L A Boodschappendienst, wijkblad encyclopedie, krantenautomaat Tien functies voor televisie-scherm wl EXPERIMENTEN IN JAPANSE VOORSTAD TAMA door G.A. de Kok Antwoord geven Kiestelevisie Tien functies Schermkrant Boodschappendienst Wijkkrantje De krantenautomaat Waarschuwingen Encyclopedie I i JD B.V. HN|(vs .EM 829 Ver weg van de Nederlandse huizen? Geen sprake van: in ons land wordt eveneens geëxperimenteerd met de mogelijkheden die in Tama dertig kilometer van het centrum van Tokio grondig worden onderzocht met medewerking van de inwoners van deze voorstad. Kern van de ontwikkeling: het televisiescherm wordt een „terminal”, een eindstation van computersystemen en zal meer en meer de plaats van het gedrukte papier overnemen. De Japanner Ken Funayama is van oorsprong een „gewone televisiemaker”, maar hij lijkt mij op dit ogenblik min of meer de Big Brother van de Japanse voorstad Tama bij Tokio. Hij staat namelijk aan het hoofd van het televisie-experiment in deze plaats en zorgt ervoor dat in zo’n vijfhonderd gezinnen het televisiescherm een heel nieuwe reeks functies krijgt. Hij kan zelfs met één draai aarveen knop bij een aantal gezinnen een scherm laten oplichten zonder dat ze er in de huiskamer iets aan kunnen doen. Funayama ziet zich overigens allerminst als Big Brother uit Orwells boek „1984”; hij vindt zichzelf een „eenvoudige Japanner aan het hoofd van een experiment”. Maar dan wel een experiment dat een revolutionaire ontwikkeling zichtbaar maakt in de communicatie-mogelijkheden: het televisiescherm wordt brievenbus, boekenkast, schoollokaal, krantendrukkerij en wat niet al. I B .V er Meer doen met tv-toestel KM Per serie worden er dertig kaarten geprojec teerd: via een bepaald kanaal kan men de serie thuis op het scherm krijgen. Elke kaart krijgt voldoende tijd om de kijker kennis te laten nemen In de huiskamers van de „proefgezinnen” in Tama heeft het tv-toestel niet minder dan tien functies. „Om dat te begrijpen, moet u de gedachte loslaten dat tv uitsluitend een kastje is waaruit geluid en bewegend beeld voortkomt”, zegt Ken Funayama. „In de toekomst zal het ontvangen van een „gewoon” tv-programma slechts een onderge schikte functie in het geheel zijn: de tv is voor oneindig veel meer te gebruiken. Welke tien functies heeft nu het tv-scherm in de huiskamers van Tama? Tweede functie: lokale tv. „We noemen het hier Tama-TV; eigenlijk een soort uitgebreide wijktele- visie. Er is een kleine staf beschikbaar, een groep enthousiaste mensen, die het leuk vinden om ge- wone, dicht bij de mensen staande programma’s te maken”. van de „boodschap”. Het geheel doet denken aan een geëlektroniseerd aanplakbord. Er doen nogal wat huisvrouwen aan mee: ze vinden het leuk om mededelingen aan buurtbewoners te doen, lopen de studio binnen, schrijven een kaart en maken op die manier een heel eigen tv-programma; een „grafisch” televisieprogramma. Het vierde Tama-experiment heeft weer hele maal met televisie-oude-stijl te maken: kiestelevi sie. Waarom zou men altijd kijken naar de pro gramma’s die de omroepen de kijkers voorzetten? „Daarom hebben we hier een voorraad „ingeblik te” programma’s die naar willekeur kunnen wor den gekozen. Er zijn speciale rubrieken: films, culturele en educatieve programma’s, enz. Wil men op een avond iets anders zien dan wat de gewone programmamakers de kijkers voorschotelen, dan kan dat hier heel makkelijk”, zegt Funayama. „Evenwel: er moet extra voor worden betaald. Dat is namelijk een 'karakteristiek van kiestelevisie: men betaalt per programma”. Aan het voorzetapparaat is een soort rekenma chientje verbonden waarmee men de pagina’s kan oproepen. De BBC heeft tweehonderd pagina’s ter beschikking, op elk kanaal honderd. Bij de NOS heeft men grote belangstelling voor dit systeem en binnenkort wil men met het experiment beginnen. Het tv-facsimile-toestel als kranten bezorger: een druk op de knop en de krantenpagina's komen er uit rollen. Tama heeft zijn eigen vorm. In tegenstelling tot het Britse systeem, werkt het niet met complete „pagina’s” die het hele scherm beslaan, maar met berichten die als een soort éénregelige lichtkrant over het scherm gaan. Er zijn vijf rubrieken: algemeen nieuws, sport, weerberichten, plaatselijk nieuws, algemene informatie. Ook Nederlandse kranten en het ANP hebben laten weten voor deze vorm van nieuwsvoor ziening in Engeland „gedrukte radio” (printed radio) genoemd grote belangstelling te hebben. Funayama: „Het voordeel van ons systeem is, dat deze ene regel de aandacht niet hoeft af te leiden van het oorspronkelijke programma. Vader kan even het nieuws oproepen, moeder kan rustig naar het „gewone” programma blijven kijken. Zo ze al last van die ene regel zou hebben, kan daarin verandering worden gebracht door met een scha kelaar het geprojecteerde nieuws op een andere plaats van het scherm te brengen. Er zijn vier standen mogelijk, dat wil zeggen dat er altijd wel een positie is die het „gewone” beeld niet schaadt”. Deze flash-information-service blijkt uiterst populair: bijna tachtig procent van de „proefgezin nen”, in het bijzonder de mannen, zijn er zeer op gesteld en maken er intensief gebruik van. TV kan ook worden ge bruikt voor twee-richtingsver- keer een telefoontoestel, ge koppeld aan een tv-apparaat, maakt het mogelljk onmiddelijk op een uitzending te reageren Een voortreffelijk systeem voor een „tv-schooi": de leraar in de studio, de leerlingen thuis Experiment nummer zeven: het kreeg de naam „memo-copy-service”. Het gaat hier om een soort boodschappendienst per televisie. In Tama wordt er op twee manieren gebruik van gemaakt: de plaatselijke overheid komt met allerlei mededelin gen die voor de burger van belang zijn. Voorts kan men als particulier een boodschap opgeven, be stemd voor het hele circuit, maar ook voor één bepaald toestel. Een technicus van deze dienst zei me het zo: „Stel u voor dat u niet op tijd thuis kunt komen. U belt even onze dienst op en wij zorgen dat de bewuste boodschap op uw televisietoestel wordt geprojecteerd”. Het achtste Tama-experiment doet helemaal denken aan Orwells „1984”: een extra scherm van V 2 et ot I Li et B- In de eerste plaats de „telecastingservice”. In Tama wordt het gebruikt als een heel eenvoudig soort wijkkrantje op de buis, maar dan wel een krantje met een simpele opzet. Het bestaat uit het i projecteren via het tv-scherm van kaarten, waarop met de hand allerlei mededelingen zijn geschre- ven. Iedere aangeslotene op het kabelnet kan er aan meedoen: soms worden er recepten ingezon- i den, winkeliers komen met informatie over open- stelling van hun zaak, kinderen zenden een teke ning in. In de eerste plaats die van „ouderwets” televi sietoestel. De aangesloten gezinnen kunnen een keus maken uit de zeven kanalen die in Tokio ook via de ether worden uitgezonden. Voor de krantenman is het opvallendste appa raat van de Tamaverzameling het facsimile-toes- tel. In de verte lijkt het pp een wasmachine, maar in plaats van witter dan wit komt er een gedrukte krant - op fotokopieerpapier - uit. Een droomappa- raat voor de krantenuitgevers? In zekere zin. Mo derne dagbladen beschikken de laatste jaren over uitgebreide elektronische apparatuur, maar als de krant van de pers rolt,-komt de expeditie op de ouderwetse manier tot stand: een bezorger op de fiets door weer en wind. In de toekomst zal het scherm meer en meer het papier vervangen in het verkeer tussen de mensen, vooral als het gekoppeld wordt aan een goed kabelsysteem. Waarom om maar één voorbeeld te noemen zou men een grote encyclopedie in huis nemen, tientallen dikke delen, als men elke informatie van het scherm uit een centrale ency clopedie kan halen? En dan bovendien een ency clopedie die tot op de minuut is bijgewerkt. O jawel, ik weet dat zoiets als science fiction klinkt, maar het is het allerminst: we experimenteren er hier mee en het gaat voortreffelijk”. Het vijfde Tama-experiment trekt eveneens gro te belangstelling uit Europa. Met name in Enge land is men er al heel ver mee, naar mijn gevoel verder dan hier in Japan. In dit land noemt men het „flash-information”: het gaat hier om het pro jecteren in letters van nieuws op het tv- scherm. In feite een „krant-op-uwscherm”. In Engeland is men met deze televisiekrant al uit het experimentele stadium: er wordt nu al met de tv- programma’s een signaal meegezonden dat via een klein voorzetapparaat kan worden omgezet in „te- levisiepagina’s”. J)e BBC noemt het „Ceefax”, de commerciële Britse televisie heeft een soortgelijk systeem ontwikkeld onder de naam „Oracle”. klein formaat op het televisietoestel, dat gaat op lichten zodra het in het kabelcentrum wordt inge schakeld. Belangrijk: niet de abonnee schakelt in, maar „Big Brother” van buitenaf. „Nou, nou Big Brother, zo erg is het niet”, zegt de milde Ken Funayama, en hij zet uiteen dat ik de goede kanten van dit kleine extra-scherm voorop dien te zetten. „Wij beschouwen het als een waar schuwingsdienst. Wat dat betreft is er geen enkel verschil tussen een geluidswagen die de straat doorgaat met mededelingen voor de burgers en dit scherm: de mededeling wordt hier alleen gevisuali seerd. In Tama heeft men een systeem ontworpen met een speciale kaart, die in een adapter bij het televisietoestel wordt gestoken. Op dat ogenblik heeft men de beschikking over één of over drie extra-programma’s, al naar gelang van het te betalen bedrag. In het laatste geval kan via een drukknopsysteem het gewenste programma wor den gekozen. De abonnees blijken deze service wel op prijs te stellen, maar ze vinden het aanbod nog te gering. De meesten willen best een gulden per avond betalen voor een extra-programma en er zijn zelfs kijkers die er vijf gulden voor over hebben. Funayama: „Kiestelevisie kan in de toe komst bij kabelnetten, maar misschien zelfs per telefoon uiterst belangrijk worden”. Ten slotte het tiende experiment, de tiende func tie van het tv-toestel: de „beeld-verzoekdienst”. Een weinig precieze aanduiding, want het gaat hier om veel meer dan de mogelijkheid zo-maar een beeld-op-verzoek op te roepen. Via een kiesschijf of een toetsenbord kan men een „pagi na” met informatie oproepen, die is vastgelegd in een schijf geheugen (een computer). Hier is er een duidelijke verwantschap met het Viewdata-sys- teem van de Britse PTT: bij deze dienst kan men nu al - indien men althans als telefoonabonnee bij de thans aan de gang zijnde Viewdata-proef is ingeschakeld - meer dan vijftigduizend pagina’s (één pagina verdeeld over het hele scherm) op roepen. Funayama: „Zover zijn we hier in Tama nog niet: we beschikken niettemin over zo’n zesdui zend pagina’s. We hebben hier de aanzet voor een voortdurend bijgewerkte encyclopedie, maar wan neer dit systeem volledig zou zijn uitgewerkt, zijn er tientallen en nog eens tientallen mogelijkheden. Men zou aansluiting kunnen krijgen met de catalo gi van de bibliotheken, met banken voor het oproe pen van de eigen rekening, en ga zo maar door. Wat we hier doen, is aantonen dat het praktisch en technisch allemaal gerealiseerd kan worden. Het lijkt mij erg goed om dit soort experimenten te ondernemen, want er komen vele vragen op ons af; op ons en op de overheid: niemand weet nog precies hoe het allemaal wettelijk moet worden geregeld”. Het Tama-project loopt de komende maanden af. „Het is de bedoeling dat we al onze gegevens in een uitvoerig rapport begin volgend jaar vastleg gen voor de commissie waarvoor we werken. Mijn eigen indruk? Dat in de toekomst vooral die expe rimenten levensvatbaar zullen blijken waarvoor geen of niet te dure extra-apparatuur nodig is. Voor kabelnetten zal de „telecasting-service” - het „wijkkrantje” per scherm zogezegd - heel makke lijk te maken zijn. En vooral de nieuwsdienst - de Geefax van Engeland - lijkt mij niet tegen te houden”. Hoe het ook zal gaan: op hoger niveau is men er in Japan nog niet uit. De speciale commissie, ingesteld door het ministerie van PTT, heeft vorig jaar december de eerste aanbevelingen gedaan voor het beleid in de toekomst. En de commissie kwam tot de conclusie dat eerst en vooral de wettelijke problemen bestudeerd moeten worden. Voorts betoogde zij dat verdere experimenteer- vergunningen verleend moeten worden om een duidelijk inzicht te krijgen in de mogelijkheden van de nieuwe communicatie-methoden. In Nederland is een discussie aan de gang tussen de NOS en de dagbladen over Ceefax. Daarnaast willen de dagbladen Viewdata (het beeldscherm gekoppeld aan de telefoon) buiten de omroepsfeer houden en ze zijn in samenwerking met PTT aan een experiment begonnen. Het ministerie Van CRM kijkt zorgelijk toe: Van Doorn verklaarde onlangs dat hier wel degelijk sprake was van omroep. In sommige landen - Zweden bijvoor beeld - heeft men een staatscommissie in het leven geroepen om deze problematiek te bestuderen. Eén ding is duidelijk: er is sprake van een revolutie in de communicatietechnieken. Voor een groot deel heeft deze revolutie zich al binnen het bedrijfsleven voltrokken toen daar de computer binnenkwam: de informatie wordt in „geheugens” opgeslagen en kan via „terminals” - televisiescher men met toetsenborden - worden opgeroepen en zichtbaar gemaakt. Nu is de fase aangebroken dat deze technische golf de huisgezinnen bereikt. te waard. We hopen dat ons rapport in brede kring 1 X 9 In Engeland fungeert het tv-toestel reeds als „krant”. TV-kijkers met een speciale adapter op hun toestel kunnen de Geefax-dienst ontvangen, dat wil zeggen tweehonderd „pagina's" nieuws, op te roepen door middel van druktoetsen, te vergelijken met een elektronische rekenmachine. Een Geef- ax-redactrice van de BBC tikt het laat ste nieuws op het scherm In Tama evenwel wordt de bezorging overgeno men door de kabel: een druk op de knop en een krant rolt uit het toestel. Zo eenvoudig als het hier staat, gaat het overigens niet: er is vierenhalve minuut voor één pagina nodig. Men kan selecteren uit acht kranten van drie tot vier pagina’s en dat betekent dat voor het „afdrukken” van een krant toch altijd nog een kwartier nodig is. De materiaal kosten voor één pagina gedragen ongeveer zestig cent. „Die kosten kunnen we wel vergeten, ze zijn niet het belangrijkste”, betoogt Funayama. „Het appa raat zelf is namelijk nog zó duur dat er voorlopig nog niet aan een massaproduktie valt te denken. We hebben er hier nog maar een paar. Om toch een duidelijk resultaat van onze onderzoekingen te krijgen, wisselen we ze na enige tijd - twee, drie maanden - om: ze gaan dan naar iemand anders”. Hoeveel de toestellen dan wel kosten? Funaya ma: „Schrik niet: rond tienduizend dollar. Hoeveel is dat in uw munt?” Dat is vijfentwintigduizend gulden, een bedrag dat geen dagblad-uitgever kan spenderen om al zijn abonnees een elektronische bezorging te geven. „Toch kan deze apparatuur van groot belang zijn in de toekomst: we hebben nu al grote hotels in Japan die een dergelijke automaat in hun lounge hebben staan. Men kan ook denken aan speciale diensten voor banken, ziekenhuizen, enzovoort”. Hoe is de reactie van de „proefgezinnen?” Fu nayama: „Redelijk. Zesenzestig procent vindt dat deze bezorging nuttig is, maar wel zijn er opmer kingen. Bijvoorbeeld: vrouwen vinden in een krant van vier pagina’s te weinig selectiemogelijk heden. De kwaliteit van de afdruk wordt ook nogal eens bekritiseerd. Het gewone krantenformaat vindt men als regel voor dit systeem te groot, en men zou ook de selectie anders willen: via een drukknop zou men bijzondere pagina’s willen heb ben, zoals een sportpagina, en dan kan de rest wel wegblijven. Een groot technisch bezwaar blijkt dat het ding nogal wat lawaai maakt. Als experiment vindt de overgrote meerderheid deze vorm van bezorging evenwel geslaagd”. Deze eerste twee functies betekenen eigenlijk niets bijzonders. Ze houden niets meer in dan een „gewone” televisie uitzending: de nationale pro gramma’s worden gerelayeerd en er wordt een aanvulling gegeven via lokale uitzendingen. Uit een oogpunt van experiment zijn de overige acht mogelijkheden aanzienlijk interessanter. Functie nummer negen heeft nog het meeste indruk op mij gemaakt: een televisiescherm met de mogelijkheid tot „terugkoppeling”: men kan antwoord geven op wat men ziet. Dat moet gewel dige mogelijkheden geven voor onderwijsinstitu ten: een moeder-mavo - om maar één voorbeeld te noemen - kan via het scherm worden bezocht en de deelnemende leerlingen kunnen hun antwoorden, via een eenvoudig toetsenbord of via de telefoon, rechtstreeks tijdens de uitzending geven. In Tama is de science-fiction realiteit geworden, een doodgewone zaak: voorland van Europa en Amerika. Het gaat hier om een project van rond i tien miljoen gulden dat in Japan werd opgezet onder auspiciën van het ministerie van PTT. In deze nieuwe stad ontworpen voor 330.000 inwon- ders verdeeld over 90.000 huishoudens onder zoekt men de mogelijkheden van het tv-scherm- nieuwe-stijl. Allerlei groepen werken er aan mee: |l ptt, de dagbladen, de elektronische industrie, enz. Op 29 januari 1976 werd gestart, begin vol gend jaar loopt het experiment af en volgt een uitvoerige rapportage. Funayama: „Het is de moei- - - - J ook buiten ons land van nut kan zijn. Alles is professioneel opgezet, compleet met opinieonder zoeken”. Het nieuws beweegt als een „Lichtkrant" over het scherm Men kan het „gewo- i ne" programma uitschakelen, j en men kan het programma ook laten doorgaan In dat ge val kan de „Lichtkrant" op vier verschillende plaatsen op het scherm worden opgeroepen, teneinde het programmabeeld zo weinig mogelijk te schaden. g $8$$- ft. 'f'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23