ACTIES MOETEN ƒ45.000— OPBRENGEN CGV Hercules Met hommage aan grondlegger van stichting gaf uitvoering burgerlijke stand COLLEGE BEREID TOT HELPEN VAN VLUCHTELINGEN veilingen beverwijk r I r Velsen Ongeschoold De technische installaties voor Nieuw Akerendam zijn ontwikkeld en uitgevoerd door: BERGER VERWARMINGS INDUSTRIE B.V. BERGEN SANITAIR INSTALLATIE BEDRIJF D. HONIG B.V. BEVERWIJK VISSER ELEKTROTECHNIEK B.V. BEVERWIJK Historisch materiaal Doopsgezinde Kerk tentoongesteld AUTOSCHADE? site 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 OKTOBER 2 9 ZATERDAG (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) i LAK- en PLAATWERK ka t HEEMSKERK >n Autospuiterij J. G. BRESSER ZN b.v. 1 - it HEEMSKERK. Het St. Jozefziekenhuis staat bol van de Malawi- activiteiten. In een laatste grote ronde gaat het personeel van het ziekenhuis aan de Ingenhouszstraat proberen de ontbrekende 45.000 bij elkaar te brengen, die het Heemskerkse actiecomité nog nodig heeft om in het dorp Manyamula in de Afrikaanse republiek Malawi een bescheiden gezondheidscentrum te laten bouwen. Het centrum kost totaal 130.000. BEVERWIJK. Hoewel het wooncentrum voor ouderen „Nieuw- Akerendam” al enige tijd wordt bewoond, word het vrijdagmiddag officieel geopend met het onthullen van een gedenksteen en van de naam op de voorgevel van het huis. Die gedenksteen was de laatste ingemetselde steen en deze werd enkele dagen geleden ingemetseld en vrijdagmiddag onthuld door de dochter van de heer Sluysterman van Loo van de gelijknamige stichting die dit wooncentrum bouwde. Die dochter heet Henriëtte Frédérika en haar oud-tante was Frédérika Henriëta Sluyterman van Loo die in november 1916 overleed en aan „Oud-Akerendam” bij testament de bestemming had gegeven dat het zou dienen ter huisvesting van ongehuwde dames van protestant- christelijken huize. Met die testamentaire beschikking heeft de stich ting later onder gewijzigde sociale omstandigheden veel moeilijkheden gehad bij de stichting van „Nieuw-Akerendam”. li y. Personeel Jozefziekenhuis in voor Malawi zet zich J i, u. al. (ADVERTENTIE) Nieuw Akerendam’ geopend met onthulling gedenk- en naamsteen (ADVERTENTIE) k 1 tl e BEVERWIJK. De tentoonstelling, die een kleine groep „archiefonderzoekers” van de Doopsgezinde Gemeente donder dagavond in de kerk aan het Meerplein heeft gehouden, is een groot succes ge worden. Talrijke interessante stukken, waarvan niemand het bestaan vermoedde, zijn door de groep tevoorschijn gebracht. Een groot aantal belangstellenden had zich in het kerkgebouw verzameld. Dominee Luikin- ga gaf een algemeen overzicht van de geschiedenis van de doopsgezinden en ging vervolgens over tot een samenvatting van de geschiedenis van de Beverwijkse Doopsgezinde gemeente. Het oudste boek, dat de groep onderzoekers heeft gevon den, dateert van 1823. Mejuffrouw D. Blom, lid van de groep, liet een overzicht zien van de gegevens, die de groep ontdek te. De belangrijkste stukken waren op overzichtelijke wijze uitgestald, zodat iedereen in de gelegenheid was het histo risch waardevol materiaal van dichtbij te bekijken. ir De republiek Malawi is 4 keer zo groot als Nederland en telt 4 miljoen inwoners. Voor de pauze was het vooral de jeugd die de aandacht op zich vestigde. Jongens en meisjes in diverse leeftijds groepen lieten oefeningen op diverse attributen zien. Alle facetten van de gymnastiek kwam aan de orde. Na de pauze was het de beurt aan de wat oudere leden. Hoogtepunt vormde het optreden van de keurgroep turnen, als sluitstuk van de avond. ir Theo en Irma Sneekes uit Heemskerk werken in Malawi en werken mee aan de opbouw van dat land. Het Heemskerkse actie-comité wil ruim f 130.000,- bijeen brengen om een bescheiden gezondheidscen trum te laten bouwen. Er is al f 85.000,-binnen. Nu de Heemskerkse bevolking door de vele acties in de afgelopen 2‘A jaar het Malawi-project voor gezien houdt, is het personeel van het ziekenhuis voor het Heemskerkse actiecomité in de bres ge sprongen. Mevrouw Henneman van dit comité: „Het is gewoon hartverwarmend om te zien hoe op alle afdelingen van Jozef hard wordt gewerkt aan diverse acties, die geld voor Malawi kunnen opbrengen”. De eerste resultaten zijn er al, want uit De heer Sluyterman van Loo overhan digde zijn dochter een zilveren troffel met de tekst van de gedenksteen als aanden ken en als herinnering aan het feit dat zij mogelijk later in het stichtingsverband een sociale taak heeft. Burgemeester A. Hubers onthulde de naam, waarna het grote gezelschap geno- HEEMSKERK. In het interview met mevrouw Ina Neeter (BC woensdag) is een storende fout geslopen. Mevrouw Neeter vertelde, dat „Heemskerk een smeltkroes is van allerlei soorten mensen, van wie tachtig procent ongeschoold arbeider is”. Mevrouw Neeter merkt op, dat dat percen tage foutief is. Het juist percentage is haar onbekend. digden zich naar binnen begaf. Burge meester A. J. Hubers ging in zijn openings toespraak nader in op de bijzondere ge schiedenis van het oude huis „Akeren dam” als schitterend staaltje van Neder landse bouwkunst uit de Gouden Eeuw. De wisseling van eigenaren in het verleden heeft nimmer geleid tot verval van de buitenplaats die uiteindelijk in de goede handen kwam van de familie Sluyterman van Loo. „Vandaag kunnen wij een belangrijk jaartal aan de geschiedenis toevoegen, na menlijk 1977: de officiële opening van „Nieuwe-Akerendam” - een wooncentrum voor ouderen; een voortzetting in breder verband van de sociale bewogenheid van haar die bij testament de grondslag legde voor dit alles”. „De totstandkoming is niet eenvoudig geweest, noch voor het stichtingsbestuur, noch voor de gemeente. Aan de ene kant de zorg en de plicht om de statuten na te komen en aan de andere kant de oplossing van het huisvestingsvraagstuk van de ou deren onder ons”, aldus de heer Hubers, die in dit verband in het bijzonder de persoonlijke inzet van de heer Sluyterman van Loo noemde. De burgemeester ging nader in op de keuze om als bejaarde zelfstandig te blij- De heer Sluyterman van Loo kon naast de burgemeester en zijn echtgenote ook de wethouders Kaebisch en Hoogeboom wel- BEVERWIJK. Het college van B. en W. is bereid te bezien of er mogelijk heden zijn enige Zuid-Amerikaanse vluchtelingen in Beverwijk onderdak aan te bieden. Na de officiële openingsplechtigheid werden de genodigden in de gelegenheid gesteld het wooncentrum te bezichtigen. Aan het einde van de middag kwamen alle 120 bewoners naar beneden om gezamen lijk de opening te vieren. 10 it, »n a- 15 ag H. ag 10 ij ls. m u- g- ie. ag je, GEHUWD: A. G. M. van Lieshout en J. C. van den Bosch, R. Muizer en P. M. van Oevelen, R. I. Cautineaux en J. van der Pijl, C. J. J. Bleijendaal en J. C. M. Koper, M. C. Piela- nen en J. Fenenga, E. F. Perez de la Mano en M. Serrano Saavedra, J. J. Herfs en L. M. van der Meer. GEBOREN: Michel Robert Johannes Inpijn.ONDER- TROUWD: R. Lasker en C. J. G. van der Kolk, A. Pottjegort en A. M. S. Emmerik, R. Sever- ijns en E. M. Roswitha. OVERLEDEN: Gerarda Duin, geb. Vosse, geb. 16 april 1884, Pieter Bierenbroodspot, geb. 7 juli 1900. n i- r e I. ij 1. ur ie P- li- e- g- m if, al Velserburch 16 Velsen telefoon (02550)- 14714 na 17.00 uur 1 26 05 ?r 1- ;n it in g- •P .1- jr it t- et &r ;e- 10, ;r- e jr it t- >r >r e- u. e- at, u. van 35 tot 85 cent per bos, de waspeen varieerde van 20 tot 35 cent per kilo. Er komt nog altijd postelein aan de vei- ling waarvoor tot 150 cent per kilo betaaid werd. Snij- en sperziebonen kwamen bo ven de vijf gulden per kilo, maar dit kas- produkt raakt ook op. Bloemkool is goedkoop. Men had de handen vol om tot 75 cent per stuk te krijgen. Bij de kool kwamen de verschil lende soorten tot 45 cent per kilo, de sprui ten noteerden van 35 tot 100 cent per kilo. Komkommers brachten van 22 tot 85 cent per stuk op, terwijl de tomaten zo waar vrijdag tot 750 cènt per kistje kwamen. nog te bouwen woningwetwoningen. Na goedkeuring van het Ministerie van Volkshuisvesting zijn wij bereid bij voorkomende mutaties en bij nieuwe oplevering in de toekomst, de vluchte lingen bij de toewijzing te betrekken. De contacten met het Ministerie van Volkshuisvesting over deze zaak zijn reeds gelegd.” Hieruit concludeerde PSP dat het standpunt van het college aanzienlijk milder uitvalt dan een botte weigering tot hulp, zoals zij in eerdere instantie aan het adres van de coördinator van de vrijwilligersgroep hebben uitgespro ken. Het PSP-bestuur meent dan ook dat naar aanleiding hiervan de basis is gelegd voor een hopelijk vruchtbaar gesprek tussen het college van B W enerzijds en vertegenwoordigers van PSP en vrijwilligersgroep anderzijds. ven wonen of aan huisvesting met verzor ging de voorkeur te geven. „Nieuw Akerendam” - overigens nooit en nimmer los te denken van „Oud Ake rendam” - heeft een geheel andere bestem ming gekregen. Negenennegentig zelfstandig woningen, die bijdragen aan de oplossing van de problemen die de gemeente Beverwijk heeft bij de huisvesting van haar bejaar den. Wij verheugen ons erover dat dit wooncentrum tot stand kon komen en dat hier huisvesting wordt geboden aan men sen, afkomstig uit alle geledingen van de maatschappij”, aldus de heer Hubers, die de wens uitsprak, dat de bewoners hier gelukkig en harmonisch kunnen samen leven. De uitvoering van de gymnastiekaf- delingen van Hercules vormt maar een klein onderdeel van de activiteiten van wege het jubileum. Vandaag is er een programma voor de jeugd in De Nieuwe Slof, met onder meer een optre den van het marionettentheater van Bert Brugman. Vanavond (van 19.00 tot 21.00 uur) recipieert het bestuur. Na afloop daarvan volgt er als sluitstuk van de feestelijkheden een gezellige avond voor alle leden. de bussen, die her en der in het ziekenhuis werden geplaatst, is al een bedrag van 2000 aan baar geld gehaald. Voorts lever den de interne verkoop van bloembollen en levensmiddelenpakketten en niet te ver geten de kruiswoordpuzzelactie, waaraan men tegen betaling van een gulden kan meedoen, ook een aardig bedrag op. De heer W. Seignette van het ziekenhuis comité roemt de medewerking van alle diensten. „Op zaterdag 12 november wordt een groots opgezette fancy-fair, rommel markt en snackfeest gehouden. De keuken verzorgt de erwtensoep en de patat. Perso neel, familie en patiënten leveren bij de huishoudelijke dienst oude spulletjes in, die op de rommelmarkt heel wat geld opleveren. Op 5 december brengt Sinter klaas een bezoek, die nu eens niet geschen ken mee neemt, maar geld komt halen. Voor Malawi natuurlijk. Zwarte Pieten zijn er niet. Frisse Hollandse „zwarte" verpleegsters vergezellen hem, zo vertelt de heer Seignette. Eind januari, even vóór de opening van het nieuwe, 50 miljoen gulden kostende, Jozefziekenhuis, volgt dan een grootse slotavond, ergens in Heemskerk. Het ziekenhuisactiecomité beraadt zich over de invulling van het programma, maar weet zich al gesteund door de belangeloze medewerking van een Castricumse caba retgroep. „Wij zijn er van overtuigd”, aldus de heer Seignette, „dat iedereen, die de zege ningen van een goed gezondheidscentrum aan den lijve heeft ondervonden, zeker de actie tot een groot succes wil maken”. Mevrouw Henneman van het Heemskerk se actiecomité vertrouwt óók op die goede afloop. „Als de ziekenhuisactie bij de ope ning van het nieuwe Jozefziekenhuis stopt, ben ik er zeker van dat dié*45 mille op tafel zijn gekomen. Wat die mensen van Jozef doen is gewoon geweldig”. BEVERWIJK. De Beverwijkse christelijke gymnastiekvereniging heeft gisteravond in ’De Nieuwe Slof’ een uitvoering gegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de ver eniging. Vele ouders en andere belang stellenden hebben de verrichtingen van de leden van de vereniging gezien en aan het applaus te horen konden ze de oefeningen, vooral van de jongeren, erg waarderen. BEVERWIJK. Door het aanhoudende zachte najaarsweer komen de bloemen- prijzen toch wel wat onder druk te staan. Vooral de chrysanten moesten met een lagere prijs tevreden zijn dan in het begin van de week. De goede kwaliteit chrysan ten schommelde rond de 180 cent per bos, voor de geplozen chrysanten lag de prijs tussen de 50 en 80 cent per stuk. Anjers werden nog goed verkocht. De meest gangbare kleurtjes lagen tussen de 20 en 30 cent per stuk. Voor een apart kleurtje werd tot 55 cent per stuk betaald. Trosanjers kwamen tot 250 cent per bos, rozen blijven vrij constant aan de prijs en gingen tot 60 cent per stuk. Freesia was wat moeilijker te koop en lag tussen de 10 en 22 cent per stuk. Nerinen zijn er nog steeds in grote partijen met prijzen van 8 tot 15 cent per stuk voor de buitensoorten en tot 41 cent voor de kassoorten, waarbij enige speciale soorten het tot goed een gulden per stuk brachten. Er gaan tussen de nog steeds ruime aanvoer van najaars produkten ook wat meer wintergroenten komen. Naast verschillende koolsoorten waren er ook spruiten aan de veiling. Over het algemeen is de groente niet duur. Sommi ge produkten zijn goedkoop, maar er is voor de tijd van het jaar nog een overvloe dige markt. Bij de bladgroenten neemt de andijvie een ruime plaats in waarbij de prijs in het begin van de week nog wat opliep tot 48 cent per kilo, spinazie raakt op; er komt wat kasspinazie waarvoor tot 150 cent per kilo werd betaald. Ook de sla neemt in aanvoer af. Voor de goede kwaliteit betaal de men tot 38 cent per krop. Bospeen bleef nog al constant hangen op een prijs Onlangs heeft de PSP-afdeling Be- verwijk/Heemskerk van het college een brief ontvangen waarin men antwoord geeft op de door de afdeling gestelde vragen omtrent deze problematiek. Het college schrijft o.a.: „Bij bepaling van ons standpunt hebben wij overwogen of er mogelijkheden zouden kunnen worden gevonden om in geringe mate in definitieve huisvesting te voorzien. Wij menen deze mogelijkheid te kun nen aanwijzen door middel van het beschikbaar stellen van z.g. rijksvoor- keurwoningen”(...). „Het aantal be draagt 5 totl 10 van de gebouwde en kom heten, alsmede de betrokken raads commissie, een bewonersdelegatie, mede werkers, directeur en staf, bouwers en architecten en vele anderen die op een of andere wijze bij de totstandkoming be trokken zijn geweest. Hij dankte allen met een persoonlijk woord en ging even nader in op de verhouding overheid-stichting en de inbreng van het bedrijfsleven. Spre kend over de „werkende krachten” binnen de stichting noemde de heer Sluyterman van Loo het een „merkwaardig samenwer- kingsteam” met ieder op zijn terrein een grote bekwaamheid. ür Burgemeester A. Hubers en Henrietta Frédérika Sluyterman van Loo bij de gedenk steen die herinnert aan de grondlegster van de Stichting, Frédérika Henrietta Sluyter man van Loo, die per testament bepaalde dat „Huize Akerendam” een sociale bestem ming moest krijgen. X I AFRIKA

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7