Jullie verhalen Schaken Dammen Bridge Filatelie fret hondje o o I aau A Q o 1 o 00 1 Or Aji, I A 1 w A i. I i i 1 t e. iso CONSERVATION: A A A A A A A A A A A O I I A A -ï. 4* y Jf d R I: H' N W^O z N W-;-() Z I I I polska I I Li Dit is een elfje RODE KARDINAAL j met E. SPANJAARD i gaan I9296f ED HOLSTVOOGD T. SCHIPPERHEYN 9t I9R' SEYCHELLEN. Ter gelegenheid dige, inde. 30UW i van is in taga- wordt is bij stalle- arzor- irijf is n het indige ten. U mag het geloven of niet, maar we hebben het met onze eigen oren gehoord! In de eerste partij van de match Spasski- Timnaan zou de heer J. Verleur, directeur van de organiserende uitgeverij Elsevier, als openingsceremonieel wit’s eerste zet uitvoeren. Plichtsgetrouw vroeg hij de Rus, welke die zet moest zijn en het ant woord luidde: „Iedere zet is goed”. De mond van de heer Verleur, zelf een scha ker, viel open van verbazing en de onze ook. Wel kenden wij het wat spottende adagium „der Meister kann alles spielen”, maar aan de andere kant weet iedereen die zich voor schaken interesseert hoe essenti eel op hoog niveau een goed voorbereid openingsrepertoire is. Vandaar dat Ver- leur’s repliek luidde, dat Spasski's voorstel toch wat Al te gek was, waarop men het eens werd over I)e2-e4. Overigens lijkt dit korte voorval kenschetsend voor Spasski; het is opvallend hoe makkelijk, ontspan nen en weinig dwangmatig hij speelde. Blijkbaar is hij de schok der psychische plagerijen van Fischer op Ijsland geheel te boven, en doet zijn langdurig verblijf in Frankrijk hem goed. Dit zou hem wel eens zeer te stade kunnen komen in zijn weldra te houden match tegen Kortsjnoi, welke moet uitmaken wie straks wereldkampi oen Karpov om de hoogste titel mag toekij ken. FINLAND. Op 25 oktober kwam een kerstzegel van 0.50 Mk. in omloop naar ontwerp van Pirkko Vahtero. De zegel stelt de binnenplaats van een huis op het platteland voor, waar kinderen de kerstsauna in gereedheid brengen en met een slee een watervat naar de sau na transporteren, (afbeelding). Jullie verhalen, gemaakt over de kleur plaat van de Kleurwedstrijd. Ja, heel leuke verhalen, die we jullie allemaal willen laten lezen. Als je verhaal hieronder verteld wordt, knip hem uit en bewaar hem zuinig. Later kan je dan laten zien, wat je toen je jonger was, voor de krant hebt geschreven! Hier komen een paar leuke verhalen: Van Wouter Lagerwey (5 jaar), aan z’n moeder verteld. JERSEY. Op 16 november wordt een hoge waarde van 2 verkrijgbaar ge steld in de koerserende reeks frankeer zegels. Hierop is een nieuw portret van Koningin Elizabeth II voorgesteld, naar een foto van Alex Wilson (afbeel ding). Een kort verhaaltje van Monique Duin (7 jaar). cours International de Bouquets”: 0.80 F. leeuwebekjes en klokjesbloemen, 1.00 F. Ikebana. Ontworpen en gegra veerd door Forget komen twee kerstze- gels van 0.80 en 1.40 F. in omloop; hierop zien wij de kerstman in zijn door een rendier getrokken slee, (af beelding) De volgende is van Yvonne Souver- ein (7 jaar). 1 Bonte Buizerd (Leucoptemis collis ghiesbreghti). De Groot (wit) speelt in de diagram stand 34. 38-32 (31-26 was m.i. beter). Nu 26) Tf8:t enz. Heeft het U geduizeld, lezer? Troost u dan maar met het feit dat scha ken een VAK is! Heel lang geleden wonde er is een klein elfje Ze hete Sisil Ze woonde vlak bij het boss Ze wouw trouwen met een prins Maar die vond ze nergens Ze was erg verdrietig Ze dacht vond ik nou maar een kabouter- prins En hier het verhaal van Marike de Boer (8 jaar). Een lang gekoesterde wens van de Ne derlandse Bridgebond, het aantrekken van een sterke buitenlandse oefenmeester, lijkt in vervulling te zullen gaan. Het beno digde geld werd beschikbaar gesteld door een sponsor en nu niemand minder dan ’S nachts ging ze wandelen door het bos toen dansten er opeens kabouters om haar heen er was een kabouter prins bij en kort daarna kwam de bruiloft en ze leefde nog lang en gelukig Een flinke jongen deed ook z’n best en lees maar: Een verhaal van Marcel Schlager (8 jaar). De lezer zal hebben begrepen dat er een fout is geslopen in de oplossing van het probleem waarbij west niet de vierde har ten moest spelen maar Ru H, teneinde te voorkomen dat zuid de blokkerende Sch A kon opruimen. Zuid moest slechts twee kleine klavers hebben - en had die ook in de praktijk - zodat de verbinding in die kleur, die nu ten onrechte wel aanwezig was, in werkelijkheid niet bestond. De oplossing van het andere probleem houdt de lezer nog even te goed. De volgende week komen er nog meer verhalen. Misschien is die van jou er ook bij! 3 2 7 A 9 6 2 H B 9 7 3 6 A 9 3 1) d2-d4 Pg8-f6; 2)c2-c4, g7-g6; 3) Pbl-c3, d7-d5; 4) c4 x d5, Pf6 x d5; 5) e2-e4, Pd5 xc3; 6) b2 x c3,Lf8-g77) Lfl-c4, 0-0; 8) Pgl-e2, Tot zover is het verloop langzamer hand gemeengoed. De hoofdvariant gaat nu verder met c7-c5, benevens Pc6, om direct pion d4, onder vuur te nemen. Een belangrijk alternatief is 8) b7-b6, in casu, uiteraard bewust, door Timman ge kozen. De eerste maal werd deze veel lang- NED. ANTILLEN. De jaarlijkse se rie kinderzegels verscheen op 25 okto ber onder het thema „kinderen spelen met fantasiedieren". De waarden zijn 15 5,20 10, 25 12, en 40 18 c. De ontwerpen is Edwin N. Ayubi uit Wil lemstad (Curasao), (afbeelding). zou 17.21 voor Clerc (Zwart) direct tot winst leiden, ware het niet dat wit dan 34- 30!, 25x43, 44-39, 28x26 kan spelen, met gelijk spel omdat 24-30 faalt. Daarom speelt Clerc 34. 3-8 en is 35. 28-23 nu gedwongen. Op 31-26 of 31-27 zou wit nu 14-19! en 5-10, 10-14 vastlopen. 35.17-21 36. 31-27. De beste, want op 32-28 wint 21-27, 18x27. Wit kan dan naar twee kanten een doorbraak nemen: 35-30, 23-19, 33-18 en nu heeft zwart zowel na 29x9, 16-21 als na 19x7, 13-19 een winnende vangstelling. In de partij dreigt De Groot nu met 23-19, 27- 22, enz. waardoor Clerc moet retireren met 36.14-19 37. 23x14, 20x9 38. 29x20, 15x24. Dat is niet erg, want zijn oneven wichtige schijven-verdeling en de schijf op 36 spelen wit parten. De Groot dacht in elk geval het laatste te kunnen oplossen door 39. 36-31? Deze zet moet worden voorbe reid met 33-28, 5-10, 39-33, 10-15 en dan geeft 36-31 nog voldoende tegenspel. In de partij heeft De Groot alleen rekning ge houden met 21-26?, 35-30!, dam. Maar Clerc offert eerst door 39 24-29! 40. 33x24, 21-26. En na 41. 32-28, 26x37 42. 28- 22, 12-17 43. 22x11, 16x7 verloor wit kans loos. Toch kon De Groot zich op de 42ste zet nog verrassend redden door i.p.v. direct 28- 22 eerst het offer 24-19!, 13x24 en dan 28-22. Dan leidt 18-23 na 34-30, 44-39, 40x7 tot remise, zodat zwart 8-13 of 9-13 moet spelen. Met 27-21! brengt wit dan de stand in elk geval qua schijvental weer in evenwicht. Een steunpilaar van het Friese Huizum is Auke Scholma, die na wat jaren erva ring in de hoogste klasse steeds beter gaat spelen. Tegen De Heus in de wedstrijd tegen VAD behaalde hij vanuit de dia gramstand een goede overwinning. GRIEKENLAND. Nieuwgriekse chitektuur wordt voorgesteld op serie van zes zegels, op 22 september koers gebracht: 0.50, 1, 1.50, 2, 5 en Dr. Ter herinnering aan de zeeslag Navarino 150 jaar geleden zagen op oktober twee zegels het licht: 4 scène uit de zeeslag (naar een ot gravure) en 7 Dr. portretten van geallieerde admiraals Graaf van H den (Rusland, Sir Edward Codring] (Engeland) en Comte de Rigny (Fra: rijk.) Keesje-Klaasje was een hondje. Keesje-Klaasje was nog klein. Daarom kon zijn troetelnaampje alleen maar Keesje-Klaasje zijn. Zijn moeder was een mooie keeshond en zijn vader heette Klaas. Maar om hem nu Kees-Klaas te noemen dat was toch wel wat al te dwaas. „Later, als je heel erg groot bent, en blaffen kunt als pa en moe, als je mooi een poot, kunt geven, dan word je Kees-Klaas, en hoe!” Dit zei moeder op een avond voordat het hondje slapen ging. Maar blaffen en een pootje geven leek hem toch een moeilijk ding. Maar ach, ’t ging allemaal vanzelf. Kleine hondjes worden groot. Zijn vader leerde hem goed blaffen en moeder gaf hem steeds een poot. En zo is hij Kees-Klaas geworden en zijn naam is echt niet dwaas, want zijn moeder was een keeshond en zijn vader heette Klaas. SP. maal i van Het herfstfeest de herfst is gekomen, de blaadjes worden bruin en vallen van de bomen de kabouters komen naar de parken om de blaadjes bij elkaar te harken. Als alles schoon is dan komt de bosfee, en danst met de kaboutertjes mee en zingt, hiep hiep hoezee hoezee hoezee. FRANKRIJK. Op 7 november wordt een zegel in groot formaat van 2 F. verkrijgbaar gesteld met de reproduk- tie van een werk van Rubens: een de- Toen zei de bosfee, Dreumel wij gaan samen dansen op het herfstfeest. Ik weet zeker dat het mooiste dansen is van alle kebouters. Toen Dreumel en de bosfee binnen kwamen, keken alle kabouters el kaar wel even aan Toen werd het voor Dreumel toch nog een leuk dansfeest. Dag! Dg4! met actief tegenspel voor zwart. Waarom onze Jan niet wéér 11) e6; koos, is ons dan ook niet duidelijk. Vrees de hij 12) Lc6: Dc6: 13) hg6: hg6: 14) Dd3, e5; 15) d5 met kansen voor wit? 11) Lc8-a6?! 12) h5xg6, h7xg6; 13) Pe2-f4, e7- e6; Had zwart hier 13) Tfe8 kunnen proberen? Na 14) Pg6: e6 15) Dh5, fg6: 16) Dh7t Kf7 is de situatie onduidelijk. De tekstzet heeft principieel andere conse quenties als zojuist 11) e6. Immers na 14) Ddl- g4! kan Ld5 niet geslagen worden, daar Dd7 thans ongedekt staat. Er dreigt dood en verderf langs de h-lijn, zodat zwart ruimte moet maken voor zijn koning. 14) Tf8-d8 Tienman Spasski (aan zet) LIECHTENSTEIN. Het portret van Liechtensteins jongste prinsesje, de vierjarige Tatjana, komt voor op een zegel van 1.10 Fr. welke op 7 december in circulatie wordt gebracht. De zegels, vervaardigd naar een foto van Walter Wachter uit Schaan, zijn in kleine vel letjes van 16 stuks gedrukt, (afbeel ding) POLEN. Ter herinnering aan de Rus sische Oktober-Revolutie 60 jaar gele den werd een zegel van 1.50 Zl. op 1 oktober uitgegeven, waarop de Spoet nik wordt voorgesteld in een baan rond om de aarde. De zegel is voorzien van een aanhangsel met voorstelling van het Winterpaleis in Leningrad, (afbeel ding). an uit1 ng tot swerkt I Onze topdammers laten zich niet alleen gelden in persoonlijke wedstrijden, maar ook in de lopende clubcompetitie. De be kende namen van Sijbrands (nog 100%), Wiersma (één remise), Clerc en Jansen komen uiteraard op de topscorerslijst voor. Ook good-old Piet Roozenburg boekt nog altijd prima resultaten. Zijn^club Twente’s Eerste heeft nu ook de beschik king over Rob Clerc en behoort daardoor voor het eerst sinds jaren weer tot de runners-up. Clerc is in goede vorm, wat blijkt uit zijn zege op de nog ongeslagen Drost in de afgelopen week gespeelde wed strijd Lent-Twente, met de verrassende uitslag 8-12. Over deze partij beschik ik nog niet, maar wel over een andere leuke partij van Clerc tegen De Groot, die na Hermelink als de sterkste speler van het Nijmeegse NOAD kan worden ge schouwd. In de diagramstand begint de beslissende fase van deze partij, waarin Clerc door een hekstelling de bewegings vrijheid van zijn tegenstander heel handig en op zijn bekende accurate wijze heeft weten te beperken. Het herfstfeest Het is herfstfeest in kabouterland. Alle kabouters mogen komen. 12 uur, mochten feest komen vieren. Toen opende de kabouterkoning het bal en toen gingen alle kabouters dansen met een kaboutermeisje. Alleen Dreumel niet. Er was niemand meer over. Hij dacht: Ik ga maar een eindje door het bos wandelen. Daar liep hij dan door het bos. Opeens hoorde hij een stem. Die zei: Waarom ga jij niet dansen, op het herfstfeest. Daar zag Dreumel de bosfee. Ik heb niemand om mee te dansen, zei Dreumel verdrietig D’r was eens een heel lief kaboutertje. Die heette Rikketik. Toen was er een elfje en Rikketik danste met het elfje. En de andere kabouters stonden te kijken, dat waren er vier. En de kaboutertjes, alle vijf hadden ze een brommertje mee. En het Maar ze zeiden kom maar en toen kwamen ze. Met de elfjes. En toen mochten de elfjes en kabouters in hun huis wonen. Maar- .Wouter ging met de kabouters verstop pertje spelen en toen hadden ze zich zo goed verstopt dat Wouter ze niet meer kon vinden. Maar hij bleef aan ze denken en maakte toen een mooie tekening. En daar door kwamen ze weer een beetje terug. elfje zei: „Weet je ik ga de god-elf vragen of ik vleugeltjes krijg en dan kan ik met jullie mee vliegen. Jullie op je brommertje en ik vliegen. De koning-elf ging leren vliegen. Die had al vleugels (de koningin-elf ook). Het kindje elf kreeg ze ook. Toen kwamen mama, papa en Wouter en de hele familie en die wilden de kabouter tjes pakken want ze vonden ze zo lief. Tegen 4 Ha van Garozzo als west vond noord de beste uitkomst van een kleine ruiten voor de 2, 10 en heer. Een kleine harten naar de 10 bracht zuid aan slag, die vervolgde met een kleine klaveren. Garoz zo nam het aas en incasseerde drie hoge schoppens. Een vierde werd getroefd, ge volgd door een ingetroefde klaveren en opnieuw schoppen. Zuid, die nog Ha H 5 en Ru A B over had, zat in de val. Hij deed het beste wat hij kon doen door klein te troeven, maar Garozzo troefde over en bracht zuid aan slag met de laatste troef, die vervolgens moest toestaan dat Garozzo zijn contract maakte via een extra slag in ruiten. Een spel uit de wedstrijd tegen Zwitser land tijdens de Olympiade te New York. West was gever, oost-west kwetsbaar. Na pas van west, Garozzo, en pas van noord, opende oost, Forquet, met 1 Ha, gevolgd door 1 SA van zuid. Garozzo doubleerde, waarna iedereen paste. Garozzo kwam uit met Ru V. Als zuid die slag had genomen, zou hij zijn klaverkleur hebben kunnen ontwikkelen, waarna hij met één down zou zijn ontsnapt. Maar de meeste knappe spe lers nemen elke kans waar hun contract te maken en de Zwitserse zuid kon nauwe lijks vermoeden dat zijn optimisme hem zo duur zou komen te staan. V7 B 9 8 3 2 H 7 5 41 A B 5 Het verhaal van Ramona van Noort (7 jaar). De rode kardinaal is een vogel die tot de vinkachtigen behoort Hij leeft voor na een ijntje lopen komt ze bij de open plek dag hoor ze zacht daar zijn de kabou ters maar elfen zijn er niet nou dan dans ik met julie aleen na een tijd danstte ze vrolijk uit tail uit „Portret van Antoine Gobeau en zijn vrouw Anne aan de voeten van de Maagd". Ter herinnering aan de dood van de dichter-musicus Guillau me de Machault (ca. 1300-1377) 600 jaar geleden verschijnt op 14 november een zegel van 1.00 0.20 F. met zijn beelte nis, naar ontwerp en gravure van Eugè ne Lacaque. De koerserende frankeer zegels met „Marianne ’^-beeltenis wor den vervangen door een nieuwe serie, waarop een Sabine (ontleend aan een werk van de schilder David) is voorge steld. Op 19 december verschijnen de eerste twee waarden: 0.80 F. (groen) en 1.00 F. (rood), voorzien van „fosfop stropen. (Afbeelding). VERENIGDESTATEN. Als propa ganda voor de beperking van het ener giegebruik en de ontwikkeling van energie waren op 20 oktober twee teza- menhangende zegels van ieder 13 c. in koers gebracht. Beide zegels, ontwor pen door Terrene W. McCaffrey uit Williamsburg, Pennsylvania, geven de zelfde voorstellingen: een gloeilamp, een gebouw, de zon en een petroleum- kan. De ene zegel draagt het inschrift „Energy Conservation”, de andere „Energy Development”, (afbeelding) Er was een elfje dat karolin hete ze mogt nooit naar een feest want in elfen land ging dat anders dan bij ons ze waren niet in maanden jarig néé op tijden, en ook de feesten bijvoorbeelt het herfstfeest daar mogt ze allen maar naar toe en dat vint ze erg leuk want dat was het vandaag vader roept ze mag ik gaan ja hoor maar ga nu maar eens aleen MONACO. Met voorstelling van de beeld- en muntzijde van de „Doppia d’or” van Vorst Honoré II (1648) wordt in november een zegel van 0.80 F. ver krijgbaar gesteld. Twee zegels ver schijnen naar aanleiding van het „Con- i een arkoopj atena-| atessej aer opg aednjf.g BELIZE. Het eerste gedeelte van i nieuwe serie frankeerzegels met vc stellingen van vogels werd op 3 s tember in omloop gebracht, gedrukt papier met watermerk CA: 8 c. Ro kappipra (Pipra mentalis), 10 c. K troepiaal (Icterus cucullatus igne: 25 c. Gewone Motmot (Motmotus i mota lessonii), 35 c. Grijsborst-Ti moe (Crypturellus boucardi), 45 Terug naar het evidente belang van ope nings voor bereiding en kennis. Een betere illustratie dan de slechts 25 zetten tellende 3e partij is nauwelijks denkbaar. Met de variant (8b6) die op het bord kwam, heeft Timmer zowel met zwart als met wit een grote ervaring. Toch werd hij binnen de kortste keren onder het bord gespeeld. 4» V 10 4 3 V A 5 V B 10 8 *87 6 een serie van acht zegels in omlc gebracht. De uitgifte is verlaat, ^ar oorspronkelijke zegels ten dele ook beeltenis van de afgezette (ex-)pn dent toonden: 20 c., 40 c., Rs. 5 en Rs. gezicht op het eiland Mahé en por van de Koningin, 50 c. Rijksappel, R< St. Edward's Kroon, Rs. 1.25 Amj van Zalvingslepel, en Rs. 1.50 Scep met kruis. Gelijk gezegd opteerde Timman net als Filip voor b7-b6. 9) h2-h4, Pb8-c6; 10) Lc4- d5! Een belangrijke tussenzet, welke even Pa5 verhindert. 10) Dd8-d7; 11) h4-h5, T-. Timman (aan zet) Spasski Dank zij de onvolprezen kartotheek van Bouwmeester weten wij dat Timman deze stelling vorig seizoen op het bord kreeg tegen Boersma (wit). Daar volgde toen 11) e6; 12) Lb3, e5; 13) hg6: hg6: 14) Lh6, Lh6:! 15) Th6: Kg7; 16) Dd2, La6; 17)Pg3, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiim Benito Garozzo zich bereid heeft ver klaard deze taak op zich te nemen lijkt de weg geplaveid naar grotere internationale successen. Garozzo is één der sterren van het fameuze Italiaanse Blue Team en wordt algemeen gezien als één der sterkste spelers die de wereld ooit heeft voortge bracht. Als men deze man aan het werk ziet komt men altijd weer onder de indruk van zijn foutloze techniek en met name zijn zorgvuldige timing. Met Forquet vormde hij vele jaren een paar dat o.a. imponeerde door een griezelige nauwkeu righeid in de verdediging: 4 A H 8 6 4 V A 10 6 V 9 6 2 4- V B 10 9 5 H V 5 4 A B 10 4- 10 6 ze is mooi en de slingers hangen aan een tout je. en de koning zit maar te, kijkken. de kaboutertjes dansten in het, rond de bloemen zijn heel mooi. en ze hebben veel plezier! Hij liet Ru V de eerste slag houden, waarop Garozzo overschakelde op Sch 10! Forquet speelde de 6, zodat zuid aan slag kwam met de heer. De teruggespeelde KI H werd door Forquet met het aas geno men, die vervolgens Ha B op tafel depo neerde. De verdediging maakte aldus vijf slagen in harten, drie in schoppen, één in ruiten en één in klaveren en noteerde +700, tegen een deelscore voor de Zwitser se oost-west in de andere kamer. V 843 4- H987432 B 7 6 10 6 2 9 5 4 2 B 10 5 DUITSLAND. (DDR). Ter herden king van de 200e geboortedag van de dichter Heinrich von Kleist (1777-1811) verscheen op 18 oktober een zegel van 1 M. in de vorm van een miniatuurvelle- tje, naar ontwerp van Paul Rosié uit Berlijn. De zegel toont de beeltenis van Von Kleist, terwijl op het velletje drie figuren uit zijn werken zijn afgebeeld: Prins Friedrich von Homburg uit zijn drama „Prinz Fr edrich von Homburg” (1821), Michael Kohlhaas uit de gelijk namige novelle (1810) en dorpsrechter Adam uit het blijspel „Der zerbrochene Krug” (1811). Ter ondersteuning van de internationale solarideit kwam op 18 oktober een zegel van 10+5 Pf. tot uitgifte, ontworpen door Joachim Riess uit Karl-Marx-Stadt, met de voorstelling van een hand met vlam- schaal. (afbeelding) I de vinkachtigen behoort Hij leeft voor- i namelijk in Noord- en Midden-Ameri- ka. Het is in zijn soort een vrij grote I vogel, die je in ons land nog wel eens in een grote vogelkooi tegenkomt, maar leven hier niet in het wild. Hij wordt I zo’n 20 cm lang en leeft samen met het I wijfje bijna altijd in een vrij beperkt gebied. Zoals de naam al zegt, is deze vogel bijna helemaal rood. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiim zamer functionerende zet gespeeld tussen Fuderer en Filip, Gotenburg 1955. De erva ringen waren toen niet bemoedigend voor zwart. Fuderer leidde n.l. aanstonds een scherpe koningsaanval in. Ad 8) b7- b6 9) h4! La6 om wit’s gevaarlijke loper te elimineren. Maar het bezwaar is dat zo’n ruil zwart’s paard ongunstig komt te staan en het de witte dame met tempowinst naar de h-lijn kan switschen. Het vervolg was 10) La6: Pa6: 11) h5 c5 12) hg6: hg6: 13) Dd3! Dc8. Belet Dh3. 14) Dg3 cd4: 15) cd4: Pb4 16) Dh4 en wit’s aanval kwam het eerst. Timman zelf kreeg met wit (tegen Adorjan, Skopje 1976) een andere verdedi- gingsconceptie te bestrijden. I.p.v. 9) La6 speelde de Hongaar 9) Pc6 10) h5 Pa5. Weer tegen Lc4 gericht. 11) Ld3 e5 12) Le3 De7 13) Dd2 ed4: 14) cd4: Lb7 15) e5!? Lg2: 16) Tgl Lf3; 17) Pg3 en nu had zwart niet 17) f5 moeten spelen waarvan 18) Pf5:! een beslissende aanval opleverde doch 17) Dh4 met tegenspel. Korte tijd later (Tarjan - Adorjan, Hastings 1976- 77) bleek dat zwart op 12) hg6: zich met fg6: kon staande houden. 15) Ld5 xe6!? Een laatste zijsprong hier; Lod. Prins opperde het fraaie alter natief 15) La3! b.v. ed5:16)Dh4 f6 17)Dh7t Kf7; 18) Dg6:+ Kg8; 19) Pd5: (dreigt Pf6: mat) De6 (niet Df7 wegens 20) Th8t! 20) Th7, Tdh7; 21) Tg7:+! en wint snel. 15) .f7xe6 16) Dg4 xg6, La6-c4. Des critici meenden dat 16) Pe7 beter was. Doch het eindspel na 17) De6:t De6: 18) Pe6: ziet, er prachtig uit voor wit met al die vrijpion nen op de koningsvleugel. Na de tekstzet sterft Jan tenminste in schoonheid. 17) Dg6-h7+ Kg8-f7 18) Pf4-h5, Td8-g8 19) Thl-h3! Ta8-f8; 20) Ph5xg7, Tg8-h8 Op Tg7: wint 21) Tf3+ Ke8 22) Tf8:t Kf8: 23) Lh6.. 21) Th3-f3 Kf7-e7 22) Lcl-a3f Pc6- b4. Want op Kd8 volgt 23) Tf8:t 23) La3xb4t, c7-e5; 24)d4xc5! Nog een dameoffer voor de galerij tot slot. 24) Th8 xh7 25) c5xb6+ en Zwart gaf het op o.a. wegens 25) Kd8 H 8 V V 8 4 A H 7 3 H V 4 2 K.J.F. HEYMANS AHTILLEH

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35