Door hervormingen Begin Sociaal-economische maatregelen van kabinet Ertstreinen botsen 1L ESSO: NEDERLAND WORDT TOT 1985 STEEDS AFHANKELIJKER VAN AARDOLIE III a VERSE ALBERT H EIJN KOFFIE r r 1 Prijsverhoging olie kan worden vermeden Mubbele laan jenevèi I s 1 1 h I Hoóohoujt MOOI LEKKER IS DAT! r Voorstel Philips: vervroegd pensioen Boedel Nederhorst bracht 4 mln op Is 17 ECONOMIE NOVEMBER 19 7 7 dinsdag 1 (Van onze redactie economie) Uitsmeren Minimumlonen vooruit Winst-werk Schaarser Verminderde groei In het Rotterdams Botlekge- bied botsten gisteravond twee ertstreinen op elkaar. De scha de was aanzienlijk, maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Miljard Strijd pas begonnen als gevolg van het economische hervormingsplan van de regering van Menachem Begin. Niemand Niet voordelig Blumenthal: Positie dollar kan gehandhaafd worden 45 percent JERUZALEM (UPI). De economische hervormingsmaatregelen die de Israëlische minister van Financiën, Simcha Erlich, gisteren bij het Israëlische parlement, de Knesset, heeft ingediend, zijn goedge keurd. De stemming was 53 voor, 32 tegen en twee onthoudingen. Door de maatregelen zullen de kosten van het levensonderhoud naar schat ting met twintig percent stijgen. Het Israëlische vakverbond Histadroet is gisteren een grootscheepse campagne begonnen uit protest tegen de hogere prijzen en belastingen, DEN HAAG. Er komt geen uitkering ineens via de loon- en inkomstenbelasting in 1978. Om de koopkracht tot en met de modale werknemer te handhaven is het kabinet bereid 270 miljoen beschik baar te stellen voor de verlaging van het werknemersdeel in de wao- premie. Hieraan is echter wel de voorwaarde verbonden, dat vakbewe ging en werkgevers een Centraal Akkoord zullen sluiten dat globaal aansluit bij het beleid van de regering. „In dit verband is van belang, dat de regering er waarde aan hecht, dat geen initiële loonsverhoging wordt overeengekomen”, aldus een stuk van het kabinet, dat gistera vond naar de Tweede Kamer en de sociale partners is gezonden. Hierover zal een delegatie uit het kabinet morgen praten met vakbewe ging en werkgevers. 5 ROME/FRANKFORT (Reuter). De Amerikaanse minister van Financiën, Michael Blumenthal, gelooft dat een prijsverhoging van olie per 1 januari kan worden vermeden en dat de positie van de dollar kan worden gehandhaafd. Hij zei dit gisteren in Rome na besprekingen met premier Giulio Andreotti. Zijn woorden hadden tot gevolg dat de koers van de dollar op de wisselmarkt in Frankfort zich ging herstellen van de daling tot iets onder de 2,25 mark die zich ’s ochtends had voorgedaan. Geen uitkering ineens, en wao-premies mogelijk lager IR 1 Minister Boersma van Sociale Zaken zegt zich ervan bewust te zijn, dat al deze voornemens slechts in beperkte mate over eenkomen met de concrete wensen zoals deze door vakbeweging en werkgevers naar voren zijn gebracht. „Voor wat be treft de afwijkingen op het terrein van de sociale premies en de belastingen, spelen met name de overheidsfinanciën en de inflatiecorrectie een rol”, schrijft hij. Met dit hele pakket aan maatregelen wil het kabinet bereiken, dat de modale werk nemer in 1978 niet meer en niet minder verdient dan in 1977 en dat de minimumlo ner er 1,5 procent op vooruit gaat. Daar mee wil het kabinet voor 1978 de loonsom stijging beperken tot 6,8 procent. Daarbij staat voor Boersma echter voorop, dat ook de incidentele loonstijging (via extra pro moties, overwerk enz.) krachtig wordt be streden. Hij gaat ook uit van het feit, dat zowel vakbeweging als werkgevers zich op het standpunt hebben gesteld, dat de cao- lonen in 1978 niet zullen stijgen. Minister Boersma zegt in zijn brief het te betreuren, dat door vakbeweging en werk gevers niet meer wordt gesproken over de relatie winst-werk. „Beraad tussen werk gevers en vakbeweging over werkgelegen heidsvraagstukken, waarbij arbeidsplaat senovereenkomsten een mogelijkheid vor men, zijn naar het oordeel van de regering uiterst zinvol”, aldus Boersma. Hij meent dat een zodanig overleg geheel past in een beleid, dat grote waarde hecht aan vraag stukken als de Wet op de Investeringsreke- ning, de Wet Ondernemingsraden en de Vermogensaanwasdeling. Hij doet dan ook een klemmend beroep op de partners om dit overleg weer te heropenen. Op dit moment wordt een wetsontwerp voorbereid, waardoor het mogelijk wordt ook t.a.v. de niet-cao-werknemers voor de jaren 1978 en 1979 een stringent mati- gingsbeleid te realiseren. Met deze wet wordt beoogd, dat wat de sociale partners overeenkomen, ook geldt voor de niet-cao- gebondenen. Dit geldt niet alleen voor de hogere inkomens, doch ook voor de lagere. „Overwogen wordt om bindend voor te schrijven, dat hogere inkomens moeten matigen en dat voor lagere inkomens een loonsverbetering mogelijk wordt”, aldus de brief. Het aandeel van olie zal in die vijftien jaar dalen van 49,6 tot 38,2 percent en dat van aardgas van 41,7 tot32,2 percent. van uit dat er in alle installaties, die daar voor geschikt zijn, steenkool wordt ge stookt en dat de overheid een actief beleid voert wat betreft het bouwen van kerncen trales. Daardoor zal het opgestelde nucle aire vermogen in de periode van 1985 tot 2000 stijgen van 500 naar 10500 megawatt. Volgens Esso zal Nederland in 2000 on geveer twee keer zoveel energie verbrui ken als nu het geval is: 68,4 tegen 124,8 miljoen ton olie-equivalent. Esso voorspelt dit op grond van de verwachting dat de groei van het energieverbruik, die nu nog bijna vijf percent per jaar bedraagt, zal afnemen dot 2,2 percent (1980-1990) en vervolgens zelfs tot 1,9 percent (1990-2000). Esso heeft ook de verwachte groei van het bruto nationaal produkt vergeleken met de verwachte groei van het ener gieverbruik. In de periode 1960-1970 groei de de laatste veel sneller dan de eerste: 9,3 percent tegen 5 percent. In de tien jaar daarna wordt deze „trend” wat afgevlakt, hoewel de groei van het BNP nog wel kleiner blijft: 3,2 percent tegen 4,9 percent. Daarna voorziet Esso een ombuiging. Het energieverbruik groeit dan duidelijk min der snel dan het BNP. Dit niet alleen als gevolg van de hogere prijzen, maar ook door verschuivingen in het investeringspa- troon. De investeringen zullen zich meer richten op minder energie-intensieve pro- dukten. De groei van de energieconsump- tie daalt daardoor tot 1,9 percent per jaar, terwijl het BNP blijft groeien met 3,0 per cent per jaar. dat de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten daarmee in strijd is. „We hebben grote vorderingen gemaakt met het tot stand brengen van een gezonde, groeiende economie. Voor dit jaar wordt de groei op vijf procent geraamd, de voor uitzichten voor 1978 zijn gunstig, de infla tie en de werkloosheid worden kleiner”, zei Blumenthal. Op de wisselmarkt in Frankfort werd de koers van de dollar gisteren tijdens de „fixing” op 2.2528 mark gesteld vergele ken met 2.2643 vrijdag. Op 26 juli van dit jaar bereikte de waarde van de Ameri kaanse valuta in Frankfort een dieptepunt van 2.249 mark. De Westduitse centrale bank heeft gisteren voorzover bekend geen dollars uit de markt genomen. Na de „fixing” en na het bekend worden van de opmerkingen van Blumenthal in Rome ging de dollarkoers stijgen. Het grootste gedeelte van de ongeveer achtduizend machines, technische appara ten, kantoormeubelen, transportmiddelen en partijen ijzer ging naar kopers in België en Nederland. Enkele stukken werden op gekocht door bedrijven in andere omlig gende landen. ROTTERDAM (ANP). Tot 1985 zal Nederland wat zijn behoefte aan energie betreft, steeds afhankelijker worden van aardolie. Dit staat in een prognose, ge maakt door de afdeling planning van Esso Nederland. De maatschappij verwacht dat in 1985 het olieverbruik gestegen zal zijn van 28 (1976) tot 40 miljoen ton per jaar. Het verbruik van aardgas zal in die periode absoluut gezien nog wel iets toe nemen (van 36,3 tot 38,7 miljoen ton), maar het aandeel van deze grondstof in de totale energieconsumptie zal dalen van 53,1 tot 41,7 percent, aldus Esso. ROTTERDAM (ANP). De inboedel van de failliete Nederhorst Staal Con structie B.V. in Gorinchem, die de afgelo pen weken op een openbare veiling werd verkocht, heeft ruim ƒ4 miljoen opge bracht. De belangstelling van kopers uit Nederland en het buitenland was zeer groot. Het overblijvende miljard ter handha ving van de koopkracht wordt bestemd voor: Halvering structureel noodzakelijke be lastingverhogingen (reeds aangekondigd bij de indiening van de begroting); 11 miljoen aan loonkostensubsidie (ook reeds aangekondigd in de Miljoenennota); Invoering van de Wet op de Investe- ringsrekening; Verhoging BTW op aardgas wordt niet op 1 januari, doch pas op 1 april 1978 ingevoerd; De huurverhoging wordt uitgesteld tot 1 juli 1978; Verlaging van de ziekenfondspremie voor werkgevers en -nemers. Verlaging van de wao-premies voor werknemers, dit echter ohder voorwaarde. Een functionaris van de Histadroet, waarbij 90 percent van de beroepsbevol king is aangesloten, verklaarde dat de vak bond nog niet een algemene staking wil uitroepen, omdat „de strijd nog maar pas begonnen is en men niet één keer al zijn munitie wil verschieten”. De vakcentrale is nauw verbonden met de socialistische partij die sinds de verkiezingen van mei van dit jaar in de oppositie is. De partij riep op tot het houden van demonstraties in de grote steden om de regering te dwin gen haar hervormingsplan te herroepen. Van de in totaal 2,5 miljard die de rege ring beschikbaar heeft gesteld, is 1,5 mil jard bestemd voor de bestrijding van de werkloosheid en verbetering van de werk gelegenheid. Het kabinet heeft besloten, geheel overeenkomstig de wens van zowel vakbeweging als werkgevers, speciale pro- jechten te gaan financieren. Daarnaast worden nog bedragen beschikbaar gesteld voor het scheppen van werkgelegenheid voor jongeren en vrouwen, wordt een be drag beschikbaar gesteld voor de subsidie ring van het wettelijk minimumloon en voor steun aan individuele bedrijven waar de werkgelegenheid in gevaar dreigt te komen. EINDHOVEN (ANP). In het kader van het beleid voor oudere werknemers heeft Philips als voorlopige maatregel voorgesteld werknemers van 63 en 64 jaar de mogelijkheid te bieden hun werkzaam heden eerder te beëindigen. Het inkomen zal in dat geval gelijk zijn aan de hoogte van het pensioen op 65-jarige leeftijd. Philips heeft dit voorstel gisteren gedaan in een gesprek met de vakorganisaties over het ouderenbeleid van de onderne ming. Een woordvoerder van de onderne ming deelde dit gisteravond mee. Tijdens de onderhandelingen over de CAO voor 1977 kwamen Philips en de vakorganisaties overeen ruim vijf mil joen gulden te besteden aan maatregelen ten behoeve van oudere werknemers. Phi lips heeft het voorstel voor het vervroegd beëindigen van de werkzaamheden van de 63- en 64-jarigen in dat kader gedaan. Tezijnertijd wil men bekijken in hoeverre deze maatregel past in het beleid voor oudere medewerkers. De vakorganisaties zullen zich beraden over het voorstel van de onderneming. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Hooghoudt j Pas na 1985 komt er verandering in de energiebalans. De groei van het ener gieverbruik moet dan vrijwel volledig wor den opgevangen door kernenergie en steenkool. Zo zal dan in 2000 een situatie zijn ontstaan, verwacht Esso, dat steen kool voor 15,4 percent en kernenergie voor 12,6 percent in de totale behoefte aan ener gie zullen voorzien. Esso gaat er daarbij Blumenthal heeft de afgelopen weken bezoeken gebracht aan verscheidene lid staten van de OPEQ, de organisatie van olie-exporterende landen. Hij zei vrijwel overal begrip te hebben ondervonden voor het standpunt van de Amerikaanse rege ring dat de prijzen van ruwe olie volgend jaar niet mogen worden verhoogd. Carter c.s. vinden dat duurdere olie het econo misch herstel dat in de meeste indus trielanden op gang komt, kan belem meren. In zijn prognose stelt Esso met grote nadruk dat aardolie de komende decennia steeds schaarser wordt. Volgens de maat schappij is het dan ook absoluut noodza kelijk dat de overheid ervoor zorgt dat afhankelijkheid van deze grondstof klei ner wordt. Dit door het gebruik van steen kool en kernenergie te bevorderen en door een maximale inspanning te leveren op het gebied van energiebesparing. Daarnaast is het nodig, zo meent Esso, dat de exploratie van olie en gas krachtig aangepakt wordt en door het vergunnings- en concessiebe- leid van de overheid wordt aangemoedigd. Alternatieve energievormen, zoals de wind- en zonne-energie, zullen volgens de maatschappij ook in het jaar 2000 nog geen rol van betekenis kunnen spelen. Blumenthal heeft de regeringen van de OPEC-landen erop gewezen dat niemand baat zal hebben bij een opleving van de inflatie in de olieverbruikende landen. Hij gaf toe dat de beslissing over het al dan niet verhogen van de prijzen bij de OPEC moet liggen. De ministers van Olie uit de dertien aangesloten landen komen in de cember bijeen om hun prijsbeleid voor 1978 uit te stippelen. De Amerikaanse minister heeft tijdens zijn bezoek aan het Midden-Oosten ge sproken met regeringsleiders in Koeweit, Iran, Saoedi-Arabië, Israel en Egypte. Hij had niet de indruk gekregen dat de olieproducenten serieus overwegen de dol lar als eenheid voor vaststelling van de prijzen van ruwe olie te vervangen door de bijzondere trekkingsrechten (SDR’s) op het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Volgens Blumenthal is de koers van de dollar sinds de instelling van de bijzondere trekkingsrechten iets meer ten opzichte van andere valuta’s gestegen dan de waar de van een SDR. Dat houdt in dat het voor de olie-exporteurs niet bijzonder voordelig is op SDR’s over te schakelen. Over de koersdaling van de dollar van de laatste tijd zei de minister onder méér Deze verminderde groei zal veroorzaakt worden door de kleinere economische groei en door de remmende werking van de sinds 1973 sterk gestegen ener gieprijzen. Minister Lubben (Economische Zaken) liet gisteravond in een televisie-uitzen- ding doorschemeren dat in de loop van 1978 verdere lastenverlagingen mogelijk zijn. „Als het ons met de nu ingezette maatregelen lukt om werkloosheid en in flatie terug te dringen, dan krijgen we enige financiële ruimte en dan kan een situatie ontstaan waarbij de regering mis schien wat royaler kan zijn”. Andersom geldt het echter ook dat indien de maatre gelen niet het gewenste effect hebben „ook niet meer op de nu gekozen weg kan worden doorgegaan”, aldus de be windsman. Door het zweven van het Israëlische pond, wat neerkomt op een devaluatie van 45 percent, wordt de import duurder en de export goedkoper. Als onderdeel van de campagne van de Histadroet tegen de verhoging van de brandstofprijzen met 25'percent, de ver mindering van de regeringssubsidie op het dagelijkse levensmiddelenpakket en de verhoging van de omzetbelasting^ legden de werknemers in de bedrijven te Asjdod, de op één na belangrijkste havenstad, het werk neer. Ook het onderhoudspersoneel van de luchtvaartmaatschappij El Al ging in staking, omdat het niet de voorgenomen omzetbelasting van twaalf percent op de vliegtickets wil betalen. Nü vliegt het per soneel in feite gratis. Door deze actie ble ven de toestellen van El Al aan de grond. Het kabinet stelt ook voor, de stijging van het wettelijk minimumloon, voor 1 januari 1978 geraamd «op 5 procent, wat uit te smeren, zodat de stijging niet zo zwaar wordt gevoeld, vooral omdat de overige lonen slechts met 2,1 procent (de prijscompensatie) zullen stijgen. Wat be treft de prijscompensatie is de minister het eens met de stelling dat in het kader van een beter werkgelegenheidsbeleid de soci ale partners eens moeten nagaan, of het mogelijk is afspraken op centraal niveau te maken, die zouden kunnen leiden tot een afnemende prijscompensatie bij hoge re inkomens. Voorts vraagt de minister de sociale partners of zij bereid zijn ernstig te zoeken naar mogelijkheden om de inko mensverschillen in 1978 verder te ver kleinen. Stakingen in Israel Huisvrouwen deden op grote schaal in kopen met het oog op het feit dat vandaag de omzetbelasting van acht tot twaalf per cent wordt verhoogd. De banken openden gisteren weer hun deuren, nadat hun valu- tadeskundigen de koers van het Israëli sche pond zondagavond hadden vastge steld op 15,15 pond voor één Amerikaanse dollar.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17