MAGERE JAREN VOOR VOEDINGSINDUSTRIE Economie in klem van dure gulden Prof. Van den Beid: 'I Nog steeds discriminatie gehuwde bij aanvraag van krediet vrouw sector Tijdschriften duurder Zorgen in toeristische VERSE ALBERT HEUN KOFFIE Grote Antiekbeurs Treslong-Hillegom Unox erwtensoep -beter gevuld- 1/1 blik voor 1.89 Stijging van sigarettenomzet „VS tevreden met reële groei van 4 tot 5 pet” /Verandering van beleid nodig” „Faillissement in Deurne geval van oplichting” *1 A ri 'f'iplz Zaterdag 5 nov. 14-22 uur iJts Zondag 6 nov. 11-18 uur Minister van Financiën Blumenthal over ’78: NKV-bestuur Afremmen Duisenberg: Loonmatiging Unilever dag eerder Voorzitter van Vereniging Financieringsadviseurs Stookolie duurder Geen wonderen Meubelen-Munten-Poppen-Klokken-Zilver-Tin-Koper-Kristal-Jugendstil-IJzer-enz. SHELL-CIJFERS OP 17 NOVEMBER 26 27 ECONOMIE 19 7 7 (Van onze redactie economie) ’’Meevaller van de SRV en ook nog thuisgebracht' DEN HAAG (ANP). De werkgelegenheid die de Neder landse voedings- en genotmid delenindustrie biedt, is in de ja ren 1973 tot en mét 1976 met gemiddeld ruim twee percent per jaar gedaald. De produktie is in die vier jaar met ongeveer 2,5 percent per jaar toegenomen. Dat is maar de helft van de groei in de voorafgaande tien jaren. DONDERDAG 3 NOVEMBER BONN (Reuter). De Amerikaanse regering streeft volgend jaar naar een reële economische groei van vijf procent. Een groeicijfer tussen vier en vijf procent vindt zij echter bevredigend. Dit jaar wordt gerekend op een groei van vijf procent. Dt heeft de Amerikaan se minister van Financiën, Michael Blumenthal, gezegd op een persconferentie in de Westduitse hoofdstad. AMSTERDAM. „Onze economie zit in de klem van de hoge waarde van de gulden. Het is voorbarig te denken dat op middellange termijn, laat staan op korte termijn, in voldoende mate orde op zaken kan worden gesteld. Daarvoor is een totaal gewijzigd beleid noodzake lijk”. Dit zei de directeur van het Centraal Plan Bureau, prof. dr. C. A. van den Beid vanmiddag op de jaarvergadering van de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers. L W s 9 9 (ADVERTENTIE) dm, (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie economie) De ministeries van Economische Za ken en van Landbouw vertellen dit in hun bedrijfstakverkenning van deze in dustrie, een van de vervolgen op de rege ringsnota „Selectieve Groei”. De produktiegroei die er nog was, zo Voor de middellange termijn verwach ten de ministeries geen belangrijke ver betering van deze ontwikkeling. Wel zit ten er, als de industrie daar tijdig op inspeelt, mogelijkheden in het verschijn sel dat men meer „luxe” produkten gaat consumeren. De voedings- en genotmiddelenindus trie, zo staat verder in de verkenning, neemt voor haar rekening ruim een Sinds 1976 waren ongeveer 174.000 werknemers in deze bedrijfstak werk zaam, waarvan een verhoudingsgewijs groot aandeel (10-15 percent) in bedrij ven met minder dan tien werknemers. Bijna twee derde deel van de Nederland se totale agrarische produktie wordt in de agrarische industrie be- of verwerkt (uitgedrukt in waarde). Dit is ongeveer de helft van de totale waarde van de benodigde grondstoffen in deze indus trie. kwart van de omzet van de industrie, vijftien percent van de industriële werk gelegenheid, vijf percent van de bruto toegevoegde waarde tegen marktprijzen en zestien percent van de totale uitvoer. De werknemers van Verhees werden gis termiddag op staande voet ontslagen na dat het bedrijf failliet was verklaard door de Bossche kantonrechter. Volgens de cu rator zullen de lonen over de afgelopen vier weken, die nog niet waren uitbetaald, worden uitgekeerd door het GAK. De on kosten die de werknemers voor het bedrijf hebben gemaakt, zullen waarschijnlijk niet worden vergoed. De schulden van het bedrijf zouden meer dan een miljoen gul den belopen. Ook zouden de pensioenpre mies van de laatste drie kwartalen niet zijn afgedragen DEN HAAG (ANP). Met ingang van vandaag zal de maximum verbruiksprijs van zware stookolie met een zwavelgehalte van 2,5 procent met 4’45 (excl. btw) per 1000 kg omhoog gaan. DEN HAAG. In 1977 wordt een tekort van drie miljard gulden verwacht op de reisbalans. Daarom maakt het Nationaal Bureau voor Toerisme zich zorgen over de werkgelegenheid in de toeristische en re creatieve sector in Nederland. 93,00 97,10 66,10e 65,00 185,00 34,60 103,00 108,50 104,50 43,00 257,00 160,00 138,00 97,00 395,00 Isen 3,25 2,40 6,45 De suggesties om het beleid te verande ren zijn talrijk, maar van sommige is het dubieus of zij verlichting brengen voor de situatie op de arbeidsmarkt. „Arbeidsduur In verband met de administratieve voorbereidingen, die thans reeds nodig zijn voor de prijswijzigingen per 1 janu ari 1978, hebben de ministers van Eco nomische Zaken, van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk en van Onderwijs en Wetenschappen, vooruit lopend op een af te kondigen nieuwe prijzenbeschikking voor tijdschriften na overleg met de Nederlandse Organi satie van Tijdschrift Uitgevers, inzake de verhoging een voorlopige regeling getroffen. Deze komt neer op een inde ling van de kosten in kostencomponen ten en het aanhouden per kostencom ponent van bepaalde stijgingspercenta- ges, die als grondslag dienen voor de vaststelling van de toelaatbare stijgin gen van de prijzen. De verhoging van de abonnements prijzen, prijzen van losse nummers en van advertentietarieven per 1 januari 1978 zal op basis van deze kostenstij gingen gemiddeld uitkomen op 4 5 procent. Volgens Van den Beid mag worden ver wacht dat die budgetruimte voor een groot deel voor lastenverlichting zal worden ge bruikt. „Daarmee zijn drie doeleinden ge diend: handhaving van de koopkracht, be houd dus van de binnenlandse afzet, ver mijding van de positieve gevolgen van de betalingsbalans, waardoor de koers van de gulden weer oploopt”. Dit laatste risico kan volgens Van den Beid weer worden vermeden door een combinatie van loon matiging en lastenverlichting. Hierbij be hoort dan wel een corresponderend mone tair beleid. Loonmatiging is volgens Van den Beid uitstekend voor het functioneren van onze economie. Dit heeft als bijzonder gevolg dat op de collectieve uitgaven eveneens drastisch wordt bezuinigd. „Zeer veel so ciale uitkeringen en ook de lonen van ambtenaren zijn immers aan de toonbewe ging van het bedrijfsleven gekoppeld. We zien dan dat de loonmatiging vooral op den duur ruimte kweekt op het budget van de overheid”. is daarvan het voorbeeld. Van de andere kan worden gezegd dat zij op korte ter mijn, en duidelijk wèl, verlichting beteke nen voor de arbeidsmarkt, maar zij bieden geen enkel soelaas voor de perspectieven op lange termijn, eerder het tegendeel”, aldus Van den Beid. Prof. Van den Beid zei wel dat van een dergelijk beleid geen wonderen mogen worden verwacht. „Loonmatiging is waar schijnlijk maar in zeer beperkte mate mo gelijk. Een duidelijk winstherstel is, zo laten de berekeningen zien, moeilijk be reikbaar”, aldus Van den Beid, die meent dat een snelle uitbreiding van de investe ringen niet in het verschiet ligt door een klimaat van onderbezetting en geringe uit breiding van de wereldhandel. „De conclu sie lijkt onvermijdelijk: de beschikbare instrumenten voor een betere functione ring van onze economie moeten met meer kracht worden gehanteerd, dan zich mo menteel aftekent”, aldus Van den Beid. Het is volgens de heer Krijnen dan ook merkwaardig, dat de mogelijkheid tot het aangaan van kredietovereenkomsten in de consumptieve sector zo uitdrukkelijk exclusief aan de mannelijke huwelijkspartner blijft voorbehouden, te meer omdat in verreweg de meeste gezinnen juist de vrouw - veelal uit haar eigen huis houdbudget - de periodieke terugbetalingen verricht. Het wordt dan ook tijd, zo meent de heer Krijnen, dat het Nederlandse financieringswezen in zijn totaliteit komt tot de erkenning van het recht op zelfstandigheid en kredietwaardig heid van de gehuwde vrouw en zich bij het vormen van zijn oordeel hierover niet langer laat leiden door de reeds jaren bestaande - inmiddels sterk verouderde - opvattingen en normen. BUNNIK (ANP). „Dagelijks ervaren wij dat Nederlandse vrouwen, die in gemeenschap van goederen gehuwd zijn, moei lijkheden ondervinden, indien zij op eigen naam een krediet willen opnemen. Zelfs indien men al geruime tijd in vaste loondienst werkzaam is, dan wel uit andere hoofde over een vast eigen inkomen beschikt, blijkt het bij vele banken en financieringsondernemingen onmogelijk onder eigen naam een kredietovereenkomst te sluiten”, aldus de heer E. W. Krijnen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Financieringsad viseurs gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van de N.V.F. in Bunnik. Zowel op grond van ethische als sociale overwegingen vindt de N.V.F. het eveneens onjuist, dat een mannelijke huwelijkspartner zonder instemming en handtekening van de echtgenote overal in den lande kredietovereenkomsten kan sluiten. Steeds meer wordt in de consumptieve sector bij het bepalen van iemands kredietlimiet rekening gehouden met de inkomsten van de echtgenote van de kredietaanvrager. Mede op grond hiervan ziet de N. V. F. het als een tekortkoming, dat de meeste banken en financieringsondernemingen bij een eventueel overlij den van de echtgenote geen kwijtschelding van de restantschuld verlenen. Voorts zijn ook de overige voorwaarden betreffende algehele kwijtschelding van de restantschuld bij overlijden voor verbete ring vatbaar. Met name is er volgens de N. V. F. dikwijls sprake van beperkende bepalingen, die achteraf vaak zeer nadelig kun nen blijken te zijn. Evenals de overheid, de consumentenorganisaties enz. is ook de N. V. F. voorstandster van een zo groot mogelijke duidelijkheid bij het aanbieden van consumptieve kredieten, aldus de heer Krijnen. Om het de consument mogelijk te maken tot een prijsbe wuste afweging te komen van de verschillende kredietaanbiedin- gen heeft de N. V. F een voorstel gedaan aan de Commissie Uitvoering Voorschriften Wet op het Afbetalingsstelsel van de Sociaal-Economische Raad. De groei van de binnenlandse vakanties staat reeds twee jaar stil en de verwach ting voor 1980 is dat er sprake zal zijn van een minimale toename. Ook het inkomend toerisme groeit volgens het bureau slechts matig. „Zorgelijk ontwikkelen zich de bestedin gen van de buitenlandse toeristen in ons land. Uitgedrukt in guldens van 1970 be vinden zich de bestedingen zes jaar lang op het niveau van 1971. Ofschoon er over 1977 nog geen inzicht is in het verloop van de bestedingen zal het negatieve saldo van de reisbalans hoger zijn dan ooit tevoren. Bedroeg dit tekort vorig jaar ruim twee miljard gulden, voor dit jaar wordt een tekort verwacht van drie miljard gulden”. rd 241,00 6,25 5,50 12,00 33,50 17,00b I8.50C 32,00 1,45 35,00 34,60 6,20 32,00 31,50e 55,50 21,50 53,50 58,70 57,00 48,20 34,10 67,60 24,70 11,40 04,00 28,80 18,50 72,50 59,10 57,30 49,00 41,50 55,00 52,00 41,00e 24,00e 47,20 40,00 72,00 52,50 27,60 35,90 30,10 30,00 51,70 96,00 66,00 55,60 1,90b 59,50 43,00 36,00 54,10 .96,50 61,50 51,20 144,80 68,00 32,00 152,50 79,50 78,00 Md» val- ire- lUJk ■on DL I Bi De zware stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent blijft in prijs ongewijzigd. Dit is het resultaat van een stijging van de marktnotering aan de ene kant en een daling van de dollarkoers in de afgelopen periode aan de andere kant, zo heeft het ministerie van Economische Zaken giste ren meegedeeld. Unilever is van plan op woensdag 16 november direct na beurs de resultaten over het derde kwartaal en interimdivi dend op haar gewone aandelen over 1977 bekend te maken. DEN HAAG. De Koninklijke-Shell groep zal op donderdag 17 november voor beurs de financiële resultaten van de maatschappijen over het derde kwartaal van 1977 bekend te maken. Prof. Van den Beid zei dat de signalen die uit alle cijfermateriaal naar voren ko men voor de toekomst weinig opwekkend is. „Lichtpunten sinds de laatste prognose van het CPB zijn er niet, eerder is het tegendeel waar”. Volgens Van den Beid zullen de problemen bij ongewijzigd beleid veel zwaarder worden. DEN HAAG (ANP). Op grond van stijgende kosten zal per 1 januari 1978 een verhoging van de abonnement sprijzen, prijzen van losse nummers en van advertentietarieven van tijdschrif ten mogen worden doorgevoerd, zo heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren meegedeeld. Ze sommen enige ontwikkelingen op die de vraag en daardoor ook de produk tie afremmen. De groei van het werkelijk Blumenthal pleegde gisteren in Bonn overleg met Bondskanselier Schmidt, mi nister Lambsdorff van Economische Za ken en zijn collega Apel. Laatstgenoemde zei op de persconferentie dat er in de Bondsrepubliek de komende zes tot acht maanden geen prikkels meer zullen wor den toegediend aan de economie. De Bondsregering wil afwachten wat de on langs afgekondigde maatregelen - extra overheidsuitgaven, belastingverlaging en investeringsprogramma - teweegbrengen. Blumenthal wees erop dat de Ameri kaanse regering al heeft laten weten dat zij bereid is aanvullende maatregelen te ne men om de groei van de economie te bevorderen. Hij achtte het onwaarschijn lijk dat het tekort op de Amerikaanse’ handelsbalans volgend jaar groter zal zijn dan dit jaar. Voor dit jaar wordt een tekort van ongeveer dertig miljard dollar ver wacht. Eind 1979 zal het tekort beginnen te verminderen, zo voorspelde Blumenthal. Wat het gebeuren op de wisselmarkten betreft, merkte Blumenthal op dat de Amerikaanse regering de koers van de dollar alleen zal steunen wanneer er spra ke is van onregelmatige koersschommelin gen. Op factoren die aan de wisselmarkt eigen zijn, wil zij geen invloed uitoefenen. Van de kant van de Westduitse regering is er niet op gezinspeeld dat de Amerikaanse regering de dollar meer moet steuen, aldus Blumenthal. Tresjong-Hallen te Hillëgom delen ze mee, was vooral te danken aan de vergroting van de exporthoeveelheid. In het binnenland, waar de Nederlandse voedings- en genotmiddelenindustrie twee derde van haar totale produktie afzet, staat haar marktaandeel onder druk. Die ontwikkeling dient nauwlet tend te worden gevolgd, vinden de minis teries. DEURNE (ANP). Volgens Martin Neesen, districtsbestuurder van de Indus triebond NKV, is het faillissement van het installatiebedrijf Verhees in Deurne een kwestie van „zuivere oplichting”. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat het faillisse ment dat 48 werknemers hun baan kostte deel uitmaakt van een vooropge zet plan. „De directie is zoek en de boeken zijn weg. Dit is de meest schandalige zaak die ik ooit heb meegemaakt. Temeer daar er voor het bedrijf voldoende werk was. Ik ben ervan overtuigd dat de directeur met enkele andere leidinggevende functiona rissen op een onwettige manier geld aan het bedrijf heeft onttrokken”, aldus Neesen. Blumenthals collega Apel voegde hier nog aan toe dat de steunaankopen die de Bundesbank de laatste tijd heeft gedaan, gericht waren op het corrigeren van onre gelmatige koersschommelingen van de dollar. De D-marken die werden verkocht om dollars te kunnen kopen, brengen het streven van de Bondsregering om de groei van de geldomloop dit jaar te beperken tot acht procent niet in gevaar, zo zei Apel. DEN HAAG (ANP). Minister Duisen berg (Financiën) verwacht voor dit jaar een sigarettenomzetstijging van ongeveer 15 procent. Twee jaren geleden was er sprake van een omzetstijging met onge veer twee procent en vorig jaar daalde de omzet met ongeveer vijfeneenhalf procent. Deze cijfers worden weergegeven in de ministeriële antwoorden op vragen vanuit de Tweede Kamer over de miljoenennota 1978. Daarin zet de minister uiteen, dat de aangekondigde verhoging van de prijs van sigaretten naar ƒ2,75 per pakje aansluit bij de prijsontwikkeling in West-Duitsland en in België. In West-Duitsland bedraagt de vergelijkbare sigarettenprijs thans 3,70. In België werd def>rijs verhoogd tot ƒ2,80 en voor komend jaar wordt daar een verdere prijsverhoging verwacht tot 3,15. Van de prijsverhoging van sigaret ten zal 6 7 cent per pakje ten goede komen aan handel en industrie, zo zegt de minister in zijn antwoord. besteedbare inkomen en de bevolkings groei zijn gedaald, landbouwprodukten worden in toenemende mate verwerkt in de landen waar ze gegroeid zijn, de vraag naar een aantal produkten raakt verza digd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27