Sam Cohen door Hans de Bruijn Drukmiddel Atoomdrempel Vader van de bom Lance-raket Bescherming voorlopig nog nauwelijks mogelijk Tanks Oplossen Bescherming >37 :en: Sinds de Amerikanen in 1945 met twee atoombommen (met de 4 aaie namen Little Boy en Fat Man) de Japanse steden Hiroshima en lagasaki met de grond gelijk maakten en honderdduizenden Japan- ers in korte tijd het leven lieten, is niet meer zo wereldwijd ediscussieerd over de invoering van een nieuw wapen als nu over de eutronenbom, het wapen „dat mensen doodt, maar gebouwen laat taan”. De afgrijselijke beelden van wat die twee bommen in de zomer van 945 aanrichtten, gelden nog altijd als ons enige voorbeeld van de evolgen van een atoomoorlog. De wetenschap dat Little Boy en Fat (an slechts kinderspeelgoed zijn vergeleken bij de huidige generatie ernw.apens, maakt een wapen dat zo’n atoomoorlog dichterbij kan rengen alleen maar verwerpelijker. Het verzet tegen de neutronenbom komt nog niet eens in de eerste laats voort uit het afgrijzen over de technische kwaliteiten van dit japen. Het morele besef over wat kan en niet kan in een oorlog, is aan ilsselende opvattingen onderhevig. Het grote gevaar van de neutro- enbom is dat hij de lont kan zijn die het kruitvat van de totale ernoorlog kan ontsteken. Er zijn zoveel kernwapens op de wereld, dat we die wereld enkele lalen zouden kunnen vernietigen, en voor vele tientallen jaren olledig onbewoonbaar kunnen maken. Alleen de Amerikanen hebben i West-Europa al 7000 atoomkoppen opgeslagen liggen met een ernietigende kracht van 35.000 maal de bommen van Hiroshima en lagasaki. Immers, tanks opereren niet meer houdt. Maar die uiteraard super geheime stof is nog lang niet pro- duktierijp. Bovendien is in het ex- plosiegebied van de neutronenbom zelfs eentiende van de vrijkomende straling op termijn al dodelijk. Zo nieuw als de neutronenbom is, valt nauwelijks te verwachten dat de Russen erin geslaagd zouden zijn er een afdoende afweersysteem te gen te ontwikkelen. De huidige ge neratie Oosteuropese tanks kent net als de westerse een bescher ming tegen de „oude” atoomstra- ling. Tegen de neutronenstraling zijn zij vooralsnog machteloos. In zo’n situatie maakt het dus niet veel uit of je de „schone” neutronen bom of een „vuile” gewone atoom bom met grote verwoestende wer king gebruikt. We gaan er daarbij dan van uit dat er nog gebouwen overeind staan die door de N-bom ontzien zouden moeten worden. Wanneer de legers van het War- Wil men een compleet tankbatal- jon uitschakelen wat toch wel nodig is om een aanval van enige betekenis tot staan te brengen dan zijn meerdere (ongeveer acht) neutronenbommen nodig. Op dat moment is het hele beperkte effect weg en worden onafwendbaar ook tal van burgerdoelen getroffen, die door de bom juist ontzien zouden moeten worden. oorlogsvoering rijden tanks op flin ke afstanden van elkaar. Overzicht van de effecten van de neutro nenbom, vergeleken met die van een verge lijkbare, .vuile' taktlsche kernbom van onge veer 50 kiloton A De Amerikanen maken het Ml09-203 mm kanon geschikt voor het atvuren van de neutronenbom. Ook de Nederlandse artillerie beschikt over dit kanon. Onder de militairen die als zo’n beslissing eenmaal is gevallen met het gebruik van de neutronen bom kunnen worden opgescheept, behoren ook de Nederlandse. De Die tanks van achter het Ijzeren Gordijn zijn het hoofddoel waarte gen de neutronenbom ingezet zou moeten worden. Bij de NAVO gaat men ervan uit dat een eventuele aanval van de landen van het War schaupact ingezet zal worden met een tankaanval op de Bondsrepu bliek. Het overwicht aan pant- sereenheden bij ’t Oostblok wordt door iedereen erkend. Bij het strategische nut van de neutronenbom kunnen echter heel wat vraagtekens worden gezet. Het belangrijkste kenmerk van de bom is het beperkte werkingsgebied en de geringe materiële schade. Maar wil men militair effect bereiken, dan moet een N-bom op een zekere hoog te tot ontploffing worden gebracht. Versterking van de conventionele strijdkrachten kan daarnaast ook nog het andere wellicht meest belangrijke gevaar van de neutro nenbom uitschakelen: de verlaging van de atoomdrempel. We hoeven ons geen illusies te maken dat de Russen met de armen over elkaar zullen gaan zitten wach ten op de volgende stap van het Westen indien hun troepen door neutronenbommen getroffen wor den. Of ze grijpen zelf naar neutro nenbommen (als ze die hebben), of ze besluiten hun strategische lange afstandsraketten met grote kernla- dingen in te zetten tegen westerse (burger-)doelen. „De neutronenbom is voor het Westen geen middel om de nucleaire bui te ontlopen”, schreef directeur H. J. Neuman van het Instituut voor Vredesvraagstuk ken onlangs. En de Amerikaanse president zal zich wel twee keer be denken een wapen in te zetten dat tot gevolg kan hebben dat Russische atoomkoppen op New York of Chi cago zullen vallen. Hij zal pas neu tronenbommen gebruiken als het oorlogsverloop het gebruik van gro te atoomwapens toch al onontkoom baar maakt. Van een werkelijk se rieuze dreiging met neutronenbom men om zo’n oorlog te voorkomen, kan dus nauwelijks sprake zijn. De huidige strategie van de NAVO is gebaseerd op de afschrikking. Af schrikking functioneert alleen als de grens tussen kernwapens en con ventionele wapens duidelijk zicht baar blijft. Dat is bij de neutronen bom wel het geval, maar de N-bom verlaagt die grens. Dat en de andere negatieve effecten maken een afwij zing van de neutronenbom en niet alleen door Nederland noodzake lijk. „De neutronenbom is een typisch gevolg van wat de deskundigen uit de wapenlaboratoria ons als nieuw resultaat van hun overmoeibaar speurwerk naar betere wapens op het politieke bord schuiven”, zo schreef AR-voorzitter Hans de Boer vorige week. Een afwijzing van de neutronenbom zou een humane overwinning zijn op een inhumaan voortbrengsel van een technologie die ons steeds meer boven het hoofd groeit. Vanaf 1978 krijgt Nederland zijn eerste serie Lance-raketten ter ver vanging van de verouderde Honest John-raketten. In de miljoenennota van 1977 bezwoer de toenmalige mi nister Vredeling van Defensie dat deze Lance niet voor nucleair ge bruik zou worden bestemd. Neder land moest zijn nucleaire taak zo veel mogelijk terugschroeven, was ’t standpunt van de regering. Wie schetst de verbazing toen mi nister Stemerdink nota bene de missionair in zijn begroting voor 1978 opeens allerlei opties voor het nucleaire gebruik van de Lance openhield. Ongetwijfeld zal de pro blematiek rond de neutronenbom daarbij een rol hebben gespeeld. De vraag is namelijk of Nederland de neutronenbom ook in zijn pakket atoomtaken moet opnemen als de andere NAVO-landen dat doen. De regering wil daar nu nog geen standpunt over innemen. Toch kan die situatie ontstaan indien de Twee de en Eerste Kamer het gebruik van de neutronenbom afwijzen. In het voordeel van zo’n afwijzing spreekt dat de Amerikanen hebben laten weten niet tot de produktie van de neutronenbom te zullen besluiten in dien zij vanuit West-Europa niet vol doende steun krijgen. Al heeft Ne derland dan geen vetorecht, de stem van een land dat middels zijn in het frontgebied gelegerde militairen met het gebruik van de N-bom ge confronteerd zal worden, kan wel licht zwaarder tellen dan die van Portugal of Italië. De aandrang van de Amerikanen voor de neutronenbom kan dan ook worden uitgelegd als een drukmid del om de NAVO-partners ertoe te bewegen meer geld uit te geven voor hun conventionele legers. Alleen zulke sterke legers maken de neu tronenbom overbodig. De eerste successen van die houding zijn al geboekt: er wordt hard gedacht aan de legering van een tweede Neder landse brigade van 4000 man in Duitsland, de enorme uitbreiding van het anti-tankwapenarsenaal, de grote nadruk van het Westen op de tankbestrijding vanuit de lucht en de toename van het aantal Westerse tanks. Bovendien beschikken de NAVO- strijdkrachten zelf over een anti tankwapen dat zeker zo effectief is als de neutronenbom. Het is de zoge noemde „clusterbom”, een bom die bij ontploffing tientallen kleine bommetjes rondstrooit. Tests heb ben uitgewezen dat zo’n bom in staat is een tankfront over meer dan één kilometer tot staan te brengen. De Amerikaanse Lance-raket, waarmee neutronenbom In eerste Instantie moet •orden afgevuurd Nederland krijgt de Lan- die een bereik heeft van 120 km, In 1978. Foto's Leger Film- en Fotodienst een deel van de Bondsrepubliek in de dan ontstane veldslagen ernstig beschadigd worden. Indien de Wes telijke legers er dan in slagen de rode vijand terug te slaan, zal een nieuw spoor van verwoestingen het gevolg zijn. We hoeven niet aan te nemen dat een oorlog anno 1977 zachtmoediger zal verlopen dan de Tweede Wereldoorlog. Die zinloosheid van de neutronen bom kan alleen worden opgevangen als de bom in een zeer vroege fase van de strijd wordt ingezet. Die kans is uiterst klein. De procedures bin nen de NAVO houden in dat, voor de beslissing over de inzet van kern wapens valt, minstens 24 uur ver streken moeten zijn. Zo’n beslissing moet via alle politieke kanalen lopen alvorens de president van de Vere nigde Staten als enige het ge bruik van atoomwapens kan ge lasten. Tactische wapens vereisen echter een snelle inzet. De enigen die zo’n snelle beslissing kunnen nemen, zijn de militairen op het slagveld, die de situatie ter plekke kennen. Maar het leggen van de beslissing over het gebruik van atoomwapens bij mili tairen, is beslist het allerlaatste waar we naar toe moeten. Ook in dat opzicht is de neutronenbom dus een onmogelijk wapen. neutronenbom is in het bijzonder geschikt om afgeschoten te worden door de Lance-raket tegen grond doelen, terwijl de Amerikanen nu ook bezig zijn om de M 110-203 mm- kanonnen voor neutronenkoppen geschikt te maken. Beide wapens zijn in gebruik bij het Nederlandse leger. schuwelijk lijden, dat dagen, weken en zelfs maanden kan duren. De Amerikanen zijn erin geslaagd een neutronenbom te maken die 50 percent van zijn vermogen omzet in de dodelijke neutronenstraling. Het is duidelijk dat voor vuur, hitte en luchtdruk dan relatief weinig over blijft. De verwoestingen en verbran dingen strekken zich bij de neutro nenbom dan ook over een veel klei ner gebied uit. Binnen slechts 300 meter van de explosiekern wordt alles verwoest. Buiten het kernge bied komen nauwelijks zware ver brandingen voor. Daarentegen is de neutronenstra ling tot op 1400 meter afstand voor de helft van de getroffenen dodelijk. Voor degenen die zich op meer dan 800 meter bevinden, duurt die doodsstrijd minstens twee dagen. Tot op 3 kilometer loopt men kans door neutronenstraling aangetast te worden, maar daar staat tegenover dat die straling na 24 uur bijna ver dwenen is. Neutronen zijn deeltjes die vrijko men als in een waterstofbom twee zware waterstofatomen met elkaar tot één heliumatoom versmelten. Daarbij komt energie vrij. Door die versmelting slechts éénmiljoenste seconde langer te laten duren, wordt de uitstoot aan neutronen enorm vergroot. Nu hebben neutronen de eigen schap dat zij hun energie afgeven aan waterstofatomen. Het menselijk lichaam 95 percent water zit daar vol mee. Die waterstofatomen worden door de geweldige neutronenenergie een beetje „ver zet”. De celstructuur van ons li chaam wordt daarmee verstoord en ons lichaam stort als het ware in wendig ineen. Je lost van binnen op. „Juiced” zeggen de Amerikanen. Bovendien worden de hersenen fa taal aangetast. Van buiten valt aan zo’n slachtof fer niets te zien, er zijn geen uitwen dige verminkingen. Wie zich dichtbij de kern van de explosie bevindt, verliest vrijwel meteen de controle over zijn lichaam en sterft kort daarna. Vandaar het schrikbeeld van de vijandelijke tanks die na een aanval met een N-bom gewoon nog enkele tientallen meters kriskras door elkaar rijden en dan langza merhand tot stilstand komen, omdat de bemanning geen controle meer heeft. Toch vallen die mensen nog te benijden. Hun doodsstrijd is kort in tegenstelling tot die van hen die tus sen 300 en 800 meter van de explo sie zijn. Bij hen treden achtereenvol gens misselijkheid, overgeven, moe heid, spontane bloedingen, haaruit val, ontstekingen en diarree op. Na één tot twee dagen raken zij in een coma en de dood treedt pas na een aantal dagen in. Bij mensen die getroffen zijn door een lichte dosis neutronenstraling treedt na enige tijd het zogenoemde „beenmergsyndroom” op. Het been merg verliest zijn celbou wende functie en het zijn juist die cellen die de antistoffen tegen infecties en het stolvermogen van het bloed produ ceren. Zelfs bij de mensen die zich tussen 1000 en 1400 meter van het kernpunt bevinden, moet over een termijn van inmiddels al enkele maanden reke ning gehouden worden met een sterfte van 50 percent. En wie zich buiten dat gebied bevindt, loopt toch nog een kans zodanig aangetast te zijn, dat allerlei kwalen tot kan ker toe het gevolg kunnen zijn. In het voorjaar van 1963 sid derde de grond van de zand woestijn van de Amerikaanse staat Nevada onder het geweld van de ontploffing van een nieuw, supergeheim kernwapen. Enkele kilometers verderop zat een man zich te verbijten, omdat hij de eerste proefneming met het nieuwe wapen niet mocht meemaken. Zijn wapen. De man was Sam T. Cohen, kernfysicus en geestelijk vader van de bom die enkele tientallen meters on der de grond tot ontploffing was gebracht. Zijn pasje om toegela ten te kunnen worden tot het terrein van de proefneming was ergens in de ambtelijke molen blijven steken. Maar de ontplof fing ging gewoon door en werd een succes. De geboorte van de neutronenbom was een feit. In Amerikaanse militaire en natuurkundige kringen werd al langer over het nieuwe wapen gesproken, maar men was er niet zo enthousiast over. Cohen hield al in 1958 voor hoge militairen van de Amerikaanse luchtmacht een lezing over de mogelijkheid om een wapen te construeren dat door een zeer sterke neutro nenstraling mensen doodt, maar een veel minder verwoestend karakter had dan de gewone kernwapens. Het Amerikaanse blad Time schreef er in 1960 het eerst over. Zonder reactie. Sommige voorstanders van de eutronenbom noemen het een „hu- laan” wapen. In tegenstelling tot ewone kernwapens wordt immers iet een tientallen vierkante kilome- irs groot gebied verwoest, worden jen honderdduizenden mensen ge- 3od en afschuwelijk verminkt en estaat geen radioactieve straling ie zo’n gebied lange tijd onleefbaar laakt. Nee, de neutronenbom heeft een eperkte werking. Zij doodt alleen ie mensen die je doden wil. Op het agveld schakelt het de soldaten uit ie ermee bestookt worden en blij- sn de nabij gelegen dorpen en ste rn en hun inwoners grotendeels jspaard. Bovendien is de neutro- enstraling na 24 uur verdwenen en an het gebied weer door mensen ptreden worden. Maar humaan is de neutronenbom llerminst. „Deze bom is alleen hu maan tegenover gebouwen”, zei een imerikaanse senator onlangs. En ht is waar. De neutronenbom doodt lensen op een zeker zo afschuwelij- e manier als de gewone atoomwa- pns en betekent bijna onafwend- laar het sein tot een grote kemoor- met de allesvernietigende, ver- ndende en moordende gewone nkoppen. Humaan betekent kenselijk. Zie hier waartoe mense- jk vernuft in staat is. De bom die wij nu gemakshalve leutronenbom” noemen, luistert ficieel naar de codenaam W 70 od 3 Enhanced Radiation Warhe- 1. Die laatste woorden staan voor lorlogskop met versterkte stra- ig”. Dat geeft het karakter van de leuwe bom beter weer, want elke Bombom produceert een zekere sutronenstraling. Bij de gewone Bombommen is dat echter slechts percent van de vrijkomende lergie. Ongeveer de helft van de energie j een kernexplosie wordt omgezet luchtdruk, 35 percent in hitte en 3 resterende 10 percent in de vorm m radioactieve straling. Het zijn 3 enorme vuurbal en luchtdruk die 3 gewone atoombom zijn verwoes- nde werking geven. De meeste achtoffers zijn daardoor al dood jordat zij door de ook dodelijke taling getroffen worden. Bij een niet te grote kernbom (50 loton) worden in een straal van 2,5 lometer alle gebouwen verwoest, ot op 10 km kunnen door de druk- olf instortingen voorkomen. Wie iet onder het puin bedolven wordt, erft in korte tijd de verbrandings- ood indien hij niet verder dan 1,5 ilometer van de explosie verwij- ard is. Tot op 5 kilometer komen arbrandingsverschijnselen voor, e radioactieve straling blijft nog inge tijd hangen en zorgt in het esmette gebied nog maanden en iren later voor slachtoffers. Deze effecten ontbreken bij de eutronenbom voor een groot deel, laar sterven de slachtoffers van de ewone atoombom een seconden- ood, de neutronenbom zorgt voor e meeste getroffenen voor een af- Cohen, een voormalig mede werker van de Rand Corporati on, vond vooralsnog ook weinig gehoor. Toch werd in het Law rence Livermore Laboratorium in Califomië verder gestudeerd op Cohens voorstellen. Dat labo ratorium, beheerd door de uni- versiteit van Californië, deed ook veel onderzoek ten behoeve van de atoombommen die in de zomer van 1945 op Japan vielen en een einde maakten aan de Tweede Wereldoorlog. De proefneming in 1963 was een logisch gevolg van de onder zoekingen in Livermore. Belang rijk voorbereidend werk werd verricht door de toen nog onbe kende fysicus Harold Brown, nu minister van defensie onder Car ter. Zijn toenmalige medewer ker Herbert York adviseert mo menteel het Pentagon. Maar zo veel invloed als nu hadden zij in de jaren ’60 nog niet. Onder de mocratische druk werd het pro ject op de lange baan geschoven. Pas onder president Nixon kwam de neutronenbom weer boven tafel. Het was zijn minis ter van defensie James Schlesin ger die hem van het nut van de bom overtuigde. De ontwikke ling werd voortgezet, maar het duurde tot begin dit jaar eer de neutronenbom ook in de open baarheid kwam. Het was de Washington Post die de golf van publiciteit over het nieuwe wa pen startte. Een journalist van die krant ontdekte namelijk dat de neu tronenbom onder een codenaam was opgenomen in het nog door ex-president Ford opgestelde budget van de dienst voor ener gieonderzoek en -ontwikkeling ERD A, die valt onder energiemi- nister Schlesinger. Carter stuurde die begroting onveran derd door naar het Congres. In het Huis van Afgevaardigden werd het budget van de ERDA aangenomen. Maar de publika- tie in de Post maakte de Senaat wakker en toen de ERDA-begro- ting daar ter discussie kwam, ontstond een golf van verzet, on der aanvoering van senator Ed ward Kennedy. Carter kwam in problemen. Had hij in zijn verkiezingstoe- spraken immers niet steeds zijn afschuw over kernwapens uitge sproken? Zijn verkiezingsbelof ten werden op de proef gesteld. De president beloofde de senato ren dat hij hen uitvoerig zou inlichten. Een rapport van het Amerikaanse bureau voor ont- wapeningszaken was niet en thousiast. Maar, zo werd eraan toegevoegd, de neutronenbom zal nauwelijks van invloed zijn op de ontwapeningsbesprekin- gen. De stemming in de Senaat viel met 58 tegen 38 stemmen uit in het voordeel van de bom. Maar onder druk van de NA VO-partners besloot Carter zijn beslissing over de produktie uit te stellen. Hij zei veel waarde te hechten aan hun mening. Zij zul len namelijk het meest direct met de N-bom in aanraking ko men. Dat NAVO-overleg duurt nog voort. Begin 1978 wordt een gezamenlijk standpunt ver wacht. Bescherming tegen de neutronen straling is vooralsnog nauwelijks mogelijk. Zelfs dikke betonplaten houden slechts een deel van de stra ling tegen. En het uitrusten van een tank met 50 cm dikke betonnen schilden is natuurlijk onmogelijk. Onderzoekers in Wenen zouden er overigens in geslaagd zijn een kunst stof te ontwikkelen die de neutro- zoals in de Tweede Wereldoorlog, op nenstraling voor negentiende tegen- een kluitje bij elkaar. In de moderne schaupact het Westen aanvallen, zal VERGELIJKBARE NEUTRONENBOM „NORMALE" KERNBOM VAN 50 KILOTON Tot 1200mdood na enkele weken zonder medische hulp Tot 800 m dodelijke neutronenstraling Tot 3000'm zware verbrandingen op onbeschermde huid Tot 800 m Neutronen straling dodelijk na 1-2 dgn. Tot 1000 m neutronen straling voor helft getroffenen. Tot 1000 m neutronen straling dodelijk na 4-7 dgn. Tot 300 m alles verwoest Tot 3000 m neutronenstraling in geringe mate dodelijk. Tot 600 m ijzer verdampt glas smelt. Tot 1400 m dodelijk voor 50% getroffenen. Tot 2000 m spontane ontbrandingen, alles verwoest.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17