hekelt Dreiging Sovjet-Unie in Belgrado: TOERTSJIN IN NEDERLAND Britse resident koel ontvangen Onzekerheid over effect wapen-embargo Zuid-Afrika Marokko Schoolstaking Zuid-Afrika Terroristen mogen weer contact hebben SALT-o verleg opgeschort Juristen overleggen over bescherming kernmateriaal groot door diefstallen van kleine hoeveel heden nucleair materiaal uit opslagplaat sen en fabrieken in de Verenigde Staten en andere Westerse landen. Voor het vervaar digen van een „ruwe” kernbom is maar een paar kilogram plutonium nodig. 9 9 99 dinsdag REVOLUTIE OKTOBER Door Patriottisch Front Rhodesië NABOKOV In West-Duitsland: In Verkiezingsfonds van Carter in opspraak ing Ai eer ?rd ian dst en’ ien tart Invoer lers rus Verhoging door Nico Scheepmaker DAR ES SALAAM/SALISBU- RY. (Reuter) De Britse veld maarschalk Lord Carver, door Londen aangewezen als resident- commissaris voor Rhodesië gedu rende de overgangsperiode, heeft gisteren een koele ontvangst ge kregen van de leiders van het Pa triottisch Front in Dar Es Salaam. Carver, en de Indiase generaal Prem Chand, die een VN-vredes macht in Rhodesië zou moeten leiden, spraken in de Tanzaniaan- se hoofdstad een uur met Robert Moegabe en Joshua Nkomo, de leiders van het Patriottisch Front. NEW YORK (UPI). Vier miljoen blanken in Zuid-Afrika worden geconfronteerd met toenemende vijandigheid langs hun noordelijke grens en met een toenemende verbeten oppositie van de 19 miljoen zwarten binnen de grenzen. Ze hebben echter een krachtige strijd macht opgebouwd om hun land en hun belangen te beschermen. WENEN (ANP). Rechtsge leerden uit veertig landen zijn in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen begonnen met het opstellen van internationale regels die beogen te voorkomen dat plutonium, ura nium en andere nucleaire grond stoffen in handen van onbevoeg den vallen. Men wil het met name voor kleine landen moeilijk ma ken langs clandestiene paden in het bezit te komen van grondstof fen waarmee zij kernwapens zou den kunnen produceren. iV 1 F «v oF BINNEN- EN BUITENLAND uijfcl Conferentie kan mislukken door De Russische dissident Valentin Toertsjin arriveerde gisteravond met zijn Gisteren, op maandag 31 oktober 1977, stond er een foto in de Volkskrant met als bijschrift: „Op het Rode Plein in Moskou hebben het afgelopen weekeinde de com munistische jongeren een grote manifesta tie gehouden ter herdenking van de zestig ste verjaardag van de Oktober Revolutie’*. Nu zit u (hoop ik) alleen nog met het probleem waarom een op 7 november uit gebroken revolutie in de hele wereld naam heeft weten te maken als de Oktober Revo lutie. Het is met zo’n datum immers niet als met meikersen, die ook wel eens in april of juni rijp worden. Simpel gezegd komt het hierop neer, dat de Oktober Revolutie zo wel op de 25e oktober als op de 7e novem ber uitbrak, alleen was er in het eerste geval sprake van de „oude stijl” en in het tweede geval van de „nieuwe stijl”. Wat is dat nu weer, vraagt u geïrriteerd? Het heeft te maken met het verschil tussen de oude Juliaanse kalender en de Gregori aanse kalender. De Juliaanse kalender werd in 46 vóór Christus door Julius Cae sar ingevoerd, met als bijkomende bijzon derheid dat het begin van het jaar op 1 januari werd gesteld. Da’s logisch hè, zult u wellicht uitroepen, maar daarvóór was maart steeds de eerste maand geweest. Vandaar de namen „september” (zevende maand), „oktober” (achtste maand), „no vember” (negende maand), en „december” (tiende maand). „De jaren 1700 en 1800 waren volgens de Gregoriaanse regels geen schrikkelja-l ren (zoals 1600, omdat dat door 400 gedeeld kon worden); daardoor werd het verschill tussen de twee kalenders in elk van dezel jaren met een dag vergroot, en van 1700 toil 1800 op elf dagen gebracht, van 1800 ton 1900 op twaalf dagen, en van 1900 tot 1911 op dertien dagen. Midden juli in Rusland was daardoor elders eind juli, terwijl 13 januari 1799 en 13 januari 1800 in hei grootste deel van de wereld samenvielen met nieuwjaarsdag in Rusland”. Maar daar gaat het nu niet om, het gaat om de vraag waarom de oktoberrevolutie op 7 november begon. Als antwoord hier op heb ik uit het Engels de uitleg voor u vertaald zoals die door de Russisch-Ameri- kaanse, dit jaar overleden schrijver Vladi mir Nabokov in deel 2 van zijn studie over „Eugene Onegin” van Poesjkin wordt ge schreven: „De Juliaanse kalender (Oude Stijl), geïntroduceerd in 46 voor Christus door Julius Caesar en overgenomen door het Eerste Concilie van Nicaea in het jaar 325, werd in Rusland gebruikt tot aan de Revo lutie van 1917. De Gregoriaanse kalender (Nieuwe Stijl), die op het ogenblik alge meen gebruikt wordt, werd in 1582 door Paus Gregorius XHI ingevoerd. De datum 5 oktober 1582 werd 15 oktober 1582 genoemd; op die manier liet men tien da gen vervallen. In Groot-Brittannië echter duurde de Oude Stijl tot 1752, toen men, in september, elf dagen liet vervallen”. ekse jiste- i die ver- t. De split- roor- aan- tna- Air lan- aan De noodzaak om tot internationale af spraken te komen is de laatste tijd ver in heel Zuid-Afrika staken ongeveer 300.000 leerlingen, uit protest tegen het volgens hen inferieure „Bantoe” onder wijssysteem. De schoolstaking begon in augustus van dit jaar in Soweto, toen ruim 27.000 leerlingen hun scholen verlieten uit protest tegen deze discriminatie in het onderwijs. Vorige week strooide het departement voor het Bantoe-onderwijs pamfletten uit boven de zwarte woonsteden van Johan nesburg en Pretoria, waarin de leerlingen werden gewaarschuwd maandag 31 okto ber weer aan het werk te gaan, daar zij anders het academisch jaar moesten over doen. Ook vorig jaar moesten veel zwarte scholieren het schooljaar overdoen na vijf maanden van ernstige ongeregeldheden in Soweto en andere zwarte woonsteden. Ruim 600 jongeren kwamen in die periode om het leven. Een belangrijk onderdeel van het stuk waaraan op het hoofdkantoor van het In ternationaal Bureau voor Atoomenergie jaar gekost van hard werken, het werk van ministers, diplomaten en duizenden men sen, om te komen waar we nu zijn. Maar de Tweede Wereldoorlog heeft ons getoond dat een patrouille van maar drie soldaten een brug kan vernietigen”, aldus, volgens Sedov, Vorontsov. Met „drie soldaten” doelde hij blijkbaar op de Fransen, Candadezen en Britten die eerder scherpe kritiek hebben geuit op wat zij noemden schending van de mensen rechten in de Sovjet-Unie. NEW YORK. (AFP) Het Amerikaanse ministerie van Justitie stelt op het ogen blik een diepgaand onderzoek in naar beweringen dat een Amerikaanse zaken man uit Atlanta, die was veroordeeld wegens een zaak met pornografische ge schriften, zou hebben getracht vrij te ko men door giften tot een totaal bedrag van 400.000 dollar beschikbaar te stellen voor de verkiezingscampagne van Jimmy Car ter in 1976, zo meldt Newsweek. Vooral Bert Lance, Carters voormalige begrotingsdirecteur en Andrew Young, af gevaardigde van de VS bij de Verenigde Naties, zouden zich hebben ingespannen voor de zakenman. pen maanden met de ont voering van Schleyer als laatste klapstuk. Alle Westduitse kran ten zullen gratis een hele pagina beschikbaar stel len voor een opsporings- advertentie voor 16 ver dachten van terrorisme. (IAEA) in Wenen wordt gewerkt is de internationale samenwerking bij het op sporen van verloren gegaan of ontvreemd nucleair materiaal en de bescherming daarvan tijdens vervoer en opslag. Op een vraag of de verklaring als ernsti ge dreiging moet worden opgevat, ant woordde Sedov: „De kwestie van uiteen vallen van de conferentie is voor de eerste keer ter sprake gekomen”. Zwitserland heeft gisteren op de toet singsconferentie in Belgrado een voorstel ingediend waarin betere arbeidsomstan- digheiden worden bedongen voor de jour nalisten uit de deelnemende landen. De Zwitserse delegatie stelde voor om in de eindverklaring van de conferentie een be paling op te nemen die voorziet in een vergadering van deskundigen op het ge bied van de arbeidsomstandigheden van journalisten en de verspreiding van infor matie en het opstellen van een conventie. Deze conventie zou volgens de Zwitserse afvaardiging betrekking moeten hebben op de journalisten van alle informatie- media uit de deelnemende landen, onge acht of zij slechts een kort bezoek brengen of dat zij permanent zijn gestationeerd in een van de 35 landen die het akkoord van Helsinki hebben ondertekend. Het Zwitserse voorstel voorziet onder meer in in- en uitreisvisa’s, gekoppeld aan bepaalde uitreikdata en de mogelijkheid van beroep als een visa wordt geweigerd. Tevens zouden volgens de conventie visa’s moeten worden verstrekt voor langere pe- riode’s en voor een onbepaald aantal rei zen. Volgens de conventie is het ook verbo den om vooraf voorwaarden aan het uit reiken van een visum te verbinden. Het overleg zal naar schatting twee weken duren en waarschijnlijk zullen daarna nog verscheidene besprekingen nodig zijn om tot een afgerond geheel te Carver had ook een gesprek met presi dent Julius Nyerere van Tanzania. Er staan ook bezoeken aan Loesaka en Salis bury op zijn programma. komen. Men verwacht dat zulks nog wel tot september 1978 zal gaan duren. lonisatiecommissie van de VN, wordt de omvang van de Zuidafrikaanse strijd krachten als volgt aangegeven: leger 38000 man, luchtmacht 8500, marine 5000 en militie (reserve-eenheden) 173.500. In het rapport van de dekolonisatiecom- missie heet het dat blijkens de publikatie „The Military Balance” Zuid-Afrika zijn „verdedigingsmacht heeft uitgebreid met 23/100 man, waardoor de totale sterkte op 225.000 man is gekomen, oftewel het dub bele van de sterkte in 1973. „Rekening houdend met de paramilitaire comman do’s, die van 75.000 op 90.000 man werden gebracht en de Zuidafrikaanse politie, die in omvang toenam tot 53.000 man (34.000 man geregelde eenheden en 19.000 reser visten) was het totale potentieel aan be schikbare militaire mankracht in 1976 on geveer 368.000 man. Van het totale aantal manschappen in de strijdkrachten waren, met uitzondering van de helft van de geregelde politie-een- heden (17.000 man) en 2 percent van de permanente macht, naar schatting 350.000 man blanken. Aangezien de potentiële groep blanke mannen van „militaire leef tijd” slechts ruim een miljoen bedraagt, lijkt het erop dat in 1976 ongeveer een op de drie van de dienstplichtige mannelijke bevolking direct betrokken was bij de mili taire sterkte.” Sinds november vorig jaar overweegt Zuid-Afrika een verdere versterking van zijn militaire apparaat in het licht van nadelige politieke ontwikkelingen. Om dit apparaat uit te breiden moet het op grote schaal importeren. „Hoewel binnenlandse wapenfabrikanten nu voor ongeveer 60 percent van het benodigde militaire mate rieel kunnen leveren,” zo zegt het VN- rapport, „worden belangrijke stukken zo- LONDEN (AFP). „Amnesty Interna tional”, de organisatie voor de verdedi ging van politieke gevangenen, heeft gis teren de bestraffing gehekeld, die in Ma rokko wordt toegepast tegen opposanten van het bewind van koning Hassan de Tweede. als corvetten en onderzeeboten van buiten landse bronnen verkregen, terwijl militai re vliegtuigen in toenemende mate onder licentie in het land worden geproduceerd of geassembleerd.” voor aken leen- ijzen igeu- allen jezet icht- mijl Ro- uim itge- iden van ïelte 1000 oor- i. De side- arde ben. aeli- iste- De eco- :gen !TW tten was uch- jnen irijk rs in e re- pre- i. De pres agen aan ip 17 met i het kele een :aire e de per- >litie d. Wes- ge- den- illen van ‘kos- :aart vele Toen in de Sovjet-Unie na de Oktobe Revolutie de Juliaanse kalender werd ven vangen door de Gregoriaanse, moest eej grote voorsprong voorwaarts van 13 dage] worden gemaakt, waardoor 25 oktober (dl dag waarop volgens de oude kalender dl revolutie begon) voortaan 25 plus 13 is I november werd. De naam „Oktober RevJ lutie” kon echter niet meer worden ingl ruild voor „November Revolutie”, dus zl doendeI drie twee voor De van cur- met akos- dat elen een gow nin- 1 en ;gen JOHANNESBURG. (AP) Leerlingen van middelbare en lagere scholen van de zwarte woonstad Soweto hebben gisteren een ultimatum van de Zuidafrikaanse re gering om die dag naar de schoolbanken terug te keren naast zich neergelegd. De ruim 87.000 scholieren zullen nu naar alle waarschijnlijkheid het schooljaar moeten overdoen. inse ter .aan i de Itijd inu- .000 r de r de 1 en Volgens genoemde bronnen blijft Mos kou erop staan dat „vreedzame” kernex plosies buiten een verdrag over het hou den van kernproeven dienen te blijven. Washington en Londen zijn van mening dat ook deze proeven in een verdrag moe ten worden opgenomen, omdat zij niet verschillen van proeven voor militaire doeleinden. De huidige onderhandelingsronde be gon 3 oktober. Volgens diplomatieke krin gen gaan de partijen eind van deze week voor ongeveer een maand uit elkaar. Een woordvoerder van de Rhodesische nationalisten liet weten dat het front niet akkoord gaat met een residentscommissa- ris zoals omschreven in de Brits-Ameri- kaanse voorstellen. Volgens die voorstel len „heeft Carver bevoegdheden die niemand op deze aarde ooit gehad heeft”, zei Nkomo na afloop van het gesprek, terwijl Carver onbewogen luisterde. Het Front erkent Carver alleen als een „verte genwoordiger van de Britse regering”. Moegabe en Nkomo willen alleen instem men met een bestand in Rhodesië als de details van de machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid zijn geregeld. GENÈVE (ÜPI). De Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie en het Verenigd Ko ninkrijk zijn er in Genève nog niet in geslaagd overeenstemming te bereiken o- ver een aanvullend kernstopverdrag. Zij zullen in december hun gespreksronde voortzetten, zo hebben goedingelichte di plomaten gisteren in Geneve gezegd. Daarnaast zijn de Zuidafrikanen afhan kelijk van de invoer van onderdelen voor het bestaande militaire materieel. Uit Zuidafrikaanse berichten kan worden op gemaakt dat Israel en Frankrijk ’s lands voornaamste leverahciers zijn. Het land vervaardigt alles wat het nodig heeft voor de binnenlandse veiligheid, maar tevens ook, onder licentie van Frankrijk, Alouet- te-helikopters en Mirage-gevechtsvliegtui- gen. De zwarte Afrikanen maken zich in toe nemende mate bezorgd om de Zuidafri kaanse ontwikkeling van een kernpotenti- eel en eisen dat een eventuele samenwer king op dit gebied onder het verplichte wapen-embargo valt. Het VN-rapport merkt hierover op dat Zuid-Afrika zich niet heeft aangesloten bij het verdrag te gen de verspreiding van kernwapens. In 1976, zo wordt gesteld, sloot Zuid-Afrika een transactie van 1 miljard dollar met een Frans consortium voor de bouw van twee grote kernreactoren bij Koeberg, 40 km van Kaapstad, die als nevenprodukt meer dan 400 kilo plutonium kunnen produce ren, genoeg om 1000 atoombommen te maken van het type dat in de Tweede Wereldoorlog op Nagasaki werd gegooid. VN-deskundigen menen dat het moeilijk te voorspellen is in hoeverre een wapen embargo de Zuidafrikanen pijn kan doen. De doelmatigheid ervan, zo zeggen zij, zal afhangen van de mate waarin het kan worden afgedwongen. De ambassa deur van Saoedi-Arabië, Jamil Baroodi, was skeptisch gestemd tijdens het debat in de Veiligheidsraad. „Het wapen-embargo zal niet werken, zo meende hij, omdat er altijd ontduiking zal blijven.” In deze nieuwe toestand heeft Vorster geleidelijk zijn defensie-uitgaven ver hoogd. Volgens cijfers van de Verenigde Naties stegen ze van 414 miljoen dollar in 1972 naar 1,5 miljard dollar in 1976. In het jongste overzicht van de militaire kracht van_Zuid-Afrika, opgesteld door de deko- Basisstuk van de nu begonnen conferen tie is een ontwerp dat de Amerikaanse regering in juni van dit jaar heeft opge steld als onderdeel van haar streven naar vermindering van het risico van het ver spreiden van kernwapens. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en een flink aantal andere landen spraken in het in 1968 gesloten zogeheten „non- proliferatieverdrag” af dat zij alles zouden doen om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Het verdrag heeft echter verscheidene mazen open gelaten waar door het mogelijk is toch aan plutonium en uranium te komen, zogenaamd voor vreedzaam gebruik. „Wij zijn hier om een brug te bouwen van samenwerking, veiligheid en vriendschap. Het is heel moeilijk om een brug te bouwen. Het heeft ons meer dan 10 Zullen zij in staat zijn een wapen-embar go dat de wereld hun oplegt te overleven? Kunnen zij hun minderheidsbewind hand haven, zelfs als het gehele Westen hun de rug toekeert? Een objectief antwoord daarop is moeilijk te geven, maar de Afri kaners zijn vastbesloten vol te houden, geïsoleerd of niet. Premier John Vorster zegt in een recent interview met het Ameri kaanse weekblad Newsweek dat zijn land alle sancties kan overleven die de Verenig de Naties menen te moeten opleggen. „Ik zou een dwaas zijn te stellen dat het niet uitmaakt of dat het geen pijn zal doen,” zo stelt hij desgevraagd. „Maar het zal zeker geen doodslag betekenen.” In het verleden hebben de Zuidafrika nen veel ingevoerd om hun militaire appa raat op te bouwen ongeveer 1,1 miljard dollar aan wapens tussen 1965 en 1975. Na de ineenstorting van het Portugese koloni ale rijk in 1974 verloor Zuid-Afrika zijn beschermende linie in het noorden die gevormd werd door het Portugese Angola en Mozambique en het door blanken gere geerde Rhodesië. Angola en Mozambique werden onafhankelijke socialistische sta ten die steun verlenen aan het streven van de Zuidafrikaanse zwarten naar meerder- heidsbewind en de situatie in Rhodesië werd wankel. Amnesty beschuldigt Marokko ervan, geweldloze politieke activiteit te straffen met zware gevangenisstraffen en zelfs met de doodstraf. De organisatie geeft ook voorbeelden van marteling van politieke gevangenen en van onrechtvaardige von nissen. Volgens Amnesty zitten meer dan 200 mensen in Marokko in gevangenissen we gens politieke activiteit. Bovendien wor den enkele honderden mensen in het ge heim gevangengehouden omdat zij beho ren tot linkse groeperingen of omdat zij etnische banden hebben met het voormali ge gebied van de Spaanse Sahara. ue rtussiscne aisstaent va ten tin Toertsjin arriveerde gisteravond met zijn vrouw en twee zoons voor een verblijf van ruim een week in Nederland op Schiphol. Toertsjin, een computerspecialist, was voorzitter van de af deling Moskou van Amnesty International. Hij deed na zijn aankomst op Schiphol een beroep op de westerse landen om tijdens de momenteel aan de gang zijnde conferentie van Belgrado een harder standpunt in te nemen tegen de Sovjet-Unie inzake de mensenrechten. Dit verbaasde me enigszins. Het afgelo pen weekeinde was het 29 oktober (zater dag) of 30 oktober (zondag), maar dat zijn niet „de” data waarop de Grote Oktober Revolutie herdacht pleegt te worden. De Oktober Revolutie begon immers, zoals de naam al aangeeft, op 7 november 1917, toen het partijbestuur van de bolsjeviki het besluit tot de gewapende opstand nam. Op 7 november aanstaande zal het dus precies zestig jaar geleden zijn dat de Oktober Revolutie begon. Vandaar waar schijnlijk de haast waarmee de Moskouse jongeren aan het herdenken zijn geslagen: 60 jaar is een afgerond getal, de feestelijk heden zullen daarom sterk worden opge voerd, dus als je er nog aan te pas wilt komen moet je zorgen er vroeg bij te zijn. Om ongeveer dezelfde redenen arriveert Sinterklaas tegenwoordig al vroeg in no vember in Nederland, zodat we de vreug devolle taferelen zoveel mogelijk kunnen spreiden BONN. (AP) De Westduitse minister van Justitie heeft gisteren bevestigd dat de ruim 70 gevangen gehouden ter roristen weer contact met elkaar en met hun advocaten op mogen nemen. Deze is opgesteld door de federale recherche. Een pagina in de „Bild Zei- tung” kost anders 186.000 mark, in Die Welt 23.000 mark en in de Frankfurter Allgemeine Zeitung 29.000 mark. Begin oktober waren deze gedetineerden in isoleercellen geplaatst op grond van een terro ristenregeling die op 30 september van kracht werd. Deze was in snel treinvaart door het de aanvallen op mensenrechten BELGRADO (UPI). De Sovjet-Unie waarschuwde gisteren dat voortduring van westelijke aanvallen op de mensen rechten in de Sovjet-Unie de conferentie zouden kunnen laten mislukken. Sovjet-afgevaardigde Vorontsov be schuldigde Frankrijk, Engeland en Cana da van het afleggen van „zeer harde ver klaringen” die „tegen één land waren ge richt”, aldus woordvoerder Sedov. „Als deze aanvallen voortduren, zou de confe rentie uiteen kunnen vallen”. Westduitse parlement goedgekeurd. In de regeling werd het de deelstaten toegestaan om van terroristische ak- tiviteiten verdachte of veroordeelde personen in een „noodsituatie” in geïsoleerde gevangen schap op te sluiten. Dit hield onder meer in dat de gevangenen geen con tact met de buitenwereld of met elkaar mochten hebben. De wet was het gevolg van verscheidene terroristische geweldda digheden van de afgelo-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3