rs Rijvers1' gras kortgeknipt chels jaren geleden eens een wedstrijd vanaf het dak van het Ajax- stadion heeft gevolgd, omdat hij wilde zien hoe een nieuw aangekochte speler (ik ben vergeten wie dat was, misschien Horst Blankenburg) zich binnen het elftal bewoog en aanpaste. Want van uit de dug-out kun je geen afstanden schatten, je ziet het veld perspecti visch zo vervormd, dat je hooguit kunt vermoeden of de passes naar de buiten- I m RAPPORT KNVB-STUDIECOMMISSIE AMATEURBEPALINGEN ROEPT HIER EN DAAR WEERSTANDEN OP BIJ CLUBS VOETBALPARLEMENT MOET 19 NOVEMBER OORDEEL GEVEN iu door Jan Blijboom Voetbalkantines 301 Interpretatie Controle-apparaat Onbevredigend Gedeputeerde Brokx maakt een montere indruk. Het is hem niet aan te zien dat zijn agenda met talrijke afspra ken is gevuld en nauwelijks toelaat dat er op korte termijn een gesprek wordt ingelast. Een toelichting op het rapport dat de „studiecommissie amateurbe palingen” als discussiestuk op de tafel van het voetbalparlement heeft gede poneerd. Dat het verzoek met een kleine restrictie beperkte tijdsduur wordt ingewilligd mag kenmerkend heten voor het belang dat mr. Brokx als mede-verantwoordelijke hecht aan de beweegredenen die tot de noodzaak hebben geleid de oude bepalingen op de helling te zetten. Stelt mr. Brokx: „Ze zijn al verschrikkelijk oud en zó summier dat er in deze tijd met zijn veranderde opvattingen over wat wel - - en niet geoorloofd is nauwelijks mee te werken valt. De oude bepalingen be vatten slechts twaalf kleine artikelen. Daar red je het niet meer mee”. oerendi jding c irzoi roller, i ■x» 2^53^ Genoemde commissie stelt nadrukkelijk vast dat Mr. Gerrit Brokx: ,Veel angsten i te ade ft Ite Het is de commissie bij haar werkzaam heden opgevallen eigenlijk meer een Boven het scorebord op de hoofdtri bune van PSV zit een televisiecamera, die het hele veld bestrijkt. Van elke wedstrijd worden video-opnamen ge maakt ten behoeve van trainer Kees Rijvers. Na afloop van PSV-Sparta (1-0, zoals u zich herinnert) zag ik Rij vers met twee cassettes een van de appartementen van het nieuwe PSV- stadion binnengaan om de banden van de eerste en de tweede helft zorgvuldig achter slot en grendel te doen. Denk ik. Levendige reportages zijn het overi gens niet. De opnamen zijn in zwart wit, en op speciaal verzoek van Rijvers Het is duidelijk dat er het een en ander moet gebeuren willen de verhoudingen tussen de amateurclubs niet worden ver- Een onprettige sfeer, die er mede toe heeft geleid dat het bondsbestuur amateurvoetbal in zijn vergadering van 15 januari j.l. besloot „een studiecommissie amateurbepalingen” in te stellen. Aan die commissie is verzocht met inachtneming van de nationale én internationale verhoudingen voorstellen te doen met betrek king tot een zodanige vaststelling van de ama teurbepalingen, dat mede daardoor een goede verhouding tussen de betaalde voetbalorganisa- ties en de verenigingen in het amateurvoetbal Taak en samenstelling van de commissie; Huidige situatie (a. Thans geldende amateurbepalingen; b. thans geldende vergoe- dingsnormen); Wijzigingsvoorstellen van de studiecommissie (a. Amateurklasse; b. vergoedingsnor- men actieve en niet-actieve amateurs); Personen die zich beroepsmatig met voetbal bezighouden; Speler-trainer; Vrijstelling van betaling van verenigingscontributie; Huldeblijken; Het plaatsen op de beroepslijst; Bestemming batig saldo bij ontbinding van een club; Strafbaarstelling overtredingen; Overschrijvingen naar het buitenland; Sancties; Commissie voor Amateurisme; Naschrift. enerzijds en tussen de amateursverenigingen on derling anderzijds wordt gewaarborgd. Namens het amateurvoetbal hadden mr. G. Brokx en H. de Lange zitting genomen, terwijl het betaalde voet bal in H. Zon en L. Huibers zijn vertegenwoordi gers had. Met als voorzitter namens het bondsbe stuur J. van Marie. Verder leverden C. Matla en G. Schoenmakers als secretarissen een belangrijk aandeel in het tot stand komen van het rapport. Mr. Brokx over laatstgenoemde catego rie: „Wij als leden van de studiecommissie achten het niet laakbaar als mensen voor hun medewerking om de club in stand te houden een vergoeding ontvangen. Dat gebeurt al in veel verenigingen. De voet balkantines zijn een stuk recreatiegebied geworden met omzetten waarop de clubs voor een belangrijk deel draaien. Als men sen, zoals b.v. beheerders of terreinknech- ten een vergoeding krijgen die de voorge stelde 2500 gulden per jaar niet overschrij- actieve amateurs zijn zij die de voetbal sport niet (meer) beoefenen”. Ik heb er, twee uur voor de aanvang van PSV-Sparta, even in gezeten om te kij ken wat je als trainer ziet, en ik kan u verzekeren dat het een 5-sterrendug- out is, die met lof in elke Michelin-gids zou moeten worden vermeld. Vrij hoog boven de grond zijn zeven rode kuip stoeltjes bevestigd, in een soort beton nen bunkertje. Onder de stoeltjes is een plankier aangebracht dat ook nog vol- Bij PSV is de dug-out (Ajax heeft dus geen dug-out, alleen die bank zonder afdak) van een heel wat betere kom-af. per jaar per speler) de deur verder heeft openge- zet naar praktijken die het met de waarheid niet zo nauw nemen. Is de commissie zo luidt een vraag zich wel voldoende bewust geweest wat dit voorstel voor gevolgen kan hebben? Gaat zij niet een beetje meehuilen met de (boze) wolven in het bos? Vra gen, belangwekkend genoeg om daar één van de leden van de commissie mee te confronteren. Mr. Gerrit Brockx (44 jaar) was bereid een uiteenzet ting over het hoe en waarom van het rapport te geven. Een man van gezag, gezien zijn functie als gedeputeerde van provinciale staten van Noord- Brabant, èn van de voetbalpraktijk: lid van het landelijk bestuur amateurvoetbal, voorzitter van de landelijk strafcommissie én nauw betrokken bij de begeleiding van de nationale amateurse lectie. En over het noemen van maximum-be- dragen: „Met louter beschrijvende bepa lingen werken is onmogelijk. Dan kom je in afwegingsprocedures te zitten waar niemand meer uitkomt. Want wat voor bedragen zijn dan redelijk of onredelijk? Nu kan tenminste een grens worden ge trokken”. Tenslotte dit ter geruststelling van degenen die menen dat er van bonds- zijde tóch onvoldoende aandacht voor het probleem van „bezoedeld amateurisme” bestaat: „Het controle-apparaat van de bond zal kwalitatief én kwantitatief met professionele krachten worden uitgebreid en volledig ter beschikking van de com missie voor amateurisme staan”. Waarmee mr. Brokx wil stipuleren dat het een ge vaarlijke bezigheid zal zijn indien de wijze van onkostenvergoedingen, zoals in het rapport omschreven, door het voetbal- parlement worden aanvaard met on- kostennota’s (waarvoor standaardformu lieren gelden) te knoeien. ;en- 1 atifi- lag kan er dan ook begrip voor opbrengen, zij het dat hij tegenargumenten aanvoert die niet achteloos als „doekje voor het bloe den” terzijde kunnen worden geschoven. Mr. Brokx, behoedzaam zijn woorden kiezend om zich niet te academisch uit te drukken: „Naar wat ik heb gehoord blijkt dat men in veel afdelingen niet aan het rapport wil. Het bondsbestuur heeft het echter gezien en er zich in kunnen vinden. Wordt het rapport straks door de algeme ne vergadering verworpen dan is dat ver velend. Want dan blijft het nu geldende, onbevredigende recht van kracht. Er kun nen ook, want daarvoor is het een discus siestuk, allerlei veranderingen worden aangebracht. Maar als dat op een destruc tieve manier gebeurt dan kunnen we beter de hele zaak terugtrekken”. bevestiging van wat men al wist dat omringende landen het begrip „amateuris me” véél breder en minder zuiver interpre teren dan Nederland. Mr. Brokx: „Als je kijkt naar bijvoorbeeld West-Duitsland, dan blijkt dat daar vergoedingen worden gegeven die ver uitgaan boven de 2500 gulden per speler die wij in ons rapport als maximum hebben genoemd. De Duitse voetbalbond sanctionneert dat. En dan de situatie in Frankrijk. Een jaar of twee, drie geleden speelden we een wedstrijd tegen zogeheten „stagiaires”. Dat zijn jonge voetballers die in een overgangsfase naar het betaalde voetbal zitten en gewoon mee doen in die competitie. Toch worden ze door de Franse bond, totdat er een con tract is getekend, als amateurs beschouwd die in de nationale amateurploeg mogeri worden opgesteld”. speler aan de overkant al dan niet op maat gegeven worden, maar nooit on omstotelijk kunt constateren. Bij Ajax bijvoorbeeld zit Tomislav Ivic tegen het gaas dat de toeschouwers be schermt tegen het betaalde voetbal, op een huis-, tuin- en keukenbank. Met het gevolg dat hij het veld overziet vanaf een hoogte van naar schatting 1 meter 10. Zelfs Tahamata heeft een veel beter overzicht als hij rechtop loopt. Na het doorlezen van het studierapport is bij veel goed-willende clubbesturen de onbevredigende indruk achtergebleven dat de commissie met geen woord heeft gerept over clubs die buiten hun huishou ding om selectiespelers aan hun financi eel gerief laten komen. Een vorm, vindt men, van onsportieve concurrentie, om een zwaarder bijvoeglijk naamwoord maar achterwege te laten. Want, zo luidt de klacht, er moet bij de bond toch een lichtje gaan branden als voormalige semi- profs en/of sterke amateurs aan het eind van een seizoen in massa een bepaalde club uitkiezen of daarvoor worden ge vraagd. Met als gevolg een snelle door braak in de richting van de top. worden ze zo gemaakt, dat hij voortdu rend het hele veld ziet, met alle 22 spelers erop. Kees Rijvers bekijkt zo’n televisieop name van een PSV-wedstrijd elf keer. Een televisiefanaat? Een voetbalfa naat? Of beide? Hij doet dat omdat hij elke keer een andere speler van begin- signaal tot eindsignaal volgt, net zo lang tot hij ze alle elf gehad heeft. Ik herinner me dat Rinus Mi- het rapport géén wet van Meden en Perzen is maar een stuk dat ter discussie ligt. Amende menten daarop zijn dus mogelijk. Sinds de bevin dingen en aanbevelingen van de commissie in de openbaarheid zijn gekomen en vrijwel overal in het land op afdelingsvergaderingen aan een be oordeling onderworpen blijken er voornamelijk bedenkingen te zijn gerezen tegen passages die betrekking hebben op vergoedingsnormen. Met name rijst de vrees dat de commissie met het noemen van eem maximaal bedrag (2500 gulden troebeld door praktijken van bedenkelijk gehalte. Waarbij nadrukkelijk óók nauwe lijks te motiveren verdachtmakingen tot de laakbare handelingen behoren. Van daar de moeite die de commissie zich heeft getroost om binnen de grenzen van het mogelijke waterdichte regels op te stellen. Dit heeft er onder ander toe geleid dat de amateurs in twee categorieën zijn uitge splitst: de actieve en niet-actieve. Ze wor den in het rapport als volgt omschreven: „Actieve amateurs zijn zij die als speler aan wedstrijden deelnemen. Zij mogen door het beoefenen van de voetbalsport geen geldelijk voordeel behalen”. Een ver eenvoudigde omschrijving van wat al in de oude bepalingen stond. En dan: „Niet- Met dit soort uitspraken wil Dé Stoop een man die met pittige opmerkingen in de loop der jaren een „reputatie” heeft opgebouwd duidelijk maken dat het amateurisme in het nationale voetbal niet meer ,je van het” is. Daar moet dus het een en ander tegen gedaan worden. Maar er pleiten méér verschijnselen voor een vernieuwing van de amateurbepalingen, waarbij internationale aspecten om de hoek kijken. Betoogt mr. Brokx: „Als we nu zien wat voor spelers mogen meedoen aan de voorronden van de Olympische Spelen dan constateren we dat het uitslui tend jongens zijn die nooit ergens een contract hebben getekend. Maar als het gaat om selecties voor landenteams die deelnemen aan het UEFA-toemooi om het Europees kampioenschap dan is het wél toegestaan oud-contractspelers op te stel len. De Oostbloklanden met hun staats- amateurisme vormen een aparte groep. Zij komen rustig met hun nationale ploeg op de Spelen en zijn daarom geen partij voor de echte amateurs. Daar is niets tegen te doen. Kijk, met die facetten hebben we wél te maken”. doende hoog boven de betonnen vloer zweeft om koude voeten te voorkomen, en dan is er boven die zeven kuipstoel tjes nog een zeer ruim afdak, dat af doende bescherming moet kunnen bieden, ook tegen de verraderlijkste windvlagen, regenbuien en hagelka- nonnades. Maar intussen komt het er wel op neer, dat iemand van normale lengte met zijn hoofd zo’n centimeter of dertig boven het gras uitsteekt, ter wijl Kees Rijvers, vermaard om zijn kleine gestalte, niet meer dan zo'n de cimeter of twee boven het gras zal kunnen uitkijken. STOPPER Zo hebben dus drie aspecten een rol gespeeld in het tot stand komen van het studierapport: a. de te beperkte huidige amateurbepalingen; b. de internationale opvattingen over amateurisme en c. de nationale fluistercampagne over de ver dachte amateurstatus van clubs en spelers. den dan vind ik dat redelijk. Het is aan het oordeel van het clubbestuur of het tot een vergoeding voor medewerkers(sters) over gaat of niet. Of het met betrekking tot de inkomsten verantwoord is of niet. Laten we elkaar góéd begrijpen: niemand hóéft het te doen. De bepaling is bedoeld om een reeds hier en daar bestaande situatie te legaliseren”. In jaarvergaderingen van verscheidene afdelingen van de KNVB is gebleken dat de verenigingen met de bepaling die be trekking heeft op de niet-actieve amateurs weinig of geen moeite hebben. Er trekken pas diepe rimpels in de voorhoofden als de passage aan de orde komt die gaat over vergoedingen voor de actieve amateurs; de spelers van de selectie. Met het noemen van een maximum van eveneens 2500 gul den per jaar als vergoeding voor hoog stens twintig spelers heeft de commissie, volgens verontruste clubbestuurders, „ruim denkende” collega’s een troef in handen gegeven om spelers een „lekker zakcentje” toe te schuiven. Ze vinden dat er altijd wel bewijsstukken kunnen wor den gefabriceerd die aantonen dat er is vergoed op grond van a. reiskosten; b. verblijfkosten; c. afkopen van wachten of diensten en d. vergoeding van werkver zuim. Uiteraard komt dit soort bedenkingen tegen de voorstellen van de studiecommis sie voor mr. Brokx niet als een donderslag bij heldere hemel. Daarvoor loopt hij als man uit de voetbalpraktijk te lang mee. Hij ZATERDAG 19 NOVEMBER wordt in het KNVB-centrum in Zeist de algemene vergadering van het amateurvoetbal gehouden. Op de dertien punten tellende agenda die gezien de onderwer pen hoogstwaarschijnlijk veel tijd in beslag gaat nemen zal wanneer de voortekenen niet be driegen punt negen het meest in de belangstel ling staan: bespreking van een rapport stu diecommissie amateurbepalingen. Een belang wekkende aangelegenheid omdat de wereld van het amateurisme hoe langer hoe meer een paskwil dreigt te worden. Vooral de laatste jaren neemt de onrust onder goedwillende clubbestuurders sterk toe en zo willen verhalen doen geloven wrijven malafide verenigingsfunctionarissen zich in de handen omdat zij, voornamelijk met hulp van buitenaf, een oplossing hebben gevon den om goede spelers financieel aan zich te binden. SChikkÖvan de amateurs terugkeren. Dat wordt al istrateilgauw een verdachte zaak genoemd. Ik VikkelePerinner dat voorzitter van Amster dam De Stoop wel eens uitspraken heeft Igedaan die als volgt op een rijtje kunnen levens worden gezet: 1. als wij hier en daar veel belovende amateurspelers benaderen dan is er geen kans om ze aan te trekken, ietrokk omdat ze in hun eigen club betere voor- derhou waarden hebben dan wij ze in ons C-elftal kunnen bieden; 2. en als een semi-prof (wordt afgevoerd dan staat de volgende dag een vertegenwoordiger van een ama teurclub al aan zijn deur met bij wijze van spreken een contract in de hand”. Knikt mr. Brokx begrijpend: „Ik kan dat aanvoelen. Dan is er natuurlijk iets aan de hand. Maar laat men goed bedenken dat het geweldig moeilijk is daar een greep op te krijgen omdat je nu eenmaal met bewij zen moet aankomen. En dat is vrijwel altijd onmogelijk, vooral als die praktijken zich buiten de vereniging om afspelen. Je kunt geen sponsor of rijke begunstiger verbieden spelers van zijn favoriete club wat toe te stoppen. En je bent helemaal nergens meer als zo iemand die jongens op zijn bedrijf in dienst neemt. Daar hebben we als KNVB niets mee te maken. We leven gelukkig in een vrij land, waar ieder een het recht heeft die baan of club te kiezen die hem aanstaat. Suggesties die hier en daar zijn gedaan om de bewijslast om te draaien en omstreden spelers ook aan de tand te voelen zijn dan ook vol strekt onuitvoerbaar. Wél ben ik nu ach teraf van mening dat het misschien inder daad beter zou zijn geweest als in het rapport een inleidende paragraaf had ge staan over die onbewijsbare zaken. Overi gens zijn die toestanden binnen de bond al meerdere malen aan de orde geweest en is er veel aandrang op bestrijding daarvan uitgeoefend”. Vooral kleinere verenigingen, speciaal die uit de afdelingen, vrezen een leegloop als de onkostenvergoeding, zoals in het rapport genoemd, voor spelers tot regle ment wordt verklaard. Reactie van mr. Brokx hierop: „Ik denk dat die vrees onge grond is. Er bestaat een verschil in belang wekkendheid tussen een hoofdklasser en een vereniging uit de onderafdeling. Neem eens een gemiddelde van drie hoofdklasse- clubs per regio die drie en dertig plaatsen in hun eerste elftal hebben. Hoe groot kan daarnaar afgemeten de kans van kleine clubs zijn dat haar goede speler in een ploeg terechtkomt die, naar men vreest, kwistig met onkostenvergoedingen gaat strooien. Neen, die angst lijkt me academisch. Koudwatervrees”. ■BW NU lationé Toen de commissie zich over een drasti- Tonisd sche modernisering van de amateurbepa- een lingen ging buigen werd eerst afgewogen tegen welke achtergronden dat zou moe ten gebeuren. Vastgesteld werd dat men fach niet uitsluitend nationaal moest oriënteren, maar ook ernstig rekening had JJte houden met bestaande opvattingen over ^amateurisme in het buitenland. irgil] Stelt mr. Brokx: „Bij de opening van een nr nieuw seizoen komen er altijd klachten lover oud-contractspelers die naar de rijen ‘;dv< zie ik meer als koudwatervrees’ Het rapport van de studiecommissie amateurbepalingen bevat de volgende hoofd stukken: Mr Gernt Brokx: ,,Wij als leden van de studiecommissie achten het niet laakbaar als mensen voor hun medewerking om de club in stand te houden een vergoeding ontvangen"

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27