Inventarisatie SPORTVISSERIJ LIJKT EEN DEGRADATIE van Velsen anno 1976 rs H< BOUW keukenverbouwlng - open haarden - betimmeringen - dakkapellen - badkamers - re paraties - onderhoud. nt speciaal in noten meubelen KW» Onbruikbaar Gemeente garant voor verliezen kerst-inns HERFSTPROGRAMMA HUISVROUWEN Informatiedag over nautisch onderwijs XL 4 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN NOVEMBER 5 5 ZATERDAG A O w. I B 1 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Voor schip per J. Drijver uit IJmuiden be tekende de quotering van tong en schol in 1976 het einde van een leven als visserman. Zijn kotter IJM 4 „Dageraad” ligt nu in Lauwersoog voor de sport visserij en van een visserman is Drijver gedegradeerd tot een „entertainer”, die mensen de mogelijkheid geeft zelf aan een hengel een scholletje op te ha len. De 58-jarige schipper-eige- naar heeft zich moeizaam aan de nieuwe situatie aangepast, maar hij heeft het er nog altijd moeilijk mee. JUUANAKADE 4 - IJMUIDEN naast Huider Keukens Tel. (02550)-22756* - X Wij verzorgen ook uw tekenin gen, bouwaanvragen, subsidie aanvragen, adviezen e.d. VELSEN Het aantal leerlingen dat in 1976 deelnam aan het kleuteronderwijs bedroeg in totaal 2.093. Dat is 98 minder dan in het daaraan voorafgaande jaar. Ook bij het lager onderwijs was er een teruglopende tendens te bespeuren. Het middelbaar onderwijs ver toonde per onderwijsinstelling een schommelend beeld. Het Gymnasi um Felisenum handhaafde zijn leerlingenbestand van 308. De Profes sor Mr. Visseringscholengemeenschap groeide met 56 leerlingen naar een totaal van 585 terwijl het Ichthuscollege met een verlies van 70 leerlingen op een bestand van 1.796 kwam. XX' VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” - Voor schipper J. Drijver betekende n 1 quotering eind aan vissersbestaan ir De IJM 4 „Dageraad” is nu van viskotter omgebouwd tot sportvissersvaarturg en vaart dagelijks vanaf Lauwersoog (ADVERTENTIES) 4 Ruimte voor woningbouw aan Dr. Schaepmanlaan 450 Het reilen en zeilen van de gemeente over het jaar 1976 is keurig op een rijtje gezet in een verslag dat één dezer dagen werd samengesteld. De ontwikkeling van het onderwijs vormt uiteraard een belang rijk deel van het hoofdzakelijk cijfermati ge materiaal. Opvallend daarbij is dat de technische beroepsopleiding zich mag ver heugen in een groeiende belangstelling. De IJmond MTS kreeg er in één jaar maar liefst 190 leerlingen bij. Ook de Technische School Velsen mocht „winst” noteren. Het theaterbezoek registreerde voor het beroepstoneel een toename van bijna 3.000 belangstellenden. Een toename die zeker verband houdt met het feit dat het aantal voorstellingen met 8 werd uitgebreid. Ook het amateurtoneel trok ruim 2500 meer belangstellenden dan in 1975. Het bioscoopvermaak moest een veer laten. Ruim 4.000 bezoekers minder. Het aantal inwoners daalde in één jaar tijd van 64.035 naar 63.023. Uiteraard wordt melding gemaakt van de situatie op de arbeidsmarkt. Een situa tie die intussen al weer is achterhaald door recente ontwikkelingen en met nog een aantal feiten die opgevoerd zijn als „oud nieuws” kunnen worden beschouwd. uur uur „De sportvisserij ligt me niet zo”, zegt hij. „Het is net of je je hand op moet houden. Laatst had ik een bej aard echtpaar, dat ook wilde sportvis sen. De hele dag hebben ze ziek in een hoekje gehangen, groen en geel van ellende en dan moet je aan het eind van zo’n reis nog van hen beuren ook". De vrouw van de schipper voegt er vergoelijkend aan toe: „Ja, maar er zijn toch ook mensen, die je de mooiste dag van hun leven bezorgt”. ook al omdat ik de laatste jaren weinig onkosten heb gehad”. Hij besloot gistermiddag tot intrek king tijdens een hoorzitting van de staten commissie van beroeps- en bezwaarschrif ten. De heer F. van Karspel, die deze commissie voorzat, adviseerde het rooms katholieke schoolbestuur voor de bouw van een gymzaal de gangbare procedure te beginnen. Van provinciezijde zal aan de bouw de volle medewerking worden gege ven, zei hij. De indiener van het bezwaar schrift nam met die toezegging genoegen. Tijdens de hoorzitting in het Haarlemse provinciehuis stonden het r.k. kerkbestuur van Driehuis en de heer Roosenstein met het rooms-katholieke schoolbestuur als twee partijen tegenover elkaar. Kernpunt was het ontbreken van gymnastiekruimte voor de 10-klassige Engelmundusschool aan de Driehuizerkerkweg. „Een situatie die alle aandacht verdient”, zei woord- t voerder Stillebroer van het kerkbestuur. „Maar dat is beslist niet ons pakkie-an”. Hij sprak van een situatie waar in de eerste plaats het kerkbestuur de dupe van is. Met het geld uit de verkoop van de oude school moet onder meer een broodnodige restauratie van de rooms-katholieke pas torie gefinancierd worden, „de tijd werkt hier in ons nadeel omdat alles steeds duur der wordt” aldus de heer Stillebroer die de heer Roosenstein tegenover zich vond. Dinsdag 8 november komt de dieren arts Th. C. Winkel iets vertellen over bele venissen uit zijn boeiende praktijk. VELSEN. Voor de dames die lid zijn van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen zijn er in de maand november weer een aantal afwisselende bijeenkom sten. Schipper Drijver heeft zijn hele leven lang in de visserij gezeten. Met zijn vader en zijn twee broers kwam hij in 1939 uit Texel naar IJmuiden. Vader Drijver had de kotter 29, waarmee in de eerste oorlogsjaren bij Scheveningen de nachtvisserij werd beoefend. Voor de jonge Drijver betekenden de laatste 2'lne oorlogsjaren onderduiken in Fries land. Na de oorlog kwam de oude TX 29, die al de naam Dageraad droeg terug. De familie begon een kleine rede rij, waarbij vader aan de wal bleef en zijn drie zoons voeren. Het ging goed en de rederij werd uitgebouwd tot uitein delijk drie schepen, de „Neeltje”, de „Zuiderkruis” en een nieuwe „Dage raad”, zodat iedere zoon zijn eigen schip had. De „Zuiderkruis” is later verloren gegaan. Een jaar of acht gele den is de rederij opgeheven en werden zowel J. Drijver als zijn broer C. Drij ver schipper-eigenaar. C. Drijver vist nog altijd, nu met de IJM 11 „Poolster” een forse en sterke motorkotter uit 1970. Voor J. Drijver is het vissen afge lopen en de oude „Dageraad” mag zijn laatste jaren slijten als sportvissers- vaartuig. -■Wv Een aanvraag om in IJmuiden als sportvisser te mogen varen en daar voor een ligplaats te krijgen, wees de havenmeester echter af. Hij had nog meer aanvragen en teveel sportvissers zouden ook teveel kaderuimte in beslag nemen. „Ik had geluk, dat ik een boor eiland kon krijgen, dat mijn schip als stand-by wilde gebruiken voor een pe riode van vier weken. Daarna ben ik naar Lauwersoog gegaan, waar ik als sportvisser wel terecht kon. Daar heb ik met mijn zoon Willem de hele zomer met sportvissers op de Noordzee of bij Handhaving en een peperdure renova tie van deze zaal kwam gistermiddag niet serieus ter sprake. Op een suggestie in die richting van commissievoorzitter Van Karspel werd door de aanwezige kerkbe stuurders niet ingegaan. Nieuwbouw geldt voor het schoolbestuur het enige middel om uit de problemen te komen. Voor het zover is moet voor een tijdelijke oplossing gezorgd worden. Gedeputeerde Staten gaan daar schriftelijk bij het Vel- ser college op aandringen. B. en W. van Velsen wordt tevens verzocht aan de bouw van een nieuwe gymzaal mee te werken. Voor Drijver is sportvissen niet „echt varen”, ,,’s Morgens naar buiten en voor de avond weer binnen, dat is toch geen zeemansbestaan. Bij windkracht zeven mag je al niet meer naar buiten. Ik had liever nog een paar jaar doorge vist tot m’n pensioen”, verzucht hij. Een terneergeslagen man is Drijver zeker niet, hij kan nog altijd lachen. Maar wel maakt hij zich vreselijk kwaad, dat er op een voor hem vernederende wijze een einde aan zijn vissersbestaan is gekomen. In december 1976 werd hij door de rechter veroordeeld tot 500,- boete subsidiair twintig dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. En dat, omdat hij 40 kilo tong teveel had aangevoerd aan de markt. De opbrengst van de hele lading, 240 kilo tong ter waarde van 3300,- werd in beslag genomen. „Het was net alsof ik een grote dief was”, zegt hij. „Ik moest naar het Huis van Bewaring om een verklaring af te ge ven. Zeker driemaal is de politie hier aan de deur geweest, alsof je de ergste misdadiger was. Mijn vrouw zei op een gegeven moment tegen die agent: als je nou nog een keer komt, dan krijg ik er de zenuwen van”. „Zo’n officier van Justitie vertelt tij dens de rechtzaak, dat er met de vissers niet te praten valt. Natuurlijk valt er met ons te praten. Als er niks meer gevangen mag worden is dat wat mij betreft prima, maar dan moeten de kosten van dat stilliggen wel betaald worden”, zegt Drijver nog steeds woest. Hij is het met zijn veroordeling hele maal niet eens. Toen hij uitvoer begin december, had hij gehoord, dat de „Da geraad” nog 300 kilo tong mocht aan voeren. Hij was met zijn schip lang niet aan het hem toegewezen quotum tong toegekomen, maar omdat de totale Ne derlandse visserij al over het totale quotum heen was, kwamen er nieuwe maatregelen. „Na drie weken slecht weer en dus niks verdienen, ging ik naar buiten in de veronderstelling, dat ik 300 kilo mocht aanvoeren. Op zee is toen via Scheveningen Radio meege deeld, dat het quotum veranderd was en ik nog maar 200 kilo mocht aanvoe ren. Dat heb ik niet gehoord. Ik hoorde het pas aan de markt en toen had ik al 240 kilo tong. Ja, en dat was 40 kilo teveel. Als ze die 40 kilo in beslag had- 3 Schipper J. Drijver voelt zich als sport visser geen echte visserman meer. VELSEN. De organisatoren van de kerst-inns in IJmuiden en Santpoort kun nen ook dit jaar weer terugvallen op een gemeentegarantie. B en W van Velsen stel len de interkerkelijke kerst-inncommissie te IJmuiden en het Comité Kerst-Inn Sant poort elk een garantiesubsidie van 1500 in het vooruitzicht. Hoe groot het uit te keren bedrag wordt hangt af van het al of niet sluitend draaien van deze kerstevene- menten. Alleen bij optredende tekorten komt de gemeente met geld over de brug. De subsidiebedragen zijn daarvoor als maximum gesteld. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 Niet u, maar de schooljeugd dreigt de dupe te worden, zei deze. De heer C. Steenhoek sprak namens de gemeente Velsen en noemde een zaaltje in het internaat ,,’t Vinkenest” als tijdelijke oplossing voor het gymnastiekonderwijs. Roosenstein wees dit echter als volstrekt onbruikbaar van de hand. „Met zo’n lapmiddel zijn wij niet geholpen” zei hij. De heer Steenhoek gaf het ontbreken van duidelijke progno ses als verklaring voor het alsmaar op schorten van de bouw van een gymlokali- IJMUIDEN. De Gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart aan de Havenkade houdt op 12 november open huis. Het publiek krijgt tussen half tien en een uur de gelegenheid informatie in te winnen over het lager en middelbaar nau tisch onderwijs dat aan deze school gege ven wordt. De leerkrachten zijn op genoemde uren gastheer in de theorie- en praktikumloka- len maar ook op de toren en zolder, in de bankwerkerij en het visverwerkingslo- kaal. De opzet van de open dag is, deze vorm van beroepsonderwijs in bredere kring meer bekendheid te geven. Bezoe kers wordt inzicht verschaft in het gege ven onderwijs maar ook in de mogelijkhe den die afgestudeerden in de visserij en zeevaart geboden worden. Li Wan een onzer verslaggevers) HAARLEM. Aan de Dr. Schaepmanlaan in Driehuis kunnen op korte termijn zeven nieuwe huizen gebouwd worden. Het r.k. kerkbestuur krijgt daarvoor de ruimte na intrekking van het bezwaarschrift dat de heer J. J. Roosenstein tegen de sloop van de bouwvallige Engelmundusschool had ingebracht. Voor realisering van het mini- bouwplan van het kerkbestuur moet de bestemming „bijzondere bebouwing” in „woonbebouwing” veranderd worden. De heer Roosenstein gebruikte zijn bezwaar schrift tegen deze bestemmingsverandering als handvat om de Driehuizer schooljeugd aan een nieuwe gymzaal te helpen. w„.v.vXv. J slecht weer op het wad gevaren en zo wat geld gemaakt”. Drijver heeft echter wel ontdekt, dat je als sportvisser naam moet maken om van een goede klandizie verzekerd te zijn. Om er financieel uit te sprin gen, moet je in de zomer toch vier of vijf dagen in de week kunnen varen. „Dit jaar moet ik er geld op toeleggen”, zegt hij. Gelukkig voelt hij zich hele maal niet met de situatie. „Maar ja, als ik zo nog een beetje kan blijven varen, dan gaat het nog wel”. Zoon Willem voelt er echter niets voor om sportvis ser te blijven. „Hij zou het niet voor zijn boterham willen doen, zelfs al zou ik hem de boot voor niks geven”, zegt de schipper. telt. Op de begroting 1978 en de thans geldende meerjarenbegroting van de ge meente Velsen is er geld voor uitgetrokken maar over de noodzaak verkeren B. en W. nog in het ongewisse. De heer Roosenstein sprak van een duidelijke behoefte. Waar om wel een nieuwe Engelmundusschool neerzetten en geen gymnastiekzaal? Het een kun je niet los van het andere zien” zei hij. Van de oude Engelmundusschool aan de Dr. Schaepmanlaan was de gymnas tiekzaal tot voor kort nog in gebruik. Met de naastliggende school werd deze ruimte al in de jaren vijftig door de Rijksinspectie voor de Volksgezondheid af gekeurd. den genomen, had ik dat kunnen be grijpen, maar de hele lading? Na zo’n reis liggen de rekeningen van de olieboeren en de ijsboeren alweer klaar en je moet toch zelf ook ergens van leven? Van de opbrengst van de lading heeft hij later toch nog 1800,- terug gehad. Voor schipper Drijver was na die veroordeling de maat vol. Met vissen moest hij wachten tot het nieuwe jaar, want zijn quotum schol had hij ruim opgevist. En hij zag al aankomen, dat de quotums voor 1977 nauwelijks groot genoeg waren om een half jaar te kunnen vissen. „Daar kon ik aan be ginnen”, zegt de schipper, „maar wat schoot ik ermee op. Na een half jaar moet de boot dan toch tegen de kant en de verzekering, en huur van navigatie- en opsporingsapparatuur ga je voor een heel jaar aan. Nee, ik heb maar besloten mijn schip voor de sanering aan te melden en met de visserij te stoppen. Van het geld, dat het mij toegestane quotum vis zou opleveren, kan ik geen heel jaar leven, of je zou de vis zwart moeten gaan verkopen en daar voel ik niks voor”. Voor de eigenaar van de Dageraad leek de sanering mooie beloften in te houden. De bemanning kon de WW in, voor het schip zou een ton of twee uit het saneringsfonds worden betaald als het niet meer aan de visserij zou deelne men en de sportvisserij bood de schip per mogelijkheden om toch met zijn kotter geld te verdienen. „En ik had gelukkig helemaal geen schuld op mijn schip, dus saneren werd het”, aldus Drijver. „Verkopen wilde ik het schip niet, dan ben je alles kwijt. Daarom liet ik voor 40.000,- de Dageraad bij Jume- let ombouwen voor de sportvisserij. Het visruim werd uitgebroken, de re ling verhoogd, er kwam een extra toilet. Gelukkig had ik nog geld van mezelf. 5* ït De oude Engelmundusschool in Driehuis. Niet de sloop op zich maar de bouw van een vervangende gymnastiekruimte hield gistermiddag de gemoederen bezig. 1 MARKTPLEIN 7 IJMUIDEN TELEFOON 02550-13781

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5