HENK KRUL, BESTUURDER a INDUSTRIEBOND NVV: Alarmering politie wordt vereenvoudigd Honkbalploeg Rooswijk gehuldigd PSP wil samen met PPR-D’66 weer verkiezingen in Uw sperzieboontjes scharrelen met gegrilde kabeljauwmootjes. Samen met PPR Ten behoeve van Santpoort en Velsen-Noord ■'till „Heel klein ventje” „Dooie mus” Dans- en kienavond van ’Fryske Trou’ Oude nummer voor brandalarm vervalt IBBiS „Geen stoer mannetje” 5 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 NOVEMBER DINSDAG 1 Twijfels over houding D’66, maar: WWW ii (Van een onzer verslaggeefsters) Mi (Van een onzer verslaggevers) Dag en nacht „Ik ben geen demagoog” Woelige jaren op z’n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii. Gekookte schelvisrolletjes met J****-^^ peterseliesaus of jjjr gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. VELSEN. „Werken in de vakbeweging doe je niet alleen voor je lol. Er zit een stuk motivatie bij: er moet wat in de wereld verande ren. Het is niet zo gemakkelijk te traceren, maar ik denk dat mijn achtergrond belangrijk was, en de ontdekking op bepaalde leeftijd dat mijn interesse lag in het omgaan met mensen. Toen ik in fabrieken werkte, is daar een ander motief bijgegroeid: interesse gericht op het sociale vlak, de arbeidssituatie. Naar mijn indruk is wat mis is, in deze wereld op de fabrieksterreinen het meest schrijnend.” Henk Krul, districts bestuurder van de Industriebond NW kan heel ernstig kijken. Zijn dagelijkse taak als vakbondswer- ker eist doorlopend zulke ernst. De inzet die bij dit werk nodig is, ontleent hij aan de motivatie die hem eens deed besluiten zijn scheikundèstudie af te breken om de weg van het sociale werk in te slaan. VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen wil het de bewoners van Santpoort en Velsen-Noord mogelijk maken de politie en ongeval lendienst rechtstreeks telefonisch te alarmeren, zonder dat het kenge tal van IJmuiden behoeft te worden gedraaid. Die vereenvoudiging vergt een aanpassing van de telefooninstallatie. De kosten hiervan worden geraamd op tien mille. Daarenboven worden de extra lasten per maand geschat op ƒ700,- Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makreel of makreel in ’t groen. Gebakken schelvisfilet met gember of wijting Doe meer met vis, omdat *t zo lekker is. ■F I v'- ,7 mens gericht op arbeidssituatie IB tüt Henk Krul: 'Ondanks alle drukte, wel zorgen dat je het weekend vrij houdt'. (ADVERTENTIE) het nog aar bij te de len, den de d de ken- foor ;end liets der- <no- „Laat ik mezelf maar eens introduce ren zoals we dat doen aan het begin van een kadercursus van de bond. Ik vertel dan dat ik in Delft ben geboren, in ’46, net na de oorlog dus. Ik was vierde in een gezin waar totaal acht kinderen werden geboren. Mijn vader was een electro- monteur, had dus een laag inkomen. Ik was de eerste van de kinderen die naar de middelbare school mocht: ik werd twaalf in een tijd die dat net mogelijk maakte. Ik deed HBS-B. Ik slaagde erg jong, tja, ik was een heel klein ventje en liep bijvoorbeeld in de vierde klas nog met een korte broek. Omdat mijn eind- lijst allemaal hoge cijfers vertoonde voor de exacte vakken, ging ik ook als eerste studeren. Scheikunde, daar was verder geen discussie over, op de TH. Je Vlak na de Hoogoven-staking in 1973 kwam Kruk in Velsen-Noord. „Als be- drijvenmedewerker, want juist dat werk scholing en begeleiding van de be- drijfsledengroepen interesseerde me: het opbouwproces van de vakbeweging.” Ook in Velsen-Noord belandde Krul in Zo druk, zo opgaand in zijn werk, dat de invloed op zijn privéleven te zwaar wordt: een echtscheiding volgt. Ik was constant aan het werk en kon privé-leven en werk haast niet meer on derscheiden. Daar leer je wel van. Ik moet bij mezelf beperkingen inbrengen. Ik woon nu in Alkmaar samen met mijn vriendin, en ik laat nu het werk geen te grote claim leggen op die relatie. Daarom zorg ik ervoor dat de weekenden vrij zijn, hoe druk het ook is. Je hebt dat ook nodig en ik zoek dan mijn ontspanning in de sport: ik korfbal. Dat vind ik leuk, al van jongs af, en je ontmoet eens andere men sen, het is gezellig en de vakbeweging is dat niet, die is zo serieus”. Dat serieuze overweegt niet bij Henk Krul. Hij kan genoegelijk een borrel drinken, genieten van lekker eten: hij heeft dan ook een stevig lijf. Dat overi gens een klein beetje z’n zwakke punt blijkt te zijn: „Mijn gewicht, 95 kilo, is niet goed. Nu speel ik nog hoog in de competitie, maar volgend jaar moet ik wellicht een stap terug. Ik heb alle voor waarden in me om ongezond te worden: eet graag, lust een borrel, spanning. Maar het lukt me alleen om te vermage ren wanneer het niet druk is en dat gebeurt niet zo vaak”. Met de recente ontwikkelingen bij Hoogovens is die drukte ook niet in te perken. Voor een vakbondsbestuurder „vakbondsleider, die benaming, daar hou ik niet van, mij te demagogisch en ik voel me beslist geen demagoog” bete kent het aaneenlopend vergaderen, niet in de laatste plaats intern. „Voor alle gesprekken zijn voorbereidingen nodig. Ik vertegenwoordig dan 6000 leden, plus 3000 van het NKV, maar alles wat je zegt, wat je doet is niet Henk Krul privé: alles is goed doorgesproken met de kaderle den, de ledenvergadering, elke marsrou te is doorgesproken. Het is wel moeilijk om dat alles organisatorisch te realise ren. Er zijn zoveel vergaderingen, zoveel dingen waar je je oordeel over moet geven en het gebeurt wel dat je pas achteraf verantwoording aflegt, maar gelukkig is tot nu toe alles goedgekeurd”. „Zo is bijvoorbeeld het standpunt van onze bond, waarin gedwongen ontslagen door Hoogovens door ons als onaan vaardbaar is afgewezen, goed doorgedis cussieerd. Je weet wel wat je zegt”. rectie qua intentie wel mee wil werken. Ik heb alleen de indruk dat men er niet in gelooft dat mensen bereid zijn iets in te leveren ten behoeve van collega's, ze zien daar niets in, zijn er huiverig voor en het is ook glad ijs, want het is een nieuw plan, een nieuwe maatschappeijke ont wikkeling. Ik vind: die poging moet je wagen en als ze nee zeggen, wanneer blijkt dat ze gewoon niet willen proberen, dan komen we elkaar wel tegen. Maar daar moet je niet op vooruit lopen”. Tegen stoeprand. Toen een 16-jarige bromfietser uit Beverwijk gisteravond op de Van Riemsdijklaan ter hoogte van de Evert van Dijkstraat even wilde controle ren of z’n achterlicht brandde, raakte hij de macht over het stuur kwijt en knalde tegen de stoeprand. Met letsel aan zijn linkerknie werd de jongen overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis. Dankzij het winnen van twee wedstrij den in de promotiecompetitie zal Roos wijk in het nieuwe seizoen uitkomen in de eerste klasse van de Nederlandse Honk- balbond, afdeling Haarlem. ieze i ze /an- ield, :elfs ?on- een tus- 'oni- Alle der- Inut rak- jod- .1. Dat was in 1969, „De woelige jaren”, aldus Henk Krul, „en ik heb daar actief deelgenomen aan het democratiserings proces: ik kwam daar al met idealisti sche motieven en het onderwijs was ouderwets. Het idee van de mensen rus tig houden, zo werden personeelwerkers nog opgeleid”. Dat was niet de stijl die Henk Krul zich voorstelde. Hij ging in ’71 voor het eerst de praktijk in, tijdens een stage bij de toenmalige metaalbedrijfsbond. Hij had z’n draai gevonden en kreeg al gauw het verzoek in vaste dienst te treden. Dat sloeg hij af, om zijn studie af te kunnen sluiten. Een tweede verzoek om als bedrljvenmedewerker in Hengelo te komen liet hij ook schieten: „Ik was toen getrouwd met een meisje van de academie en zij moest haar studie nog afmaken. Dus ik heb dat niet gedaan en ben later in dienst getreden in Am sterdam.” het irk. de ich ink In ers Hm zan lel de ast- oor ge- de den f de een i, is be- zan Dat i de tij de en. den Ne- een gen en. een zoals hij zegt woelige situatie. Na de staking waren er veel conflicten binnen de bond. Hij kwam er midden in terecht: discussies en ruzies over de werkwijze van de ondernemingsraad, de bedrijfsle- dengroep en de samenwerking met het bestuur. Krul trad in die tijd nog niet zo naar buiten, vertelt hij, maar hij was er dag en nacht druk mee in de weer. De PSP afdeling Velsen zal R. Schoon- dergang als kandidaat voor Provinciale Staten naar voren schuiven. Op de leden vergadering werden drie amendementen op het provinciaal programma opgesteld. Zo wil men in het programma opgenomen zien, dat Hoogovens moet consolideren op zeven miljoen ton staalproductie met alle daaraan verbonden gevolgen, dus geen terreinuitbreiding, noordelijk spoor en uit breiding van de PEN. Hoewel Henk Krul zichzelf uitsluitend als toevallige woordvoerder van de leden ziet, is hij best bereid tot een gesprek: „Misschien ontdek ik dan ook welk mens achter mezelf steekt”. Want hij moet de neiging onderdrukken zichzelf uitslui tend als vakbondsman te zien. woordig minder veilig voelen. Dat de maatregel in de praktijk waarschijnlijk niet zoveel effect zal sorterem, vond Koch van ondergeschikt belang. Ook de PvdA- leden J. Schouwerwou en F.F.J. Reichen- feld toonden zich voorstander van een betere bereikbaarheid van politie en onge vallendienst. De raadscommissie nam gisteravond kennis - aldus de officiële formulering - van talrijke tariefsverhogingen zoals die zijn voorgesteld in de begroting van 1978. De vertegenwoordigers van de raadsfrac ties konden in veel gevallen nog geen standpunt innemen. Zo werd bij de PvdA intern beraad nodig geacht ten aanzien van het voorstel om de onroerend-goedbe- lasting te verhogen met 27 percent. Het was trouwens ook niet de bedoeling dat besluiten zouden vallen omdat alle finan ciële kwesties nog uitvoerig aan de orde komen gedurende de begrotingsbehande ling 1978, die deze maand plaatsheeft. UMUIDEN. De Friese vereniging „Fryske Trou” in IJmuiden houdt vrijdag 11 november een dans- en kienavond in „De Rank” aan de Wilhelminakade te IJ muiden. Op deze bijeenkomst die om acht uur begint, zijn alle Friezen, als niet Friezen van harte welkom. De toegang is gratis. In samenwerking met de PvdA zagen de meeste leden geen heil. Enerzijds zou men het alleen maar doen om voor de PSP in de PvdA-fractie een zetel te veroveren en anderzijds moest men als PSP dan ook zulke eisen aan een samenwerking stel len, dat die voor de PvdA niet aanvaard baar zullen zijn. Die eisen zijn dan: één zetel voor PSP in de raad, geen fractiedis cipline, een lijst onder de naam PvdA- PSP of Progressieve Combinatie. Als de PPR en de PvdA wel tot een combinatie voor de gemeenteraadsverkiezingen ko men, dan zal de PSP zelfstandig de ver kiezingen ingaan, alhoewel een raadszetel dan een onhaalbare zaak lijkt. VELSEN. Vanaf vandaag zal het oude alarmnummer van de Velsense brandweer geen gehoor meer geven. Al meer dan een jaar geleden kwam er in het telefoonnummer voor brandmel dingen een wijziging om het de mensen gemakkelijker te maken. Velsen-Noord en Santpoort hoefden vanaf dat mo ment geen netnummer meer te draaien als ze een brandmelding hadden. Sant poort hoeft enkel 370750 te draaien om het brandweerkorps direkt aan de lijn te krijgen en zowel IJmuiden als Vel sen-Noord kunnen voor brandalarm te recht op nummer 207050. Het oude alarmnummer 16400 was echter al die tijd nog gehandhaafd, zodat mensen, die in paniek dit oude nummer draai den toch geholpen konden worden. Vandaag heeft de PTT dit oude num mer echter definitief afgesloten. Daar om doet brandweercommandant J. de Jong een dringend beroep op iedereen om het oude telefoonnummer uit de telefoonklappers te schrappen en het nieuwe nummer in te vullen. Want met het oude nummer kan men niet meer uit de brand geholpen worden. De meest reële mogelijkheid om aan de verkiezingen deel te nemen, zagen de paci- fistisch-socialisten in combinatie met de PPR. Men kan dan vrij zeker zijn van het behalen van één raadszetel tegen twee voor Progressief Velsen nu. Het meest waarschijnlijk vindt men het dan, dat er een raadskandidaat uit de PPR in de ge meenteraad komt en de PSP actief binnen het fractieberaad meespeelt. Wethouder J. W. Meijer van Sportzaken heeft zaterdagavond een doos met honk ballen overhandigd aan aanvoerder Frans Bakker van het kampioensteam van de honkbal- en softbalvereniging Rooswijk. Dit gebeurde tijdens een geanimeerde re ceptie in paviljoen Koningsveld in Vel sen-Noord waar het behaalde kampioen schap van Rooswijk in de tweede klasse A van de Nederlandse Honkbal Bond ge vierd werd. De Velsense wethouder prees de honk balploeg voor de behaalde prestatie. Ook andere sprekers benadrukten het geweldi ge resultaat. Van velerlei kanten werden geschenken aangeboden. Zo kreeg de ploeg uit handen van Nico van der Wind van honkbalclub RCH-Cementbouw in Heemstede een versierde honkbalknuppel aangeboden. De instuif werd een gezellig samenzijn van bevriende relaties. Tot de genodigden behoorden onder meer A.H. Wedemeijer, hoofdambtenaar sportzaken en Jos de Waard, vice-voorzitter van de Velser Sportstichting. Voorts waren aanwezig af vaardigingen van de besturen van de voet balverenigingen KIC en VVB, handbalver eniging IJmond en de Sportbond van Ken- nemerstaten. VELSEN. De PSP afdeling Velsen voelt er het meest voor om samen met PPR en D’66 weer als Progressief Velsen de verkiezingen in te gaan. Of die moge lijkheid èrin zit, zal woensdagavond moe ten blijken, wanneer vertegenwoordigers van deze drie partijen een gesprek hebben over een gezamenlijk programma. Mocht D’66 niet mee willen doen en de leden van deze partij hebben zich bij een stem- mingspeiling tegen voortgezette samen werking uitgesproken, dan wil de PSP samen met de PPR een combinatie vor men. En als ook de PPR niet wil, dan zal de partij alleen de verkiezingen ingaan, want eent combinatie met de PvdA zag de meerderheid van de leden absoluut niet zitten. Onlangs echter is de Raad van Bestuur van Eetel aan die eis voorbijgegaan. Toch volgde in de ledenvergadering van de industriebond geen oproep voor ac ties. „En dat is”, zegt Henk Krul, „niet inconsequent. Kijk, het zou inconsequent zijn wanneer wij niets zouden doen als Hoogovens de ontslagplannen zouden gaan uitvoeren. Maar er wordt nog geïn ventariseerd en er is bereidheid om meer te denken over een andere arbeidsverde ling, bereidheid om over zo,n experiment te praten. Ik zie dat nog niet als een zoethoudertje. De gesprekken van nu hebben geresulteerd in de toezegging van Hoogovens dat ze actief gaan meeden ken, dat we wellicht samen naar de over heid gaan. Of dat een dooie mus is, moet in de toekomst duidelijk worden. Bij uitvoering van het ontslagvoornemen is het conflict manifest”. „Maar ik geloof dat de Hoogovensdi- dacht daar niet zo over na, dus het ging ook prompt fout. Ik was nog jong, nau welijks volwassen en feestte meer dan dat ik studeerde. Die studie lag me ook niet zo: ik stond met reageerbuisjes in m’n hand mezelf af te vragen wat ik daar deed. Toen ben ik gestopt want mijn interessen lagen meer bij het omgaan met mensen: om bij te verdienen had ik al veel gewerkt op fabrieken. Nou, zo leidde het ertoe dat ik na mijn diensttijd me liet inschrijven op de sociale acade mie in Den Haag, richting personeels werk”. Toen de 31-jarige Henk Krul in januari van dit jaar bij de Industriebond de taak van W. Tulnenburg overnam en eerste NVV-woord voerder bij Hoogovens werd, kon hij niet bevroeden dat bij binnen enkele maanden als belangenbe hartiger voor totaal negenduizend NVV- leden bij Hoogovens zo in de vuurlinie zou komen te zitten. Hij onderhandelt met de directie van Hoogovens, met de directie van Estel, wordt als eerste woordvoerder geciteerd in de pers, is te horen op de radio, te zien op televisie. Henk Krul, voorheen meer intern actief als bedrljvenmedewerker, staat sinds Hoogovens de ontslagplannen bekend maakte, in het middelpunt van de be langstelling en mogelijk straks actie. In de ledenvergadering, die maandag avond is gehouden, verwachtte men overi gens niet veel van een verdere samenwer king met D’66. Deze partij heeft zich al afzijdig gehouden bij het samenstellen van het gemeenteprogramma. In het gesprek woensdag moet blijken of er toch genoeg punten van overeenstemming voor D’66 te vinden zijn en moeten PSP en PPR af wachten of de eventuele wijzigingen, die D’66 zal eisen voor hen aanvaardbaar zijn. Maar men heeft er maar weinig vertrou wen in, dat D’66 weer mee wil doen, omdat, zoals een van de leden het uitdrukte, „het huidige D’66 een heel andersdenkende groep” mensen is dan waarmee we vier jaar geleden in zee zijn gaan”. De PSP eist van D’66 wel, dat die partij voor 1 decem ber definitief besluit al dan niet in Pro gressief Velsen mee te doen. Met de invoering van het nieuwe sys teem komen B. en W. tegemoet aan de dringende wens van met name de bewo ners van Santpoort die bij een eerder gehouden hoorzitting hun bezorgdheid hadden geuit over de bestaande voor ziening. Zij vreesden dat in panieksituaties problemen zouden kunnen ontstaan bij het waarschuwen van de hulpdiensten. Maar niet alleen zou verwarring mogelijk zijn, ook betekent het draaien van een kengetal, weliswaar gering, tijdverlies. Overigens is voor de brandweer directe alarmering vanuit Santpoort en Velsen- Noord reeds geruime tijd mogelijk. Zoals bekend, is Santpoort ondergebracht bij het netnummer van Haarlem (023) terwijl Velsen-Noord resorteert onder Beverwijk (02510) Tijdens een vergadering van de raads commissie voor financiën, gisteravond, heeft wethouder ing. H. van der Werff gepolst hoe de leden tegenover het voorstel staan. Bij die opiniepeiling bleek dat CDA- lid W. N. Koopman nogal wat moeite had met het voornemen. Het leek hem niet nodig dat de burgers de politie sneller kunnen bereiken, „immers, de politie komt bij een ongeval toch als laatste een kijkje nemen”, zo luidde zijn redenering. De libe raal mr. A. B. J. Koch deelde die opvatting geenszins. Hij betoogde dat het uit psycho logisch oogpunt zeer wenselijk is dat de bevolking op gemakkelijke wijze de politie kan bellen doordat veel mensen zich tegen- ’Interesse voor de Sinds de problemen bij Hoogovens hun huidige omvang hebben, is Henk Krul ook regelmatig overlegpartner van mi nisters (Lubbers, Boersma) en van Vre- deling als EEG-bestuurder. „Dat is”, al dus Henk Krul, „vanzelf gegaan en het gaat me wel soepel af. Ik kijk daar niet zo naar op en misschien komt dat wel ge woon omdat je geen tijd hebt daar over na te denken. Je zegt tijdens zo,n gesprek de dingen die je zeggen moet en je bent dan bezig met zaken waarvan wij vinden dat ’t goed is zo te doen. Zo’n gesprek is heel zakelijk: je legt een krant van die dag op tafel en wijst op een bericht. „Nee”, en dan moet hij hartelijk lachen, „ik hang dan echt niet het stoere manne tje uit”. Met een „heel consciëntieus” geweten voert Krul zijn werk uit: „Het neemt een stevig gedeelte van je leven in beslag en het zijn niet alleen dingen die lollig zijn. Veertig mille Is geen mager salaris,- maar dit is geen baantje wat je voor geld doet. Doorlopend vergaderen, daar word je soms ontstellend moe van. Mijn beroep is eigenlijk lullen, constant. En dan nog niet eens met de illusie dat je waardering oogst, want je doet het al tijd fout. Het moet gedaan worden, wil je iets veranderen en uiteindelijk kun je niet stoppen omdat je het zelf nodig hebt”. Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5