9 Fractieleider ziet niets in VAN GEVANGENSCHAP 1 Caransa na 120 uur kidnappingsavontuur ’ANGST AAN BEGIN EN EIND nieuwe VAN THIJN: ’CONGRES MOET GOED WETEN WAT HET DOET’ verkiezingen W )E Voorwaarden est eralJ Voedsel Slaapmiddel 19 BINNENLAND 19 7 7 NOVEMBER DONDERDAG 3 (Door onze parlementaire redacteur Frans Kok) !St Tal. eral. est door Inge Crul 22850 o.g. DEN HAAG. Ook in de politiek kan succes van korte duur zijn. Dat heeft Ed van Thijn ervaren toen hij ruim een week geleden op de PvdA-partijraad een duidelijke onvoldoende kreeg voor het resultaat waarmee hij van de onderhandelingstafel terugkeerde. Kort daarvoor was hij op het partijcongres in Amsterdam nog spontaan toegejuicht, omdat hij het formatiegevecht bekwaam leidde en de 8-7-1-formule binnen handbereik had gebracht. Toen het congres koud was afgelo pen, bleek het toch een magere 7-7-2 te zijn geworden. Alle onlustgevoe lens en irritatie richtte zich toen op de PvdA-fractievoorzitter. Aanstaande zaterdag komt een buitengewoon congres van de PvdA in Den Haag bijeen om een eindoordeel te vellen over deelneming van de PvdA aan het nieuwe kabinet. Aanleiding is een conflict tussen Kamerfractie en partijkader over de verdeling van de ministersposten op basis van de formule 7-7-2: 7 PvdA, 7 CDA en 2 D’66. De fractie was vóór, de partijraad tegen. Over dat conflict alleen gaat de discussie allang niet meer. Inzet is nu: gaat de PvdA op deze basis mee regeren of kiest de partij van Den Uyl voor de oppositie. Fractieleider Ed van Thijn legt uit hoe de 7-7-2 tot stand is gekomen en waarom het naar zijn mening niet anders kon. met hen over een prijs voor zijn vrijheid. Nadat eerst over 40 en 25 miljoen was gesproken kwam men uit op de bewuste parket, badka- Iers (3e Vraag- 34 an50m VINKEVEEN. „In het begin ben ik bang geweest, en aan het einde. Toen hadden ze immers niets meer aan me, het geld hadden ze al. Ze hadden me zo in het water kunnen gooien”. Rustig pratend, maar zichtbaar vermoeid, zit Maurits Caransa achter een grote tafel in gebouw De Veenderij, een herfstige jachthaven in zijn woonplaats Vinke- veen. Bereidwillig, ook wat gelaten be antwoordt hij de vragen van de toege stroomde pers, terwijl felle lampen ge richt zijn op zijn gezicht en camera’s klikken. Even trekt een glimlach over zijn gezicht en wordt er gelachen in de stampvolle ruimte iemand vraagt of hij die tien miljoen merkt in zijn vermo gen. Na ruim een half uur vindt hij het welletjes en maakt zelf een einde aan de persconferentie. Een bijeenkomst die hij overigens wel zelf wilde om de nieuwsgierigheid van de pers, die zoals hij zegt, steeds zo met hem meeleefde, te bevredigen. Ook om de media te waarschuwen: kijk uit met de berichtgeving, de ontvoerders luisteren mee, ze horen alles. „Op een gegeven ogenblik werd ik gewoon angstig door die zogenaamde interviews op de radio (hij had twee radio’s ter beschikking, red.), ik dacht nu heb ik het hier wel voor elkaar maar wat gebeurt er straks bui ten. Anderzijds is de radio wel een hulpmiddel gebleken: zo hoorden de kid nappers dat de familie Caransa de politie geen toestemming had gegeven de tele foon af te luisteren. Honderdtwintig uur zijn er verlopen tussen het moment van de ontvoering op het Professor Tulpplein en het ogenblik van de bevrijding. De overval ging hard handig in zijn werk, de mannen sloegen Caransa voortdurend op zijn hoofd. „Ik had het idee dat ze me bewusteloos wil den hebben”, aldus het slachtoffer dat gisteren sprak over een hersenschud ding. Om erger te voorkomen deed hij maar alsof hij buiten westen was en liet zich op straat vallen. De rit in de auto maakte hij echter bewust mee. Volgens hem waren ze ongeveer drie kwartier onderweg. Hij had het vermoeden dat hij ergens in de Bijlmermeer was onderge bracht. Hij verbleef in een volledig verduister de kamer, die de indruk vestigde dat alles tot in de puntjes zorgvuldig was voorbereid. Er was gerekend op voedsel al at hij zo weinig dat de kidnappers hem bijna dreigden wat tot zich te nemen er was een toilet. De wanden waren despijl. De ontvoerders kreeg hij nauwelijks te zien en als hij ze onder ogen kreeg had den ze handschoenen aan en bivakmut sen op. Ze hebben hem niet bedreigd of geslagen. Eerst spraken ze Frans, later Engels. Ze maakten Caransa duidelijk dat het ze niet om politieke doeleinden ging, alleen om geld. Het is mogelijk dat er een Nederlander bij was, aldus Caran sa deze man had hij echter niet gezien. De mannen zeiden dat ze „the biggest organisation in the world” (de grootste organisatie ter wereld) waren en waren trots als berichten over de ontvoering op de radio kwamen. ,Hoor je dat, iedereen weet het van Caransa”, zeiden ze. Het contact verliep vooral via een ba byfoon. Daardoor deden de mannen hun voorstellen. Caransa onderhandelde zelf Ed van Thijn is er de man niet naar om met gevoelens te koop te lopen maar, zegt hij, „de kritiek heeft me toch wel wat gedaan”. Hij voegt er aan toe dat hij als onderhandelaar natuurlijk snel afstand moet nemen van gevoelens van voldoening of teleurstelling, „anders hou je het geen vijf maanden vol”. „Ik ben de formatie ingegaan zonder enige verwachting wat betreft glorie voor mezelf. Kabinetsforma ties als deze verfoei ik eigenlijk, produkt als ik ben van de jaren zestig, toen de roep om politieke vernieuwing hoogtij vierde. Het applaus op het congres heeft me daar om meer verbaasd dan de verguizing daarna.” Voordat hij werd teruggebracht kreeg hij eerst een slaapmiddel, maar hij slaag de erin twee van de drie tabletten onder het bed te laten vallen en te doen alsof hij sliep. Gebonden werd hij weer per auto vervoerd en gedumpt in de Polanen- straat. Daar was hij onmiddellijk om hulp gaan roepen, („ik ben Caransa, bel de politie”), waar aanvankelijk niemand op reageerde. Een bromfietster reageer- koord voor de volle 100 procent onder schrijven, zoals ook bijvoorbeeld Duisen berg inmiddels het akkoord volledig heeft aanvaard”, zegt Van Thijn. - Maar Andriessen wordt toch niet opeens progressief als hij zijn verzet tegen het regeerakkoord opgeeft? „Nee, dat geloof ik niet, de vertraging komt doordat de interne strijd in het CDA, Van Thijn: „Dan is het gebeurd met de samenwerking met het CDA”. - Wat gebeurt er als Den Uyl morgen avond zijn ministersploeg nog niet rond heeft? onderwerpt aan de einduitspraak van de partij. Welnu, dan moet de fractie wel in staat zijn eerst het eindresultaat van de De kritiek van de partijraad richtte zich vooral op het feit dat van de oorspronkelij ke voorwaarden van de PvdA vrijwel niets is verwezenlijkt. Die waren: een meerder- heidsformule 8-7-1; een versterking in de sociaal-economische sector, en Justitie bij een andere partij. Van Thijn geeft toe dat het uiteindelijke resultaat wellicht wat te genvalt, vooral gezien eerdere voorstellen van informateurs, die voor de PvdA gun stiger uitvielén. „Maar”, zegt hij, „er viel gewoon niet meer uit te halen.' Ik wist wel toen ik de zaak met Van Agt rondmaakte dat het moeilijk zou vallen in de partij, maar ik heb mijn verantwoordelijkheid genomen. Het kon niet langer meer doorgaan. De informateurs Verdam en Vrolijk hadden in feite hun poging al opgegeven. Zij heb ben mij toen gevraagd of ik wilde probe ren alsnog tot een oplossing te komen. Dat heb ik gedaan. Kijk, Van Agt had alle tijd. Hij was bereid om nog eens maanden verder te formeren. Het argument dat bij voorbeeld de hele sociaal-economische pa ragraaf uit het regeerakkoord daardoor op losse schroeven kwam te staan, maakte op hem in zijn ivoren toren geen enkele indruk. Voor hem telde blijkbaar alleen het eindresultaat en niet de tijd”. over de gang van zaken bij de formatie heel goed, maar men is wel verplicht een bezonken oordeel te geven. In nieuwe ver kiezingen zie ik ook niets, want dat bete kent dat de periode dat er geen echt kabi net is, nog eens eindeloos wordt gerekt. Bovendien is dat een belediging van de kiezers.” - Hoe stelt u zichzelf zaterdag op? Van Thijn: „Als de lijst kandidaat-minis- ters aan de verwachting beantwoordt, zal ik deelneming aan het kabinet met strijd lust verdedigen. Als dat niet het geval is, moet ik constateren dat bij het CDA de politieke wil ontbreekt om met ons samen te werken. Dan moet het CDA maar de verantwoordelijkheid dragen voor de mi sère die het heeft aarigericht.” - Maar het feit blijft, dat deze tactiek Van Agt geen windeieren heeft gelegd. Door zijn vasthoudendheid heeft hij toch het een en ander binnengehaald? 10, tel. de tenslotte en een taxi bracht hem toen vanaf het Zoutkeetsplein naar het hoofd bureau van politie. Op de persconferentie vertelde Caran sa verder dat de ontvoerders wel alle oproepen hadden gehoord maar gezwe gen hadden uit angst voor de politie. De familie had dan ook de politie dringend verzocht zich er buiten te houden. Caran sa zei dat hij al eerder het gevoel had gehad dat er iets dreigde te gebeuren. „Als ik bescherming had gevraagd had ik die heus wel gekregen, maar zoiets houdt op een gegeven ogenblik ook weer op”, zei hij lakoniek. Ook vanwege zijn familie had hij geen alarm geslagen, dan hadden zijn kleinkinderen misschien maanden lang onder politiebewaking naar school gemoeten en dat wilde hij niet „daar krijgen kinderen iets van”. Dan zou hij tóch gezegd hebben, neem mij maar. Met zijn handelwijze had hij bewust een zoenoffer aan zijn eigen posi tie gebracht zei hij. Ed van Thijn: „Nee, en daarom zal hij zich moeten verantwoorden over het hoe en waarom van de bekering. Hij kan niet volstaan met de mededeling: mijn bezwa ren zijn verleden tijd”. - Maar als het nu gewoon een beetje tegen zit wat de tijd betreft? „Het moet kunnen voor zaterdag- Ik zie geen reden waarom het plaatje dan met compleet kan zijn. Maar nogmaals, het partijbestuur zal alleen positief adviseren op voorwaarde dat de namen van alle ministers zaterdag bekend zijn.” - Is Van Agt bewust bezig de opstelling van het lijstje te vertragen om te voorko men dat het congres zaterdag de CDA- bewindslieden de maat neemt? afgedekt met flanellen lakens. Tussen deze kamer en een rüimte ernaast was een soort sluis. Caransa lag gekleed op bed en was vastgebonden aan een bed- tien miljoen. Zondagmiddag kwam het akkoord tot stand. Caransa gaf via een brief aan zijn kantoor zijn bank opdracht tien miljoen uit te betalen. Op straat werd toen maandag het geld door iemand van zijn kantoor overhandigd. In de nacht volgde zijn vrijlating. Van Thijn: „Ja, het is een premie op onredelijk gedrag. Sommigen in mijn par tij zeggen dat ik ook het onaanvaardbaar had moeten uitspreken, bijvoorbeeld over 7-7-2. Dat heb ik niet gedaan, want er moest een kabinet komen. Ik vind trou wens dat men nogal overdrijft als men het resultaat van de onderhandelingen be droevend noemt. Wij hebben uitsluitend zware posten binnengehaald, zoals CRM en Volkshuisvesting. Ik constateer verder dat het toch 7-7-2 geworden is en niet 7-7-1 zoals Van Agt wilde en dat Van Agt per- dag heb ik opnieuw Sociale Zaken aange boden gekregen. Ik heb het toen toch weer teruggeschoven naar het CDA in ruil voor Defensie, op voörwaarde dat Boersma zou terugkeren. Dat is nu ook gebeurd.” - Hebt u in dat nachtelijke tweegesprek ook een veto uitgesproken over An driessen en Kruisinga? Ik kan me tenmin ste niet voorstellen dat dat niet aan de orde is geweest. Van Thijn: „Er is daarover geen echte afspraak gemaakt, maar het is wel ter sprake gekomen. Ik heb Van Agt toen al gewaarschuwd dat wij kwaliteitseisen zou den gaan stellen, nu we qua aantal waren onderbedeeld. Ik heb hem gezegd dat hij het wat de personen betreft niet te bont moest maken. Van Agt heeft dat voor kennisgeving aangenomen. Uit het feit dat ik het onderhandelingsresultaat nu vierkant verdedig, ontleen ik het recht hem met deze opvatting te confronteren als hij ervan afwijkt. Zo houd ik ook vast aan de afspraak dat op Volksgezondheid en Milieu de PvdA-staatssecretaris zich met Volksgezondheid zal bezighouden. Als het anders uitpakt, is dat voor ons een ontbindende voorwaarde.” Het moment uit de hele formatie dat Van Het PvdA-partijbestuur heeft aan het congres vier harde voorwaarden voorge legd voor deelneming aan het kabinet op basis van de 7-7-2. De belangrijkste is dat de CDA-ministers voldoende progressivi- teitsgehalte moeten hebben om in de ploeg te kunnen passén. - Dus geen Kruisinga en Andriessen in het kabinet? Van Thijn wil er nog niets over kwijt, de Kamerfractie zal morgen haar- standpunt bekend maken ten aanzien van de aan vaardbaarheid van de CDA’ers. Boven dien was de interne strijd in het CDA gisteren nog op zijn hoogtepunt, zodat Van Thijn liever de kat nog even uit de boom kijkt. „In elk geval moet men het regeerak- die ons nu al vijf maanden in de ban houdt, langzaam zijn ontknoping nadert.” Hier en daar is gesuggereerd dat de PvdA-partijtop zich aan manipulatie heeft schuldig gemaakt door na de uitspraak van de partijraad het conflict tussen par tijraad en Kamerfractie niet rechtstreeks aan het congres voor te leggen. Het partij bestuur stelt het congres nu voor om niet slechts als arbiter op te treden, maar de hele politieke situatie te beoordelen. Ken nelijk hoopt de PvdA-top dat het congres dan zijn verantwoordelijkheid beseft en voor de consequenties van een „nee” zal terugdeinzen. Van Thijn wijst verontwaardigd de sug gestie van manipulatie van de hand. Afge sproken is, zo zegt hij, dat de fractie zich soonlijk niet op Justitie is gekomen, zoals hij na de verwerping van 7-7-1 door PvdA en D’66 opnieuw eiste.” Van Thijn ontkent dat er via uitruil met het CDA een gunstiger verdeling voor de PvdA in had gezeten. Van Thijn heeft nog uitgeprobeerd Buitenlandse Zaken te rui len voor Ontwikkelingssamenwerking, omdat de CHU-lobby had laten uitlekken dat als Buitenlandse Zaken eenmaal bij het CDA zat, de rest geen enkel probleem meer zou opleveren. Dat bleek niet de opvatting van Van Agt te zijn en het heeft Van Thijn dan ook danig geïrriteerd dat men in het CDA verkeerde signalen achter Van Agts rug om ging geven. Ook Ontwik kelingssamenwerking ruilen voor Defen sie bleek tenslotte niet mogelijk. - Waarom heeft de PvdA aanvankelijk al les op Sociale Zaken gezet en niet bijvoor beeld Economische Zaken geclaimd? Van Thijn: „We hebben wel degelijk een voorkeur uitgesproken voor Economische Zaken, maar na Justitie stond dat departe ment als nummer 2 op de prioriteitenlijst van het CDA. Omat wij graag Justitie wilden, konden we niet tegelijk nr. 2 van het CDA ook opeisen.” - Maar er was toch een redelijke kans dat Boersma op Sociale Zaken zou terugke- ren, het schijnt dat Van Agt hem dat enkele weken geleden persoonlijk heeft toegpzegd. Hebt u dan niet iets weggege ven voor iets dat in feite al binnen was? Van Thijn: „Nee, want eerst leek het erop dat Boersma een voorkeur had voor de Kamer. Toen dat anders bleek te zijn, hoorden wij dat Van Agt onder geen voor waarde Boersma in het kabinet wilde heb ben. Dat kun je ook afleiden uit het feit <jlat het CDA ons telkens Sociale Zaken op een presenteerblaadje aanbood. Tijdens ons 10 'zetels winst uit de verkiezingen is nachtelijk tweegesprek vorige week maan- gekomen? Van Thijn: „Het betekent wel degelijk oppositie en daarom vind ik dat het con gres zeer goed moet weten wat het doet. Er mag niet achteraf het verwijt komen dat het besluit onbezonnen tot stand is geko men. Men moet overigens goed bedenken dat er geen alternatief is tussen nu mee doen aan het kabinet en de oppositie. Een progressief minderheidskabinet waar wel eens aan gedacht wordt, is volstrekt on denkbaar. Dat komt er gewoon niet, omdat de koningin in de huidige situatie nooit een dergelijke opdracht kan verstrekken. Van Agt heeft duidelijk gemaakt dat het CDA een links minderheidskabinet de eerste de beste dag naar huis zal sturen. Gegeven dat feit is het ondenkbaar dat de koningin een formateur een poging laat doen een minderheidskabinet in elkaar te tim meren.” „Het „nee” van het congres betekent daarom zonder meer een rechts kabinet. Het kan misschien een rechts zakenkabi net worden of een extra-parlementair ka binet, maar een rechts kabinet wordt het. Als men dat verkiest zit er niets anders op, maar het is niet wat de kiezers gewild hebben. Ik begrijp de woede in de partij 'Thijn nog steeds het hoogst zit, was toen Verdam en Vrolijk, vlak na afloop van het congres in Amsterdam, met hun 7-7-2-ver- deling op de proppen kwamen, terwijl zij de dag ervoor nog 8-7-1 als de beste en rechtvaardigste oplossing hadden aange- prezen. Van Thijn noemt het nog steeds ongelooflijk wat er is gebeurd. - Had hij geen argwaan tegen het onver wachte geschenk van 8-7-1? „Juist vanwege de prachtige verdedi ging die de heren in hun brief van 8-7-1 gaven, vertrouwde ik het volkomen. De brief stond bol van de argumenten en ik beschouwde dat als de bekrachtiging van mijn redelijke standpunt. Het accent in de brief lag op het belang van de verkiezings uitslag voor het democratisch besef bij de mensen en ik dacht dat zo’n standpunt van de heren Verdam en Vrolijk langer houd baar zou zijn dan één etmaal.” Van Thijn zegt zich de woede van de partijraad goed te kunnen voorstellen toen het opeens anders uitpakte. „In de partij was een enorme emotie-achterstand ont staan. Vijf maanden lang heb ik me lopen beheersen. Ik heb nooit met deuren ge- gooid als het weer eens vast zat. Maar in de partij zag men alleen de vertraging, de onredelijke standpunten van het CDA en in toenemende mate werd men razend. Er volgde toen op de partijraad een explosie van woede, waartegen mijn verdediging van de 7-7-2-verdeling machteloos stond.” Van Thijn geeft de schuld voor deze gang van zaken duidelijk aan het CDA. „Ik constateer dat het CDA heeft bereikt dat de weerstand tegen elkaar groter is gewor den dan toen we aan de onderhandelingen begonnen. Het CDA heeft te veel van dag tot dag geopereerd in een poging om tel kens punten binnen te halen. Men heeft de ogen gesloten voor het effect op de poli tieke verstandhouding.” - Voor het CDA moeten we zeker Van Agt lezen? Van Thijn aarzelend: „Ach, ik wil het niet in het persoonlijke vlak trekken, laten we het er maar op houden dat hij tenslotte de vertegenwoordiger is van dat CDA.” formatie op tafel te leggen. Dat was vorige week op de partijraad nog niet het geval, dat kan pas zaterdag. Om die reden heeft de fractie met grote meerderheid besloten om de 7-7-2 voorlopig goed te keuren en de rest van de onderhandelingen af te wachten. - Is het eigenlijk wel juist dat een partij congres beslist of ministers in een kabinet zitting mogen nemen? Van Thijn: „Ja, want het heeft geen enkele zin om aan een kabinet deel te nemen, als de partij er niet achter staat. Dat is funest voor de geloofwaardigheid. Het is voor een socialistische partij altijd een belangrijke beslissing of zij aan een regering deelneemt. Het is daarom bij ons gebruik dat de eindafweging door de par tij gebeurd. Dat staat al sinds 1913 in de statuten.” -Als het congres nee zegt, gaat de PvdA dan echt in de oppositie? Dat kan toch niet voor een partij met 53 zetels, die met T Als PvdA-congres nee zegt, komt er een rechts kabinet Ax

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19