Hogewoning en 'S Happel maandag UEFA-CUP VOOR BARCELONA naar Cruijff VAN ONDERGESCHIKT BELANG Selectie belachelijk smal JIct Beste Iran wil WK in ’90 Ex-speler van Argentinië dood TIENERS DIE MOORDEN UIT S J SENSATIEZUCHT KLM Thuis in de lucht. <1318.- i860. b O 18 SPORT 19 7 7 NOVEMBER DINSDAG 1 Michels: 'Zolang we maar boven Real Madrid staan zitten 'we goed' Zware druk Omschakeling Spontaan - Optimist Gevaar t j CHICAGO JL JL uit Reader’s Digest FLORIDA I' bi NEW YORK/ WASHINGTON NEW YORK De meest opwindende stad ter wereld. V.a. 1318,- h»"De opeen na grootste stad van de USA. Een bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1757,- Zorgen 1 i De zonnigste staat in de States. Voor’n strand vakantie op z’n Amerikaans. V.a. 1850.- I Wiyr3^ 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. V.a. 1528,- Haal de folder 8-daagse reizen in de VS, bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. Reclame, Postbus7700, Schiphol. I Wl ji (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) AJAX SPEURT NAAR TALENT 6.50 ?lax- nrijk) (ADVERTENTIE) Zweden gaat toch naar Argentinië 3816 Twente op zijn sterkst (Van onze speciale verslaggever) Puskas ontslagen M uur. D uur. er een geldige uur), jrsmet ebied cher- r zich ndsen 3,30 De UEFA is de laatste tijd niet te be roerd om fikse straffen uit te delen (Levski weet er over mee te praten) en dat laatste kan zeker het huidige Ajax zich niet per mitteren. Afgelopen zondag zijn hulptrai ner Bobby Haarms en aanvoerder Ruud Krol bij de interlandwedstrijd Zwitser- land-Noorwegen in Bern geweest, op zoek naar nieuw talent. Krol: „We hadden een paar tips gehad over Noorse middenvel ders en spitsen. Maar hoewel het gevaar lijk is na één wedstrijd over die spelers te oordelen, heeft onze reis niet veel opgele verd”. Bovendien kosten zelfs Noorse en Zwit serse „amateurs” tegenwcfordig al snel een vermogen. In het team van de Zwitsers speelde bijvoorbeeld René Botteron, een voetballer voor wie Ajax, Feyenoord en ook een groot aantal verenigingen in de Duitse Bundesliga in het verleden al eens belangstelling hebben gehad. De Zwitser is echter, mede door de sterke Zwitserse valuta, vrijwel onbetaalbaar. Zeker voor een Ajax dat volgens voorzitter Van Praag naarstig de markt afstroopt op zoek naar versterking, maar toch op de kleintjes moet letten. Ivic: „Ook het vertrek van Suurbier moeten we eerst proberen intern op te vangen. Bovendien moet je, als je gaat aankopen, prioriteiten stellen en eerst naar middenvelders of aanvallers kijken. Verdedigers heb je in je eigen elftal meest al wel voldoende”. a- Johan Cruijff: 'Weinig zin in gesprek met Happel en Hogewoning’. Met wat mutaties binnen het team kom je inderdaad een heel eind. Johan Zuide- ma, tenslotte een spits van oorsprong, kan daarover meepraten. Ook woensdagavond speelt hij waarschijnlijk weer rechtsback. Zuidema: „Ivic heeft er verder nog niet met mij over gesproken, maar ik vermoed dat ik evenals tegen VVV die positie wel weer zal innemen. Het zal enige omschake ling eisen, omdat ik van origine een aan valler ben. Ik heb er namelijk wel eens moeite mee om over de schreef te gaan. En dat zal toch moeten als verdediger. Zo’n Suurbier had daar een feilloze feeling voor. Die wist vaak precies hoe ver hij als verdediger met zijn overtredingen kon gaan voordat er pas echt een gele kaart dreigde. Dat is toch een kwestie van rou tine”. Zuidema verdween uit het Ajax-elftal na een blunder in de uitwedstrijd tegen de Noorse kampioen Lilleström. Op het mid denveld was geen plaats meer voor hem. Zuidema: „Spelers als Erkens, Schoena ker en Arnesen zijn inderdaad geschikter voor die positie dan ik, omdat zij negentig minuten lopen. Met of zonder bal. Zij kunnen het geestelijk ook veel beter op brengen om te sprinten en toch de bal niet te krijgen. Daar heb ik moeite mee, omdat ik van nature te veel voetballer ben om een gat te trekken en dan toch de bal niet te ontvangen”. De Bulgaren, die twee geschorste spelers en een geblesseerde Panov missen, komen vandaag met 29 supporters in Amsterdam aan. Het duel in De Meer zal worden geleid door de Zweedse arbiter Eriksson. Als Ajax de kwartfinales van het toernooi haalt, zullen de volgende thuiswedstrijden in het Olympisch Stadion worden ge speeld. Ajax, dat op 22 november een vriendschappelijke wedstrijd in Engeland tegen Leeds United speelt, heeft tussen de 35.000 en 40.000 toeschouwers nodig om er in het Olympisch Stadion lucratief uit te springen. Een aantal dat voor morgen avond bij lange na nog niet wordt ver wacht. De opstelling van Ajax: Schrijvers; Zuidema, Krol, Van Dord, Everse; Schoen aker, Erkens, Arnesen; Ling, Geels, Lerby. Maar toch zal Barcelona woensdag avond AZ te vuur en te zwaard bestrij den, „want”, voegt Michels er onmiddel lijk aan toe, „de 70.000 leden van Barcelo na kunnen geen nederlagen verdragen. Michels lacht spontaan. En dat is het zoveelste bewijs dat hij voorgoed af scheid lijkt te hebben genomen van het imago dat hem de bijnaam „de sfinx” bezorgde. Hij lijkt het tegendeel gewor den van de vaak sombere, ongenaakba re, in zichzelf gekeerde en moeilijk te benaderen man die hij eens was. Als we onaangekondigd in hotel Prinses Sofia in Barcelona arriveren, waar Rinus Michels met zijn vrouw al ruim een jaar een grote suite bewoont, blijkt hij hoffelijk en gast vrij bereid ons binnen een half uur te ontvangen. Michels bruist van opgewekt heid. Het centrum van Barcelona wordt momenteel vooral in het begin van de avonduren geteisterd door fikse rellen en forse vechtpartijen. Maar Michels tilt er niet zo zwaar aan. Hij waarschuwt zijn gasten wel onmiddellijk en met een bre de lach op het gezicht: „Ik zou me vana vond maar niet op de Rambles vertonen. Mijn vrouw Willy was daar pas nog met Tegen wie dan ook”. En hij roept dan ook in herinnering dat de nederlaag (4-0) van Barcelona tegen AZ in het Amsterdam 702-toernooi in augustus breed is uitge meten in de Catalaanse pers: „Dat werd toch als een schande gezien voor heel Catalonië”. Johan Neeskens, die wat la ter bij het gesprek arriveert, mag dan ook het toernooi om de UEFA-cup enigs zins smalend „een soort verliezersronde” noemen, toch geven de laatste woorden van Michels duidelijk aan dat niettemin een verlies van Barcelona tegen AZ in Catalonië niet gepikt zou worden. Maar Rinus Michels ervaart dat presti- ge-element in deze Europese bekerwed strijd kennelijk allerminst als een zware druk: „Ik verwacht tegen AZ geen cata strofe, maar mocht er een verrassende ontwikkeling zijn dan is alles weer verge ten als we een volgende competitiewed strijd weer winnen. Als trainer-coach moet je hier toch van dag tot dag, van week tot week leven”. Overigens ziet het er naar uit dat Michels zich weinig zor gen hoeft te maken, want zijn eskadron lijkt gemotiveerd genoeg voor de strijd tegen AZ. Dat blijkt als Neeskens inter rumpeert met de woorden: „Ik mag het dan een verliezersronde noemen, toch willen we bij Barcelona die UEFA-cup ook graag winnen”. SK Brann zal vermoedelijk met dezelfde ploeg aan het duel beginnen als die van veertien dagen geleden. Vraagtekens wa ren gisteravond alleen nog de internatio nals Helge Karlson en Steinar Aase, die concludeert de immer voorzichtige Kohn. „Het loopt momenteel bij ons weliswaar lekker, maar elke wedstrijd is weer an ders”. Michels heeft het er moeilijk mee dat Cruijff „nog altijd ver onder zijn kunnen speelt”, zoals hij zegt: „Als Cruijff de ruimte heeft gaat het wel, maar als hij zich los moet maken van een man die hardnekkig dekt heeft hij niet meer dat flitsende. Toch is hij niet overbelast. Hij leeft van wedstrijd naar wedstrijd. Er tussendoor trainen doet hij nauwelijks. Dat staat zijn blessure nog niet toe. Maar zijn conditie heeft er natuurlijk wel on der te lijden. Het duurt inderdaad lang voordat Cruijff over de gevolgen van zijn operatie aan zijn been heen is”. „Dat heeft gevolgen voor de hele ploeg”, aldus Michels. „Het draait uitste kend weliswaar, maar de laatste 20 of 10 meter in het vijandelijke gebied lopen we te vaak vast”. Barcelona moet verder tegen AZ enkele belangrijke spelers mis sen. Michels: „Ramos, onze linksback, zijn we voor zeker twee maanden kwijt. Hij heeft tegen Las Palmas drie werve- luitsteeksels gebroken. Clares kan ook niet spelen door een zorgwekkende en kelblessure, en Zuviria, dat is bekend, is geschorst”. Neeskens zelf protesteert daartegen: „Ik heb nog altijd last van die spierblessure in mijn been. Ik ben ook niet naar dat feest na Nederland-België in het Hilton- hotel in Amsterdam gegaan om me te sparen”. Kortom: Neeskens leeft als een prof. AZ zal het woensdag merken. ROSARIO (ANP). In Rosario, één van de steden waar volgend jaar het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal wordt gehouden, is vrijdag de Argen tijnse oud-voetballer Walding Aguirre overleden. Donderdag was Aguirre in be schonken toestand door de politie gearres teerd en ingesloten. Vierentwintig uur la ter was hij dood. Volgens de eerste dia gnose was hij overleden aan een hartver lamming. Een andere arts stelde bij de lijkschouwing echter vast dat Aguirre stierf aan een gescheurde lever. Zijn li chaam vertoonde verder talrijke sporen van mishandeling. at op it dal inde- nder- irger- tation i een Een floipe rants, tradi- typi- bijna op de jwt. irbin- I. Het i elke enkele kennissen, maar ze moesten hals over kop een zijstraat in vluchten. Auto’s werden omgegooid en stoelen van terras sen vlogen door de lucht. Ik bemoei me niet met politiek. Welke extremisten de aanleiding geven weet ik niet. Misschien de rechtsen, want die hebben de ver kiezingen verloren. Wie zal het zeggen”. Maar Michels blijft optimist: „Nees kens is in ieder geval volgens mij top-fit”. abebr a ▼*!- De n- eeilljk leien We liepen voor rust storm tegen een niet te slopen muur en we gingen de tweede helft in met een 0-0-stand. Maar toen kregen we twee geheide penalty’s. Na die 2-0-stand moest Las Palmas ook komen en daarna ging het te gemakkelijk voor ons” claim, n. 70,00 33,80 119,50 50,00e 65,40 1,55 162,00 35,20 6,40 104,00 34,001 56,70 121,50 55,00 71.60 57,00 50,80 34.40 70,05 132.00 111,50 106,20 28,90 122.00e 72,80 160,00 58,10 50,00 42,20 54,50 51,60 41.20 640,00 47,20 41,50 72,00 54,00 29,00 37,50 134.501 30,00 52,50 99,00 67,00 59,00 1,90e 63,50 146,10 140,00 57,80 200,20 63,00 56,50 146,00 71,00 32,00 151,50 81,70 79,50 59,00 34,00a 96,50 95,70 67,50 65,50 185,00 35,30 106,00 111,00 - 108,00 64,50 43,30 44,40 257,00 470.00 137,00 99,00 385,00 STOCKHOLM (Reuter). Veiligheids problemen en oproepen voor een boycot zullen het Zweedse nationale voetbalelftal er hoogstwaarschijnlijk niet van af hou den deel te nemen aan het wereldkam pioenschap voetbal in Argentinië. Zweden werd dit weekeinde zeker van een plaats in de eindronden door de nederlaag die Noorwegen tegen Zwitserland (0-1) leed. Sindsdien hebben politieke groeperingen iï Rinus Michels toont zich voor de tweede confrontatie met AZ'67 erg ontspannen. Gezien het uitstekende 1-1 resultaat van Barcelona in Alkmaar en een eerste plaats van zijn elftal in de Spaanse competitie een begrijpelijke zaak. BarcelonaLas Palmas (5-0 afgelopen zondag) was de president Tarradella van Catalonië die lange tijd in ballingschap heeft geleefd aanwezig. Voor Michels is dat weer aanleiding voor een lach en een grap: „Ik dacht dat al die belangstelling voor mij was omdat we met 1-1 in Alk maar gelijk hadden gespeeld, maar die extra belangstelling was natuurlijk voor de president. Normaal hadden we mis schien zo’n 70.000 toeschouwers gehad, maar nu kwamen we plaatsen te kort. Met 90.000 man was het stadion bomvol”. En ernstig voegt hij er aan toe: „Het is weer een bewijs dat de prestaties van Barcelona verbonden zijn met bloed dat voor Catalonië vloeit”. de nationale voetbalbond onder druk gezet om niet naar Argentinië te gaan, terwijl andere groeperingen er op wijzen dat in Argentinië de veiligheid van spelers en officials niet gewaarborgd zou zijn. „Ik geloof dat we zullen gaan, al zullen wij geen enkele speler of official dwingen te gen zijn geweten te gaan”, aldus Tore Brodd, de voorzitter van de Zweedse voet balbond. „De laatste keer, dat wij de spe lers hun mening vroegen, waren zij ervoor om te gaan en alleen als de zaken in Argentinië volledig uit de hand lopen, zul len we wellicht besluiten om niet te gaan. Maar in dat geval mogen we aannemen dat de internationale voetbalfederatie (FIFA) de organisatie overdraagt aan een ander land”, aldus de voorzitter van de Zweedse bond. (ADVERTENTIE) 8DAGEN AMERIKA MET KLM, INCL HOTEL v.a.1318.- Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika,voor’n 8-daagse vakantie naar: TEHERAN/ZÜRICH (ANP). Iran wü de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1990 or ganiseren. Iran heeft een uitstekende kans door te dringen tot de eindronden van volgend jaar in Argentinië. De Iranese voetbalbond heeft zich echter nog niet officieel kandidaat gesteld voor de organi satie bij de FIFA. Net zo min als de voet balbond van de Sovjet-Unie, die eveneens de finales van het toernooi om het wereld kampioenschap binnen de grenzen wil halen. tegen Zwitserland speelden en die zich pas in de loop van vandaag bij de selectie hebben gevoegd. Trainer Bill Elliot: „Ik verwacht het niet, maar het is natuurlijk altijd mogelijk dat zij aan die wedstrijd een blessure hebben overgehouden. Door dat de competitie bij ons al twee weken stil ligt, en die twee de hele week met het nationalé elftal in een trainingskamp heb ben gezeten, heb ik Karlson en Aase de afgelopen zondag met het Noorse elftal laatste tien dagen niet meer gesproken”. BARCELONA. De ontspanning straalt van Rinus Michels af aan de vooravond van de tweede krachtmeting tussen Barcelona en AZ voor het toernooi om de UEFA-cup. Hij leeft kennelijk in het geruststellende besef dat zijn hoofd niet zal rollen als het volslagen onverwachte mocht gebeuren: een triomf van de Alkmaarse formatie in het indrukwekkende stadion Nou Camp. Michels: „Dat toernooi om de UEFA-cup telt hier nauwelijks mee in vergelijking met de strijd om het kampioen schap van Spanje. Barcelona heeft de leiding in de nationale competitie en dat maakt alles goed. Zolang Barcelona en dus Catalonië maar boven de clubs uit Madrid staat, kan er niets gebeuren. Voor de Catalanen telt eerst en vooral de strijd in de Spaanse competitie. Ze kijken bijna alleen naar het nationale voetbalgebeu- ren. Daarom zal het stadion woensdagavond zoals zondag wel tegen Las Palmas zeker niet met 90.000 toeschouwers vollopen”. Maar Michels weet ook dat de Cata laanse autonomie leeft. Bij de wedstrijd Maar ook Michels ontkomt nu weer niet aan psychologische oorlogvoering in de strijd op het voetbalveld. De daveren de 5-0-zege ervaart hij kennelijk als een extra waarschuwing en een extra uitda ging voor de tegenstander van woensda gavond, AZ, want hij zegt onmiddellijk: „Die 5-0 was enorm geflatteerd voor ons. Ofschoon FC Twente in de eerste ont moeting tegen de Noorse amateurclub geen overtuigende indruk maakte, moet de veertien dagen geleden in Enschede geno men voorsprong van 2-0 toch toereikend zijn voor een plaats bij de laatste acht. „Toch blijft het altijd oppassen geblazen”, BARCELONA. Bondscoach Ernst Happel en Jacques Hogewoning van de KNVB zullen maandag in Barcelona Jo han Cruijff opzoeken om van hem een definitieve beslissing te horen over het al dan niet meespelen van de Barcelona-ster tijdens de WK in Argentinië. Dat bericht circuleert hardnekkig in de kring van de voetbalclub Barcelona. Bij deze club weet men echter ook te melden dat Johan Cruijff er nog weinig heil in ziet om nu reeds een beslissend gesprek te hebben met Happel en Hogewoning over Argen tinië. Een 15-jange Jongen uit Houston wordt gearresteerd op verdenking van moord op twee broers uit zijn buurt. Eén slachtoffer was gecastreerd, neergestoken en onthoofdvan de ander is het lijk nooit gevonden. Drie jaar later is de dadervrij. Reden te jong om te zwaar gestraft te worden In Amerika amuseren groepen tieners zich de laatste tijd met root, moord, plundering en verkrachting En waarom ook niet? De Amerikaanse rechtspraak stelt ze toch binnen de kortste keren weer op vrije voeten Eén van de 29 artikelen in HET BESTE van NOVEMBER Toch is Ajax’ selectie op dit moment belachelijk smal. Eén schorsing of blessu re (denk aan het géval-Schrijvers) kan fatale gevolgen hebben. Ivic: „Daarom zegt die 5-0 overwinning tegen WV me ook niet zo veel. Als het eenmaal loopt, dan gaat het wel, maar wat gebeurt er als we per ongeluk achter komen? Dat gevaar dreigt ook tegen Levski nog steeds. Want ondanks het feit dat onze uitgangspositie vrij riant is - een overwinning met 2-1 in de uitwedstrijd in Sofia - zijn we er nog lang niet”. Niettemin heeft Michels zorgen: „We maken veel te weinig doelpunten. Op de topscorerslijst van Spanje komen we nauwelijks voor. Kempus, die Argentijn van Valencia, staat nummer één met 10 treffers, maar onze topscorer is Zuviria met 4 doelpunten en daarbij zijn er dan nog die twee penalty’s van zondag tegen Las Palmas. Asensi heeft er drie ge scoord. Heredia, Neeskens en Cruijff ieder twee. In acht wedstrijden hebben we nu een doelsaldo van 13-2, maar dat is geflatteerd door die 5-0-zege op Las Palmas”. Neeskens is het er niet hele maal mee eens: „Vorig seizoen hadden we na acht wedstrijden zo ongeveer 20 doelpunten gemaakt, maar we hadden er toen veel meer tegen. We stonden toen ook niet aan de leiding. De tactiek van Barcelona is veranderd. We spelen ver standiger. Ook in de thuiswedstrijden gaan we niet meer met soms zeven spe lers tegelijk in de aanval zoals vorig seizoen nog. We durven nu ook voor eigen publiek wel met een dubbele libe ro te spelen als dat nodig is. Met die instelling brengen we bet verder”. BERGEN. FC Twente kan morgen avond, in de Europese bekerreturn tegen ‘SK Brann, aantreden in de momenteel sterkste samenstelling. Dit betekent dat Harry Bruggink. die afgelopen zaterdag avond tegen FC Den Haag als voorstopper fungeerde, zijn plaats moet afstaan aan Niels Overweg, die gistermiddag weer heeft deelgenomen aan de training. Welis waar is de blessure van Overweg nog steeds niet genezen, „maar in principe mag je ervan uitgaan dat hij zal spelen", aldus trainer Spitz Kohn. „De definitieve beslissing laat ik echter over aan de dokter”. SANTIAGO (AFP). Drie achtereenvolgende nederlagen hebben Ferenc Puskas zijn baantje gekost als trainer van de Chileense eerste divisieclub Colo Colo. Hij werd maandag ontslagen nadat Colo Colo een dag eerder met 2-3 had verloren van het onderaan staande Antofagasta. Door deze nederlaag viel Colo Colo terug naar de vierde plaats op de ranglijst. eerd 246,00 5 6,35 0 5,70 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Jan Everse en Simon Tahamata hebben van de Europese Voetbal Unie (UEFA) een boeking gekregen voor hun overtredingen tijdens de uitwedstrijd tegen de Bulgaarse kampioen Levski Spartak Sofia in het toernooi om Europa-Cup-1. Gezien het betrekkelijk onschuldige karakter van de overtredingen waarvoor de beide Ajacieden werden genoteerd, is dat natuurlijk niet zo opzienbarend, maar toch heeft Ajax-trainer Tomislav Ivic de afgelopen periode behoorlijk in zijn rats gezeten dat zijn toch al gedecimeerde selectie voor de tweede confrontatie met de Bulgaren nog verder zou worden uitgedund. ax

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19