Tegen Zuid-Afrika: VEROORDEELD Israel laat Capucci vrij Westerse landen in Belgrado: Carver sprak met Moezorewa Dreiging in Engeland elektriciteits staking UKENS lT... Westduitse Bondsraad: RECHTER MOET TOEZIEN OP HET CONTACT GEVANGENEN-ADVOCATEN RICHARD HELMS Egypte wil nog overleg vóór begin „Genève" I Premiers Frankrijk en Quebec voortaan eens per jaar bijeen 1 3 2 ZATERDAG 5 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 NOVEMBER nans Schoolboycot Embargo erval ahob k erlof >rond •aties ezing 'dluis issen imen TEL AVIV-VATICAANSTAD (UPI). Israel zal de Grieks-ka- tholieke aartsbisschop Hilaron Capucci morgen vrijlaten. Van de gevangenis van Ramie, 32 km van Tel Aviv, zal hij rechtstreeks naar het vliegveld Ben-Goerion wor den overgebracht voor de vlucht naar Rome. (Van onze redacteur in West- Duitsland, Hans Amesz) BONN. De Westduitse Bondsraad (een soort Eerste Ka mer, waarin de vertegenwoordi gers van de deelstaten zitten) heeft gisteren een voorstel aanv aard om gesprekken tussen van terroristische activiteiten ver dachte gevangenen en hun ver dedigers te controleren. Dat moet door een rechter gebeuren. Alle door de CDU en CSU (Beie ren) geregeerde deelstaten stem den voor het ontwerp, maar ook Nedersaksen en Saarland waar een regeringscoalitie van CDU en FDP bestaat. Vier SPD-deel- staten waren tegen: Hamburg, Bremen, Noordrijn-Westfalen en Hessen. koop't maar bij metzelaar I NEW YORK (UPI). De Veiligheidsraad heeft gisteren met algeme ne stemmen (15 stemmen voor, geen tegen) een bindend wapen embargo afgekondigd tegen Zuid-Afrika. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Naties dat verplichte sancties tegen een lidstaat worden ingesteld. Tegen Rhodesië geldt weliswaar een embar go dat niet alleen militaire maar ook economische goederen omvat, maar dat land is geen lid van de VN, omdat de onafhankelijkheid en het regime als onwettig worden beschouwd. maar wie de betaalbaarste én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH specialist, bij ons dus. cola anging er van geban- ie niet u zijn. die i grote >n. De er jaar Oproep BELGRADO (AP). Een aantal westerse landen, waaronder de negen EEG-lidstaten heeft gisteren de oost-west toetsingsconferen tie in Belgrado een voorstel voorgelegd waarin groepen en personen een betere bescherming wordt geboden als zij er bij hun regeringen op aandringen om de akkoorden van Helsinki na te leven. I VN kondigt wapen-embargo af De Algemene Vergadering van de Ver- Nieuw voorstel (ADVERTENTIE) mensenrechten ALKMAAR-BESTEVAERSTR 77 S MAANDAGS GESLOTEN +voonted*voorikta^ service Na een begroeting door vertegenwoordi gers van paus Paulus zal de aartsbisschop in een kliniek worden opgenomen. Na hon gerstakingen verloor hij 36 kg aan gewicht en weegt hij nog slechts 50 kg. De 55-jarige, in Syrië geboren, Capucci heeft bijna drie jaar uitgezeten van de gevangenisstraf van 12 jaar waartoe hij veroordeeld was wegens het smokkelen van wapens en explosieven voor de Pales tijnse guerrillabeweging El Fatach. Paus Paulus pleitte in een verzoek aan de Isra ëlische president, Katzir, om vrijlating om humanitaire en gezondheidsredenen. De vertegenwoordiger van het Vaticaan in Israel, William Carew, bracht het ver zoek van de paus donderdag over. Er was vertraging opgetreden omdat het Vaticaan het verzoek eerst geadresseerd had aan Tel Aviv. Israel riep toen Jeruzalem uit tot hoofdstad van het land. in ons halve- I zal in ?tekent diende ren ge ilen de 'eda in nannen Dor aan verval- I waren f perso- van de ien ter- ien. De ilden in t nu toe jt Ban- aag het ng van irt. Het rdeling f uit te Als zij n”, mo- d naar iar. ver tien >g maar tad ge- rikbare ■nd wo erd de project ningen, idigden bestaande contractuele regelingen met, en licenties verleend aan, Zuid Afrika met betrekking tot fabricage en onderhoud van wapens, munitie in alle soorten, en militaire uitrusting en voertuigen, op nieuw te bezien, met de bedoeling deze te beëindigen”. Ook samenwerking bij de ontwikkeling van kernwapens valt onder het embargo. Het voorstel werd formeel door België ingediend namens de negen EEG-landen, met de Verenigde Staten, Noorwegen, Ijs land, Canada en Portugal als medeonder tekenaars. De verklaring vraagt om een bevestiging in de slotakte van de conferentie van de positieve en actieve rol die instituten, per sonen, organisaties en regeringen dienen te spelen bij het proces tot ontwikkeling van de samenwerking in Europa en bij de uitvoering van de akkoorden van Helsinki. Het voorstel gaat daarbij nader in op de rechten van personen, organisaties en in- dag vereist en het is nu al zeker dat die er niet is. De afgevaardigden van de rege ringspartijen SPD en FDP zijn namelijk tegen. Zij willen dat advocaten die de verdenking op zich hebben geladen met hun van terrorisme verdachte cliënten samen te zweren, worden uitgesloten. Niet alleen de Bondsregering is tegen het voorstel, ook de bond van rechters en de vereniging van advocaten zijn fel te gen een controle van gesprekken tussen verdedigers en hun cliënten. De senator van justitie van Hamburg, prof. Meyer, zei gisteren in de Bondsraad dat dit voor stel in strijd is met de regels van de rechtsstaat. In principe betekent de con trole namelijk dat alle verdedigers, ook degenen die nooit enige verdenking op zich hebben geladen „samen te zweren”, worden gediscrimineerd. Een dergelijke praktijk bestaat in geen enkele democra tische rechtsstaat. De Westduitse centrale recherche heeft gisteren nogmaals een beroep op het publiek gedaan mee te werken bij zoeken naar de moordenaars van werkgevers voorzitter Hanns-Martin Schleyer en zijn vier begeleiders. Volgens diplomatieke kringen zijn er nog geen concrete gedachten over de uit voering van het embargo. De resolutie vraagt VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim om uiterlijk 1 mei verslag uit te brengen over de uitvoering van het embar go. Sommige landen moeten mogelijk hun nationale wetgeving aanpassen om de maatregel te kunnen toepassen, menen deze zegslieden. Formeel is het volgens het VN-handvest mogelijk om sancties te tref fen tegen een land dat een bindend embar go schendt, maar in de praktijk kan er weinig gedaan worden tegen overtreders. stituten om hun regering te helpen bij het verzekeren van de uitvoering van deze akkoorden en hun recht om, waar nodig, gevallen aan het licht te brengen waar dit niet gebeurt. Dit houdt tevens in dat die groepen of personen die dergelijke nalatigheden bij hun regeringen signaleren, niet vervolgd mogen worden. Het voorstel behoeft echter de instem ming van de voltallige conferentie en het is daarom zeer de vraag of het voorstel in zijn huidige vorm geaccepteerd zal wor den. Het oostblok heeft nog niet direkt gereageerd op het voorstel. enigde Naties heeft gisteren de Veilig heidsraad verzocht een olie-embargo af te kondigen tegen Zuid-Afrika, om dit land te dwingen zich uit Namibië (Zuidwest-Afri- ka) terug te trekken. De resolutie, inge diend door een groep derde-wereldlanden, werd aangenomen met 117 stemmen voor, geen tegen en 24 onthoudingen, waaronder Nederland. Volgens ambtenaren van het ministerie van Onderwijs boycotten in totaal rond 200.000 Afrikaanse scholieren de lessen en de examens. De Algemene Vergadering kan alleen aanbevelingen doen: het afkondigen van een embargo kan alleen gebeuren door de Veiligheidsraad. De Algemene Vergade ring kenschetst de „bezetting” van Nami bië door Zuid-Afrika als een daad van agressie, en een ernstige bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid. Volgens de autoriteiten neemt slecht een minderheid van het personeel aan de lang- zaamactie deel. De schade die zij berokke nen „kan niet langer worden getolereerd”, aldus de autoriteiten. WASHINGTON (Reuter/AP)—De voor malige directeur van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst CIA, Richard Heims, is gisteren tot 2000 dollar en twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Hij had geweigerd een Se naatscommissie alles te vertellen wat hij wist over CIA-activiteiten in Chili. De rechter, Barrington Parker, capittel- de Helms omdat deze zijn eed van geheim houding aan de CIA had laten prevaleren boven de eed die hij had afgelegd voor de commissie, die hem in 1973 ondervroeg over CIA-activiteiten voor en na de Chi leense verkiezingen van 1970. De CIA pro beerde toe te voorkomen dat de Unidad Popular-kandidaat Salvador Allende tot president gekozen zou worden. Helms had eerder verklaard de aan klacht, dat hij verzuimd had de essentiële vragen van de commissie te beantwoor den, niet te zullen betwisten. Met het von nis heeft de rechter een door het Witte Huis goedgekeurde overeenkomst om cle mentie te betrachten, aanvaard. Het minis terie van Justitie vreesde namelijk dat Helms bij een zwaardere straf in beroep zou gaan, zodat een „normaal” openbaar proces zou volgen. Daarbij zou Helms ge dwongen kunnen worden staatsgeheimen prijs te geven. ssecre- noemd eit der srsiteit ierwij- nam in ’leraar rdam. LONDEN (AP). In Groot-Brittannië dreigt een volledige staking bij de gena tionaliseerde elektriciteitsbedrijven nu de autoriteiten gewaarschuwd hebben, dat deelnemers aan de stiptheidsactie die geleid heeft tot het somtijds uitvallen van de elektriciteit, geen loon meer uitbetaald krijgen tot zij weer gewoon aan het werk gaan. De werknemers van de elektriciteitsbe drijven houden een onofficiële langzaam- aan-actie om hun eisen voor loonsverho ging, reiskostenvergoeding en korting op de elektriciteitstarieven kracht bij te zet ten. Het dreigement van de autoriteiten werd onmiddellijk beantwoord met de waarschuwing dat alle krachtcentrales in het Verenigd Koninkrijk plat zullen gaan, wanneer het uitbetalen van de lonen wordt stopgezet. Een vertegenwoordiger van het offi cieuze stakingscomité, Bert Perriman, ver klaarde dat de autoriteiten „klaarblijke lijk uit zijn op een confrontatie, maar dit zal de jongens nog vastbeslotener maken. Het gevolg kan zijn dat iedere krachtcen trale in het land dicht gaat”. Carver en Moezorewa werden het niet eens over de kwestie van een staakt-het- vuren, dat volgens de Britse plannen moet worden afgekondigd in het kader van de overgangsperiode. Over andere aspecten van de overgangsregeling bestond wel overeenstemming. Buiten het gebouw de monstreerden aanhangers van Moezorewa voor een meerderheidsbewind op basis van algemeen kiesrecht. Bij de nationalistische leiders Nkomo en Moegabe, die anders dan Moezorewa een guerrillaleger achter zich hebben, kreeg Carver eerder deze week ook al een koele ontvangst. enkele i leden ren ge- e rege- ;en om uden. wereld- et hartj ■emsterl twalifi- it ze 25 i staan ;er dan r op de skwali- ianden In een aan het publiek voorgelegde vragenlijst gaat het vooral om een volks wagenbusje waarin volgens de overheid een stropdas en sleutelring van Schleyer gevonden zijn. Aan het stuur van deze Het effect van het wapen-embargo is waarschijnlijk niet erg groot. Zuid-Afrika heeft de laatste jaren een omvangrijke eigen wapenindustrie opgebouwd. Mede met behulp van buitenlandse licenties. Zuid-Afrika produceert zeker 60 pet en volgens sommige schattingen zelfs 75 procent van zijn eigen bewapening. Vol gens deskundigen is het land in staat zich zelf op dit gebied geheel zelf te bedruipen. bepaalde acties zullen worden ingezet. Aan de opsporingsacties van het speciale onderdeel zullen ook kunnen deelnemen zestig politieambtenaren uit alle deel staten. Maihofer, die van mening is dat het speciale onderdeel door gerichte actie succes kan hebben, heeft de leiding van de nieuwe dienst opgedragen aan majoor Ulrich Wegener, commandant van GSG- 9, het onderdeel dat de gijzelaars in Mo- gadisjoe bevrijdde. Drie Westduitse advocaten die naar de Bondsrepubliek terugkeerden van het proces tegen Klaus Croissant in Parijs, zijn donderdag gedurende drie uur aan de Frans-Duitse grens bij Saarbrücken vastgehouden, zo heeft Hans Heinz Held- mann, ex-verdediger van Andreas Baad- er, gisteren meegedeeld. Heldmann, een van de drie betrokken advocaten, zei dat hij, Armin Golzem en Stephan Baier, „zonder aanwijsbare re den” en onder bedreiging met geweld, waren gefouilleerd. Twee andere juris ten, mevrouw Brigitte Tilgener en Ger hard Knoess, was het volgens hem enkele uren tevoren ook overkomen. Afrikaanse scholieren die zonder geldi ge redenen langer dan vijf dagen van school blijven, zullen van school worden gestuurd, zo heeft de Zuidafrikaanse rege ring bepaald. De maatregel, die onmiddel lijk van kracht wordt, is bedoeld om een eind te maken aan de schoolboycot van duizenden leerlingen, die nu al bijna vijf maanden duurt. In Soweto bleven deze week rond 27.000 middelbare scholieren en 50.000 leerlingen van lagere scholen weg van de schoolexamens aan het eind van het schooljaar, zodat ze niet bevorderd zullen worden naar het volgende leerjaar. ukken- gsmid- e lezen 'liniste- ’ygiëne 250.000 che in- Neder- folder, indruk an ver- ijgbare De Egyptische regering heeft laten we ten het verstandiger te vinden eerst nog een onderhandelingsronde te houden door ministers van Buitenlandse Zaken, om de hangende procedurele problemen van „Genève” op te lossen. Deze onderhande- lingen zouden op neutraal terrein moeten worden gehouden en zouden via de bemid deling van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, moeten gebeuren. ng zijn ;en van en 60 >en ge- tmelijk ïrschil- resten ud, die staan, ■eehtse an We- atanen rmeer. .e wor- de politie daarbij de steun van het hele Westduitse volk toe. Binnen de school van de Westduitse centrale recherche („Bundeskrimina- lamt”) is een speciaal onderdeel belast met de jacht op terroristen, zo heeft de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer gisteren in Bonn bekendgemaakt. Het nieuwe onderdeel zal bestaan uit 30 functionarissen van de afdeling veilig heid van de centrale recherche en 6 leden van de afdeling terrorismebestrijding (GSG-9). Het nieuwe onderdeel zal worden opge splitst in „mini-commando’s” van tussen de twee en vijf functionarissen, die bij Het feit dat de Bondsraad dit voorstel heeft aanvaard, betekent niet dat het ook in de wet wordt vastgelegd. Daarvoor is namelijk een meerderheid in de Bonds- •A- Leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kwamen gisteren in New York bijeen, waar zij unaniem voor een wapenembargo tegen Zuid-Afrika stemden. Op de foto het moment van de stemming. auto zou de voortvluchtige terrorist Christian Klar gezeten hebben. Voorts zoekt de centrale recherche naar personenauto’s van het type Audi 100, waarin Schleyers stoffelijk oversch ot gevonden werd in Mulhouse in de Elzas. Het publiek zou ook kunnen hel pen bij het zoeken naar Schleyers hoor nen bril en andere voorwerpen, die na zijn dood verdwenen zijn. Bondskanselier Schmidt heeft gisteren in de politie-academie in Münster gezegd dat hij ervan overtuigd is dat de groots opgezette jacht op voortvluchtige terro risten „in de nabije toekomst vruchten zal afwerpen”. Hij zei dat de strijd tegen terreur een zaak van geduld is. Hij zegde HAARLEM-PR BEHNmARDLAAN 2-TEL 319005 k Consequentie van een nieuwe ronde van diplomatiek overleg is, dat „Genève” op zijn minst tot het voorjaar moet worden uitgesteld. „Dat is chantage”, reageerde Perriman. „Ze denken zeker dat wij een stelletje kinderen zijn, maar wij laten ons niet bang maken.” SALISBURY (UPI). Veldmaarschalk Lord Carver, door Engeland aangewezen als gouverneur van Rhodesië tijdens de overgang naar een meerderheidsbewind, heeft gisteren in Salisbury een gesprek gehad met de nationalistische bisschop Abel Moezorewa, voorzitter van de Vere nigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC). De resolutie bestempelt wapenverkopen aan Zuid-Afrika als een „bedreiging van de internationale vrede en veiligheid” en vermeldt daarmee de motivering die in hoofdstuk zeven van het VN-handvest wordt genoemd voor het afkondigen van bindende sancties. De resolutie draagt de VN-lidstaten op de verkoop van alle soor ten militaire en politie-uitrusting, munitie, patent-rechten, reserve-onderdelen en technologie voor nucleaire wapens te staken. Het wapenembargo is onmiddellijk van kracht. Met deze maatregel reageert de Veiligheidsraad op de recente maatrege len van de Zuidafrikaanse regering, die tal van anti-aparheidsorganisaties verbood en op grote schaal zwarte leiders arres teerde. Het unanieme besluit van de Veiligheids raad volgde vier dagen na het veto van de Verenigde Staten, Engeland en Fr'ankrijk tegen economische sancties, die door de Afrikaanse landen waren voorgesteld. Daarop werkten de westerse landen met de Afrikaanse landen aan een voor ieder aanvaardbare compromis-resolutie. Als hun aandeel in het compromis heten de westerse landen de tijdslimiet vallen: aan vankelijk hadden ze een wapenembargo voor een half jaar voorgesteld. De resolutie roept alle staten op „alle rf- De vroegere CIA-directeur Richard Helms bij zijn aankomst bij het gerechtsgebouw in Washington. Hij zag zich daar veroordeeld tot een geldboete en een voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat hij een Senaatscommissie niet de gehele waarheid over CIA- acties in Chili had willen vertellen. PARIJS (UPI). De premiers van Frankrijk en de Canadese provincie Que bec zullen elkaar voortaan eens per jaar ontmoeten. Doel van deze gesprekken zal een nauwere economische en politieke samenwerking zijn. Dit is meegedeeld in een gezamenlijk communiqué aan het slot van een driedaags bezoek van de premier van Que bec, René Levesque, aan Frankrijk. Frankrijk en Quebec kwamen voorts overeen de publikatie van Franse en Que- beese boeken in eikaars land aan te moedi gen, een nieuw akkoord voor de verkoop van koper aan Frankrijk te formuleren, programma’s voor de uitwisseling van jon geren op te stellen en ambtenaren uit te wisselen om te komen tot beter wederzijds begrip. De Canadese regering, kennelijk geprik keld over de hoge onderscheiding die Frankrijk aan Levesque toekende (groot- officier legioen van eer) heeft gisteren een officiële nota aan Parijs gezonden. Een woordvoerder van Buitenlandse Za ken zei dat Frankrijk er aan herinnerd werd dat de regering in Ottawa eerst toe stemming moet geven voordat buitenland se titels en onderscheidingen aan Canade zen kunnen worden toegekend. (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM. Het gaat er steeds minder naar uitzien dat de Geneefse vre desconferentie voor het Midden-Oosten nog in december kan beginnen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3