Financieel centrum van Euromarkt Holdings worden harder aangepakt J, STAALGIGANT ARBED MOET 2000 ARBEIDERS KWIJT B, B, w B, 3. li -r Wg I 1/ IBS door Jan Gerritsen Einde sprookje Ingelijfd N Uitsluiting I I Se' Euro-centrum I 16 19 7 7 VRIJDAG NOVEMBER 4 II „HET DORRE HOUT MOET WORDEN WEGGEKAPT’ lig ■iBÉl rtijen J D. Ml» Een mooie zomeravond. Jn de achthoekige houten muziektent op de Place d’Armes, het hart van de oude stad, speelt een harmonieorkest. Het repertoire is Duits. De terrasjes voor het Café de Paris en Restaurant de l’Académie zijn tot de laatste plaats bezet. Vlak bij de muziektent hangt de opgeschoten jeugd rond, een lawaaiig troepje dat echter stil valt als de muziek inzet: er zijn wel discobars in Luxemburg, maar ze komen liever naar de Place d’Armes als er iets te beleven valt. Met zijn 88 banken en zijn ruim 4800 holding-maatschappijen mag Luxem burg dan een van de belangrijkste centra van Europa zijn geworden, de hoofstad van het groothertogdom is verrassend provinciaal gebleven. Overdag zit het verkeer er ook wel vast en is overal gedreun en stof van nieuwbouw nog steeds verrijzen nieuwe bankgebouwen en worden wegen en pleinen verbreed maar na het avondspitsuur keert de rust snel terug, niet in het minst tot heil van de harmonie. Er is meer Belgisch dan Luxemburgs geld in omloop. Het grootste Luxemburgse bankbiljet is trouwens maar 100 frank (zeven gulden). Toch is Luxemburg, het kleinste land in de Europese Gemeenschap, in weinig jaren uitgegroeid tot een financieel centrum van formaat in de wereld. Eind juni telde het groothertogdom 88 banken en andere kredietinstellingen, met in totaal 1813 miljard frank (bijna 127 miljard gulden) op de balansen De banken hebben 6100 mensen in dienst, van wie bijna de helft buitenlanders. Er is een bankloket voor elke 825 inwoners. 4 is. uxemburg’ •s v aan eind van gemakkelijke vooruitgang lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Europese parlement op de Kirchberg nabil de stad Luxemburg llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllll||||ll|||||||||l|lll||||||||||||||||||||||||||| Zelfs de nationale vlag lijkt „buiten lands” het is immers precies dezelfde driekleur als de Nederlandse. Dit herin nert eraan dat koning Willem I zich begin vorige eeuw mocht verheugen in het bezit van het toen armoedige prinsdom. De Ne derlandse soeverein kreeg het toegewezen door het Weens Congres, dat na de defini tieve ondergang van Napoleon tot een grondige herverkaveling van Europa over ging. Het bewind van de Oranjes werd de inleiding tot de onafhankelijkheid, die in 1867 een feit werd. Een geschiedenis zonder hoogtepunten zo is de historie van Luxemburg wel getypeerd. Maar dit doet geen recht aan de ernst van de Duitse agressie tegen dit ministaatje, zowel in de Eerste als in de Tweede Wereldoorlog. In 1942 kwam de zwaarste beproeving: Hitler lijfde Luxem burg zonder plichtplegingen in bij het Groot-Duitse rijk. De algemene staking waarmee de Luxemburgers protesteer den, werd met mitrailleurs en „stand- De Luxemburgse autoriteiten gaan strenger optreden tegen de holding maatschappijen wier activiteiten het daglicht niet kunnen velen. „Het dorre hout moet eruit. Volgend jaar kan het verscherpte toezicht tot sluiting van en kele honderden holdings leiden”. Dat is de verwachting van Pierre Jaans, de „Bankenkommissar”, de man die belast is met het toezicht op de 88 banken in het groothertogdom. In totaal zijn in Luxemburg ruim 4800 holdings geregi streerd. Met een balanstotaal van 4,8 miljard dollar. Luxemburg belastingparadijs dat slaat uitsluitend op de soepele wetgeving voor holding-maatschappijen (onderne mingen die bezittingen buiten Luxem burg beheren). Als ze in Luxemburg zelf geen zaken met klanten doen, behoeven de holdings slechts een geringe „abonne- mentstax” van 0,16 percent te betalen. Ze zijn vrijgesteld van vennootschapsbelas ting, ondernemir.js belasting en vermo gensbelasting, die samen voor gewone bedrijven flink kunnen oplopen. De Luxemburgse banken betalen bijv. ca. 45 recht” onderdrukt. In de volgende twee jaar verloren vele honderden Luxembur gers hun leven als soldaat in de Duitse legers. Het vredig aanschijn van de zomera vond op de Place d’Armes paste tot voor kort uitstekend bij de materiële welvaart: percent vennootschapsbelasting. Ook op dividend behoeft een holding niets in te houden. Dit milde belastingregime maakt een holding in Luxemburg uiterst bruikbaar als moeder-, dochter- of zustervennoot- schap voor buitenlandse ondernemin gen. Talrijke grote bedrijven hebben een holding in Luxemburg opgericht die kan nuttig worden gebruikt als het zo uitkomt. Zo nam de Belgische wapenfa briek FN-Herstal onlangs de Amerikaan se wapenfabriek Browning over via haar Luxemburgse holding FN-International. Zelfs een honderd percentsstaatsbedrijf als Renault beschikt over een holding in Luxemburg. Er zijn natuurlijk veel holdings die dienen om zwart geld wit te wassen, belasting te ontduiken of kwalijke of illegale transacties mogelijk te maken, kortom met „moeilijk overzienbare doe leinden”, zoals Bankenkommissar Jaans het uitdrukt. Het oprichten van een hol ding was tot voor kort eenvoudig genoeg Het minimum-kapitaal bedroeg slechts 7000 gulden, en de oprichting van de onderneming kostte ongeveer duizend Twee jaar geleden, toen de economische crisis in de wereld haar dieptepunt bereik te, bleef Luxemburg een gunstige uitzon dering. Terwijl overal elders de aantallen werklozen in honderdduizenden werden geteld, bleven de cijfers voor het groother togdom sprookjesachtig laag: twaalf of zeventien. Maar sommige sprookjes ken nen een wreed einde: nu zijn er officieel stof deed opwaaien en schade berokken de aan Luxemburgse imago van een „sa fe” financieel centrum. Door strenger toezicht en door verho ging van het minimum-kapitaal hopen de Luxemburgers alvast kleine avonturiers en twijfelachtige financiële tovenaars af te schrikken. Voor het overige denkt men er niet aan de bestaande holding-wetge- ving te wijzigen. Daarover Jaans: „Voor een financieel centrum als Luxemburg vormen de holdings een nuttig acces soir.” Een accessoir dat notarissen, advo caten en niet te vergeten de banken veel werk biedt. „Anderen zouden er direct in springen als wij aan de holdings een eind zouden maken”, vervolgt de Bankenkommissar. „Bovendien zijn wij in de Europese Ge meenschap niet het enige belastingpara dijs voor holdings. Ook Nederland met Curacao en Engeland met een hele reeks belastingparadijzen overzee (Kanaalei landen, Bahama’s etc.) zijn zeer vriende lijk voor holdings. Ik heb wel eens ge kscherend gezegd. Waarom kopen wij niet een eilandje in de Stille Oceaan om onze holdings daar te laten registreren?” Dit is een rampzalig cijfer in een land dat generaties lang de helft van zijn natio naal inkomen uit de staalindustrie betrok. De Luxemburgers prijzen zich vooralsnog gelukkig dat de Amerikaanse chemische bedrijven die vlak na de oorlog werden aangetrokken (Monsanto, Good Year en Dupont de Némours) relatief goed draai en. De op een na belangrijkste inkomsten bron, het toerisme, bracht het afgelopen seizoen als gevolg van het slechte weer de helft minder op dan vorig jaar bijna vierhonderd werklozen, maar daar bij zijn niet de ongeveer duizend man meegeteld die eigenlijk al zonder werk zijn maar die nog een baantje hebben in de „Krisenabteilung” van het staalbedrijf ARBED Dezelfde 100 percent werd ook gehaald in twee andere gevallen, de door de ban kenkommissar afgedwongen sluiting van de Deposit and Finance Bank en van de Overseas Development Bank (die deel uit maakte van het inmiddels ingestorte IOS- imperium van Bernie Cornfeld). In 1973 werd de vergunning voor een Luxemburg se nederzetting van de International Cre dit Bank of Geneva niet verlengd. Deze schepping van een zekere heer Tibor Ro senbaum, die in 1975 failliet ging, kreeg in Nederland bekendheid als eigenares van een Liechtensteins NV-tje, dat het Twentse landgoed Warmelo van prins Bernhard aankocht. Vooral het optreden van Jaans’ voorgan ger als bankenkommissar, Albert Donde- linger, heeft veel bijgedragen tot de goede reputatie van het Luxemburgse bankwe zen. Dondelinger was dertien jaar met het toezicht op de banken belast alvorens hij, vorig jaar, overstapte naar de Banque Internationale, een van de oudste banken in Luxemburg. Zijn opvolger Jaans gaf zijn credo onlangs in een artikel in een financieel tijdschrift: „In het geval van Luxemburg, dat niet over een veiligheids net met een centrale bank beschikt, mag de autoriteit die met het toezicht is belast, het eventuele verwijt een bank uit te grote voorzichtigheid gesloten te hebben, met gelatenheid dragen.” Nu de economische crisis ook Luxem burg voor onaangename feiten heeft ge steld, is het in het groothertogdom een populaire wijsheid dat de banken de eco nomie hebben gered. De heer Jaans zegt daarover: „Het aandeel van de banken in het bruto-nationaalprodukt is 4 percent. Twaalf a 13 percent van de belastingin komsten van de staat is afkomstig van de banken. De Luxemburgse economie staat of valt nog steeds met de staalindustrie (en kwart van het nationaal produkt) en de chemi sche industrie. „Maar wel kan je zeggen”, aldus de heer Jaans, „dat het tekort op de handelsbalans van de laatste twee jaar meer dan goedgemaakt is door het inko men dat Luxemburg uit de bankensector had.” ihout - tl ;eds me aken, vo tegen be landenci tijksdelt jen. Ge lor belai s. Wel heeft Luxemburg nauwelijks vraag stukken gekend die het land verdeelden. De bevolking is homogeen roomskatho liek. En anders dan België, waarmee het in een economische unie is verenigd, kent Luxemburg geen taalprobleem, ook al ligt het ingeklemd tussen Frankrijk en Duits land. De verklaring: het Letzebuergisch, een Duits dialect vol kromme sisklanken, waarmee de Luxemburgers zich onderling verstaan. Overigens is bijna iedereen er drietalig. Het is een vervreemde voorstad, met overwegend buitenlanders, die zich ’s avonds ijlings terugtrekken in hun villa- getto’s rond de stad. De laatste bus van het ’’Centre Europeën” naar de Place d’Armes vertrekt ’s avonds om een uur of negen: de enige passagiers zijn dan nog de Spaanse werksters die de kantoren van de Europe se eenwording hebben gereinigd. Maar aan buitenlanders van onderscheiden af komst en functie is Luxemburg gewoon: ze vormen bijna een derde deel van de totale bevolking van ruim 370.000 inwoners van het groothertogdom. 1 In juni 1975 kwam Luxemburg na Lon den, Zürich en Parijs op de vierde plaats op de ranglijst van Europese financiële centra, gemeten aan de handel in buiten landse valuta. Het overgrote deel van de in Luxemburg gevestigde banken opereert op de Euro-deviezenmarkt. Slechts een twaalftal instellingen, banken, een spaar bank en enkele zeer kleine gespecialiseer de kredietinstellingen, richt zich op de lokale markt. De explosieve groei van de financiële industrie in Luxemburg kwam pas acht jaar geleden goed op gang Daarvoor wa ren voornamelijk Belgische banken actief in het groothertogdom, dat innig met Bel gië in een economische unie is verenigd. In tegenstelling tot België kent Luxemburg, evenmin als Nederland, een voorheffing (thans 20 percent) op kredietrentes en divi- dendbetalingen. Voor Belgische aandeel houders kan het dus de moeite waard zijn hun coupons in Luxemburg (of het Zeeuwsvlaamse Sluis) te laten knippen. Luxemburg had een levensstandaard die tot de hoogste ter wereld werd gerekend. Als symbool van het economisch welbe vinden gold een curieus gegeven uit de plaatselijke statistiek: het aantal werklo zen bedroeg één. De man in kwestie genoot een populariteit die ook dorpsgekken ken nen, in dit geval omdat hij beweerde geen behoefte aan werken te hebben. De welvaartsmedaille heeft een keerzij de gekregen, constateert de Luxemburgse Informatie- en Persdienst (jaarbudget 280.000 gulden) in de nieuwste uitgave van haar „Profiel” van Luxemburg. Het is tegelijkertijd de titel van een nieuw hoofd stuk, waarin nadrukkelijk wordt gewezen op de „zelfmoordhouding” van de Luxem burgers op het gebied van de bevolkings groei een Luxemburgs gezin met meer dan één kind is een uitzondering ge worden. Aan de overzijde van het diepe ravijn aan de voet van de oude stad ligt het „Europese centrum”. In betonnen kolos sen, een enkele zelfs met futuristische vormgeving, huizen hier het Europese Par lement, het Europese Hof van Justitie, de Europese Investeringsbank en enige diensten van de Europese Commissie, het uitvoerend orgaan van de Europese Ge meenschap, dat voor het overige in Brus sel zetelt. ARBED yAcieries Reunies de Burbach- Eich-Dudelange) is de staalreus die waar achtig een staat in het hertogdom mag heten. Met 22.000 werknemers, die een kwart van het bruto nationaal produkt leveren, is ARBED de belangrijkste bron van de Luxemburgse welvaart, uiteraard mede dank zij de rijke ijzerertslagen in het zuiden van het land. Omdat ARBED geen schulden had toen de Europese staalcrisis begon, staat het bedrijf er relatief nog gunstig voor. Toch moeten de komende jaren nog tweeduizend arbeiders af vloeien. nooit heeft toegegeven aan druk uit het buitenland. Zwitserland is al heel wat ke ren door de knieën gegaan.” De heer Schaaphok prijst ook het toezicht van de „bankenkommissar”: „Flexibel en effec tief. Engelse stijl: alle bankzaken zijn ge oorloofd, tenzij men wordt uitgenodigd iets na te laten.” De laatste jaren zijn heel wat banken in moeilijkheden geraakt, veelal als gevolg van rampspoedig verlopen deviezentrans acties. Luxemburg is daarbij buiten schot gebleven. Wel werd de Luxemburgse dochter van de Duitse Herstatt Bank mee gesleept in het failliet van de moedermaat schappij. Volgens bankenkommisar Pierre Jaans is bij de liquidatie van Her- statt-Luxemburg al 80 percent (van de door de bank aangegane verplichtingen) uitbetaald. „We zullen bijna 100 percent bereiken”, verwacht Jaans met „verstan dig optimisme”. Laten we de schrijver van het „Profiel” aan het woord: Dit is het gevolg van een erbitterd verlangen naar welvaart”, die de vraag van het „overleven van de natio nale gemeenschap” aan de orde stelt. Uit financieel oogpunt worden de gevolgen van het ouder worden pensioen en ziekte uiteindelijk ondraaglijk. Kortom: „Na gemakkelijke vooruitgang komt Luxemburg voor moeilijke keuzen te staan”. In 1969 kwam de eerste Amerikaanse bank (Bank of America) naar Luxemburg, in hetzelfde jaar gevolgd door vele Duitse banken die in 1967 al voor waren gegaan door de Dresdner Bank. De Duitse ban kiers wilden van hieruit hun cliëntele be dienen op het gebied van kredieten in Euro-deviezen. In Duitsland zelf was dit niet goed mogelijk vanwege de hoge „min destreserven” die de banken bij de Bun desbank moesten deponeren. In 1974-’75 werd de reputatie van Luxemburg nog eens extra geaccentueerd door de komst van Zwitserse banken. Luxemburg is in middels uitgegroeid tot het belangrijkste centrum voor de Euromarkt in Duitse marken-. Voor de populariteit van Luxemburg bij het bankwezen is een groot aantal rede nen. De belangrijkste is wel dat het kapi taalverkeer volledig vrij is. De voorschrif ten met betrekking tot het aanhouden van liquiditeitsreserves zijn soepel. Luxem burg heeft geen centrale bank. De belang rijkste functies daarvan zijn toegewezen aan de „bankenkommissar”, een onafhan kelijk functionaris onder de minister van Financiën, die toezicht houdt op de banken. Daar staat tegenover dat het voorge schreven startkapitaal voor een bank in Luxemburg het hoogste is van alle negen landen van de Europese Gëmeenschap: 250 miljoen frank (17,5 miljoen gulden), waarvan direct 150 miljoen frank moet zijn volgestort. Bankiers klagen over hoge grondprijzen in de stad Luxemburg, over gebrek aan gekwalificeerd personeel en minder verkeersverbindingen. Dat wordt echter gecompenseerd door de centrale ligging in de EEG, goede telefoonverbin dingen en het volkomen ontbreken van sociale onrust. Bovendien is het bankgeheim in Luxem burg goed gewaarborgd. Daarover zegt de Nederlandse directeur van de plaatselijke vestiging van de Banque de Suez, G. Schaapshok. „Misschien nog wel beter dan in Zwitserland. De Luxemburgse re gering kan zich erop beroepn dat ze nog gulden. De oprichtingsakte moest door zeven mensen getekend worden. Als het nodig was, liet de notaris ook zijn secre taresse en de dichtstbijzijnde klerk tekenen Begin dit jaar werd de holding-wetge- ving, die uit 1929 stamt, verscherpt. Het minimum-kapitaal is verhoogd tot 70.000 gulden. De autoriteiten kunnen „vragen" dit bedrag hoger te stellen. Voortaan wordt ook strenger gecontroleerd of de holding wel haar weinige verplichtingen nakomt (het publiceren van een jaarves- lag met balanstotalen en het bijeenroe pen van een aandeelhoudersvergade ring). Nieuw is, dat de Luxemburgsé',au- toriteiten na een gerechtelijk besluit daartoe tot liquidatie van een holding kunnen overgaan Jaans: „Dit heeft nog niet direct ef'eet voor de kleine holdings. Maar de overhei- d heeft zich voorgenomen het dorre hout weg te kappen. En daarbij zal in de eerste plaats worden gelet op holdings die niet zuiver zijn.” Dit strengere optreden, ge baseerd op een iets minder makkelijke wetgeving, is het rechtstreeks gevolg van de affaire-Sodetex, die vorig jaar veel s.«w x

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17