Phonographen op antiekbeurs NIPT MNVECH Vrouw geschept op zebrapad Met gestolen auto tegen boom Cf 'A, AANVECHT F l &NGALE STATEN veilingen beverwijk Salarisvermindering personeel provinciale ziekenhuizen buurthuis activiteiten ZOLANG AFVAL- EN VEILIGHEIDSPROBLEMEN NIET ZIJN OPGELOST ijmonclnicuws Staten willen snel verbod van fosfaten in wasmiddelen Staten passen verschil niet bij JAARVERGADERING Bonte avond in Conditietraining van Dem-atletiek Heropening van Adelbertus-mavo Boogie-woogie in Hoeve Adrichem Schaakclub Weenink Gereedschap vermist na inbrekersbezoek Extra deurbeveiliging voorkwam inbraak ’KENNEMERLAND’ Bridgeclub ’Never Down Thema-ochtend Koot en Bie Cursusavonden over Joodse levensstijl ’Wijk aan Duin’ 11 19 7 7 IJMOND NOVEMBER 1 DINSDAG (Van een onzer verslaggevers) 9 J HAARLEM. Provinciale Sta ten van Noord-Holland hebben maandag in een motie vastge steld, dat de provincie geen mede werking aan toepassing en bevor dering van kernenergie meer zal geven. Eerst moet op overtuigen de manier ten overstaan van het parlement zijn aangetoond, dat de met kernenergie samenhangende afval- en veiligheidsproblematiek is opgelost. Onderzoek naar op lossingen zou dan ook mogen wor den geblokkeerd, zo staat even eens in de motie. De provincie is via de Samenwerkende Electrici- teits Productiebedrijven (SEP) betrokken bij de toepassing en bevordering van kernenergie, zo wel in nationaal als in internatio naal verband. De SEP doet mee aan het omstreden Kalkarproject. I Staten zijn tegen provinciale deelname kernenergieprojecten (Van een onzer verslaggevers) 9 (Van éen onzer verslaggeefsters) de daarmee geschonden rechtspositie. (Van een onzer verslaggevers) Op de Jan de Kuikweg raakte de jongen ter hoogte van de bushalte aan de Van Assendelftstraat de macht over het stuur kwijt. Na een lantarenpaal te hebben ge raakt kwam hij tegen een boom tot stil stand. Ter observatie werd hij overge bracht naar het St. Jozefziekenhuis. Een mede-inzittende nam de benen, hoewel ook hij bij de botsing gewond moet zijn geraakt. De politie stelt een onderzoek in. Daartoe is van twee tot vier uur een bijeenkomst belegd in het schoolgebouw. BEVERWIJK. In de kantine op Sport park Adrichem houdt de Beverwijkse Renners Club „Kennemerland” maandag avond 21 november de jaarvergadering. Vanaf 19.30 uur wordt onder meer gespro ken over het bestuursbeleid en de ver kiezing van nieuwe bestuursleden. Aftre dend en niet herkiesbaar zijn de heren Davidson en Pluimers. Kandidaat voor het wedstrijdsecretariaat staat de heer J. Vendel. BEVERWIJK. Sinds kort is er op de dinsdagen een vaste jazzavond in Hoeve Adrichem aan de Adrichemlaan. Dins dagavond 1 november treedt André Val- kering op met zijn trio. HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maandag ingestemd met het idee van Gedepu teerde Staten, om de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne te vragen fosfaathoudende wasmiddelen te verbieden. De Staten ondersteunden het voorstel van GS nog eens extra met een motie, waarin op een dergelijk verbod werd aangedrongen. In de motie spraken de Staten bovendien als hun mening uit, dat aanmerkelijk eerder dan 1985 een verbod van fosfaten in wasmiddelen zal worden ingevoerd. De minister had in een briefwisseling met het college van GS geschreven dat uiterlijk in 1985 een verbod van fosfaten zou moeten zijn ingevoerd. Dat vonden de Noordholland- Dat was een bittere pil voor de zieken verplegers, die maandag in groten getale naar het provinciehuis waren gekomen om daar met spandoeken hun misnoegen over de gang van zaken kenbaar te maken. Leuzen als „verworven rechten niet aan vechten”, „Provinciale Staten, niet meten met twee maten” en „Wij vullen niet de gaten van Provinciale Staten” vermochten Verder werd in de motie gesteld, dat zo spoedig moet worden begonnen aan defosfatering. Daarvoor zou een programma moeten worden opgesteld met een volgorde van plaatsen, waar defosfatering het hardste nodig is. De defosfateringsinstallaties zouden aan bestaande zuiverin- tariefstelling energiebesparing kon wor den aangemoedigd. De CPN was van me ning dat deze motie tot onrechtvaardighe den zou kunnen leiden. De Staten namen vervolgens de Ener- gienota voor kennisgeving aan. De PSP en PPR stemden tegen omdat men het op onderdelen oneens was met het stuk en omdat de nota, waarin geen beleidsstand punten naar voren worden gebracht, niet sterk genoeg zou zijn. De Energienota is opgesteld door de direktie van het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf (PEN) en is in feite een opsomming van de gevaren en mogelijkheden samenhangend met de energieproblematiek (uitputting van onze voorraden fossiele brandstoffen, moge lijkheden en risico’s van kernenergie, mo gelijkheden om energie te besparen en alternatieve energiebronnen. HEEMSKERK. In de reeks zoge noemde thema-ochtenden in het buurt huis „De Zandkraai” zal woensdagmor gen 2 november „het verschijnsel Koot en Bie en hun simplistisch verbond worden besproken. Ad Kooymans, programmaleider van de VPRO-televisie zal die ochtend aanwezig zijn om bedoelingen en achtergronden van dit befaamde duo toe te lichten. Hij zal daarbij gebruik maken van video banden. De spullen zijn eigendom van een Rot terdams montagebedrijf dat hier aan het werk is. De waarde wordt op enkele hon derden guldens geschat. Een van de kisten bevatte een aantal kostbare boormachi nes. De eigenaar ontdekte de inbraak maandag in de loop van de dag. IJMUIDEN. Bij een inbraak op de bouwplaats van het bedrijf Schlumberger aan de Kromhoutstraat werden in het afgelopen weekeinde drie kisten met ge reedschap buitgemaakt. VELSEN. Een woning aan de De Sa- vornin Lohmanlaan bleef in het weekein de van inbrekersbezoek gevrijwaard door een extra deurbeveiliging. Bij afwezigheid van de bewoners werd aan de achterzijde een deurslot geforceerd. Het onklaar ma ken van een extra beveiliging was voor het ongewenste bezoek echter te veel werk. De inbraakpoging werd opgegeven. De bewo ners ontdekten de sporen van de inbraak poging maandagochtend bij terugkomst. BEVERWIJK. De uitslagen van de eerste wedstrijd in de tweede ronde van de bridgeclub „Never Down” waren als volgt. A: 1. Klompe-Tesselaar 73.00, 2. mevr. Groen-W. Groen 61.90, 3. Schram jr.- Nieuwenhuizen 50.79, 4. mevr. Rahusen- Kuijs 49.21, 5. Noordermeer-De Reus 44.44, 6. echtp. Kramer 41.27, 7. mevr. Schmid- v.d. Kommer 41.27, 8. Duiker-Schuijt 38.10. B (NZ): 1. Strengers-van Balen 58.85, 2. echtp. Schaaper 50.00, 3. echtp. Dekker 48.45, 4. H. Schmid-Maks 46.87, 5. dames Hoedepiaker-Schaaper 45.83. B (OW): 1. mevr. Nieuwenhuizen-Wil- lems 59.37, 2. mevr. Reijkers-Schram sr. 55.63, 3. Duin-Noldus 53.75, 4. dames v.d. Kommer-Thorbecke 47.50, 5. Tesselaar- Rozekrans 46.25, 6. dames Louwe-Kuijs 37.50. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Een 15-jarige knaap uit Castricum heeft zijn waaghalserij in een gestolen auto zaterdagavond met een ziekenhuisopname moeten bekopen. Groep 2: L. Duin—H. Morren 1-0, H. Faas—H. van Someren 1-0, A. de Vries—A. Janssen afg., G. v.d. Doorn—J. Meyen 0-1, F. Rietkamp—C. Engelhart 0-1, R. da rijs—B. Pluim 0-1, R. Kamps—P. Muller 1- 0. Overigens betekent de motie niet dat de medewerking in SEP-verband aan reeds werkende kernenergiecentrales (Dode- waard en Borssele) door Noord-Holland wordt opgeschort, zo deelde de indiener van de motie, de heer G. de Boer (PvdA) mee. Het kostte dan ook niet zo veel moeite om de motie uiteindelijk met algemene stemmen aangenomen te krijgen. VVD en CDA kregen aantekening de bepaling „op overtuigende wijze” overbodig te vinden. Bij de discussie over de Energienota waren aanvankelijk negen moties inge diend. Een aantal werd echter ingetrokken en andere werden samengevoegd in tus sentijds beraad tussen de fracties. De Sta ten verzochten Gedeputeerde Staten per motie „een energiebesparingsplan” voor langere termijn op te stellen, dat jaarlijks kan worden aangepast. Concrete maatre gelen tot energiebesparing komen maar langzaam en moeilijk op gang, zo licht men se Staten een veel te lange termijn. GS zullen het verlan gen van de Staten aan de regering overbrengen. gsinstallaties moeten worden toegevoegd. Bij de aanleg van de nieuwe zuiveringsinstallaties zou men met de bouw van defosfateringsinstallaties alvast rekening moeten houden. De provincie had een continudiensttoe- lageregeling voor het personeel van de provinciale ziekenhuizen, die hoger was dan die volgens de rijksregeling. Die hoge re onregelmatigheidstoeslag voor het pro- vinciaal-ziekenhuispersoneel werd door berekend in de verpleegtarieven. Het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven stak een spaak in het wiel en besloot dat deze hogere tarieven niet waren toegestaan. Werelddiakonaat. Donderdag 10 no vember wordt in De Haven aan de Schip- broekenweg in Santpoort-Noord een bij eenkomst gehouden waarin speciaal aan dacht zal worden gegeven aan het Wereld diakonaat. De inleiding zal worden ver zorgd door het Algemeen Diakonaal Bu reau. De bijeenkomst begint om acht uur ’s avonds. de meerderheid van de vergadering niet vermurwen. Een daartoe strekkende mo tie van de CPN werd verworpen, met al leen de stemmen van de CPN, de PSP, de heer Geerts van de PPR en de heer De Wit van de Boeren Partij voor. De verdediger van de motie, de heer Hartog van de CPN, vond dat het benodigde bedrag om het gat te vullen, een slordige zevenhonderddui zend gulden, wel kon worden gevonden door bezuinigingen op natuur en land- schap en de voorgenomen uitbreiding van het provinciehuis. De andere fracties waren het daarmee Groep 1: F. Koopman—N. Kok 0-1, P. RoosR. de Brie afg., B. HeemskerkH. Nuyen remise, A. KessensI. Wortel remi se, J. Beentjes—S. Seymonsbergen 1-0, R. MaatR. Faber 1-0. BEVERWIJK. De uitslagen van de laatste onderlinge wedstrijden van de schaakclub Weenink waren als volgt. HAARLEM. Het personeel van de provinciale ziekenhuizen heeft maandag teleurgesteld de publieke tribune van de Statenzaal moeten verlaten. Ook de Sta ten wilden of konden niet verhinderen, dat het provinciale ziekenhuispersoneel voortaan met een geringere vergoeding voor onregelmatige diensten naar huis moet. De Staten bleken in meerderheid niet bereid om het verschil tussen de afgeschafte voordelige provinciale ver goeding en de geringere tegemoetkoming van de ingevoerde rijksregeling bij te I passen uit de algemene middelen van de provincie. Het personeel gaat er dus in salaris op achteruit en is ontevreden over I rlorc1'rl ..int,ifi OP DE ANTIEKBEURS in de Treslong-hallen te Hillegom, zaterdag en zondag, is een bijzondere collectie phonographen en hoorngrammofoons te zien. De organisatoren komen met dje oude geluidapparatuur ter gelegenheid van het feit dat Thomas Alva Edison honderd jaar geleden een manier ontdekte om de menselijke stem van te leggen op tinfolie. Daarmee was de geboorte van de grammofoon een feit. Op de foto een Firesid phonograph uit 1909 met een orginele K. reproducer, hengel en hoorn. De openingstijden van de beurs zijn: zaterdag van twee tot tien uur en zondag van elf tot zes uur. Dit programma begint om 9.15 uur en duurt tot ongeveer half twaalf. Er is peuteroppas aanwezig. SANTPOORT. De samenwerkende kerken van Santpoort hebben een cursus over „Joodse levensstijl” samengesteld die onder leiding staat van ds. G. J. Rijks. De eerste avond wordt woensdag 9 november in de Duinpan te Santpoort-Zuid gehou den met als inleider de heer M. M. Poppers uit Amsterdam. Op woensdag 16 novem ber wordt een toelichting gegeven door de heer E. M. Maarsen, secretaris van het opperrabbinaat voor Nederland. Er zijn verder cursusavonden op 23 en 30 novem ber met o.a. als inleider drs. W. H. Zuidema uit Hilversum. De provincie ging tegen deze beslissing in beroep bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven, maar werd door dit ad ministratief rechtelijke college in het onge lijk gesteld. Daaraan had de provincie zich te houden. De enige oplossing was ge weest, dat het verschil uit de algemene middelen zou worden bijgepast. Dat zou echter betekenen, dat deze uitgaven ten koste zouden gaan van andere provinciale uitgaven. Daartoe waren Gedeputeerde Staten niet bereid en het college kreeg in die opstelling de steun van de meerderheid van de Staten. Een en ander kwam naar voren bij de discussie in de Staten over de provinciale nota „Fosfaat in water”. De voornaamste conclusie van deze nota is zoals bekend, dat tachtig percent van de hoeveelheid fosfaten in het water wordt geleverd door huishoudelijk afvalwater. Daarvan is weer de helft afkomstig van fosfaathoudende (afwasmid delen. De nota en bijbehorende motie werden met algeme ne stemmen aanvaard, met uitzondering van die van de CPN-fractie. De CPN vreesde, dat de kosten van defosfa tering zouden worden doorberekend in heffingen en kos ten voor de consument. Het slachtoffer werd tegen het wegdek geslingerd en is met een bekkenfractuur naar het Zeewegziekenhuis overgebracht. De autobestuurder verklaart de overste kende dame pas op het allerlaatste mo ment gezien te hebben. Op de rem trappen had toen geen effect meer. De aanrijding vond plaats tijdens de avondspits. niet eens en mopperden in een andere motie nog wat na over het feit dat het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven had gemeend GS te moeten ringeloren. In deze motie spraken de Staten uit, dat de verant- woordelijkhied van de provincie in haar hoedanigheid van werkgever meebracht, dat een geleidelijke overgangsregeling zou moeten worden gecreëerd. Daartoe zou voor een jaar het beginsel van de sluitende ziekenhuisexploitatie kunnen worden doorbroken. Een en ander zal in commis sievergaderingen nog nader worden bekeken. VELSEN. Een 64-jarige inwoonster van IJmuiden is maandag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Lange Nieuwstraat. Ze stak ter hoogte van de kruising Scheldestraat het zebrapad over en werd geschept door een 56-jarige Heemskerker die met zijn personenauto uit westelijke richting naderde. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op uitnodiging van de Stichting R.K. Schoolbestuur Heems kerk en de staf van de Sint Adelbertus- mavo aan de Karshoffstraat 39, zal de heer A. Hennes, lid van de Tweede Ka mer, op zaterdag 12 november de geheel verbouwde en uitgebreide school officieel heropenen. „De Lichtboei”. In het buurthuis „De Lichtboei” kunnen zes- tot negenjarigen zich nog aanmelden voor het pottenbak ken, voor het poppen maken of voor het werken met druktechnieken. De negen tot twaalfjarigen kunnen nog deelnemen aan het volksdansen of zich aanmelden voor de cursus timmeren en solderen. Voor tien-, elf- en twaalfjarigen is er een cursus „gekke kleren maken”, waarbij bij voor keur gebruik wordt gemaakt van oude lappen om er nieuwe kleren van te maken. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het buurthuis aan de Maas straat 5 in Heemskerk, telefoon 32651. in de motie toe. „Er zijn meer energiebe sparingen mogelijk in de industrie, de huishouding en het verkeer, verder door toepassing van isolatie in gebouwen en stadsverwarming, mede door een gericht ruimtelijk ordeningsbeleid en niet in het minst door een goede voorlichting”, aldus de motie. Provinciale Staten gingen met algemene stemmen akkoord met een motie waarin werd aangedrongen op de stichting van een „Provinciaal Energiebureau”. Dat bu reau zou, onder direkte verantwoordelijk heid van het provinciaal bestuur, bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord- Holland (PEN) moeten worden onderge bracht. Het bureau zou als taak moeten krijgen het aanmoedigen van projecten tot energiebesparing en de begeleiding van de uitvoering daarvan. Op dit punt zou voorts BEVERWIJK. Met ingang van heden komen de groenteveilingen op dinsdag en donderdag te vervallen. Nu de aan voeren snel teruglopen kan men volstaan met veilingen op maandag, woensdag en vrij dag en die beginnen dan om half tien. De noteringen op de groente- en bloemenvei ling waren maandag als volgt. Bloemen: anjers 20-62, trosanjers 175- 255, chrysanten 120-240, jaarrond 46-49, per stuk 40-80, dahlia 100, freesia 8-20, gladiool 10-15, iris 5-8, nerinen 20-50, cris- pa 16, roos 20-60, babyroos 12-40. Groenten: andijvie 19-35, bloemkool 30- 67, boerenkool 35-52, bospeen 35-100, breekpeen 8-34, groene kool 38-50, knol- seldery 30-55, komkommers 22-80, prei 25- 87, pronkbonen 100-225, radijs 35-65, spi nazie 15-38, spitskool 39-52, tomaten 280- 750, uien 5-20, waspeen 35-42. Oogstdankdienst. In de Dorpskerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort heeft zondag 6 november een oogstdankdienst plaats. Na afloop zullen bloemen, fruit e.d. bij een aantal bejaar den en zieken worden gebracht. De dienst begint om tien uur ’s morgens. BEVERWIJK. In het kader van de reeks donderdagavondactiviteiten in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgen- hoflaan presenteert de werkgroep op don derdag. 3 november het gezelschap „De Diatonica’s”, die een show brengen van liedjes en sketches. Lezing over kinderboeken. Mevrouw J. Kesseler uit Haarlem houdt naar aanlei ding van de Kinderboekenweek een lezing over „Het kinderboek door de eeuwen heen” op de jaarlijkse ouderavond van de Bosbeekschool in Santpoort-Noord. De ouderavond heeft plaats op dinsdag 1 no vember. Aan de lezing gaat een huishoude lijke agenda vooraf. Peuter-EHBO. De heer Ton Selbach houdt donderdag 3 november op een ou deravond van de Peuterspeelzaal Sant poort-Noord een lezing over „Peuter-EH BO”. De avond wordt gehouden in het gebouw Beréa aan de Patriciuslaan, aan vang 8.15 uur. Belangstellenden zijn welkom. l Voor degenen die slecht ter been zijn en deze bonte avond toch bij willen wonen bestaat de gelegenheid om gehaald en ge bracht te worden. Daarvoor neme men contact op via telefoonnummer 20944. BEVERWIJK. Atletiekvereniging DEM biedt de recreatiesporters de gele genheid om sportief bezig te zijn. In de gymnastiekzaal aan de De Witstraat wordt op de maandagavonden van 10 tot 21 uur een herenconditietraining gehouden. De dames kunnen ook op de woensdagmor gen van kwart over negen tot kwart over tien in deze zaal terecht. De buitentraining voor zowel mannen als vrouwen is in het park Westerhout (trimbaan achter de mu ziekschool) op donderdagmiddag van 14 tot 14.45 uur. Het accent bij deze trainin gen zal komen te liggen op spelvormen. Opgave en inlichtingen bij mevrouw Schil der, Moerdijkstraat 27, telefoon 27310. Jongerenavond. De Hervormde jeugddienstcommissie van Santpoort or ganiseert vrijdag 4 november in de Duin pan een jongerenavond voor personen van zestien jaar en ouder. Om zeven uur wordt begonnen met een gezamenlijke maaltijd. De bezetting is André Valkering, piano; Jef Broersen, slagwerk en Willem Schoone, bas. André won in 1975 het boogie-woogie- concours in Leiden en hij heeft inmiddels ook een LP op zijn naam staan. Het trio treedt veel op in de omgeving van Alk maar. Het trio begint dinsdagavond te spelen om half tien. samenwerking moeten worden nage streefd met het GEB Amsterdam. Daar door zou het Energiebureau het hele Noordhollandse gebied kunnen be strijken. In het streekplanwerk en het overige ruimtelijk beleid zou volgens de motie in het algemeen ruime aandacht moeten wor den besteed aan het energie-aspect. De energiebesparing zou bij de totstandko ming van nieuwe woonwijken een van de voorwaarden moeten zijn. Daarbij werd met name gedacht aan stadsverwarming. Tenslotte zou daar waar nodig overleg met het rijk moeten worden geopend om finan ciële steun te verwerven voor energiebe sparende projecten. Met alleen de CPN tegen werd tenslotte nog een motie aanvaard, waarin GS werd verzocht te onderzoeken in hoeverre via de

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11