landbouwers in Wijkermeerpolder is de klok? Waar nu naar 1 m in het water Foto-expositie van Heemskerkse Beverwijkse bibliotheek Protesten tegen bergplaatsen de polder Scouting Nederland Volendamse groep Jen Rog vrijdag in Donkey Shot Lang leve de zondagse wandeling „Meststof" J in SERIE ONDER HET MOTTO Districtswedstrijden in Velserbad „ZANDSCHAP” ar Vergadering van a PSP-afdelingen Kienen voor speelgoedactie Rony Tober en S Imca Marina bij de Zonnebloem 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 NOVEMBER DINSDAG 1 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De slibverwerking van de rioolwaterzuiverings installatie aan de Wijkermeerweg door de firma J. B. Rutte uit Amsterdam verloopt moeilijk. Het Amsterdamse bedrijf ondervindt problemen bij de poging in Assendelft-Noord slibbergplaatsen aan te leggen waar het slib kan indrogen. In Beverwijk gaat het om een hoeveelheid van bijna 10 ton droge stof ofwel in „natte” toestand dagelijks vier containers vol. Het slib wordt momenteel door Rutte naar enkele landbouwers in de Wijkermeerpolder gebracht die het als grondverbeteringsmiddel gebruiken. BEVERWIJK. Ex-veilingad- ministrateur Chr. Belterman mag sedert zijn pensionering graag wat door de stad wande len. Al kuierend merkt de gebo ren en getogen Beverwijker tal van bijzonderheden op, die ge- haaster en minder oplettende voorbijgangers veelal ontgaan. I I i UK - om van Nelly Poppen-Wüllschleger bij haar fotografische produkten. en BEVERWIJK. De Begijnenstraat-winkeliers deden Geen vergunning voor Rutte rioolslib in te drogen (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Onder de titel „Zand- schap” wordt gedurende de maand no vember in de centrale bibliotheek aan de Kerkstraat een fototentoonstelling ge houden door Nelly Poppen-Wüllschleger uit Heemskerk. Zij heeft zich voor de foto’s van deze tentoonstelling laten inspireren door het industrieterrein Waarderpolder in Haar lem, waar haar de vormen frappeerden van de zandhopen die daar lagen te wach ten op afgraving en verwerking voor we gen- en woningbouw. Zelf zegt ze daar over: „Eén der zandformaties deed mij denken aan de Fujijama in Japan, een berg die veel mensen er toe bracht er een herinnering van mee naar huis te nemen, in de vorm van belichte negatieven; en aan de fotograaf Odaka, die meer dan driehon derdduizend maal vanuit vele hoeken en met verschillende camera’s de berg foto grafeerde”. Zij stelde zichzelf de opgave op het terrein in de Waarderpolder een serie te maken van „zandschappen”. Be langrijk vond zij daarbij „de vormen uit te tillen boven hun reële verschijningsvorm. De slibverwerking gebeurt op een lang durige contractbasis tussen de firma Rut te en het Hoogheemraadschap te Edam, eigenaar van de rioolwaterzuiveringsin stallatie. In de kostbare installatie aan de Wijkermeerweg wordt ook het rioolwater van Zaanstad-West gezuiverd. BEVERWIJK. Voor de tweede keer sinds de fusie van Scouting Nederland heeft het district Kennemerland weer zwemwedstrijden gehouden. De wedstrij den in het Velserbad te IJmuiden kenden een sportief verloop. Er namen 200 zwem mers aan deel, afkomstig van dertien groepen uit het district. De heer Rutte sr. van het gelijknamige Amsterdamse bedrijf is niet zo gelukkig met al die publikaties. „Meneer, ik heb al zeven jaar ervaring met de verwerking van rioolslib. Het is uitstekende meststof. Natuurlijk begrijp ik de zorgen van som mige mensen, maar ik wil aan alle voor waarden voldoen. Het Beverwijkse slib gaat nu naar enkele landbouwers in de Wijkermeerpolder, maar lang kan dat na tuurlijk niet duren want die mensen kun nen niet eeuwigdurend dagen slib op hun gronden blijven storten”. Wie ’t weet, mag ’t zeggen. Voor inlich tingen houden we ons van harte aanbe volen. Met dank aan: Chr. Belterman, Begijne- straat-winkeliers, fotograaf Poppe de Boer. Samenstelling: Joke Dieben-Fre- richs. die zich met bewonderenswaardige kleefkracht aan de schoenzolen hecht. Wat zeker als je er al een dikke twee uur op hebt zitten, niet echt prettig meer loopt. In Bloemendaal aangekomen fluks (nou ja, fluks) de dichtstbijzijnde bus halte opgezocht. Na een stief kwartier tje wachten verschijnt er zowaar een bus, maar die blijkt voorlopig een half uur bij de halte te blijven staan. Vanuit het centrum rijden er wel meer, zegt de chauffeur bij wijze van troost. Dus óp naar het centrum, waar de bus in kwes tie ons echter vlak voor de halte pas seert. Toch maar een half uurtje wach ten, kortom. Enfin, om een lang verhaal kort te maken - rond kwart voor zeven waren we thuis. Volgende keer zullen we toch maar weer eens de auto nemen, want dat openbaar vervoer? Nou, vergeet het maar! Zaanstad vroeg Rutte een hinderwetver gunning aan om de bergplaatsen aan te leggen. Het geleur van slib bij de agrariërs zit tuinbouwend Nederland erg hoog, zo is gebleken uit reacties van o.a. de Provincia le Veilingbond en de afdeling Velsen en In Zaanstad heeft de wijkraad Assen delft begin oktober tijdens een vergade ring geweigerd de gevraagde hinderwet vergunning te verlenen. De Wijkraad had een aantal redenen om de vergunning te weigeren, waarvan de voornaamste wa ren: vrees voor stank en onzekerheid over de invloed, die in het slib aanwezige me- taaldeeltjes kunnen hebben op de onder liggende grond en het oppervlaktewater in de omgeving. De leeftijden van de deelnemers liepen uiteen van 7 tot 17 jaar en ouder en er werd gezwommen op de 25 m. en de 50 m. afstand met schoolslag en vrije slag. Ook waren er weer voor de verschillende cate gorieën estafettes samengesteld. Uitslagen: Meisjes: 25 m. schoolslag An- nemieke Webster (7 t/m 10 j.) 26.3 sec; 25 m. vrije slag Anita Kramer (7 t/m 10 j.) 20.1 sec. (n.r); 25 m. schoolslag Indra de Zeeuw (11 Vm 13 j.) 21.9 sec. (n.r); 25 m. vrije slag Irma de Vries (11 t/m 13 j) 20.5 sec.; 50 m. vrije slag Irene Horst (14 t/m 16 j.) 39.8 sec.; Jongens: 25 m. schoolslag Thomas Thiessen (8 t/m 11 j.) 23.5 sec. (n.r); 25 m. vrije slag Ruud Bakkum (8 t/m 11 j.) 18.5 sec. (n.r); 50 m. schoolslag Bart Vethuizen (12 t/m 14 j.) 47.5 sec. (n.r); 50 m. vrije slag Harry Kool (12 t/m 14 j.) 35.9 sec. (n.r); 50 m. schoolslag Frank Maanders (15 t/m 17 j.) 46.5 sec.; 50 m. vrije slag Pieter Pieters (15 t/m 17 j.) 37.4 sec.; 50 m. schoolslag Arthur de Vries (vanaf 18 j.) 37.5 sec. (n.r) en 50 m. vrije slag Maarten Maas (vanaf 18 j) 28.8 sec. Estafettes: Jongens 8 Vm 11 jaar Scou ting Uitgeest 1.26.1 sed. (nieuw record); meisjes 7 Vm 10 jaar Wiawaha 1.47.2 sec.; jongens 12 Vm 14 jaar Adm. van Kinsber- gen 2.50.2 sec. (nieuw record); meisjes 11 Vm 13 jaar Wiawaha 1.33.2 sec.; Jongens 15 Vm 17 jaar IJmondtrekkers 2.42.3 sec. (nieuw record) en jongens 18 j. en ouder IJmondtrekkers 2.27.0 sec. (nieuw record). omstreken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. De Veilingbond meent dat het slib, dat als meststof bij land- en tuinbouw wordt aangeboden, een strenge begeleiding no dig heeft. Er komen namelijk nog wel eens restdeeltjes van zware metalen in voor. Ook het Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn is niet te spreken over het slibge- leur. De Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling Velsen, liet al eerder een waarschuwend geluid horen en ver wondert zich er over dat er geen duidelijke richtlijnen bestaan ten aanzien van de verwerking vanaf de rioolzuiveringsinstal- latie. Een berichtje in de krant over huizen verkoop vestigde de aandacht van de heer Belterman op een pand in de Groe- nelaan, dat vroeger door de familie Bot- terop werd bewoond. Dit bracht hem tot de volgende ontboezemingen: „De heer Botterop, indertijd een be kend zakenman die aan de Breestraat een winkel in uurwerken en dergelijke dreef, medebestuurder was van de Vere niging Koninginnedag en mede-organi- sator van vele feestelijkheden in Bever wijk; diezelfde Botterop besloot na de opheffing van zijn zaak te gaan wonen in de Groenelaan en schonk de Groenelaan- bewoners een klok, geplaatst op een keu rig gemetseld voetstuk, hetgeen een plaats kreeg in één der (toen nog grote) voortuinen in het midden van de straat. De smalle Groenelaan zag zich snel groeien tot een van Beverwijks’ drukste verkeersaders: slechts met de grootste moeite konden de weggebruikers zich er een weg door banen. In overleg met de gemeente en de bewoners en eigenaars van de percelen kon een grote verbete ring tot stand komen, toen men zich bereid betoonde een behoorlijk stuk voortuin af te staan ten behoeve van de verbreding van de straat. Tegelijkertijd verdween de Klok van stampte laag schelpen-met-klei-smurrie, Botterop (zoals het uurwerk in de wande- die zich ling was gedoopt) van z’n vaste plekje. Na de voltooiing van de Groenelaan (zie foto) keerde de klok niet weer. Een mooi gebaar van een bewoner is door aanpas sing aan de snelle ontwikkeling van het verkeer teniet gedaan en we vragen ons toch wel eens af”, zo besluit de heer Belterman, „waar is die klok gebleven?” HEEMSKERK. In het kader van de VARA-speelgoedactie wordt er vrijdag 11 november een kienavond gehouden in zaal Dam aan de Ruijsdaelstraat. De opbrengst is bestemd voor het r.k. kindertehuis „Klein Bethlehem in het Limburgse Heel, alsmede voor het obser vatiecentrum Marnixhove in Alphen aan den Rijn. In verband met het tienjarig bestaan van de afdeling heeft het bestuur voor extra prijzen gezorgd. Deelnemerskaarten zijn vooraf verkrijgbaar bij de adressen Bizet- straat 2, Gohnodstraat 14, Abbeven 11, Hasebroekstraat 7, Lessestraat 314. IJMUIDEN. Zondagmiddag. Ty pisch weertje om de vrije natuur in te trekken. Uitstekend plannetje ontwik keld: met de bus naar IJmuiden, over het strand naar Zandvoort lopen en dan met bus of trein weer naar huis. Want uiteraard laten we in het weekeinde de auto thuis. Eerste probleem. Vanuit Haarlem blijkt de bus naar Umuiden niet meer tot aan het strand te rijden. Winter- dienst, heet dat. Daarom niet getreurd: dan maar overstappen vanaf het Markt plein met een andere bus naar zee. Jam mer, jammer, die bus rijdt op zondag slechts éénmaal per uur en is net weg. Vooruit, niet zeuren, dan maar lopen naar het strand. Waarmee een klein uur tje blijkt te zijn gemoeid. Nemen we vanaf het wiegende Noord- zeekanaal-monument de draad van ons plan weer op, en wandelen richting Zandvoort. Snijdende wind noopt tot continu neuzen snuiten en halverwege wordt het ook nog vloed. Door dat mulle zand ploegen, da’s niet alles, dus bij de uitspanning Parnassia omhooggeklau terd om door de Kennemer Duinen naar Bloemendaal te gaan. Helaas blijkt echter het duinpad rich ting uitgang Bleek en Berg zojuist te zijn voorzien van een verse, nog niet aange- 7 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Maandagmiddag 7 no vember zijn ruim vierhonderd zieken en gehandicapten de gast van de Zonne bloem, die in de Nieuwe Slof een amuse mentsprogramma aanbiedt. Medewerking wordt verleend door het trio Joop Rey nolds, Wim Koopman, de Croksons, Imca Marina, Rony Tober, Redir en Hans van Willigenburg. Burgmeester Kok van Heemskerk heeft toegezegd de feestmid dag te komen openen. In de zaal treft hij ook Heemskerkse zieken en gehandicap ten aan want de Zonnebloem heeft er een Beverwijks-Heemskerks feest gemaakt. HEEMSKERK. De Volendamse formatie Jen Rog treedt vrijdag 4 november op in het jongerencentrum Donkey Shot. Jen Rog is een van de jongere groepen uit de Volendamse „artiestenstal”, die de palingpop tot buiten de landsgrenzen faam be zorgden. Nelly Poppen begon tien jaren geleden met fotograferen. Sindsdien zijn met foto’s geïllustreerde artikelen over haar werk verschenen in fototijdschriften als Fototri- bune en Foto, alsmede in verschillende dagbladen. Zij exposeerde onder meer in Heerhugowaard, Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Enschede. Begm 1972 stapten Martin Veerman en Jaap Schilder uit Coffin en zij richtten met nog twee vrienden Jen Rog op. Die naam is terug te voeren tot een vreselijk vies kereltje, dat vroeger in Volendam leefde. Hij waste zich nooit. Toen hij zo oud was dat hij in een bejaardencentrum moest worden opgenomen, werd hij eerst flink gewassen. Het verhaal luidt dan dat hij daar niet tegen kon en een week later overleed. be formatie Jen Rog heeft in het Concertgebouw eens in het voorprogramma van Curverd Air gespeeld. Voor de televisie heeft de groep in de bar van Gat van Nederland gespeeld. Gein is een trefwoord voor het podiumoptreden. Sinds kort werkt de groep voor een andere platenmaatschappij en het nummer La Belle r rance schijnt het als hit goed te doen. De groep bestaat uit Leo Sanders, gitaar, piano, mandoline en zang; Jaap Schilder gitaar, banjo, mondharmonica en zang; Martin Veerman, drums en zang en Polly, zang. Het opivan Jen Rog begint om half tien. Rutte BV kan bij de Kroon in beroep gaan tegen de weigering van de wijkraad. Zolang het bedrijf geen hinderwetvergun ning bezit mag het, als de wettelijke bepa lingen in acht worden genomen, geen stor tingen uitvoeren. De dienst reiniging, mi lieuhygiëne en centraal vervoer van Zaanstad had de wijkraad geadviseerd de vergunning wel te geven. De dienst had een aantal voorwaarden gesteld, die Rut te, ter beperking van hinder, had moeten nakomen. De firma Rutte zag er wel brood in de 90.000 m3 natte slib die jaarlijks vrij komt, af te nemen. Het slib diende gestort te worden in grote slibbergplaatsen aan de Kanaalweg in de Wijkerbroekpolder, net op de grens van Beverwijk en Zaanstad. Rutte heeft daar 70.000 m2 grond aange kocht en op verzoek van de gemeente BEVERWIJK. De Begijnenstraat-winkeliers deden er dit voorjaar trots kond van: hun fraai geplaveide winkelgalerij was helemaal in het groen gestoken, en als de boompjes zo welig zouden blijven tieren zou de beplanting op het stukje voetgangers gebied zelfs nog worden uitgebreid. Welnu, dankzij de baldadigheid en vernielzucht van het Beverwijkse publiek is het nimmer zover gekomen. De boompjes hebben niet eens de kans gekregen hun recht op bestaan te bewijzen: slechts armzalige stompjes steken momenteel nog boven de betegeling uit. Laten asfalt, aardgas en moeder natuur de boompjes ongemoeid, dan is er altijd het vandalisme nog om de plannen tot straatverfraaiing te dwarsbomen. In dit geval zelfs letterlijk. De formatie Jan Rog met Leo Sanders, Jaap Schilder, Martin Veerman, Jaap Taaye Polly HEEMSKERK. De PSP-afdelingen Beverwijk en Heemskerk houden woens dagavond 2 november een ledenvergade ring ten huize van Greet Kelderman, Woe- keven 22, Heemskerk. De agenda vermeldt onder meer mede delingen van het gewest-bestuur, een be spreking van de Hoogovens-situatie, de gemeenteraadsverkiezingen, de redatie van het afdelingsbulletin en een aantal gewestelijke zaken, zoals het programma van de statenfraktie Noord-Holland.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9