Britse vorstin in Troonrede: conflict om Sahara Tijdens viering revolutie: Spaanse communist niet aan het woord Senaat ook voor neutronenbom I i I Overleg over ontwapening is opgeschort VN tegen kapingen Citizen Quartz LCDTijdmeter Libië bemiddelt in I s 1 ‘6 d/KEüKENS ZAT... ENGELAND WIL ANDER BELEID EEG .1 1 1 Nieuw montuur 5 VREEDZAAM Deelstaat-minister: „Zelfmoorden waren niet te voorkomen” C BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER 19 7 7 3 door Nico Scheepmaker ten ter ital iter 'oei eval oter tusje idies celen specialist, bij ons dus. per be- van koop't maar bij metzelaar worden vervangen door identiteitspapieren die zijn afgegeven door de thuislanden waarvan die zwarten althans volgens Pretoria burgers en ingezetenen zijn. VRIJDAG 4 2! - ©CITIZEN ging maar wie de betaalbaarste én de beste wil koopt een BOSCH-kenkenbij'n BOSCH specialist, bij ons dus. Besproken PRETORIA. (REUTER). De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren besloten dat de „pasjes” voor zwarten in „blank” gebied zullen LONDEN De Britse regering zal in het komende jaar pogingen in het werk stellen hervormin gen aan te brengen binnen de EEG, vooral waar het het landbouw- en visse rijbeleid betreft. Verder zal een nieuwe luchthaven belasting worden geïntroduceerd van ongeveer drie en een halve gulden passagier, strijding vliegveld-terrorisme en vliegtuigkapin gen. Dit zijn enkele punten uit de troon rede waarmee ko ningin Elizabeth gis teren het parlement opende. Ir. trijfel (ADVERTENTIE) ♦voonieel+w«rikhtiii>’+ltwieke service Voor een klein gezelschap van slavisten vertelde hij gisteren over zijn ervaringen en denkbeelden, met zijn oudste zoon Pe ter tussen ons in. Een smalle, als een intellectueel ogende man met een smal Engels snorretje, dunnend haar en zo’n bril waarvan de randen van boven donker zijn en naar beneden toe steeds lichter worden. Zo’n bril had ik vijftien jaar gele den ook, dacht ik, en ik voelde me gerech tigd de vergelijking te maken, want we zijn even oud. Maar ik heb wel de illusie dat hij er ouder uitziet. Maar de belangrijkste reden waarom de activiteiten van de Russische dissidenten niet met geweld gepaard gaan .achtte Toertsjin toch, dat zij geen strijd om de macht leveren, maar een strijd om ideeën. Alle dissidenten hebben een andere „Welt anschauung”, het enige wat ons bindt (zei Toertsjin) is ons streven naar het verkrij gen van de rechten van de mens. Hier en nu. De veronderstelling dat de dissidenten niet over een „lange-afstandsfilosofie” be schikken, waarmee de verre toekomst in gevuld zou kunnen worden, beaamde hij. Zij streven praktische doeleinden na: men senrechten, hier en nu! De ideale staat is immers al een keertje opgericht, en een grote mislukking gebleken. En op de vraag of de dissidenten „anti-utopistisch” zijn, antwoordde hij na enig nadenken: „Nee, ze zijn a-utopistisch”. 'redes- >r Van If mil- jor het mings- jkken. fperio- rstrekt icapte »n van lange- rengst izame- tuur- n het i het aing- :ij in van n, de n het a de zoor ssen dien men een erd. (Van onze redactie buitenland) PARUS. Libië is gisteren naar voren getreden als bemiddelaar in het geschil tussen Frankrijk en het Saharaanse be- vrijdingsfront Polisario, dat acht Fran sen heeft ontvoerd. De Libische premier, majoor Abdoel Salam Jalloed, had gister avond in Parijs een onderhoud met presi dent Giscard d’Estaing, zo heeft een presi dentiële woordvoerder meegedeeld. Eerder deze week voerde Jalloed in Al giers besprekingen met president Boume dienne van Algerije, dat het Polisario steunt in zijn strijd tegen Marokko en Mauretanië en raadpleegde hij zijn meer dere, kolonel Kadaffi. Claude Chayet, afgezant van de Franse regering in Algiers, heeft gisteren verte- In eerste instantie was Carrillo wel uit genodigd om een redevoering te houden, maar toen hij het concept aan de betref fende autoriteiten voorlegde werd dit afge wezen. Een reden voor de afwijzing werd niet opgegeven, maar Carrillo vermoedde dat dit verband hield met zijn scherpe genwoordigers van het Polisario ontmoet, onder wie Salem Oeld Salek, minister van Voorlichting. Hierbij was ook de minister van het Algerijnse Rode Kruis aanwezig. Er zijn geen aanwijzingen over vooruit gang bij deze onderhandelingen. Vorster en de zeven thuislandleiders hebben verder afgesproken dat zwarte trekarbeiders in „blank” gebied voortaan hun gezinnen zullen mogen meenemen. Dit betekent wel een concessie, aangezien de zwarte arbeiders tot dusver hun gezinnen in de thuislanden moesten achterlaten een als diep grievend ervaren situatie. Met een oproep aan de volkeren, parle menten en regeringen van alle landen te streven naar vrede en ontwapening eindig de gisteren de twee dagen durende viering van de 60ste verjaardag der revolutie. In een tweede oproep tot het Russische volk werden de successen die sinds 1917 zijn bereikt geprezen. De Russische afdeling van Amnesty In ternational vroeg gisteren aan de Opperste Sovjet om de doodstraf in het land af te schaffen. In een document verklaarde de groep dat de doodstraf in tegenspraak is met de „menselijke idealen van de revolu tie”. Er zijn verscheidene misdrijven waar op in de Sovjet-Unie de doodstraf staat. Volgens de officiële pers zijn er in de laatste twee jaar ten minste dertig perso nen geëxecuteerd. Het is niet bekend of dit getal juist is, omdat de Russische pers niet allé processen en hun verloop vermeldt. De organisatie Amnesty International wordt door de Russische machthebbers als anti-communistisch beschouwd. was gebleken. „Het is hun huis en zij kunnen luisteren naar wie ze willen. De tijd en de ervaring zullen uitmaken wie het bij het rechte eind heeft”. et Eu- zan de incipe Euro- l, Por- >ijeen- an het n. De steren tioofd- om er g van Deze „Nieuwe Tijdmeter” wordt geïmporteerd door J HART BV, Postbus 41. Ouderkerk a d Amstel wil tooi raai ïro- i en da- raal zich ijke stu- jaar elte- illen Toertsjin werd in 1974 ontslagen. Ik vroeg hem hoe hij die beslissing om in 1973 openlijk partij te kiezen voor Sacharov genomen had? Hoe neem je zo’n besluit om je hoofd in de bek van de leeuw te steken, wetend dat hij elk ogenblik kan toehap pen? Hij vertelde dat het een kwestie van groei was geweest, van de ontwikkeling van zijn eigen persoonlijkheid: „Op een gegeven ogenblik ga je je afvragen: waar leef ik voor, wat is de betekenis van het leven?” Hij kwam tot de conclusie dat hij niet wilde capituleren, maar wilde vechten voor de normale vrijheden die een mens toekomen. De beslissing om zijn hoofd .publiekelijk in de muil van de leeuw te steken, had hij wel geheel zelf genomen, zonder zijn zoons (toen 16 en 12 jaar) en ook zonder zijn vrouw erin te kennen. Ik vroeg hoe zijn kinderen daarop gerea geerd hadden? Peter, nu 20 jaar, gaf het antwoord. Hij was het er helemaal mee eens geweest, zei hij. Een kind wil tegen zijn vader kunnen opzien en hij was blij dat zijn vader voor het fatsoen gekozen had en ge in aan :ti, die tschap drach- sen pas et land ebben. landen lat hij ngarije positie toege- HAARLEM-PR BERNHARDLAAN 2-TEL 319005 ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 maandags gesloten Ik heb de laatste jaren al enkele tiental len Russische dissidenten die (al dan niet gedwongen) naar het Westen zijn geko men, ontmoet en gesproken en steeds weer valt het me op hoe de meesten onmiddel lijk sympathie opwékken door wat ik „in nerlijke rust” zou willen noemen. Neem bijvoorbeeld dr. Valentin Toertsjin, voor zitter van de Moskouse afdeling van Am nesty International en woordvoerder van de zogenoemde Helsinkigroep, die met zijn vrouw en twee zoons van 20 en 16 jaar toestemming kreeg de Sovjet-Unie te ver laten. t van m en ange- s Ma- be ierde e ten 1 een r ge- ,al (21 en uit GENÈVE (Reuter). De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie zullen in antwoord op een initiatief van president Breznjev vandaag het over leg over een verdrag tot het verbieden van alle kernwapenproeven opschorten. NEW YORK (AP). Dé Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren eenstemmig het kapen van passa giersvliegtuigen veroordeeld en alle lid staten opgeroepen „alle noodzakelijke stappen” te ondernemen om aan de pira terij in de lucht een einde te maken. Iden 3WO- een i bij r in irke- r de mge- kritiek op de „Moskou-lijn” en het onlangs van zijn hand verschenen boek over Euro- communisme. Carrillo zei gisteren dat hij de aard van de Spaanse communistische partij „los van de omstandigheden hier” uiteen had willen zetten, maar dat dat niet mogelijk Geen wonder natuurlijk, want mijn zor gen zijn niet te vergelijken met de zijne. Althans, nadat hij in 1973 openlijk partij had gekozen voor Sacharov, waarna hij zijn baan als chef van een computer-labo- ratorium verloor op de simpele wijze die in landen achter het ijzeren gordijn niet on gebruikelijk is: het computer-laboratori- um werd eenvoudig opgeheven. Zo ken ik een Tsjechische hartspecialist van interna tionale faam, die uit zijn eigen, door hem zelf opgerichte instituut werd weggezui verd en benoemd werd tot directeur van een ander instituut, mét kamer en bureau, maar ook met het uitdrukkelijke verbod dit instituut ooit te betreden Ik vroeg Toertsjin ook nog hoe hij het verklaarde dat de Beweging voor Demo cratie in de Sovjet-Unie zo geheel vrij van gewelddadigheid is? Terwijl iedere op standige jongere in het Westen de molotov cocktails bij wijze van spreken los in de zak van zijn colbertjasje heeft zitten, is het verzet van de Russische dissidenten opval lend vreedzaam. Toertsjin hield het er op dat de Russen hun buik vol hebben van al het geweld dat zij sinds de revolutie (dus even los van de Tweede Wereldoorlog) hebben moeten ondergaan. Maar is het denkbaar (interrumpeerde ik), dat jonge ren zich die miljoenen doden uit de jaren dertig nog herinneren of zelfs maar be wust zijn? Over het algemeen zijn de dissi denten geen jongeren, antwoordde Toerts jin, maar mensen van middelbare leeftijd die al die dingen nog hebben meegemaakt. STUTTGART (DAP). Het ministerie van Justitie van de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg deelde gisteren mee dat de zelfmoord van de drie Baader- Meinhofterroristen in de Stammheimge- vangenis niet te verhinderen was. Aanwijzingen voor zelfmoord waren er herhaaldelijk maar de uitlatingen van de gevangenen waren steeds voor verschil lende uitleg vatbaar. Het was onduidelijk of de gevangenen met een dood door zelf moord of door hongerstaking dreigden. In een verklaring stelt het ministerie dat het voorkomen van mogelijke zelfmoor den werd bemoeilijkt vanwege het con- tactverbod en om bewakingsredenen. Dit hebben conferentiekringen in Genè ve gisteren meegedeeld. De Amerikaanse en Britse delegaties willen met hun rege ringen spreken over de mededeling van Breznjev dat Moskou bereid is een morato rium voor vreedzame kernproeven te over wegen. Het reces zal een maand duren. Zoals bekend ondergingen alle georgani seerde vertegenwoordigers van de „twee de generatie” onlangs hetzelfde lot (even- tot op zekere hoogte met hen solidari- seerden). Tot dusver moesten zwarte arbeiders in de stedelijke agglomeraties (alle „blank”) te allen tijde hun „pasje” bij zich dragen. Konden ze dat niet aan de politie tonen, dan volgde vaak een geldboete of opslui ting. De „pasjeswetten” waarmee Preto ria de invloed van zwarte arbeiders regu leerde ontketenden bij hun invoering felle en massale protesten. Die betogingen' leidden ertoe dat Pretoria in 1960 de twee grote zwarte emancipatiebewegingen van de „eerste generatie” het Afrikaans Na tionale Congres (ANC) en het pan-Afri kaanse congres buiten de wet stelde. Met die maatregel heeft het Vorster- regime weliswaar een streep gehaald door een van de meest gehate symbolen van de apartheid, maar diezelfde apartheid ook verder geformaliseerd. De apartheidspolitiek, gericht op wat Pretoria aanduidt als de „gescheiden ont wikkeling van de rassen”, gaat ervan uit dat er in Zuid-Afrika „blanke” en „zwar te” gebieden zijn. Die laatste er zijn er acht geprojecteerd moeten volgens dit beleid „onafhankelijk” worden. Eén er van, Transkei, is dat eerder dit jaar ge worden. Dit beleid maakt de zwarten in de „blan ke” rest van de republiek de facto tot „buitenlandse arbeider”. Juist tegen deze opdeling van de natie verzet zich de poli tiek bewuste generatie zwarte jongeren, van wie Steve Biko een van de voornaam ste woordvoerders was. De afschaffing van de pasjes ten gunste van „thuisland-documenten” werd giste ren geregeld in een vergadering van pre mier John Vorster met de leiders van zeven thuislanden. De chef van het groot ste geprojecteerde thuisland Kwazoeloe, Gatsa Boethelezi, boycotte de vergade ring omdat hij, naar hij woensdag mee deelde, geen enkel heil verwacht van „veranderingen in de facade.” Gisteren meldde het Engelstalige Zuid- afrikaanse weekblad „Post” dat de overle den leider van de zwarte bewustzijnsbewe ging Steve Biko, bijna alle regelingen had getroffen voor zijn vertrek uit Zuid-Afrika toen hij in augustus door de veiligheidspo litie werd opgepakt. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Spaanse communistenleider Santiago Carrillo heeft in Moskou tijdens de 60ste verjaardag van de oktoberrevolutie geen rol van betekenis mogen spelen. Niet alleen moest hij tijdens diverse redevoeringen op het achterste bankje zitten, ook de rede die hij ter gelegenheid van de viering van de oktoberrevolutie had voorbereid werd afgewezen. Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatle die u zich maar kunt wensen seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien L verlichting voor ’s nachts, automatische kalender- I korrektie en ook nog extra I plat, dus elegant om de pols Uitgevoerd in staal ir Koningin Elizabeth van Engeland opende gisteren de zitting van het parle mentaire jaar met het uitspreken van de Troonrede. Zij toonde daarbij het volk voor het eerst haar nieuwe brilmontuur. ÏFVOl- I t dat a dat in ge- ise en •s be- olgde i pro- zeilig- door WASHINGTON (DPA). Een dag na dat het Huis van Afgevaardigden er zijn goedkeuring aan hechtte, is ook de Ameri kaanse Senaat akkoord gegaan met de toewijzing van meer geld voor de ontwik keling van de neutronenbom. Tevens werd in twee wetten, over aan vullende fondsen voor defensie en militair onderzoek, geld beschikbaar gesteld voor verdere ontwikkeling van de Cruise-raket en onderzoek voor een opvolger van de B-l bommenwerper. President Carter moet de wetten nog bekrachtigen. Een resolutie hiertoe werd als verklaring van algemene instemming zonder stem ming aangenomen. Het is de eerste door de Algemene Vergadering aangenomen maatregel tegen vliegtuigkapingen en on danks het feit, dat de resolutie niet bin dend is, zal deze de landen die in het verleden asiel aan kapers hebben verleend onder druk zetten om hier in de toekomst van af te zien. De goedkeuring van de resolutie kwam twee weken nadat de internationale fede ratie van pilotenverenigingen (IFALPA) een 48-uursstaking opschortte om de VN de tijd te gunnen tegen de terreur in de i lucht op te treden. Ze deed dat voor dé eer ste keer in Engeland met gebruik van een bril, waarvan de Canadezen de première hadden gehad, een nogal zwaar montuur met halve glazen waar ze streng overheen kijkt. De Britten buiten het parle ment hebben deze nieuwe uitrusting niet kunnen be wonderen, want vijf mi nuten voordat zij aan de rede zou beginnen, ging het personeel van de een deel van zijn nationale onafhankelijkheid op geeft. Er zijn in het verle den onrealistische voor stellen gedaan om de be sluiten van het Europese Parlement in Straatsburg afhankelijk te maken van de goedkeuring van het parlement in Londen. Het was wat vreemd ko ningin Elizabeth te horen zeggen dat ook gestreefd zal worden naar een sta kingsrecht voor personeel van de PTT, iets dat tot nog toe in strijd was met de wet. In ieder geval zal de regering- Callaghan zijn Navo-afspraken blij ven nakomen, streven naar een ontspanning tus sen Oost en West en naar uitbreiding van de EEG. Ook zou de regering klaar staan om gedurende het komende parlements- jaar wetten in te dienen die Rhodesië in staat moe ten stellen een onafhanke lijke status te bereiken. Zoals alle troonredes was het meer een verlanglijst dan een opsomming van komende feiten. Na af loop van de ceremonie waren het de liberalen, met wie Labour een gele- genheids-huwelijk is aan gegaan, die de eer voor zich opeisten dat zij het waren geweest die er voor hebben gezorgd dat er dit keer geen niéuwe nationa lisaties van Britse indus trieën werden aangekon- digd. Volgens de „Post” wilde Biko zich in Nigeria voegen bij een uitgeweken studen- tenleider, om een nieuwe internationale protestactie tegen Zuid-Afrika op touw te zetten. De Europese vertegenwoordiger van het Polisario verklaarde in Brussel dat iedere militaire tussenkomst van Frankrijk in het gebied zal worden beschouwd als een „schending van de soevereiniteit en een betuiging van steun aan de expansionisti sche oogmerken van Marokko en Maure tanië”. De Franse regering heeft woensdag troe pen naar Senegal gestuurd. Dit land ligt dicht bij de door Marokko en Mauretanië bestuurde voormalige Spaanse Sahara, het gebied dat de Polisario wil bevrijden. Onderwijs, Piet Koornhof. Ook had de premier de hoofdredacteu ren van de twee bladen persoonlijk ge waarschuwd „op te houden met het ophit sen van het publiek”, aldus de heer Koornhof. „Veeleer dan een beschuldigende vinger, verdient de regering een woord van op rechte waardering voor het nemen van zulk een moeilijk besluit”, zo zei de minis ter. „Het verdient de dank van iedereen in het land, zwart, blank, Indiaas en kleur ling”. De regering van Vorster heeft bij vier gelegenheden het redactionele beleid be- ais "Kaïdte^organisatiësdïe^zich gëheel öf sproken van de twee zwarte kranten die het tenslotte twee weken geleden verbood, zo verklaarde gisteren de minister van Zuid-Afrika schaft pasjes BBC-televisie en ook de radio in staking. Op de beeldbuis verscheen een afbeelding van het parle mentsgebouw, zonder geluid. De troonrede legde vooral de nadruk op wet ten die door de regering zullen worden ingediend voor de oprichting van aparte assemblées voor Schotland en Wales. Deze wetten zullen naar schat ting 40 van de 60 dagen in beslag nemen die voor de wetgevende zittingen van het parlement opzij zijn gezet. Een vorige poging van de regering-Callag- han tot devolutie voor Schotland en Wales te ko men, werd verleden jaar door Labour-parlement- sleden in de grond geboord. Dat zal dit jaar minder snel gebeuren, want pre mier Callaghan heeft er op gezinspeeld dat hij vol gend jaar herfst wel eens algemene verkiezingen zou kunnen uitschrijven, zo niet al in de lente. In dat geval heeft Labour de stemmen van de Schotse Labour-leden hard nodig. Ook zal weer gepro beerd worden een wet door het parlement te krij gen voor directe ver kiezingen voor het Euro pese Parlement een kwestie die veel Britten dwars in de maag ligt, om dat men het gevoel heeft dat Engeland daarmee j F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3