Protest AZ tegen vierde strafschop TURBULENT STRAFSCHOPPENDUEL MAAKTE EINDE AAN AZ-DROOM LEVSKI OPNIEUW VERSLAGEN MET 2-1 De eerste en grootste detective ter wereld (Iet Beste >w. 9 d: TS 31 SPORT door Piet Teeling est eral. Dóódsimpele ploeg Verdienste eest veral. Overwicht (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft voor het eerst sinds 1973, het jaar waarin de club haar laatste Europa-Cup veroverde, weer de kwartfi nales van een Europees bekertoernooi bereikt. In hoeverre de 2-1 overwinning die de Amsterdammers na de triomf met dezelfde cijfers in Sofia, ook gisteravond weer tegen de Bulgaarse titelhouder Levski Spartak Sofia behaalde, maatgevend is voor de huidige kwaliteit van de landskampioen zal echter pas in maart blijken. Dan ontmoet Ajax naar alle waarschijnlijkheid toch een tegenstander die qua kwaliteit, ervaring en raffinement boven het plafond van de eigen mogelijkheden uit zal reiken. Rust 10-40 Ander AZ BARCELONA. De uitschakeling was dramatisch. Al eerder dit seizoen had de AZ-ploeg vervuld van schaamte de kleedkamer met gebogen hoofden moeten opzoeken na weer een desillusie in de vaderlandse competitie, maar nimmer was de nederlaag zo dramatisch als gisteravond tegen Barcelona in de strijd om de derde ronde van de UEFA-Cup. Dramatisch omdat AZ helemaal niet leek op de ploeg die in de competitie punten verspeeld had aan Volendam, Sparta, Den Haag en Roda JC. Sterker nog: AZ was duidelijk gelijkwaardig aan Barcelona, met Cruijff en met Neeskens in zijn gelederen. A A utt Reader’s Digest Inving. Juichend verlaat Rinus Michels de dug-out, nadat Cruijffde vijfde penalty heeft benut. nen Dramatische ontknoping in Nou Camp Loek Ursem trekt voor. De la Cruz komt te laat. Ajax terug bij van Europa AZ-fysiotherapeut Ted Troost probeert Kristen Nygaard te troosten. Borussia Mönchengladbach is de abso lute uitschieter in het rijtje van mogelij- ke tegenstanders, maar ook Liverpool en zelfs Club Brugge lijken vooralsnog veel te sterk voor het huidige Ajax. In het schaarse momentje van bezinning dat een uiterst opgeluchte Ajax-trainer Tomislav Ivic gisteravond kenmerkte, bedacht de Joegoslavische coach ten minste: „Onze grote winst ligt in het feit dat we vier maanden de tijd hebben om dit succes te verwerken. We hebben een aantal jonge spelers die nog nooit zo ver in een dergelijk toernooi zijn gekomen. Zij kunnen dat momenteel lichamelijk wel aan, maar niet geestelijk. Ook vana vond waren er toch onbegrijpelijke fou ten, die volgens mij domweg voortkwa men uit nervositeit.” Toch zou het bepaald te ver voeren te beweren dat de al bij voorbaat aangesla gen en door schorsingen en blessures zeer uitgedunde Bulgaarse club Ajax voor grote problemen heeft gesteld. Het feit dat er slechts acht overtredingen bij zowel Ajax als Levski werden begaan - hoewel de afwezigheid van Suurbier na tuurlijk altijd wel een paar charges scheelt - was kenmerkend voor het tam me karakter dat het duel uitstraalde. Maar toch dient Ajax’ prestatie deze keer positief afgeschilderd te worden. Ironisch genoeg is dit team dat in wezen minder kwaliteit vertegenwoordigt dan in voorgaande seizoenen, verder geko men dan na het vertrek van Johan Cruijff ooit het geval is geweest. Ook Ruud Geels weet tenslotte: „Het feit dat we zo ver gekomen zijn is natuurlijk al een schitterend succes. Als we straks in ders maakte AZ die rol van favoriet niet waar. liepen er weer een aantal aanvallen bij Ajax tussendoor, die een duidelijke indi catie voor een eventueel betere voetbal- toekomst inhouden. Zoals de Bulgaarse defensie bijvoor beeld uit positie werd gespeeld bij de eerste treffer (een vloeiende combinatie tussen Van Dord, Ling en Arnesen die door Lerby werd afgerond) was teke nend voor de groeiende kwaliteit van dit Ajax. Nog dezelfde minuut profiteerde Milanov van een afschuwelijk misver stand in de Ajax-defensie, waar Schrij vers op een redelijke Europa-Cup-ren- tree kon terugkijken, maar waarin Krol minder imponeerde. Het was opmerke lijk dat de Bulgaren ook mentaal zo aangeslagen waren dat ze niet de inspira tie konden opbrengen voor een slotoffen- sief. Afstandsschoten van Lerby, Erkens (die één keer Arnesen een opgelegde mogelijkheid voor de schoenen schoof) en Geels accentueerden het Amster damse overwicht. Uit een van die situa ties ontstond ook de beslissende treffer. in de breedte naar Arnesen, die vernieti gend uithaalde. De Bulgaarse doelman Staicov liet de bal glippen, waarna de toch weer aanwezige Geels (die wat minder fortuinlijk was bij andere kans rijke situaties, maar wel verschrikkelijk hard werkte en stoorde) heel simpel de eindstand op 2-1 bepaalde. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA. AZ zal binnen 48 uur in een telegram aan de UEFA een officieel protest indienen naar aanleiding van de uitschakeling door Barcelona. De Noordhol- landse Europa-Cupdebutant is namelijk van mening dat scheidsrechter John Dwight Patterson de spelregel bij het nemen van de vijf strafschoppen van Barcelona onjuist heeft gehanteerd. Met name richt het bezwaar van AZ zich tegen de vierde strafschop van Barcelona, die door Amarillo werd ingeschoten, maar die door Patterson werd afgekeurd. Vervolgens liet de Schotse arbiter de strafschop opnieuw nemen. Volgens AZ-manager Hans Kraay en bestuurslid Gerrit Peters zijn daarbij de UEFA-reglementen niet goed geïnterpreteerd. Daarin zou volgens beiden staan dat een strafschop die vooraf gegaan wordt dooreen misleiding nooit overgenomen mag worden. van de betere spitsen in Europa - bij Ajax nog te weinig geactiveerd. Er ontbreken in het team namelijk voetballers die. met uitzondering van misschien Ruud Krol, een messcherpe pass kunnen geven. Bo vendien halen de spitsen te weinig de achterlijn om Geels gevaarlijk te kunnen laten worden voor het doel van de tegen stander. Lerby weet er nog wel eens op links doorheen te gaan, maar voor de rest moet Ajax het op dit punt te veel hebben van de opkomende spelers, want de ac ties van Ling sterven vaak in schoonheid voordat hij de 16-meterlijn ook maar heeft bereikt. Hoe gaaf de techniek van de rechterspits, die zich vandaag voor militaire dienst moet melden, ook is. Patterson wilde zich na afloop over deze zaak niet uitlaten, evenmin als de UEFA- vertegenwoordiger in Barcelona de Fransman Caignon. Patterson bleek later aan Hans Kraay te hebben laten weten dat hij de strafschop al had afgekeurd alvorens de bal de doellijn had gepasseerd. Kraay: „We zullen het dan ook niet alleen op die ene strafschop gooien. Alle vijfde strafschoppen van Barcelona werden met een schijnbeweging genomen. De spelers hielden bij hun aanloop in om vervolgens met een beweging van het lichaam doelman Meskovic te misleiden. Normaal wordt dan aan de tegenpartij een indirecte vrije trap toegekend en geldt de strafschop niet. Daarmee zou Barcelona-AZ onbeslist zijn gebleven". In het verleden is al eens een protest ingediend tegen het overnemen van strafschoppen. Toen werd een Europa-Cupwedstrijd waarbij Lou van Ravens optrad als scheidsrechter opnieuw gespeeld. AZ’s grootste verdienste was de rust die de ploeg in haar spel legde. Rust, die Barcelona de grootste problemen bezorg de, waardoor de Spanjaarden weinig kan sen konden scheppen. De komst van Fred Filippo, die door AZ aan het eind van vorig seizoen werd overgenomen van het Leidse UVS, bracht daarin geen verande ring. Filippo acteerde alsof hij nooit an ders had gedaan. Was beslist niet de min dere van zijn directe opponent Rexach, momenteel nog de enige Catalaan in het elftal van Barcelona, en hielp AZ over het dode punt heen. Gestart zonder Willem van Hanegem moest ook AZ’s tweede international Hu go Hovenkamp na een klein half uur spe len het veld verlaten. Een ordinaire schoppartij van Miguelli, die na een fluit signaal Hovenkamp met een gestrekt been opving, bleef weliswaar onbestraft door de Schotse arbiter Patterson, maar betekende voor Hugo Hovenkamp het ein de van de wedstrijd. „Ik noem dat echt iemand uitschakelen”, zei Hovenkamp la ter. „Het is een vleeswond tot op het bot. Als ik geen scheenbeschermers had gedra gen was het nu gebroken geweest en daar was ik bang voor. Ik kon geen stap meer doen”. Een aderlating leek het te worden, maar Filippo ving het op. Kraay dirigeerde Van Rijnsoever naar de linkerachterplaats en posteerde Filippo als rechtsachter. Het was de inspriratie die AZ nodig had om dat nog geen minuut voor het vertrek van Hovenkamp de Noordhollandse formatie op achterstand was gezet na een straf schop, veroorzaakt door Metgod en benut door Asensi. Metgod: „Opzet, nee natuur lijk was het geen opzettelijk hands. Als ik In het 19e-eeuwse Parijs verbleken misdadigers bij het horen van de naam Vidocq Na een stormachtige loopbaan als soldaat, gevangene, vluchteling en spion, wordt Franqois- Eugène Vidocq de eerste wetenschappelijke mis - is daadbestrijder terwereld. Deze kleurige inspirator van Het met een bewonderenswaardige in zet spelend AZ bleef echter op iedere kans loeren. Plotseling stond daar Kees Kist helemaal vrij, nadat de kleine Loek Ur- sum op de linkervleugel de bal had mee genomen, de eveneens meegekomen Spel- bos aanspeelde, die Kist in stelling bracht. De blonde Noordhollander weifel de niet en haalde uit. Zuiver en haar scherp. De gelijkmaker was een feit. Dramatisch, omdat de Noordhollanders uiteindelijk gedurende 120 minuten voet bal hadden gedomineerd. Zoals Hans Kraay het na afloop stelde: „Wij hebben een formidabele wedstrijd gespeeld. Wan neer een tegenstander in balbezit blijft, blijft er van Barcelona niet veel over. Ik vind het wel een blamage dat Barcelona voor eigen publiek zo heeft gevoetbald”. f van '6" i t laar 9u. 9 u. 12 u. verkot leen b Ifabrie Heem ;m, zo per da rote so jongen kinde naandi tot 5 uu In Barcelona was er plotseling een an der AZ dat inspirerend voetbal op de mat legde en waarbij de onvolwassenheid was verdwenen. AZ domineerde de gehele tweede helft, ondanks de 1-0-achterstand De stilte viel als een deken over het ontgoochelde publiek van Barcelona. Toen toonde AZ zoals Hugo Hoven kamp na afloop zei dat Barcelona niet langer de gevreesde topploeg is die het in het verleden is geweest, maar dat de ploeg in feite in het rijtje thuishoort van iets sterkere tegenstanders. „Het is een dóód simpele ploeg, ook al lopen daar Johan Neeskens en Johan Cruijff”, aldus Hoven kamp. Twee beelden van Ajax’ eerste treffer. Boven scoort Lerby en onder legt één van de Bulgaarse verdedigers uit hoe het kwam, terwijl Geels juicht. Die positieve verichtingen van Ajax zijn dan toch de grote verdienste van trainer Ivic. In tegenstelling tot zijn voorgangers Knobel, Kraay en Michels voelt hij niet de hete adem van het Ajax- bestuur in zijn nek. De clubleiding heeft zich na het vertrek van vrijwel alle bekende vedetten en de daarmee paral lel lopende spectaculaire financiële te rugval erbij neergelegd dat de vette ja- ren definitief voorbij zijn. Een inciden teel succes, zoals een landstitel het afge lopen seizoen of nu weer de kwalificatie bij Europa’s „sterkste” acht, vindt men al mooi meegenomen. Ivic, die als jeugdtrainer bij Hajduk Split al opzienbarende dingen heeft be reikt, haalt het volle rendement uit Ajax’ nog betrekkelijk onervaren maar alles behalve van talent gespeende selectie. Zelf heeft hij daarover al simpel opge merkt: „Over een contractverlenging is nog niet gesproken, maar het is duidelijk dat ik eventueel best bereid ben om nog een paar jaar door te gaan. Mijn werk met de jeugdspelers is tenslotte nog niet af”. De routiniers als Krol, Schrijvers en Geels laten Ivic niet vallen en het enorme t Zuidema schoof uit een vrije trap de bal jeugdcontigent (Arnesen, Lerby, Taha- mata, Van Dord, Everse, Erkens, Schoe naker en Ling) realiseren zich dat bijna alles aan deze opmerkelijke Joegoslaaf te danken is en lopen derhalve voor hem het vuur uit de sloffen. Die ijver en goede wil vormden ook de ingrediënten, waar mee Ajax nu weer simpel Levski elimi neerde. Het was allemaal allesbehalve Maar tegen deze Bulgaren had Ajax verder weinig te duchten. De ploeg is murw geworden door de straffen van de Europese voetbalunie (UEFA) die achtereenvolgens Ivkov (nog zes wed strijden) en Pavlov (geschorst tot medio 1980) van internationaal voetbal heeft uitgesloten. Dit gevoegd bij de blessures van Panov, Tisjanki, Todirov en Borisov en het is verklaarbaar dat het team van trainer Vutzov de zaak al bij voorbaat voor gezien hield. Op 16 november is voor de Bulgaren in het Parc des Princes in Parijs meer te verdienen. In dat duel valt de beslissing welk land zich voor de wereldkampioenschappen in Argentinië zal kwalificeren. Frankrijk of Bulgarije. Ondanks de slechte reputatie die de Bul garen in Bern bij de UEFA hebben, ge droegen zij zich in Amsterdam opvallend correct. Hoewel er vaak voldoende aan leiding was om bij de wat al te laconiek fluitende Zweedse arbiter Eriksson ver- sterkste’ acht zelf niet komen. Want hij profiteerde van de misser van Kristen Nygaard, die zijn te zachte schot ver naast het Catalaanse doel zag verdwijnen, en stuurde Meskovic naar de verkeerde hoek. Zo eindigde Barcelo- na-AZ in de uitschakeling van de Noord hollanders. Maar verdiend was het niet. Rinus Michels was het daarmee eens. „Barcelona heeft het op eigen veld nog nooit zo moeilijk gehad. Hier moet je je volledig waarmaken en dat konden wij vanavond echt niet. Als AZ na de 1-1 doordrukt zijn we nergens meer, maar we durfden het initiatief niet nog eens te ne men. AZ bleef de bal in de ploeg houden en wij kwamen er niet meer aan te pas”. Opnieuw bleek dat Barcelona nog altijd niet kan beschikken over een op volle 1 toeren draaiende Johan Cruijff. Meestal was hij zelfs onzichtbaar en Peter Arntz, zijn directe bewaker, had niet eens zo’n moeilijke avond. Weliswaar had Arntz voor de rust vier overtredingen nodig om Cruijff aan banden te leggen, maar het waren wel door Cruijff uitgelokte overtre dingen. Hans Kraay: „Arntz speelde in Alkmaar ook in de dekking van Cruijff uitstekend, maar liet hem toen nog te veel ruimte. Vanavond was hij superieur aan Cruijff, die zich na rust noodgedwongen heeft laten terugvallen. Daarmee was de snelheid van Barcelona uit de aanval. Snelheid waarvan Barcelona het toch wel moet hebben”. ren, want wij starten dan wel als un derdog.” J's bij de rust. De ploeg slaagde er zelfs in om diep in de tweede helft te profiteren van de slordigheid in de Barcelona-defensie. AZ hield stand in de aanvalsgolven die Barcelona veroorzaakte toen Cruijff mor rend naar voren trok om een uitschake ling via strafschoppen te voorkomen. Zover kwam het niet, althans niet voor Barcelona. Zover liet Johan Cruijff het (ADVERTENTIE) 120 Minuten hield AZ stand, toonde in de tweede helft zelfs aan helemaal geen problemen te hebben met het toch wel gerenommeerde Barcelona, maar werd in een turbulent strafschappenduel ten aan- schouwe van 40.000 Barcelona-suppor- ters uit het toernooi om de UEFA-beker gewipt. Over het optreden van Neeskens zei Mi chels: „Verscheidene spelers zijn hier door de knieën gegaan. Ook Johan Neeskens. Henk van Rijnsoever, die in het tweede deel van de eerste helft als linksbuiten fungeerde toen de Spanjaard Muguelli Ho venkamp ongenadig de wedstrijd had uit geschopt, typeerde de stemming in de kleedkamer. „Je hebt je helemaal leeg gevochten, je bent tot op de bodem van je kunnen gegaan. We hebben zelfs onze re serves moeten aanspreken, maar het mocht niet baten”, aldus Henk van Rijns oever. „Ik ben er zelf kapot van. Als je zo speelt zoals vandaag en je gaat dan met strafschoppen de boot in, is dat vreselijk. omhoog ga voor een kopduel dan gaan mijn handen automatisch mee. Dat die bal daar toevallig tegenaan kwam, dat kun je geen opzet noemen. Maar de scheidsrechter zag het anders”, aldus de rechtsbuiten, die in de tweede helft zijn geliefde plaats als voorstopper innam om dat Vonk niet meer in staat bleek om door te gaan. Barcelona leefde in het besef het karwei geklaard te hebben. Bij tijd en wijle probeerden de Spanjaarden met la coniek voetbal het Nederlands elftal te imiteren door de bal rond te laten spelen. Dat hij nog boven de meesten uitstak was te danken aan zijn wilskracht. Maar Nees kens was een van de mensen bij Barcelona die al vóór het duel tegen mij had gezegd dat hij de verantwoordelijkheid niet wilde dragen om een strafschop te nemen, wan neer het daarop zou aankomen”. Daarom moest Johan Cruijff als aan voerder de laatste strafschop zelf nemen. Een strafschop die beslissend was in het duel tussen Barcelona en AZ. Nadat Met god, Spelbos, Kist en Arntz hun schoten achter doelman Artola hadden zien belan den, evenals Rexach, Asensi, Olmo en Amarillo, knalde Cruijff Barcelona naar de derde ronde van de strijd om de UEFA Cup. Cruijff schoot de vijfde strafschop achter Meskovic nadat Nygaard gemist had, en daarmee kreeg Barcelona-AZ een dramatische ontknoping. Ook als je bedenkt dat Kristen Nygaard talloze malen strafschoppen heeft geno men- en er tot dusver zelden of nooit een heeft gemist. Nu ging het fout, en schoot hij die bal naast, waardoor AZ werd uitge schakeld. Dramatisch zou ik bijna zeggen”. Het was de desillusie die verwerkt zal moeten worden binnen vier dagen, omdat AZ zaterdag voor de competitie in Eindho ven tegen PSV moet aantreden. Een wed strijd die eigenlijk net zo belangrijk is, zo niet belangrijker, als het treffen tegen Bar celona. Toch heeft dat zelfde AZ in Barce lona zijn visitekaartje afgegeven. De ploeg heeft laten zien dat de prestaties in de competitie tot dusver ver beneden peil zijn gebleven en heeft in het duel tegen Barce lona aangetoond dat het beter kan. Keer op keer is in de afgelopen maanden sma lend gesproken over de onvolwassenheid van AZ. Als een van de grootste favorieten was de Alkmaarse formatie van start ge gaan. Mede ook al na de 4-1-overwinning op Barcelona in het Amsterdam 702-toer- nooi. Tegen kansloos geachte tegenstan- MARC SERNE gen Levski demonstreerden, maar toch normale omstandigheden nog altijd een schakeld, dan zal dat toch met eèr gebeu- schrijvers als Dumas, Poe, Christie en Conan Doyle gaat terecht de geschiedenis in als 's werelds eerste en grootste detective Eén van de 29 artikelen MftllFMnrn inHET BESTE van IWVElYlDEn

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31