GEEN CENTRALE AFVALVERWERKING IN DE IJMOND Belgische Feest voor combinatie reünisten vernielt vangrail politienieuws] Erespeld voor mevr. De Bree bij gouden jubileum Hercules Informatiedagen voor doven voorzagen in grote behoefte van Zeewijk school I jwU 19 7 7 OKTOBER MAANDAG 3 1 7 Schadeclaim Recycling Beroep Ravage op Rijksweg 9 VERRUIMING VAN COMMUNICATIEMOGELIJKHEDEN VEEL LOF VOOR GYMNASTIEK VERENIGING ONTMOETING VAN OUDE BEKENDEN 1 Expositie van ambtenaren Regionale postzegelbeurs o L I BEVERWIJK-HEEMSKERK is. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Het algemeen be stuur van het Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond is met al gemene stemmen volledig ac coord gegaan met het voorstel van het dagelijks bestuur om het CAIJ op te heffen per 1 oktober 1978. Het algemeen bestuur is samengesteld uit vertegenwoordi gers van de gemeenteraden van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest en het CAIJ is tot stand gekomen toen men plannen had om gezamenlijk een afvalverbrandingsoven in de IJmond te stichten. i i I ggj F J 1 CAIJ-bestuur met algemene stemmen akkoord met opheffing I i w ■ir Met een receptie werd de viering van het vijftigjarig bestaan van Hercules afgerond. il I 10,- 33,- De uit Bredene afkomstige Belg, die over de rechter rijstrook van de westelijke rijbaan richting Velsen reed, week plotse ling naar links uit op het moment dat een 31-jarige automobiliste uit Eenigenburg bezig was de combinatie in te halen. Beide wagens botsten op elkaar. Diefstal. Uit een geldkistje, dat in het kantoortje van de firma Zeeman aan de Beverwijkse Wijkerbaan stond, is vrijdag middag een geldbedrag van 360 ver dwenen. Lastig gevallen. Een 29-jarige in woonster van Beverwijk is vrijdagavond in de Sauerstraat lastig gevallen door een naar schatting 17-jarige jongeman. Vernieling. Van een woning aan de Beverwijkse Grote Houtweg is in de nacht van zaterdag op zondag een ruit ingegooid. Rug verdraaid. Een 26-jarige Heems kerker verdraaide zondag op het terrein van Inter Heemskerk zo ongelukkig zijn rug, dat hij ter observatie naar het St Jozef ziekenhuis moest worden overge bracht. Mishandeling. In verband met mis handeling van twee jongens is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een 20-jarige Beverwijker. In het Kenne- mer Theater had hij, zonder dat daar enige aanleiding toe was, de bioscoopbezoekers in het gezicht gestompt. De eerste spreker tijdens de receptie was wethouder A. C. Hoogeboom van de ge meente Beverwijk. Hij constateerde dat van de drie Beverwijkse turnverenigingen Hercules de jongste is. Turnlust bestaat 66 jaar en SSS 51 jaar. Met het groeiende ledental zag de wethouder nog een belang rijke taak voor de vereniging. Hij ging even nader in op het predikaat „christelij ke”. Wethouder Hoogeboom overhandigde na zijn toespraak aan het verenigingsbe stuur traditioneel de stadsvlag, die aan alle vijftigjarige verenigingen wordt uitge reikt. De heer F. Piet sprak namens de christe lijke voetbalvereniging „Jong Hercules”, die nu drieëntwintig jaren bestaat en is voortgekomen uit de gymnastiekvereni ging. Hij toonde zich wat jaloers op het kader van de turnvereniging. Oud-voorzit- ter Jac. Tabak vond de vereniging een machtig bolwerk in Beverwijk. De heer Theo Bakker vertegenwoordigde de tech nische commissie Noord-Holland van het NCGV, sprak tevens namens „Kracht en Vlugheid” uit Zaandam en dan nog als oud technisch leider, een funktie die hij samen met zijn vrouw vele jaren bij Hercules vervulde. Het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond liet zich presenteren door de heer De Jong en hij had uit het jubileumboekje Op zeer duidelijke en overzichtelijke wijze werd informatie gegeven over boor toestellen, lipleescursussen, hoortraining, lawaaidoofheid, allerlei hulpmiddelen zo wel in openbare gebouwen als in de wonin gen, luisterapparatuur, telefoonverster- king, lichtbellen, ringleidingen voor televi sie en radio, terwijl onder meer ook in structieve films werden vertoond voor de genen die met slechthorenden en doven omgaan. De bezoekers(sters) konden zich nu eens vrijblijvend oriënteren inzake de vele tech nische mogelijkheden die hun ten dienste staan en tijdens een bezoekje konden wij ons niet aan de indruk onttrekken dat velen ook nieuwe mogelijkheden ontdek ten die hun communicatiemogelijkheden kunnen vergroten. Tijdens de vergadering van het alge meen bestuur kwam de vraag aan de orde, of het CAIJ nog met Zaanstad gaat onder handelen of dat de gemeenten dat elk afzonderlijk doen. Daar werd niet direct een antwoord op gegeven. Er moeten nog meer zaken worden afgewerkt, waarop begrepen dat niet de topprestatie maar de sfeer bij Hercules op de voorgrond staat. De heer C. Yeman, sprekend namens de Beverwijkse Sportraad, stelde vast dat gymnastiekverenigingen dure verenigin gen zijn omdat zij de jeugd al begeleiden het dagelijks bestuur zich nog nader zal beraden. vanaf het vierde jaar. Hij had waardering voor de verenigingen die hun zaken rond krijgen. Voorzitter Ab Zwart uitte in zijn dankwoord grote waardering voor de wij ze waarop het vijftigjarig bestaan is ge vierd. „Het geeft bestuur en kader vertrou- Tijdens de vergadering van het alge meen bestuur kreeg wethouder C. J.M. Bo- dewes steun voor zijn suggestie van het Heemskerkse raadslid C.C. Verhoog: „Als er in Beverwijk nog ruimte is om te storten - de goedkoopste oplossing - waarom dan niet? Worden de IJmondgemeenten door Gedeputeerde Staten niet een beetje ge bruikt om de overcapaciteit van Alkmaar en Zaanstad op te vullen?”, waren zijn vragen en zijn overweging was mede, dat als men nog enkele jaren kan blijven stor ten men mogelijk ook verder is met de recyclingmethoden, dus met het herge bruik van afvalstoffen na een speciale bewerking. Ter beantwoording van de gestelde vra gen gaf voorzitter H. v.d. Werff als zijn persoonlijke overtuiging, dat een beroep op de Kroon, gezien de hardnekkige hou ding van het provinciale bestuur tot nu toe, geen schijn van kans heeft. Wat de nieuwe ontwikkelingen - recy cling - betreft merkte de voorzitter op, dat het altijd zaak is die ontwikkelingen in de gaten te houden, maar voorals nog zag hij als grote bezwaren dat het zeer de vraag is of er een markt te vinden is voor de produkten van de recycling en een groot bezwaar op dit moment achtte hij ook, dat er zoveel energie nodig is voor de recy cling. Hij noemde het cijfer van 14,5 ku bieke meter gas voor een ton te verwer- Het aanbod van Zaanstad wordt voorlo pig gehandhaafd op een verwerkingsprijs van 37,50 per ton, maar uitstel kan tot herziening van die prijs leiden. Over de vervoersproblemen in verband met de we gensituatie zal overleg kunnen worden ge voerd in de onderhandelingen met Zaan stad. de logopedist op advies van huisarts of specialist, maar er blijkt behoefte te be staan om onder elkaar in huiskamerver- band te oefenen. De bedoeling is ook tijdens de beurs aan een ieder die belangstelling heeft voor het verzamelen van postzegels maar nog geen lid is van een vereniging informatie te verschaffen over de voordelen van het clubverband. Besturen en leden van beide verenigingen zullen de gehele dag aanwe zig zijn om vooral ook aan kinderen te vertellen hoe zij het best een verzameling kunnen opzetten. (Van onze correspondent BEVERWIJK. De viering van het vijf tigjarig bestaan van de Zeewijkschool is een groot feest geworden. Zaterdagmid dag ontmoetten de reünisten elkaar eerst in het schoolgebouw en later zette men de hernieuwde kennismaking voort tot in de kleine uurtjes in „De Schouw” te Velsen- Noord. Van heinde en verre kwam men en „de jaargangen” troffen elkaar in de daarvoor aangewezen schoollokalen. In het laatste lokaal zat de onderwijzers- staf met onder meer het oud-hoofd D. Dangermond en zijn echtgenote, maar ook „juffrouw” A. Scholz en de meesters Prins, Noë en Sietsema. Evenmin ontbrak hopman Van der Berg die vele oud-Bever- wijkers nog kende. De reünisten kwamen met enige schrik tot de conclusie dat er helemaal geen ca deau was aangeboden en via een collecte werd snel even 720,- ingezameld, be stemd voor een bandrecorder voor de school. Ir. J.V. Colijn uit Beverwijk had „na mens de samenlevingen in de vijf gemeen ten” een brief gestuurd aan Gedeputeerde Staten met het verzoek een onderzoek in te stellen naar da rechtmatigheid van de schadeclaim. „Jammer”, volgens voorzit ter H.v.d.Werff, „want dit heeft tot uitstel van de goedkeuring geleid en dat heeft ons weer extra geld gekost”. Ken vuil. De opbrengst berekende hij op ongeveer een tientje per ton vuil. Aanrijding. Doordat hij geen voor rang verleende, botste een 61-jarige inwo ner van Oostzaan zondagmiddag op de hoek Marquettelaan-Jhr. Geverslaan te gen de auto van een inwoner van Heems kerk aan. Bij de botsing raakte de echtge note van de Oostzaner gewond. Met kneu zingen werd zij overgebracht naar het St. Jozefziekenhuis. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De 46-jarige bestuur der van een Belgische vrachtwagencom binatie heeft zich zaterdagmorgen, na zijn combinatie tegen de vangrail van Rijks weg 9 tot stilstand te hebben gebracht, met hoofdwonden en een lichte hersen schudding in het Rode Kruis Ziekenhuis moeten laten behandelen. BEVERWUK/HEEMSKERK. De Kennemer Postzegelclub en de Postzegel vereniging Heemskerk organiseren op za terdag 5 november in „De Nieuwe Slof” aan de Kerkstraat in Beverwijk van 10.30 tot 17 uur een regionale postzegelbeurs, tevens ruilbeurs. De vuilstortplaats in Beverwijk moet worden gesloten en het provinciaal be stuur is niet bereid enige medewerking te verlenen bij het inrichten van een nieuwe stortplaats. Een afvalverbrandingsinstallatie in de IJmond zou te veel geld gaan kosten, te meer daar de ovens in Zaanstad en Alk maar een overcapaciteit hebben. De ge meenten Uitgeest en Castricum verzoch ten uit de gemeenschappelijke regeling te mogen treden omdat zij toe willen treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en omstreken. Heemskerk heeft nog niet be sloten of het vuil wordt afgevoerd naar BEVERWIJK. De expositie in het Stadskantoor onder de titel „Een ambte naar doet in z’n vrije tijd wel eens wat anders dan naar de televisie kijken” blijkt veel belangstelling te trekken. De tentoonstelling nog open tot en met dinsdagavond 1 november, negen uur. Vanavond, maandag 31 oktober, geeft de heer H. Verberk demonstraties smalfil- men. Overdag is de tentoonstelling te be zichtigen tijdens de normale kantooruren. Voorlopig zag voorzitter H. v.d. Werff meer in het gescheiden ophalen van vuil bij de bron en in het ontwikkelen van methoden daarvoor, waarbij dan gedacht wordt aan papier en glas. Verbranding zal toch altijd nodig blijven voor het restant- afval dat niet voor recycling in aanmer king komt. Wethouder Bodewes van Beverwijk, die als lid van het dagelijks bestuur van het CAIJ wel accoord gegaan is met de ophef fing, verdedigde tenslotte zijn suggestie om in beroep te gaan bij de Kroon. Bloedproef. In verband met een aan rijding op de Reguliersstraat hebben za terdagavond twee inwoners van Bever wijk een bloedproef ondergaan. De auto, waarmee het ongeval was veroorzaakt was eigendom van een 27-jarige Beverwijker, die echter beweerde dat het zijn evenoude maat was die achter het stuur had gezeten en na het ongeval was doorgereden. Zo bedraagt het liquidatiesaldo rond vijf miljoen gulden en dat komt naar rato van de aanvoeren ongeveer als volgt voor reke ning van de deelnemende gemeenten: Be verwijk 1.350.000,-; Castricum 650.000,-; Heemskerk 800.000,-; Uitgeest ƒ200.000,- en Velsen 2.000.000,- Alcoholcontrole. In de nacht van za terdag op zondag zijn tijdens een grote alcoholcontroleactie op onder meer Alk- maarseweg en Zeestraat in totaal honderdentwaalf motorvoertuigen gecon troleerd. Drie automobilisten werd een rij verbod opgelegd: één bestuurder werd be keurd in verband met een lekke uitlaat. De automobiliste wist haar auto door krachtig te remmen tot stilstand te bren gen, maar de vrachtwagencombinatie klapte tegen de vangrail en vernielde de middenbermbeveiliging over een afstand van vijfentwintig meter. Beide wagens moesten door een kraanwagen worden weggesleept. Alkmaar of Zaanstad. Met Zaanstad wordt nog onderhandeld op welke voor waarden het vuil van de IJmond daar kan worden verwerkt. Gedacht wordt aan een zogenoemde lichte gemeenschappelijke regeling zonder een zware bestuurlijke en ambtelijke inbreng. Vermijden wil men evenwel een „cliëntverhouding”, omdat dan het BTW-tarief moet worden toege past. Gezien al deze omstandigheden werd er geen taak meer gezien voor het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond. Dat be tekent dat de gemeenten hun vrijheid te rug krijgen om zelf een oplossing te zoeken voor het afvalverwerkingsprobleem. Wethouder Bodewes van Beverwijk heeft inmiddels kenbaar gemaakt, dat de gemeente Beverwijk overweegt in beroep te gaan bij de Kroon inzake de weigering van Gedeputeerde Staten om medewer king te verlenen aan uitbreiding van de bestaande stortplaats. De provincie heeft daar hardnekkig onder meer planologi sche en müieubeschermende bezwaren te gen aangevoerd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Nederlandse Vere niging voor Slechthorenden, afdeling IJmond-Noord, heeft zeer veel succes ge oogst met het initiatief tot een informa tieve tentoonstelling op vrijdag en zater dag jongstleden in „De Nieuwe Slof”. Zo’n kleine tweehonderd bezoekers mag een groot aantal worden genoemd in aan merking genomen dat deze tentoonstel ling in hoofdzaak bestemd was voor slechthorenden. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Met een druk bezochte receptie en een geslaagde feestmiddag voor de jeugd in „De Nieuwe Slof” heeft de christelijke gymnastiekvereniging „Hercules” zaterdag de viering van het vijftigjarig bestaan afgesloten. Tijdens de receptie is aan mevrouw Barbera de Bree- van 't Hof de erespeld uitgereikt van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Ver bond. Zij diende de verenigingen gedu rende een kwart eeuw in velerlei funkties. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land zijn inmiddels accoord gegaan met de schadevergoeding aan het Duitse be drijf Claudius Peters dat de verbran dingsoven in de Umond zou bouwen en voorbereidende werkzaamheden ver richtte. De schadeclaim is na moeizame onderhandelingen bepaald op 865.000,-. wen om verder te gaan. Speciaal dank bracht hij aan de jubileumcommissie die bergen werk heeft verzet. De jeugd vierde 's middags het feest met medewerking van Bert Brugman's mario nettentheater. Bolte-Prent, Jan Ligthartstraat 463A, tele foon 02510-35608, die ook na de geslaagde tentoonstelling graag bereid is om de slechthorenden met veel informatie en goede raad ten dienste te staan. Tot dat adres kan men zich ook wenden voor een binnenkort te vormen oefen- groep liplezen. Dat liplezen leert men via Deze voorlichtingstentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met de Slecht horende Jongeren Organisatie, de Neder landse Federatie van vertegenwoordigers van Ouders van Slechthorenden en Spraakgestoorde kinderen en de plaatse lijke audiciëns. Secretaresse-penningmeesteresse van de afdeling IJmond-Noord is mevrouw A. Technische ontwikkelingen heb ben geleid tot talloze nieuwe communicatiemogelijheden voor slechthorenden of doven. Tijdens de tentoonstelling werd uitvoerig en deskundig advies gegeven. De reünisten verdrongen zich voor de grote aantallen schoolfoto’s die waren op gehangen. Onder hen kon men onderwijs wethouder ir. J. Camfferman zien rond gaan. Velen vonden het sein om naar „De Schouw” te vertrekken te vroeg, maar daar wachtte een broodmaaltijd. Veel suc ces oogstte daar het optreden van Jan Negrijn en Riet van Groningen, leerlingen van het eerste uur, die herinneringen op haalden uit de tijd toen men nog met de boot van Kooiman het jaarlijks schoolreis je naar Artis maakte en men terug in Beverwijk werd opgewacht door „De Har monie”. Hossend trok men dan door de Breestraat. Oud-schoolhoofd Dangermond sprak zijn leerlingen vanaf het podium nog „ver manend” toe en ook hij oogstte een ovatio neel applaus. 4 - A 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7