bel m Tit op De Jaargetijden uitstekend vertolkt hciven- berichten Pi Damiate Pers voor een gratis proef abonne ment Papierprikker Sjors Kaas houdt van schone straten f7. r y Im WANHOPIG GEVECHT TEGEN WEGGOOIMANIE kut IJmuider Courant JUNO SUPERIEUR IN INBOUW-APPARATUUR Hl M F 5.000,- valt in IJmuiden IN NIEUWE KERK TE IJMUIDEN ’I ZONNETJE 4milj. _L I fiii I I I I (023) 319053 Er moet leven in h Keukens zijn er in vele typen en uitvoeringen 'TT' f zzzz±zz~ zéér eenzaam aan de keuken-top van hout tot kunststof, allemaal mooi. Maar de kern van zo’n keuken is de inbouw-apparatuur. Dat is de grote specialiteit van Juno: keukentechniek in 'n adembenemende vormgeving. Alles op maat voor welke keuken dan ook. Van hetelucht bakovens tot diepvrieskasten. Van keramische kookplaten tot vaatwassers. Verstandige mensen bouwen hun keuken rond de apparatuur en niet andersom. Dat zijn de mensen, die eerst Juno kiezen en dan de keuken er omheen! IU winkelcentrum verbeteren (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 0,70 141,50 Juno: I WMtMMM Nieuwstraat, Marktplein en Plein 1945, op de komende Paspoortactie en op de wer vingscampagne onder de inwoners van Haarlem-Noord. Tevens noemde hij de sterk verbeterde contacten met de ge meentelijke autoriteiten en de benadering van politieke partijen om meer aandacht te krijgen voor de problemen van de mid denstand. heden op het Marktplein, verfraaiing van de trottoirs met daarbij aanpassingen voor minder validen en de uitvoering van een „groenplan” voor Plein 1945. v De heer H. Spanjaard (links), 78 jaar oud, wonende te IJmuiden en een ver woed puzzelaar, ontvangt uit handen van de heer M. Kilsdonk van Damiate Pers de cheque van f5000,-, de tweede prijs in de wekelijkse puzzel. Namens de IJmuider Courant was de heer Th. Belterman aanwezig. Voor vele Velse- naren is de heer Spanjaard geen onbe kende. Meer dan twintig jaar reed hij met de gemeentelijke schoolbus de kin- I deren uit de polders naar de scholen. „Een etentje met kinderen en kleinkin deren, alsmede een nieuw kleurentele- Sjors Kaas stamt uit een propere periode. De tijd direct na de eeuwwisse ling die hij zich nog helder voor de geest kan halen. Een gouden tijd als je de zin voor orde en netheid in aanmer king neemt. Hij groeide op aan de Pre sident Krugerstraat in Oud-IJmuiden waar zijn moeder tweemaal per week de klinkerstraat voor het huis schrob de. „Kom daar nou eens om?”. De verre jeugdervaringen steken fel af tegen de realiteit van dit moment. Als voorbeeld noemt hij de Lange Nieuwstraat. „Een smetteloze rijbaan maar let eens op de middenberm. Niet om aan te zien”. Het plantsoen is net een vergaarbak. Andere groenstroken in IJmuiden ver tonen hetzelfde beeld van opeenhopin gen van oude kranten, friteszakjes en ander afval dat door slordigheid van de mensen op straat belandt. Sjors Kaas voert zijn dagelijkse prikaktie uit waar de wind het „kleine vuil” steevast naar toe drijft. De bermen en plantsoenen. IJMUIDEN. Sjors Kaas is de naam. Hij is 74 jaar en papierprikker in de gemeente Velsen. Zijn werkter rein is de Lange Nieuwstraat, de Pla netenweg en als de tijd het toelaat andere straten in IJmuiden. Meer dan wie ook is rommel op straat hem een doorn in het oog. Met de prikstok kan hij zijn agressie kwijt tegen een sa menleving die steeds meer achteloos weggooit. „De mensen maken er wel een potje van” zegt de prikstokvete- raan die in Velsen nu al twintig jaar het straatafval te lijf gaat. Port Alegro; Tor Britannia, Gothenburg; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Rosa line, Antwerpen, IJmuiden; Baldone, Ven- stpils; Folium Supplier, Skoga; Ivin Shis- kin, Aberdeen; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Isabel, Halmstad; Star Bride, Boulogne, Velsen; Ragni, Aalborg, IJ muiden. Donderdag vertrokken: Kupishkis, Kali- Sjors Kaas verdient zijn brood op een manier die naar zijn gevoel niet hoog genoeg geschat kan worden. Met in de linkerhand de prikstok en rechts opzij een forse jutezak is hij voor IJmuiden een milieuvriendelijke baas. Rommel opruimen om de wereld leefbaar te houden. Hij doet dat op kleine schaal maar met grote vasthoudendheid. „Met akties voor leefbaarheid moet je vlak bij de huisdeur beginnen” zegt hij. „De meeste mensen denken alleen maar aan smeerpijpen en fabrieksschoorste nen. Wat voor het oprapen ligt wordt dan over het hoofd gezien”. Na de donderdagmarkt is de vrijdag zijn drukste dag. En dan de maandag. Hopeloos werk of ziet u resultaat? „Een doodenkele keer word ik op een voetstukje gezet. Zo van: die man moe ten we op handen dragen maar meestal is het katten. Meneer prikt u wel eens een brieffie van tien? Ik zal dat wat moeten horen op een dag. Ik zeg dan altijd maar „Me goeie mens, het is zo’n vetpot dat ik me alleen buk voor briefjes van honderd”. Een spits ant woord van Sjors. Toch blijven de men sen aan z’n kop zeuren. Hij levert een daadwerkelijke bij drage aan het groeiend milieubewust zijn. Is dat uit reacties van het publiek te merken? De Lange Nieuwstraat is bijna altijd het beginpunt waar voorbijgangers hem met bevreemding en soms met respect gadeslaan. nitz, Fowey; Nettty, Great Yarmout; Ken- rix, Rochester, IJmuiden; Kalev, Kalinin grad; Otto, Wilsum, IJmuiden; Dieksand, Hull; Juan Carlos, Torro, Bilbao; Irene Slemos, Lulea; IJmuiden; Tor Britannia, Gothenburg; Christina, Dordrecht; Hoegh Trigger, Emden; Elin Horn U.S. Golf; Ma rian, Brest; Amstelland, Bremen; Koraal- zee, Den Helder, IJmuiden; Kentshore, Alleen mentaliteitsverandering ziet hij als oplossing voor het afvalvraag- stuk dat hij in IJmuiden van jaar tot jaar groter ziet worden. Sjors Kaas had een paar jaar geleden nog assistentie van een GSW-prikploeg. Mensen van de Sociale Werkverschaffing die de prik stok er inmiddels bij neergegooid heb ben. Papierprikken werd na zijn vijfen zestigste op doktersadvies een bezig heid. De werkdag loopt van acht tot twaalf uur. Dat is te kort om de hoofd straten van IJmuiden schoon te krij gen. Sjors Kaas levert een wanhopig gevecht tegen een groeiende afvalberg. 54- Sjors Kaas in aktie aan de Lange Nieuwstraat. Het ergste vind ik het gedrag van vol wassenen. Die hoor je vaak zeggen dat die kinderen er een puinhoop van ma ken. Maar dan word ik fel. Ze geven zelf het verkeerde voorbeeld. Hij noemt als voorbeeld de moeder die van haar dochtertje een ijsverpakking toege stopt krijgten direct op straat de poneert. giers, Beverwijk; God Father, Rotterdam; Sitno, Gdansk; Haica Holwerda, Harlin gen; IJmuiden; Waterdale, Gent; Nedlloyd Nile, Rotterdam; Hattingen, Tahiti; Brin- da, Poole, IJmuiden. Vrijdag aangekomen: Amalise Thol- strop, Arklow, IJmuiden; 'T.S. Tough, Cont. Plat; Iggesund, Iggesund, Zaandam, Neptunus, Bergen, IJmuiden. Allereerst opvallend was daarin het aan deel van de jonge sopraan Jorine Samson, die aan het conservatorium te Amsterdam studeert bij Erna Spoorenberg en al enige bekendheid heeft verworven met haar op treden in het televisieprogramma „Jonge mensen op weg naar het concertpodium”. Zij bezit een sopraanstem met vele moge lijkheden, rijk en vol van timbre en ook in de hoogste regionen haarzuiver. Daarbij wees haar vertolking van soli en aria’s op een goede muzikale intuïtie en een boeien de voordracht. Iemand van wie we nog wel meer zullen horen, dunkt me. Dat zij zich daarbij (en dit geldt tevens voor de basso list) zich naast een doorgewinterd en kun dig vakman als Arjan Blanken volledig DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Nada gevraag op bas: Michel worden twaalf t steiger. De Mi Rotterd Hambu Dond van de de thui steeds mist wi HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning kon handhaven spreekt trouwens ook al leen maar in haar voordeel. De „Jahreszeiten” zijn uiteraard de vier jaargetijden, en het werk bestaat dan ook uit vier geledingen. In het werk treden naast de landslieden en jagers (koorzang) op: Simon, een pachter (bas), zijn dochter Hanna (sopraan) en Lukas, een jonge boer (tenor). Haydn heeft de taferelen onna volgbaar beeldend en natuurgetrouw in klank gezet: de dartele sfeer van het lente feest, de volle warmte van de zomer (met het beroemde onweerskoor), de herfst met zijn oogstrijkdom en de jacht, en niet te vergeten de wijn; de winter waar men elkaar bij het haardvuur ontmoet en ver maakt met verhalen en gezang. Haydn schreef dit oratorium op 67-jari ge leeftijd, ongeveer tien jaar voor zijn dood, en hoewel het niet tot de kerkelijke oratoria behoort bezit het werk een diep religieuze geest. Deze komt tot uiting in het grootse slotkoor „Dann bricht der grosse Morgen an” dat eindigt in een breed uitge werkte fuga die een indrukwekkend slot vormt. Met slagvaardige en exacte directie wist Willem Wiesehahn koor, solisten en orkest tot en met dit slot te laten musiceren op een niveau dat de waarde van Haydn’s muziek volledig tot zijn recht liet komen. GEMMA COEBERGH IJMU van de ditmaa schip n vroegte loopt o ding pi sen, te gen op tussen i berging Ben Isl specteu ervoor risico li scheurt UMU Titan t slaagd chei S t brengei noordei kamper IJMU „Voor vrijdag: IJmond Stadhu: met het meestel Deze jong, ni leeftijd, kunst plaats i talisten aantal rov dit avond magisti prograi aristoci genheic weer h< viging realiteii technie seph P terts, w stijlgev 13,90 40,- 53,- 157,30 203,- Prikstok en zelfs veewagen bieden geen echte oplossing. De remedie is voor hem niet moeilijk- „Nederland kan weer het propere landje van vroeger worden; maar dat vraagt een andere mentaliteit. De mensen moeten het zelf doen”. De winkeliersvereniging heeft in deze brief een aantal suggesties gedaan om IJmuiden voldoende levendig te houden. „De mensen smijten steeds meer op straat. Wél verklaarbaar. We zitten tenslotte in een weggooimaatschappij. IJMUIDEN. „Er zit toekomst in het winkelcentrum”. Dat is de conclusie, die het bestuur van de winkeliersvereniging Stadscentrum IJmuiden getrokken heeft na acht maanden hard werken om het image van het winkelcentrum drastisch op te vijzelen. Voorzitter W. Geels van de winkeliersvereniging zei op de ledenvergadering in Du Commerce, dat er in korte tijd al resultaten zijn bereikt. I Als eerste noemt ze uitvoering van het plan Zeebad om zo van IJmuiden ook een I toeristenplaats te maken, beginnend met j de aanleg van een tweede grote camping in het duingebied, gevolgd door hotels, goede strandaccommodatie en speciale attrac ties. Andere suggesties zijn het maken van een passagiersterminal in de visserijhaven of de aanleg van een containeroverslag in de Haringhaven, waardoor een nieuwe werkimpuls gegeven kan worden. Bebou wing van de Velserbroek vindt het Stads centrum zonder meer noodzakelijk. Bo vendien vindt men, dat eventuele bebou wing in Zeewijk nog mogelijkheden biedt. In een Open Brief aan de leden wordt gesteld, dat de teruglopende werkgelegen heid bij Hoogovens, Van Gelder Papier en tientallen toeleveringsbedrijven, de ach teruitgang van het bevolkingsaantal in Velsen, de vergrijzing van de bevolking en de dalende koopkracht door lagere pre mies en tantièmes de Velsense midden- stand dwingt tot het nemen van actie. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Stadscentrum IJmuiden wil* IJMUIDEN. Als er geen andere alter natieven over zijn, zal zelfs de uitvoering van het Voorhavenplan aangegrepen moeten worden om leven in de brouwerij te brengen. Dat is de mening van het i bestuur van de winkeliersvereniging Stadscentrum IJmuiden. Daaraan wordt I toegevoegd, dat men natuurlijk geen voorstander van een Voorhaven is en dat allereerst andere alternatieven moeten I worden onderzocht. Tijdens de vergadering is er geruime tijd over het beleid van het bestuur gediscussi eerd. De leden onderschreven in grote lijnen het beleid en drongen aan op voort zetting van de ingeslagen weg. Als activi teiten voor het komende jaar staan op het programma de aanleg van een geluidsin stallatie langs Marktplein, Lange Nieuwstraat en Plein 1945, een moeder- dagactie, weer een promotieactie, gericht op een bepaald land en een najaarsactie. Verder wil het Stadscentrum aandringen op verbetering van het winkelcentrum door het scheppen van parkeermogelijk- IJMUIDEN. In de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat gaf de Christelijke Orato rium Vereniging „IJmuiden” vrijdaga vond haar traditionele najaarsconcert met op het programma „Dei Jahreszeiten” van Joseph Haydn. Onder leiding van Willem Wiesehahn en met medewerking van so praan Jorine Samson, tenor Arjan Blan ken en een vervanger voor de door ziekte verhinderde bas Wout Oosterkamp, alsme- de de klavecinist Jaap Spigt en het Noord- i hollands Philharmonisch Orkest werd het bekende en geliefde oratorium op uitste kende wijze tot klank gebracht. Juno importeur Nerim bv, vlak 2, Dordrecht Alle informatie en dokumentatie kunt u krijgen van de Chefkok A Technische Unie B V Tulpenkade 1Haarl“m, Tel 023-319345 Dinsdag t/m Vrijdag van 9 tot 18 uur. Zaterdag van 9 tot 13 uur. Donderdagavond van 19 tot 21 uur De voorzitter wees daarbij op de succes volle strijd tegen de vestiging van een MIRO-grootwinkelbedrijf op het indu strieterrein van IJmuiden, op de aanleg van feestverlichting aan de Lange De tweede prijs van puzzel 8, groot 5000,- kwam terecht bij onze abonnee de heer H Spanjaard, Planetenweg 24 in IJmuiden. De overige prijzen in ons verspreidingsge bied waren deze keer: 4 Conti TS Radiaal- banden, gewonnen door Mej. L. C. Hertog, Alb. Thljmstraat 27 Haarlem. Een Encyclo pedie van The Reader's Digest, gewonnen door H. J. Jutjens, Spaarndamseweg4, Haar lem; Het Getijdenboek van Catharina van Kleef, gewonnen door de heer S. de Jong, Hoogduinweg 38, De Zilk. Inmiddels is het miljoen gepasseerd en is nu een bedrag van 1.064.202,10 bereikt. De extra-duizendjespot is nu al gegroeid tot 10.172,17. Stuur de oplossing van de kruiswoordpuz zel of rebus (beide mag, maar wel apart) in via een briefkaart met tenminste 1,50-extra aan postzegels óf via een postgiro van 1,50 (of méér). De oplossing van kruiswoordpuzzel zes is: UW KAART VOOR EEN PRIJS, HUN KANS OP EEN REIS. De oplossing van rebus zes is: BIEDT EEN HELPENDE HAND VOOR EEN REIS NAAR 'T BUITENLAND. te prijs besteden”, aldus de heer Span jaard.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4