politienieuws met medewerking Opera Koor Duitse film in Vrouwencafé TH? nieuw maandblad voor koken, kopen, wonen, léven buurthuis activiteiten Meningen over speelterrein in Santpoort sterk verdeeld Concert Zanglust KDO presenteert „Het Chinese veilingen beverwijk Landhuis” Volendams’ Commissaris van de koningin is tegen de republiek haven- berichten AUTO PvdA-afdelingen vergaderen over congresbesluit Nog steeds geen maatschappelijk werk in woonwagencentrum Huur van nieuwe sport- en tennishal Sportraad wil commissie voor schoolsport in ’t leven roepen Bridgeclub „Sans-Atout «S’1*1 Klaverjassen in „De Zandkraai” de krant helpt u op weg po o IJMOND 19 7 7 KDONDERDAG 3 NOVEMBER 11 Voetballen is omwonenden doorn in oog 1 Zaterdag in Nieuwe Slof W; HEEMSKERK. De werkgroep klaver jassen van het buurthuis „De Zandkraai” houdt op maandagavond 7 november weer een open klaverjasdrive in het buurthuis. Deelnemerskaarten zijn vooraf te bestel len via het telefoonnummer 32549. De wed strijden beginnen om half acht. BEVERWIJK. In ontmoetingscen trum De Nieuwe Slof, presenteert de Be verwijkse Toneelstichting Kunst door Oefening, zaterdagavond het door James Corbet en Marion Osman geschreven to neelspel in vier taferelen „Het Chinese Landhuis". Groep 3:(N-Z): 1. Zoontjes-Portegies 119; 2. Eijking-Duin 104; 3. Kleijn-Gijsberts 98; 4. gebrs. De Jong 98; 5. Leitner-van Stra ten 81. (O-W): 1. Portegies-Numan 113; 2. Van Bergen-Poerstamper 109; 3. fam. Bec kers 107; 4. Lief ting-Waasdorp 95; 5. Van Leeuwen-Remt 86. BEVERWIJK. De uitslagen van de vijfde ronde in de selectiewedstrijden van de bridgeclub „Sans Atout” waren als volgt. Groep 1: 1. Eijking-Razenberg 134; 2. Beers-Beentjes 120; 3. fam. Van Roon 117; 4. Roos-Koster 115; 5. Plezier-Geerling 111; 6. Tabak-van Groningen 106; 7. Sloof- Hoogsteder 103; 8. De Wit-Schipper 103; 9. Groot-de Heijer 101; 10. V. d. Lugt-Smole- maar 70. Groep 2: 1. Kuil-Luijendijk 128; 2. fam. Hoogeboon 120; 3. gebr. Bierman 116; 4. fam. Zwaneveld 112; 5. gebrs. Welagen 111; 6. Beer-de Lugt 110; 7. Spruit-Eijking 102; 8. Hoogeboom-Roen 96; 9. Kleijn-Luijen- dijk 95; 10. Belterman-van Zutphen 90. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De Sportraad wil een commissie schoolsport in het leven roe pen, die als doel heeft „het organiseren en coördineren van schoolsportactiviteiten, niet vallende onder het schoolvak licha melijke opvoeding voor het basisonder wijs”. De Sportraad vergadert dinsdag avond 8 november om 20 uur in het gemeentehuis. VELSEN. Vrouwencafé Velsen heeft voor het café van vrijdag een Duitse vrou wenfilm op het programma staan: „Eine pram ie für Irene”. In deze in 1971 gemaakte film wordt Irene getoond als een fabrieksarbeidster, gescheiden en met twee kinderen, die zich langzaam maar zeker bewust wordt van haar situaties in de fabriek, gezin en haar vrije tijd. De filmavond in het vrouwencafé begint omstreeks half negen. Het café is open van acht tot half een. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Over het speelterrein tussen de Kerkweg, de Kruidbergerweg, de Westerhoevelaan en het Burgemeester Weertsplantsoen lijkt het laatste woord voorlopig nog niet gesproken. Een groep omwonenden is voor opheffing. Op de informatiebijeenkomst die gisteravond in de IJmond-MTS gehouden werd bepleit ten zij opnieuw verkoop van de grond aan de bezitters van de aangrenzende tuinen. Overlast van voetballende jeugd is hun belangrijkste argument om het speelter rein maar te sluiten. Wethouder J. W. Meijer kon daar gister avond de volgende alternatieven aan toe voegen: gedeeltelijke bebouwing met gara geboxen, verwijdering van de aanwezige „voetbalkooi”, verhoging daarvan, maar ook verkleining van de omheinde ruimte. De soms felle discussie die hierop volgde liet wethouder Meijer stoïcijns. Hij vol- (Van een onzer verslaggeefster) BEVERWIJK. De afdelingen Bever wijk en Wijk aan Zee vergaderen donder dagavond 3 november niet, zoals aange- kondigd, in het gebouw aan de Wijker- baan, maar in „De Nieuwe Slof”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De raad heeft aan het college van B. en W. vragen gesteld over de huur die de sportverenigingen moeten gaan betalen voor het gebruik van de nieuw te stichten particuliere sport- en tennishal bij het zwembad. Groenten: andijvie 20-41, bloemkool 30- 85, boerenkool 45-52, bospeen 35-105, breekpeen 10-25, groene kool 35-48, knol selderij 20-60, komkommers 32-83, prei 45-78, pronkbonen 125-250, radijs 25-52, snijbonen 250-550, sperziebonen 125-500, spinazie 100-115, sla 15-38, spitskool 35- 48, tomaten 280-830, uien 10-35, waspeen 25-40. stond met wat losse notities en kondigde „na deze toch wel vruchtbare bijeen komst” een volgende hoorzitting over het zelfde thema aan. „Het gaat hier vanavond over „oneigenlijk gebruik van het stuk grond en onverdraagzaamheid van omwo nenden”, zei de heer Kwakkël. „Een hele toer om dan alle kolppen in een zak te krijgen”. Diefstal. Een autodief heeft in Bever wijk zijn slag geslagen. Van een in de Willem Pastoorstraat geparkeerde Ford Escort verdween de ken teken verlichting; van een in de Rozenlaan gestalde Merce des werden twee koplampen en de radia tor gesloopt. Voorts draaide men de car- terdop van deze wagen los, waardoor alle olie op straat liep. Controles. Een parkeercontrole in de Beverwijkse binnenstad heeft in een tijds bestek van één uur negen bekeuringen opgeleverd. Voorts werden in totaal vier weggebruikers bekeurd wegens het rijden door het rode licht. Van de aanwezige raadsleden bracht de PvdA’er Schiltmeijer de bestemming „volks- of schooltuintjes” nog eens in her innering. Een voor ieder aanvaardbaar alternatief? Er kwamen geen positieve re acties op. De heer G. J. Kwakkel, ambte naar jeugdzaken, herinnerde aan de nog geldende regeling van eind zestiger jaren de speelruimte alleen voor jeugd tot 6 jaar beschikbaar te houden. Voetballen is daar mee op papier taboe. Maar de voetbalkooi rondom is dan wel erg merkwaardig. De heer Kwakkel onderstreepte de noodzaak van handhaving als speelgelegenheid met uitsluiting van voetbal „want daarvoor is dicht in de buurt aan de Valckenhoeflaan voldoende uitwijkmogelijkheid” zei hij. De omwonenden herhaalden eerder geuite klachten over voetballende jeugd op het binnenterrein en baldadigheid vooral van wat oudere jeugd. De schoolsportcommissie zou de volgen de opdrachten kunnen krijgen: het opstel len van een schoolsportagenda; het coördi neren van alle schoolsportactiviteiten; het verstrekken van adviezen aan de sport raad; het opstellen van een begroting voor sportactiviteiten en het verkrijgen van middelen ter dekking van de gemaakte kosten vanwege aankoop van prijzen, ma terialen, huur accommodatie etc. De com missieleden kunnen afkomstig zijn uit het onderwijs, de sectie sport, de sportraad, de oudergroep en de vakleerkrachtengroep. Het spel speelt zich af in de omgeving van de rubberplantages in Malakka. De regie is in handen van Paul van Ginkel, terwijl de spelerscast bekende KDO-na- men omvat als Toos van der Steen, Arie Bruin, Willy Suanet, Anny Mooy, Jos Raaymakers, Jos Blankendaal en George Janssens. Belangrijkste agendapunt is de bespre king van welke opdracht de congresafge vaardigde meekrijgt voor het landelijke PvdA-congres dat zaterdag wordt gehou den: moet hij of zij stemmen vóór een kabinet Den Uyl of moet de PvdA, gegeven de huidige situatie in de oppositie gaan? De vergadering begint om acht uur. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De maatregelen om het welzijnswerk (maatschappelijk werk) ten behoeve van de woonwagenbewoners over te laten nemen door de algemene instellingen voor maatschappelijk werk zijn enige jaren geleden al gestart. Het resultaat daarvan is toen geweest, dat binnen de instelling voor algemeen maatschappelijk werk zogenoemde aan- dachtsfunktionarissen voor de woonwa genbevolking werden aangewezen. Toen deze hun dienstverband opzegden kon door een vacaturestop van het ministerie dit werk niet worden overgenomen. kende Nixon-schandaal met de Waterga- te-aff aire, zonder deze kwestie overigens met name te noemen. Het Lockheed- schandaal (waarbij wel degelijk de mo narchie betrokken was) blijft trouwens eveneens ongenoemd in het artikel van drs. De Wit. De commissaris becritiseert met name de manier waarop het congresbesluit ov er de monarchie tot stand is gekomen. Hij vindt het op zichzelf volkomen legi tiem, wanneer een partij over deze zaken een standpunt wil innemen. Drs. De Wit meent echter dat discussie over monar chie of republiek zeer onvoldoende is voorbereid. „De congresuitspraak kwam rauwelings tot stand”. Toch heeft de commissaris één be zwaar tegen het koningshuis en dat is de inperking van de uitingsvrijheid. „Als zij zich uit dien hoofde voor een republiek zouden uitspreken, zou ik daar bepaald meer begrip voor hebben, dan voor de congresuitspraak van de Partij van de Arbeid”, zo meent de heer De Wit in Elseviers Magazine. Geen gekozen staatshoofd dus, wat de commissaris betreft. En wat diezelfde commissaris aangaat ook geen gekozen BEVERWIJK. De noteringen op de veiling waren woensdag als volgt: Bloemen: anjers 20-64, trosanjers 180- 270, chrysanten 100-185, jaarrond 46-48, per stuk 50-75, cyclamen per bos 85, fresia 12-36, iris 8-15, lelie 12-25, nerinen 20-80, orchidee 45, roos 20-60, babyroos 12-40. Planten: achmea 500-650, begonia 85- 200, cyclamen 250-1000, ficus 80-120, hertshoorn 350, calanchoë 45-60, neprole- pis 200-350, primula 35, St. Paulia 80-100, vriesia 175-220, gem. planten 45-150, grote 500-2000. Woensdag aangekomen: Heidelberg, Las Palmas; Blitar, Vlissingen; Apollo, Ham burg; Empire, Londen; Alida Gorton, Ge- vle; Pearl Castle, Norfolk; Victoria Roth, West Afrika; Antje Schulte, Tripoli; Turia- cu, Bremen; Lyuban, Vyborg, Velsen; Re- guliersgracht, Walkom, Zaandam; Lau- rentine, Hamburg, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Jenbo, Husum; Tor Scandinavia, Gotenborg; Inger, Kal mar; Arend, Dublin; Tsugaru Maru, Gi braltar; Urkia, Bilbao; Pirholm, Londen, Zaandam; Hoegh Trader, Emden; Jan Ta- venier, Noordzee; Kenrix, IJmuiden, Kings Lynn. Donderdag aangekomen: Hercules, Ant werpen; Charlotte S, Rotterdam, Bever wijk; Pauline Brinkman, Antwerpen, IJ muiden; Arrowcane, Rotterdam; Ts 41 Rough, Cont. Plat; Haico Holwerda, Gran gemouth, IJmuiden; Jemrix, Rochester, IJmuiden. Donderdag vertrokken: Hemburg, Cris tobal; Brandon, Rotterdam, Londen Earl, Toledo. Het ligt in de bedoeling van het college vóór het gebruik van die sporthal een zodanige regeling te treffen, dat de vereni gingen voor de huur van deze hal slechts een vergoeding betalen die vergelijkbaar is met de gebruiksvergoeding voor de Dr. Prinsenhal. Een commissie van goede diensten uit de Sportraad heeft de gemeente geadviseerd een ander berekeningssysteem voor de sportvelden te bestuderen. Aan de sport raad is inmiddels bericht, dat deze over de voor die bestudering noodzakelijke geach te en aanwezige gegevens kan beschikken. hoofd van de gemeente. Niet in „Else viers Magazine”, maar in het blad „De Nederlandse Gemeente” neemt drs. De Wit ook stelling tegen de aloude socialis tische wensdroom van een gekozen bur gemeester. Hij vond dat een afschuwelijk „Ameri kanisme”, legde hij uit tijdens een pers- 1 lunch. De commissaris is voorstander van een systeem, waarbij de gemeente raad maximale inspraak heeft bij de benoeming. De burgemeester zou dus eigenlijk moeten worden gekozen door j de gemeenteraad in plaats van recht- streeks door de bevolking. Wanneer de rechtstreekse'verkiezing van een burge- - meester toch zijn beslag mocht krijgen, dan zou deze verkiezing bij voorkeur moeten zijn ontkoppeld van de raadsver kiezingen, om te voorkomen dat de bur gemeester wordt meegezogen in de draaikolk van de verkiezingen. De geko zen functionaris zou bevoegdheden moe- ten hebben los van de gemeenteraad. Drs. De Wit is van plan een en ander op drie december naar voren te brengen op een conferentie van de Wiardi Beckman- stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Met de klaagzang over het voetballen kregen zij „ouders met jonge kinderen” tegenover zich. „U keert de zaak om" verklaarde een woordvoerder van die groep. „U wilt opheffing van het speelter rein omdat er toch nauwelijks gebruik van gemaakt wordt. Ik bestrijd dit. Er is genoeg animo. Maar wie een balletje wil trappen wordt gegarandeerd wegge stuurd”. Klaverjassen. In buurtcentrum De Schans te Beverwijk, wordt vrijdagavond geklaverjast. Men begint om 20 uur en er zijn fraaie prijzen te winnen. (Van een onzer verslaggevers) DRS. R. J. DE WIT heet met recht „commissaris van de koningin” in Noord-Holland en niet „volkscommissa ris” of „provincie-president” of iets der gelijks. De commissaris gaf daar blijk van door zich openlijk te keren tegen de recente uitspraak van het partijcongres van de Partij van de Arbeid, waarin afschaffing van de monarchie en invoe ring van de republiek werd bepleit. Hij deed dat op uitnodiging van „Elseviers Magazine” in een artikel in dit blad. Volgens de commissaris die lid is van de PvdA, is de constitutionele monarchie beter dan een republiek. De monarchie kan als staatsvorm volledig democra tisch functioneren, terwijl een republiek zoals bijvoorbeeld de Franse vijfde repu bliek onder De Gaulle als gevolg van het kiesstelsel en de voortdurend gehouden referenda sterk ondemocratische trek ken kan hebben, zo stelt de heer De Wit. Een republiek met een presidentieel staatsstelsel, waarbij de uitvoerende macht bij de president berust, heeft voor de democratie tal van kwade kansen, aldus de commissaris. Hij doet daarbij een suggestie in de richting van het be- Schennis. Op het Stationsplein is gis termorgen rond half tien een 17-jarige scholiere uit Heemskerk lastig gevallen door een man, die haar zijn geslachtsdelen toonde. Schaap ontvreemd. Van een weiland achter de Beverwijkse vuilnisbelt is een ooi ontvreemd. Het beest is herkenbaar aan een rode stip tussen de schouderbla den en een lichtblauwe letter H op de rug. Het schaap is eigendom van een 23-jarige chauffeur uit Heemskerk. Inbraak. Afgelopen nacht is ingebro ken in Hoeve Adrichem aan de Beverwijk se Adrichemlaan. Diverse kasten en bu reauladen werden doorzocht, maar er wordt niets vermist. Drankgebruik. Een 52-jarige automo bilist uit Duisburg reed gisteravond op de hoek Warande/Plantage tegen een licht mast. Aangezien de man naar alcohol rook, werd hem na de beide blaastesten de bloedproef af genomen. Hoe eerder u de nieuweTIP in de supermarkt koopt, hoe langer u er plezier ft van hebt. (Voor maar 2.75!) BEVERWIJK. Zaterdagavond 12 no vember houdt het mannenkoor „Zang lust” het jaarlijkse concert in ontmoe tingscentrum De Nieuwe Slof. Medewerking aan het muzikale gebeu ren, dat om 20 uur begint, wordt dit jaar verleend door het Volendams Opera- en I Operettekoor Bel Canto. Als solisten tre den op Annie Schoot (sopraan), David Shapero (bas) en Ron Adelaar (bariton). Voor de pianobegeleiding tekent Ronald Brautigam, terwijl de algehele leiding van i het concert in handen is van Piet de Reuver. Na afloop kan er worden gedanst op de tonen van Johnny S., terwijl de Wijker- boertjes voor een vrolijk intermezzo zorgen. Mg - l

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11