Rood China maakt zich op voor tweede Grote Sprong Voorwaarts I 1 08 - door Henk Leffelaar CATASTROFAAL ROEKELOOS INLOPEN ACHTERSTAND DOOR CULTURELE REVOLUTIE Minimumloon Door Jaap van Ginniken ’E (V „Wij hebben liever socialistisch hooi dan kapitalistische rijstscheuten zeiden ze. Als de anderen aandacht aan de produktie besteedden, verweten ze hun de revolutie te verwaarlozen. Wie leiding probeerde te geven werd een onderdrukker genoemd. Ja, de invloed van de Bende van Vier was ook bij ons voelbaar”. Aldus Joe Sji-ho, de woordvoerder van de landbouwcommune Dubbele Brug, genoemd naar de twee aansluitingen van de dorpsgemeenschap op de grote weg naar Peking. Boven op de krijtwitte rotsen langs het smalle strand van St. Margaret’s Bay staat een verweerd, oud gebouw dat veel weg heeft van een bunker uit de oorlogstijd. Er wappert een Britse vlag, er staan antennemasten, op het dak bevindt zich een radarschotel. Binnen tasten geüniformeerde mannen achter grote ramen met een krachtige verrekijker de zee af. Dit is een van de 27 dag en nacht bemande posten van de Britse kustwacht langs de 4000 kilometer lange kustlijn van Engeland en Noord-lerland. V? s* 1 Britse kustwacht houdt druk Kanaalverkeer in de gaten 7, Het drogen van pinda's in de provincie Shantoeng t „Ja, we hebben doelstellingen van het lopende vijfde vijfjarenplan drastisch ver hoogd. We gaan het irrigatiesysteem on dergronds leggen om bouwland te winnen er gaat veel meer grond besproeid worden en de rijstbeplanting wordt helemaal ge mechaniseerd”, kondigt hij aan. „In over eenstemming met de oproep van voorzitter Hoea om het voorbeeld van de modelcom- mune Tatsjai na te volgen”, voegt hij er onmiddellijk aan toe. Hij is van middelbare leeftijd, draagt kort geknipt haar, een wit overhemd met korte mouwen en een horloge waar hij af en toe op kijkt of het bezoek wel vclgens schema verloopt. Zijn er hier dan ook aanhangers van Mao’s weduwe opgepakt? „We hadden alleen enkele jongere ka derleden die door hen op het verkeerde pad waren geraakt, maar die zijn inmid dels wel weer bijgedraaid”. En is het beleid van de commune nu dan ook drastisch gewijzigd, wil ik weten. Net als overal elders praat men hier over een Tweede Grote Sprong Voorwaarts Niet alleen het inlopen van de achterstand die door de Culturele Revolutie in de eco nomie is ontstaan, maar volledige moder- ■ir De HMZ mark III Hovercraft, gebouwd In het zuiden van Engeland, heeft de waardigheid verworven om de Lloyd’s Register classificatie van verdienste te ontvangen over de hele wereld, vanwege zijn stringente, veilige factoren en krachtige bouw. Eéh aanvaring kan al catastrofale ge volgen hebben, niet alleen voor de op foto’s bekend geworden met olie be smeurde zeevogels, maar ook voor de natuurlijke huishouding van strand en duinen, maar ook voor de natuur lijke huishouding van strand en dui nen, en niets minder voor de geldbui dels van strandexploitanten, gedu peerd door het uitblijven van pootje- ir De eerste van de Engelse derde ge neratie van Hovercrafts, die gegaran- deert wordt zo rustig te zijn als een auto, werd in het zuiden van Engeland geïntro duceerd. Het verbaast pe dan ook niet dat ik de volgende dag in het centrum een gerim peld vrouwtje zie dat op straat oud papier verzamelt. Inmiddels is dan ook aan de universiteit van Peking een nieuw debat losgebrand over de vraag hoe gerechtvaardigd de be staande achttraps loonschaal van 33 tot 104 yoean is (1 yoean is ongeveer 1.40). Weliswaar neemt men afstand van de zo genaamde nivelleringsdrang die vorig jaar zou zijn getoond door de ultra-linkse „ben- Hij doet het huishouden want zijn vrouw is jonger en werkt nog. Als boekhoudster brengt ze een dikke 100,- in de maand binnen. Zijn zoon en schoondochter zitten een stuk lager op de ladder: als beginnend vrachtwagenschauffeurs krijgen ze elk 60,-. Twee kleindochters zitten op de kleuterschool. ren onverwachts van koers, steken roekeloos Het Kanaal over. In de be leefde wereld van de internationale navigatie worden deze overtreders „rogues” genoemd (schelmen). Zo is er op alle fronten, nu bij mijn vijfde bezoek aan de Volksrepubliek, een scherp contrast met de situatie in 1971, bij mijn eerste bezoek toen Mao’s Culturele Revo- lutie nog maar net geëndigd was en al deze maatschappelijke experimenten voor het eerst werden ingevoerd. de tanker, en ging ook verloren. Ruim een maand later, op 27 februari, ge beurde hetzelfde met het schip Niki dat op dezelfde plaats zonk. 51 sche pelingen kwamen bij die aanvaringen om het leven. Mevrouw Lioe gaat me voor in het trap penhuis van een van de flatgebouwen, een grauwe blokkendoos zoals we ze vlak na de oorlog bouwden maar hypermodern naar plaatselijke begrippen. Ook de fami lie die we bezoeken is duidelijk flink boven het gemiddelde. Ze hebben met zijn zessen 50 m2, dat wil zeggen drie kamers, een keuken en toilet. In de woonkamer aan de wand enkele affiches, daarop geprikt fo to’s van het gezin dat poseert op het plein van de Hemelse Vrede. Op een kastje een radio. Ze betalen 12,- huur in de maand plus 12,- voor water gas en licht. De heer des huizes is een gepensioneerd ingenieur en krijgt 70 procent van zijn laatste salaris, 150,- in de maand. Hij behoort tot de beter gesitueerden, ook al verdienen top functionarissen ongeveer tweemaal zoveel (en de president of de premier of de partij voorzitter ruim viermaal zoveel). Eerste vice-premier Teng die vorig jaar als „rechts” werd afgezet maar inmiddels een tweede come-back heeft gemaakt, kondigde ondertussen aan dat van nu af aan een jaarlijkse algemene loonsverho ging zal gelden. In oktober zou twee vijfde van alle werknemers al 15 tot 20 procent meer hebben gekregen en de laagste inko mensgroepen zouden daarvan het meest profiteren. Sterker nog: China zou belang stelling hebben getoond voor het Joegosla vische systeem van arbeidèrszelfbestuur en winstdeling Tegelijk worden echter allerlei vormen van bedrijfsdemocratise- ring die de laatste jaren ingang hadden gevonden teruggedraaid en worden mana gementmethoden van vóór de Culturele Revolutie grotendeels weer ingevoerd. Hoe onwaarschijnlijk het ook mag klinken, het was pas in de jaren vijftig dat de behoefte werd gevoeld aan internationale afspraken om orde in de chaos van het Kanaalverkeer te scheppen. Het werd toen dan ook hoog tijd. De schepen werden groter, ze waren sneller, hun ladingen ge vaarlijker. Er wordt nu, bijvoorbeeld, anderhalf miljoen ton ruwe olie per dag door Het Kanaal aangevoerd naar olie-arme Westeuropese landen. Maar de wet heeft ook nieuwe pro blemen gecreëerd: hoe houdt men toe zicht op het in acht nemen van de verkeersregel, welke straffen moeten worden uitgedeeld, en door wie? De radarpost in. Dover heeft vastgesteld dat er dagelijks gemiddeld 20 schepen zich niet aan de regels houden: ze varen tegen het verkeer in, verande- de van vier” en verdedigt men het principe van hoger loon voor meer werk, maar toch naar de boer. De overheid neemt het ver voer voor haar rekening”. En varkensvlees bijvoorbeeld? „Ruim een gulden per pond met bot, anderhalf zonder”. Zoals vaak voert een vrouw het woord voor het buurtcomité. Een katoenen over hemd kost 4,50, een broek en een paar plastic schoenen ook. Een gids verwijst dan ook ijverig naar een propaganda-bro chure: „Waarom China geen inflatie heeft”. Maar welke dingen zijn nou sinds de vestiging van de volksrepubliek goed koper geworden en welke duurder? Eerste levensbehoeften, zoals meel, zijn omlaag gegaan. Sommige exportartikelen zoals noten omhoog. En luxe goederen? Die zijn nog steeds hetzelfde. Naar verhouding zijn ze zelf? erg duur: fietsen en naaimachines kosten 200 tot 300. Toch zijn ze in de grote steden al tamelijk verbreid (in Kan ton telde ik op een spitsuur verscheidene malen dat ruim 60 van de 100 voorbijgan gers een horloge droeg, hoewel je natuur lijk niet weet hoe representatief zo’n uit komst is). De Britse radarposten leggen de koersen van deze „schelmen” op de film vast, en het bewijsmateriaal wordt naar Londen gestuurd (waar er overigens weinig gebruik van wordt gemaakt, omdat de overtredende schippers bijna altijd schuld beken nen). Voor Britse overtreders gaat er dan eerst een pittige vermaning naar de scheepvaartmaatschappij. In een later stadium kunnen de schippers zelf worden vervolgd en boetes wor den opgelegd. Het pleit niet voor de Nederlandse scheepscommandanten dat Neder land, op West-Duitsland na, de groot ste overtreder van de regels is (Enge land is nummer drie). De „schelmen” zijn doorgaans niet de grote, maar de kleinere schepen die vaak onderbe mand zijn (vooral het geval met olietankers). Niettemin heeft de ra darcontrole het aantal overtreders in - de afgelopen jaren bijna gehalveerd, en is ook het aantal ernstige aanvarin gen aanzienlijk verminderd (6 in 1976). De Britse kustwacht zette vanaf die tijd een radarwacht op, die Het Ka naal 24 uur per dag controleert tot op 20 mijl buiten de kust. Ook in Frank rijk werd op Cap Gris Nez een radar post opgezet. Beide uitkijkposten zen den om de twee uur en bij slecht weer vier keer per uur een radiobericht uit over weersomstandigheden, dicht heid van het verkeer, en geven inlich tingen die van belang kunnen zijn (ter vervanging van de post nabij Dover wordt op enkele kilometers afstand nu een kostbaar radarstation ge bouwd, dat het volgend jaar in ge bruik zal worden genomen). baders die liever elders zonder smee rolie om hun enkels door het water lopen. De Britse kustwacht zal binnenkort zijn taken uitbreiden tot milieube scherming. Er wordt ook geprobeerd, zoals op snelverkeerswegen, een vaarsnelheidsverbod op te leggen in Het Kanaal. Er zou een passeerver- bod moeten worden ingevoerd, en een „parkeerverbod” (voor schepen die even hun anker willen uitwerpen). Er zouden vaarkanalen voor snelle en langzame vaartuigen moeten komen, en vooral een wettelijk bepaalde af stand tussen schepen met gevaarlijke ladingen (het tekent deze tijd dat het dan in de eerste plaats niet gaat om ladingen explosieven, maar om olie). Op één punt zijn de betrokken lan den het na jarenlange conferenties eens geworden: de noodzaak om links en rechts te varen. Sinds 15 juli is een internationale wet van kracht gewor den waardoor het inkomend scheep vaartverkeer rechts moet houden (schepen dus die naar het noorden varen moeten de Franse kust aanhou den), en het uitgaand verkeer links. ■ir De nieuwe 75-feet geharde polyester patrouille boot, hier op de foto tijdens zijn eerste vaart op de Solent, in het zuiden van Engeland Beneden in het gebouwtje, ingegra ven in de grond, zijn hokkige kleine kamertjes en een stikdonker vertrek waar iemand gebogen zit over een radarscherm waarop een onontwar bare hoeveelheid groenachtige vlek ken te zien is die zich nauwelijks schijnen te bewegen. Het zijn schepen in Het Kanaal, in het nauwste gedeel te tussen Dover en Calais. Het aantal is niet eens te schatten, maar uit de statistieken blijkt dat zo’n 300 sche pen dagelijks door Het Kanaal varen, afgezien van de 200 veerboten tussen Engeland en het vasteland. De radarbeelden worden op een film vastgelegd en kunnen versneld worden afgedraaid met aanduidingen van uur en dag. Wat men dan te zien krijgt is bizar. Het is alsof iemand in een mierennest heeft geprikt. Insek- ten ijlen van links naar rechts en omgekeerd. Daartussendoor schieten van onder naar boven, en weer terug, kleine witte bollen op en neer. Ze doen denken aan het elektronische pingpong-spel dat op een beeldbuis gespeeld kan worden. Alleen, zijn het Het minimumloon is overigens 40,-. Maar bij enig doorvragen blijkt dat er toch nog wel groepen zijh die daaronder ko men. Een bejaarde die niet gewerkt heeft en dus geen pensioen krijgt en die geen kinderen of familieleden heeft die af en toe bijspringen, moet rondkomen van een eet- geld van nog geen 20,- in de maand. Weliswaar krijgt hij tweedehands kleren en zijn de medische voorzieningen voor hem gratis, maar het is toch moeilijk daar van rond te komen. Gemiddeld 1 procent, of 50 ple ziervaartuigen per weekeinde, raken in moeilijkheden. In 1976 had 27 pro cent van alle gevallen waarbij de kustwacht in actie kwam, betrekking op pleziervaartuigen (waaronder vier Nederlandse); vergeleken met 8 pro cent voor commerciële visserschepen, en 2,3 procent koopvaardijschepen. nisering van landbouw en industrie. Niet alleen aandacht voor kwantitatieve voor uitgang maar ook voor kwalitatieve. En ook geen overheidshulp vragen maar winst maken om te kunnen investeren in technische vernieuwingen. Hij haalt tierinnerihgen op aan de eerste Grote Sprong. Tien jaar daarvoor was het land hier dan weer te droog en dan weer te nat, grotendeels ongeschikt voor land bouw en leverde gemiddeld niet meer op dan 800 kilo graan per hectare: nauwe lijks genoeg om de eigen bevolking van te voeden. Toen kwam de campagne waarbij massaal arbeidskracht werd gemobili seerd om de infrastructuur te verbeteren. Nu, bijna twintig jaar later, is de produktie tienmaal zoveel en worden dagelijks tientallen tonnen voedsel aan de hoofdstad geleverd, zegt hij trots en wijst uit de auto op de onafzienbare groene velden en boomgaarden afgewisseld door visvijvers en stallen. De volgende dag zie ik in Peking hoe hun kool arriveert bij een winkel in de wijk Wang Tsji-foen. Wat kost dit nou? „Vier cent voor verse en acht cent voor oude”. Waarom? „vanwege het opslaan En rijst? „Ongeveer 35 cent per kilo, afhanke lijk van de kwaliteit. Dat gaat helemaal Op 11 januari 1971 vond een cata strofale aanvaring plaats die het keer punt markeerde in het toezicht op het Kanaalverkeer. De olietanker Texaco Caribbean en het vrachtschip Para- cas voeren op elkaar in. De tanker ontplofte en zonk. De volgende nacht ramde de Brandenburg het wrak van De fabrieksreglementen worden weer streng nageleefd op straffe van boeten en ontslag omdat de produktie op veel plaat- sen door gebrek aan discipline ernstig zou zijn teruggelopen. De rouleersystemen waarbij directeuren en technici werden verplicht een deel van de tijd ook zwaar, ongeschoold werk te doen zijn sterk afge- zwakt omdat ze tot tijdverspilling zouden hebben geleid. En veel programmawijzi- gingen die naar het middelbaar en hoger onderwijs toegankelijker en praktischer moesten maken worden eveneens terugge drongen omdat daardoor te veel talent verspild zou zijn. j geen pingpongballen, maar snelle Ho overcrafts die tussen Engeland en Frankrijk de veerdienst onder houden. Het is vooral het toenemende aantal zeezeilers dat de kustwacht en het Britse reddingswezen steeds meer zorgen baart. Op een mooi weekeinde bevinden zich zo’n 5000 zeiljachten in Het Kanaal, vele bemand door ama- teur-schippers en vaak uitgerust met ontoereikende navigatiemiddelen. i m. L 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25