STAND HYPOTHEEKRENTE Ontslag voor zestig man in Nijmegen IN DE RIJ VOOR UITKERING Situatie op Damrak weinig emotioneel WALL STREET TONEEL VAN HARDE STRIJD TUSSEN VERKOPERS EN KOOPJESJAGERS beurs deze week Cao-besprekingen slagersbedrijf zijn hervat NMB Maar de tweede druk van ’Feesten in Nederland’verschijnt binnenkort. Bij kunststoffenbedrijf: Vertroebeld KSH De NMB denkt met u mee. Nu al zo’n 50 jaar. 1 9 7 7 ECONOMIE OKTOBER 13 ZATERDAG 29 n 2 2 geëmotioneerd dan in New York, verkopers en koopjesjagers elkaar sloegen. Het was niet te voorzien dat we in ongeveer twee weken door de hele forse oplaag van ons jubileumboek heen zouden zijn. Dit succes heeft ons overrompeld! Maar geen nood. De tweede druk komt binnenkort van de pers. Wie nü een spaarrekening opent met een minimum inleg van 50,-, krijgt een tegoedbon voor een exemplaar van ’Feesten in Nederland’. Maar denkt u er wel aan: zo lang de voorraad strekt. Bovendien is de aktie op 5 november afgelopen. De tegoedbon kunt u tot 6 december in wisselen (Van onze beursmedewerker) In Wall Street werd deze week een harde strijd gestreden om het behoud van de brug van 800 en het Damrak keek met spanning toe. Daardoor was de beurssituatie in Amsterdam aanzienlijk minder waar enige dagen verontruste met de aandelen om de oren Boringen naar olie en (Van onze redactie economie) gas flink toegenomen Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank De economische perspectieven zijn (ADVERTENTIE) Excuses aan alle mensen die we moesten teleurstellen! ’J voor nieuwe spaarders. 7010-5167 b Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Op de Noordzee komt binnenkort olie beschikbaar ui het Thistleveld en het Clay more-veld. Dit en de produktie van het Ninian-veld begin 1978, zal de produktie in het Britse deel van de Noordzee met ongeveer 25 pet. vergroten. twee velden zal, naar verwachting, in to taal ongeveer drie miljoen kubieke voet per dag zijn ofwel zestien percent van het huidige Europese gasverbruik. Na enige keren tijdelijk een koerspeil van beneden de 800 te hebben aangesla gen, eindigden de beursdagen echter steeds weer boven dit niveau en woens dag schoot Wall Street tegen het slot zelfs fors naar boven en raakte daarbij het niveau van eind vorige week. Ook hier hadden koopjesjagers weer de overhand, zodat het merendeel van de beursanalis ten de ontwikkeling als technisch ken schetsten, maar in Amsterdam werd door deze gang van zaken de ondergrond ver hard, nadat al enige tijd sprake was van een toenemende belangstelling voor goe de beleggingsaandelen. Alewijnse kunststoffen heeft de laatste jaren ettelijke miljoenen guldens verlies geleden, aldus Otto Bender, districtsvoor- zitter van de Unie BLHP in Gelderland. Ondertussen is de bankwereld in Ameri ka ook onderling het niet eens over de rentehoogte. De eind vorige week doorge voerde renteverhoging van 7,5 procent op 7,75 procent door de City Bank, heeft onder de andere grote banken in het land veel kritiek los gemaakt. Van een unaniem navolgen zoals kort geleden met de verho ging tot 7,5 procent geschiedde, is ook nog geen sprake. Eerder ziet het ernaar uit dat velen de poot voorlopig op 7,5 procent stijf zullen houden teneinde zo ook de Centrale Bank min of meer klem te zetten. Maar dat zou, gezien de grote bekendheid van deze financiële figuur in binnen- en buitenland, de verhouding van president Carter met de Amerikaanse zakenwereld, die nog altijd enigszins stroef is, niet be vorderen. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Annuiteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Rente vast gedurende: enigszins vertroebeld nu is gebleken dat behalve een belangrijke vertraging in de economische groei in het derde kwartaal van dit jaar de maand september ook een daling in de persoonlijke inkomens van de gemiddelde Amerikaan heeft opgele verd. Daartegenover echter namen de or ders voor de industrie weer enigermate toe. Maar sommige kringen beginnen te gewagen van een overwaaien van de Eu ropese recessie naar de Verenigde Staten en dat klinkt natuurlijk niet fraai. Geen wonder dat dr. Burns met zijn renteverho- gende geldpolitiek steeds meer kritiek krijgt. Ook in ons land zijn die verschijnselen niet onbekend. Dr. Zijlstra blijft wijzen op de te ruime kredietpolitiek die het bank wezen blijft volgen en de te grote stand van de uitstaande kredieten in onze econo mie. Anderzijds echter neemt in de rege ringskringen en in de top van het bedrijfs leven van zowel werkgevers- als werkne- merskant de roep om stimuleringsmaatre gelen toe. Behalve rechtstreekse steun aan de ondernemingen, willen deze vertegen woordigers ook koopkrachtinjecties voor het grote publiek. Daarmee jagen zij infla tiebestrijders, die evenals in de Verenigde Staten ook hier te lande voornamelijk zete len in kringen van de Centrale Bank en de grote concerns, tegen zich in het harnas. De Britse regering kwam deze week als eerste over de brug met grootscheepse plannen voor de verbetering van de con junctuur. Maar de inflatoire weerspiege ling daarvan houdt de Londense effecten beurs al enige weken onder druk. De op mars naar de top aller tijden is er hardhan dig door onderbroken. Bijzonder slecht nieuws daarentegen halveerde vrijwel de al zeer lage koers van de KSH van 8,50 tot rond 4,50. De 7,25 procent converteerbare obligaties van deze onderneming zakten daarbij tot 15 procent. Wessanen, die overweegt een deel van KSH over te nemen, kon daaren tegen van 64,- op 67,- komen. De AMRO-bank heeft nu voor de ko mende week een dergelijke emissie op 100 procént gesteld nadat de Gasunie óp 99,75 procent een geweldig succes werd. De aan delenmarkt van het Damrak stond deze week voor een aantal fondsen dan ook in het teken van herstel. De hoofdfondsen deden echter weinig en boden een vrij kleurloos beeld. Alleen Heineken kon zich herstellen van 107 tot 113. Goed nieuws was aanleiding voor de VNU zich na verre kening van de verstrekte agiobonus van 25 procent van 79,- tot 86,- te verheffen. Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25 1 1 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar 8,5 8,25 8,5 8,25 8,9 8,5 8,3 8.3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,3 8,25 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,5 8,5 8,25 8,5 8,25 8,9 8,5 8.3 8,3 8,5 8,5 8,5 8,25 8,5 8,3 Het Damrak daarentegen geeft eerder de indruk de kans op economische stimu lering en daardoor de kans op meer infla tie positief op te vatten. Ook deze week zakte de beurs niet verder weg. Bij overi gens nog altijd matige omzetten werden toch een aantal vooraanstaande aandelen op iets hoger niveau gebracht. Een zekere stimulans ging er ook uit van de koersstij gingen op de obligatiemarkt, nu is geble ken dat de 7,75 procent-emissies voor le ningen met korte looptijd ook bij oplopen de emissiekoersen vrij populair zijn. 8,25 8,5 8,25 8,25 8,5 •8,9 8,5 produceren en in maatschappijen die op het punt staan met de produktie te begin nen. Vooruitlopend op eén verhoging van de Amerikaanse gasprijs zal Vking boven dien haar belangen handhaven in maat schappijen met grote gasreserves in de V.S. De problemen zijn in 1968 begonnen toen het bedrijf van een oud naar een nieuw onderkomen verhuisde. In 1972 en 1975 is het bedrijf gereorganiseerd. Daar bij werd het personeelsbestand al terugge bracht van 130 naar 66 werknemers. Vol gens Bender heeft de directie de afgelopen maanden intensief gezocht naar samen werkingspartners, maar deze pogingen zijn op niets uitgelopen. De opheffing van het bedrijf houdt, zo zei Bender, ook ver band met een teruglopende afzetmarkt. opgejaagde rente het land regelrecht de recessie wordt ingedreven omdat de beste dingen dreigen te verlammen. De regering wordt dan gedwongen, zo vrezen zij, grote re belastingverlagingen door te voeren dan strikt noodzakelijk zóu zijn. Hoger, met winsten tot 5,-, waren voorts nog Schuitema, Pakhoed, Audet, ACF en de KNP. Opmerkelijk was ook de aanhoudende speculatieve vraag voor aandelen Van Gelder die daardoor op liepen van 28,- tot 34,-. Aandelen West- land-Utrecht stegen van 373,- tot 380,-. Een marktonderzoek toonde aan dat er weinig perspectieven voor het bedrijf in de nabije toekomst zijn. De Unie BLHP heeft van de directie inzage geëist in een tweetal aanwezige marktonderzoekrapporten. Na bestudering van de gegevens zal de unie een definitief standpunt in deze zaak bepalen. Het geschil over de vrije dag is ontstaan doordat de werkgeversorganisaties een mogelijkheid open wilden houden om de ze, in onderling overleg tussen werkgever en werknemer, te splitsen in twee vrije middagen waaronder een zaterdagmid dag, terwijl de werknemersorganisaties i een aaneengesloten vrije dag per week wilden. I NIJMEGEN (ANP). De directie van Alewijnse Kunststoffen in Nijmegen gaat voor alle zestig werknemers ontslag aan vragen bij het gewestelijk arbeidsbureau. Het bedrijf, dat in 1928 is opgericht, produceert uitsluitend technische kunst- stofprodukten voor de industrie. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Viking zal haar beleggingen aanhouden in maatschappijen die al op de Noordzee si- Stakende arbeiders van de Amerikaanse Boeing-fabrieken (17000 werknemers) wachten in lange rijen tot zij aan de beurt zijn om bij de loketten van hun vakbond hun wekelijkse uitkering van 40 dollar te innen. Aanleiding tot hun massale staking waren ondethandelingen voor een nieuwe cao. De buitengaatse exploratie-activiteiten handhaven zich over de gehele wereld op een hoog peil, zodat het niet onmogelijk is dat de markt voor booreilanden spoedig in evenwicht zal komen en het overschot, in het bijzonder dat van halfdrijvende instal laties, binnenkort niet langer zal bestaan Op de Noordzee zijn bijvoorbeeld thans 45 boorinstallaties in bedrijf tegen slechts 31 een jaar geleden. 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel AMSTERDAM. (ANP) De verwach ting van hogere olieprijzen heeft tot een aanzienlijke stijging van het aantal borin gen in de Verenigde Staten geleid. In Noord-Amerika zijn thans 2280 boorin stallaties werkzaam tegen 1910 een jaar eerder, aldus Viking Resources Internati onal NV, een beleggingsfonds op het ge bied van olie en gas, in haar bericht over het derde kwartaal. Gezien de spanningen die zich steeds meer ophopen tussen beide sectoren van de financiële politiek, achten velen het niet uitgesloten dat president Carter de ,vol- gend jaar januari aflopende ambtstermijn van dr. Bruns niet meer zal verlengen. Kortgeleden heeft de produktie van gas in de Frigg- en Ekofisk-velden een aan vang genomen. De piekproduktie uit deze In de Verenigde Staten is een hevige strijd ontbrand tussen de monetaire auto riteiten en de economische staf van het Witte Huis, waarbij Wall Street ademloos toekijkt. De inzet is de verontrusting van president Carter en zijn mensen over de steeds hoger wordende rente en van het bestuur, waarvan het centrale bankwezen in de Verenigde Staten de schuld krijgt. Dr. Burrts, de dynamische president van dit bankwezen, blijft in niet aflatende be toging volhouden dat er te veel geld in omloop komt als hij de kredietteugels niet strak houdt. Maar de regering-Carter vreest dat door dit beleid en de daardoor Geen enkele bank heelt deze week de hypotheekrente gewijzigd. Hypotheekrente per 25 oktober 1977. RIJSWIJK (ANP). Werkgevers- en werknemersorganisaties in het slagersbe drijf hebben binnen het georganiseerd overleg hun besprekingen over de cao 1977/’78 hervat en in beginsel overeen stemming bereikt. Hun geschilpunt over de splitsing van de vrije dag hebben zij verwezen naar een werkgroep, die tijdig voor de opening van de cao-besprekingen 1978/’79 zal moeten rapporteren over de wijze, waarop aan de wensen van alle 'partijen kan worden tegemoet gekomen. Het ANP vernam dit van de zijde van het Produktschap voor vee en vlees. Bij na vraag bleek dat een bemiddelingspoging van produktschapsvoorzitter ir. G. A. Mey er tot dit resultaat heeft geleid. Het georga niseerd overleg zal de uitwerking van de regelingen in bijzonderheden nu op korte termijn afhandelen. ’Feesten in Nederland’. A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13