n i bewoners schot in de roos Felicitaties bij afscheid W. Tuinenburg t s Onderwijsdag in Velsen Nieuwbouw Velsen-Zuid voor gn»,, langs sluizen en havens b WETHOUDER MEIJER KRIJGT INFORMATIE VAN WIJKCOMITÉ WONEN BIJ DE KOEIEN ENTHOUSIASME VOOR e 4 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN 5 NOVEMBER VRIJDAG 4 Mms Fouten Stisa Secretaresse - 1 K (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het wijkcomité Oud IJmuiden heeft zes mensen uit haar midden bereid gevonden om een commissie te vormen die zich uitvoerig zal laten informe ren over de renovatie van een aantal huizen in Hillegom. De kostprijs van die renovatie ligt in de buurt van de 30.000 per wo ning. Dat is meer dan de helft goedkoper dan de prijs waarvoor Panagro uit Warmond in Oud IJmuiden aan de slag wil. Dat aannemersbedrijf heeft een prijs van ƒ76.000 per woning bedon gen. Behalve aanmerkelijk duur der ligt die prijs oon nog 11.000 boven de subsidielimiet van het Rijk. VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Velsen-Zuid heeft er een woonwijkje bij. In op dracht van de Stichting Eigen Wo- ningbezit bouwde het Warmondse bouwbedrijf PANAGRO nabij de Amsterdamseweg 63 koopwonin gen. Ze staan aan het Kromme land, een gloednieuwe straat, en de achterliggende Meer- vlietstraat. Comfortabele huizen allemaal waar, nu ze bewoond zijn, de gezelligheid vanaf straalt. Wethouder J. W. Meijer gaf op 28 oktober 1976 het startsein voor de bouw met het slaan van de eerste paal. Nu, een jaar later ziet alles er opgepoetst uit. De bouwwereld heeft zich teruggetrokken. Binnen houden huismoeders de boel glan zend voorzover ze niet samen met manlief werken om „het gouden dak ter verdienen”. O - i Oud IJmuiden” gaat kijken ze- naar renovatie in Hillegom ook i®*» ARIE VAN DER VEER 9 5 r..-. MÉM (ADVERTENTIE) der andere namen hebben voortgezet. Op korte termijn gaat de nieuwgevorm de commissie een kijkje nemen in Hille gom. Van haar bevindingen zal zij verslag uitbrengen. Niet uitsluitend aan het wijk- comité maar ook aan de gemeente. Op die manier hoopt de commissie wethouder Meijer een dienst te bewijzen. Donderdag 27 oktober is een kerngroep van het wijkcomité Oud IJmuiden voor de zoveelste maal op bezoek geweest bij we thouder Meijer. „Het was”, zoals kern- groepvoorzitter G. Mettes het gisteravond tijdens een vergadering van het wijkcomi té noemde, „een evaluatiegesprek. Een analyse van de grote wijkvergadering van vrijdag 14 oktober”. Toen was Meijer naar de wijk gekomen om de gemeentelijke plannen met betrek king tot renovatie of nieuwbouw toe te lichten. De zaak was echter stevig uit de hand gelopen. Gisteravond brapht Mettes verslag uit van het laatste gesprek op het stadhuis. Partijen waren het eens gewor den. In Breezicht waren fouten gemaakt. Door het wijkcomité en door de gemeente. „Maar”, zo betoogde Mettes gisteravond, „er was van geen van beide kanten boze opzet. Beide partijen wilden van hun kant informatie verstrekken Het wijkcomité had van haar kant van de gelegenheid gebruik gemaakt kritiek te leveren op de houding van de door wet houder Meijer aangestelde projectleider Ummels. Die zou in de controversiële situ atie partij hebben gekozen voor de ge meente. „Wethouder Meijer”, aldus Mettes gisteravond, „heeft de gewoonte te vertel len hoe moeilijk hij het wel heeft. Oud IJmuiden bezorgt hem slapeloze nachten”. Een buurtbewoonster: „Hij mag wel een paar maandjes in mijn huis om bij te komen”. Gisteravond bleek dat de berichten die vanuit Hillegom waren komen overwaai en de vlam der hoop opnieuw had doen opwakkeren. Aanvankelijk was er sprake van geweest om door middel van een stemt. De heer W Tuinenburg is met ingang van 1 oktober aan de slag gegaan op het NW-hoofdkantoor in Amster dam. Een promotie dus, het geen hij duidelijk liet uitko men. Hij stipte enkele glan spunten aan in Tuinenburgs zevenjarige carrière in Velsen en omschreef de gaande man als iemand van zwaar kaliber. „Doortastend zonder de glvin- enquéte te onderzoeken of het voortbe staan van het wijkcomité nog wel zinvol was. Het „plan Hillegom” had de pessi misten echter weer tot andere gedachten gebracht. op begeleidende hulp van de Stisa. Des tijds had het comité goede adviezen gekre gen van de opbouwwerker dié helaas ont slagen was. „Wij hopen dat de nieuwe opbouwwerkster van hetzelfde kaliber is”, aldus Mettes die grif toegaf dat men haar voorganger verkeerd had gewaardeerd. In afwachting van de komst van de nieuwe Stisakracht zal assistentie worden verkre gen van een beroepskracht uit Haarlem of Amsterdam. Mettes maakte er geen ge heim van dat de kerngroep het moeilijk kon stellen zonder vakbekwame begelei ding. Bij de aanvang van de vergadering deel de voorzitter Mettes mee dat mevrouw Groen haar functie van secretaresse om strikt persoonlijke redenen had neerge legd. Hij schetste het vele en goede werk van mevrouw Groen. „Het is moeilijk dui delijk te maken aan diegenen die er geen getuige van zijn geweest. Ze heeft ontzet tend veel gedaan voor het welzijn van de wijk”. De heer Mettes kon melden dat mevrouw M. A. ElskampijStam bereid was gevonden de taak van mevrouw Groen over te nemen. Voor de gloednieuwe huizen in Velsen- Zuid zijn bedragen tussen één en ander halve ton neergeteld. De mensen die er wonen voelen zich een beetje uitverkoren, de gemeente Velsen kon vorig jaar bij de toewijzing een keus maken uit 500 se rieuze gegadigden. De afdeling bevolking heeft zich bij de definitieve keus niet uitsluitend door de plaats op de lijst van woningzoekenden laten leiden. Ook leef tijd en de binding met de gemeente Vel sen hebben een rol gespeeld. Het resultaat is een bevolking die in ieder geval qua leeftijd een maatschappelijke doorsnee is. Pasgetrouwden, middelbaren en - wat minder dik gezaaid - ook zestigers. De nieuwbouw is, komend vanaf de Rijksweg 6 en de Amsterdamse weg, bepa lend voor het silhouet van Velsen-Zuid. De hierbij geplaatste foto is in febrauri van dit jaar gemaakt. Duidelijk blijkt hoe in- Zeevarende landen die in een oorlog worden betrok ken hebben zeer veel sche pen nodig. Het transport over zee is heel belangrijk en dat is weer tijdens de tweede wereldoorlog tot ui ting gekomen toen in Ame rika vele typen vrachtsche pen werden gebouwd om aan de grote vraag naar scheepsruimte te kunnen voldoen. De stoomschepen van het Liberty- en Victory type zijn daar een voor beeld van, die bij tientallen als het ware aan de lopende band van de helling gingen. Een der eerste viskotters van dit type is de Antoni van Leeuwenhoek geweest, het eerste zeegaande visse- rijonderzoekingsvaartuig van de Directie van de Vis- van Landbouw en Visserij en dat was in het begin van het jaar 1949. Toen ge noemd Ministerie in 1956 de beschikking kreeg over de nieuwgebouwde Willem Beukelsz. werd de Leeu wenhoek verkocht aan W. Drijver en ging ter visserij als Zuiderkruis IJM 7. La ter werd het de Vliestroom HD.75 en het laatste heeft het vaartuig ingeschreven gestaan als WR.6. haalt de boodschappen. Ik ben hier een intevreden mens.” Ook uit de mond van haar naaste buren niets dan goeds over een woonsituatie met zoveel landelijkheid dichtbij, de dorpsuitbreiding blijkt een schot in de roos voor degenen die er hun huis hebben gevonden. jr ir lou den ziet ieel po- een riti- irps Het wijkcomité had gisteravond nog meer pijlen op de boog. Vice-voorzitter G. Spijker kon de vergadering die overi gens niet over belangstelling mocht klagen meedelen dat aanstaande dinsdagavond de gemeentelijke commissies van Openba re Werken, Volkshuisvesting en Sociale Aangelegenheden naar de Brulboei ko men. Het wijkcomité zal deze adviserende commissies eens haarfijn uit de doeken doen wat er nu precies leeft in Oud IJmui den. Spijker: „Het is niet zo dat wij ons door die commissieleden laten informe ren, wij zullen hun informeren!” Voorzitter Mettes vroeg de vergadering verder of die er mee kon instemmen dat opnieuw een beroep zou worden gedaan blad iroet s ge- voor »ver- moet oor am op- iin- Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 VELSEN. Woensdag 9 november wordt in Velsen de jaarlijkse onderwijs dag gehouden. Deze is bestemd voor alle onderwijsgevenden bij kleuter-, lager en buitengewoon lager onderwijs. Doel van deze onderwijsdag is het bevorderen van het contact tussen de leerkrachten van verschillende scholen en het verschaffen van informatie over onderwijsontwikke ling. Dit jaar staat het onderwerp creativiteit centraal: beeldende kunst, toneel, muziek, dans, bewegingsleer en „creatief denken”. Personeel van de gemeentelijke huis houdschool, de Muziekschool, het creativi teitscentrum IJmond, de Rijkspedagogi- sche Akademie in Haarlem, het Instituut voor dramatische vorming, het poppen theater Elinor, vakleerkrachten handvaar digheid en anderen zullen met en voor de leerkrachten een programma verzorgen. Dit alles gebeurt in de ochtenduren van 9 tot half 1, in de gebouwen van de Gemeen telijke Huishoudschool aan de Troelstra- weg, de Flevumschool aan de Zeeweg en in de Muziekschool aan de Troelstraweg. De leerlingen van de kleuterscholen en de lagere scholen zullen die dag vrij zijn. lam, ihet aan- grijpend het beeld in een paar maanden tijd veranderd is, door de rijen laagbouw, waarbij voor de bewoners toch het directe zicht op kalm grazende koeien behouden bleef. Het voorbijrazende verkeer lijkt daarbij een dissonant voor wie de wijk binnenkomt, maar de bewoners zien dat duidelijk anders. Het commentaar over het geboden woongenot is zonder uitzon dering positief bij degenen die je op een dag door de week thuis treft. Aan het Krommeland kijkt een bewoonster dage lijks vanuit het huiskamerraam uit op het grazende jongvee op het weiland dat haar huis van de verkeersweg scheidt.” Ver keerslawaai? Meneer, geen centje pijn”, en ze wijst op het thermopaneglas: alle wo ningen hebben dit isolerende glas in de hele voorgevel en aan de tuinkant alleen beneden. Deze vrouw bijvoorbeeld zou voor geen geld meer terug willen naar de Kennemerlaan, waar ze maar liefst vij fentwintig jaar boven een bedrijf heeft gewoond. Ze denkt vast vooruit, aan de pensioenleeftijd van haar man. Een tuin voor en achter zal hem wel bezighouden als het straks zover is. Over de situatie op dit moment zegt zij: „Je weet niet wat je meemaakt. Aan de Kennemerlaan zat je midden in de drukte. Het klinkt gek, maar erg veel contacten had ik daar niet. Hier ligt dat anders. Alles laagbouw en je spreekt nog eens iemand.” Aan het begin van de ja- ren vijftig werden enkele KFK-kotters van een stalen huid voorzien en sommigen met enkele meters ver lengd en in IJmuiden heb ben we daarvan een voor beeld gezien o.a. in de Mer cator IJM. 19, Swift IJM.54, Klaas Junior IJM.60 en Ronny IJM.64. Ook in an dere plaatsen kwamen zij in gebruik, bijvoorbeeld in Wieringen, waarvan we er één, de Internos WR.49 op de foto zien welke in 1955 voor de Rederij Internos onder beheer van P. de Graaf te Hippolytushoef in de vaart is gekomen na te zijn gebouwd door de Scheepswerf De Rietpol te Spaarndam. Het vaartuig was groot 78 bruto ton, 24,01 m lang, 6,28 m breed en 2,53 m diep. De 5 cil Bolnes-motor had een ver mogen van 250 pk. In 1973 werd dit vaartuig verkocht aan de Fa. Van de Ree Wolters. De eigenaren had den echter korte tijd profijt van hun bezit want op 19 juli 1973 moest de beman ning het schip verlaten om dat het zinkende was. Zus terschepen van dezelfde re derij waren de Flevo WR.50 en de Stella Maris WR.51 en laatstgenoemde zonk op 18 september 1973 als Maartje Jacoba WR.181. De heer P. Over uit Bever wijk hield een speech namens de leden van het NW-district Velsen. Hij overhandigde een envelop met inhoud (zie foto). Na hem voerde de heer W. van Het sterk veranderde beeld na voltooiing van de dorpsuitbreiding. We hebben gezien dat vlak na de oorlog vele ma rineschepen te koop wer den aangeboden en aange zien er vele schepen verlo ren waren gegaan en van nieuwbouw direct geen sprake kon zijn was de vraag groot en in de visse rij had men wel belangstel ling voor de KFK-kotters. lach van je gezicht te ver liezen.” „Wout”, zo sprak Henk Krul, „je kon gemoede lijk zijn als dat schikte en kei hard werken als daar aanlei ding toe was”. Ontelbaar is het aantal schepen dat in de periode van 1940-1945 door Enge land en Amerika voor ma- rinedoeleinden is gebouwd terwijl Duitsland wat dat betreft niet achter is geble ven. Door de Kriegsmarine werd bijna de gehele log- gervloot van ons land in beslag genomen om dienst te doen als mijnenveger of als voorpostenboot, maar daarnaast had nieuwbouw plaats. Zo kwamen enige sche pen gereed die als stoom trawler waren opgezet maar werden afgebouw om dienst te doen als onderzee- bootjager. Een bekende se rie is de zg „Holland-klas- se”, waarvan na de oorlog serijen van het Ministerie vier beschikbaar zijn geko men behoeve van de Ne derlandse trawlervisserij: de Vios 1, de Abraham, Tzonne en Herman. Drie kwamen in dienst van het Loodswezen onder de na men Arcturus, Markab en Zierikzee, laatstgenoemde als tonnenlegger. Ondanks de auto’s op de achtergrond, is het rustig vlakbij de pas bewoonde hui zen. Zij vondt dat een pluspunt. Er be staan prima contacten met de buren en met tegenover zich de koeien, en de een- den in de pas aangelegde vijver, heeft zij het met die stilte geen moment moeilijk. „Er zijn weken dat ik geen stap buiten de deur zet. Mijn man werkt in IJmuiden en Andere voormalige KFK-kotters uit de begin periode waren in IJmuiden de Texel IJM.5, Vios IJM.52, Rex IJM.228 en Kralingen IJM.316 waar van enkele het bedrijf on- Roden het woord namens de NW-fractie in de onderne mingsraad bij Hoogovens en de bondsraaddelegatie. Verder werd gesproken namens de Unie BLHP (Bond van Hoger en Leidinggevend Personeel) waarin NW, CNV en NKV sa menwerken. Ook namens Hoogovens was een woord voerder op de receptie aan wezig. c X-. x 4 Ww tü- Oud IJmuiden in afwachting van slopen of renoveren. Gedurende de tweede wereldoorlog werd voor Duitse rekening een groot aantal kotters op stapel ge zet die bij de Kriegsmarine als Kriegs-Fischkotter, kortweg KFK, te boek wer den gesteld. We kunnen er zo al 750 tellen, elk onge veer lang tussen de loodlij- NW-districtsbestuurder W. Tuinenburg is uit het district Velsen overgestapt naar hoge re vakbondsregionen. Tijdens de donderdag gehouden af scheidsreceptie in „De Schouw” te Velsen-Noord kwamen tal van vrienden en relaties hem daarmee geluk wensen. Henk Kruk sprak, als eerste namens de Velsense NW-collega’s, van een vertrek dat nu eens niet tot weemoed nen 21 meter en 6,20-6’40 m breed, stuk voor stuk ge bouwd van hout op ijzeren spanten volgens de zg. compositiebouw.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5