en dan ANTIEKE AUTOMARKT dit noq V k I het weer c Rechtbankpresident gaat maquette van de Binnenring bekijken 1 1 =F 4 AW Bi Einduitslag Surinaamse verkiezingen nog niet bekend Weer vijfhonderd dienstplichtigen te duur te veel opgeroepen Gratis openbaar vervoer wordt Specificatie van telefoonrekening zou té kostbare zaak worden Mi KORT GEDING OVER AMSTERDAMS VERKEERSPLAN kj 0 h P BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER VRIJDAG 4 19 7 7 Aanmelding studenten (Van onze speciale verslaggever Kees van der Maas) Bontdiefstal Auto bij parkeermeter I Stedengroei Overwinning Verkeersongeval Christenvervolging EG mogelijk groter h Tourbusje Leefbaarheid Subsidies Paspoortperikelen Onelegant (Door Inge Crul) PARAMARIBO. Er moest oproerpolitie aan te pas komen in het Surinaamse district Commewijne om een lawaaierige vergadering in bedwang te houden van de onafhankelijke kiescommissie, toen daar gisteren de uitslag van de parlementsverkiezingen werd vastgesteld. Opgewonden activisten van de verliezende, voornamelijk Hindoes- taanse VDP maakten ernstig bezwaar tegen de gang van zaken bij de verkiezingen daar. Ze beschuldigden een aantal stembureaus in Com mewijne van fraude rondom de stembus en vorderden een hertelling. Die kwam er uiteindelijk niet, de protesten werden in het proces verbaal van de telling vastgelegd. Verder beschouwden de autoriteiten ze als onbewezen. 1 én sp LO Brits het pogii stelle gen binn< voor; landl rij be Verd nietr belas geïnt onge halvi pass; strijc vlieg en gen. punt rede ning terer open Consultaties Kiesstelsel AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Borgerhof Mulder, wil zich dinsdag met behulp van een ma quette een beter beeld vormen van de plannen voor de Binnen ring, het omstreden verkeersplan in Amsterdam. Hij besloot daar toe gisteren aan het eind van een kort geding van een aantal onder nemers tegen de gemeente over het plan. De Binnenring is een onderdeel van het verkeerscircu latieplan in de hoofdstad, er met voorrang uitgelicht om het ande re openbaar vervoer snelle aan sluiting te geven op de metro. Het moet gerealiseerd worden met 36 miljoen van de overheid. Op 1 november begon de gemeente met de eerste werkzaamheden ervoor. 5 V R - 'XVrv Stemmen Commewijne met herteld na klacht fraude (Van onze Haagse redactie) I h 3 WEERRAPPORTEN 24 0 n E 1 i i i Vier dagen na de parlementsverkiezin gen in Suriname is de definitieve uitslag nog steeds niet precies bekend. Het schijnt een heksentoer te zijn om de resultaten uit het verre binnenland met korjalen over watervallen in snel stromende rivieren naar de verzamelposten te krijgen, waar ze tenslotte via een luchtbrug naar Paramari bo worden getransporteerd. De laatste paar dagen zijn al zoveel afwijkingen ge constateerd op de voorlopige resultaten, die de Nationale Partij Kombinatie (NPK) van minister-president Arron in een over winningsroes had gebracht, dat de voor sprong van het eerste uur met twee zetels in het parlement is teruggebracht tot 22 tegen 17 aan de kant van de oppositie. De leider van de verliezende VDP-combinatie, Jaggernath Lachmon, had bij het centrale kiesbureau in Paramaribo een klacht inge diend tegen de telling, zoals die zich had afgespeeld in het district Commewijne, tot voor kort een hecht bolwerk van de Hin doestanen. Ze waren daar samengegaan met de Javaanse afscheidingsbeweging van So- mohardjo, de man die twee jaar geleden de traditionele Javaanse politieke eenheid doorbrak en een felle campagne begon tegen de regeringspolitiek. Hij was het ook die er in 1975 voor zorgde dat een groot aantal Javanen de wijk nam naar Neder land, toen het tegen de datum van de onafhankelijkheid begon te lopen. In het district Commewijne had dezelfde Somo- hardjo op een stevige aanhang onder de Javanen gerekend. Dat pakte toch ver keerd uit. Het werd daar opvallend genoeg een overwinning voor de regerende NPK. Maar de tegenstanders vertrouwden de zaak niet: ze meenden gegronde aanwijzin gen te hebben dat er fraude zou zijn ge pleegd. De stembussen zouden niet goed hebben gestaan, de verzegeling zou zijn verbroken en er zou op oproepingskaarten van inmiddels overleden kiezers zijn ge stemd. „We zijn bestolen. Dit mag in een democratisch land niet gebeuren. Iedereen ook de verliezer moet tevreden kun nen zijn over het verloop an de verkiezin gen”, werd er geroepen aan het begin van Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.55 uur en 22.31 uur Laagwater 5.06 uur en 17.38 uur 21 21 14 23 15 16 4 15 15 10 21 14 14 20 24 23 18 20 8 17 21 18 18 22 20 23 16 13 0.2 2 3 0.1 1 0.1 0.5 0.2 1 4 de tellingsvergadering die de VDP graag had willen tegenhouden. Het kiesbureau besliste anders: de uit slag kreeg na afloop van de vergadering een officieel karakter. De oproerpolitie hoefde niet in te grijpen. De VDP blijft bij haar bezwaren. Men gaat er in die kringen vanuit dat een klein verschil van 190 stem men nog weleens in het eigen voordeel zou kunnen veranderen. Wanneer dat inder daad het geval zou zijn, zou er tussen de beide blokken die in de Surinaamse ver kiezingen zijfi overgebleven, een minimaal verschil van één zetel zijn. „We staan hier voor zo’n 8500 onderne mers met circa 50.000 werknemers” zeiden de drie advocaten die in dit kort geding voor de ondernemers optraden. Ze verte genwoordigden immers méér dan de ruim twintig eisende partijen elke eiser op zich stond al weer voor vele anderen, zoals de Kamer van Koophandel en de winke liersvereniging City Amsterdam. Allemaal mensen die menen straks ernstig te zullen lijden onder de verkeersmaatregelen van de gemeentelijke overheid. dwangsom van een miljoen per dag op komt te staan. Deze advocaat behandelde vooral de al gemene aspecten van het probleem. Over de Binnenring op zich merkte hij op dat er bedrijven zijn die er straks aangaan en dat de bereikbaarheid voor de stad (en de middenstand) steeds moeilijker zal wor den. Theaters hebben weer specifieke pro blemen, zoals de aan- en afvoer van rekwi sieten. Op schadevergoeding kunnen de bedrijven niet rekenen want daar is geen wettelijke regeling voor. Er is géén uitge kristalliseerd verkeerscirculatieplan, geen parkeerplan of bestemmingsplan en de urgentie nu de Binnenring voorrang te geven ontbreekt volgens hem. Mr. Fruytier behandelde de problemen in het kader van het administratieve recht en mr. Van Apel doorn belichtte de moeilijkheden van een concreet geval, een bedrijf dat „gegroeid was met de groei van de auto”. Onbereik baar geworden (tenzij langs sluipwegen) Mr. Werner verdedigde voor de gemeen te de verdiensten van het plan voor de leefbaarheid en bereikbaarheid van de stad, al is dat niet altijd per auto. Een bestemmingsplan was niet nodig ingevol ge de wet ruimtelijke ordening, zo zei hij, en de vraag van schadevergoeding vond hij overbodig waar de gemeente niet on rechtmatig handelt en geen schade aan richt. Volgens hem was er wel degelijk steeds sprake geweest van een belangenaf weging die echter ongunstig uitviel voor de eisers. Hij merkte op dat de gemeente na ampel overwegen tot de begindatum van 1 no vember was gekomen. Daarbij had meege speeld dat men meende dat de tegenpartij ook zelf wel om schorsing van de uitvoe ring bij de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State had kunnen vragen, maar dit niet had gedaan. Nu een beroep doen op de burgerlijke rechter om de volledige Arob-procedure in december veilig te stellen vond hij onjuist. Hij wees bovendien op de gigantische, ook finan ciële problemen die zouden ontstaan bij een stopzetting van het werk nu. Bij de tegenpartij bestond juist de angst dat het hele Arob-beroep straks overbodig zou zijn als de machtige wals van de gemeente toch niet meer te stuiten zou zijn dan alleen met onevenredig grote financiële offers. laad- en losplaatsen vond hij ook weinig zin hebben. Wie het nieuwe studiejaar een plaats wil krijgen op een universiteit of Hogeschool moet zich voor 1 december bij het centraal bureau aanmelding en plaatsing in Gro ningen hebben aangemeld. De scholen en de inschrijvingsbureaus krijgen dezer da gen de aanmeldingsformulieren. Centraal moeten zich aanmelden diegenen die zich voor het eerst voor een wetenschappelijke studie willen laten inschrijven, van stu dierichting willen veranderen, dit jaar werden uitgeloot en die geheel of gedeelte lijk nog een eerste cursusjaar willen volgen. Ongeveer 20 Zweedse gemeentebestuur ders en politici komen in Den Haag en het Westland de-groei van de steden en het gebruik van landbouwgrond voor woning bouw bekijken. Maandag spreken zij in Den Haag met vertegenwoordigers van Den Haag, van Westlandse gemeenten, de provincie, het gewest ’s Gravenhage en het Samenwerkingsorgaan Westland. In Oeganda is een ware christenvervol- ging aan de gang. Vluchtelingen uit dat land zeiden bij aankomst in Kenia dat honderden Oegandese christenen zijn ge arresteerd, onder wie zich Anglicaanse en Rooms-Katholieke geestelijke leiders be vonden. Volgens de vluchtelingen volgde de arrestatiegolf na de moord op een pro minente moslem en is de Oegandese veilig heidsdienst ervan overtuigd dat hij door christenen is omgebracht. Alle politieke groeperingen van het Eu ropese parlement, met uitzondering van de communistische fractie, gaan in principe akkoord met een vergroting van de Euro pese Gemeenschap met Griekenland, Por tugal en Spanje. Dit bleek na en bijeen komst van de politieke commissie van het Europese parlement in West-Berlijn. De Spaanse premier Suarez vertrok gisteren naar Bonn, en zal ook nog andere hoofd steden van EG-landen bezoeken, om er steun te vragen voor de toelating van Spanje. Het Nederlands Instituut Voor Vredes vraagstukken (NIW) heeft minister Van der Stoel gevraagd, ruim anderhalf mil joen gulden beschikbaar te stellen voor het verstrekken van subsidies voor vormings- projecten over veiligheidsvraagstukken. De subsidies zouden voor een proefperio de van vier jaar door het NIW verstrekt moeten worden. De Stichting Ontspanning Gehandicapte Jeugd in Den Haag kreeg vanmorgen van de Max Tailleur-stichting een busje aange boden, dat werd gekocht van de opbrengst (dertigduizend gulden) van de inzame lingsactie van oude kleding in 1975. Ze ste k gebrt waar prem een n met 1 stren Britt ment uitru wonc nutei rede het regenb. regen zw. bew zw, bew zw. bew zw. bew. regenb zw. bew 1. bew regen zw. bew onbew onbew zw. bew regen regen zw. bew motregen zw. bew h. bew regen 1. bew zw. bew mist 1. bew. 1. bew regen zw. bew. h. bew. h. bew. 1. bew geh. bew h. bew zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. geh. bew h. bew. onbew. 14 15 14 14 15 15 14 15 14 14 9 8 8 6 9 10 10 8 9 10 4 13 10 10 13 9 10 1 4 2 7 15 7 9 7 18 14 13 12 4 11 13 9 6 10 17 14 19 0 0 1 3 4 4 10 0 0 7 3 0 17 0 0 0 0.2 0 28 10 0 0 11 1 0 0 0 Het wordt trouwens al de „wurgring" genoemd, waaruit moge blijken dat de ideeën voor vrije trambaan, wisselend een richtingsverkeer en prioriteiten voor de fietsers niet alom instemming vinden. Ze ker niet bij de middenstand, hoteliers, the aters en dergelijke (de ring loopt langs het uitgaanscentrum van het Leidseplein), die geschrokken reageerden toen de gemeente op 1 november de straat zou gaan openbre ken. Er was niet aan te ontkomen dat de president alle voors en tegens van de Bin nenring in extenso gisteren te horen zou krijgen, inclusief citaten uit verhitte raads- debatten. De twee ratie een 4 i' de ti; lucht NE’ gadei gistei giers1 statei stapp terij Eer van i ming Alger maat dank; dend verlei ondei van t Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis PA getrt tusse vrijd sen 1 majo avon dent dent Ee: giers diem stem Mau dere Cl; regei C cu De ondernemers hebben overigens geen wegen verzuimd in te slaan, er is ook een adres aan de minister gericht om het raadsbesluit ongedaan te maken. Voor heen had men zich met man en macht op de inspraak gegooid, maar daar had men het gevoel gehad tegen een muur te lopen. Inspraak is nog geen uitspraak van de raad, zei de advocaat van de gemeente mr. Werner. Zijn opponent mr. Van Daalen („Inspraak zonder het dulden van tegen spraak is uiterst misleidend”. Bij een modehuis in Barneveld is in de nacht van woensdag op donderdag voor 80.000 gulden aan suède- en bontjassen gestolen. Uit een kantoor werd bovendien 700 gulden ontvreemd. De daders kwamen in de -niet beveiligde- winkel, nadat zij een raam en twee deuren hadden geforceerd. Nog voordat de telling van de verkiezin gen is geëindigd begint de kabinetsforma tie in Suriname al een beetje op gang te komen. Het staatshoofd, president Ferrier, heeft de eerste consultaties gehouden. Het ziet er naar uit dat vrijwel alle NPK- ministers uit het vorige kabinet zullen te rugkeren. Alleen op de posten Economi sche Zaken, Politie en Justitie, Arbeid en mogelijk ook Onderwijs zullen andere be windslieden komen. In de eerste drie ge vallen gaat het om vervanging van de ministers Bruma, Hoost en Frijmersurti, die tot het kleine, inmiddels van de kaart geveegde PNR-arbeidersfront behoorden. In het geval van onderwijs gaat het om een minister (Venetiaan) op wiens beleid felle kritiek is gekomen. Premier Arron heeft al aangekondigd dat hij snel een kabinet in elkaar denkt te kunnen spij keren. Voor 33.50 gulden per maand (25 gulden huur en 8.50 gulden leges) zullen bewo ners van enkele straten in Den Haag een plaatsje voor hun auto kunnen huren bij een parkeermeter. Zonder de meter in werking te stellen, mogen zij dan parke ren. Zij krijgen een kaart die achter de voorruit van de auto moet worden aange bracht. In september heeft zich eenzelfde situa tie voorgedaan. Toen konden 425 dienstplichtigen na eerste opkomst naar huis. De „onverwacht grote opkomst” is te verklaren, omdat de dienstplichtigen zich niet hebben gedragen zoals statistisch was voorzien, aldus het ministerie. men, maar dan vooral omdat de men sen die toch al van tram, bus of trein gebruik maken dat dan méér zullen gaan doen. De hoge lasten worden behalve door het wegvallen van de inkomsten ver oorzaakt door hogere kosten als gevolg van de uitbreiding van de capaciteit van het openvaar vervoer, nodig om de grotere vraag te kunnen opvangen. De mogelijke besparingen door een afna me van de groei van het particulier vervoer worden weer ongedaan ge maakt door het wegvallen van de in komsten (onder andere accijnzen en belastingen) uit dat particuliere ver keer, aldus Westerterp. Binnenkort zal, zo schrijft de be windsman, het resultaat bekend wor den van het experiment met de „gezins- kaart openbaar vervoer”. De bezitters van zo’n kaart betalen een bepaald vast bedrag voor die kaart en mogen vervol gens „gratis” met het openbaar vervoer reizen. Intussen begint er na de stembusresulta ten in politieke kringen steeds meer kritiek te komen op het kiesstelsel zoals dat nu in Suriname functioneert. De drie systemen die daarbij worden gehanteerd (een dis trictenstelsel, een evenredige vertegen woordiging plus nog een mengvorm van beide) worden „niet meer rechtvaardig en ondemocratisch” genoemd. Het kiesstelsel komt erop neer dat de stad Paramaribo in het parlement eigenlijk met zetels is over gewaardeerd, wanneer je het aantel kiezers vergelijkt met die van het district rondom de stad. Om een voorbeeld te noemen: de Creool se combinatie in Paramaribo weet met 17.000 stemmen zeven zetels in het parle ment te veroveren, maar de oppositionele Hindoestaanse VDP komt in de naastlig gende kieskring met 30.000 niet verder dan vier zetels. Het Surinaamse kiesstelsel is nog een overblijfsel uit de koloniale tijd, toen in de stad de belangrijkste mensen woonden die ook de meeste invloed op de gang van zaken in het parlement behoor den te hebben. Of daar overigens snel verandering in zal komen is zeer de vraag. ZATERDAG 5 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 7.42 uur onder 17.05 uur Maan op 0.14 uur onder 14.18 uur wzw zw zw -ZZW zzw w zw wzw zw zzw zw windst. windst. wzw w zw zzw zzo 1. bew. verandert nw zw n zw zw windst. wnw windst. nnw nnw wzw wzw zzo n z z windst. wzw n zo windst. zzw DEN HAAG (ANP). Ongeveer vijf honderd dienstplichtigen, die deze week voor eerste oefening zijn opgekomen, hoe ven maandag niet naar hun onderdeel terug. Ze kunnen wegens de onverwacht grote opkomst niet worden ingedeeld, zo heeft het ministerie van Defensie gisteren bekendgemaakt. Uiterlijk vanmiddag zou den de dienstplichtigen te horen krijgen of ze hun diensplicht niet hoeven te vervul len. Driehonderd dienstplichtigen van de laatste lichting (1977-6) was al bericht ge stuurd, dat ze niet hoefden te komen. Niettemin zijn er nu nog vijfhonderd te veel. De uitverkorenen kunnen er ook voor kiezen twee maanden met betaald verlof naar huis te gaan en daarna alsnog de resterende diensttijd te vervullen. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG. Het „gratis” maken van het openbaar vervoer zou zelfs als dat heel geleidelijk zou gebeuren aanzienlijke bezuinigingen op andere posten van de rijksbegroting noodzake lijk maken. Bovendien zal het gebruik van het particuliere (auto-)verkeer er nauwelijks merkbaar door afnemen. Dat antwoordt minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) op vragen van het PPR-Tweede-Kamerlid Leo Jan sen. Wel verwacht hij dat het gebruik van het openbaar vervoer zal toene- gï Twee mensen kwamen in de nacht van woensdag op donderdag om het leven en één raakte gewond bij een verkeersonge val in Baarn. Volgens de Koninklijke Ma rechaussee reed een personenauto, be stuurd door de in Soesterberg gelegerde Amerikaanse militair D-L. Densmore ten gevolge van te hoge snelheid tegen een’ boom. De bestuurder raakte zwaar ge wond, de beide inzittenden J. Admiraal (21 jaar) en R. W. van Dijk (25 jaar), beiden uit Soest, kwamen om het leven. De Hongaarse autoriteiten hebben ge weigerd een paspoort te verstrekken aan de romanschrijver Miklos Haraszti, die door een West-Berlijns kunstgenootschap is uitgenodigd voor een reeks voordrach ten in de Bondsrepubliek. Hij zou geen pas krijgen omdat een broer van hem het land zonder toestemming verlaten zou hebben I De auteur werd in 1974 tot acht maanden voorwaardelijk veroordeeld, omdat hij verschillende personen zijn in Hongarije verboden boek „Stukloon”, over de positie van Hongaarse arbeiders, had toege stuurd. DEN HAAG. Het verstrekken aan telefoonabonnees van een overzicht van alle op hun toestellen gevoerde telefoongesprekken zou een dure zaak worden. Voor alle telefoonbezitters in Nederland samen zou dat uitkomen op een bedrag van 500 tot 600 miljoen gulden. Bovendien is een dergelijke registratie niet nodig, omdat de bij de PTT gebruikte telapparatuur zeer betrouwbaar is. Dat schrijft staatssecretaris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) naar aanleiding van vragen van de CDA-Tweede-Kamerleden Weijers en Van Zeil. Deze hadden de bewinds man gevraagd of het waar is dat de huidige telling niet absoluut betrouwbaar is. Volgens Van Hulten zijn de huidige telapparaten van hoge kwaliteit, al is een gedetailleerde opgave van gesprekken niet mogelijk. Een abonnee die tóch wil dat al zijn telefoongesprekken worden geregistreerd, dient dat vooraf aan de PTT op te geven. Dat kost hem tien gulden per week. Voor de vierde keer organiseert Lips Autotron in Drunen een antieke auto markt waar meer dan 400 antieke en semi-antieke wagens met een geschatte waarde van ongeveer vijf miljoen gul- Toch verloor men daarmee wel het wer kelijke doel uit het oog van dit kort geding dat niet over voor of tegen van het plan maar over de huidige gang van zaken handelt. Er loopt namelijk nog een beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State (Arob-beroep) en men vindt het hoogst onelegant en onrechtmatig van de gemeente nü al, hangende de beslissing, aan het werk te gaan. Dit terwijl de zaak op de agenda van de afdeling staat op 9 december. De eisers willen dat de gemeen te tot dan een verbod krijgt verder te spitten in de grond, en dat daar een den te koop of te ruil worden aangebo den. Pronkstuk is een Lancaster uit 1913 (foto) die nu f 75.000 moet op brengen. Vooruitzichten voor zondag. Enige tijd regen, later ook opklaringen en wei nig verandering in temperatuur. Aantal uren zon 1 tot 6. Minimumtemperatuur: omstreeks 7 gr Maximumtemperatuur: Om streeks 13 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal 40 percent. ■C-S Q.0 U J

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2