i E 9.^ I NA Hekel aan gebruikelijke bla, bla ,,Q EN Q” NU door Klaas Pieter Rieksen Herbert von Karajan Kijkcijfers Vrij zijn Rudolf Noerejef Franco is Truffaut Zo’n prijs, zegt die je nou nog iets? en dat was bij de AVRO vanaf het begin natuurlijk al tot mislukken gedoemd”) en raakte in de reclamewereld verzeild, waar hij filmpjes ging maken. Een niet zo gelukkige omwenteling in zijn car rière en Bram verzucht dan ook: „Dat was de grootste fout uit mijn leven”. De KRO bracht uitkomst en sinds 1968 houdt hij zich daar bezig met het maken van kinderprogramma’s. „Het is natuurlijk wel leuk zo’n prijs, maar erkenning is natuurlijk wel een groot woord. Alleen is het erg fijn om te merken dat de mensen zien dat je iets in je programma hebt willen stoppen”. Naast de „Prix Danube”, die dit jaar voor de vierde maal werd gehouden, is er ook nog het veel oudere festival, de „Prix Jeunesse”, die uit München komt. Bram: „De „Prix Danube” is wel een goed festival, maar het blijft natuurlijk een moeilijke zaak om criteria voor de beoordeling vast te stellen. München deelt bijvoorbeeld in leeftijdsgroepen in, terwijl ze in Tsjechoslowakije met categorieën werken. Het blijft natuur lijk een moeilijke zaak om program ma’s te gaan indelen”. Hoe ligt de kwaliteit van de inzen dingen? stonden ze natuurlijk wel even vreemd van te kijken. Eerst namen ze een wat afwachtende houding aan, maar na ver loop van tijd vlogen de stoelen door de klas en werd het jongetje waar ze al een hele tijd de pest aan hadden eens lekker gepakt. Het werd een janboel. Na af loop is die leraar met de kinderen over het begrip vrijheid gaan praten en zo kwamen ze op de oorlog, de concentra tiekampen. Het hele programma is ei genlijk bedoeld als aanzet om er thuis nog eens verder over te gaan praten”. Bram van Erkel. „Het maken van een serie is goedkoper en het effect is veel groter dan bij een op zichzelf staand „Ik stelde voor Willem Nijholt voor de hoofdrol aan te trekken. Toen ik dat aan Anton voorstelde vroeg hij of ik gek was. Dat zag hij helemaal niet zitten. De mensen zien Willem Nijholt geloof ik ook niet zo als acteur. We hebben het toch gedaan en ik vind dat hij werkelijk meer dan voortreffelijk werk heeft gedaan. Ik weet zeker dat hij over zal komen bij de kinderen”. „We zijn er trots op dat het zo weinig heeft gekost. Carl Tewes heeft een pro- duktiemethode waardoor je heel effec tief kunt werken. Voor een kinderpro gramma vindt men het helaas een hele boel geld. Dat mag toch nooit veel kosten, maar daar moeten we maar eens vanaf. Het geld bij de omroepen moet maar eens verdeeld worden naar de belangrijkheid van de programma’s en men moet niet steeds zeggen: dit is een jeugdprogramma, dus het hoeft maar weinig geld te krijgen. Je hoort vaak „Het is maar een kinderprogram ma”, maar dat is onzin. Kinderen heb ben net zoveel recht op een goed stuk televisie als volwassenen”. De hele produktie heeft zo rond de 900.000 gulden gekost. Veel of niet veel? nu in de beste houding ligt om te kun nen zien waar hij van hield: de benen van de vrouw. „Der Ring des Nibelungen” wordt maar slecht uitgevoerd. Althans dat is de mening van de eerste dirigent van het Philharmonisch Orkest, Herbert von Karajan. Daarom wil hij van dit stuk nu een tv-registratie maken zodat het voor eens en voor altijd op een degelijke manier vast ligt. De dirigent zei ook dat de toekomst van de opera bij de tv ligt. „Men kan op het scherm dingen laten zien, die op het toneel niet mogelijk zijn, maar die voor het doorgronden van de psychologie van een opera dikwijls van wezenlijk be lang zijn”, aldus Von Karajan. land) zijn volgens mij duidelijk verder met het idee hoe ze een kinderprogram ma moeten aanpakken. De Zuideurope- se landen zijn heel anders gericht. Vier jaar geleden zag ik tijdens de „Prix Danube” een Frans magazine voor tieners, waarin voorbeelden werden ge geven hoe ze hun kamers konden in richten. Zo deden ze dat bij ons dus jaren daarvoor al”. „In de Noordeuropese landen is de manier waarop de kinderprogramma’s worden gemaakt vrijwel gelijk. Maar in de Scandinavische landen is men wel veel meer gericht op de belevingswe reld van het kind, terwijl wij weer een stuk informatie moeten verpakken in een wat luchtig geheel. En dat heeft in ons land dan toch weer te maken met de kijkcijfers, want er moet een element in je programma zitten waar je kijkers mee naar het toestel trekt. Anders heeft het geen zin om programma’s te gaan maken”. „De Scandinavische landen waren erg tevreden over het programma. Ik zit met dat produkt dan ook meer in hun stijl, die me persoonlijk erg aan spreekt. Ik heb altijd al geprobeerd om een beetje opvoedend te zijn. Bij Oebe- le werkte dat wat versluierend, maar daarmee hebben we getracht het ple zier voor kinderen op een wat hoger niveau te brengen. Niet het gebruikelij ke bla, bla. Het is noodzakelijk om de 'kinderen via een televisieprogramma iets mee te geven. Op volwassenen heb je geen invloed meer, die zijn al verlo ren. Kinderen zijn nog bevattelijk voor dingen die ze horen of zien”. „Er zijn een paar omroepen in ons land die bewust programmeren en re delijke kinderprogramma’s maken. De rest maakt ze ook wel, maar die vind ik slecht. In de vooravond staat vaak een „familieprogramma” gepland en onder dat motto lukt het de omroepen dan weer om geen kinderprogramma uit te zenden. „De man van zes miljoen” vind ik duidelijk geen kinderprogramma, hoewel gebleken is dat ze er graag naar zitten te kijken”. Voor „De kris Pusaka” trok een klein groepje de afgelopen zomer naar Indo nesië om opnames te maken. Daarna werden in Holland de afleveringen vol tooid. Men heeft ditmaal meer rekening gehouden met het feit dat er in het buitenland wel eens belangstelling voor het produkt zou bestaan dan bij „Q en Q”. Ditmaal heeft men zodanig gewerkt dat er ongelimiteerd copieën kunnen worden gemaakt van de serie. Vanuit Duitsland (dat ook „Q en Q” kocht) is al belangstelling getoond. Waarom heeft hij weer gekozen voor de vorm van een serie? In het winnende programma „Waar kinderen sterven, raken dromen zonder huis”, dat Bram van Erkel samenstelde en waarvan Nico Hiltrop de regie had, wordt onder meer getoond de „Kinder mis” van Tilo Medek en Dorothea Siewert en een gesprek van kinderen over het begrip „Vrij zijn en niet vrij zijn”. Daarnaast toont Bram tekenin gen van kinderen die tijdens de Tweede Wereldoorlog gevangen zaten in het concentratiekamp Auschwitz. Op twee de kerstdag komt de produktie op het KRO-scherm. Bram van Erkel: „Ik zag die „Kinder mis” uitgevoerd door het kinderkoor van de Rundfunk van de DDR en was er meteen door gegrepen. Als programma op zich viel het moeilijk te plaatsen. We zijn toen verder gaan denken en kwa men op het idee om kinderen over het begrip vrijheid te laten praten. We zijn naar een school gestapt, waar een le raar op een gegeven moment tegen zijn leerlingen zei: jullie mogen nu gaan doen waar je zin in hebt, als jullie de boel maar niet helemaal afbreken. Daar „De Noordeuropese landen (de Scan dinavische landen, Engeland en Neder- De beroemde danser Rudolf Nureyev heeft onlangs een van de merkwaardig ste dansen uit zijn leven gemaakt. Hij was in Londen in de studio’s van ATV, waar hij te gast was in de „Muppet- show”, een programma dat in ons land door de KRO op het scherm wordt gebracht. Hij voerde een „pas-de-deux” uit met een varken, dat de naam van Miss Piggy draagt. Miss Piggy is één van de poppen uit de show. Het zingen van Miss Piggy is niet wat het zou moeten zijn en hoe het met het dansen gesteld is zal ongetwijfeld ook in ons land te zien zijn in de „Muppet-show”. „Een programma maken voor de jongste kijkers is wel een zeer moeilij ke zaak. De „Film van Ome Willem” van de VARA is dan wel een uitstekend programma, maar daarbuiten hebben we verder ook niets. Een echt kleuter- programma hebben we zelf niet, daar hebben we de mensen niet voor. In het buitenland stopt men veel geld in on derzoekwerk, maar dat kennen we hier nauwelijks. Alleen bij „Sesamstraat” zijn ze daar nu eindelijk mee be gonnen”. „Het kan de mensen niet zoveel sche len wat hun kinderen op de televisie te zien krijgen. Het zal ze een grote rot- zorg zijn. Er zijn ouders die niet eens weten wat voor programma’s er voor hun kinderen zijn. Het gaat ze er alleen maar om dat hun eigen kinderen geen kut zeggen. Voor de rest vinden ze het allemaal wel best. Het kind is niet zo I belangrijk voor de mensen. Dat zie je ■ook bij de opvoeding. Ze zien er vaak zo ^slecht uit, die kinderen. Ik ben nu aan Jhet casten voor een nieuwe serie. Ik zocht een meisje van een jaar of acht tien, maar als je ziet hoe slecht die eruit zien met vaak een buikje en dikke dijen. Je schrikt je dood. (Hij maakt een hopeloos gebaar). Geef ze maar frites, het zal ze een zorg zijn”. De interesse van Bram van Erkel in kinderen stamt al van zijn vroegere broodheer, het onderwijs. In zijn vrije tijd zat Bram bij AVRO’s jongerenom roep „Minjon” en stapte later definitief over naar het omroepwerk. Hij verliet de AVRO (Bram: „We zouden een kri tisch jongerenprogramma gaan maken Met Charles Denner, Brigitte Fossey en Leslie Caron in de hoofdrollen ver filmde Francois Truffaut zijn eigen boek „De man die van vrouwen hield”, dat in boekvorm uitkwam bij Elsevier, (prijs: f9.90). Het verhaal gaat over Bertrand Morane, een veertiger, die werkzaam is bij een technisch insti tuut bij Montpellier. Hij heeft plezier in zijn werk, maar nog meer genoegen heeft hij in de omgang met vrouwen. Hij is een rusteloze jager op vrouwelijk wild, maar het noodlot slaat toe als hij op een dag de straat oversteekt om twee vrouwen van dichterbij te bekij ken: hij wordt aangereden. Tijdens de begrafenis trekt er een stoet aan vriendinnetjes voorbij. Eén komt tot de conclusie dat de ongelukkige Bertrand programma, omdat de personen in het verloop kunnen groeien en herkenbaar worden voor de kijker. „Q en Q” was een puur avonturenverhaal. Dat ele ment zit ook heel sterk in „De kris Pusaka”, maar we hebben er ook be wust iets ingestopt over een andere cultuur, in dit geval Indonesië”. „Producent Carl Tewes kwam met het idee om een serie te gaan maken met een kris als onderwerp, omdat daar toch vaak een waas van geheimzinnig heid omheen zit. Het klonk erg interes sant en intrigerend en we zijn het idee toen verder gaan uitwerken. We zijn naar Anton Quintana (die ook voor on der meer „Klaverweide” en „Waal- drecht” schreef, red.) gestapt en heb ben hem gevraagd een verhaal te ma ken met dat idee. We zijn naar Anton gegaan omdat we vinden dat hij een uitstekend auteur is. Daarbij kwam nog, maar dat wisten we op dat moment niet, dat hij ook veel kinderverhalen heeft geschreven”. Na de jeugdserie Floris” van de NOS, waarvoor eindelijk eens diep in de buidel werd getast, viel er een grote stilte in het aanbod van in Nederland gemaakte jeugdseries. Er was geen interesse of er was niemand die het aandurfde een jeugdserie voor zijn rekening te nemen, een grote en schrijnende impasse die werd doorbroken door de KRO-serie „Q en Q”, geschreven door Harry Geelen en geregisseerd door Bram van Erkel, die met zijn „Oebele” al duidelijk had gemaakt m dat het maken van programma's voor kinderen ook in Nederland best kon. In Tsjecho-slowakije ontving Bram van Erkel onlangs de prijs van de stad Bratislava voor het programma „Waar kinderen sterven, raken dromen zonder huis”, terwijl aanstaande maandag de nieuwe 13-delige jeugdserie van Bram van Erkel (die werd geschreven door Anton Quintana) onder de titel „De kris Pusaka” van start gaat. Zo te zien zit de televisie voor de jeugd dus niet in het verdomhoekje, maar een duidelijke desintresse verwijt Bram wel deze of gene. s- HH fW IhlL F- Bram van E serieuze wen aan kinder L^CLL L LI t Willem Nijholt (Ben van Rooyen), Dore Smit als Anne en Ben Aerden (professor Smit) in de nieuwe dertiendelige jeugdserie ,De Kris Pusaka ☆Rudolf Noerejef met Kermit (links) en miss Piggy van Muppet-show.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31