Zege bij Brann Bergen tegen de verhouding 1 i I i 1 i Win de Ford Fiesta Wacker zorgde voor enige verrassing °t^toerHeinekenB°^°'e - rst J LANDSKAMPIOENEN I BEKERWINNAARS UEFA-BEKER Geen verrassing Werkloos Zonder Suurbier Meer dan elf ENERGIE Heineken^ 32 33 SPORT 19 7 7 NOVEMBER DONDERDAG 3 I,- DeFord Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten -- •sü, aS -cj FC TWENTE FORTUINLIJK Hajduk Split (Joe)Diosgyor (Hon). Hallar Thoresen: winnende doelpunt (ADVERTENTIE) T Spel van PSV was even weer In de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars zullen meer dan elf Nederlanders aantreden. Allereerst natuurlijk het elftal van FC Twente. Verder zal Gerrie Mühren als alles meezit met zijn club Betis Sevilla in de kwartfinales uitkomen. De Spanjaarden versloegen de Oostduitse ploeg Lokomotiv Leipzig thuis met 2-1 en opgeteld met het 1-1 gelijkspel van de vorige wedstrijd, betekent dat verder bekeren voor Sevilla. Resten nog de Nederlanders die in het elftal van Anderlecht zo rijkelijk vertegenwoor digd zijn. De Bree, Dusbaba, Haan, Ressel en Rensenbrink waren de Nederlanders in de basisopstelling van de Brusselse ploeg, die in het Astrid Park in een spannende wedstrijd tegen de Hamburger SV een 1-1 gelijkspel behaalde. De eindstand was door doelpunten van Van der Eist en Keegan al bij de rust bereikt. Anderlecht-won de uitwedstrijd met 2-1 en mag nu opnieuw een gooi doen naar de beker, die het vorig seizoen tegen hetzelfde Hamburger SV in de finale moest prijsgeven. De twee Oosteuropese onderonsjes, Hajduk Split (Joe)Diosgyor (Hon.) en Universi- Reeds in de 18e minuut leverde dat succes op, toen een listig genomen vrije schop van Austbö, waaraan een overtre ding van Jaap Bos tegen Helge Karlsen vooraf was gegaan, schitterend werd ver lengd door Björn Tronstad, Branns veruit produktiefste aanvaller. SK Brann was ontketend en dreigdé het paniekerig ver dedigende FC Twente volledig te overspe- i len. Dat FC Twente op de zware grasmat desondanks overeind bleef, dankte het voor'een niet gering deel aan Epi Drost, die als een der weinigen het hoofd koel hield, en aan Niels Overweg, die ten koste van een flink aantal overtredingen de Noorse storm trachtte te luwen. Desondanks kreeg de Noorse formatie voldoende scoringskansen om verder af stand te nemen, maar op beslissende mo menten miste zij de technische kwalitei ten om de in hoog tempo uitgevoerde aan vallen naar behoren af te werken. Aanval len kon FC Twente toen ook nauwelijks. De door Hallvar Thoresen reeds vroeg op eigen initiatief genomen verhuizing naar de rechtervleugel, om zodoende Branns bekwame verdediger Karlsen te ontlopen, had eerder een negatieve dan een positieve uitwerking, want juist over rechts dreigde het meeste gevaar. Het drietal Bos-Müh- ren, Wildschut was bijna nimmer bij machte dat gevaar in te dammen, zodat Drost of Overweg herhaaldelijk ter assis tentie moesten bijspringen. Kohn later: „Ik vind het niet erg dat ze eerst van plaats wisselen, maar zoiets moet niet te lang duren”. Bilsback, die met Overweg mocht wed ijveren in het grootste aantal overtredin gen, achter zich liet om vervolgens na een één-twee met Ab Gritter de bal in het zijnet schoof. Het voorlopig tot maart van alle Euro- pa-Cupsores bevrijde FC Twente mag zich vanaf nu volledig gaan richten op de nationale competitie en het vaderlandse bekergebeuren. En dat zal hard nodig zijn, ook nu de Twentse formatie in de komen de weken moet duelleren met erkend ster ke teams als Sparta, PSV, AZ’67 en Ajax. In de komende maand zal ook moeten blijken wat de werkelijke kracht is van dit elftal, want daarvoor sjouwt deze ploeg nog te veel vraagtekens met zich mee. Zoals gisteravond nog eens overdui delijk is aangetoond. Wat voor andere uitspraken mag je van een trainer verwachten, die met zijn spe lers al weken weet dat de wedstrijden tegen Sparta en AZ beduidend belangrij- ker zijn dan de tot oefenduel bestempelde ontmoeting met Widzew Lodz, dat ter elf der ure toch Zawadski had opgesteld in de plaats van Mzefko, nadat bekend was ge worden dat de geblesseerde René van de Kerkhof niet mee zou spelen. Zawadski namelijk was veertien dagen geleden in Lodz door Van de Kerkhof volkomen zoekgespeeld en kreeg nu van trainer Bo- rislaw Walligora de kans op revanche door (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. De tweede UEFA-Cupwedstrijd tegen het Poolse Widzew Lodz een duel tussen de twee toppers van PSV tegen Sparta en AZ in is gisteravond in Eindhoven inderdaad een oefenwedstrijd voor de Brabanders geworden (1-0). Een bijzonder matige testcase evenwel, even miezerig als het weer. Geen moment zijn de Eindhovenaren „bij de zaak gebleven”, zoals het Rijvers-synoniem heet voor motivatie en concentratie. Van de Kerkhofs plaatsvervanger Guy Francois aan banden te leggen. Een op dracht waarin de Pool redelijk goed slaag de. In de ogen van Rijvers zelfs zo zeer, dat hij Francois in de tweede helft uitwisselde voor Nick Deacy. Kees Rijvers veroordeelde slechts Fran cois, maar had evengoed zijn gehele elftal een berisping kunnen geven. Dat zal waar schijnlijk, de kleine Brabander kennende, dezer dagen wel gebeuren, maar Rijvers wenst zijn aanval op de PSV’ers voorlopig nog niet in de kranten terug te vinden. Want ook Rijvers weet, dat hij zijn selectie deze weken extra scherp in de gaten moet houden. Ook in de twee voorafgaande ja- ren immers was de vierde wedstrijd op Europees niveau steevast het begin van een terugval van het Eindhovense team. Voor PSV en zeker voor Kees Rijvers zou deze matige vertoning wel eens een indicatie kunnen zijn voor de komende zware competitieweken. Dinamo Dresden (Odl)Liverpool (Eng) Panathinaikos (Gri)Club Brugge (Bel)... Ajax (Ned)Levski Spartak (Bui) Borussia MG (Wdl>—Rode Ster (Joe) B 1903 Kopenhagen (Den)Benfica (Por) Juventus (Ita)Glentoren (ler) Wacker Innsbruck (Dos)Celtic (Sch) Atletico Madrid (Spa)FC Nantes (Fra) Lokomotiv Kosice (Tsj)Austria Wien (Oos) Anderlecht (Bel)Hamburger SV (Wdl) Manchester United (Eng)FC Porto (Por) Univ. Craiova (Roe)Dinamo Moskou (Sov) Betis Sevilla (Spa)Lokomotiv Leipzig (Odl) Paok Saloniki (Gri)Vejle BK (Den) Brann Bergen (Noo)FC Twente (Ned) Newcastle United (Eng)Bastia (Fra) Eintracht Frankfurt (Wdl)FC Zürich (Zwi) Dinamo Tiflis Sov)KB Kopenhagen (Den) Gornik Zabrze (Pol)Aston Villa (Eng) RC Lens (Fra)Lazio Roma (Ita) Union Las Palmas (Spa)Ipswich Town (Eng). Eintracht Br. (Wdl)—Start Kristiansand (Noo).. Carl Zeiss Jena (Odl)RWD Molenbeek (Bel) 2-1 (1-5) 1- 0 (0-2) 2- 1 (2-1) 5-1 (3-0) 0-1 (0-1) 5-0 (1-0) 3- 0 (1-2) 2-1 (1-1) 1-3 (1-2) 4-3 (3-0) 2-1 (4-1) 1-1 (0-2) 6-0 (na verl. 2-0) (0-2) 3-3 (0-1) 4-0 (0-1) 1-1 (1-1) CZJ wint na strafsch. 1-0 (5-3) 2-0 (0-3) 3-0 (na verl. 2-0)(0-2) 4-1 (2-3) 1-0 (1-3) 5-1 (0-1) 1-1 (1-D (Barcelona wint na strafsch.) 1-3 (2-4) Kwam die ongemeen grote dadendrang van SK Brann voor Spitz Kohn nauwe lijks als een verrassing na diens ervarin gen bij Brann-Lilleström, de spelers daar entegen bleven het antwoord daarop vol ledig schuldig. „Toch heb ik ze voldoende gewaarschuwd voor hetgeen ze hier kon den verwachten”, merkte de Luxembur ger nog eens ten overvloede op. „Maar waar de Noren een agressieve houding aannamen, daar waren wij nét iets te afwachtend. Daarom heb ik ze in de rust DEN HAAG (ANP). De tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen kende slechts één verrassing. Het Oostenrijkse Wacker Innsbruck schakelde, onder de technische leiding van George Kessler, de Schotse oud-Europees kampioen Celtic uit. Na een nederlaag van 2-1 in Glasgow haalde Wacker in eigen stadion vernietigend uit. Het werd 3-0 voor de Oostenrijkers, een stand die binnen een half uur was bereikt door doelpunten van Welzl (4e minuut), Stering (21e) en Oberacher (27e). Van de ploegen, die verder gaan hadden alleen Brugge en Atletico Madrid het in dé returns van de tweede ronde moeilijk. Brugge onderging in Athene tegen Panathinaikos een ware stormloop. De Grieken waren veel beter en kregen legio kansen, maar waren uiterst zwak in de afwerking. Ze kwamen niet verder dan een doelpunt van Gonius vijf minuten voor tijd, zodat Brugge met het nodige geluk met een nederlaag van 1-0 ontsnapte en op grond van een zege met 2-0 thuis verder mag bekeren. Gerrie Deijkers scoort het enige doelpunt voor PSV in de wedstrijd tegen Widzew Lodz. (ADVERTENTIE) De vetgedrukte clubs hebben zich geplaatst voor de kwartfinales (landskampi oenen en bekerwinnaars) of de derde ronde (UEFA-beker). Tussen haakjes de uitslag van de eerste ontmoeting. i“ PSV (Ned>—Widzew Lodz (Pol) Marek Stanke (Bul)Bayern München (Wdl) Atletico de Bilbao (Spa)Ujpest Dosza (Hon). Standard Luik (Bel)AEK Athene (Gri) Dinamo Zagreb (Joe)AC Torino (Ita) Grasshoppers (Zwi)Inter Bratislava (Tsj) FC Barcelona (Spa)AZ’67 (Ned) Schalke’04 (Wdl)-FC Magdeburg (Odl) SK Brann nam ook in de tweede periode geen halve maatregelen en nam de draad meteen weer op. Ook nu verstond FC Twente niet de kunst het duel via breedte- voetbal naar zijn hand te zetten, maar verzond in plaats daarvan lange, ongecon troleerde trappen. Balverlies was daarvan meestal het gevolg, waardoor Brann kon bouwen aan een tegenaanval. Uit één daarvan kreeg international Steinar Aase een voortreffelijke scoringskans, maar kwam net iets te kort om de voorzet van Ingvald Huseklepp te verzilveren. miezierig als het Van de vier Westduitse deelnemers in het UEFA-toernooi kwalificeerden zich er drie voor de volgende ronde. Het prestige-duel tussen Schalke ’04 en FC Magdeburg werd regelrecht in het voordeel van de Oostduitsers beslist. In een volledig uitverkocht Parkstadion (70.000 toeschouwers) in Gelsenkirchen deklasseerde FC Magdeburg de thuisclub zonder Wim Suurbier door een overwinning met 3-1. Al voor de rust namen de Oostduitsers, die de thuiswedstrijd met 4-2 hadden afgesloten, een voorsprong van 0-2. Vlak na de hervatting bouwde Pommerenke (de grote man met twee treffers) de stand uit naar 0-3, voordat Schalke zonder de geblesseerde spelbepalende middenvel der Bongartz de eer kon redden (1-3). Het eens zo roemruchte Bayern München dankte het aan doelman Sepp Maier dat het een ronde verder kwam. In het Bulgaarse Dimitrov kwam Bayern al in de eerste helft'in grote moeilijkheden, toen Stanke Marek een voorsprong van 2-0 nam (in München had Bayern met 3-0 gewonnen). Ruim 40.000 toeschouwers zweepten de thuisclub op. Diverse uitstekende reddingen van de gelouterde Sepp Maier redden Bayern. Eintracht Braunschweig en Eintracht Frankfurt kwamen ook in de derde ronde. Johnnie Rep had in de overwinning van Bastia op Newcastle United een flink aandeel. Tweemaal scoorde de blonde Nederlander. Zijn eerste doelpunt, een schot van 20 meter in de rechter bovenhoek, werd door het Engelse publiek beloond met een daverend applaus. Bastia won met 3-1 en plaatste zich voor de achtste finales. Spitz Kohn erkende het later volmondig, maar hanteerde daarmee tegelijkertijd de stelling „dat er achter het lijk niet meer wordt gesproken” en „dat aan de opdracnt was voldaan”. Die opdracht luidde: een plaats bij de laatste acht in het Europese toernooi van de bekerwinnaars. Niet meer en niet minder. Dat FC Twente zowel veertien dagen geleden in Enschede (2-0) als gisteravond in de regenrijkste stad van West-Europa geen grootse indruk kon ach terlaten, beschouwde hij als een nare bij komstigheid, die aan het resultaat als zo danig echter geen afbreuk kon doen. Een promotie naar de derde omloop van het Europese voetbal is echter wel daad werkelijk in gevaar geweest. Even zelfs dreigden de verkrampt spelende Twente naren volledig onder de voet te worden gelopen. FC Twente dankte het toen voor namelijk aan de falende afwerking bij de Noorse amateurs dat de schade tot één treffer beperkt bleef. In de eerste helft beet FC Twente zich de tanden stuk op de Noorse onverzettelijkheid. Vooral in die periode demonstreerden de fel ingestelde Noren een ongelooflijke inzet, die parallel liep met het hoge tempo dat de formatie van Bill Elliot toen onderhield. (Van onze speciale verslaggever) BERGEN. Het Noorse voetbal lijkt ontegenzeggelijk in opmars. Ook FC Twente kan daar sinds gisteravond over meepraten, nadat reeds eerder dit seizoen Ajax (bij Lilleström) en Eintracht Braunschweig (bij Start Kristiansand) een voetbalkater overhielden aan hun Noorse expedities. De schande van een nederlaag bleef de formatie van Spitz Kohn gisteravond tegen SK Brann weliswaar bespaard, de manier waarop de overwinning (1-2) uiteindelijk gestalte kreeg.was echter verre van indruk wekkend en bovenal hoogst fortuinlijk. De Ford Fiesta L is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar Heeft-ie dank zij z’n voorwielaandrijving een perfekte wegligging Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto Een geweldige hoofdprijs „veel energie. En wil je van een dergelijke wedstrijd een acceptabel duel maken, dan moet je rigoureus fel spelen. Wel, die eer hebben we aan de Polen gelaten”. De Polen wilden overigens wel. In de... eerste minuten al lieten Boniek, de cen trumspits van Widzew die zich steeds tot ver in de eigen verdediging liet terugzak ken, en Tlokinski afstartdsschoten op het Eindhovense doel los. Tweemaal moest» Van Beveren naar de rechter beneden hoek. Maar daar bleef het echter bij. Widzew liet zich willig voor de eigen veste opsluiten en omdat een dergelijke- strijdwijze de Eindhovenaren allerminst ligt, geloofde men het allemaal wel. Rij vers: „Daar kwam dan nog bij dat zowel Willy van der Kuylen als Adrie van Kraay niet helemaal fit aan deze wedstrijd waren begonnen. En omdat de Polen zich zo massaal terugtrokken en af en toe de coun ter hanteerden, bleef er voor ons niet veel over dan de voorsprong te consolideren en de derde ronde veilig te stellen”. Dat had tot gevolg dat er in deze wed strijd totaal niets gebeurde, in schril con trast met bijvoorbeeld de wedstrijd tegen. Sparta. In de eerste 25 minuten van de tweede helft werd er door beide ploegen, niet één keer op het doel geschoten. Even-' als tegen Sparta werd 20 minuten voor tijd Paul Posthuma ingezet, ditmaal voor de. lichtgeblesseerde Willy van de Kerkhof. Die wissel sorteerde echter nauwelijks effect. Wel de even later doorgevoerde Poolse spelerswissel, waardoor Mozejko de plaats van de nauwelijks opgevallen. Krawzyck in kwam nemen. Bij de eerste de beste aanval van de Eindhovenaren verkeek deze Andrzej Mozejko zich op de snelheid van Gerrie Deijkers, die de fout, afstrafte met het enige Nederlandse doel punt: 1-0. 1-1 (0-0) 1-1 (2-1) 5-2 (0-4) 2-0 (0-2) Din. wint na strafsch. 2-1 (1-2) Hajduk wint na strafsch 2-1 (1-1) 2-1 (0-3) 1-2 (0-2) taea Craiova (Roe.)—Dynamo Moskou (Sov) werden pas beslist na verlenging en strafschoppen. Hajduk Split en Dynamo Moskou wisten zich voor de kwartfinales te plaatsen. FC Porto en Manchester United blijken een pateuj op hoge scores te hebben. Werd het in Portugal 4 0 voor de thuisspelende ploeg, in de returnwedstrijd wonnen de Engelsen met 5-2. De Portugezen maakten gisteren toch meer doelpunten want Murca was op Old Trafford zo vriéndelijk twee keer in eigen doel te schieten. Veel hielp hij Manchester er niet mee, want FC Porto gaat toch naar de volgende ronde. Nauwelijks was het aanstormende Noorse talent teruggekeerd op zijn ver trouwde stekkie, of er dreigde onmiddel lijk gevaar voor het doel van Tran, die in het half uur daarvoor werkloos had mo gen toezien hoe FC Twente zich vergeefs probeerde te ontworstelen aan de Noorse druk. Het was vijf minuten voor rust toen Thoresen Branns vrije verdediger Atle ook gezegd, dat de zaak iets feller aange pakt moest worden”. Toch zag het er aanvankelijk allemaal nog niet eens zó dreigend uit voor FC Twente, dat al in de openingsminuten dicht bij een treffer was, maar toen het fortuin ontbeerde. Doelman Oddvar Tran kwam de Noren te hulp toen hij in een reflex een van het hoofd van Frans Thijs- sen vertrokken inzet knap tot hoekschop verlengde. Het was voorlopig echter ook FC Twentes laatste wapenfeit dat kon worden geregistreerd. Aangemoedigd door 12.000 toeschouwers begaf SK Brann zich steeds nadrukkelijker in de richting van doelman André van Gerven. Op het middenveld genoten Egil Austbö en Atle Hellesö een ongelimiteerde vrijheid, die zij ook naar hartelust uitbuitten. Pas ver in de tweede helft kon PSV nog enigszins het gezicht redden met een ge lukkig doelpunt van Gerrie Deijkers, waarmee de huidige Nederlandse ranglijstaanvoerder zich mede dankzij de royale zege van twee weken geleden in Lodz (5-3) voor de derde ronde in de UE- FA-Cupgebeuren plaatste. Maar dat heeft de Brabanders nog altijd niet kunnen in spireren tot aanvaardbaar voetbal. Zowel in de eerste ronde tegen het Noor dier se Glenavon als nu tegen Widzew Lodz was het tot tweemaal toe in Eindhoven uiter mate oninteressant. Rijvers: „PSV heeft inderdaad wel bete re wedstrijden gespeeld. Wij zijn echter nu weer met beide benen op de grond gezet en dat werkt hopelijk positief voor de komen de weken”. „Ik had trouwens van de Polen wel meer tegenspel verwacht, maar ze beperk ten zich tot een behoudend concept”, zo zei Rijvers, eraan toevoegend dat hij van PSV niet kon verwachten dat zijn ploeg met een voorsprong van twee doelpunten verschil op zak zelf het spel zou gaan maken. „Dat kost”, vindt Kees Rijvers, Zo’n tweed,e treffer zou de Noren onge twijfeld vleugels hebben gegeven, maar in plaats daarvan viel het doelpunt aan de andere kant. Via een door Wildschut en Thoresen op links op gang gebrachte aan val deponeerde Arnold Mühren het speel tuig op het voorhoofd van Ab Gritter, die onhoudbaar inkopte: 1-1. Het betekende Gritters derde treffer in het duel met de Noren en tevens de beslissing in deze dub- bel-confrontatie tussen beide ploegen. Weliswaar kregen de Noren via Aase nog twee aantrekkelijke scoringskansen, maar op dat moment bezaten ze niet meer de kracht en het vermogen alsnog toe te slaan. Pas toen kon FC Twente het duel naar zijn hand zetten, hetgeen vier minu ten voor tijd tenslotte nog resulteerde in de winnende treffer van Hallvar Thoresen, die kort daarvoor uit een vrije schop tegen de lat had geschoten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33