Constantijn Huygensprijs aan Harry Mulisch toegekend Sterke voorkeur voor I f W5 I Nu gordijnenweek! Braziliaans blijspel biedt pover toneel romantiek bij Stork I I Robin Trower oogst veel waardering in Amerika 99 99 Artiesten voeren actie tegen N-bom Het Slange-ei van Ingmar Bergman gunstig ontvangen Gescher&Kemper I Santpoort Wüstelaan 75 - tel. (023)-372226 Wife verkoper -Restaurant Cfjaltt rt dinsdag door John Oomkes Recital in Aerdenhoutse Adventskerk leerling-verkoper Opgeklopte ontwikkelingen en geforceerde pret WOONSTIJL Eindresultaat r f 15 NOVEMBER 19 7 7 KUNST 1 4 Sollicitaties deruijter intermeubel deruijter intermeubel gaat alweer uitbreiden en vraagt daarvoor een prima Marktplein 30 IJmuiden Tel. 02550-19015 Uw gastheer Jan G. Westerhoven NEW YORK. Beneden in het roemruchte en wat kitscherige Plaza- hotel in het hartje van Manhattan lopen kelners afkomstig uit het land van de rijzende zon bedrijvig af en aan met knisperige, in calorie-arme olie gebakken Japanse delicatessen en cocktails waarvan je er niet meer dan drie tot je durft te nemen, uit angst dat de vierde een nog duivelser benaming draagt. De internationale muziekpers wacht er kalm de komst van Robin Trower af. Even eerder waren we nog getuige van een uitgebalanceerd concert, dat Trower en zijn driemans sterke groep in de Radio City Hall verzorgde. Opgefrist en wel komt de tengere en bescheiden Engelse meestergitarist - ooit de zes snaren strelend in Procol Harum en later in zijn eigen groep bijkans bezwij kend onder de druk die ontstond toen zijn spel steeds meer met dat van Jimi Hendrix werd vergeleken - kennis maken. Trower is groot in de States, „kolossaal” benadrukt een van zijn Engelse begeleiders, maar de 32-jarige drukt verlegen en vriendelijk lachend je hand. „Hi, Tm Robin, please to meet you.” en een V Ook op koopavond geopend. §Ldeur Rustiek restaurant in een eeuwenoud Zwitsers Huis, waar op klas sieke wijze specialité s bereid en geserveerd worden. Voor recepties, diners, fondue- en barbecue-parties beschikken wij over een unieke accommodatie. f‘ vanouds (Llllf 111)00111” w Een uitgelezen blend van de beste Schotse Whiskys ïi Bonnie's 1745 £Red label. Extra special. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Chemische Fabr 'Schiedam’ 010-26.47.56 GEMMA COEBERGH (ADVERTENTIE) vanouds AMSTERDAM TEL 020-44 56 55 KO VAN LEEUWEN Scotch Whisky rSCHIEDAkC I Dat bleek uit zijn zeer boeiende, lyrische en fijnzinnige vertolking van diens Kla- De Vijverbergprijs voor de roman kunst is toegekend aan J. Bernlef voor „De Man uit het midden”. Bernlef, pseudoniem voor Henk Marsman, werd in 1937 in St. Pancras (NH) geboren, schreef en schrijft gedichten, verhalen, romans, recensies, toneelteksten, is re dacteur van het tijdschrijft Raster en werkt mee aan verschillende radio- en tv-programma’s. De Vijverbergprijs is 3500 gulden groot. DEN HAAG. Het gemeentebe stuur van Den Haag heeft op voor dracht van een jury de literatuurprij zen van de Jan Campertstichting toe gekend aan Harry Mulisch, J. Bernlef en Hans Faverey. Wethouder P. Vink van Den Haag zal de prijzen 19 december in het oude stadhuis uitreiken. De Haagse jury voor deze Haagse prijzen bestond uit Gerrit Borges, Piere H. Dubois, Jac ques den Haan, André Mattijsen, drs. Harry Scholten en Tal de Wispelaere. Voor de Nienke van Hichtumprijs was de jury uitgebreid met Miep Dieckman en Paul Wiegel. De in Vlissingen woonachtige schrij ver en illustrator van kinderboeken, Wim Hofman, al eerder bekroond met de Griffel en Penseelprijzen krijgt de Nienke van Hichtumprijs (3500 gulden) voor zijn in 1976 verschenen boek „Wim”. Hij is ook werkzaam als beel dend kunstenaar en verzorgt regelma^ tig exposities van zijn werk en dat van anderen. naar ons land nogal rammelt. Er wordt veel doelloos heen en weer gelopen en slechts zelden is de functie van zo’n bewe ging op toneel duidelijk. Sylvia de Leur speelt de vrouw van de hypocriete prijs winnaar, maar zij komt in die rol nauwe lijks boven het niveau van de improvisa ties in het televisieprogramma van Berend Boudewijn vroeger. Willy van Heesvelde is de op veel geld beluste winnaar en trekt op een angstaanjagende manier alle registers open. Dat betekent opgeklopte vrolijkheid, meer niet. ir Robin Trower is een musicus die voort durend probeert een wat hij noemt „dieper liggend gevoel in de muziek” te bereiken. Hier een beeld van zijn concentratie. (Foto Lex van Rossen) De kritiek noemde de nieuwe film een „gruwelthriller over een wereld vol wan hoop” die zowel herinnert aan de film „Cabaret” als aan de Duitse griezelfilms van de jaren twintig en in het Duitsland van voor Hitler. Bergman verliet Zweden vorig jaar vrij willig nadat hij was beschuldigd van belas tingontduiking. Bij daaropvolgende pro cessen werd hij vrijgesproken, maar hij heeft tot dusver geweigerd naar zijn land terug te keren. De nieuwe film, een Duits- Amerikaanse produktie met Dino di Lau- rentis als producent, is opgenomen in München, waar Bergman nu woont. „Misschien heeft de film wel van alles wat te veel, teveel bloed en teveel professi oneel geweld als amusement”, aldus een der critici. „Als het de bedoeling van Bergman is om ons land te waarschuwen, had hij er wellicht beter aan gedaan ons niet te stui pen op het lijf te jagen”, aldus dagen Nyheter. De film speelt in het Berlijn tijdens de economische krisis van de jaren twintig en gaat over een „wereld vol chaos en angst, afgeranselde joden, geheimzinnige moor den en een professor met angstwekkende experimenten die hij in zijn kelder uit haalt”, aldus een der critici. STOCKHOLM (AP). De film „Het slange-ei” van de Zweedse regisseur In gmar Bergman is door de Zweedse critici in het algemeen gunstig ontvangen na de wereldpremière, vrijdag, in Stockholm. Men was het er echter over eens dat de „oude Bergman” er niet volledig herken baar in is. er- ald 3e- lal- im „Sommige nummers die ik op vorige albums gedaan heb, zijn beter dan alles wat op In City Dreams staat, maar de totale indruk bepaalt het toch tot het beste wat ik tot nu toe heb gedaan. Bridge of Sighs (1974), is mijn beste compositie. Ik verwacht niet dat ik gitaristisch ooit nog t.k m BU- ap, ad, HAARLEM. De zogenoemde vrije sec tor in het theater heeft dit seizoen een ongewone vlucht genomen. Het aantal vrije toneelsprodukties dat wil zeggen ongesubsidieerde zodat er commercieel gezien heel wat voor nodig is om ze renda bel te maken is groter dan ooit tevoren. Zo'n collectie kent dan ook duidelijk ma gere gedeelten; heel wat platte loltrappe- rij dient zich aan, ook al kronkelt de producent zich soms in pijnlijke bochten om toch nog een idealistische glinstering aan zo’n voorstelling mee te geven. Acco lade Producties doet dat met „Ik een beet je meer dan jij”, een blijspel van Joao Bethencourt. Hij moet een Braziliaan zijn die zijn sporen verdiend heeft, al valt dat uit dit stuk niet zo af te leiden. hij deze geluksvoorspeller ook nog de helft van de winst in het vooruitzicht stelde. Walter wil alles zelf houden en dat is een menselijk trekje, al klinkt het niet sympa thiek. De inleiding tot deze intrige duurt onge veer een half uur. Daarna volgt een gemar chandeer van zo’n anderhalf uur en de auteur forceerde daarvoor een labyrinth van snel opeenvolgende verwikkelingen van een welles-nietes effect. Het geheel is nogal voorspelbaar en de eerste helft van de voorstelling, waarin Lex Goudsmit, Wil ly van Heesvelde en Sylvia de Leur het geheel krampachtig van de grond trachten te tillen, boeit nauwelijks. De ene flauwe opmerking volgt op de andere en raakt vaak kant noch wal. Voorbeeld: een grapje dat Sylvia de Leur maakt als ze in een krant kijkt en een bericht over de sectie betaald voetbal leest luidt: Wat is er zo sexy aan betaald voetbal? Zoiets belooft weinig voor de tweede helft van de opvoe ring. Toch is die minder onaantrekkelijk. Dat komt vooral door het aandoénlijk naïeve spel van Lex Goudsmit als de lotto-tipge- ver die zich benadeeld voelt. Goudsmit maakt er een onbevangen zonnig en goud eerlijk baasje van. Voor mij het enige positieve punt in de voorstelling, die qua regie de schrijver kwam daarvoor zelf - (ADVERTENTIE) vr'i parkeren op eigen terrein AMSTELDIJK 217 die hoogte zal bereiken. Het is een piek, een hoogtepunt, weet je. Maar op diezelfde elpee stonden echt afschuwelijke num mers. Althans dat is mijn mening. Dit is echt de eerste keer dat ik tevreden ben over het gehele eindresultaat. Ik heb er ook ontiegelijk hard aan gewerkt.” Trower, zo valt me op, heeft het voortdu rend over zichzelf; is deze groep dan een solo-trip? „Oorspronkelijk wel, ja, laten we er geen doekjes om winden. Maar om deze plaat te kunnen maken, heb ik me losgemaakt van het idee een virtuoos te zijn, zodat ik een ander perspectief kon krijgen. Ik slaagde er dan ook voor het eerst in om een ander perspectief te krij gen. Ik kon me concentreren op het com- ponist-zijn. Eentje die toevallig ook nog eens gitaar speelt.” Trower is zo overtuigd van het huidige niveau, kan hij eigenlijk dat waarmee hij zo intens bezig is relativeren? „Een album is - en dat besef ik terdege - een momentop name, die alleen registreert hoe je bent en hoe je je voelt op het moment van de opname. In City Dreams geeft ook geen beeld van hoe ik nu ben. Het is als een pagina in het boek van je leven. En die sla je om, niet? Ik heb alleen het gevoel dat deze plaat uit gaat groeien tot een nieuw hoofdstuk, tot de eerste in een nieuwe reeks van opnamen. Maar natuurlijk is het zo, dat je aldoor verandert. Je zet ideeën van je af, vervangt ze door nieuwe. Je moet tenslotte groeien, niet stilstaan.” Trower’s eigen vooruitgang blijft voorlo pig onzichtbaar voor het Europese pu bliek, is het niet? Robin: „Tja, iedereen verliest zoveel geld met een Europese toer- nee, dat ik het alleen nog aandurf, als het allemaal beter geregeld wordt. Maar ik ben er vorig jaar nog geweest. Samen met Thin Lizzy, ja? Wat zeg je? Hm..Ja, nu zou Thin Lizzy me niet meer van het podi um afspelen. Althans dat hangt er vanaf hoe ik me voel. Ik liet me toen ompraten, ik had die hele toernee niet moeten doen, want ik voelde er eigenlijk niets voor. Het publiek moet dat toen haast gemerkt heb ben. Maar tegenwoordig gebeurt zoiets niet meer; dat is ook een kwestie van groeien, vind je niet?” De dichter Hans Faverey krijgt de Jan Campertprijs (3500 gulden) voor de bundel Chrysanten, Roeiers. Faverey is in september 1933 in Paramaribo gebo ren en woonachtig te Amsterdam. Hij was nog onlangs te zien in het tv-pro- gramma „Dichters bij Seghers” van Rein Bloem. AERDENHOUT. In de sfeervol met kaarsen verlichte Adventskerk te Aerden- hout gaf de Haarlemse musicus Jaap Stork zaterdagavond een pianorecital. Zijn programma vertoonde een overwe gend romantisch karakter en hieruit trek je dan meestal bij voorbaat de conclusie dat de solist zijn voorkeur laat kennen, iets wat door Stork in zijn spel volledig werd waargemaakt. Voor de muziek van Franz Schubert toont hij zelfs een uitge sproken dispositie. Geen wonder, zo schiet door je heen, dat hij welkom is in het Plaza, waar slechts enkele dagen eerder Led Zeppelin een ravage aanrichtte door van vier kamers één groot vertrek te maken; schade 20 mille. Trower is vergeleken met deze land genoten een getapte, gemakkelijke jongen. „Een dromer wellicht”, vindt hijzelf een paar dagen later, als hij een interview toestaat, in de wetenschap dat het Europe se thuisfront hem voorlopig niet te zien krijgt. Vandaar misschien de titel van je laatste album?, luidt de reactie mijner zijds. „Ik ben inderdaad wat in mezelf gekeerd, sterk op mezelf gericht. Dat komt op In City Dreams meer tot uiting dan ooit tevoren, ja.” Toch is Trower iemand die zeer beslist weet wat hij wil en wat hij van zichzelf moet denken. Dat toonde hij ook al tijdens zijn concert in de Radio City Hall, een voor Nederlandse begrippen zeer grote concert zaal, waar vreemd genoeg zesduizend toe schouwers door een zeer knappe vormge ving het idee hebben in een intieme club te zitten. Na een allemachtig wild voorprogram ma van Rick Derringer, die het in de apotheose van zijn show nota bene pres teert om samen met zijn tweede gitarist het feit te benutten dat hun instrumenten snoerloos zijn. De gitaren worden geruild door die elkaar toe te werpen. Robin en zijn band - Jim Dewar, zang, Rusty Allen, bas en Bill Lordan, drums - werken op een veel bedachtzamer manier, iets wat niemand hoeft te bevreemden na zijn prachtige muzikale koerscorrectie met het tamelijk recente In CityïJreams. Gedurende zo’n anderhalf uur gaat de kleine, blonde gitarist, rechts op het podi um, de strijd aan om de gunst van het publiek. Zijn enige wapens: concentratie, een Fender stratocaster en een hele reeks effectpedalen, die dienen als het palet van een schilder. Met behulp daarvan kan hij vrijwel elke toonkleuring bereiken die hij nodig heeft. Steeds langer duren de soli, die het enige geïmproviseerde element vormen in zijn songs. En in verhouding daarmee wordt de reactie van het publiek steeds enthousiaster. Hoe verklaart hij die Amerikaanse geestdrift voor de muziek van een Europeaan? „Het publiek is hier misschien wel beter, minder analyserend in ieder geval, gaat meer op het gevoel af. Ik speel hier bijzon der graag. De concertzalen zijn er meer voor geschikt, weet je. Je hebt meer ruimte op het podium, ik kan net zo hard spelen als ik zelf blief; je bent gewoon vrijer in alles wat met het concert samenhangt. De manier waarop je de belichting wilt, alles. De mensen zijn hier ook veel langer op het rock-ver schijnsel ingesteld. Daarnaast heb ik altijd de Amerikaanse, speciaal de zwarte muziek, aan mijn borst gekoesterd. Ik voel me verwant met Amerika - al heel lang trouwens - en het publiek merkte dat hier dadelijk op. Muzikaal gezien is dit mijn thuis.” „Ik ben duidelijk door de blues bepaald; je weet wel, de organisators, maar vooral Son House, Albert King, Otis Rush. Blues dus, maar ik ben nooit in reproductie van dat wat al bestond geïnteresseerd geweest. Dat was ook de achtergrond van de breuk met Procol Harum, ik wilde mijn vleugels uitslaan. Ik heb altijd iets willen doen dat vooruitstrevend was, muziek waarin je je ideeën kon ontwikkelen. Dan zich plotse ling inlevend: „Op het podium zie ik er niet naar uit, maar in mijn spel zit iets weemoe digs, iets dat ze hier met „soulful” om schrijven. Ik heb een wat zoete droefheid in mijn spel. Veel gospel heeft dezelfde eigenschap. Het is niet droevig in de letter lijke betekenis, maar het heeft „soul”, wee moed, waar of niet?” „Er zitten meer aspecten aan. Het gaat om een dieper liggend gevoel in de muziek, moeilijk te omschrijven, of. .eh. .af te ba kenen. Dat probeer ik voortdurend te be reiken. Muziek die wat dieper graaft. Iets, waarvan ik hoop dat het over tien jaar nog dezelfde betekenis zou hebben, dezelfde gevoelens zou opwerpen, dezelfde kracht zou uitstralen.” Trower zegt het met een haast pathetische beslistheid. „Ik heb al het een en ander bereikt natuurlijk. Som mige van mijn songs behoren tot het beste van wat ooit door een rockgitarist is ge daan en tot het beste in de rock.” vierstücke opus posthuum (na de dood van Schubert uitgegeven werken die hij in 1828 heeft gecomponeerd), de zogenoem de Impromptus aus dem Nachlass. Mooie, goed aansprekende en toch allerminst op pervlakkige muziek (het eerste een allegro in rondovorm, het tweede een allegretto met het karakter van een wiegelied en het derde werk een heel energiek allegro met een pittig, volksmuziekachtig ritme wat je bij Schubert zelden of nooit aantreft), mu ziek waarmee Jaap Stork duidelijk affini teit bezit en waarmee hij in zijn recital (mijns inziens) op zijn best naar voren kwam. Wat overigens niet in het nadeel moet worden opgevat van de rest: ook in de Sonatine in fis van Maurice Ravel bijvoor beeld kwam hij overtuigend voor de dag met zijn doorzichtige benadering van dit fragiele, impulsieve muziekstuk met dat onvergelijkbare Mouvement de menuet als middendeel. Voorts toverde Stork de Bar carolle in Fis opus 60 van Chopin afwisse lend virtuoos en lyrisch en in een mooi gevarieerd klankenpalet uit de vleugel, terwijl in de twee werken van Rachmani noff waarmee het recital werd geopend (Elégie en Humoreske) zijn gevoel voor lijnenspel en dynamiek en zijn technische vaardigheden al meteen opvallend naar voren kwamen (ook al speelden de zenu wen hem hier nog enigermate parten, wat tenslotte menselijk is). Wat overigens nog opviel was de zeer geconcentreerde ma nier waarop hij alle muziek uit het hoofd voordroeg. De Prélude, Fugue et Variation van Cé sar Franck, een werk voor orgel, aan te treffen op het programma van een piano recital roept direct de vraag op: waarom? Zeker wanneer je ook nog weet dat de executant (zoals in dit geval) zelf ook orgel speelt (hij doet binnenkort solo-examen bij Bernard Bartelink). Jaap Stork lichtte de ze keuze mondeling toe: hij vindt de be werking (gemaakt door Harold Bauer) dermate knap dat hij die graag eens onder de aandacht wil brengen, temeer daar het prachtige muziek is die door deze bewer king in zijn wezenlijke trekken niet wordt aangetast. Tot zover accoord. Het toeval wilde echter dat ik zelf, nog geen uur daarvoor, ditzelfde werk had gespeeld op een daartoe zeer geschikt, Frans getint orgel, dus de confrontatie was voor mij wel heel direct. Wat ik bijvoor beeld jammer vond: de door Franck streng doorgevoerde driestemmigheid (Prélude, Variation) en vierstemmigheid (Fugue) wordt in deze bewerking doorbro ken, en zo zijn er nog meer details. Het zou te ver voeren daar uitgebreid op in te gaan. Gezien het belangrijke niveau van dit pianorecital was de bijval die Jaap Stork ontving en waarvoor hij zijn erkentelijk heid bewees met enkele toegiften, volko men verdiend. Mulisch, sinds 1965 redacteur van De Gids, werd nog onlangs bij zijn 50e verjaardag omstandig gehuldigd. De Constantijn Huygensprijs wordt hem toegekend voor zijn gehele werk, levert hem 7000 gulden op. De prijs werd eerder toegekend aan onder andere P. N. van Eyck, aan Roland Holst, J. C. Bloem, prof. Gerritsen en Willem Elschot. w herkenbaar aan ■:3 het vignet op de AMSTERDAM (ANP). Enkele tiental len artiesten hebben zaterdagmiddag op de Dam in Amsterdam actie gevoerd tegen de neutronenbom. Onder hen waren Pleu- ,ni Touw, Hugo Metsers, Yoka Beretti, Els Ingeborg Smit en Hans Dagelet. Volgens het organiserende comité „Stop de neutro nenbom” hebben de kunstenaars zesdui zend handtekeningen onder het publiek verzameld. In totaal hebben volgens het comité 80.000 mensen met hun handteke ningen tegen de bom geprotesteerd. In de Haarlemse Stadsschouwburg is er maandagavond een opvoering van gege ven. Een blijspel dat draait om een gewon nen lottoprijs in Braziliaans geld acht mil joen, wat ongeveer op een miljoen Neder landse guldens neerkomt. De winnaar is een zekere Walter, journalist en geleerde en daarbij een uiterst sociaal voelend mens. Maar eenmaal de prijs gewonnen, weet hij zich niet meer zo duidelijk te herinneren dat hij bij het invullen van zijn formuliertje hulp kreeg van een man die Bonifacio heet, en helemaal niet meer dat In mijn spel zit iets weemoedigs ir Willy van Heesvelde en Sylvia de Leur in „Ik een beetje meer dan jij”. (Foto Lemaire) Ligt dat aan de spelers zelf? Niet hele maal. Het stuk zelf kent weinig rugge- graat. Een kundig regisseur zou er fiks in geschrapt hebben, het ten dele hebben omgewerkt waarschijnlijk. Rijst de vraag of je het desondanks toch zou moeten opvoeren. Vooral voor een acteur als Lex Goudsmit, die ver beneden zijn kunnen bezig is, lijkt het mij het een opgave die produktie een heel seizoen vol te moeten houden. Hij is de uitblinker in dit kleine gezelschapje dat een avondje pover toneel laat zien, in een rommelig decor waarin alles nogal opeengepakt staat als er ook nog een mobiele huiskamerbar wordt uit geschoven. Gelukkig is er meer tussen hemel en aarde, dan dit blijspel van de volgens het programmaboekje zo beroem de Braziliaan. (ADVERTENTIE) uï goo°s»een in^enhandomdraai. Stex hoort thuis In elk huia- Gedistilleerd en ge- SBl botteld in Schotland Belegen in BB eikenhouten vaten volgens aloude traditie Vooreen zuinige prijs te koop bij 600 „DELCAVE” ■M slijters en wijn- tja handelaren DELCAVE HV Delft

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15