w AANBOUW HOOFDBUREAU VAN START IJmuidense schippersbeurs in de vishal eng bruna NASLAGWERKEN zijn weer losse” MEKOG-lading geboycot op i t IfaalrMrlorc Niet blij Eigen ploegen I Li I I Vislosbedrijf Expositie Louis ’t Hart BONDEN VERSCHILLEN VAN MENING OVER AKTIE I h 4 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN NOVEMBER DONDERDAG 3 gt /vaslagwerken? DAT ZOEKEN WE EVEN OPf Boeken-Tijdschriften-Papeterie IJMUIDEN: Bruna-Lange Nieuwstraat 495 X 1 i t vissershoven voor de schSmliMfA J Vroeg in de morgen als het nog donker is, zijn de vislossers bij de hallen al druk in de weer om de schepen gelost te krijgen. Het sorteren van de vis voor de afslag is een deel van het werk, dat de vislossers doen. van wilde akties”, zo wordt gezegd. r (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 378 kisten kabeljauw; 120 kisten wijting; 2 kisten schol; 22 kisten schar; 5 kisten makreel en 6 kisten di versen. Prijzen in guldens, per 40 kg: kabeljauw twee 164-152; kabeljauw drie 160-148; ka beljauw vier 130; kabeljauw vijf 102-66; Een nieuw verschijnsel bij deze losploe gen is het „Eerste Beverwijkse Vislosbe drijf BV”, dat in januari officieel in de De ONS hanteert bij de aktie een lijst van twaalf bedrijven die een belangrijk se bedrijven maken gebruik van huur- schepen om him produkten op de plaats van bestemming te krijgen. Dit is de georganiseerde schippers een doorn in het oog omdat op die manier buiten de schippersbeurs om wordt gewerkt. De binnenschippers die bij de ONS zijn aangesloten gebruiken de boycot als pressiemiddel om de huurschepen uit de vissershaven van start is gegaan. Het be drijf is opgezet door A. T. Molenaar uit Beverwijk, wiens, stuwadoorsbedrijf fail liet was gegaan. Met mensen uit zijn oude bedrijf begon hij vis te lossen in IJmuiden, zowel verse vis als diepvries, en inmiddels kan men voor werk een groot aantal los sers bij elkaar krijgen. Volgens directeur W. S. Liefting, die samen met N. J. Mole naar de leiding heeft, heeft het Vislosbe drijf een vaste ploeg van zo’n 30 mensen in dienst. Maar van een vast dienstverband is geen sprake. De mensen worden feitelijk per opdracht aangenomen. Prijzen in guldens. Per stuk: Kreeit Per 40 kg: kabeljauw twee 204-162; kabel jauw drie 162-134; kabeljauw vier 130-96; kabeljauw vijf 96-62; wijting drie 70-33,40; schol vier 124-96; wijting drie 70-33,40; makreel één 67-49; makreel twee 58-40; schar 67-47; bot 24; steenbolk 40. van de rijksverkeersinspectie werden af geroepen. Gisteren kwam het aantal aan geboden vrachten niet verder dan vijf. Een rustige gang van zaken die om deze tijd normaal is op de beurs die in Oud- IJmuiden in een deel van het stationsge bouw gehuisvest is. De heer G. van Putten bevindt zich als aktievoerder van de ONS onder de schip pers die in de beursruimte op lading wachten. „Onze aktie wordt gesteund door een overgrote meerderheid van de negentig schippers die hier ingeschreven staan” meldt hij. Die informatie klopt als het gaat om het doel van de aktie. De binnenvaartschippers zien het contract- varen voor de vrachtmarkt als een slech te zaak. Er wordt gesproken van brood roof en beunhazerij. „Het systeem van huurschepen moet verdwijnen, daar zijn de beursbezoekers het wel over eens. Over de „manier waarop” lopen de me ningen uiteen. Een enkeling vreest ver mindering van het vrachtaanbod door de ervoor kon zorgen dat het schip aan de afslag gelost kon worden en iedere reder of kottereigenaar moest toen zelf naar mogelijk heden zoeken. Nu treden er in de IJmuidense haven verschillen de losploegen op, ploegjes kaairidders of andere werkwilligen, die zichzelf verhuren voor het lossen van de schepen in de haven. De heer Zwaan wil over zijn losploeg niets kwijt. Alleen, dat hij de vislossers officieel uitbetaalt via het Centraal Admi nistratie Bureau voor het Visserijbedrijf, dus dat het geen zwart geld is, dat betaald wordt. Het Eerste Beverwijkse Vislosbedrijf heeft in de haven vaste voet gekregen. Vier rederijen laten hun schepen nu door die ploeg behandelen, Kwakkelstein, Ou- wehand, Pronk en sinds kort ook de WI- RON. Daarnaast neemt men allerlei werk aan om de mensen zoveel mogeujx aan ae gang te houden en zo van een goede beter- ham te verzekeren. Er zijn dagen, dat er zo’n vier of vijf schepen tegelijk te lossen zijn en soms is er geen enkele boot, dan wordt er voor de vaste mensen van de losploeg gezocht naar werk in de koelhuizen. Directeur Liefting vertelt, dat ongeveer de helf van het werk wordt gevonden in de verse vis en de andere helft in de diepvriesproducten. Hij zegt, dat de kern van zijn losploeg bestaat uit mensen van het oude bedrijf van Mole naar sr. met daarnaast assistentie van een ploegje mensen, die „uit de vis komen”. Bij het Vislosbedrijf lopen de betalingen van de mensen via het Centraal Administratie Bureau. Doordat de mensen per werk wor den aangenomen, wisselt de ploeg sterk in grootte. De „vaste ploeg” omvat zo’n dertig man, maar op drukke dagen, zoals woens dag zijn er wel bijna 70 man aan het werk. En als er praktisch niets te doen is, dan kan de vaste ploeg nog wel werk vinden met straal- en schilderwerk of in de stei gerbouw. Drie grote rederijen houden vast aan hun eigen losploegen uit hun bedrijf. Zo- C. Drijver vertelt, dat zijn bemanning veelal zelf het schip lost. Aan boord wordt de vis al gesorteerd, zodat ze in de vishal alleen in bakken hoeft te worden overge stort. Als de lading groot is, trekt hij wel eens enkele rondlopende kaairidders aan of maakt gebruik van een van de losploe gen. „Zoals het nu loopt, zijn we er wel tevreden mee”, zegt hij, „voorheen met de vislosregeling kon je soms geen mensen Zoals de Kleine Larousse in woord en beeld f99.50 01 de Nieuwe Winkler Prins Encyclopedie. 4 del ig f325.- M. W. van de Ree zegt: „Het loopt met lossen tot heden toe prima. Het heeft nog nooit zo goed gelopen. Vroeger moest je nog wel eens wachten”. Hij maakt gebruik van de ploeg van Henk Post en ziet als bezwaar, dat hij wat vroeger aan de markt moet komen om bijtijds gelost te zijn. krijgen, omdat ze meer schepen te doen hadden. Met al hun gegriep en moeilijk doen hebben ze zichzelf uit de markt ge prijsd. „Iemand, die er ook niet rouwig om is, dat de vislosregeling niet meer bestaat, is de heer Van Egmond van V. de Schee en Van Egmond. „We lossen nu met mensen uit onze machinefabriek, die zo een centje bij willen verdienen. Ik ben blij toe, dat aan de vislosregeling een eind is gekomen. Je werd beroofd van alle kanten en kreeg altijd commentaar. En dat werd steeds erger. Je werd bijna gechanteerd om voor lossen in aanmerking te komen.” Voor de reders lijkt de nieuwe situatie in de vissershaven geen verslechtering te zijn en ook voor mensen, die hun handen uit hun mouwen willen steken, is er nu genoeg met het vislossen te verdienen. „Werk is er zat voor ze”, meent een van de mensen, die bij een losploeg betrokken is, „maar lijn trekken is er niet meer bij. Dan hebben we ze voortaan niet meer nodig”. allen 'R in >ouw erste rkne- inde reen strijd •eau. sinds id is ngen i bij eieel- zegt ilijke post nden st bij 1. Dit et de in de (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Louis ’t Hart uit IJ muiden zal tot en met 30 november oliever ven, gouaches en tekeningen exposeren in het bibliotheekfiliaal aan de Beneluxlaan. De expositie is te bezichtigen tijdens de normale openingsuren van de bibliotheek. eens dat len”, t het intri- aris- men arbeiders (ADVERTENTIE) uidense Een vierde man, die wel voor een paar vislossers kan zorgen is Henk Post. Hij heeft misschien wel de meest kleurrijke ploeg van oude kaairidders, die naast hun AOW een centje willen bijverdienen. De heer Post vertelt, dat het gaat om een ploegje van een man of vijf-zes. „Ik heb regelmatig werk”, zegt hij. „Er zijn sche pen zat, die gelost willen worden en ik neem er ook geen schepen meer bij”. Met goed weer is de ploeg van Post dagelijks bij de vishal te vinden, behalve de maan dagochtend. Zijn „klanten” zijn hoofdza kelijk Urkers en ook wel een enkele Texe laar, kleine vissers, die dagreisjes maken en iedere morgen in alle vroegte aan de markt komen. „Voor mijn mensen is het een bijverdienste”, vertelt Post, „Als ze ervan leven moesten, dan kon het niet uit. Vorig jaar zijn er twee mee uitgescheden. Die waren 70 en vonden het wel genoeg”. Bij de verse vis was het wat moeilijker om het wegvallen van de vislosregeling op te vangen. Een aantal vissers, vooral de klei nere kotters, sorteert de vis al aan boord van het schip tijdens de thuisreis en lost die dan aan de markt met de eigen beman ning. Maar de meeste vissers maken ge bruik van de verschillende losploegen, die zijn gaan optreden. Het zijn ploegen, die officieel niet bestaan, maar als je de juiste man belt, kun je ervan verzekerd zijn, dat het schip gelost wordt. Een woordvoerder van het CBIJ is be paald niet blij met dit soort losploegen. „We hebben als bedrijf een vislosploeg maar behandelen alleen bevroren vis. Voor verse vis moet je gespecialiseerde mensen hebben, die kunnen lossen en sor teren. Dat is een vak apart. Nu is er in de haven een ploeg aan de gang, die zich wel aan de verse vis waagt, maar het zijn eigenlijk geen vislossers. En ze worden volgens mij zwart betaald. Dan kun je wel lagere prijzen berekenen. Wat wij als CBIJ doen is aantoonbaar, maar wat er 's nachts gebeurt met het lossen van de kottertjes, dat weet je niet”. Losploegen zorgen in Urn wel de Visserij Maatschappij Kennemer- land, Parlevliet, als P. en P. laten hun eigen ploegen uit Katwijk komen om de schepen te lossen van de lading diepvriesvis of kantjes haring. Vrolijk ge bruikt het CBIJ en Kwakkelstein, Pronk en Ouwehand het Vislosbedrijf. De Dog- germij maakt gebruik van de diensten van de ploeg van Rademaker. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Aan de IJmuidense schippersbeurs werd dinsdag een lading van 600 ton kunstmest geweigerd als gevolg van de boycotaktie die door een aantal binnenschippers op vijf Nederlandse schippersbeurzen wordt gevoerd. De partij werd aangeboden door MEKOG in IJmuiden. De eindbestemming was COVA in Amersfoort, een van de elf bedrijven die door de onafhankelijke schippersbond ONS als „besmet” worden aangemerkt. schol' drie 110; wijting drie 72-34; makreel twee 55-45; schar 62-51; fint 34. De besommingen waren: UK 208 ƒ7.600,-; KW 185 2.310,-; KW 221 /6.030,- IJM 18 ƒ340,-; verder 2 Texelaars met 20.000,- aan besomming. Aan de woensdairmarkt werd aange voerd: 1348 kisten kabeljauw; 397 kisten wijting; 10 kisten schol; 126 kisten schar; 31 kisten makreel en 6 kisten diversen. aktie. „Bedrijven die nu al op contract laten varen zullen dat op nog groter schaal gaan doen. De boycotaktie geeft hun hiervoor het motief in handen”, zo wordt gezegd. „Deze aktie is voor ons de enige stok om mee te slaan merkt een andere schipper op die vierkant achter de bond zegt te staan. De ONS voerde woensdag over de situ atie in de binnenvaart overleg met de Commissie Binnenscheepvaart waarin het Ministerie van Verkeer en Water staat, de verladers (bedrijven) en de schippersbonden zitting hebben. De bond wil van de Commissie Binnen scheepvaart de toezegging dat het sys teem van huurschepen op korte termijn wordt afgeschaft. De lopende vaarcon- tracten zou nog afgewerkt moeten wor den. De ONS heeft met dat standpunt en de boycotaktie steun van de Algemene Schippersvereniging (ASV). IJMUIDEN. In de IJmuidense vissershaven is de „losse” havenarbeider sinds het opheffen van de vislosregeling weer gemeengoed geworden. Zo’n anderhalf jaar geleden kwam er een einde aan de vislosregeling, waarbinnen de lossers, ook wel kaairidders genoemd verenigd waren. Daarmee verviel voor de reders en schipper-eigenaren van viskotters de organisatie, die Andere losploegen die in en rond de vishal zijn gaan optreden, zijn die van Henk Rademakers, van Henk Zwaan of van Rinus Kalkman. Deze ploegen zijn het, die dagelijks de kotters met verse vis lossen, zoals bijna de hele Katwijkse vloot. De heer Rademakers vertelt: „Wij zijn van die kleine mannetjes, die wel met een losploegje helpen. Het gaat maar om een paar man en ik doe het eigenlijk maar voor één maatschappij”. Bij rederij WIRON lost de bemanning deels zelf, deels met een losploeg van Zwaan of van het Vislosbedrijf. Een woordvoerder zegt hier: „De oude vislos regeling was ergens wel gemakkelijker, je had maar te bellen en alles gebeurde. Maar tot nu toe is het aardig gelukt om aan vislossers te komen”. De diepgevroren vis van de grote trawlerrederijen levert bij het lossen wei nig problemen op. Ook in het verleden maakte men niet altijd van de mensen uit de vislosregeling gebruik. Een aantal re ders laat een eigen ploeg mensen uit Kat wijk komen als er een schip gelost moet worden. Vrolijks Visserij Maatschappij maakt gebruik van de diensten van het stuwadoorsbedrijf CBIJ en verschillende reders nemen mensen van de diverse los ploegen aan voor het lossen van een schip. Na jarenlang voortdurend ruimtege brek, na een langdurige periode waarin uiteindelijk de beslissing viel,'is op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein een begin gemaakt met een aanbouw. De funderingen zijn gelegd, het eer ste hout is aangesleept en binnenkort zal met de bouw van het noodgebouw worden begonnen. De plek die hier voor, overigens niet tot genoegen van het politie-apparaat, is gekozen, grenst aan de sectiekamer op de binnenplaats. Midden op deze binnenplaats zal het noodgebouw verrijzen, als een obstakel in het centrum. Maar met die ligging wordt rekening gehouden met een defi nitieve uitbreiding van het hoofdge bouw in de toekomst, waarbij het vierkant van het gebouw zal worden doorgetrokken. Alleen wordt dat nog niet op bepaald korte termijn tegemoet gezien. Wanneer de noodverziening klaar is, en daar zullen al met al meerdere maanden overheen gaan, wordt de ver keersdienst er gevestigd. Daarna zal verder door interne verschuivingen en verhuizingen ieder politie-onderdeel wat ruimer komen te zitten. De Federatie van Schippersbonden waar de ONS en het ASV buiten staan ziet de aktie als een doorkruising van de lopende onderhandelingen binnen de Commissie Binnenscheepvaart. In een recente verklaring wordt de boycot on- I fatsoenlijk genoemd. Ook de federatie wil een eind maken aan het gebruik van huurschepen „maar niet door middel De besommingen waren: KW 51 ƒ16.900,-; KW 137 ƒ11.700,-; KW 173 16.700,-; KW 185 ƒ840,-; KW 211 ƒ7.700,- SCH 36 UK 23 3.000,-; UK 17 UK 18 5.450,-; UK 48 UK 78 3.060,-; UK 200 ƒ2.600,-; VD 77 WR 70 14.300,-; IJM 18 420,-; IJM 20 2.600,-; verder vier Texe laars met totaal f 40.000,- aan besomming. vaart te krijgen. Steeds meer Nederland- UW. WH WXCUlglXJXV deel van hun vracht pp contractbasis door huurschepen laten verzorgen. De binnenschippers beschouwen dit als broodroof omdat contractvaarders bene- den het beurstarief werken. De boycot loopt ook op de schippersbeurzen van I Amsterdam, Rotterdam, Maasbracht en Temeuzen. In IJmuiden is de aktie tot nog toe steeds van geringe invloed op de gang van zaken op de beurs. Het verzoek van de MEKOG om scheepsruimte was i dinsdag een van de vier transacties die tijdens de beursuren door het kantoor .4 i' -4?.. s;1 A'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5