Zeldzame collectie 19e eeuwse schilders bij Haagse kunsthandel Vrijheidsweek in teken van vrijlating Turkse cineast premières Gansch het raderwerk van wisselend niveau Ben Groenier I I I overleden 1 Hoogtepunten romantiek bij Gabriëls -I Kerst of Oud Nieuw vieren op zee. En in Goteborg. Cineclub in de bres voor Yilmaz Güney en Surinaamse bevolking z. W. G. F. Jansen Eerste kwintet Nieuwe Komedie met stukje sociale historie Oud-directeur Theater GALERIE GABRIËLS NA J AARSEX POSITIE Leve Suriname Bon Stuur mij gratis èn vrijblijvend de Tor Line folder Kerst of Oud Nieuw vieren op zee. KUNST 19 7 7 OKTOBER ZATERDAG 2 9 3 EN ■KI ■i „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 Noordeinde 157 A - Den Haag Tel. 070-658472 Schilderijen uit ROMANTISCHE HAAGSE SCHOOL Tibet SÉ. 1 VERHUISLIFT (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Een actie die de vrijlating beoogt van de Turkse regisseur en acteur Yilmaz Güney en een inzamelingsactie voor de financiering van een film over de sociale werkelijkheid in Suriname zijn de twee belangrijkste onderdelen van de Vrijheidsweek die de Cineclub van 24 november tot en met 1 december gaat houden. Tijdens deze week gaat de Cineclub ook nieuwe en bekende sociale films vertonen in het buurtcentrum De Boomspijker, Rechtbooms- loot 52 in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt. LESLIE SMITH TENTOONSTELLING MESKER DEN HAAG. Terwijl andere kunsthandels op het gebied van de 19e eeuw door het steeds schaarser wordende aanbod van kwaliteits- stukken gedwongen zijn hun werkterrein te verleggen naar het begin van deze eeuw, presenteert Galerie Gabriëls (Noordeinde 157a in Den Haag) een collectie Romantici en Haagse Scholers die klinkt als de spreekwoordelijke klok. Alsof er niets aan de hand is, zo lijkt het, kan Gabriëls volledig tegemoet komen aan de huidige kritische smaak die ten aanzien van de 19e eeuwse schilderkunst bestaat. De romantici die elders al nauwelijks meer kunnen worden verworven ver dringen zich hier als het ware om uitstekende kwaliteit te laten zien. Hetzelfde geldt ook voor de Haagse School waarvaij met name een schitterend doek van J. H. Weissenbruch als de crèrhe de la crème van deze najaars-expositie mag worden beschouwd. van Theophile de Bock, een verstild inte rieur van Jozef Israëls en het eerder ge- I- jn (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) PIET RUIVENKAMP 01751 het ers ber rie, en het ers U kunt nog mee met de twee meest unieke korte cruise-trips van Tor Line: de 4-daagse Kerstreis of de 4-daagse Oud Nieuwreis. De Kerstman tegenkomen op zee. Julbord eten in plaats van kerstkalkoen. De klok twaalf horen slaan voor de deense kust. Een nieuwjaarswens in ’t Zweeds versturen. Diner-dansant in Goteborg. Een prachtig stuk van Zweden zien. Kortom: vier dagen ongewoon uit zijn in een feestelijke, informele sfeer beeld van het leven van de allerarmste mensen in Turkije die nauwelijks een re den van bestaan hebben. Het onverbloem de partijkiezen voor de allerlaagsten in de maatschappij en tegen de gevestigde orde heeft Güney geliefd gemaakt bij de eerste bevolkingsgroep maar ook gevreesd bij de toplaag van de Turkse samenleving die er alle baat bij heeft dat hij zo lang mogelijk opgesloten blijft. ü- Yilmaz Qüney maakte in het begin van de jaren ’70 de film ’’Hoop" waarin hij een beeld geeft van de allerarmste bevolkings groep in Turkije. Het verhaal handelt over een groepje koetsiers wier -bron van in komsten, het paard, bij een ongeval om het leven komt. Güney speelt zelf in de film mee. Op de foto die een scène laat zien, is hij zichtbaar als een de middelste van het groepje van drie mannen dat met hun rug tegen het koetsje zit. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gaat op 12 november Een maand op het land in première. Ivan Toergenjev schreef dit toneelstuk in 1850. Het is een met lichte weemoed doortrokken komedie waarin het vooral gaat om innerlijke ge voelens dan om datgene wat uiterlijk te zien is. Het centrale thema is de liefde van een vrouw wier eerste jeugd voorbij is, voor een jonge student die haar zoontje bijles komt geven. De jonge huisleraar roept in haar gevoelens wakker die haar doen beseffen wat zij in het leven gemist heeft. Tegelijkertijd beseft deze vrouw dat het nu te laat is voor deze gevoelens van liefde, die haar zo onverwacht hebben besprongen. Wim van Rooij regisseert de voorstelling. In theater Mickery aan de Rozengracht in Amsterdam komt van 1 t.m. 6 november de Engelse theatergroep van Sam Goodie en Mel Smith met de produktie Have you heard the one about Joey Baker? De groep behaalde deze zomer op het Friends Festi val in Edinburgh veel succes met deze voorstelling over oude Engelse musicals. Theater met veel muziek dus. De première is aanstaande dinsdag om 20.30 uur. De voorstellingen van de Performance Group uit New York, die voor de eerste helft van. (Tot en met 10 november, dagelijks van- 11-18 uur. Morgen, zondag 30 oktober bo vendien van 12-16 uur). van 28 okt.-IO nov. dag. 11-18 uur. Zondag 30 okt. 12-16 uur Voor slechts 440,-p.p., inclusief luxe hotel in Goteborg, diner-dansant. Smorgasbord, excursie Vaster Gotland, excursie Bohuslan en fjorden- kust. Het showprogramma aan boord wordt verzorgd door Roger Richard en zijn dansorkest, met als speciale gaste Rita Hoving. Boek snel voor één van deze bijzondere Tor Line cruises bij uw reisbureau, Rabobank of Tor Line, Rokin 34, Amsterdam-C. Telefoon 020 - 23 67 92. Naam: Adres: Plaats: In blokletters invullen en zenden aan Tor Line, Postbus 8238, Amsterdam-C. U kunt de folder ook even halen bij uw reisbureau of Rabobank. Of bel 020 - 23 67 92. ie- ing tel- lan <an om het 3e- i, je- ing :el- lan ijk, op md 1) ijk, OP md 1) 31 re- ing ARNHEM. De oud-directeur van de Arnhemse Toneelschool Ben Groenier is op 71-jarige leeftijd overleden. De crema tie heeft vrijdag in stilte plaats gehad. Binne (Ben) Groenier werd op 11 novem ber 1905 in Amsterdam geboren. Als ac teur maakte hij een carrière die hem na de tweede wereldoorlog bij het Amsterdams Toneelgezelschap ATG en de Toneelver eniging bracht. Hij was sedert de oprich ting in 1956 directeur van de toneelschool in Arnhem, wat hij bleef tot hij in 1970 met pensioen ging In de tussentijd was hij ook nog jaren directeur van het gezelschap „Theater” in Arnhem en hoofd van de hoorspelafdeling van de toenmalige Ne derlandse Radio Unie (NRU). >- 3f toond op de slotavond van de Vrijheids week op donderdag 1 december. Dan staat ook een speciaal Zuid-Afrikaprogramma te wachten met films als „Zuid-Afrika, gevangenis van Vorster” en „Viva Azania, boycot Zuid-Afrika”. In de voorafgaande dagen wordt de pre mière verwacht van een nieuwe film van Felix Greene over Tibet onder de titel „Een natie, vele volkeren”, terwijl voorts in vertoning komen „De massamoord van Kafr Kassem” (over een zwarte episode in de geschiedenis van de Israëliërs), „Stads sanering” van de Amerikaanse cineclub Newsreel, „Baas in eigen fabriek”. Liever vandaag aktief dan morgen radio-aktief”. Alle films, ook op de slotavond, beginnen om 20.30 uur. Ondanks de wankele financiële positie van de Cineclub zullen volgend jaar plan nen worden verwezenlijkt die moeten lei den tot een zogenaamd middag- en of weekendtheater. De Cineclub, die haar films behalve bij buurthuizen en jeugdcen tra ook in de Amsterdamse bioscopen Ci- nétol en The Movies kan vertonen, wil een eigen projectiemogelijkheid hebben in haar kantoor aan de Utrechtsedwarsstraat 46a. Daar zal volgend jaar september een zaal voor filmvertoning worden ingericht. Om speciaal aan werklozen en bejaarden tegemoet te komen, worden de films in de middaguren afgedraaid. Met de opbrengsten van de inzamelings actie zal de film Djai djai Sarnaam vol tooid kunnen worden. „Leve Suriname”, zoals de vertaalde titel luidt, moet een beeld geven van de sociale werkelijkheid in ons voormalige overzeese gebiedsdeel. Momenteel is een ploeg filmers in Surina me om op lokatie beelden te maken. De film, die gedeeltelijk documentair is en ook gespeelde scènes zal bevatten, wordt geregisseerd door At van Praag met tech nische steun van de Cineclub en de Loson, de lid-organisatie van het Democratisch Volksfront in Suriname die in ons land een beter begrip ten aanzien van de Surina mers wil kweken en haar landgenoten op sociaal en cultureel gebied wil helpen. De film, die begin volgend jaar gereed moet komen en een avondvullend karak ter heeft, gaat de Cineclub ongeveer een ton kosten. Gezien de hoge produktiekos- ten die normaal aan speelfilms zijn ver bonden gaat het hier om een relatief laag bedrag. Toch was het ministerie van CRM niet van zins de Cineclub met een subsidie te helpen, zoals de gemeente Amsterdam al jarenlang niet van plan is om de hoofd stedelijke activiteiten te subsidiëren. Fragmenten van „Leve Suriname” die reeds tot stand zijn gekomen, worden ver- DEN HAAG. „Gansch het raderwerk staat stil, als uw machtige arm dat wil”. De Nieuwe Komedie greep naar de befaamde spoorwegstaking van 1903 als een keerpunt in de sociale geschiedenis om ons nog eens duidelijk het snel vergeten verleden voor ogen te stellen en om dit te toetsen aan onze 'maatschappelijke situatie. W. G. F. Jansen maakte deze „schilderachtige” voorstelling van het Prinseneiland in Amsterdam. Geëposeerd op de najaarstentoonstelling bij Gabriels in Den Haag. Gabriëls, die jarenlang zijn schilderijen vanuit een gesloten huis verkocht, begon enkele jaren geleden met tentoonstellin gen. Hij heeft met deze expositie het eerste kwintet volgemaakt op de meest overtui gende wijze die maar verwacht kon worden. november op het Mickery-programma stonden gaan niet door. Onwillekeurig kan bij het zien van een dergelijke tentoonstelling de idee postvat ten dat zo’n collectie gemakkelijk bijeen is gebracht. Zo’n beeld kan ook snel ontstaan wanneer het ene fraaie stuk naast en on der het andere, al even knap geschilderde werk komt te hangen. De werkelijkheid is natuurlijk anders. Het samenstellen van een najaarstentoonstelling als deze is het resultaat van dag en nacht werken, van tientallen reizen naar het buitenland die vaak vruchteloos blijken als het aanbod toch niet het verwachte beeld te zien geeft. Gabriëls Jaat van de romantici vooral de Met een nagalm van Brecht heeft Otto Dijk in een combinatie van liedjes en klei ne speelscènes verdrukte arbeiders, kapi talisten, de geestelijkheid en politici aan het woord gelaten. Vooral in de eerste helft van „Gansch het raderwerk. staat naast enkele rake karakteristieken weel te onnozele poppenkastdramatiek met ver bale adjectieven, die beter dramatisch hadden kunnen worden verbeeld. Toen Dijk rechtstreekser conflicten kon verta len, kreeg hij meer greep op de stuf Het sterk wisselend niveau, met toch ook noemde lan'dschap van J. H. Weissenbruch die hiermee het zoveelste bewijs levert dat hij als de grootste schilder van de Haagse School moet worden beschouwd. De Weissenbruch, afkomstig uit een par ticuliere buitenlandse collectie zal sommi gen bekend voorkomen vanwege de af beelding ervan die Pieter Scheen in zijn Lexicon Nederlandse beeldende kunste naars opnam. Het is een heel evenwichtig opgebouwde compositie met een tamelijk lage horizon die met buitengewoon fraai geschilderde bomen is gestoffeerd. Een boer boomt zijn met koren beladen schuit in de richting van de kijker, terwijl heel in de verte een molen met een hoog lichtje nog net de aandacht krijgt. Het is een heel idyllisch gezicht, niet van deze tijd mis schien, maar daarom ook des te meer te prijzen. - Ook in de categorie stadsgezichten deed Gabriëls een goede keuze met zowel ro mantici als enkele laat-Haagse Scholers. Van W. G. F. Jansen is er naast een heide- gezicht met schapen (teer uitgewerkt, maar ook wat obligaat) een verrassend sterk gezicht op een der Amsterdamse havens. De kwaliteit van Jansen’s werk is over het algemeen vrij wisselvallig, maar zijn stadsgezichten behoren steeds tot het beste wat hij heeft gemaakt. In het bedoel de paneel heeft Jansen een Breitneriaanse invloed ondergaan hetgeen gezien de tijd waarin hij leefde niet als onwaarschijnlijk overkomt. De romantici in de yorige eeuw hebben zich vaak laten beïnvloeden door de 17e eeuwse landschapsschilderkunst. Ook daarvan geeft de galerie prachtige voor beelden van deels kleinere meesters. Naast een aardige Spohler is bijvoorbeeld een wintergezicht van Bruno van Straaten ju nior te zien, een heerlijk schilderij met een toegevroren vaart met schaatsers en een boerderij met schepen ter versiering. De grote schoonheid van dit paneel verhoudt zich in niet evenredige mate met de be kendheid die deze Van Straaten bij het grote publiek geniet. Jansen, die in 1871 in Harlingen werd geboren heeft in zijn jeugd in Haarlem gewoond, maar trok later naar Den Haag, Amsterdam en vervolgens naar Blaricum waar hij zo’n veertig jaar doorbracht tot zijn overlijden in 1949. In deze Blaricumse periode viel ook tevens de hernieuwde belangstelling van de kunstenaars voor het Gooi dat toen nog praktisch ongerept was. Hoewel er nooit sprake is geweest van een zuivere „Gooische” school heeft deze streek menige schilder weten te inspire ren. Wellicht werd het hier boven genoem de heidegezicht daar door Jansen geschil derd, al kan het ook in Brabant of in Drente zijn gemaakt waar hij heeft gewerkt. De toch al brede top bij Gabriëls wordt aangevoerd door een drietal werken van een bijna ongekende kwaliteit. In opklim mende volgorde zijn dat een landschap Verhuisonderneming o Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21, Haarlem, tel. 023-326099/075-171700. De Cineclub begon enkele jaren geleden met het initiatief van de vrijhedsweken en -maanden die steeds in het teken staan van de vrijlating van filmers en acteurs. Vorig jaar, toen er sprake was van een vrijheids- maand werd de aandacht gevestigd op de sociale misstanden in Latijns Amerika waar in landen als Brazilië, Argentinië, Chili en Bolivia kritische filmers plotse ling „verdwijnen” of zonder enige vorm van proces jarenlang achter de tralies gaan waar ze meestal door gebrek aan verzorging, of in de meest voorkomende gevallen, door mishandeling en marteling aan hun einde komen. Dat dreigt ook te gebeuren in Turkije waar de in dat land zeer populaire cineast en toneelspeler Yilmaz Güney een straf van 18 jaar moet uitzitten. Güney werkte aanvankelijk in de commerciële sector van het filmbedrijf maar stapte toen over op meer politiek en sociale bewuste films. De Turkse overheid bezag zijn activiteiten met argusogen en zocht al geruime tijd naar een aanleiding om hem achter slot en grendel te krijgen. Die mogelijkheid deed zich voor toen Güney als toevallig bezoe ker in een restaurant betrokken raakte bij de moordaanslag op een magistraat. Gü ney kreeg tijdens het waarschijnlijk poli tieke proces een oneerlijke behandeling en moest tal van martelpraktijken onder gaan. Ondanks zijn lange voorarrest kreeg hij een forse straf opgelegd die hem geheel monddood heeft gemaakt; Güney leidt nu in de Turkse gevangenis een kwijnend bestaan. De Cineclub zal tijdens de Vrijheids week een film van hem uitbrengen die al uit 1971 dateert en hier nog niet eerder is vertoond. In „Hoop” geeft Güney een Minister Van Doorn, die het vormingsto neel niet het allerwarmste plaatsje in zijn hart toedraagt, kwam zelf in het HOT naar de première kijken en het is eigenlijk maat gelukkig dat zijn uren als minister geteld zijn, want het gezelschap heeft zich wel eens meer trefzeker geweerd dan in dit hachelijk te dramatiseren onderwerp, dat zelfs op afstand nog niet helemaal over- zichtelijk geworden is. Dat heeft de ongè- lijkwaardige vormgeving van dit toneel stuk zeker mede bepaald in allerlei as pecten. Onze voorouders leefden toen in de peri ode van christelijke goedertierenheid en angst voor het rode gevaar. De negen tiende eeuw in zijn aanzet tot industrialisa tie, vormt een zwarte bladzijde in de wes terse geschiedenis door de uitbuiting van het groeiende proletariaat. Kapitaal en kerk wapenden zich eendrachtelijk tegen de mondigheid van de arbeidersmassa. Toen de stroom niet te keren bleek, wer den er haastig confessionele vakbonden in het leven geroepen. Hoezeer ook de stakingen van 1903 een mijlpaal zijn geweest, helemaal hun doel bereiken deden zij niet, onder meer door verdeeldheid in het linkse kamp, dat overi gens parlementair een te onaanzienlijke minderheid vormde en ook organisato risch nog niet tegen dergelijke situaties was opgewassen. Voor de toen met uitslui ting bedreigde arbeiders was het vooral een zaak van persoonlijke moed. Door de dwangwetten van Abraham Kuyper stond de ontwikkeling na 1903 weer enige tijd stil. „hoogbloei” zien. Heel sterk komt dat naar voren bij de marines, bij Gabriëls een geliefd onderwerp waaraan vaak extra aandacht wordt besteed. Er zijn er maar liefst zes waaronder een krachtig gepen seelde Nicolaas Riegen, een zeer fijnzinni ge aquarel met een zonovergoten zeetje door Abraham Hulk en een opvallend mooie Hendrik Gerrit ten Cate. Dat sche pen ook internationaal een geliefd onder werp in de vorige eeuw waren blijkt onder meer uit een strandgezicht met tal van interessante scheepstypen van de Belg Francois Musin die van 1820 tot 1888 leefde. Bij een kwalitatief rijke tentoonstelling als Gabriëls te bieden heeft, valt het op nieuw op hoe Romantiek en Haagse School tientallen jaren lang naast elkaar konden bestaan. Johannes Hermanus Ba rend Koekoek heeft bijvoorbeeld tot in het begin van deze eeuw in romantische stijl geschilderd terwijl er dan al kan worden gesproken van de nabloei van de Haagse School. Van hem heeft Gabriëls een koste lijk paneeltje waarop een snel zeilend boo tje te zien is dat met de jagende wolken, de woeste stroming en de dramatisch aange zette kleuren helemaal de sfeer van de hoog-romantiek uitstraalt. wel erg goede elementen-, deelde zich over al mee. Een vloeiende montage van mu ziek, dialoog en bewegingen werd in de regie van Heleen van Meurs zeker in de massaler taferelen doorgaans niet gehaald en het abrupt afknijpen van de muziek was te meer jammer, omdat die in de toonzetting van Gilius van Bergeijk heel opmerkelijk klonk. Er werd soms execra- bel vals gezongen, op andere momenten lukte het beter. In de mengeling van positieve en nega tieve indrukken mag de uitvoering van het programma in zijn documentatie ruim ge waardeerd worden. De eerstvolgende dagen is in het HOT een combinatie van tentoonstellingen te zien, aansluitend bij het onderwerp. In brieven, foto’s, e.a., krijgen Henriëtte Ro land Holst en Herman Gorter en de ge beurtenissen rond 1903 de aandacht. De laatste tentoonstelling zal met de toneel- produktie van de Nieuwe Komedie mee- reizen. Elisabeth I van Paul Foster gaat op woensdag 9 november in première bij de Haagse Comedie in het HOT in Den Haag. De regie heeft Bernard Goss. Vorig sei- zoen voerde de Haagse Comedie Schillers Maria Stuart op, nu, in dit stuk van Foster richt de aandacht zich vooral op de per soon van koningin Elisabeth I van Enge land, de grote rivale van Mary van Schot land. Romantische en Haagse School, Franse en Engelse Meesters 31 oktober t/m 21 november bij (tegenover Vredespaleis) Schevemngseweg 14 Den Haag tel 070 - 468830 Catalogus op aanvraag bij Leslie Smith Gallery v d Oudermeulenlaan 6 Wassenaar Tel 79075 Cornells Christiaan Dommershuijzen (1842-1928) had een rusteloze natuur die hem in vele landen bracht zoals Amerika, Engeland, België en Frankrijk. In het laatste land schilderde hij tal van werken zoals dit vriendelijk ogende doek dat in de buurt van Chatou (nabij Parijs) tot stand kwam. CEES STRAUS ■A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9