a STOKPAARDJE EN PAARDEN IN Ondernemend tweetal BREEDSPRAKIG RAADSDEBAT Alpha Soos krijgt Reünie van Beverwijkse dwergpoedels bekroond druk bezocht Voor veel vrouwen ligt de lagere schooltijd al heel wat jaartjes achter de rug bezoek uit Belgie léershow stoutenbeehsBlect L Beverwijks kampioenschap turnen op 17 november i "'Magere agenda voor Heemskerkse raad Hercules y A Otwin Raap en Hugo Klaassen: Slepende zaak Kern Schimmelcroft Traditie Li Vergadering van overlegorgaan Medisch directeur voor Rode Kruis Ziekenhuis Vertraging Consequenties Geknipt voor u Eenzijdig v! 9 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK OKTOBER 2 8 VRIJDAG 8 1. DIE LOCHTE GENTENEERS” WALTER DEN BUCK EN mU permanente .1 eC te* TC? nee (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Hoewel de maandelijkse openbare vergadering •van de gemeenteraad enkele uren vergde is er eigenlijk maar over twee punten een discussie op gang gekomen, waarvan één niet op de agenda stond aangekondigd. Dat betrof opnieuw een interpellatie van de PvdA-fractie en dat dure woord staat dan in raadstermen voor het -stellen van vragen. Die vragen betroffen het oude stokpaardje van de heer J. C. Verhoeven, namelijk de procedure met betrekking tot het ■vaststellen van de onroerendgoed-belasting. Het andere punt, waarov- jer uitvoerig is gediscussieerd is het toekennen van een subsidie aan de Stichting Manege „De Schimmelcroft” voor de jeugdleden. Eerst maar 'het stokpaardje en dan de paarden. I E. id. 4- J. C. VERHOEVEN o' r- (ADVERTENTIE) H Tel Deze koepon uitknippen en opsturen naar postbus 10 in Beverwijk itw Wethouder P. Vos moest er eveneens I onvoorbereid op antwoorden. De heer Verhoeven was ingegaan op tientallen de ft tails, die we maar onvermeld laten. De [heer Vos probeerde ook de grote lijn te [pakken en een feitelijk gegeven in zijn t betoog was, dat er inderdaad enige vertra- -ging is ontstaan, maar dat zou vooral een gevolg zijn van het feit dat die vertraging is opgetreden bij het Rijksbelastingbu- reau, waardoor Heemskerk de benodigde gegevens niet op tijd binnenkreeg om ver- E Nu was de heer Verhoeven niet tevreden i over die antwoorden en hij greep het mid- del van de interpellatie aan om dat mee te [delen. Daar werden dan enkele vragen aan vastgekoppeld die eigenlijk weer op het- Ezelfde neerkwamen als de al schriftelijk igestelde en beantwoorde vragen, namelijk ïdat de raad onvoldoende gelegenheid rkrijgt om tijdig over die kwestie te discus- “siëren en dus een verantwoord besluit te ^kunnen nemen. Om dat duidelijk te maken had de heer Verhoeven op grote vellen papier nog eens precies uitgestukt hoe nu ‘precies de gang van zaken is geweest sinds in Heemskerk over de onroerendgoed-be lasting is gepraat en daar begon men al jaren geleden mee. Wat de Partij van de Arbeid al jaren wil is meer verschil in de toepassing van de tarieven. Bij de begrotingsbehandeling wordt dat stokpaardje vast wel weer van stal gehaald. In de verslaggeving van de raadsverga dering laten we dit slepende conflict maar Gent heeft, zo wil de historie, in de vorige eeuw een enorm rijke liedcultuur gekend. Honderden straatverzen en poli tieke balladen maakten er opgang, niet in de laatste plaats doordat de wevers tradi tiegetrouw toch al veel bij hun werk en op straat zongen. Eén van hun liederen, „Koe voet en Boelie” vond bijvoorbeeld zijn oorsprong in een staking onder de wevers van Gent. De door Walter den Buck opgerichte fanfare wil die traditie doen herleven. In eerste instantie bestond het gezelschap uit even liggen om van het stokpaardje over te stappen op de paarden van „De Schimmel croft”. Op grond daarvan ontspon zich een breedvoerige discussie in de raadsverga dering, ondermeer over het principiële verschil tussen een vereniging en een stichting, de wenselijkheid om van de stichting „De Schimmelcroft” een vereni ging te maken, de taak van de Sportraad in het totale subsidiebeleid ten behoeve van de sport en nog veel meer. een tuba, trompet, platte trommel en grote trom met daarvoor iemand, die met een bezem en vatborstels liep te zwaaien. Momenteel bestaat de fanfare uit zestien man. Bespeeld wordt een uitgebreid in strumentarium, terwijl het programma naast volksdeuntjes en straatliederen ook eigen composities en samba’s omvat. „De Lochte Genteneers” reizen onder leiding van Walter den Buck de Belgische kermis sen en manifestaties af. Den Buck, zelf inmiddels een van Bel- gië’s bekendste politieke volkszangers ge worden, treedt daarnaast elke maandag avond op in zijn liedjescafé Martiko vlak bij de Gentse vrijdagmarkt. Voorts heeft hij vier langspeelplaten gemaakt, die ech ter allemaal moeilijk in Nederland ver krijgbaar zijn. Het college had het voorstel van Ir. J. P. Kroon (PPR) om voorlopig alleen een sub sidie voor drie jaren te verlenen al overge nomen. Dan heeft men nog de tijd om na te gaan hoe de financiële medewerking van de gemeente in overeenstemming met de bestaande verordening kan worden ver leend, bijvoorbeeld door in die tijd aan de stichting te vragen er een vereniging van te maken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het College van Regen ten van het Rode Kruis Ziekenhuis heeft de heer R. Kooper met ingang van 1 no vember a.s. benoemd tot medisch direc teur. De heer Kooper zal deze functie voor alsnog op part-time-basis vervullen in combinatie met zijn huidige werkkring bij het ministerie van Defensie. Dr. Mets zal tot het eind van het jaar dr. Kooper inwer ken en dan zijn adviseurschap beëindigen. Misschien krijgen nu alle vrouwen in eens zin in de cursus. Zij kunnen zich opgeven bij mevrouw Wonink, Graaf Florislaan 90, Beverwijk, tel. 24257. De aanvang van de cursus is op maandag- Walter den Buck, een 43-jarige Vlaming, richtte zijn fanfare in 1970 op. Op hetzelf de moment gaf hij zijn carrière als schil- der/beeldhouwer eraan om z’n beroep te maken van wat tot op dat moment zijn hobby was: de Gentse volksliedjes. Gaarne ontvang ik gerichte dokumentatie over: wandmeubelen zitmeubelen slaapkamers Naam Straat Plaats De heer Kroon wees ook op eventuele consequenties: „Straks vraagt een parti culiere zeilschool of skischool om finan ciële medewerking. Hoe ver willen we gaan?”. i i or Van verschillende kanten hadden de raadsleden ook bedenkingen tegen het feit, dat men over onvoldoende gegevens beschikte om een goed inzicht te krijgen in de financiële positie van „De Schimmel croft”. Tegen het geven van die 30,- per jaar per „jeugdlid” had geen der frakties in principe bezwaar. Het ging meer om de voorwaarden. Na veel heen en weer ge praat, misverstanden en zelfs een schor sing van de vergadering kon de hele raad tenslotte met het voorstel akkoord gaan, nadat het woord „subsidie” op voorstel van de PvdA-fraktie was veranderd in „bijdrage”, voorlopig voor drie jaren en met de toezegging van het college dat in de commissie zo mogelijk nog wat meer fi nanciële gegevens op tafel komen over „De Schimmelcroft”. Alleen de heer C. van Heijst (PvdA) stemde „voorlopig tegen”. Ondertussen waren er roerende opmer kingen gemaakt over de vreugde van de paardesport vooral voor kinderen en voor al voor gehandicapte kinderen. De heer Perquin had vastgesteld, dat in een vereni gingsverband, afgezien van de beoefende sport, ook het sociale contact van groot belang is, en dat de stichting „De Schim melcroft” zich beperkt tot lesgeven. Wet houder F. J. M van Herpen vond echter „het sociale contact tussen kind en dier” uit, waarmee we alleen maar willen aan duiden dat je uren over dergelijke onder werpen kan blijven praten als er verder op de agenda geen dringende zaken wachten. BEVERWIJK. Woensdag 2 november zal het overkoepelend overlegorgaan jeugd- en jongerenwerk om 19.30 uur in het Stadskantoor in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat: bespre king voorzitterschap van het overlegor gaan, bespreking raadsvoorstel inzake subsidiëring part-time staf kracht t.b.v. Centrum „De Schans”, discussie omtrent problemen jeugdbaldadigheid in en om de bibliotheek, bespreking sekretariaat van het overlegorgaan en bespreking raads voordracht inzake de stand van zaken rond de nieuwbouw van „De Lichtboei”. Over de procedure die moet leiden tot [het opnieuw vaststellen van de verorde- tning op de onroerendgoed-belasting heeft [het raadslid J. C. Verhoeven schriftelijke Eyragen gesteld aan B. en W., die wij des tijds volledig hebben gepubliceerd. Het [college heeft daar onlangs, eveneens tschriftelijk, op geantwoord en ook dat ►antwoord heeft men al of niet verkort in falie plaatselijk verschijnende kranten [kunnen vinden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Sociëteit Alpha ontvangt zaterdagavond bezoek-van-over-de-gren- zen. Na een rondgang door het stadscentrum (als alles tenminste naar wens verloopt) zal rond 21.30 uur het Belgische muziekgezelschap Walter den Buck en de fanfare „De Lochte Genteneers” hun opwachting in het Alpha-bolwerk aan de Beverwijkse Moensstraat maken. BEVERWIJK. Gelezen in het vere nigingsblad van de aquariums ocieteit Tropica”: Mocht u een dezer dagen trek krijgen in ijs (consumptie-ijs bedoel ik) wip dan even langs bij de fa. Jamin. Deze Met dank aan Otwin Raap, Hugo Klaas- verkoopt ijs in tempex ijsbekers. Als u sen, Federatieve Vrouwenraad Beverwijk, nu wat plastic in zo’n beker doet, dan is Tropica en de familie Van den Berg. Sa- zo’n beker uitstekend geschikt om vis in menstelling Jan Piet Stokman. te vervoeren.” ■ir Trots poseren Otwin Knaap (links) en zijn vriendjes Hugo Klaassen bij de collectie stenen, mineralen,ertsen en fossielen in Otwin’s slaapkamer. Maar de heer Vos had nog een samen vatting achter de hand die wel even in de kern van de zaak prikte. „Kijk”, zei de heer Vos, „er bestaat nu al jarenlang een verschil van mening met de Partij van de Arbeid. De meerderheid van de raad vindt dat de onroerendgoedbelasting geen verkapte inkomstenbelasting mag zijn of worden en daar zullen we het dan wel nooit over eens worden”. BEVERWIJK. Het november pro gramma van de sporthal biedt, naast de gebruikelijke vaste competities, een aantal bijzondere sportgebeurtenissen. Op zater dag 5 november organiseert de NTTB een groot tafeltennistoemooi, waaraan zowel jongeren als ouderen deelnemen. Er wordt gespeeld van 9 tot 18 uur. Op 16 november is er een trefbaltoemooi voor leerlingen van het basisonderwijs, op 17 november turn wedstrijden om het kampioenschap van Beverwijk met deelnemers van SSS, Hercules en Turnlust, op 18 november een tumdemonstratie van Turnlust en op 19 november een tumgala met demonstra ties van de Russische keurtumploeg. De andere frakties kunnen op dat mo ment eigenlijk weinig met zo’n uitvoerig betoog, want zij waren van tevoren niet op de hoogte van het feit dat de PvdA over dat punt zou gaan praten. Bovendien had voorzitter J. H. Kok nog eens duidelijk gezegd, dat het bij een interpellatie zuiver gaat om vragen stellen en dat een discussie g dus bij voorbaat al uitgesloten zou zijn. Overigens moest er in de raad eerst vol- gens het reglement voor de raadsvergader- I ingen nog worden beslist of de heer Ver hoeven zijn verhaal wel mocht houden. Wel, dat mocht van de andere frakties. Omdat het een oeverloos gebeuren werd was men er achteraf toch niet zo gelukkig mee en omdat zich tijdens de vorige raads vergadering buiten de agenda om op de zelfde wijze iets dergelijks had afgespeeld toen betrof het de Hoogovensituatie bleken ondermeer de burgemeester als voorzitter van de raad en de heer P. F. Dudink van het CDA er behoefte aan te hebben eens vast te gaan leggen hoe ver men in het algemeen met een interpellatie kan gaan als middel om buiten de agenda om allerlei kwesties in feite eenzijdig te bespreken. Zit u graag in mooi leer’ Kom dan eens kijken bij Select Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork Dit alles gekombmeerd met een ongekend grote keuze in wand meubelen (o.a Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten. Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Filiaal van Stoutenbeek Wooncentrum en Sunart Interieur-architektuur te Beverwijk Dat lied maakte onder meer deel uit van het repertoire van de rond 1869 bestaande „Lochte Genteneers” - een kleurrijk muzi kantencollectief dat op straat en in cafés voor drank en weinig geld hun muziek ten gehore bracht. In de manege wordt aan zo’n 275 kinde ren, onder wie gehandicapte, les gegeven en dat is financieel voor de stichting een schip van bijleggen. Het ophouden met die jeugdlessen vindt het college zo’n jam merlijke zaak, dat men aan de raad heeft voorgesteld in overeenstemming met de bestaande jeugdsportsubsidieregeling per .Jeugdlid” een subsidie van 30,- per jaar te verlenen. Maar daarbij doet zich de moeilijkheid voor, dat de betreffende subsidieregeling alleen maar over toeken ning aan verenigingen spreekt en daar mee stichtingen als het ware uitsluit. Hun belangstelling voor geologie werd gewekt toen Otwin, altijd al een enthousiast schelpenverzamelaar, zijn hobby tot de bodemvondsten uitbreid- de. Het tweetal gaat regelmatig op stap om musea te bezoeken. Ook worden po pulair wetenschappelijke boeken over dit onderwerp bestudeerd, waarna de opgedane kennis wordt uitgewisseld. De twee vriendjes proberen de verza- der te werken. Vakantietijd, het burge- meesterloze tijdperk, enzovoort dienden verder ter verklaring. Zijn voorstel was nu om de commissie voor de gemeentelijke financiën op 17 november aanstaande niet om half acht ’s avonds bijeen te laten ko men, maar al om twee uur 's middags. Dan zou men dus uitvoerig op die onroerend goedbelasting in kunnen gaan en dan zou het allemaal nog best op tijd in orde ko men. De lezer kan het al raden, daar was de heer Verhoeven het natuurlijk hele- méél niet mee eens. Ja, en dan kan de discussie eigenlijk weer opnieuw be ginnen. fc:;: BEVERWIJK. De feestelijkheden rond het 50-jarig bestaan van de Christe lijke gymnastiek vereniging „Hercules” zijn donderdagavond in de Nieuwe Slof begonnen met een reünie van het bestuur, ‘de leiding en de oud-bestuursleden en leid(st)ers. Van alle kanten was men gekomen om deze reünie bij te wonen. Naast de eerste 'voorzitter in 1927, Piet Hagendoorn, waren Ier nog van het eerste uur van Hercules. Na ‘een woord van welkom door de voorzitter de heer A. Zwart jr. was er een optreden »van de afdeling jazz-gymnastiek onder lei- "ding van mevrouw T. Weel-Liebregts. Na- -mens de aanwezige oud-voorzitters bracht ‘de heer Jac Tabak, ruim 25 jaar voorzitter '.geweest, woorden van waardering over en "vond het grandioos dat Hercules op deze -.wijze haar 50-jarig bestaan gaat herden- ‘ken. De oud-voorzitters gaven een enve loppe met inhoud. De heer P. Hagendoorn stond nog eens ■even stil bij het prille begin van Hercules en vroeg zich af waarom men nu nog een .Christelijke gymnastiek vereniging in stand moet houden. „Nog altijd is ons I ideaal niet turnen om de prestaties, maar voor het plezier, voor gezondheid van li- chaam en geest”. Na dit officiële gedeelte jwerd het een gezellig samenzijn van alle ►•aanwezigen, waarbij aan de hand van ou- fede foto’s en receptieboeken, vele herinne ringen werden opgediept. BEVERWIJK. We blijven toch wel een bijzonder succesvol honds stadje. Nadat eerder dit jaar in Denemarken de dumper spaniel van de familie Muijs meling vooral via eigen vondsten uit te wereldkampioen werd, konden onlangs breiden. Daartoe trekken ze er vaak met °P 6611 internationale hondententoonstel ling in Den Haag de dwergpoedels van de familie Van den Berg met ere-prijzen omhangen worden. De poedels „White Napoleon” en „White Bimbo” behaalden het predikaat „uitmuntend en kampi oen” en „uitmuntend kampioenklasse.” BEVERWIJK. De elfjarige Otwin de schep op uit. Vaste zoekplaatsen heb- Raap en zijn evenoude vriendje Hugo ben ze niet; meestal wordt ergens op Klaassen behoren tot het gilde der ama- goed geluk gegraven. Een deel van hun teur-verzamelaars. Beide knaapjes zijn collectie is op die manier bijeen ge niet bij een club aangesloten. In hun bracht, maar ook koopt het duo wel eens vrije tijd gaan ze op stap om door mid- spulletjes aan en ruilen ze dubbele del van eigen vondsten hun collectie exemplaren onderling, stenen, mineralen, ertsen en fossielen uit te breiden. Vorige week zaterdag hielden de ondernemende jongens in de garage achter de woning van de familie Raap aan de Wingerd nr. 9 een druk bezochte tentoonstelling. zeggen: „Ga maar naar je vader, want ik weet het niet meer.” Moeder weet het nu juist wel, want ze heeft net zelf haar oude kennis opgehaald. Er zijn vrouwen, die Voor veel vrouwen ligt de lagere niet aan een dergelijke cursus durven te schooltijd al heel wat jaartjes terug, beginnen, omdat ze denken dat ze dom Sommigen hebben prettige herinnerin- gevonden worden. De vraag kan dan gen aan die tijd, anderen hebben mis- gesteld worden door wie ze dom gevon- schien niet zulke goede herinneringen, den worden, als ze proberen oude kennis Zeker is het dat er vrouwen zijn, die op te frissen. Niet door de werkgroep nogal eens de verzuchting slaken „hoe vorming en ook niet door de medecursis- moet ik dit schrijven” of „hoe zat dat ook ten en de cursusleiding. Zij zouden het alweer in elkaar”. Voor deze vrouwen is hoog onverstandig vinden als een derge- nu de cursus „Vrouwen op herhaling” lijk aanbod niet met twee handen aange- opgezet. De cursus is bedoeld om lagere grepen zou worden. schoolkennis, die wat weggezakt is, weer op te halen. Het begint allemaal erg sim pel, maar aan het einde van de cursus weten de cursisten weer hoe het met de werkwoorden zit, kunnen ze weer fout loos een brief schrijven en is het weer mogelijk om prijsstijgingen en voordeel- middag 31 oktober a.s. en de kosten be- aanbiedingen in procenten uit te druk- dragen 35,- (inclusief lesmateriaal) bij ken. Zijn er bovendien vrouwen, die een de aanvang van de cursus te voldoen. De vreemde taal willen leren of die belang- cursus duurt tot en met 6 februari. Va- stelling hebben voor de dagmavo voor kantiedagen zijn op 5 december, 26 de- volwassenen, dan kan „Vrouwen op her- cember en 2 januari. Mocht er veel toe- haling” een steuntje in de rug betekenen, loop zijn dan wordt voor de maandaga- Hoe vaak gebeurt het ook niet dat één vonden een tweede cursus georganiseerd van de kinderen bij moeder komt, omdat van 19.00 tot 21.00 uur. BEVERWIJK. De werkgroep vor- een som of een taallesje niet begrepen ming van de Federatie Vrouwenraad wordt. Moeder hoeft dan niet meer te Beverwijk heeft een aantal cursussen georganiseerd. Een van deze cursussen is „Vrouwen op Herhaling”. \e'® L.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9