uitgevaren vissersschepen Moderne barmhartige Samaritaan r Jeugddienst Voorproefje voor jubileumfeest BRIL”IIXIIXI” |gfirtfer Voor het eerst uit sinds maanden „Pensioen in zicht” I exclusieve herenmode Theo Reitsma spreekt bij VVB Jeugd Rode Kruis start EHBO-cursus Wandeltocht als afsluiting van de zomer Kreatief met het hele gezin «r mi x gaB 7 19 7 7 OKTOBER IJMOND 2 8 VRIJDAG t BREESTRAAT 150 Een paar keer in de week ko men in Huis ter Hage een aantal vrijwilligsters. Ze komen niet al leen, zoals gebruikelijk, bezoek jes afleggen. Vooral nu het weer het nog toelaat komen ze bewo ners halen om een eind te wande len. Bewoners, die door ziekte of een handicap niet meer zo mo biel zijn, gaan mee in de rolstoe len. De wandeling gaat door Driehuis, door het bos en soms - zoals donderdagmiddag - wordt een bezoek gebracht aan het mu seum Beeckestein. Het lijkt wel een optocht, de stoet die ritse lend door de bladeren door het herfstbos trekt. Met zichtbaar plezier genieten de mensen van deze wandeling. Voor velen van hen is het de eerste middag uit sinds maanden. UFO CACHAREL EQUIP PEPPER PUNTO BLANCO SABRE Éi V i /ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) '1 De Noordhollandse Wandelsportbond afdeling IJmuiden houdt op zondag 6 november de jaarlijkse wandeltocht als sluitstuk van het wandelprogramma van de zomer. Bij speeltuin „De Veilige Haven” wordt tussen tien uur en half één gestart. De afstanden zijn 5, 10, 15 en 25 kilometer. Voor inlichtingen en informatie kan men terecht op de volgende adressen: H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408, IJmui den, tel. 13024; J. J. Jansen, Platanen straat 4, IJmuiden; J. J. A. Mulders, lepenstraat 10, IJmuiden, tel. 18901, J. F. Koks, Eenhoomstraat 18, IJmuiden, tel. 20173 en B. H. Uytendaal, Burgemeester Weertsplantsoen 72 in Santpoort. De Stichting Dienstverlening aan Be jaarden overweegt te starten met de cur sus „Pensioen in zicht”. De SDAB tracht in samenwerking met andere organisa ties een cursuspakket samen te stellen waarin bijvoorbeeld de positie van oude re mensen in de samenleving aan de orde komt en waarin informatie wordt gege ven over financiën, vrije tijdsbesteding, wetten en regelingen. Maar voor de SDAB met een dergelijke cursus kan starten, wil men eerst weten hoe groot de eventuele deelname zal zijn. Daarom worden allen die belangstelling hebben voor de cursus „Pensioen in zicht” verzocht zich op te geven bij de SDAB, in de Abeelenstraat 1 in IJmui den, telefoonnummer 12464 of 18445. Het bezoeken van bejaarden wordt al jarenlang door vrijwilligsters gedaan. Er zijn veel oudere mensen die zonder die bezoekjes een nog veel eenzamer leven zouden leiden. Een kleine groep Vrijwil ligsters, die hun „adresjes” in Huis ter Hage hebben, heeft sinds kort de ge woonte ontwikkeld niet alleen de mensen te bezoeken. Op vaste middagen gaan ze ook uit, omdat bleek dat heel wat bewo- Vrijdag 14 oktober: Hektrawler Rijn mond V KW. 42, Vooraan VL. 115. Donderdag 13 oktober: Hektrawler Zee haan IJM. 57. Zaterdag 15 oktober: Hektrawler Eg- mond IJM. 36. Een merkwaardig voorval wordt be schreven in het pas verschenen Informa tieblad van de parochie van St. Joseph te Velsen-Noord, door een niet nader ge noemde parochiaan: Dinsdag 25 oktober: Hektrawler Arie Ouwehand KW. 122, MT. Ursinus VL. 1, MK. Eben Haezer IJM. 18, Alida KW. 22, Marry Jacob KW. 117, Yvonne Yolanda KW. 206, Arie Jacob KW. 221. een initiatief als in Driehuis toejuichen: „Heel veel mensen willen er graag uit. Ze hebben soms wel kinderen, maar daar vragen ze het niet aan en wat dat betreft zou ik de kinderen wel bewuster willen maken: dan kan al een deel van die sluimerende eenzaamheid worden opge lost. Maar wanneer de mensen willen en wanneer het onderling klikt, ja, dan zijn we altijd blij met zo’n aanbieding. Zeker wanneer het gekoppeld blijft aan be zoekjes.” Voor Breezicht, De Moer berg, het Vis- serhuis en Huis ter Hage is elk uurtje bruikbaar en ef moeten toch mensen zijn die zo’n uurtje een keer of een paar keer in de week kunnen vrijmaken. Een straa tje om is voor iemand die al twee maan den binnenzit heel waardevol. „Het rare is ook”, zegt een van de vrijwilligsters, „Wanner je het een tijdje doet, onstaat de behoefte bij jezelf om het te blijven doen: het is onvoorstelbaar hoe veel plezier de betrokken bejaarden er aan beleven.” GLOBETROTTER JEAN VICOMTE BRIAN SCOTT MARZOTTO GRUNO ET CHARDIN NIK BOLL MARCO POLO GINOPILATI Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 Woensdag 12 oktober: Hektrawler Hen- drika Johanna KW. 81, Onderneming I SCH. 90. Maandag 17 oktober: Hektrawler Annie Hillina KW. 170, MT. Robert IJM. 30, Anita VL. 34, Elly VL. 73, MK Pieter Jacob KW 24. Dinsdag 18 oktober: Hektrawler Rijn mond II KW. 43. Woensdag 19 oktober: Hektrawler Rijn mond I KW. 15, Rijnmond VI KW 135, Willy KW. 141. Beverwijk - tel. 02510-24444 Maandag 24 oktober: Hektrawler Johan na KW. 39, Rijnmond III KW. 44, Rijnmond IV KW. 85, Jan Maria KW. 171, MT. Ptoti- nus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209, Ora et Labora KW. 51, Marry Martin KW. 149. Soli Deo Gloria KW 152, Elizabeth VL. 105, ML. Michiel KW. 167, MK. Poolster IJM. 11, Drie Gebroeders IJM. 20, Maarten Cornelia IJM. 44, Swift IJM. 115, Wiron VI IJM. 207, Janny Jacoba KW. 4, Deo Volen te II KW. 11, Willem Adriana KW. 25, Ada KW. 29, Rose Maria KW. 34, Anna Hendri- ka KW. 45, Pelikaan KW. 88, Wilma KW. 113, Tiny KW. 145, Wilhelmina KW. 173, Pieter Gijsbertha KW. 175, Valk KW. 185, Hans KW 189, Anna Lydia KW. 194, Aga tha KW. 214, Jacob Senior KW. 226, Marco WR. 32, Johanna Cornelia WR. 57, Pieter SCH. 36, Leendert Jan SCH. 256. Naar zeggen van de administrateur van Velserhooft in Santpoort is de be hoefte daar aan dit vrijwilligerswerk niet zo groot, omdat de bewoners van dit bejaardenhuis nog goed genoeg ter been zijn. Als gastspreker heeft men de bekende commentator van de NOS, Theo Reitsma bereid gevonden een en ander over zijn werk te vertellen. Reitsma is ook voorzitter van de honkbalvereniging Rooswijk. De bijeenkomst is bedoeld om tussen jeugd- bestuur en ouders een beter contact tot stand te brengen. Zondag 30 oktober wordt in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden een jeugddienst gehouden. Aan deze dienst wordt medewerking verleend door een jongerenkoor uit Zwijndrecht. Voorganger is dominee Si- rag uit Leusden, terwijl het orgel wordt bespeeld door Wout van Laar. Het thema van de dienst, die om 19 uur begint, is: „veel of alles”. ners van dit bejaardenhuis anders-vrij wel nooit buiten kwamen. Vrijwel nooit, dat feit stond vast. De personeelsproblemen waarmee haast al le bejaardenhuizen kampen, laat geen ruimte meer voor deze taak van de ver zorgsters. Heel wat bewoners kunnen terugvallen op hulp van familieleden, kinderen. Maar een groot aantal staat gewoon alleen en dat betekent - wanneer ze immobiel zijn - weinig of geen uitjes. Dat juist deze categorie mensen zo groot is, heeft zich in Huis ter Hage pas goed geopenbaard toen enkelen van hen regel matig met hun bezoek aan de wandel gingen.” We beseften niet, wisten niet, wat er gebeurde met de mensen die ons vanuit hun kamer zagen vertrekken,” vertelt één van de vrouwen die in deze vrijwilligerstersgroep zit, „de directeur vertelde ons later dat zij huilend achter bleven omdat ze zo graag ook weer eens naar buiten wilden.” Die treurigheid heeft de hulpverlenen de vrouwen aan het denken gezet. Er werd een opzet gemaakt, zodat meer mensen aan de beurt kwamen. Maar al snel werd geconcludeerd dat een grotere groep nodig was om ieder van de bewo ners die in aanmerking kwam voor de tochtjes regelmatig mee te nemen. Om die reden doen de vrijwilligsters dan nu IJMUIDEN. De afdeling IJmuiden van het Jeugd Rode Kruis start maandag 7 november met de opleiding voor het B- diploma EHBO. De cursus wordt gehou den in het Rode Kruisgebouw „Slinger- muur” aan de Heerenduinweg iedere maandagavond tussen zeven en acht uur. Jongeren vanaf veertien jaar en in het bezit van een A-diploma kunnen aan de cursus meedoen. Aanmelden kan maan dag tussen 19 en 20 uur en woensdag tussen 16 en 17 uur bij de Slingermuur of telefonisch bij mevr. T. Hoekstra 023- 376251 ’s avonds na zeven uur. VELSEN-NOORD. De jeugdcommis sie van de voetbalvereniging VVB in de Velsen-Noord belegt op vrijdag 18 no vember om 20.00 uur in het paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk een ouderavond. TRISTAN VILLEROY De leden van het Christelijk Mannen koor ^IJmuiden" hebben donderdagavond alvast een voorproefje gehad van net jubi leumfeest, dat hun te wachten staat. In de Petrazaal in IJmuiden hield het koor een „gezelligheidsavond” om geld bij elkaar te krijgen voor de jubileumviering. De grote opkomst op deze avond van leden en andere belangstellenden liet zien, dat bij het koor de gezelligheid niet vergeten wordt. Meer dan honderd mensen hebben deze avond genoten van een gevarieerd programma van spel en muziek. Het kon bijna niet anders of het 44 heren tellende koor liet zich op deze avond met enkele koorwerken horen. Naast een kienspel en een bliksemloterij was er ook een optre den van een voor deze avond samenge steld combo van jongelui, dat enkele mooie liederen ten gehore bracht. Het koor hoopt vooral jonge mannen vanaf achttien jaar aan te kunnen trekken om de verschil lende stemmen te versterken, want ziekte en ploegendienst hebben het aantal leden danig teruggebracht. Het 25-jarig bestaan wil men volgend jaar groots en meteen zo groot mogelijk koor gaan vieren. IJMUIDEN. Het Vredesweekcomité Velsen houdt dinsdagavond om acht uur in de Wereldwinkel te IJmuiden een verga dering. Op de agenda van deze avond staat de organisatie van een symposium over vrede in de maand december. Vrijdag 7 oktober: Hektrawler Onderne ming II SCH. 108 Maandag 10 oktober: Hektrawler Schout Velthuys KW 49, Dirk Diederik KW 172, Cornells Vrolijk Fzn SCH. 171, Voor waarts VL. '142. Dinsdag 11 oktober: Hektrawler Monica VL. 89 „Gewoontegetrouw laat ik ’s avonds mijn hond uit en maak een wandeling naar de pont. Halverwege zie ik op het fietspad een groepje mensen bijeen. Na derbij gekomen bleek een aanrijding te hebben plaats gevonden tussen mensen, die van de pont afkwamen. Een fiets van een gastarbeider is aan de voorvork zo danig verbogen, dat verder rijden niet mogelijk is. Een jongeman, die de aanrijding ver oorzaakt heeft, staat met beide handen te betogen dat zijn vader WA-verzekerd is en dat alles betaald wordt. Ten bewij ze hiervan wordt door zijn makkers op weg naar dansles in Beverwijk een stukje papier met balpen voor de dag gehaald en wordt het adres van thuis in handen gespeeld. De jonge mensen heb ben haast, springen op hun fietsen en laten Mohammed met zijn fiets achter Bij verdere informatie (Mohammed is al 7 jaar in Nederland en verstaat rede lijk onze taal) bleek, dat hij op weg was naar bakker Winkel, waar hij nacht dienst had. Het lukt niet zijn fiets weer in het gerede te brengen. Ik bied hem aan om hem met de auto naar zijn werk te brengen. Teruglopend bedenk ik dat hij hierme- Vaders, moeders, kinderen: samen ple zierig bezig zijn op de vrije zaterdagmor gen in de werkplaats van het kreativi- teitscentrum IJmond. De gezinsochtenden die het kreativi- teitscentrum vorige winter op zaterdag morgen organiseerde, waren een succes. Daarom worden er vanaf 29 oktober weer vier bijeenkomsten gehouden op zaterdag van 10 tot 12 uur in de Platanen straat 53, IJmuiden. De bedoeling is dat ouders en kinderen elk op hun eigen manier bezig zijn met het materiaal. Uiteraard zijn ook alleen staanden welkom. Elke zaterdag kan men kiezen uit twee verschillende aktivi- teiten: batikken, linoleum snijden, met klei werken, schilderen en een mozaïek maken. Een schort of oud overhemd meebrengen. De kosten voor vier keer bedragen voor kinderen ƒ7,- voor volwassenen 13,-. Inschrijving telefonisch: 02550- 17119 of op 29 oktober in de Platanen straat. r Als leveranciers van “gezichtshulpmiddelen” leggen wij gróte nadruk op een “goede bril”. Omdat dit voor ons, als gespecialiseerd opticien- optometrist het belangrijkste is. In onze eigen werkplaatsen zorgen wij voor een nauwkeurige verwerking van de glazen inliet door u gekozen montuur. De waarde van uw bril wordt immers niet bepaald door de prijs, maar door het vakmanschap, de service en de nazorg. Dat zijn dingen waar u op moet letten als het om uw gezichtsvermogen gaat. Kennemerlaan 92, IJmuiden, tel. 02550- 15072 de niet uit de problemen is. Zijn fiets is daarmede nog niet bruikbaar (hoe moet hij ’s morgens terug?) en hoe zit het met de verzekering van de pa van de jonge man, die het ongeluk veroorzaakt heeft? We veranderen van plan. Na de fiets in de achterbak van de auto te hebben ge dropt gaan we samen eerst de verzeke ring en reparatie regelen. Het adres wijst naar Driehuis en we zoeken de pa op. Na uitleg blijkt deze bereid alle schade op zich te nemen en na enig getelefoneer is zowel de schade als de reparatie (de volgende morgen) geregeld. Nu moet de fiets nog verwisseld wor den. Mohammed blijkt het rijwiel ge leend te hebben van vrienden. Samen wonen zij in een huis in de Casembroot- straat te IJmuiden. Ze gebruiken eikaars fietsen om naar het werk te gaan. In de tijd, dat Mohammed de fiets verwisselt voor een betere, word ik ont haald op een paar koppen pittige koffie. Hij heeft in het Marokkaans het voorval duidelijk gemaakt en ik behoor nu tot hun vrienden. Intussen is er anderhalf uur verstreken. De nachtdienst is inmid dels ingegaan. Om zo weinig mogelijk tijd te verspelen besluiten we met de nieuwe fiets in de achterbak naar de baas te gaan. Daar vertel ik het voorval en op de draaikaart wordt aangetekend de reden van het verzuim. Met een „DANK U WEL” geven we elkaar de hand. Mohammed aan het werk en ik rijd terug naar huis. Onderweg realiseer ik me de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan welke geschiedenis zo actueel aan me is voor bijgegaan X waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen Donderdag 20 oktober: Hektrawler Hol land KW. 123, MT. Jacob KW. 55, Caroline VL. 90. een beroep op andere vrouwen in Velsen. Dit beroep is zeker niet alleen ten behoe ve van Huis ter Hage. Bij nadere infor matie blijkt dat vrijwel alle Velsense bejaardenhuizen - omdat overal dezelfde personeelstekorten heersen - er voor staan zoals Huis ter Hage. „Alleen bij ons al’.’, vertelt directeur Röling van Huis ter Hage, „zijn zeker tussen de dertig en vijftig mensen die weinig buiten komen, moeilijk ter been zijn en geen familiele den of kennissen hebben die met ze gaan wandelen. Omdat het momenteel voor ons personeel niet uit te voeren is - al is het wel hun taak - zijn we erg blij met deze vrijwilligsters omdat we weten hoe goed het de mensen doet.” Vanuit het gemeentelijk bejaardenhuis Breezicht wordt gemeld dat het daar „van hetzelfde laken een pak is”. In elk geval tien tot twintig mensen die zonder meer in zo’n situatie verkeren, vrijwillig sters om met hen naar buiten te gaan, zouden ook hier zeer welkom zijn.” Hetzelfde geldt voor het W. F. Visser- huis. Al komen daar wel al vrouwen hun vaste bezoekjes afleggen, de wandeling behoort nog niet tot het vaste patroon terwijl ook onder deze bejaarden een grote behoefte bestaat om er af en toe eens uit te zijn. Ook de directeur van De Moerberg zou F asgSwfe a a#:-: -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7