Vrijwilligers welkom KNOTTERS WEER OP PAD VOOR BEHOUD VAN WILGEN Veel ruimte in oude school aan Bernhardlaan Winkelbouw in Heemskerk Gemeenteraad Welzijnsnota in decemberraad Bafönjiafiin eenborreL winFloryri, Beverwijk praat over Lichtboei Brand (on) veiligheid St. Jozef extra belemmering bij bestemming tot verpleeghuis Veel Beverwijkse leerlingen op scholen in Heemskerk Overleg met huisartsen over be volkingsonderzoek Geen uitbreiding voor buurthuis ’d Evelaer’ 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK (Van een onzer verslaggevers) Volgende week donderdag Dweilen BEVERWIJK Schoolleider Jacques van Workum van De Zeven sprong aan het Raamsveld heeft alle vertrouwen in de deskundigheid van de bouwers van aannemer Schram, die de voormalige Juliana school aan de Prins Bernhardlaan omtoveren tot nieuw onderkomen van de school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Het twee miljoen gulden kostende project zal gerust wel vakkundig worden afgewerkt, zo meent Van Workum. Daar maakt hij zich geen zorgen over. 8 HORYN (ADVERTENTIE) ir Jacques van Workum bij de bouwtekening van de nieuwe Zevensprong. uit naar verhuizing (Van een onzer verslaggeefsters) Jaques van Workum zit wel met de huisdieren van de school in z’n maag. Niet dat hij en de leerkrachten 30 kippetjes, de koe en het paard die frank en vrij in het gras achter de huidige Zevensprong rond - dartelen, van de hand willen doen. Inte- gendeel, de leerlingen en het schoolteam 1 zijn zo aan die beesten verknocht dat men de dieren graag mee wil nemen naar de nieuwe school aan de Prins Bemhard- laan. In de voormalige Julianaschool aan de Prins Bemardlaan herinnert niets meer aan het knusse schooltje, dat als de Groene Kikkerschool de historie ingaat. Maar de beschikbare ruimte bij deze school is zo kléin, dat men slechts met de grootst mogelijke moeite op een terreintje naast de school een dierenverblijf kan bouwen. Die plaats van het dierenverblijf (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Er zijn nog enkele plaatsen in het centrum van Heemskerk die voor winkelvestiging in aanmerking komen, maar die zaak is nog niet rond. In het kader van de begrotingsbehandeling zijn er door de raadsleden enkele vragen over gesteld. Eén van die vragen gold de bestemming van het bankgebouw aan de Van Coe- venhovenstraat na het gereedkomen van de verbouwing en uitbreiding van de Ra- bo-bank aan het Burgemeester Nielen- plein. Volgens B en W. is daarover nog niets bekend. Wel heeft het college bij de ver-’ koop van de voor de uitbreiding benodigde grond de voorwaarde gesteld, dat het bankgebouw aan de Van Coevenhoven- straat bestemd dient te worden voor win kelvestiging. Het ligt in de bedoeling van B. en W. ten behoeve van die winkelbouw een werk groep in te stellen die het college inzake dit project kan adviseren. In deze commissie zullen vertegenwoordigers zitten van een middenstandsadviesbureau, de bouwer, de plaatselijke middenstand en de ge meente. In de eerste plaats zal overeen stemming moeten worden bereikt over de planologische aspecten. Dan kan er vol gens B. en W pas gepraat worden met de gegadigden voor deze winkelbouw. De plaatselijke middenstand zal de eerste ge gadigde zijn voor het betrekken van de winkels, maar daarbij wordt wel uitge gaan van de resultaten van een distributie- planologisch onderzoek Achter het raadhuis en de vernieuwde Rabo-bank komt ook nog ruimte vrij voor winkelbouw. Op deze wijze zijn al vele duizenden knotwilgen in ons land verdwenen; een zeer te betreuren verlies voor het polder landschap en ook voor de talrijke vogel soorten die in deze bomen nestelen of er hun voedsel zoeken. Het vrijwilligerswerk bestaat uit het afzagen van de dikke takken, waarna de rechte stukken hiervan op maat worden gezaagd om gebruikt te worden in de papier- of spaanplaatindustrie. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Uit recente cijfers over 1977 blijkt, dat in totaal 345 leerlingen uit Beverwijk lagere scholen in de gemeente Heemskerk bezoeken. Een speciale deskundigheid is voor dit werk niet vereist. De kneepjes van dit vak leert men ter plaatse wel van de al geroutineerde knotters. De organisatie van dit werk berust in de IJmond bij het IVN, in samenwer king met de Vereniging Milieudefensie. Ondanks herhaalde aandrang van het college is het ministerie van CRM niet bereid de lastenverhoging te subsidiëren die uit de uitbreiding zou voortvloeien. „Gezien de financiële consequenties zal het voor de gemeente zeer moeilijk zijn mede datgene te doen wat het rijk zou moeten doen”, aldus B. en W. Daaraan wordt toegevoegd, dat de huidige onduide lijkheid omtrent de middelen die het rijk onder meer voor het club-en buurthuis werk beschikbaar zal stellen, het vrijwel onmogelijk maken een uitbreiding van ’’d’Evelaer” op niet al te lange termijn te realiseren (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Vanuit de raad is aan het college van B. en W. gevraagd of het wenselijk is de mannelijke bevolking vanaf veertig jaar te laten onderzoeken op long-, hart- en vaatziekte. De agenda van de vergadering, die om 19.30 uur begint en vrij toegankelijk is, omvat onder meer de bespreking van het voorstel van het Beverwijkse college, aan de Laan der Nederlanden een nieuw on derkomen voor „De Lichtboei” te bouwen. Over deze affaire heeft de raadscommissie voor de jeugdzaken zich al in een eerder stadium gebogen, waarbij diverse afge vaardigden hun stem hebben voorbe houden. Aan de orde komt voorts een extra sub sidietoekenning van ƒ25.000 aan buurt huis „De Schans” in Beverwijk ten behoe ve van de subsidiëring van een part-time stafkracht, die zich speciaal zal gaan bezig houden met het VondeL/Hendrik Mande- schoolproject. Ter tafel wordt ook een subsidie-aanvraag van Jong Hercules ge bracht, in verband met de vervanging van het houten kleedgebouw op het complex St. Aagtendijk. Tenslotte komt tijdens de raadsvergade ring een voorstel tot het aanbrengen van isolatieglas in 158 woningwetwoningen in Oosterwijk ter sprake. Hiermee is een be drag van 108.602 gemoeid, waartegen over een geringe maandelijkse huurverho ging komt te staan. De lokalen voor de groepen zijn geschikt voor onderwijs aan maximaal 12 kinderen. Omdat ze wat klein zijn wordt de gevel aan de zijde van de Akerendamlaan uitgebro ken en ruim anderhalve meter verder weer opgebouwd. De betegelde speelplaats biedt niet zoveel mogelijkheden om deze ruimte gezellig in te kleden. Er wordt wat gestoeid met twee zandbakken en een ove rdekt speelhalletje. Dan blijft er nog ruim te over voor de berging van het speelmate riaal en een rijwielstalling. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Donderdag 10 novem ber vergadert de gemeenteraad van Be verwijk in het Stadskantoor aan het Pres. Kennedyplein. Op de plaats van de afgestorven bo men worden eventueel in overleg met de grondeigenaar nieuwe bomen aan geplant. Dit werk wordt door veel men sen ervaren als een aangename manier om zelf concreet bij te dragen tot het behoud van onze natuurlijke omgeving en aldoende er ook meer over aan de weet te komen. Er wordt gewerkt in ploegjes van tien tot vijftien deelnemers die om de week een „voorstel op korte termijn” genoemd. Naar aanleiding daarvan is er op initia tief van het regionaal overlegorgaan ge zondheidszorg Kennemerland, afgekort ROGK, in augustus een bespreking ge- I weest. Bij die bespreking waren onder meer betrokken het ROGK, het Zieken fonds Spaarneland, de Stichting Verpleeg huizen Kennemerland, de Inspectie Volks gezondheid en enig gemeentebesturen. Be sloten is toen aan het dagelijks bestuur van het ROGK te verzoeken een werk groep in te stellen om onder andere deze mogelijkheid te onderzoeken. Deze werk groep schijnt onlangs te zijn samengesteld maar officieel heeft het Heemskerkse ge meentebestuur daar nog niets over ver nomen. Inmiddels heeft het Heemskerkse colle ge een rapport laten opstellen door de brandweer waaruit blijkt aan welke eisen het St. Jozefziekenhuis uit een oogpunt van brandpreventie zou moeten gaan vol doen bij de bestemming tot verpleegte huis. Dit rapport is doorgezonden naar het ROGK ten behoeve van de werkgroep, die volgens B. en W. van Heemskerk ook de taak heeft de kostenaspecten aan te geven. Jacques van Workum en het onderwijs- team zien verlangend uit naar de dag dat de verhuizing naar het nieuwe gebouw kan beginnen. „Vanmorgen hebben we hier weer staan dweilen omdat het regenwater naar binnen sijpelde”. Die zorg over het drooghouden van het interieur is er aan de Bernhardlaan niet meer bij. Maar Jacques van Workum heeft zo wat andere pro bleempjes. In drie groepslokalen worden verlaagde plafonnetjes aangebracht, die dienen als afscheiding van een gezellig zitje voor de leerlingen en de klasruimte. „Zo’n zitje is verschrikkelijk belangrijk. In onze school besteden we veel aandacht aan het sociale contact tussen de leerlin gen onderling en in die zitjes, waar we een gezellige sfeer willen scheppen, gaat dat makkelijker dan in een groot klaslokaal. Even bijkomen noemen we dat. Nou, voor die zitjes hebben we meubilair nodig. Mo menteel gebruiken we tafeltjes en stoelen die we overal vandaan slepen. Meestal oud meubilair van mensen die iets nieuws in hun kamer willen. Nu is het nare, dat die twee miljoen gulden helemaal opgaan en de rijksregeling geen bijdrage kent voor dingen die buiten de normen vallen, zoals dat meubilair voor onze zitjes. Een beetje gek, is het niet? Waarom worden de eisen niet aangepast aan nieuwe inzichten in ons type onderwijs? Maar we willen toch op een of andere manier dat geld versieren. Voor een bedelpartij voelen we niets. Nou, we zien wel”. een zaterdag aan dit werk besteden. Za terdag aanstaande begint het nieuwe knotseizoen met een karwei aan de Noordermaatweg in Heemskerk. Nieuwe knotters zijn hierbij van harte welkom. vindt Jacques van Workum nou niet zo geschikt. „Het ligt wat uit het zicht en dat is jammer. Het verblijf staat wel op de bouwtekening, maar er zal nog wel over gepraat moeten worden hoe we dat pro bleempje oplossen”. „De Zevensprong” is een neutrale school voor speciaal onderwijs aan kinderen uit Beverwijk, Uitgeest, Velsen, Castricum en Heemskerk. Op de school wordt onderwijs gegeven aan imbeciel functionerende kin deren. Er zijn er nu 50. Er wordt in kleine groepjes lesgegeven. De school heeft een 5- tal van deze groepen; in totaal kunnen er 60 leeerlingen geplaatst worden. De nieuwe Zevensprong aan de Prins Bernhardlaan biedt plaats aan 60 kinde- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Hoewel B. en W. nog steeds van oordeel zijn, dat uitbreiding van het buurthuis ’’d’Evelaer” in het duingebied nodig is voor een goede ont plooiing van het werk, lijkt de kans om die uitbreiding te realiseren bijzonder klein. Nadere informaties over kleding, ge reedschap en aanvangstijd worden graag verstrekt door P. Vessies (02550- 20182) en door W. de Ligt (02513-11530). De verbouwing kost totaal twee mil joen. Een fiks bedrag, „maar”, zo zegt Jacques van Workum, „in vergelijking met scholen elders in de provincie, een schijntje”. In Haarlem zijn onlangs drie van deze scholen gebouwd. De duurste kwam maar liefst op vijf miljoen. Wij hier in Beverwijk springen er echt niet uit. Het onderwijs aan deze kinderen kost verschrikkelijk veel geld. Niet alleen de school zelf, ook het gespecialiseerde lera renkorps en allerlei para-medische toe standen vergen heel wat geld. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse wel zijnsnota, die consequent welzijnsnotitie wordt genoemd als een soort verklein- woord, zal naar alle waarschijnlijkheid worden behandeld in de op 22 december te houden openbare vergadering. Het ligt in de bedoeling van B. en W. bij de wel zijnsnotitie een soort actieplan aan te bieden. IJMOND. Ook in de komende winter gaat er in de IJmond weer een aantal vrijwilligers op pad om te zorgen voor het onderhoud van de nog resterende knotwilgen in dit gebied. Het knotten van deze bomen is een vrij arbeidsintensief werk en in de laatste tien a vijftien jaar is op vele plaatsen het knotten door de eigenaren achterwege gebleven. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de takken zo zwaar zijn geworden dat de onderstam deze niet meer kan dragen. De boom loopt dan gevaar om te waaien of ten gronde te gaan aan de watermerkziekte. De ten laste van de gemeente Heems kerk blijvende kosten worden geraamd op ongeveer 135.000,-. Omgekeerd bezoeken 116 leerlingen uit Heemskerk de Beverwijkse scholen. De zogenoemde moedermavo in Beverwijk wordt bezocht door 61 Heemskerkse vrouwen. ren. Aannemer Schram is momenteel be zig met het sloopwerk en heeft de funde ring reeds gelegd voor een paar uitbreidin gen waar de hellingbaan voor het oefenlo kaal voor motorische therapie en twee toilet-units komen Van Workum: „In onze ouderwetse school aan het Raamveld waren we met de indeling gebonden aan de opzet van de vroegere bouwers. Veel kon er niet veran derd worden en dat is toch wel een verve lende zaak. Qua oppervlakte gaan we er aan de Bernhardlaan een flink stuk op vooruit. Aan de lange gang, die door het gehele gebouw loopt, zijn de diverse loka len gegroepeerd: een voor de aanvan- gsgroep, twee voor de middengroep een i huishoudlokaal met een natte afdeling, een handarbeidlokaal met alles d’r op en d'r aan, een kamer voor de logopediste, een kamer voor de psycholoog, een perso- neelskamer, een kleedlokaal en een oefen lokaal. Het college deelt daarover het volgende mee. De bestemming van het St. Jozef ziekenhuis tot verpleegtehuis is in de nota van het ziekenfonds Spaarneland onder de titel „Geestelijk gestoorde bejaarden” als HEEMSKERK. Het is dringend gewenst, dat er in de Umond-Noord op korte termijn een gecombineerd verpleeghuis voor somatisch zieke en geestelijk gestoorde bejaarden komt. Aan het Heemskerkse college van B. en W. is vanuit de raad gevraagd of zich al een instelling heeft gemeld die de binnenkort vrijkomende complexen van het huidige St. Jozefziekenhuis voor deze categorie bejaarden wil bestemmen. Op de welzijnsnotitie zijn na het ver schijnen reacties binnengekomen van het Kultureel Beraad, de Sportraad Heems kerk, de sectie buurt- en clubhuiswerk, de Gemeenschapsraad en de pastores van de Laurentius- en de Mariakerk. Ter bevordering van de noodzakelijke coördinatie op het brede terrein van wel zijn is destijds een eerste aanzet gemaakt door de instelling van een ambtelijke werkgroep coördinatie welzijnsbeleid (WKW) Volgens B. en W. heeft het functioneren van die werkgroep binnen de bestaande secretarie-organisatie redelijk voldaan, maar gezien de te verwachten wettelijke regelingen zou deze werkwijze in de toe komst niet meer voldoen. Op basis van opgedane ervaringen is nu een „bespreekmodel” opgezet en dat is nu binnen B. en W. onderwerp van discussie. Een radicale wijziging in de secretarie- organisatie blijkt het college zeker voorlo pig niet voor ogen te staan. In eerste in stantie zou het gaan om het opnieuw vast leggen van taken en verantwoordelijk heden. Voor die „combinatie” zijn twee afzon derlijke onderzoeken nodig, namelijk ten eerste het röntgenologisch borstonderzoek en ten tweede het onderzoek naar hart- en vaatziekte. Wat hei longonderzoek betreft heeft het landelijk adviesorgaan aanbevo len een jaarlijks onderzoek voor mannen boven de veertig jaar en een tweejaarlijks onderzoek voor vrouwen boven die leef tijd. In hoeverre hieraan voor de gemeente Heemskerk gevolg kan worden gegeven willen B. en W. afhankelijk stellen van het resultaat van het beraad dat met de plaat selijke huisartsen en de districtsarts voor tuberculose zal worden gevoerd. Het ministerie van volksgezondheid en de inspectie voor de volksgezondheid staan afwijzend ten opzichte van de orga nisatie van een bevolkingsonderzoek naar hart- en vaatziekte. In hoeverre zo’n onder zoek in Heemskerk voor de bevolking bo ven veertig jaar toch zou zijn te realiseren is volgens B. en W. voor een belangrijke mate afhankelijk van de visie van de plaat selijke huisartsen en het ziekenhuis. Het college stelt zich voor daar op korte ter mijn overleg over te plegen met de plaatse lijke huisartsen. ’De Zevensprong’ kijkt al

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9