VOLGENDE WEEK EXPERIMENT IN LUNCHUUR Praten Sint Vandalisme Gracht erbij I s „Doe de vuilnisman eens een plezier, en gooi op de straat geen papier” X I JI Studio r V V ja 15‘ DONDERDAG 3 NOVEMBER 19 7 7 r V co' „Tja, ik wil wel meer zendtijd, ik wil dat nog wel eens meemaken dat we van zeven tot zeven gaan uitzenden. Twaalf uur in de lucht, niet later dan zeven uur.” Leo Jacobs, hoofdredacteur van radio Stad is bepaald niet ontevreden met de mogelijkheid dat de Am sterdamse regionale omroep méér zenduren zou kunnen krijgen. Nu zendt men dagelijks van vijf tot [1 zeven uit, uren waarop vader Stad op de autoradio krijgt, moeder op de portable in de keuken, de kin deren uit de transistor bij het huiswerk maken, het hele gezin I bij de maaltijd. Volgende week komt daar een lunchuur bij, van twaalf tot één. Een experimentje, mag van de minister als het maar geen extra geld kost. Stad heeft I trouwens nog genoeg zendminu- ten overgespaard van al die door I het ANP gestolen nieuwsminuten. ;5, ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL Herstel van de lokale demokratie In 1978 50% méér zendtijd Voor de gewone Amsterdammer Veilig tot s. 1980 y Radio Amsterdam 240 m/1250 Khz middengolf Er is een „Pietje Prul had een banaan En liep zachtjes door de laan. Maar toen het banaantje was opgegeten, Werd het schilletje zomaar vergeten. En ’s avonds aten de muizen ervan” „In de stad trap je vaak in de hopen Van honden die op de stoep lopen Onze klas is dus snel Voor alle honden nog wel Een heel mooie nieuwe po gaan kopen”. toe keurig gedragen, we zijn echt program matisch helemaal vrij. Dat je elke cent op de exploitatie moet verantwoorden, hoe kan ik daar tegen zijn.” treure herhalend, uitleggend dat Stad Hil versum III op haar golflengte uitzendt en niet andersom. Strooit lakonieke opmer kingen over de goedkoopte van het materi aal rond, en hoe goed het desalniettemin is in vergelijking met Hilversum. „Denk niet dat ik onder Jurgens sta, nee, dat is een collega van mij.” En passant voert hij een lichtelijk opgewonden gesprek over vrije dagen met een medewerker, vervolgt glim lachend dat dit nu een kleine demonstratie van het hoofdredacteurschap is. Leo Jacobs, oud Vrije Volk journalist, provosympatisant, mislukt danser zoals Je kunt natuurlijk in een praatgroep gaan zitten als je wilt praten. Maar als je het daar nog niet met jezelf over eens bent kun je ook eerst eens bepraten of je in een praatgroep wilt. Een praatgroep over een praatgroep dus. Redenerend volgens het blooker-cacaobusje kun je zo uren door gaan met praten over praten over praten over.Goed, wie niet is afgeschrikt kan erover praten op de openpraatgroepena vond van het Vrouwenhuis in Amsterdam, de avond voor alle vrouwen die willen praten over de praatgroep waar ze mis schien in willen. Op dinsdag 15 november, om acht uur, op de Nieuwe Herengracht 95. Je raakt er niet over uitgepraat. Zaterdag 19 november is het weer zover: dan komt Sint Ni- colaas, de beschermheilige van Amsterdam, weer zijn intocht maken in deze stad. Om twaalf uur wordt hij verwacht op de Prins Hendrikkade, waar an ders dan bij de Sint Nicolaas- kerk en daarna houdt hij met zijn stoet van Zwarte Pieten zijn feestelijke tocht door de stad. In zijn gevolg voert hij allerlei rijtuigen met notabelen, showwagens en muziekkorp sen. Via het Damrak komt hij op de Dam en wordt daar door burgemeester Polak ontvan gen. Langs de Paleisstraat, Ro zengracht, Marnixstraat, Pas seer derstraat, Nassaukade en Stadhouderskade rijdt hij naar het Leidseplein om daar rond twee uur ’s middags op het bal kon van de stadsschouwburg te verschijnen. Daarna wordt de stoet ontbonden en kunnen de kinderen in dagelijkse span ning wachten op de vijfde de cember. U begrijpt overigens wèl dat u er verstandig aan doet zich de negentiende niet per auto in het Amsterdamse centrum te wagen!. Andere items deze maand in het Vrou wenhuis: discoavonden op zaterdag 5, 12 en 19 november, steeds om acht uur; film van Cinemien op vrijdag 4 en vrijdag 18 november, beide keren met om half negen een film waarin Alice Schwartzer spreekt met Simone de Beauvoir. De achttiende is er een discussie na afloop, met de maak ster van de film. Maandag 7 november is er huisgroepenvergadering om acht uur, woensdag 9 november wordt om half ne gen aandacht aan het beroep huisvrouw geschonken, woensdag 16 november om dezelfde tijd aan alleenstaande moeders. Straatvuil, open vuilniszakken, troep op de stoep, bananeschil- len, vuil in de grachten en overal hondepoep in een vuil Amster dam dat men zo graag schoon wil hebben. Dat was zo’n beetje het thema waar de schóolkinderen uit de vijfde klassen in de hoofd stad mee aan het werk zijn gegaan en het resultaat was een enorme berg tekeningen en limericks in de trant van bovengeci teerde over „Amsterdam moet schoon blijven”. Uit de ruim 400 inzendingen koos de Commissie Bestrijding Stadsvervuiling 12 tekeningen en 36 limericks als de mooiste, en die werden in een nale omroep weer beducht is voor zijn journalistieke onafhankelijkheid en conti nuïteit. Leo: „Ik ben voor een rijksbijdrage, maar ik schrik me niet dood als opeens de gemeente het overneemt. Het is niet wen selijk maar het moet op te vangen zijn. Het is natuurlijk wel duidelijk, dat als een gemeente een gesubsidieerd medium steeds als een toornige horzel in zijn nek voelt, hij wel eens gaat denken hoe hij dat geld anders kan gaan besteden. We zijn liever zo onafhankelijk mogelijk. Wat dat betreft heeft de rijksoverheid zich tot nog Hij ziet de regionale radio in een grote stad als Amsterdam als een middel om te streven naar het herstel van demokratie. In een kleine gemeente kan de burger z’n burgemeester gewoon op straat aan schieten voor iets, in Amsterdam is er een grote afstand tussen publiek en bestuur ders. De radio kan de contacten herstellen: niet alleen is er de directe lijn met het stadhuis maar ook kan de wethouder in de uitzending komen om vragen te «beant woorden van luisteraars. Gebleken is dat Stad in een behoefte voorziet. Volgens de jongste cijfers kent 85% in ieder geval de omroep. Het grote probleem voor de populariteit in Amster dam is eigenlijk dat men ver buiten de stad vaak een betere ontvangst heeft dan in de eigen gelederen. Maar daar wordt aan gewerkt. Een onderzoek in mei/juni ’76 heeft een gemiddelde luisterdichtheid aan getoond van 6,3% en het bleek dat vooral de jongeren in de leeftijdsgroep van 15 tot 24, jaar luisteren. Dat hoeft nog niet te zeggen dat de programma’s zo op jongeren gericht zijn, denkbaar is dat er veel „over loop” van Hilversum III bij is. Geen statis tisch gegeven,-maar wel een ervaringsfeit bij Stad is dat vooral veel ouderen telefo nisch reageren op de programma’s. De respons is trouwens toch vrij hoog. Verder bleek dat Stad relatief méér luisteraars had dan Hilversum I en II bij elkaar. Zal er ooit televisie zijn bij Stad? Leo haalt de schouders op. „Ach, we kregen ook opeens radio nietwaar...” Dan pein zend: „Radio is uit strijd geboren, televisie omdat men behoefte had aan een amuse mentsfabriek, met commerciële achter grond. Dat ligt heel anders.” Er is een lokale televisieomroep in Amsterdam, de LOB, in de Bijlmer. Concurrentie? Leo: „Welnee, we concurreren met niets en niemand. Het zijn ook twee onvergelijkba re grootheden. Wij hebben het professio nalisme als basis, zij het amateurisme. We staan tegenover elkaar als het Pu- bliekstheater en het amateurtoneel.” Bijna anderhalve ton schade in één kwartaal in een flatge bouw. Dit onthutsende cijfer staat te lezen in „Onder Dak”, het blad van de Amsterdamse woningbouwcorporaties, waar in de technische diensten van de woningbouwverenigingen opsommen met wat voor pro blemen ze kampen in de wo ningcomplexen. Zoals: bran den in boxen, ingetrapte box deuren, glasschade, vernielde verlichting in liftenHet erg ste is dat je nauwelijks tegen het vandalisme dat zich in buurten met grote flats en lan ge gangen maar ook elders in Amsterdam voordost, kunt op boksen. Vandaag gerepareerde boxdeuren zijn morgen weer ingetrapt. De toegangsmoge lijkheid tot boxgangen werd verkleind door deuren te ver wijderen of dicht te schroeven, op kozijnen en om sloten wer den zware hoekijzers neerge zet: resultaat nihil. Metselwerk en plaatsstaat: dat blijkt het enige wat het nog even kan uithouden. Een droef relaas. hij zelf pleegt te zeggen, redacteur bij Spectrum, altijd afdwalend in gesprekken, altijd met iets van georganiseerde chaos, moet in het begin toch een zekere argwaan gewekt hebben bij de luisteraars aan de wal. Collega’s vooral verzuimden niet in hun publicaties nogal persoonlijke aanval len te doen. Ik was blij met de kritiek, zegt hij grootmoedig maar naar waarheid. De journalistieke basis van Stad is het geven van zoveel en zo gevarieerd mogelij ke lokale informatie in rubrieken en actue le items. Zowel het „grote” als het „kleine” nieuws komen aarï bod zo schrijft Leo in Een week lang drie uur radio Stad op de 240 meter/1250 KHz middengolf dus, en misschien volgend jaar elke dag dat uur extra. „Een uitbreiding van 50%, wijs me de omroep maar die dat lukt” zegt Leo. Hij heeft dat uur nog niet, dat hangt op een beschikking van de minister, maar in de Johannes Vermeerstraat in de studio’s hangt een gematigd optimisme. Bij de be groting voor ’78 is een supplementbegro- ting ingediend die volgens Leo zo laag is dat men er niet over kan vallen. De uitbreiding zal worden gebruikt voor herhalingen en nieuwe programma’s voor andere groepen mensen. Zo kan in zo’n lunchuur vooruitgelopen worden op avonduitzendingen waarin telefonisch ge reageerd kan worden. Op woensdagmid dag kan bijvoorbeeld de raadsagenda wor den doorgenomen, maar ook de buurtre- creatie op de vrije middag voor kinderen. En op zaterdag kan er informatie over de zaterdagsport gegeven worden. Leo denkt met zijn op 1 januari tien mensen sterke redactie plus vier technici en vier admini stratieve mensen bouwend op de opgeda ne routine en flair die nieuwe situatie het hoofd te kunnen bieden. Stad bouwt aan zijn toekomst, merk waardig nu er juist de afgelopen tijd steeds over een onzekere toekomst is ge sproken. Althans: een toekomst op ter mijn. Het experiment, want dat is het, zou eerst tot 1978 duren, toen tot een half jaar na beëindiging van het begeleidend onder zoek van wetenschappers uit Tilburg, en nu tot 1980. Het laatste nadat Stad en de in hetzelfde schuitje zittende SROB in Brabant zich nijdig hadden gemaakt en aandrongen op een beter beleid voor de streekradio. Van Doorn wil decentralisatie van de regionale omroep, dat stond vanaf het begin al vast. Terwijl men in de regio- het jaarverslag dat circa 80% der wegge lopen huisdieren door Stad de weg terug vond, hetgeen de medewerkers menigmaal op copieuze taarten kwam te staan. De mensen van Stad werken niet vanuit een bepaalde stellingname, het per se ge ven van commentaar, of uitzijn op conflic ten. Ze geven feiten en meningen vanuit, een neutraal-kritisch uitgangspunt. Feiten op een rijtje zetten kan veel meer effect hebben dan becommentariëren is de me ning van Jacobs. Wie zich wil laten horen kan dat. Zwijgen is evenzeer je goed recht. Maar wie om commentaar gevraagd, zwijgt, verspeelt wel zijn recht tot weder hoor als het item wordt uitgezonden. „We zijn er voor de gewone Amsterdam mer” zegt Leo. „Die man die altijd z’n bek moest houden, op school al. Bij ons man hij uitspreken, wordt hij niet zoals zo vaak op Hilversum gebeurt afgekapt.” Iedereen mag van hem in de uitzending „behalve- de Volksunie. We discrimineren niet maa£- rein fascisme komt er niet in”. Er zijn in het verleden al heel wat grachten ge dempt in de hoofdstad, maar nu is men zover dat men eindelijk een gracht erbij gaat maken! Dat wordt de Houtkopers- burgwal, die straks het hinderlijke „gedempte” van zijn naambordje mag schrappen. In de loop van ’78 zal er daar weer water stromen! De nu nog „Gedempte” Houtkopersburgwal ligt achter het Burgemeester Tellegenhuis (in de wan deling maupoleum, om dat het werd neergezet door Maup Caransa), en werd drooggelegd toen dit huis gebouwd werd. Van vele kanten was er al op aangedron gen de wal tussen Oude- schans en Uilenburger- gracht weer te ontgraven om de ontluistering van de buurt daar een halt toe te roepen. Het ruime pand aan de Johannes Ver meerstraat vormt het onderkomen Voor studio’s en redactieruimte, een bar, café achtige tafeltjes en stoelen voor de onge dwongen babbel. Leo leidt je met graagte rond, geduldig technische uitleg tot in den boekje gebundeld, dat onlangs aan wethouder Goekoop werd overhandigd. Een cadeautje vooral ook voor de honderdjarige stadsreiniging waar men mag hopen dat de jeugd zich niet alleen op papier zo milieubewust uitdrukt, maar het ook in de praktijk brengt. De tekeningen vormen een fraai scala van alle viezigheid die wij om ons heen plegen te verspreiden. Vooral ontzettend veel honde poep, de bekende schillen en dozen natuurlijk en één tekeningetje van een heel milieubewust kind over de fosfaten in de wasmachi ne, die het water verontreinigen. De limericks zijn wat gevarieer der al excelleert ook hier de poep. Op straat geworpen sigaren, vuile grachten, uitlaatgassen en te vroeg buiten gezette vuilnis zakken vormen hier een bonte vervuilingsrij. Met enthousiasme hebben de kinderen zich op de rijm-vers- vorm van de limerick gegooid. Een enkeling kwam er niet uit, of juist wel, het is maar hoe je het bekijkt: „Een Amsterdamse slimmerik, ja ik, Had moeite met een limerick, Ik begon te schrijven, Amsterdam moet schoon blijven. Maar verder kwam ik geen sik”. V Radio wil meer zendtijd november om acht uur.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15