Niemand optimistisch over toekomst tl J Nieuwe kleine partijen actief kW feit MATTE STEMMING ROND EERSTE VERKIEZINGEN .W- door Kees van der Maas Rustig Nieuwe bauxietmijn Volkspartij éi j Cadeautjes cotonii m -O - aO 8 i Zal het Suriname in de komende kabinetsperiode lukken met de royale hulp van Nederland werkelijk een goed fundament te storten onder de sociaal- economische ontwikkeling van het land? Of blijft het sukkelen? In het verkiezingscircus dat nu in Paramaribo op volle toeren begint te draaien spelen die twee vragen nauwelijks een rol. Toch zal van het antwoord daarop veel afhangen. Echte optimisten over de toekomst van Suriname zijn eigenlijk niet te vinden. De ervaringen sinds de Onafhankelijkheidsdag (25 november 1975) bestaan uit sombere verhalen. Goede voornemens, dikke woorden en plannen genoeg. Aan geld in principe geen gebrek: Nederland beloofde drie en een half miljard gulden. Maar als het op de uitvoering aankomt gaat er steeds opnieuw van alles mis. „Het enge, kleine partijbelang van politici en wat hen omgeeft, beheerst hier alles”, is de klacht van bijna elke buitenstaander in Paramaribo. Acht politieke partijen in Suriname gaan maandag de verkiezingen in zonder dat er na twee jaar wennen aan de onafhankelijkheid een belangrijk nationaal twistpunt voorhanden is om elkaar eens stevig de oren mee te wassen. Vandaar misschien dat de aanloop naar de stembus zo’n matte vertoning is gebleven. Afgezien van de gebruikelijke verdachtmakingen, beschuldigingen en roddels over en weer, is er van een werkelijk groot verkiezingsvuurwerk in Paramaribo geen sprake. De maatschappelijke vernieuwing die men zichzelf had beloofd toen op 25 november 1975 de laatste restanten van de koloniale banden met Nederland werden doorgesneden, is uitgebleven. Het lijkt er veel op, dat de twee grootste politieke groeperingen (de Creoolse NPS van premier Arron en de Hindoestaanse VDP van oppositieleider Lachmon) aansturen op opnieuw een grote coalitie met een stevige meerderheid in het parlement, die voor de komende vier jaar het zicht op een stabieler beleid opent. tl Voor de eerste keer in zijn bijna twee jaar jonge bestaan als zelfstandige republiek houdt Surina me volgende week maandag 31 oktober ver kiezingen voor een nieuw parlement. Toch kan eigenlijk maar ruim tweederde van de bevolking naar de stembus: de rest (130.000 Surinamers) verblijft in Nederland. Hoe staan de zaken ervoor in het land dat op 25 november 1975 het konink rijk verliet en zijn eigen weg ging? Kees van der Maas peilde aan de vooravond van de Surinaam se verkiezingen de stemming in Paramaribo. J s I k tI*® <\n r - Mi Suriname - Pt t l AS lal ve Iet komt nu aan op een beleid in Surina- tie dat een economische ontwikkeling op ang moet brengen, waarvoor in het ak- toord met Nederland over hulp tot een totaal bedrag van 3,5 miljard gulden in een J leriode van tien tot vijftien jaar de basis is lelegd. Hoe, met welke politieke motieven n waaraan die hulp moet worden besteed, laarover zal het in de nieuwe kabinetspe riode vooral gaan. En hoewel het niet met “In werkelijkheid komt het erop neer, dat ie oude Creoolse massapartij van wijlen Ie legendarische Jopie Pengel de eerste Tote zwarte staatsman ih Suriname de adicale vakbondsfiguren niet meer zo no- lig heeft, nu de onafhankelijkheid er ih de lOorbije regeringsperiode is doorgedrukt. zoveel woorden wordt gezegd: rondom die vraag zal de politieke scheidslijn in Suri name zichtbaar worden. Critici stellen zonder omwegen vast dat Suriname twee jaar nadat de Neder landse vlag op het Ónafhankelijksheids- plein in Paramaribo werd neergehaald, eigenlijk nog steeds niet in de gaten heeft dat het in alle opzichten een zelfstandig land is. En v^erwijzen dan naar de ver kiezingsmanifesten die de laatste weken zijn verschenen: in niet één daarvan is een concrete aanduiding te vinden over Ze zijn met héle reeksen andere deba cles aan te vullen, deze voorbeelden. In de volkswoningbouw zijn bijzonder in het oog lopende stagnaties ontstaan met als gevolg dat de huisvestingsproblemen in Paramaribo met de dag groter wor den. Het Centraal Inkoopbureau, een uit vinding van de regering bedoeld om de prijzen te drukken, marcheert zo slecht dat er voortdurend tekorten zijn aan normale onderdelen van het huishoud- pakket. Een algemene ziektekostenregeling, beloofd bij de onafhankelijkheid, is er tot op de dag van vandaag nog steeds niet. De minister kwam achter de tralies we gens onregelmatigheden bij de uitgifte van landbouwgrond. De industrie staat nog steeds op hetzelfde lage peil, onder meer bij gebrek aan interesse uit het buitenland door een weinig aantrekke lijk politiek klimaat. Of heeft het eigenlijk maar één buur land, het verre Nederland? Telkens wanneer de uitvoering van al lang geleden goedgekeurde projecten uit de Nederlandse ontwikkelingspot vast loopt in de wirwar van het slecht georga niseerde interne bestuur vallen van Ne derlandse kant wrange opmerkingen als „Suriname beschouwt de hulp kennelijk als een levensverzekering tot het einde van de dagen”. Zich richten op het Zuidamerikaanse continent (Venezuela, Brazilië)? Of kan het beter aansluiting zoeken bij de jonge landen in het Caraibisch gebied (Jamai ca, Trinidad, straks de Antillen)? Is er misschien strategisch een brugfunctie tussen beide te vervullen? Hoe verhoudt Suriname zich tot de Derde Wereld? Hoe ten opzichte van de EEG en Washington? de buitenlandse politiek die het land in de komende vier jaar zou moeten gaan voeren. .toond en het hoort er allemaal zo bij in de laatste weken voor de Surinaamse ver kiezingen. Met uitzondering van een enkel incident je op een politieke vergadering, gaat het vooral op straat erg rustig toe. Af en toe stormt een stoet auto’s met vlaggen en luidsprekers door de binnenstad. Erg in trek zijn de plakacties op bomen, lantaarn palen, huizen en openbare gebouwen. Aan de opdrachtgevers achteraf maar beter zal lijken de zaak verder onbesproken te laten. het bronzen monument voor het honderd jaar oude parlement van Suriname is een krans opgehangen. Partijgrootheden rei zen af en aan voor massameetings in de districten. Op zondag is er na de vogeltjes- wedstrijden in de vroege ochtend op het Onafhankelijkheidsplein na afloop van de eerste kerkdienst een lieve verkiezings campagne aan de Waterkant, compleet met waterskidemonstraties op de Surina- merivier. Maar het lijkt alsof het kleurige publiek meer belangstelling heeft voor de verslagen van de voetbalwedstrijden uit de alomtegenwoordige transistorradio’s blokKen alleen reKenen op nun vaste aan hang? Blijft de zwevende kiezer thuis, of gelooft hij het verder wel? Of probeert hij ie- of an en i komt er een stoet toeterende De verkiezingen moeten de de komende laren uitgaat. iet m ■n- ie- ior rk, rs, 3- jr- m. - Heeft de Surinamer een beetje genoeg van het politieke avontuur dat in 1973 begon? In ieder geval is van de radicale sfeer in het Creoolse blok, dat toen een meerderheid behaalde die erg betrouw baar leek, niet veel heel gebleven. Lang zaam gegroeid wantrouwen en een knette rende ruzie tot besluit hebben het Arbei- lersfront van PNR-minister van Economi- iche Zaken Eddy Bruma op een zijspoor 'erangeerd. Hij mag in het Greoolse blok tan Arron niet meer meedoen. Het Is nog rustig In P reclamewagens van een richting bepalen, welk R- 11- d- >te >n sn. >3- eerste tien volkswoningen kunnen worden opgeleverd van een project dat kampte met stagnatie op stagnatie. De Bejaarden- bond krijgt de toezegging nadat daar over eenopen brief aan de regering is geschreven dat een/begin zal worden gemaakt met de uitbetaling van de ouder- domsuitkering van sociale zaken, die na het laatste kwartaal van 1975 was stilge legd. En dan zijn er de geruchten over smeer gelden en regeringsbij dragen onder de ta fel aan verkiezingskassen van bepaalde partijen. Het is allemaal al zo vaak ver bet Communistische Volksfront en met verder kleine groeperingen van indianen, bosnegers en progressieve landbouwers in hun gelederen. Daarnaast is er de nationa listische PNR van Bruma, de partij die het na vier jaar opvallend gedurfd meerege ren in het kabinet-Arron nu op eigen gele genheid zal moeten zien te klaren. En dus in een duidelijke nadelige positie is. Voor het eerst doet ook mee aan de stembus de Progressieve Arbeiders- en Landbouwers Unie (PALU), een gezel schap van voornamelijk uit Wageningen afkomstige agrarische deskundigen, die voorspellen dat Suriname aan de rand van een diepe crisis staat, omdat er nog geen enkele inhoud aan de onafhankelijkheid is gegeven. Volgens de PALU is het eerst en vooral noodzakelijk dat de achterstand in de bewoonde Surinaamse districten in het binnenland wordt weggewerkt door voed- selproduktie en allerlei direct nuttige maatschappelijke voorzieningen. Om eni ge politieke houvast te krijgen, hebben de PALU-mensen een monsterverbond geslo ten met de conservatieve Hindoestaanse VDP van Lachmon. En dat geeft deze groep dan weer een stempel mee, moeilijk plaatsbaar voor de buitenstaander. landse ontwikkelingsgelden verdwijnt naar posten die eigenlijk onder de nor male overheidsuitgaven behoren te vallen. De kritiek in de Nederlandse rijksbe- groting 1978 op de gang van zaken in Suriname was vernietigend. „In Surina me neemt de inflatie nog almaar toe. De produktie groeit nauwelijks. De regering van Suriname heeft nog geen doeltref fend begrotings- en inkomensbeleid kun- nen formuleren dat aan deze problemen het hoofd kan bieden", schreef demissio nair minister Pronk. De verkiezingsprogramma’s van de traditionele Creoolse, Hindoestaanse en Javaanse politieke partijen geven ner gens houvast dat er werkelijk wat zal i veranderen in twee handicaps waaraan de Surinaamse samenleving doorlopend mank gaat: gebrek aan besluitvaardig- heid en gebrek aan nationaal bewustzijn. I „Het begrip algemeen belang moet hier nog worden uitgevonden”, zegt me een I diplomaat, die het kleine, doorzichtige, maar tegelijk toch ook weer zo onvoor- stelbare en hopeloos verdeelde politieke 1 Wereldje in Paramaribo op de voet volgt. Opvallendste nieuwe verschijning aan de Surinaamse politieke hemel is de Volks partij van de arts Rubin Lie Pauw-sam (34 jaar). Zes jaar terug vestigde hij zich na zijn studie in Nederland in Paramaribo. Nu staat hij aan het hoofd van een gezel schap actieve jongeren, die zich gesteund weten door een schaduworganisatie in Ne derland. De Volkspartij wil een zeer ge richte terugkeer uit Nederland van Suri namers die van aanpakken weten. „Op papier zijn we socialist, maar we weten dat in de praktijk geen enkel ,Jsme” aan spreekt in Suriname”, legt hij uit. De Volkspartij maakt zonder omwegen duidelijk, dat terugkeer van Surinainers uit Nederland wordt tegengehouden, om dat de politici die het in Paramaribo voor het zeggen hebben, geen antwoord hebben op kritische jongeren, klaar om de mou wen op te stropen en het ontbrekende middenkader aan te bieden. Lie Pauw-sam voert een harde, goed georganiseerde cam pagne voor sociale rechtvaardigheid, recht op arbeid en een goede oudedagsvoor ziening. Zijn Volkspartij wil in Suriname regelrecht aansluiten op de behoefte die er in de economie zijn en zoals hij zegt zich daarbij niet bedienen van kretologie. Volgens hem moet Suriname het van de nieuwe generatie hebben. Steeds meer vraagtekens worden in tussen gezet bij het pronkstuk van de ontwikkelingsplannen die de laatste ja- ren in Suriname zijn aangepakt: het Pro ject West-Suriname. Daar midden in het oerwoud moet een nieuwe bauxietmijn verschijnen, compleet met een houtin dustrie, een landbouwproject, een ener giecentrale gekoppeld aan een complex van stuwdammen en bij dat alles een nieuwe stad voor het land. Volgens de laatste gegevens is uit de Nederlandse ontwikkelingspot al bijna 200 miljoen gulden vrijgemaakt hiervoor. Bovendien heeft de Wereldbank enkele onderdelen van het project onder zijn hoede genomen. De huidige regeringspartijen vinden dat de industriële ontwikkeling van West-Suriname snel moet worden door gezet. Uit de hoek van de oppositie- en de jonge partijen die voor het eerst aan de verkiezingen meedoen, komt de nodige pressie om het project West-Suriname af te remmen en nadrukkelijker aandacht en financiën te richten op kleinschalige projecten en vergeten stukken van het Surinaamse binnenland. Maar intussen ligt er zo al een en ander: aan de aanleg van een spoorbaan wordt de laatste hand gelegd, er is een weg naar Paramaribo, een houtzagerij is bijna draaiende. Daarom is de verkiezingstijd in Parama ribo de laatste weken voor 31 oktober eigenlijk traditioneler dan ooit. De voor mannen van de grote blokken, Arron (NPK) en Lachmon (VDP, hij heeft maar een nieuwe naam gekozen voor de partij), keren terug van hun stembusexpedities naar het binnenland. Daar hebben ze op vallend argeloos wat verkiezingscadeau- tjes achtergelaten: een elektrisch aggre gaat in een indianendorp, een stukje me dische voorziening in een boslandneder- zetting. Op die trips komen ook de verhalen over onregelmatigheden die zich bij de vorige verkiezingen zouden hebben voorgedaan: er zou de hand zijn gelicht met een bepa ling in de Kieswet. Partijpropagandisten zouden hulpbehoevende kiezers nadruk kelijker dan nodig bij het invullen van het stembiljet hebben geholpen. In de stad schrijft de centrale leiding van een van de politieke partijen dan een brief op hoge poten aan de voorzitter van het onafhan kelijke kiesbureau om erop toe te zien dat dit niet meer voorkomt. Trouwens, ook in Paramaribo kan plot seling van allerlei worden geregeld, dat al heel lang op zich heeft laten wachten. De Op verzoek van de Surinaamse rege ring zijn op het ogenblik in Paramaribo enkele Nederlandse topambtenaren be zig met het oog op het meer-jaren-ont- wikkelingsplan de hele machinerie van het Surinaamse ambtelijk apparaat door te lichten. Ze zijn er nu al zo goed als zeker van dat hun bevindingen even ont hullend als bekend zullen zijn, zodat het De minpunten zijn duidelijk zichtbaar. Een paar voorbeelden: De Surinaamse visserij zit in grote problemen doordat buurlanden een nieuwe 200-mijlszone hebben ingesteld. Gevolg: Schepen van Surinaamse vissers worden opgebracht. Suriname zelf kan niet handelend optreden doordat het par lement steeds opnieuw de vergadering heeft uitgesteld waarin de wet moet wor den aangenomen die al maanden voor afkondiging klaar ligt. In de laatste dagen voor de verkiezin gen worden plotseling bij allerlei over heidsdiensten weer honderden nieuwe (overbodige) ambtenaren onderge bracht. Op een bevolking van even 300.000 inwoners (te vergelijken met de provincie Zeeland) heeft Suriname een ambtenarenbestand van 40.000 man. Nog niet een kwart daarvan werkt echt. Tach tig percent van de totale landsbegroting gaat op aan ambtenarensalarissen, zodat een niet onaanzienlijk deel van de Neder- Het fort Zeeland ligt als oen „eeuwig" monu ment van het Nederlandse verleden van Suriname In de zon. Suriname heeft moeite om zich daarvan los te maken. fiw dan voor de diepere poli En juist omdat de wat agressieve belang stelling voor de stembus ontbreekt die ..‘X W:

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19