Stilte rond Hl zaak-Caransa IN duurt voort Opvallend verlies voor partij van Eddy Bruma Ex-CIA-directeur wil Staat voor bijna zeven ton op A f Pond sterling in de lift Vakbonden willen tijd winnen voor Ten Horn ’1 Damiate Pers VS niet langer in internationale arbeidsorganisatie Boete voor oorlogsinvalide zich niet verdedigen Een spaarder kan in principe drie kanten op IJmuider Courant De Amro Bank is er voor alle spaarders. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. Niet vastzetten. Valse getuigenis over Chili Felle kritiek op NOM Tet 1 7 Voedingsbonden FNV: Directie van Heidemij moet weg Schoonvader prinses Margriet overleden F X - 19 7 7 NOVEMBER DINSDAG 1 BINNEN- EN BUITENLAND 4 DIN (Van onze correspondent) f I ZUTPHEN. Een geldboete van 15.000 gulden eiste officier van justitie mr. P. Cremers giste ren voor de Zutphense rechtbank Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z’n Plus- rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of yo/ V lol. ren. ach dat fabi ger: wat sch NV ker ont sch slat I 4 tegen een 57-jarige zwaar invalide en geestelijk gestoorde man uit Hengelo. De verdachte die vastge bonden op een brancard hij mist beide benen en een arm even de rechtszaal werd bin- Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z’n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot 00/ O /o Él (Vervolg van pag. 1) De vernieuwing in politiek-Suriname heeft het helemaal niet ge haald. Drie partijen hebben zich daar in de verkiezingsstrijd erg sterk voor gemaakt: de Volkspartij van de arts Lie Pauw Sam (met een enthousiaste steun van de Surinaamse Nederlanders, vooral in Am sterdam),. de Progressieve Arbeiders- en Landbouwers Unie (PALU) en het min of meer communistisch gerichte Derde Blok. nengebracht, hoefde slechts zijn naam, leeftijd en woonplaats te vertellen en werd toen weer weg geleid naar de psychiatrische in richting waar hij momenteel wordt verpleegd. 1. Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, ot het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van Politieke vernieuwing in Suriname haalde het niet 0,70 George Meany, de invloedrijke leider van de vakbond AFL-CIO, en de Amerikaanse Kamer van Koophandel hadden sterke druk op Carter uitgeoefend zich uit de ILO terug te trekken, omdat naar hun mening deze VN-organisatie de laatste jaren sterk wordt gedo mineerd door communistische sta ten en landen van de Derde Wereld die arbeidsrechten negeren. De beslissing van Carter vormt een nederlaag voor minister van De internationale arbeidsorgani satie, de oudste instelling van de Verenigde Naties met hoofdkwar tier in Genève, bestaat uit gedele geerden van regeringen, werkne mers en werkgevers uit 135 lan den. Ze werd opgericht in 1919, bij Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, die meende dat Washington zijn lidmaatschap nog met een jaar had moeten verlengen. Zijn colle ga van Arbeid, Ray Marshall, had echter terugtrekking aanbevolen. Met een totale opkomst die ongeveer rond de 70 percent schommelde, hebben deze eerste verkiezingen in zelfstandig Su riname ook geen speciaal effect van poli tiek zelfbewustzijn gehad, zoals in bepaal de kringen toch wel was verwacht en ge suggereerd. De Surinaamse kiezer heeft in George Meany heeft vaak ge klaagd dat de vertegenwoordigers van werknemers uit communisti- Deze weigering, die hij met het Amerikaanse mi- Verdachte noemt zichzelf oorlogsinvali de. Hij zou in de mei-dagen van 1940 ern stig gewond zijn geraakt. De waarheid is dat hij in 1939 als dienstplichtige onder de wapenen werd geroepen en in 1943 werd afgekeurd wegens een hersenaandoening. Hij werd toen rechthebbend op een ver goeding van medische verzorging van het departement van defensie omdat aangeno men werd dat zijn hersenaandoening, die hij bij zijn in diensttreding al moet hebben gehad, was verergerd. Bovendien werden na de oorlog zijn beide benen en een arm geamputeerd. De rekeningen van de beno digde verbandmiddelen die hij van detail listen betrok, werden door het departe ment vergoed. Dat duurde totdat men op een bepaalde dag tot de conclusie kwam dat er in eigen magazijnen daarvan ook voldoende voor raden waren. Het quantum van de ver strekte middelen werd vastgesteld doch de man slaagde erin die hoeveelheden in de loop der tijden enorm te verhogen. Bij de ontdekking van die oplichting liet de mare chaussee ,20 ton aan verbandmiddelen uit zijn huis verwijderen, terwijl bovendien bleek dat hij grote voorraden had doorver kocht ver onder de prijs aan enkele Haagse opkopers. In Frankfurt bedroeg de koers van het pond aan het eind van de dag 4,15 D-mark. Dat betekent dat de hoogste koers van de laatste achteneenhalve maand. In Zürich steeg de koers van 3,9859 Zwitserse frank op vrijdag tot 4,1140 gistermiddag laat. In New York werd voor het pond een koers van 1,8455 dollar genoteerd. Dat is ruim zes procent hoger dan'de slotnotering van vrijdag. „Noodzakelijke verbeteringen in de lei ding van de onderneming worden op de lange baan geschoven. Krampachtig vast houden aan de eigen posities wordt door de directieleden blijkbaar belangrijker ge vonden dan het gezond maken van de Heidemij”, schrijven de Voedingsbonden FNV deze week/in hun bondsbladen. De Voedingsbonden FNV vinden het waanzin dat de wildgroei in de leiding nog niet is weggesneden. „Nu alweer een jaar geleden kwam het adviesbureau GITP bij de directie met het advies maar op te krassen wegens onbekwaamheid. Van de zeven directeuren die moeten verdwijnen, lopen er nog vijf rond. Van de afgetreden directieleden staat er nog steeds een op de loonlijst”, zeggen de Voedingsbonden. (Van onze redactie economie DEN HAAG. De Voedingsbonden FNV beschuldigen de directie van de Ne derlandse Heidemaatschappij ervan geen beleid te voeren, waardoor de belangen van 6000 werknemers in gevaar komen. De rode auto, waarin Caransa in de nacht van donderdag op vrijdag door een onbekend aantal mannen is ontvoerd, is ook nog niet gevonden. De Amsterdamse politie beschouwt deze tips echter als waardeloos, al worden ze wel allemaal nagegaan. Elke auto die van uit de burgerij als verdacht wordt gemeld, wordt aangehouden. Eenmaal werd zelfs een Westduitse auto klemgereden. Bij con trole bleek het echter te gaan om een echtpaar, waarvan de vrouw een abortus kliniek had bezocht. DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr H. C van der Mije AMSTERDAM (Reuter). Op de be langrijke wisselmarkten is de koers van het pond sterling gisteren gestegen. Dat was een gevolg van de mededeling van de Britse centrale bank dat zij de koersstij ging van het pond ten opzichte van de dollar niet meer zo sterk zal afremmen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het blijft stil rond de ontvoering van de Amsterdamse zaken man en miljonair Maurits Caransa. Voor zover bij de Amsterdamse politie bekend is, hebben de ontvoerders nog steeds niets van zich laten horen. Het rechercheonder zoek heeft ook nog geen enkel aankno pingspunt opgeleverd. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning V] van lenc tal verj wor per Hei als Ho< mai lani Me teem drin; nets geho hadc zieni prob het Maa zijn, kenj Ovei al an Nooi beke het i Veis (025: Ti. com: heef gepc staa lid 7 met nodi kum bij e nem raai geer logii bev< kan H als ziet „M ach nel ten T< van van NV’ wer bim har led« zou met dlr< wo< hor ren eer dai na ge: gel mc wa de twi me jor lie] me lijs de eei vei f 13,90 40,- 53,- f 157,30 203,- Als je de resultaten na de telling van de stembus bekijkt, misschien zelfs niet eens van alle activisten die tot op het laatste moment bijzonder hard voor de campag nes hebben gewerkt. Terwijl er in de binnenstad van Parama ribo vannacht op enkele plaatsen kleine brandjes woedden, zaten de lijsttrekkers en hun trouwste aanhangers volkomen verslagen en uitgeput in de verkiezings- De Noordelijke Ontwikkelings Maat schappij (NOM) had meer moeite moeten doen om de sluiting van Ten Horn te voorkomen. Men heeft gewoon zitten sla pen. In plaats van te zoeken naar mogelijk heden om het bedrijf te redden, werd naar argumenten gezocht om de poort dicht te kunnen doen. Dit is een asociaal beleid. Deze felle kritiek levert NW-bestuurder Jan Cuperus op de rol die de NOM als belangrijkste aandeelhouders (42 procent) bij Ten Hom heeft gespeeld. De werknemers van Ten Horn gingen gisteren zoals gemeld samen met de vak bonden tot bezetting van het bedrijf over. de ondertekening van het Verdrag van Versailles aan het einde van de Eerste Wereldoorlog, als een forum voor arbeiders dat zich richt op lonen en arbeidsomstan digheden. Ze stelt sociale „nor men”, conventies en aanbevelin gen op die de lidstaten in <hun sociale wetgeving moeten inte greren. De drie partijen verkondigden een af braak van de gevestigde orde in het land, die volgens hen ook in de toekomst met een grootscheepse ontwikkelingshulp van Nederland de zaken zal laten zoals ze zijn. Ze waren scherp uit op een ombuiging van de economische en sociale ontwikkeling van het land, met grote nadruk op projec ten op kleine schaal. Ze hebben echter niet het vertrouwen gekregen van de kiezers. Ondanks zijn handicaps heeft de ver dachte kans gezien de Staat der Nederlan den in enkele jaren tijds op te lichten voor bijna 7 ton aan verstrekt verband-, genees middelen en geld. Die kreeg hij van enkele drogisten en een groothandelaar die sterk onder invloed van de verdachte stonden, die bekend stond als een zeer dominerende figuur. Bovendien schermde hij met een „liefdadige instelling” en met brieven van een Belgische nonnencongregatie waar aan hij veel verband schonk. sche landen in feite regeringsver tegenwoordigers zijn. De voorzit ter van de Amerikaanse Kamer van Koophandel, Richard Lesher, merkte onlangs nog op dat een commissie van de ILO na onder zoek constateerde dat communisti sche staten en landen van de Der de Wereld de mensenrechten schenden, maar deze landen sla gen er altijd weer in die bevindin gen van de hand te wijzen. Volgens hem is er sprake van een „flagran- Inmiddels blijven nog steeds telefoni sche eisen bij kranten binnenkomen. Alle houden het op vrijlating van de in Neder land gevangen gehouden Duitser Knut Folkerts. Dit lid van de Rote Armee Frak- tion wordt beschuldigd van het dood schieten van een Utrechtse politieman. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Alle mogelijkheden om het bedrijf op een gezonde basis voort te zetten, zijn nog niet bekeken, aldus de heer Arnold Riethof van de industriebond NVV. Vol gens hem kan Ten Hom op stoomketelge- bied beslist een behoorlijk marktaandeel krijgen. Ten Hom kan, zo meent de heer Riethof, door de fabricage van kwaliteits- (Van onze redactie binnenland) GORSSEL. In het Gelderse dorp Gorssel is gisteren de heer Pieter van Vollenhoven senior, die vrijdag vrij plotse ling op 79-jarige leeftijd overleed, begra ven. De heer Van Vollenhoven was de schoonvader van prinses Margriet. Onder de vele aanwezigen die afscheid namen van de overledene bevond zich ook konin gin Juliana. 141,50 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 WASHINGTON (AFPZ Reuter). De voormalige directeur van de Ameri kaanse dienst Helms, voor ketels orders krijgen van onder meer Hei- nekens Brouwerijen Nederland, dat bpzig is in de Afrikaanse dochterondernemin gen stoomketels te standaardiseren. De drankenfabrikant wil daarvoor het Veen- damse bedrijf in de arm nemen. (Van onze redactie economie) VEENDAM. De Industriebonden NVV, NKV en CNV willen dat stoomke- telbedrijf Ten Horn in Veendam nog drie maanden de tijd krijgt om orde op zaken te stellen. Met financiële steun van de noordelijke ontwikkelingsmaatschappij (NOM) moet er een goed verkoopapparaat worden opgezet. Tegelijk moeten de on- derhandelingen met onder meer Engelse stoomketelfabrikanten worden voortge zet. Er moet een nieuwe partner worden gezocht. De bonden vinden het grote on zin om nu een faillissement aan te vragen. nisterie van Justitie was overeengekomen, bete kent dat Helms zich auto matisch schuldig ver klaart. Volgens de wet kan Helms nu een gevan genisstraf krijgen van een maand tot een jaar en een boete van 100 tot 1000 dol lar. De indruk bestaat dat hij slechts tot een boete zal worden veroordeeld. De aanklacht tegen Ri chard Helms luidt dat hij in 1973 voor de Senaats commissie voor de buiten landse betrekkingen valse getuigenis heeft afgelegd over de rol van de CIA in de binnenlandse politiek centra. „De problemen zullen niet worden opgelost”, was het moedeloze commentaar van bijvoorbeeld Derde Blok-aanvoerder Humphry Keerveld. „Vooral niet wanneer er een regering komt met Lachmon”. Maar hij zocht de oorzaak toch ook in de interne verdeeldheid van de kleine partijen. „Wan neer we ons in de toekomst niet geheel politiek willen isoleren, zullen we samen moeten gaan optrekken”. Opvallend was ook de forse nederlaag die de Partij Nationalistische Republiek (PNR) van mr. Eddy Bruma kreeg te ver werken. In het vorige kabinet-Arron had zijn arbeidersfront een sterk overheersen de positie. Eddy Bruma drag van de Surinamers, is niet eenvoudig na te gaan. Tenzij de volledig weggevaag de PNR van Bruma op dat conto moet worden geschreven. Bruma maakte in 1973 deel uit van de NPK-combinatie, die toen een meerder heid van 22 zetels (op een totaal van 39) behaalde. En met vijf zetels in het parle ment en drie ministers in de regering, wist Bruma een stevig stempel te drukken op de poltiek die sinds de verkiezingen van 1973 na de onrust over de toen aan kant geschoven Lachmon, werd gevoerd. Nu Bruma het dit keer na een conflict met de NPK van Arron (die hem tenslotte buiten sloot) op eigen gelegenheid moest probe ren, heeft de kiezer hem kennelijk volledig laten vallen. Amerika is niet het eerste land dat zich uit de ILO terugtrekt. In het verleden gingen negentien landen Washington daarin voor, maar daarvan keerden uiteinde lijk zestien weer in de organisatie terug. De enige landen die de ILO definitief de rug toekeerden zijn Zuid-Afrika (1966), Albanië (1967) en Lesotho (1971). alle opzichten bijzonder traditioneel ge stemd. Of de laatste rel rondom „het (ver meende) miljoenentegoed van minister president Arron op een Surinaamse bank” nog van invloed geweest is op het stemge- J y 7 WASHINGTON (AFP/UPI). Op aanbeveling van vakbondslei ders en industriëlen zullen de Ver enigde Staten zich komende zater dag terug trekken uit de internati onale arbeidsorganisatie ILO. Dit is gisteren in kringen rond het Witte Huis bekendgeworden. De Amerikaanse stap betekent een zware slag voor de arbeidsor ganisatie, aangezien de financiële bijdrage van Washington ongeveer 25 procent van de begroting van de ILO vertegenwoordigt. van Chili. Helms, die hoofd van de CIA was van 1966 tot 1973 en ambassa deur in Iran van ’73 tot ’76, ontkende toen dat de CIA op enigerlei wijze had ge poogd de verkiezing van Salvador Allende tot pre sident van Chili te voorko men. Latere onderzoeken van de CIA toonden aan dat de inlichtingendienst wel degelijk had gepoogd de Chileense verkiezingen te beïvloeden. Allende werd in 1970 tot president van Chili geko zen, maar stierf tijdens een militaire staatsgreep in september 1973 te bespotting van de mensen rechten”. inlichtingen- CIA, Richard heeft gisteren een rechtbank in Washington geweigerd zich te verdedigen tegen de aanklacht dat hij in het verleden valse getui genis heeft afgelegd over de betrokkenheid van de CIA bij de politiek van Chili vóór en tijdens het bewind van Salvador Allende. (ADVERTENTIE) 00

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4