Inzake kernwapens Voorstel Breznjev Patricia Hearst veroordeeld Haddad uit PFLP gestoten neutronenbom Nederlands initiatief Troepen naar Senegal in Belgrado Frankrijk oefent nu militaire Polisario druk uit op Frente 22,6 miljoen dollar voor Uit rapport Schleyer blijkt: is goed ontvangen SNEEUW IN DE ALPEN ^■1 ANTIEKVEILING Carver verwelkomt met rotte tomaten CARANSA ENZ. 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 3 NOVEMBER 19 7 7 'US lOp gst ten ten >tan laat ding jster wonen Herhaling ing heb- zich ge- slui- het Gesprekken Op maandag 7 november a.s. aanvangende om 19.30 uur en volgende dagen zal door ons een openbare verkoping worden gehouden van zeer hoge kwaliteit. Deze verkoping, welke gehouden wordt ten overstaan van de Weledelgestrenge Heer C.H. Boeder, gerechtsdeurwaarder te Haarlem, zal plaatsvinden op het fraaie landgoed 'BOSZICHT', gelegen aan de HEERENWEG 113 TE HEEMSTEDE. Ter veiling komen de volgende goederen: ten eerste een zeer uitgebreide kollektie schilde rijen uit de romantische en haagsche school, verder het tweede gedeelte van de kollektie van een onlangs overleden haagsche en zeer gerenommeer de juwelier. In deze unieke veiling komen ook voor: antieke en klassieke meubelen, spiegels en kronen. Europees en Chinees porselein en aardewerk, Perzische en andere handgeknoopte oosterse tapij ten, antieke klokken, barometers en speeldozen, veel curiosa en oud hollands koperen tin. De Kijkdagen zullen worden gehouden op zaterdag 5 en zondag 6 november a.s. telkens van 10.00 - 17.00 uur. Veilingbedrijf Gebr. Hirschberg B.V., Den Haag. Tel. 070-281471 door Nico Scheepmaker SAN FRANCISCO (UPI). Patricia Hearst, de 23-jarige dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat William Ran dolph Hearst, is gisteren in ho ger beroep veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf, voor haar aandeel in een gewapende bankoverval van het zoge naamde Symbionese bevrij dingsleger. Eerder was zij al tot dezelfde straf veroordeeld. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE, WASHINGTON, LONDEN. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben de verklaring van de Russische partijleider Breznjev over een akkoord waarin alle nucleaire mogendheden zich verplichten de verdere produktie van kernwapens volledig te staken, met instemming ontvangen. BONN. Uit de gisteren door de Bonds regering gepubliceerde documentatie over de'„gebeurtenissen en beslissingen in sa menhang met de ontvoering van Hanns- Martin Schleyer en de Lufthansa-machine Landshut” blijkt, dat de grote crisisstaf al op 6 september (een dag na de ontvoering van Schleyer) had besloten de volgende drie doeleinden na te streven: het leven van Schleyer te redden, de ontvoerders te ar resteren en de elf Baader-Meinhof-gevan- genen niet vrij te laten. van Franse burgers in het ge bied”. De basis ligt aan de Maure- taanse grens. In Mauretanië zelf, waar de acht Fransen door het Polisario worden gevangen ge houden, wonen ruim 2.000 Fransen. PARIJS (AFP, Reuter). Frankrijk heeft gisteren in alle vroegte troepen gestuurd naar West-Afrika. Deze actie houdt verband met de gevangenhouding van acht Fransen door het „Fren te Polisario”, het bevrijdingsfront voor de westelijke Sahara. Acht DC-8-transportvliegtuigen heb ben soldaten, er zijn berichten over 200 tot 1000 man, naar de basis Quakam in Senegal ge bracht. Een regeringswoordvoer der verklaarde dat de actie direct verband hield met „de veiligheid Bonn heeft vrijlating RAF-leden trijfël I nooit in overweging genomen (ADVERTENTIE) Voorlopig blijft Patricia Hearst nog op vrije voeten. Ze heeft veertien dagen de tijd om opnieuw beroep tegen het vonnis aan te tekenen en nog een maand om bij het hoogste gerechtshof in beroep te gaan. De hele zaak kan zo nog een half jaar duren. ren is ‘sheer a Den le van ie vijf ncen- igaan )OUW, lelijk iuw is erlin- ruim- Breznjev deelde in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de oktoberrevolutie gisteren mee, dat Vertrouwenwekkende maatregelen zijn een onderdeel van de slotakte van Helsin ki, waarmee de eerste conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, ruim twee jaar geleden, werd besloten. Het overleg dat vorige maand in Belgrado is begonnen heeft ten doel na te gaan, in hoeverre de aanbevelingen van de slotakte in de praktijk zijn gebracht, en wat kan worden gedaan om de toepassing te verbe teren. Volgens dit voorstel zouden niet alleen militaire manoeuvres waaraan in totaal meer dan 25.000 man deelnemen, maar ook die van meer dan 10.000 man van te voren moeten worden aangekondigd. De aankondiging zou bij voorkeur ten minste dertig dagen voor het begin van de oefe ningen moeten geschieden. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) In latere „levenstekens” herhaalt Hanns-Martin Schleyer dit. In een op videoband uitgesproken tekst van 12 september aan oppositieleider Helmut Kohl BEIROET (AP). Het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) van de arts George Habasj heeft gisteren mee gedeeld dat het de arts Wadi Haddad, de vermoedelijke peetvader van het interna tionale terrorisme, heeft uitgestoten. Volgens een korte verklaring van het hoofdkwartier van het volksfront in Bei roet is Haddad vorig jaar uit de organisa tie gezet. De bekendmaking van de uitsto ting werd noodzakelijk gemaakt door de kaping vorige maand van een Westduits passagiersvliegtuig, aldus het PFLP. De verklaring duidt erop dat de vier kapers behoorden tot de afgescheiden groep van Haddad, die zichzelf „PFLP- speciale operaties” noemt. Regeringswoordvoerder Klaus Bölling zei gisteren dat de oppositie kennelijk van mening is dat het rapport „te ver” gaat. Hij verklaarde dat het rapport door veiligheidsexperts, strafrechtdeskundigen en buitenland-experts meerdere keren is gelezen en „goed” gevonden. „Haddad en alle overige tegenstanders van de uit 1972 daterende resolutie van het PFLP, om af te zien van verdere vliegtuig kapingen, zijn door het centrale comité van het PFLP uitgestoten”, zo luidt de verklaring. „Na de kaping van Mogadisjoe en de omstandigheden die het PFLP met die aktie in verband brachten, werd het tevens noodzakelijk de verstoting open baar te maken en voor eens en voor altijd te bevestigen dat het PFLP niets met de aktie in Mogadisjoe te maken had”. De bekendmaking bevestigt dat Habasj en Haddad ieder huns weegs zijn gegaan. Beide artsen stonden jarenlang aan het hoofd van het PFLP, de marxistische te genpool van de guerrillabeweging van Vasser Arafat. Dat de isolering en dus ook de in ijltempo afgeschei den „isolatie-wet” ernstige gaten vertoonden, is na de gebeurtenissen in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim duidelijk aangetoond. Lord Carver en Prem Chand bezoeken Rhodesië om vredesbesprekingen te voe ren. Zij voerden inmiddels inleidende be sprekingen met Rhodesische militaire en politionele bevelhebbers over de mogelijk heid van een bestand in de nu vijf jaar durende guerrillaoorlog. Vandaag ontmoeten de afgezanten bur gerlijke functionarissen. Er is nog geen afspraak gemaakt voor een bijeenkomst met premier Ian Smith of een bezoek aan de oorlogshaarden in het land. „Het probleem is dat Scheepmaker met enige hardnekkigheid weigert zich af te vragen wat er gebeurt als regeringen van rechtsstaten consequent niet ingrijpen en almaar doorgaan kniebuigingen te maken voor terroristen. Dan is het einde zoek, dan komen er steeds nieuwe terreurdaden, steeds nieuwe eisen, en uiteindelijk ont staat de krankzinnige situatie dat het voor de justitie niet meer de moeite loont terro risten te arresteren en voor de rechter te brengen, aangezien hun vrijlating spoedig door middel van alweer nieuwe terreurda den zal worden afgedwongen”, z In een artikel in De Tijd van 28 oktober bespreekt hoofdredacteur Arie Kuiper dit standpunt; hij noemt mijn redenering sympathiek, maar zegt ook: Voor Garmt Stuiveling dus geen 10 mil joen via het ministerie van CRM! Ik be treur dat. En ik vind het naïef te denken dat je een grote bijdrage tegen het terroris me levert door elf gevangen zittende terro risten niet uit te leveren, die dan opnieuw zouden kunnen beginnen. Ik ben ervan overtuigd dat het aantal daadwerkelijke terreuracties, dat elf en meer of minder er niet toe doen. Het „aanbod" van terroris ten zal altijd honderden malen groter blij ven dan de „vraag” naar terreuracties. id in arde r no- wor- :eker er de zou ■rich- land erze- izen- aan- hon- 3, de cidi- hon- s de den, straf dere iten- Rus- Sta- i, de i an- tten. dat >n in gen. Bij pra- slui- voe- /oor lijke loen loen ■rtig ogst el te itste ndi- uwe met de der ’ing emt aui- >ese WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een serie plannen op militair en kernener giegebied tot een totale omvang van drie miljard dollar. In dat bedrag zitten 12,6 miljoen voor de neutronenbom en 15 miljoen voor Cruise- raketten. Samen met al eerder gevoteerde gelden is voor de ontwikkeling van de neutronenbom thans 22,6 miljoen dollar beschikbaar. Was dit wapen, dat doodt door intensieve straling, in het verleden onderwerp van heftige discussies, ditmaal wijdde het Huis er geen woprd aan. De voorstellen gaan vervolgens ter be spreking naar de Senaat. De CDU-CSU-oppositie had al eerder „zwaarwe gende bezwaren” tegen het rapport geuit. Hoewel alle 12 door de oppositie gewenste veranderingen zijn aangebracht, blijven, aldus CSU-fractievoorzitter dr. Friedrich Zimmermann, de „zwaarwegende bezwa ren bestaan”. Wat de inhoud daarvan echter is, is niet bekend gemaakt. Algerije steunt het Polisario niet alleen diplomatiek en materieel. In het zuidwes ten vap Algerije bevinden zich talloze vluchtelingenkampen, waar inwoners van de westelijke Sahara hun toevlucht heb ben genomen uit angst voor het oorlogsge weld. „Daar hebben ze zich niet altijd naar gedragen, maar in dit geval vind ik dat een waardiger houding dan de onvermurwba re houding van Helmut Schmidt, die liever onschuldigen, onbetrokkenen, jonge men sen, kinderen zelfs aan de genade en de terughoudendheid van kamikaze-kapers overleverde, dan dat hij in ruil voor tachtig levens een aantal schuldigen vrijliet”. En ik ben ook blij dat Maup Caransa’s leven in dit geval niet afhankelijk was van de dienaren van de rechtsstaat (hoewel je natuurlijk nooit 10.000 briefjes van dui zend in korte tijd loskrijgt zonder mede werking van die rechtsstaat, laat u niets wijsmaken), maar van zijn eigen fortuin en dat van zijn vrienden. Want stel dat de ontvoerders niet Maup Caransa hadden ontvoerd maar bijvoorbeeld een zo geacht man als prof. dr. Garmt Stuiveling, wiens leven toch niet minder waard is dan dat van Caransa? Stel dat de ontvoerders om die reden ook 10 miljoen gulden voor zijn vrijlating hadden geëist? Een haastig on derzoek naar Stuivelings bankrekening en die van zijn vrienden zou ongetwijfeld hebben uitgewezen dat zij het gevraagde bedrag niet konden opbrengen. De enige uitweg zou een subsidie van de regering zijn geweest, eventueel via het Fonds van de Letteren, maar zou de regering daar ja op hebben gezegd? We leven toch in een rechtsstaat, en die buigt toch niet voor terreur? SALISBURY. Tijdens de aankomst van de Britse bemiddelaar Lord Carver en de VN-afgevaardigde Prem Chand gis teren in Salisbury werd Lord Carver door misnoegde zwarten in zijn auto bekogeld met rotte tomaten en bananen. iaar iaar aro- lan- i, zo aco- lam lelft juli pen Hanns-Martin Schleyer zelf is hiervan, getuige zijn in het rapport afgedrukte brieven en op videoband ingesproken teksten, op de hoogte geweest. Al op 9 september, vier dagen na zijn ontvoering, schreef Schleyer een brief aan zijn vriend, de president van Flick AG, Eberhard von Brauchitsch, Waarin staat dat de regering nu een beslissing moet nemen. Schley er zegt dat hij ervan overtuigd is dat zijn ontvoerders vastbesloten zijn hem te liquideren als Bonn niet aan hun eisen voldoet. De werkgeversvoorzitter laat de verantwoordelijkheid voor een beslissing over aan de Bondsregering, maar dringt wel op een beslissing hoe ook aan. vraagt dr. Schleyer zich af waarover regering, grote en kleine crisisstaf eigenlijk hele dagen vergaderen. Hij oefent ook kritiek uit op de veiligheidsmaatrege len die ten aanzien van hem zijn genomen. Op 14 september zegt Schleyer op een videoband dat de maatregelen van de federale recherche volgens hem „trucs zijn om tijd te winnen, die het mogelijk moet maken mijn ontvoerders te vinden”. Waarom en wan neer precies welke beslissingen zijn genomen staat niet in het rapport. Volstaan wordt met een overzicht op welke tijden de verschillende organen die zich met de ontvoeringszaak-Schleyer en de kaping van het vliegtuig bezig hielen, bijeenkwamen. de Sovjet-Unie bereid is mee te werken aan de totstandkoming van een dergelijk akkoord. Amerikaanse en Britse onderhandelaars in Genève over beperking van kernwapens verklaarden dat een verdrag met Moskou over een verbod van alle kernproeven bin nen handbereik kan liggen. Zij verwel komden de voorstellen van Breznjev als een doorbraak in de onderhandelingen. Aanmerkelijk minder positief spraken de westerse diplomaten in Genève zich uit over een algehele stopzetting van de pro- duktie van kernwapens. Zij wezen erop dat Breznjev vooral nieuwe Amerikaanse wapens op het oog had, zoals Cruise-raket en neutronenbom. Over nieuwe Russische kernwapens liet de leider in het Kremlin niets los. In Washington verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Vance dat de rede voering van Breznjev een toenadering be tekent tot de ideeën van Carter over dit onderwerp. Er zijn voortdurend contacten tussen regering en ontvoerders geweest (ze worden uitvoerig beschre ven), aan de gevangenen is gevraagd een verklaring te ondertekenen waarin zij toestemming verlenen om te worden „uitgevlogen” en minister zonder portefeuille Hans Jürgen Wischnewski heeft in verschillende lan den (onder andere Vietnam, Zuid-Jemen, Algerije, Libië) gesprekken gevoerd over een eventueel opne men van de RAF-gevangenen. Maar er is nooit een tijdstip aangebroken waarop met de voorbereidingen voor de vrijlating van de gevangenen is begonnen. De volledige isolering van gevangenzittende terro risten wordt in het rapport onder andere gemotiveerd door er op te wijzen dat Andreas Baader kennelijk op de hoogte was van een codewoord dat ook de kapers van het vliegtuig kenden. Men meende dat het leven van Schleyer nog meer gevaar zou lopen als dit codewoord bijvoorbeeld via bepaalde advocaten be kend zou worden aan andere gevangenen. Frankrijk probeert niet alleen via mili taire dreiging de vrijlating te bewerkstelli gen van de acht gevangenen. Ook via di plomatieke kanalen worden pogingen on dernomen om succes te bereiken. Zo is het internationale Rode Kruis benaderd en ook in Algiers en Tripoli, de hoofdsteden van Algerije en Libië, heeft Parijs getracht druk uit te oefenen. Dit laatste onder meer om het vertrouwen van de Westduitse staat in binnen- en buitenland niet aan te tasten. Regeringswoordvoerder Klaus Bölling zei gis termiddag op een persconferentie dat niemand ooit heeft willen vaststellen welke van deze drie doelein den prioriteit had. Dat ze namelijk moeilijk tegelijker tijd konden worden vervuld, had hij al eerder toen bekend werd dat de werkgeversvoorzitter was ver moord verklaard. In Bonn bestaat dan ook de indruk dat de regering nooit echt bereid is geweest de gevangenen vrij te laten om zo het leven van Schleyer te redden. Deze indruk wordt door het regeringsrap port niet weerlegd. Zeven brieven gekregen (via de kranten) van lezers die verontwaardigd waren over mijn commentaar op 19 oktober op de gelukkige afloop van de kaping-gijzeling in Mogadisjoe en de zelfmoorden in Stammheim. Dat laatste laat ik nu even rusten, het gaat me nu om het eerste. Ik vond dat Helmut Schmidt te veel risico had genomen door de passagiers niet in te ruilen voor de gevraagde elf gevangen terroristen, maar het op een verrassings aanval had laten aankomen die wonder wel goed afliep. En ik citeerde de Japanse premier (die eerder wel aan kapers toe gaf), en naar aanleiding daarvan zei: „Eén mensenleven weegt zwaarder dan de gehe le aarde”. Ik voegde daar aan toe: oor de mssen en no- Jmilde Dren- ethou- zegens 'Joord, en is Frankrijk wil druk uitoefenen op Alge rije, dat het Polisario steunt. De Algerijnse president Boumedienne heeft Frankrijk gewaarschuwd de voormalige Franse ko lonie Mauretanië niet binnen te vallen. Het Polisario wil met de ontvoering van de acht Fransen kennelijk van de regering in Parijs een erkenning van de bevrijdings beweging af dwingen.» Helemaal gelijk heeft Arie Kuiper hierin niet. Ik heb vroeger al eens geschreven, dat in zo’n geval van gijzeling de strijd tussen terroristen enerzijds en (bijvoor beeld) de regering anderzijds niet begon nen maar al geëindigd is, met een (voorlo pige) overwinning van de kapers. Als je tenminste van oordeel bent, dat één men senleven zwaarder weegt dan de gehele aarde. In het geval-Caransa is daar ook naar gehandeld. Zal men deze kniebuiging voor terroristen (tien miljoen gulden voor één man, waarlijk geen kattepis), die ande re terroristen zal aanmoedigen hetzelfde kunstje te flikken, nu met evenveel hoon en afschuw ontvangen als men de „stand vastige houding” van Helmut Schmidt heeft toegejuicht? Ik ben benieuwd. DEN HAAG (ANP). Nederland heeft, met Canada, Engeland en Noorwegen, de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Belgrado voorgesteld, de zogenaamde vertrouwenwekkende maatregelen verder uit te breiden. Het rapport vermeldt uitvoerig de gesprekken die zijn gevoerd tussen de gevangenen Baader, Ensslin, Raspe en Möller en beambten van de federale recher che. Andreas Baader zou te kennen hebben gegeven dat hij en zijn geestverwanten het niet eens waren met de vliegtuigontvoering. Hij zou ook hebben verklaard dat als de RAF-gevangenen zouden worden vrijgela ten, ze nooit meer in de Bondsrepubliek zouden terugkomen. Ook zouden ze niet meer gewelddadig optreden, maar alléén politiek. Woordvoerder Bölling merkte op dat niet is uit te sluiten dat dit „tactische uitlatingen zijn geweest”. In hun diverse gesprekken zouden de gevangenen erop hebben gewezen dat zij met zelfmoordplannen rondliepen voor het geval zij niet zouden worden vrijgelaten. rf- Terwijl het in de lager gelegen gedeelten van Zwitserland nog fraai en bij vlagen zelfs warm herfstweer is, bieden de autowegen in de Alpen al een zeer winterse aanblik. Voor de automobilisten is het bevestigen van sneeuwkettingen inmiddels weer aan de orde van de dag.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3