NEC TE EENZIJDIG GESCHOOLD In Argentinië Veiligheid spelers hoogste prioriteit sportpuntiq J ONSTERSCORE AZC 1 I /keu ZAT... UKENS k ra l€ 19 7 7 OKTOBER 2 9 ZATERDAG SPORT 15 Verschillen 1 specialist, bij ons dus. r a bijna 1 miljoen aan prijzen i< t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten ■■mm r F I martex PI Town, die duidelijk minder omslachtig te werk gaan dan Nederlandse clubs die het begrip constructief voetbal met kapitale letters plegen te schrijven. NEC nam de formule van de Engelsen min of meer over, bleek zich in zijn element te voelen nu het hoofddoel niet via allerlei omweggetjes steeds uit het oog werd verloren en diende zich met zijn nuchtere visie op voetbal direct als lijsttrekker aan in de competitie. maar wie de betaaibaarstc én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij 'n BOSCH specialist, bij ons dus. Hy| koop't maar bij metzelaarl s' it ZELHEM-NIJMEGEN. De devaluatie van NEC, die tot gevolg heeft gehad dat de Nijmegenaren de eerste plaats op de ranglijst hebben moeten inruilen voor een vijfde, is volgens Guus Hiddink voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het feit dat de ploeg te eenzijdig is geschoold. Voor de competitie k liet trainer Hans Croon zijn elftal in werken tegen j tegenstanders als Everton, Derby County en Ipswich Tactisch zijn we nog erg kwetsbaar (Van onze sportredactie) ag I n ing. Guus Hiddink: 'Ik geef de eindpass nog wel eens te snel’. s bracht en veel toeschouwers. Voor de I JAN PREENEN Oranje sinds München (ADVERTENTIE) +vwnfeel+vooriichtmg+kw>eke service slechts één interland (ADVERTENTIE) Martex elektrische voetenzak „MARTEX”. onthou die naaml Nu, na elf wedstrijden, dringt zich de i vergelijking op met een hardloper die meteen aan de kop van het veld gaat t sleuren maar halverwege de koers alleen F nog maar behoefte heeft aan een zuurstof- I apparaat. NEC’s middenvelder Hiddink is het E daar in grote lijnen mee eens maar tekent daar wel bij aan dat NEC weliswaar zijn krachten slecht heeft verdeeld maar be paald nog niet krachteloos is. „We beheer- De kentering kwam in de ontmoeting tegen AZ’67 waarna de weg terug werd Ruud gemist. speeld waardoor de Turken zowaar drié maal' tot e.en doelpunt kwamen. Een tref fer minder dan AZC, want verschil moest er blijven: 21-5. In de tweede ontmoeting tussen Horgen (Zwi) en Maccabi (Bel) was het beeld nog troostelozer. Statisch, zonder enig vernuft en gespeend van enige fantasie worstelden de ploegen zich naar het verlossende eind signaal. De Zwitsers waren de minst zwak ken en wonnen verdiend met 5-4. De resterende twee nederlagen werden geleden in het toernooi om het Europees kampioenschap, waar Nederland als der de eindigde. In de voorrondewedstrijd ver loor Nederland in Katowice met 1-4 van Polen (een nederlaag die een maand later in Amsterdam met 3-0 werd gerevan cheerd), en in de wedstrijd voor de halve finales bleek de latere kampioen, Tsjecho- Slowakije, na verlenging te sterk: 1-3. In beide wedstrijden trad Nederland aan in de mogelijk sterkste formatie. „Laat ik voorop stellen dat een kwalifi catie van mijn spel niet automatisch een diskwalificatie van het spel van Peters inhoudt, maar dat er grote verschillen tussen ons beiden zijn is duidelijk. Jan houdt van kort en lang spel, geeft veel passes in de breedte en draait veel met de bal. Ik houd van simpel spel. Zo gauw mogelijk met die bal de diepte in. Peters heeft nog wel eens de neiging om de bal in de verdediging op te halen en al combine rend naar voren te brengen. Ik ga ervan uit dat de libero achter moet opbouwen en niet ik, zodat je de numerieke meerder heid op het middenveld niet behoeft te verspelen. Gelukkig is bij NEC nooit ge steld dat ik moest doen wat Peters deed. Dat zou niet reëel zijn. We zijn heel ver schillend. Peters domineert bijvoorbeeld ook op een andere manier in het veld. Bij mij gebeurt dat niet bewust. Ik zeg wel veel, geef veel aanwijzingen aan jongeren maar als een ander zich in een betere positie bevindt, zal ik niet zeggen „geef hier die bal”. Je zou dan alleen maar de initiatieven doden bij een ander. DEN HAAG (ANP). Het Nederlands voetbalelftal heeft zich, na de verloren finale om het wereldkampioenschap in West-Duitsland, na 23 interlandwedstrij den geplaatst voor de volgende editie van dit wereldtoernooi, dat in juni 1978 in Argentinië wordt gespeeld. Van deze 23 ontmoetingen won Nederland er 15, speel de er 4 gelijk en verloor er eveneens 4, een prestatie, die aangeeft dat de nationale ploeg in de afgelopen periode van drie jaar een hoogtepunt in de interlandge- schiedenis beleefde. Twee van de vier nederlagen, die oranje leed, kwamen tot stand met een gehandi capte ploeg. In de ontmoeting met België inAntwerpen (1975), die met 0-1 werd ver loren, debuteerden vier spelers in de basi sopstelling en nog eens drie spelers na wissels. Een maand later, in Belgrado te gen Joegoslavië (0-3), telde oranje vier de butanten: twee in de basisopstelling en twee in het veld gekomen wisselspelers. kampioenschap (juni ’76) in Joegoslavië, maar maakte in Joegoslavië ontslag bij de KNVB bekend. Jan Zwartkruis, de trainer van de nationale militaire ploeg, werd aan gesteld als interim-bondscoach, waarna' in augustus 1977 Brugge-trainer Ernst Hap- pel werd gecontracteerd, zowel om de res terende wedstrijden in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap ’78 tesamen met Zwartkruis te doen, als voor de eindronden in Argentinië. De Voorburgse arbiter Charles Cörver zal op 30 november in La Paz de tweede wedstrijd fluiten tussen Bolivia en Honga rije. De winnaar van de dubbelwedstrijd, de eerste ontmoeting is op 15 november in Boedapest, plaatst zich voor het WK. Wim Suurbier, die deze week een con tract bij Schalke '04 tekende, debuteert toch vandaag. De schorsing, die Suurbier namelijk nog in Nederland te goed heeft, wordt namelijk niet door de Westduitse bond overgenomen. Schalke ontvangt van daag in Gelsenkirchen de Hamburger SV. De nationale voetbalploeg van Iran heeft goede vooruitzichten om het WK- toernooi in Argentinië te bereiken. Iran versloeg gisteren voor 100.000 toeschou wers koeweit met 1-0 (doelpunt van Ghaf- four Jahani) en heeft nu zeven punten uit vier wedstrijden. Zuid-Korea heeft er zes uit vijf. Iran speelt nog drie keer thuis (Zuid-Korea, Hong Kong en Australië) en één keer uit (Koeweit). „Ik hoef me niet meer te bewijzen. Dat heb ik met De Graafschap, waar ik zeven jaar heb gespeeld, al gedaan. Het was al een prestatie dat we het in de eredivisie zo lang hebben kunnen redden.” veau zodat ik nog een jaar had kunnen meehobbelen in de eerste divisie. Maar dat trok me niet.” Aldus generaal Antonio Luis Merlo, president van het organiserend comité van de wereldkampioenschappen. Hij voegt er aan toe: „Als Johan Cruijff volgend jaar om persoonlijke redenen niet naar Argentinië komt, dan heb ik daar alle begrip voor. Maar als hij niet komt uit angst voor de politieke situa tie, dan is hij slecht geïnformeerd. Hij mag zich in Argentinië even veilig voe len als op welke andere plaats in de wereld. De veiligheid van de spelers krijgt de hoogste prioriteit”. Nederland wordt in Argentinië nog steeds tot de grote kanshebbers op de wereldtitel gerekend. De meeste wed strijden die het nationale elftal na Mün chen heqft gespeeld en door de televisie werden uitgezonden, zijn ook in Argen tinië te zien geweest en hebben de po pulariteit niet aangetast. In de com mentaren die na de kwalificatiewed strijd tegen de Belgen in de dagbladen zijn verschenen, wordt gemeld dat Ne derland niet hoeft te bouwen op de talenten van 1974, maar voldoende jon geren heeft om de reputatie van Mün chen hoog te houden. BUENOS AIRES. „De kwalifica tie van Nederland voor het wereld kampioenschap voetbal 1978 is niet alleen vanzelfsprekend, maar ook een belangrijke winst voor het toernooi in Argentinië. Het Nederlandse voetbal behoort tot het sterkste en meest aan trekkelijke van de wereld. Argentinië krijgt er daardoor een attractie bij”. lil Er is overigens geen sprake van geweest dat Peters en Hiddink samen zouden gaan spelen. NEC trok dit jaar niet zomaar Hiddink aan toen Peters naar AZ uitweek. Vier jaar achtereen (sinds het moment dat De Visser als trainer overstapte van De Graafschap naar NEC) werd Hiddink ge polst over een mogelijke komst naar Nij megen, omdat Peters even zovele jaren NEC leek te zullen laten voor wat het was. Steeds bleef de twee-eenheid NEC-Peters echter intact, zodat tenslotte werd overwo gen om Hiddink en Peters aan elkaar te koppelen: „Ik zou dan libero worden wat ik bij De Graafschap ook tijdelijk ben geweest.” Uiteindelijk maakte Peters toch de weg vrij voor Hiddink, die bij De Graafschap belangrijke beweegredenen om te blijven had zien wegvallen. „Van de groep die De Visser enkele jaren geleden had was vrij wel niemand meer over. Alleen Mintjes en Overgoor. Toen De Graafschap degra deerde was de keuze dan ook niet moeilijk. Als ik niet ambitieus was geweest had ik gemakkelijk kunnen blijven. Ik had nog een contract voor een jaar op eredivisieni- De diverse Nederlandse ploegen werden in di’e 23 interlandwedstrijden in totaal door drie trainers gecoached, te weten George Knobel, Jan Zwartkruis en Ernst Happel. Knobel begeleidde oranje na het wereldtoernooi in West-Duitsland, tot en met het eindtoernooi om het Europees Hiddink, naast semi-profvoetballer le raar lichamelijke opvoeding en houder van het b-diploma oefenmeester („bij De Graafschap heb ik de jeugd begeleid en een bijdrage geleverd aan het opzetten van een scouting-team, dat o.a. Ernie Brandts heeft opgeleverd”) ontkent overigens dat hij via NEC eindelijk het respect wil af dwingen dat in het verleden heeft ontbro ken. In de twee jaar dat hij bij PSVin dienst was bleef hij de belofte die hij bij zijn komst was. En wat het nationale elftal betreft heeft hij alleen „ooit op een lijst voor München gestaan”. Volgens generaal Merlo zullen de voorbereidingen voor het toernooi op tijd gereed zijn. Het wereldkampioen schap geeft momenteel werk aan 15.000 mensen. Deze werken aan de uitbrei dingen van de stadions waar de wed strijden zullen worden gespeeld, aan het aanleggen van nieuwe wegen, het verbeteren van de accommodatie, aan de sportvelden en het aanleggen van een nieuw systeem van telefoon- en telexverbindingen tussen de stadions en het buitenland. De loting op 14 janu ari zal een testcase worden voor de nieuwe televisiezender, die per satelliet alle landen ter wereld in staat zal stel len het toernooi te volgen. De loting zal over de gehele wereld in kleur worden uitgezonden. voetbal krijgt. Er moet een bepaald risico in het spel zitten zoals in Duitsland waar door de toeschouwers wordt gefloten als word,t teruggespeeld op de keeper, maar waar aan de andere kant niet meteen brand in de keet is als je verliest.” NEC is er echter tevens van doordron gen geraakt dat naar een mixture moet worden gestreefd tussen opbouwend en direct spel. Met een speler als Hiddink in de ploeg zal de risicofactor echter vrij groot blijven: „Ik geef de eindpass nog wel eens te snel”. De inmiddels 30-jarige mid denvelder uit Zelhem (bij Doetinchem) is een heel ander type voetballer dan zijn voorganger. Hiddink verbaast zich over het „misverstand” dat hij zo vaak is en wordt vergeleken met Jan Peters, lacht om kreten als „nieuwe Peters in Nijmegen”, waarmee hij voor de competitie werd ge confronteerd. Oranje gebruikte in de „periode na Mün chen” voor de 23 wedstrijden 44 spelers, van wie de helft debuteerde in de nationale ploeg. Ruud Krol (Ajax) speelde 22 van de 23 ontmoetingen, Wim Suurbier (Ajax, nu Schalke ’04) 19, Wim Jansen (Feyenoord) 15 en Willy van de Kerkhof (PSV) en Wim Rijsbergen (Feyenoord) ieder 14. De laat ste debutanten in Oranje waren Tscheu la Ling (Ajax) en Ernie Brandts (PSV). Zij maakten in de vriendschappelijke ontmoe ting met de Sovjet-Unie (in Rotterdam) hun opwachting: Ling als basisspeler, Brandts als invaller. Voor een deel moeten deze loftuitin gen worden gerekend tot de twijfelach tige oprechtheid van de Argentijnse beleefdheid. Het merendeel van de voetbalfanaten in Zuid-Amerika, en dat is zo ongeveer de gehele bevolking, hoopt dat het wereldkampioenschap het volgend jaar een Zuidamerikaanse affaire zal worden, met een finale tus sen Argentinië en Brazilië of Peru, dat een uiterst sterke indruk heeft gemaakt in de voorronden. In de eerste periode toonde AZC onmid dellijk zijn aspiraties. Met flitsend aan- valsspel werd de Turkse kampioen volko men weggespeeld. Vijfmaal scoorden de Nederlandse landskampioenen. In de na volgende kwarten was het kinderspel. Dë ^Turken kwamen er niet meer aan te pas en met tweemaal zes-nul voerde AZC de [Stand op naar 17-2 aan het einde van de derde periode. In de laatste periode blies AZC stoom af. Er werd nonchalant ge- De scoredrift van de Alphenaren was op de vierde periode na buitenge woon groot. In de eerste drie kwarten verspeelden de AZC-ers slechts drie kan- - sen, het restant (17) werd benut. Galatasa- ray was op alle fronten kansloos. De Tur- ken kwamen vooral snelheid tekort en boden de Nederlanders een ongekende JPy vrijheid, waarvan AZC gretig gebruik aakte. Hoewel alle officiële woordvoerders ervan overtuigd zijn dat het wereld kampioenschap zich in volstrekte rust en orde zullen voltrekken, meldden de Argentijnse dagbladen de dag na de kwalificatie van Nederland een reeks van aanslagen, die worden toegeschre ven aan de Montoneros, die rebelleren tegen de militaire regering. In het mi nisterie van arbeid ontplofte een zware bom, die grote schade aanrichtte. Een majoor van de luchtmacht, die speciaal is belast met de verbindingen in de hoofdstad Buenos Aires, werd doodge schoten terwijl hij naar zijn auto liep. Een psychiater in dienst van de Argen tijnse justitie werd eveneens doodge schoten. De politie arresteerde een meisje dat pamfletten uitdeelde op straat. Op weg naar het politiebureau pleegde zij zelfmoord door het innemen van cyaankali. V W Hiddink: „Het maakte natuurlijk ver schil dat een Surau erbij kwam, die in West-Duitsland een half jaar niet had ge speeld, en dat Vlietstra moest worden in gepast, die bij Veendam gewend was om een tempo lager te spelen maar daarmee verklaar je niet al dat puntenverlies. Die terugval was toch gekomen. Tegen AZ en PSV bleek dat we nog veel te kort komen. AZ liet ons rustig uitrazen en tegen een muur opboksen om daarna geroutineerd door onze linies te prikken. Vooral tegen PSV en AZ bleek dat we in tactisch opzicht met al die jongeren nog erg kwetsbaar zijn”. Krol: Hoewel Guus Hiddink de afgelopen week nauwelijks heeft getraind zal hij vrijwel zeker meespelen in de uitwed strijd morgen tegen Haarlem. De NEC- speler tobde met een gekneusde voet, maar verwacht dat „intensieve behandelingen hem weer tijdig op de been zullen helpen 04.09.1974 Zweden-Nederland 1-5 25.09.1974 Finland-Nederland 1-3 09.10.1974 Nederland-Zwitserland 1-0 20.11.1974 Nederland-Italië 3-1 30.04.1974 België-Nederland 1-0 17.05.1975 West-Duitsland-Nederland 1-1 31.05.1975 Joegoslavië-Nederland 3-0 03.09.1975 Nederland-Finland 4-1 10.09.1975 Polen-Nederlarid 4-1 15.10.1975 Nederland-Polen 3-0 22.11.1975 Italië-Nederland 0-0 25.04.1976 Nederland-België 5-0 22.05.1976 België-Nederland 1-2 16.06.1976 Tsjecho-Slowakije-Nederland 3- 1 (n.v.) Naast het Japanse Sapporo heeft ook Gothenburg (Zwe) zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen van 1984. Voor de zomer spelen heeft zich tot nu toe alleen Los Angeles gemeld. De officiële inschrijvings- termijn loopt maandag om middernacht af. De finale van het tennistoernooi in Perth (Aus.) gaat tussen de Amerikaan Vitas Gerulaitis en de Australiër Geoff Masters. Gerulaitis versloeg in de halve eindstrijd Tony Roche (Aus.) met 6-2, 6-1 en Masters was met 3-6, 6-0 en 7-5 te sterk voor de Amerikaan Hank Pfister. vervolgd in de duels tegen Sparta, PSV en FC Twente. Vier ploegen die er gezamen lijk met zeven punten vandoor gingen. Als een al te grote verrassing kwam die terugval niet. Hans Croon was als trainer van een team dat hij een seizoen tevoren ter nauwemood van een afgang naar de eerste divisie had weten af te houden, reëel genoeg om steeds te stellen dat NEC niet op de eerste rij kon blijven zitten. De opvolger van het duo De Neeling-Cornelis door Vlietstra en Surau, met de daaruit voortvloeiende aanpassingsmoeilijkhe den, versnelde alleen maar het proces van „ontnuchtering” en was niet zozeer de aanleiding tot de waardevermindering. Guus Hiddink ng I, Ie Nadat de voortvarendheid van AZ was af gestraft, veranderde NEC in de thuis wedstrijd tegen FC Twente als een kame leon van een offensieve in een vrij defen sieve formatie, die ook in de nieuwe rol vrij kansloos was. In enkele weken tijd was de zelfverzekerdheid veranderd in verwarring. „Tegen Twente startten we veel te behoudend, het directe spel werd uit het oog verloren en het veld werd veel te lang, de linies lagen te ver uit elkaar. Net als Glasgow Rangers word je dan. dol getikt omdat je epn ploeg als Twente ofc die manier alleen maar in de kaart speelt. De les die we uit die wedstrijd hebben geleerd is dat je initiatief moet durven nemen. Je moet voorkomen dat je een soort stratego- De Deense topbadmintonners Flem ming Delfs en Svend Pri zijn door de nieuwe World Badminton Federation (WBF) benaderd voor een profcontract. Beiden hebben nog niet getekend, omdat de WBF geen garantie kan geven, dat hun „transfersom” van 750.000 gulden zal wor den uitbetaald. 19.06.1976 Joegoslavië-Nederland 2-3 (n.v.) 08.09.1976 IJsland-Nederland 0-1 13.10.1976 Nederland-Noord-Ierland 2-2 09.02.1977 Engeland-Nederland 0-2 26.03.1977 België-Nederland 0-2 31.08.1977 Nederland-IJsland 4-1 05.10.1977 Nederland-Sovjet-Unie 0-0 12.10.1977 Noord-Ierland-Nederland 0-1 26.10.1977 Nederland-België 1-0. De Argentijnen kwalificeren het spel van de Nederlanders als geraffineerd en veel slimmer dan het Zuidameri kaanse krachtvoetbal waar zij aan ge wend zijn. „Van alle Europese nationa le elftallen zijn er maar drie die wij hier graag willen zien: Nederland, West- Duitsland en Spanje. In die volgorde”, zei een Argentijn onmiddellijk nadat de wedstrijd van het Nederlands elftal te gen België door de televisie was uitge zonden. „Het is een grote vraag of de Argentijnse elf tegen deze spelers zul len zijn opgewassen”. Deze Martex elektrische voetenzak biedt uitkomst aan de vele mensen die ook overdag veel hinder ondervinden van koude voeten. De voetenzak is thermisch beveiligd en heeft een VDE-keur. De verwarming vindt plaats d.m.v. een elektrisch kussen (waterdicht) dat uit de voetenzak genomen, apart als verwarmingskussen dienst kan doen. Type ML 25 Watt 69,—, 1 jaar garantie. HAARLEMPR BERNHARDLAAN 2-TEL 319005 ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 JB maandags gesloten De lijst van interlandwedstrijden, die Nederland na „München 1974” speelde, ziet er als volgt uit: De algehele turnkampioenschappen voor dames zijn verplaatst naar 17 en 18 december in Westervoort (Gelderland). Aanvankelijk zou de strijd plaatsvinden op 1 en 2 november in Papendal, maar deze midweekse dagen leverden nogal wat problemen op. „Tijdens het wereldkampioen schap”, zo verzekerde generaal Merlo, zullen afdoende, strenge maatregelen worden genomen om de veiligheid van de spelers van de nationale elftallen te verzekeren. Daarvoor zullen speciale politietroepen worden ingezet. Hierov er is nauw overleg geweest met de verantwoordelijke functionarissen voor de veiligheid tijdens de Olympi sche Spelen in München en Montreal. Elk elftal zal worden beschermd in overeenstemming met de speciale om standigheden van het land van her komst. Wij zullen proberen dit zodanig te doen, dat de spelers er de minste last van zullen hebben, zodat zij zich niet, zoals de atleten in Montreal, achter tralies zullen voelen”. sen in feite maar een systeem dat neer- I komt op direct voetbal dat Engels aandoet. Snel van doel naar doel, veel fouten en J hachelijke situaties. Maar het is wel een 1 systeem dat ons volop punten heeft ge- bracht en veel toeschouwers. Voor de no thuiswedstrijd tegen Volendam was er bij- I voorbeeld een bezoekersaantal begroot van 8000. In werkelijkheid waren er f 15.000. Tegen WV was gerekend op 12.000 L bezoekers, er kwamen er 20.000. Ons spel sprak duidelijk aan. Als je er dan ook nog de nodige punten mee verdient is het toch logisch dat je op die manier verder blijft gaan. Het ging lekker, zonder dat er over )km een kampioenschap of een hoge positie werd gesproken. We leefden van zondag naar woensdag en van woensdag naar zondag. We wilden alleen zo gauw moge lijk bij de rode streep vandaan zijn. Op een gegeven moment brak het ons echter op dat ei- van begin af aan weinig aan opbou- ^■9 wend voetbal is gedaan.” ALPHEN A/D RIJN (ANP). AZC Alphen heeft gisteren in de eerste wed- erWstrijd van de eerste ronde in het toernooi .om de Europese waterpolobeker voor s')rö landskampioenen een monsterzege be haald. Met liefst 21-5 werd de Turkse kampioen Galatasaray in het zwembad De Dillen in Alphen verpletterd. De cij fers spreken boekdelen. Landskampioen AZC had geen kind aan zijn tegenstander die nauwelijks het niveau van de eerste klasse in Nederland haalde.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15