatra én de Timor aan deze rederij toegevoegd. De Timor werd in 1939 voor de sloop verkocht en de Sumatra kon in 1941, in de bezettingstijd, nog ter visserij gaan, maar dit is het schip noodlottig ge worden. Na op 13 augustus 1941 van IJmuiden te zijn vertrokken kwam de Su matra niet binnen en aangenomen is ge worden dat de stoomtrawler op 15 augus tus met de opvarenden verloren is gegaan. De nieuwe Sumatra was oorspronkelijk de Britse stoomtrawler St. Gerontius H.69, in 1929 gebouwd voor T. Hamling Co Ld te Hull door Cook, Welton Gemmell te Beverly. In 1939 kwam het schip als Maple T.38 in dienst van de Royal Navy en bleef daar tot 1945. De trawler kwam in 1946 naar ons land en werd later aangekocht door de Vissscherijondernemng De Vem. Na de verbouwing kon het schip op 13 september 1947 onder schipper N. Korbee ter visserij uitvaren onder de naam Suma tra IJM.62, groot 340 bruto ton, 43,06 m lang, 7,29 m breed en 4 m diep. De voorstu- wingsinstallatie bestond uit een kolen ge stookte Schotse kelte met een 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Charles D. Holmes, vermogen 650 pk. Later hebben de schippers J. Klinkenberg en P. Korbee met de Sumatra gevaren en het allerlaatst, in 1955 T. van Oosten. Na in augustus van dat jaar te zijn opgelegd vertrok de Suma tra op 16 juni 1956 voor goed uit IJmuiden om te worden gesloopt. ARIE VAN DER VEER. Bij het Rivo gelooft men, dat er betere mogelijkheden zijn om de vangstverbo- den goed in de hand te houden. „Als vissers op moeten geven in welk gebied ze op welke soort vis gaan vangen, dan is het allemaal veel gemakkelijker na te gaan. Vist een schip dan toch in een ander gebied, dan is een steekproef op de lading op zijn plaats. Nu is niet na te gaan, waar schepen gevist hebben”. De biologen zijn bang, dat zich meer vissersschepen op gaan maken om de lucratieve haringvis serij toch op de Noordzee te gaan beoefe nen, nu de haring voor de kust zit. Biologen pleiten voor scherpe controle op haringvisserij Een week geleden kwamen vier spanvis sers, de spannen KW 167 en Wie 32 en de KW 44 en KW 85 binnen met ieder zo'n duizend kantjes haring. Een span wordt gevormd door twee kleine kotters, die sa men een net trekken. De beide spannen besomden ieder rond de 300.000,- voor hun vangst en gaven als vangplaats het Skagerak op. „Je moet dat dan maar aan nemen”, aldus een van de biologen van het Rivo. „Mogelijkheden om aan de haring te zien, waar die gevangen is, zijn er haast niet”. Bij schol zijn er biologische verschillen, die laten zien uit welk gebied de schol afkomstig is. Bij de haring zijn de verschil len echter veel kleiner en is door biologen aan de hand van de biologische verschillen geen overtuigend bewijs te leveren, waar de vis gevangen is. ding meestal LTS van de leerlingen onvoldoende is voor een functiegerichte cursus. In het lesprogramma van de tech nische school heeft de algemene vorming veel ruimte gekregen, hetgeen ten koste is gegaan van de technische vaardigheid. De economische malaise heeft het voornemen van Hoogovens om de eigen school af te stoten, versneld. Nu echter de regionale vakschool niet van de grond zal komen, dreigt een groep LTS-leerlingen volgend jaar verstoken te raken van eën opleiding voor bijvoorbeeld bankwerker, elektricien, timmerman of monteur. Temeer daar van regeringszijde nog altijd geen beleid is uitgestippeld ten aanzien van het beroepsonderwijs voor jongelui van 16 tot 18 jaar. Door de moei zame kabinetsformatie is de publicatie van een nota terzake deze problematiek ernstig vertraagd. In de onderwijskundige kringen in de IJmond is de laatste hoop gevestigd op een subsidieregeling in het kader van de Experimentenwet. Het wordt bij voorbaat niet uitgesloten geacht dat Hoogovens de aanwezige outillage, zoals het Opleidingscentrum, en het docenten korps ter beschikking zal stellen van een nieuwe onderwijsvorm voor vakgericht opleidingen. Om een uitweg te zoeken is een open beraad gevormd waarin Hoogovens, de vakbonden, de streekschool en de vor mingscentra zijn vertegenwoordigd. In op dracht van het NVV-Jongerencontact maakt een medewerker van het Prof. Kohnstamm-instituut in Amsterdam een studie van de onderwijsproblemen in de IJmond. De bedrijfsschool van Hoogovens zal in de toekomst mogelijk worden ondergebracht in een nieuwe, door de overheid gesubsidieerde, onderwijsinstelling. De haringvangsten in West-Ierland, waar de Nederlandse schépen momenteel wel mogen vangen zijn tot nu toe bitter tegengevallen. Hiet ziet er zelfs naar uit, dat het toegestane quotum van 8300 ton niet gehaald kan worden, omdat de grote scholen haring ontbreken. Voor het ko mend jaar is het Nederlandse quotum hier 1 I 7 lil Lange Nieuwstraat 1851 (Noord Arcade) IJmuiden De tweede wereldoorlog maakte daar een einde aan want de schepen werden gerequireerd door de marine om dienst te doen als mijnenveger of als voorposten boot. Ook in Engeland is dat voorgekomen en in 1939 werden stoomtrawlers bij tientallen gevorderd om bij de Royal Navy dienst te doen. Velen gingen tijdens de oorlog verloren maar toen de strijd ten einde was werd een aantal te koop aange boden. De heer K. Wynschenk, vishande laar te IJmuiden, kocht er vier in Engeland aan ten behoeve van het IJmuidense traw- lerbedrijf en in 1946 arriveerden de sche pen in IJmuiden: de Stella Leonis, de Ber beris T 46, de Redwood T 86 en de Maple T 38 alle nog in de grijze oorlogskleur en zodanig verbouwd dat zij nog niet meteen ter visserij konden gaan. Drie schepen kwamen later beschikbaar voor de Vis- scherijonderneming De Vem, die we heb ben gekend als Catharina Duyvis IJM.60, Mary IJM.61 en Sumatra IJM.62 terwijl de vierde in gebruik kwam bij de Visscherij Mij Petten onder de naam Bergen IJM. 16. Bij De Vem keerden toen oude namen terug onder andere de Sumatra onder het letterteken en nummer IJM.62, welke „Fauna Felisena"-hield vprig jaar een nationale tentoonstelling met 94 inzendin gen van overal in Nederland. Dit jaar krijgen de eigen leden de kans om de resultaten van het broedseizoen 1977 tegen elkaar af te wegen. Over de hele linie kan van matige broedresultaten worden ge spreken waartegenover de kwaliteit van de inzendingen „redelijk goed” te noemen is. De heer J. van der Zwet (rechts) neemt de kampioensbeker voor de categorie stammen” in ontvangst. De uitreiking van de andere prijzen gebeurt tijdens een buitengewone ledenvergadering op 17 de- x cember. Er zijn in totaal 236 inzendingen. De vere niging is tijdens de clubshow gast van de zustervereniging „Vogelvrienden” die in het PEN-centrum zijn vaste verenigings- ruimte heeft. De belangstelling voor de vogelsport volgt in Velsen de landelijke lijn. Het le dental vertoont bij „Vogelvrienden” en „Fauna Felisena" een lichte stijging. De clubshow is het hoogtepunt van het jaar. „Fauna Felisena” benut dit evenement om de kas wat te spekken. De toegang is gratis maar een loterij moet geld in het laatje brengen. i het aakt asse, (ittej ikele te is ime* 'esth m de ram- reld, l die tientallen stoomtrawlers gebouwd van het zogenoemde „Mersey” type, die elk onge veer 45 m over alles lang waren en be schikten over een machinevermogen van 600 tot 650 pk. De schepen hadden stuk voor stuk een goedé naam wat zeewaardig heid en vangcapaciteit betreft en boven dien waren ze het aanzien waard. Enkele IJmuidense rederijen gingen er in de tweede helft van de jaren dertig er toe over deze schepen aan te schaffen. We noemen de Norma Maria IJM.6, Viking- bank IJM. 183, Walrus IJM.24 en Flamin go IJM.25 en daarmede werd in die tijd ook de verre visserij hervat en maakten reizen naar de Barentszee en bezochten de visgronden bij Ijsland. Ook namen ze in het seizoen met succes deel aan de haring- trawlvisserij. drastisch verlaagd tot nog maar 700 ton. „De visstand in de zee rond West-Ierland blijkt sterk overschat te zijn”, aldus de biologen. „Een van de oorzaken is, dat vorig jaar heel veel vangsten uit dit gebied zijn gemeld, die achteraf toch uit de Noordzee moeten zijn gekomen”. Van de zijde van de biologen wordt er sterk op aangedrongen om niet alleen de quoteringsmaatregelen internationaal aan te pakken, maar ook de controle. Een Europese overeenkomst over de controle op de visvangst is wel in de maak. Momen teel is ieder land bang, dat hij te streng zal controleren, terwijl de andere landen wel niet zo streng zullen zijn. Juist door deze veronderstelling schort er naar het gevoel van de biologen heel wat aan een goede naleving van de quoteringsmaatregelen en met name van het complete vangstverbod voor haring op de Noordzee. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5