grondstoffen: Prijsstabilisatie van KOMST STAND HYPOTHEEKRENTE Razzia levert meer dan 25 I Koersdaling \pond sterling beurs deze week Grote Antiekbeurs Treslong-Hillegom zwartwerkers op FEEST OP Arj^iplz Zaterdag 5 nov. 14-22 uur Zondag6nov. 11-18uur iff NBM introduceert loonkostentabellen Meubelen-Munten-Poppen-Klokken-Zilver-Tin-Koper-Kristal-Jugendstil-IJzer-enz. 13 19 7 7 NOVEMBER ECONOMIE ZATERDAG 5 bijna 1 miljoen aan prijzen tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 41 I slijk. 1755 bij le DbL :n die vi als: )blemet van i in de re loon- AOWI >t het /de idelaar ïrkoop - (Van onze speciale beursmedewerker) AMSTERDAM. Wall Street liet deze week alle winsten vallen die de vorige week konden wor den behaald in een fors herstel. Zij die toen meteen al wezen op het technisch karakter daarvan, kregen snel gelijk. Met een koers val van ruim 20 punten ging in drie dagen alle winst verloren en kwam het officiële slot zelfs nog lager te liggen dan waaruit het afgelopen herstel voortkwam. En natuurlijk had het Damrak geen andere keus dan mee de weg te rug in te slaan. Dit te meer nu de oude regering met zijn stimule ringsplan de sociale partners te gen zich in het harnas joeg en de nieuwe komende regering de toe lating blokkeerde voor hen die niet voldoende progressief wer den geacht. Bij het Kremlin in Moskou is men druk bezig met de voorbereidingen voor de viering van de Oktoberrevolutie. Die festiviteiten vinden op 7 november plaats. De letters op de stellage betekenen „Communis tische Partij”. Eigenzinnig Spanning Indexatie (Van onze financiële redactie) UTRECHT. Het secretariaat van de Unctad, het orgaan van de Verenigde Naties dat zich bezighoudt met de handel en ontwikkeling van de Derde Wereld, heeft de twistappel geworpen op de conferen tietafel waaraan eind november verder wordt gesproken over de prijsstabilisatie van grondstoffen. m vind rd als u it. mrlijk, et ie were Gevaar 624 y y SM 1 .-4 Unctad werpt twistappel op conferentietafel (ADVERTENTIE) Winsten van vorige week alweer verdwenen (Van onze redactie economie) GO Naam Bank: een >ch Amrobank Bouwf. Ned. Gem. bedragen. Ned. Middenstandsbank i k Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. AMSTERDAM. (AD VER TENTIE) «BB Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 16 00 uur I uur Annuiteitenhypotheek A.B.N. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel Afsluitprov. in proc. 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 2 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,25 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,5 8,25 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,5 worden met buitenlands geld en deze nieuwe inflatiehaard bracht de centrale bank in beweging. Maar gelukkig voor de Britse regering kwam kort na deze opera tie, deels op grond van enorme looneisen van de Engelse mijnwerkers, zoveel bui tenlands pondenaanbod los dat de Bank of England later in de week al bijna drie kwart van de opwaardering moest terug nemen. taal van de Friesch-Groningsche Hypo theekbank. Deze instelling verwacht voor 1977 een aanzienlijke winststijging en wil het ijzer dus smeden als het heet is. Nadat de koers door het gunstige winstbericht aanvankelijk was opgelopen tot 122 zak te de notering op de emissieplannen terug tot 118. Ook aandelen West-Utrecht, die vorige week zeer vast lagen en afgelopen maandag nog van 387 op 400 spron gen, moesten daarna terug tot 390. Andere belangrijke aandelen van de lo kale markt moesten deze week eveneens terug, waardoor de koersindex alle herstel van de afgelopen week weer verloor. ACF zakte van 144 op 140, VNU van 88 op 84, Pakhoed van 65 op 60, KNP van ƒ44 op ƒ41, NDU van ƒ249 op ƒ240 en Audet van ƒ396 op ƒ385. Grafsmederij, die de laatste jaren met grote moeilijkheden worstelt en alleen nog werkt met verliesgevende orders, zag deze week de koers terugvallen van ƒ82 op 38. Smit Internationale, die in het per 1 oktober jl. geëindigde boekjaar een winst daling van rond 30 procent heeft opgelo pen, zag zijn koers hierdoor terugvallen van 92 op 86. Alleen Wereldhaven kon deze week stijgen van 115 tot 120. Het onderwerp is voor de ontwikkelings landen van levensbelang. Het gaat erom, deze landen uit hun grondstoffen een sta biel inkomen te verschaffen en onafhanke lijker) te maken van schommelingen op de wereldgoederenmarkten. Over de prijsstabilisatie van grondstof fen wordt gesproken sinds in mei 1976 in de Keniase hoofdstad Nairobi Unctad-IV werd gehouden, de vierde vierjaarlijkse wereldwijde vergadering over de economi sche achtergebleven landen. Deze conferentie leverde weinig tast baar resultaat op. Er werd onder andere een resolutie aangenomen over een geïnte- Skol bierelke week een feestelijke prijs van 26 cartons 24 blikken Skol Koppiger pils. Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuis! 8,5 8,25 8,5 8,25 8,9 8,5 8,3 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,3 8,5 8,25 8,5 8,25 8,9 8,5 8,3 8,3 8,5 8,5 8,5 8,25 8,5 8,3 1,25 1,25 1 BW Treslong-Hallen te Hillegom. Geen enkele bank heeft deze week de hypotheekrente gewijzigd. Hypotheekrente per 1 november 1977. greerd grondstoffenprogramma voor een aantal met name genoemde grondstoffen. Het gaat daarbij vooral om het stichten van een gemeenschappelijk fonds voor de aanleg van buffervoorraden van de be trokken grondstoffen. Zowel de expor teurs als de importeurs van deze goederen zullen geld moeten storten in dat fonds. Bovendien moeten volgens de resolutie de grondstoffenprijzen via een indexatie ge bonden worden aan de prijzen van wester se industrieprodukten. Uiterlijk 1 maart van dit jaar moest over dit alles een onderhandelingsronde wor den gehouden. Inderdaad is er dit voorjaar reguleerd door aan- en verkoop uit een aan te leggen buffervoorraad. Deze suikerovereenkomst was de eerste in het kader van de gedachten die de Derde Wereld tijdens het gesprek dit voor jaar formuleerde. Er worden nu voorbe reidende besprekingen gehouden over een koperbijeenkomst, die dezelfde richting op gaat. Het gevolg is ernstige onenigheid tussen koperexporterende en -importeren de landen. De ommekeer van Wall Street naar de weg terug hield nauw verband met de nieuwe overwinning van dr. Burns, de president van het Amerikaanse centrale bankwezen. Ondanks de scherpe kritiek van het Witte Huis op zijn beleid dat tot steeds hogere rente leidt, nam hij eind vorige week nieuwe stringente kredietbe- perkende maatregelen en trok zich dus niets aan van de weerstand van regerings zijde. Dr. Burns is en blijft de vanouds heftige bestrijder van wat hij als infla- tiegevaren ziet en deinst daarbij niet terug voor de meest radicale maatregelen. En dit terwijl in bepaalde kringen van economen en bankiers in toenemende mate wordt betwijfeld of die beproefde inflatiebestrij- ding nog wel zo passend is voor het pa troon waarnaar de huidige wereldecono mie is gestructureerd. Zij zien meer heil in rechtstreekse stimu leringsprogramma’s, betere voorwaarden voor het bedrijfsleven en verlichting van de belastingdruk zonder bezuinigingsope- rot jpQ Een heel ander voorbeeld van eigenzin nig optreden van de centrale bank met echter even sterk koersdrukkend effect leverde deze week The Bank of England. Deze instelling liet het Britse pond los tot een niveau dat 5 procent hoger dan zijn vorige verhouding tot de dollar en andere belangrijke valuta was gelegen. Dit zeer tot ongenoegen van de Engelse regering, want de handelsbalans was zich juist door de lage waarde van het pond drastisch aan het verbeteren. De City dreigt hierdoor overspoeld te De City Bank is tot dusver nog wel alleen gebleven met een percentage van 7,75 pro cent, maar het enthousiasme om daar be neden te blijven, lijkt nu voor vele concur renten van deze New Yorkse instelling snel te bekoelen. Een teleurstelling voor Wall Street was ook dat het conjunctuurcijfer, dat alle belangrijke economische basisge gevens omvat, over september, de eerste maand na Labour Day, maar met 0,3 pro cent was gestegen boven dat van augustus, in welke maand de stijging 1,4 procent had bedragen. Met grote spanning werd dan ook ge wacht op de uitslag van de peiling van het groothandelsprijzenbeloop in de maand oktober en de ontwikkeling van de geld- hoeveelheid in omloop tijdens het laatste maandultimo. Op het Damrak daarentegen gaf de I emissiemarkt deze week de indruk dat de lichte rentestijging is beëindigd en dat nu weer een zekere ontspanning is opgetre- De obligatiemarkt reageerde vast op de revaluatie, maar de aandelenmarkt, die vorige maand nog een hoogterecord-aller- tijden aansloeg, viel scherp terug. Ver wacht wordt echter dat de rente in Enge land nog verder kan dalen. Dit in tegen stelling tot de Verenigde Staten, waar de halsstarrige houding van dr. Burns nieuwe vrees heeft doen ontstaan voor een verder oplopen van de rente. procent-lening van de AMRO-bank in na volging van die van de Gas Unie, een groot succes werd, kwam de ABN met een le ning op de beurs, waarvan de rente tot 7,5 procent was verlaagd. Na lange tijd komt er ook weer een, aandelenemissie ter beurze. De volgende week zullen de hiertoe behorende claims worden verhandeld, die het recht geven op de inschrijving op 24.000.000 nieuw kapi- (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Na een jacht op „zwart werkers” in de nieuwbouw van de Hof- passage in Enschede is gebleken dat niet minder dan 31 van de 127 gecontroleerde bouwvakkers zich op een of andere ma nier aan steunfraude hebben schuldig ge maakt. Een percentage dus van meer dan 25 percent van het aantal werknemers op dit bouwproject. Dit aantal is veel hoger dan zich op de dag van de „razzia”, woensdag 26 oktober, liet aanzien. Toen werden in eerste instag- natie acht arrestaties verricht. Van deze personen kon direct worden vastgesteld dat zij in overtreding waren. Aan de hand van dat cijfer spraken de betrokken op sporingsambtenaren de verwachting uit, I dat het uiteindelijk totaal wel tussen de 10 den. Nadat ook de emissie van de 7,75 j West-Duitsland wees met nadruk de in dexatie af. De VS zeiden dat het plan zou leiden tot dirigisme in de wereldeconomie, en daar is men uiteraard tegen. Amerika stelde een International Resources Bank voor, die zou moeten bemiddelen bij het financieren van investeringen, met name van minerale hulpbronnen. Nederland zei samen met vijftien andere westerse lan den, waaronder vijf EEG-lidstaten, loyale steun toe. De twistappel, of knuppel in het hoen derhok, is nu de conclusie van het Unctad- secretariaat: „Het instellen van een ge meenschappelijk fonds om buffervoorra den aan te leggen van de belangrijkste grondstoffen die internationaal worden I verhandeld, neemt de noodzaak van pro- duktie- en exportbeperkingen niet weg”. Met andere woorden: de grondstoffenlan den moeten ook via deze weg de prijzen en daarmee hun inkomsten op peil kunnen houden. Dat zullen de afnemers niet in dank afnemen. Zij vrezen een vertraging van de stroom grondstoffen uit de Derde Wereld, waardoor hun industriële produktie in ge vaar kan komen. En het gevaar is niet denkbeeldig met produktie- en invoerbe perkingen kan men manipuleren. Vandaar dat landen die het idee van een grondstof fenfonds en de buffervoorraden steunen, mordicus tegen elke vorm van exportre- stricties zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor de EEG als zodanig. Om deze reden ook weigerde de Europe se Gemeenschap deel te nemen aan de internationale suikerovereenkomst die in september te Genève werd gesloten. De suikerproducerende landen mogen vol gens dit akkoord hun leveranties aan het buitenland beperken als de suikerprijs op de wereldmarkt beneden een zeker niveau daalt. Daarnaast wordt de suikerprijs ge- over vergaderd, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Het gesprek was een volsla gen mislukking. Geen verrassing, want toen de resolutie werd aangenomen, maakten de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland meteen belangrijke voorbehouden. LONDEN. (Reuter) De koers van het pond sterling is gisteren in het I J begin van de handel op de wissel- markt in Londen scherp gedaald tot onder de 1,80 dollar. Al spoedig trad echter een herstel in en werd gehan- deld rond 1,803 dollar, iets onder de slotnotering van donderdag. De om- J I zet was niet groot en de stemming was I I nerveus. De zwakke positie van het pond werd in verband gebracht met het herstel van de dollar in New York I donderdag. en 15 zwartwerkers zou liggen. Dat het ten slotte tweemaal zoveel zou worden, had eigenlijk niemand voor mogelijk ge- houden. Het gevaar is, dat het idee van de buffer voorraden en het gemeenschappelijke fonds daarvoor, door de grondstoffenlan den meer en meer wordt losgelaten. De conclusie van het Unctad-secretariaat aan de vooravond van een volgende gespreks ronde over de uitvoering van de genoemde resolutie wijst zonder meer in die richting. Is dat zo, dan wordt tevens de opzet losgelaten om het eerst eens te worden over fonds en buffervoorraden, en daarna over afzonderlijke grondstoffenovereen komsten. Die zouden uiterlijk in februari 1978 tot stand moeten zijn gekomen. Dat lijkt er natuurlijk niet op. Dit soort ontwikkelingen gaat ten koste van de Derde Wereld. Daarbij mag worden opgemerkt dat die zelf ook niet brand schoon is, door de volgorde: 1. fonds voor buffervoorraden, 2) individuele grondstof fen, om te draaien. Dat men ongeduldig wordt, is begrijpelijk, nochtans kan dat leiden tot verdere vertraging van wat no dig en goed geregeld moet worden. De vooruitzichten voor het komende gesprek zijn niet bemoedigend. Of de Derde We reld (al) sterk genoeg is om de zaak te forceren, is op zijn zachtst gezegd dubieus. W AMSTERDAM. De Nederlandsche I Middenstandsbank (NMB) introduceert als nieuwe service, in samenwerking met voorlopig negen branche-organisaties, loonkostentabellen ten behoeve van de on- dernemers in het midden- en kleinbedrijf. Gebleken is dat de behoefte aan dergelij- ke stelselmatig gerangschikte informatie in de praktijk zeer groot is. De NMB heeft voor deze loonkostentabellen een univer seel systeem ontwikkeld, dat op eenvoudi ge wijze kan worden aangepast aan de verschillende loonsituaties. Aan de hand van de tabellen kan de ondernemer-werkgever aflezen hoeveel bij een bepaald nettoloon het overeenkom stige brutoloon c.q. de totale loonkosten bedragen voor een werknemer in een van de onderscheiden belastinggroepen. In verband met de periodieke wijzigingen in de tarieven voor loonbelasting, AOW en sociale verzekeringen, zullen de tabellen zeker tweemaal per jaar moeten worden aangepast.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13