Europees Milieubureau komt met manifest Prins Bernhard James Cain op reis Legeroefeningen vooraf aankondigen Israel niet in Rode Kruis overleden t hu» Westduitse regeringswoordvoerder Bölling: Munt Israel gaat zweven (Van onze redacteur in Israel, „Eindpunt van Schiphollijn op Leidseplein” 1 r i Voorstel op toetsingsconferentie: Winkeliers: TWEEDE-KAMERLID SCHAKEL SOMBER OVER TOEKOMST ZUID-AFRIKA 3 BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 19 7 7 ZATERDAG 2 9 'um Aanbevelingen eun Tribunaal eni geld Doolhof .otte Beroep (door Fred Sanders DEN HAAG. „De Zuidafrika- nen leven met het idee dat het wereldcommunisme ze op de kor rel heeft en dat het Westen ze in de steek heeft gelaten. Daarom zet ten ze hun stekels op, ze hebben nog steeds eigenschappen waar door ze destijds de Grote Trek konden maken, in de onherberg zame gebieden van Afrika. Ze trekken zich terug in een „wagen burcht”, achter de rondom opge stelde ossewagens, en verdedigen zich met alle middelen, tot de atoombom toe”. Tweede-Kamer- lid Schakel ziet de toekomst van Zuid-Afrika somber in. „Ik hou mijn hart vast. Er zijn voorbeel den genoeg in de geschiedenis, Algerije bijvoorbeeld. Dat ging net zo. Je begint met een serie verbodsbepalingen. Die worden o vertreden. Dan versterk je die bepalingen, ze worden weer over treden en voor je het weet is het oorlog. Dat draaiboek is al ver schillende malen zo afgewerkt. Je ziet het zich afspelen, als toe- Cultureel verdrag schouwer. Als je er middenin zit, zie je het blijkbaar niet”. Kleine apartheid (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Het Verenigd Europa moet een nieuwe indu striële samenleving uitvinden die zijn bevolking in staat stelt „vollediger en toch minder be lastend voor de planeet” te leven. Dit doel staat in een manifest dat 38 milieu-organisaties uit de ne gen landen van de Europese Ge meenschap hebben uitgegeven met het oog op de directe ver kiezingen voor het Europese Parlement, die volgend voorjaar moeten plaatsvinden. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse regering heeft de verschijning van een rapport over haar beleid gedurende de zes weken na de ontvoering van de industrieel Hanns-Martin Schleyer opnieuw uitgesteld. Woordvoer der Klaus Bölling verklaarde dat het verslag vermoedelijk woensdag a.s. zal worden gepubliceerd. BELGRADO (AP/Reuter). Op de toetsingsconferentie over Euro pese veiligheid in Belgrado, hebben zeven kleine neutrale landen een voorstel ingediend dat het wantrouwen bij bepaalde staten over militaire oefeningen van andere landen nog meer moet wegnemen dan door de afspraken in Helsinki al is gebeurd. Het voorstel, door Zweden mede namens Oostenrijk, Finland, Joegoslavië, Lichtenstein, Cyprus en Zwitserland ingediend, behelst onder meer dat kleine oefeningen, waarbij minder dan 25.000 man zijn betrokken, van te voren ter kennis van andere landen gebracht zullen worden. UNIVERSITY PARK (Rtr.). De Amerikaanse romanschrijver James M. Cain is eergisteravond in zijn woonplaats University Park (Maryland) overleden. Hij was 85 jaar. Cain, die hartpatiënt was, kreeg thuis een hartaanval en bleek na aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëlische re gering heeft een ver regaande liberalise ring van de economie doorgevoerd, door al le restricties op de buitenlandse valuta af te schaffen. Ook de officiële wisselkoers van het Israëlische pond is afgeschaft, zodat het pond even als deTneeste Wester se valuta’s zwevend zal zijn. Het Verenigd Europa mag niet worden regering opnieuw uitgesteld Zijn bekendste romans, thrillers met een roi kije, de VS en Rusland zitting. Westers^ refer adop doop omii g van d aai or de in het se bij- nu i inden ld ge- voor jn ge- mans tegen deze „nu al 29 jaar durende discrimi- deeld natie van Israel”, verklaarde het Neder- itieke plandse Rode Kruis in september jl. dat luldij ■rreui Op een bijeenkomst op de universiteit van Tubingen deden de juristen donder dagavond een beroep op de'regering in Bonn terroristen bij het opgeven van ver dere acties „een kans te geven”. Met het oog op een ontbrekend „man daat” van het volk en de „uitzichtloosheid van hun optreden” zouden de terroristen weliswaar niet hun politieke strijd moeten beëindigen, maar wel onmiddellijk moeten ophouden met terroristische acties, aldus de advocaten. In Karlsruhe verwierp het Hoogge rechtshof gisteren een beroep van de ver- oordeelde^terrorist Rolf Pohle, die stelde dat zijn uitlevering in 1976 door de Griekse regering in strijd met de grondwet is ge weest, omdat hij een „politieke beklaagde” zou zijn. De wegens lidmaatschap van een misda dige organisatie tot zes jaar veroordeelde Pohle was in 1975 met vier medestanders vrijgelaten en naar Zuid-Jemen gevlogen, in ruil voor de vrijlating van de Westber- lijnse politicus Peter Lorenz, die door poli tieke extremisten ontvoerd was. opgebouwd ten koste van ons ene milieu, aldus de verklaring van het in Brussel gevestigde Europese Milieubureau, het orgaan waarin de milieu-organisaties (waaronder vier Nederlandse) samen werken. In het manifest wordt een milieustrategie voor de Europese Ge meenschap ontvouwd, waarin het Euro pese Parlement een belangrijke princi piële taak wordt toebedeeld. De verklaring vraagt ook om een trans portbeleid dat gericht is op het terugdrin gen van verkeer, met name van het auto- James Mallahan Cain werd in 1892 ge boren in Annapolis (eveneens in Mary land). Hij wilde aanvankelijk operazanger worden, maar koos al snel voor een carriè re in de journalistiek. Hij werkte voor de Baltimore American en de Baltimore Sun, bij welke krant hij na zijn militaire dienst in de eerste wereldoorlog terugkeerde. Toch behoort Schakel niet tot degenen die het cultureel verdrag verdedigen (en de opzegging ervan afwijzen) met de verkeer in de steden en de bevordering van transport met de geringste sociale kosten en de minste gevolgen voor het milieu. Ook wordt gepleit voor een intro ductie van een recht van de Europese burgers om te weten waarmee en in welke mate water, lucht en bodem zijn vervuild. Hoewel in het manifest herhaaldelijk wordt verwezen naar het huidige EEG- beleid op het gebied van landbouw, ver keer, milieu etcetera ontbreken uitspra ken over onderwerpen die al herhaalde lijk op Europees niveau, bijvoorbeeld in het Europese Parlement, aan de orde zijn geweest. Dat geldt zowel voor de vervui ling van de Rijn, als de jacht op trekvo gels in Italië en België. Wel wordt nog gepleit voor strengere controle op de handel in dieren. ietwat huichelachtig klinkende verdedi ging dat men, dank zij het cultureel ver drag, de Zuidafrikanen ertoe zo kunnen bewegen de apartheid af te schaffen. „Ik vind dat je een cultureel verdrag niet moet verdedigen met het argument dat je er politiek mee kunt bedrijven. Daar zijn andere wegen voor. Cultuur is voor mij iets dat staat boven de politieke worste lingen van alledag”. Hij noemt een voorbeeld dat aanspreekt, voor wie op de hoogte is met zijn verzets verleden: „Tijdens de Duitse bezetting heb ik, tussen de bedrijven door, de Duitse taal bestudeerd en er een middelbare acte in behaald. Ik heb er nu nog dagelijks plezier van dat ik op die manier toegang heb gekregen tot de Duitse cultuur. Het is helemaal niet zo dat jg, door een cultuur te accepteren, ook meteen de actuele politiek van een land aanvaardt”. Voor de Zuidafrikaanse cultuur geldt dan nog dat die ook zonder taalstudie toegankeijk is voor Nederlanders; iets dat wij verder alleen in Vlaams-België ken nen, in een totaal andere situatie. „Als je in een Zuidafrikaans dorp over het kerkhof loopt, dan waan je je op het Nederlandse platteland. We hebben religieuze banden binnen de gereformeerde orthodoxie in Nederland staan de antennes nog het meest gelijkgestemd uitgeschoven met vooral de Nationalisten (de partij van Vor- ster) in Zuid-Afrika. Maar je komt Neder- De regering verwacht dat de koers van het Israëli sche pond zich om en nabij de 15 pond voor één dollar zal stabiliseren, êen de fac to devaluatie van ruim 40 procent. Het belangrijkste doel van het openbreken van de Israëlische economie is een gunstiger investeringskli maat te creëren en de ex port te bevorderen. Ehrlich verwacht dat de nieuwe maatregelen een algehele prijsverhoging van 10 pro cent tot gevolg zullen heb ben, en dat daarmee het jaar 1977 een inflatie van 36 procent te zien zal geven, tegen 38 procent in 1976. en bezoekende delegaties zijn volgens hem in de Verenigde Staten blootgesteld ge weest aan dergelijke acties. De Ameri kaanse delegatie leider Goldberg zegde bij de behandeling van dit voorstel een van Amerikaanse zijde positieve opstelling toe. onder Portugees koloniaal bewind ston den, red.). Ik heb de overtuiging dat er sinds de machtsovername (de onafhanke lijkheid, red.) meer leed heerst onder de bevolking van die landen dan daarvoor. En in Angola hebben alleen de mensen van de MPLA politieke rechten. En in Mozam bique zitten de kampen voller dan vroeger onder de Portugezen”. Maar met zijn recente maatregelen is het regime-Vorster, ook volgens Schakel, op de verkeerde weg. „Ik betreur die maatregelen persoonlijk zeer. Ik had ze niet voor mogelijk gehouden. Het leek in Zuid-Afrika juist een andere kant op te gaan. Vorster voerde een ontspanningspo- litiek, probeerde de contacten met zwart Afrika te verbeteren, de kleine apartheid werd geleidelijk opgeheven”. nach 1 me ■r va» 'erlin- ft ge ut dal De „economische revolu tie”, zoals de nieuwe maat regelen worden aangeduid, is een logisch gevolg van de maatschappijopvatting van de Likoed-regering. In tegenstelling tot de socialis tische regeringen, die van een grote mate van over heidsinmenging uitgingen, staan de Likoed-economen op het liberale standpunt van een vrije-marktmecha- nisme. „Vorig jaar ben ik nog een maand lang in Zuid-Afrika geweest. Toen las je ook in alle kranten, tot de Nationalistische toe, dat diepgaande wijzigingen nodig zijn in het samenlevingsbeleid, dat er nog maar weinig tijd was om een echt samenspel tussen blank en zwart mogelijk te maken. Nu heeft Vorster zichzelf beroofd van zwarte gesprekspartners over een vreed zame verandering in de maatschappij. Het is een anticlimax, die ook op internatio naal vlak repercussies zal hebben”. ag in ipeel grote in de Hei hitect ilj oen door nder- t een- iheet AMSTERDAM (ANP). Spoedige toe lating van Israel tot het Internationale Rode Kruis valt niet te verwachten. Dat is gebleken uit de resultaten van de 23ste internationale Rodekruisconferentie, die trum otter- Het r ver- ig enl huis), ever- rdige n.het :moe- ieerd i van voor hun tijd gewaagde mengeling van aktie en seks, waren „The Postman Al ways Rings Twice” (1934), „Double Indem nity” en „Mildred Pierce”. Ze werden in Hollywood allemaal gebruikt als thema voor succesfilms. Over- n het im. Daarnaast wordt in het manifest dat de titel „Eén Europa, één milieu” draagt, een reeks specifieke aanbevelingen ge daan. Gepleit wordt voor het scheppen van mechanismen om de duurzaamheid van consumptiegoederen te verhogen, aanmoedigingen om de zelfvoorziening in de landbouwproduktie in de Europese regio’s te vergroten en een moratorium (stilleggen) van de bouw van kerncentra les. Snelle-kweekreactoren worden ge heel afgewezen. i Bra- door - to0* ‘Commissie hebben de landen Iran, Malei- n sep- sië, Niger, Spanje, Zwitserland, Syrië, Tur- naan- kije, de VS en Rusland zitting. Westers^ versi- landen, waaronder Nederland, hebben nadat Het derde internationale Russel-tribu- naal wordt in het voorjaar van 1978 in de Bondsrepubliek gehouden. Het zal aan de hand van berichten van deskundigen en uitspraken van getuigen uit binnen- en buitenland de situatie met betrekking tot de mensenrechten in de Bondsrepubliek onderzoeken. Met name zullen de Berufs- verbote en de procedures bij strafrechte lijke vervolging bekeken worden. De jury zal o.a. de volgende vragen stel len: wordt het burgers van de Bondsrepu bliek op basis van hun politieke overtui ging onmogelijk gemaakt hun beroep uit te oefenen? Worden in samenhang met strafprocessen mensenrechten aangetast? Hierbij zal de nieuwe wet die de autoritei ten in staat stelt gevangenen volledig te isoleren, aan een onderzoek worden on derworpen. Uit Nederland zit de Groningse hoogle- raar Nauta in de jury. De bekende polemo loog Johan Galtung en de vroegere Portu gese revolutionair Otelo de Carvalho zijn eveneens jurylid. heeft eroep 1 o wa rn all n. He iet o ■A Prins Bernhard is op reis in het Verre Oosten. Hij werd op het vliegveld van Katmandoe in Nepal op gehaald door prins Gianendra. ndge- e van regen iinaal i straf1 n. De I :sdom 1 sKot- ■maaI dezer dagen in Boekarest is gehouden. De is een Israëlische eerstehulp-organisatie, de Da- in de Schakel is onomwonden tegenstander van de maatregelen die hetregime-Vorster heeft genomen tegen een aantal organisa ties van zwarte Zuidafrikanen en tegen twee kranten. Toch blijft bij hem de droef heid overheersen over een steeds onaf- wendbaarder schijnende ondergang van een land, dat 300 jaar parallel met Neder land bestond, tienduizend kilometer weg, maar toch cultureel, godsdienstig en eco nomisch verbonden. k Schakel, op wie nog steeds de letters AR toepasselijker lijken dan CDA, is, dat is duidelijk, tegenstander van de door drie CDA-kamerleden aangekaarte opzegging van het cultureel verdrag tussen Neder land en Zuid-Afrika. „Onder de vigeur van dat verdrag kwamen studenten uit Zuid- Afrika naar Nederland. Die hadden tot dan toe geademd in het gesloten klimaat van de „wagenburcht”. In Nederland leer den die mensen te denken in nuances als je in Zuid-Afrika komt, haal je de mensen met die ervaring er tijdens een gesprek zo uit”. Het doel hiervan is, te voorkomen dat een aantal kleine oefeningen, die volgens de overeenkomst van Helsinki niet apart aangekondigd hoeven te worden, tezamen onverwacht toch een grote troepenmacht in beweging zetten. Ook willen de zeven landen dat vloot-oefeningen nabij de terri toriale wateren van andere landen, van te voren aangemeld worden. Bovendien wil len zij dat waarnemers van andere landen bij militaire oefeningen ruimschoots geïn formeerd worden en dat alle waarnemers op gelijke voet behandeld worden. Het voorstel is door de afgevaardigden van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet afwijzend ontvangen. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie, Yuli Vorontsov, bepleitte gisteren extra maatregelen die diplomaten tegen het in ternationale terrorisme moeten bescher men. Zulke maatregelen, betoogde Vo rontsov, dienen zich naast diplomatieke vertegenwoordigingen en handelsmissies ook uit te strekken tot bezoekende delega ties, zoals bijvoorbeeld sportlieden. Hij zei dat „bepaalde landen” terreurac ties tegen buitenlandse vertegenwoordi gingen officieel goedkeuren, en noemde Washington en New York als steden waar kantoren van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot en het reisbureau Intoerist „systematisch doelwit zijn voor aanvallen en zelfs bomaanslagen”. In diezelfde steden zouden Russische diplomaten en handelsvertegenwoordi- gers zijn beschoten, terwijl er „tegen de daders ondanks officiële protesten niet is opgetreden”. Ook Russische culturele manifestaties ,(leze organisatie zich zou inzetten voor Internationale erkenning van de David Magen Adom. Op de conferentie in Boeka rest blijkt echter geen van de aanwezige vertegenwoordigers een poging in het lezd ,'ver^ gesteld te hebben om erkenning van 'He davidster als vierde symbool te bewerk stelligen. Wel heeft men een commissie gefor meerd om de wenselijkheid van een inter nationaal embleem te bestuderen. In die Na een bijzondere kabi- netszitting zei minister van Financiën Ehrlich dat „Is raël nu is toegetrëden tot de categorie van goed be stuurde naties, waarin iedereen de eigen munt in vreemde valuta kan om wisselen”. Hij noemde de radicale ingreep een „grote operatie, die het lichaam van een zwaar zieke patiënt weer gezond moet maken.” De Israëlische regering hoopt dat door het ophef fen van de restricties de illegale kapitaalvlucht zal worden stopgezet, en dat het aantrekkelijker zal worden om buitenlands ka pitaal in Israel te investe ren. De nieuwe politiek moet tot een stijging van het nationaal produkt met 4 tot 5 procent leiden in 1977, terwijl de groei op dit moment slechts 1 tot 2 pro cent bedraagt. Daarna verhuisde hij naar het toen in New York toonaangevende blad „The World”, voor welke krant hij hoofdartikelen schreef. Een feit is dat de Israëli sche economie door de vele en ingewikkelde monetaire restricties een volstrekt vid Magen Adom, wordt sinds jaar en dag uit het Rode Kruis geweerd omdat zij als herkenningsteken in plaats van een kruis „i de rode davidster hanteert. De Islamitische landen en Perzië, die respectievelijk een rode halve maan en een )n(j rode leeuw en zon als embleem voeren, Worden echter wel erkend. r g Naar aanleiding van een protest dat 130 op 2J 'Nederlandse artsen onlangs aantekenden De verklaring van de milieu-organisa ties is een van de eerste appèls aan de Europese publieke opinie met het oog op de verkiezing van het Europese Parle ment, dat afkomstig is van een niet-poli- tieke Europese organisatie. In de verkla ring wordt ook gepleit voor een aanvul ling van de EEG- en Euratom-verdragen opdat het Europese milieubeleid een dui delijke legale basis krijgt. land ook tegen in de plaatsnamen, in de familiale banden, in de historie van het land. Dat zijn culturele relaties "die niet verdwijnen doordat het cultureel akkoord is opgezegd”. Schakel is zelf allerminst van plan zijn contacten met Zuid-Afrika te verbreken. „Ik zal mijn schriftelijke dialoog met een aantal mensen, ook mensen in de regering, voortzetten”. Schakel is zelf allerminst van plan zijn contacten met Zuid-Afrika te verbreken. „Ik zal mijn schriftelijke dialoog met een aantal mensen, ook mensen in de regering, voortzetten”. Wat er ook in Zuidelijk Afrika moge gebeuren, in een radicale overdracht van de macht aan de meerderheid, één man één stem, gelooft Schakel niet. „Onze wes terse recepten passen niet op het Afri kaanse volkslichaam”, meent hij. „Ik heb me wel teruggetrokken uit de NZAW, maar ik ben wel een man gebleven met oog voor de ontzaglijke moeilijkheden van Zuid-Afrika. Ik ben er diep van overtuigd dat „one man one vote” dit land in de diepste wanorde zal storten. Zelf zie ik ook de oplossing niet voor ogen en daarom moet je voorzichtig zijn met kritiek. Er vloeit op dat continent, Afrika, al te veel bloed, er zitten al te veel mensen in gevan genissen”. „Ik heb een geruchtmakende reis ge maakt naar Angola en Mozambique, enke le jaren geleden (toen beide landen nog zich al op het standpunt gesteld dat het huis gehandhaafd moet blijven, al dan op 'Biet als enig gebruikt symbool. Deze oplos- tange- sLng js voor de Moslim-staten en Israel echter onaanvaardbaar. „Regime-Vorster is op verkeerde weg” doolhof was geworden, zelfs voor deskundigen. Bureaucratie, ambtenarij en eindeloze formulieren vierden hoogtij; er waren verschillende wisselkoer sen voor verschillende ca tegorieën - exporteurs kre gen bijvoorbeeld een -pre mie voor exportgoederen - terwijl bedrog en fraude door het systeem in de hand werden gewerkt. Zo hebben de Israeli’s in de loop der jaren gezamenlijk 3 miljard dollar het land uit gesmokkeld, geld dat (ille gaal) op buitenlandse ban ken staat. Israeli’s die naar het buitenland gingen, wer den gedwongen op de zwarte markt dollars te ko pen, omdat het officieel toegestane bedrag slechts 700 dollar was. De centrale Evangelische Kerkeraad in Stuttgart heeft dominee Helmut Ensslin .em-gisteren gelast geen „verdachtmakingen of vermoedens” meer uit te spreken over de dood van zijn dochter Gudrun. Volgens de Westduitse justitie heeft Gudrun Enss lin, evenals haar mede-RAF-leden Andre as Baader en Jan Carl Raspe, zelfmoord gepleegd. Dominee Ensslin, sinds 1974 rustend predikant, heeft tegenover het ultra-linkse Italiaanse blad „Lotta Continua” twijfel heid uitgesproken over de officiële lezing van zijn dochters dood. Ensslin zei in een vraaggesprek ervan overtuigd te zijn dat zijn dochter is vermoord. De Evangelische Kerkeraad deelde mee te betreuren dat dominee Ensslin „niet de geboden terughoudendheid heeft be tracht”, ondanks herhaalde aansporingen zulks te doen. Baader-Meinhofadvocaten cma, Azzola en Künzel hebben de terroristen iet dl inmiddels opgeroepen hun gewelddadige strijd op te geven. „Verschijning rapport beleid AMSTERDAM (ANP). De Stichting Amsterdam City, een organisatie van win keliers uit de Amsterdamse binnenstad, heeft zich uitgesproken voor aansluiting van de Schiphollijn op het Centraal Sta-"® tion. Dit zou moeten gebeuren via de ooste- lijke ringspoorlijn of de oostlijn van de metro. De stichting heeft dit in een brief aan het gemeentebestuur kenbaar gemaakt. De winkeliers vinden echter ook het doortrekken van de lijn onder de Boeren wetering van grote betekenis voor de be reikbaarheid van de Amsterdamse bin nenstad. Mocht het gemeentebestuur tot deze route besluiten, dan geeft de stichting Amsterdam City echter de voorkeur aan een eindstation op het Leidseplein in plaats van op het Museumplein.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3