Voorkeur voor vervanging door twee Nieuwe garage pronkstuk van het korps HAVELOZE PLEKJES IN OUD POLITIEBUREAU OPGEKNAPT kleinere accommodaties Filmfestival kent al twaalf deelnemers „Lichtboei” Thema-bespreking in Zwanennest Eerste boom van actie de grond in /w-ütmfaineL? BRINK Luchtverwarming $5 HEEMSKERKSE BUURT- EN CLUBHUIZEN IN VERKLARING Visie op 't werk f 5 7 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK NOVEMBER ZATERDAG 5 Onderbedeeld Herkenbaar STRIJD OM ZILVEREN PROSCAR BARST WEER LOS (Van een onzer verslaggevers) „Kerk en Samenleving” BEVERWIJK. Lang heeft het politiebureau aan de Bree- straat onderaan de onderhouds- lijst van gemeentelijke gebou wen gebungeld. Te lang eigenlijk, want de vele kamers en kamer- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Licht- boei-affaire blijft de gemoede ren bezig houden. Na het Bever- wijkse college en de gemeente- raadsfracties van het CDA-Be- verwijk en Heemskerk, is het dit maal de sectie buurt- en club- huiswerk van de Heemskerkse Gemeenschapsraad die zich over de slepende kwestie heeft uitge sproken. Menselijke maat Voorkeur tjes in het voormalige raadhuis, waarin de heren agenten hun da gen veelal doorbrengen, verkeer den in een haveloze toestand. De gemeente Beverwijk lapte hier en daar wel wat op, maar van een gedegen herstelplan was geen sprake en men richtte het finan ciële oog voornamelijk op het nieuwe politieburau aan de Kerkstraat. Dat nieuwe bureau laat nog wel even op zich wach ten en tot die tijd zal het Bever- wijkse korps het met het robuus te bureau aan de Breestraat moe ten doen. UNIEBOEK-TOP-TIEN LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V.- HEERHUGOWAARD - A uur reer ’an- zeer Zat. Ma (ADVERTENTIE) 50.15 ,The (ADVERTENTIES) een brokje doelmatigheid in gebracht 27,50 29,90 jeo- 1.30 otor- tras- 10 u. Ha- lem: tl. 5 u. g or zon. Fien- uur ard ind- de aanvraag voor u. De politiepost Wijk aan Zee kreeg een nieuwe Rangrover; een ijzersterke wagen die met het grootste gemak terreinoneffen- heden kan nemen. Een proefrit op het strand van Wijk aan Zee met h.i.p. Schoen aan het stuur, bewees die stelling. togen de leden van de raadscommissies openbare werken en openbare orde vrij dagmiddag naar het politiebureau, waar zij door commissaris H. Bremer en hoofd inspecteur J. Schoen werden rondgeleid en met eigen ogen konden zien dat het dure geld van de gemeentelijke schatkist voortreffelijk is besteed. In vroeger jaren werd het gebouw ge bruikt voor het opslaan van in beslag genomen auto’s, maar toen de politie die voertuigen in een hal aan de Meester van Lingenlaan plaatste, kreeg de garage er Wat is er zo allemaal gebeurd daar aan de Breestraat? Pronkstuk van de renova tie is de politiegarage geworden. Hier zwaait technisch ambtenaar De Heer de scepter in een ruimte, waarin alle moderne garagefaciliteiten zijn te vinden. Belangrijker echter nog dan het ruim telijke aspect vindt de sectie dat een buurthuis ook in andere zin goed bereik baar moet zijn: „De instelling en de werkers moeten”, aldus de verklaring, „herkenbaar zijn en voldoende gekend kunnen worden in een buurt of wijk waar het huis staat. Dat heeft te maken met persoonlijke relaties die dwars door allerlei activitei- Ook die aanschaf rekent men tot de reno vatie. „De agenten zouden die dingen niet meer willen missen”, aldus commissaris Bremer. „Vroeger moest de agent, die wat wilde vragen of meedelen aan het bureau, altijd van de mobilifoon in de auto gebruik maken, maar nu kan hij de wagen verlaten en met de draagbare portofoon contact met het bureau onderhouden”. een norm van 10.000, die vaak wordt gehanteerd voor de omvang van het werkgebied van een buurthuis, lijkt ook al is een wijk dicht bebouwd rijkelijk aan de hoge kant. Op woensdag 23 en donderdag 24 no vember wordt dit jaarlijkse evenement met als inzet de zilveren Proscar gehou den in de verbouwde grote zaal van de Progress Sociëteit aan de Heemskerkse Const. Huygenstraat. Dat dit filmfestival zijn sporen de afgelopen jaren heeft ver diend, blijkt wel uit ’t feit dat er deelne mers komen uit Apeldoorn, Breda, Den Helder, Santpoort en de Zaanstreek. Voor de beginnende filmer uit de IJ- mond is het zeker ook de moeite waard om in te schrijven èn vanwege de prijzen die in de beginnerscategorie te winnen zijn èn vanwege de beoordeling door publiek en jury. In een gezellige en amicale sfeer kan men van gedachten wisselen over eikaars (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Hoewel de inschrijf termijn pas op zondagavond 13 november sluit, hebben reeds twaalf deelnemers/ sters zich met in totaal achttien films aangemeld voor het zesde Progress Ama- teurfilmfestival. „Wellicht zijn er in diezelfde gedach tengang meerdere oplossingen denk- baar”, aldus de verklaring, die mede na mens de staven en besturen van de Heemskerkse buurt- en clubhuizen on dertekend is door sectie-secretaris A. Steen. Het Progress Filmfestival begint beide dagen om 20.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. tev. urn”, 37) valk 15 u: van za. 1 en lium aat: ste- t 17 20 t de i. 20 jen. 1.30- ands I”, 16 iras- 7.30 1 u. inse 25 9-22 0 u.: osha n de 16 jlw. 9-21 i.30- aan geplant. Wethouder C. Bodewes had alle lof voor de actie van het viertal, dat met rode oortjes de speech van de wethou der aanhoorde. „Jongens van lOjaar lopen vaak harder dan het gemeentelijk appa raat. Zij konden niet meer wachten en betrokken de bevolking in hun actie”. De jongens onderzochten welke bomen het in de badplaats kunnen uithouden. Intussen had ook de gemeente wat research ge pleegd. Toen de resultaten werden verge leken bleek dat het viertal dezelfde bomen voor de badplaats aanprezen als de plant- Er is de laatste paar jaar wel een kente ring zichtbaar. Aan de hand van een inter ne rapportage legde de korpsleiding de vinger op de „meest haveloze” plekjes in het bureau en stapte monter naar het gemeentebestuur. Het oude bureau diende hoognodig opgeknapt te worden. De heren en dames raadsleden zagen wel in, dat de situatie in het bureau niet meer te harden was: een lichte modernisering was wel op z’n plaats. De raad verstrekte goedkeuring aan diverse kredieten, waarna de bouw vakkers aan het werk konden. Het resul taat van de interne renovatie mag er wezen en omdat de korpsleiding dat ook vond, De poging van het gemeentebestuur om zo snel mogelijk met de bouw van het nieuwe politiebureau te beginnen, staat gelukkig een modernisering van de appa ratuur en het opknappen van het oude politiebureau aan de Breestraat niet in de weg. 4chter het politiebureau kreeg het korps de beschikking over een grote garage, ingericht met gloednieuwe apparaten. r Publikatie van het Bedrijfschap i Schildersbedrijf Z te Rijswijk (ZH). Andere feiten: in het bureau is nu een wapenkamer; werd een werksterkamer omgetoverd tot verbandkamer waar de dokter o.a. bloedproeven kan afnemen; kreeg de wachtcommandant een fraaie behuizing; is de trap naar de eerste ver dieping opgeknapt; kregen de kamers van adjudant A. Luisman, adjudant C. Beent jes, commissaris H. Bremer en hoofdin specteur J. A. Schoen een moderner aan zien; de vreemdelingen- en kinderpoli- tiekamer voorzien van nieuw meubilair; binnenkort komt er een draaiende dyna mische archiefkast en schaft men zich een nieuw, eigen portofoonnetje aan, waarmee bijv, de leden van een mobiele eenheid rechtstreeks contact met elkaar kunnen houden. De afgelopen zomer ging het sto koude brandalarmeringssysteem de deur uit en kreeg men de beschikking over een ultramodern meldingsapparaat, dat in nauwe relatie staat met de brandweer. De heren agenten, die op straat dienst doen, hadden in 1975 al portofoons gekregen. DE BEVOLKING van Wijk aan Zee heeft de bomenactie van Richard Kleine, Robert de Boer, Peter Burger en John Mijnen beloond. In een paar dagen tijds werden er bij dit nijvere viertal 1985 bo men en struiken besteld en vrijdagmiddag even over vier uur werd onder grote be- De sectie doet dit in de vorm van een mede namens de staven en besturen van de Heemskerkse buurt- en clubhuizen opgestelde verklaring, waarin duidelij ke voorkeur wordt uitgesproken voor vervanging van de huidige „Lichtboei” door twee kleinere accommodaties, na melijk één voor het gebied Oosterwijk (met Zuidbroek en Zwaansmeer) en een afzonderlijke voor de wijk Meerestein. Ombouw of nieuwbouw, en de exacte plaatsbepaling zijn vraagstukken, waar over de sectie zich in haar verklaring niet uitlaat. Volgens secretaris A. Steen zijn dat bestuursvraagstukken waaraan de sectie geen directe boodschap heeft. Met de verklaring heeft men de proble matiek nadrukkelijk alleen vanuit een visie op het buurthuiswerk als zodanig willen benaderen. „De Heemskerkse buurt- en clubhui zen hebben via hun overlegkanalen met de gemeente bij herhaling hun mening te kennen gegeven over de buurthuisvoor ziening in de wijken Oosterwijk, Meeres tein, Zuidbroek en Zwaansmeer. De be trokken werkers en besturen hebben het gevoel dat hun opstelling weinig is begre pen en willen daarom hun mening nader motiveren. Zij hopen op die manier een zinnige bijdrage te leveren aan de oplos sing van de huidige problematiek. Zij Een dergelijke opvatting over de buurt en over de taak van het buurthuis daarin, kan natuurlijk bestreden worden als al te idealistisch en weinig passend in het za kelijk bedrijf dat onze samenleving is geworden. Maar misschien moet juist daarom het buurthuis in onze tijd wel des te uitdrukkelijker kiezen voor de mense lijke maat, voor een stuk werk zo dicht mogelijk aan de basis. Het buurt- en clubhuiswerk heeft ook een taak, als het gaat om minder aan de buurt gebonden voorzieningen. Jongeren en volwassenen komen soms van heinde en ver voor een bepaalde cursus of voor een soosactivi- teit. Een centraal gelegen groot gebouw zou”, aldus de verklaring, „voor deze laatste activiteiten een oplossing bieden, met evenveel recht kan gesteld worden dat die mogelijkheden minstens zo goed geboden kunnen worden door een fijnmazig net van een aantal samen werkende kleinere instellingen. 16.15 0 u.: j. za. ine”. ange a. 14, 16 a.l. BEVERWIJK..De ontmoetingsgroep „Kerk en Samenleving” houdt zondag om 10 uur in het Zwanennest, Dommelsingel 4a, een bijeenkomst met als thema „man en vrouw”. Als spreekster is uitgenodigd mevr. Sienie Strikwerda-Van Klinken. Zij is lid van een groep van 10 vrouwen, die onder de naam „Werkgroep feministische theologen” binnen de kerken optreden om „meer waardering en ruimte te vragen voor vrouwelijke geloofservaring en vrou welijk geloofshandelen met het doel een menselijke samenleving te helpen opbou wen waar mannen en vrouwen baat bij hebben". De feministische theologie is een vorm van bevrijdingstheologie, evenals de zwar te theologie in de derde wereld. Onder drukte mensen ervaren de Bijbel als een bevrijdingsboek, dat geen discriminatie kent naar stand, ras of sekse, op basis waarvan mensen worden onderdrukt. De feministische theologen zijn zich ervan be wust, dat de ondergeschiktheid van de vrouw door de kerk bevorderd is. De vormgeving van het christelijk geloof werd bijna uitsluitend door mannen be paald. Dat had niet alleen gevolgen binnen de kerk, maar was ook in de opbouw van de westerse maatschappij van grote in vloed op de moraal en op de rolverdelin gen tussen man en vrouw. Nu vrouwen op hun eigen manier de Bijbel gaan lezen ontdekken zij dat de Bijbel de rollen niet vastlegt. In het Evangelie zien we dat Jezus tegenover vrouwen een heel andere hou ding aanneemt dan gebruikelijk was in zijn tijd. Na de toespraak van mevr. Strikwerda is er een gesprek en discussie. Op de informatie-tafel ligt een extra nummer van het blad van de ontmoetingsgroep, met informatie over de feministische theo logie en over de vrouwenbeweging. De collecte is bestemd voor het Afrikaans Nationaal Congres (A.N.C.), de onder grondse verzetsbeweging van zwart Zuid- Afrika. De tien meest gekochte boeken in okto ber 1977 1. Henk Barnard KON HESI BAKA - Kom gauw terug bekroond met de Gouden Griffel '77 (Van Holkema Warendorf)15,90 2. Alex Haley ROOTS - Wij, zwarten (Van Holkema Warendorf)34,90 3. Raymond Cartier DE TWEEDE WERELDOORLOG. 2 delen (Van Holkema Warendorf) ..f 39,80 4. Rob de la Rive Box GROOT AUTOBOEK (Romen) 5. Leonard de Vries DANK U, MENEER EDISON Boek en Langspeelplaat (De Gooise Uitgeverij) 6. Drs B. G. J Elias DE TACHTIGJARIGE OORLOG (Fibula-van Dlshoeck)22,50 7. ALLE ETSEN VAN REMBRANDT afgebeeld op ware grootte (De Haan)ƒ24,50 8. Rien Poortvliet KALENDER 1978 (Van Holkema 4 Warendorf)21,50 9 Wim Hofman WIM bekroond met de Zilveren Griffel ’77 (Van Holkema 4 Warendorf)14,90 10. WONDERBAARLIJK DIERGEDRAG (National Geographic Society - De Haan)55,00 TOP-TIP VOOR NOVEMBER H. Peekei 90 JAAR CARRÉ Boek en Langspeelplaat (De Godee Uitgeverij) 29,90 (verkrijgbaar In elke boekhandel) een buurtvoorziening te zijn kunnen beantwoorden. Ze dienen met andere woorden in voldoende mate bereikbaar te zijn voor de buurtbewoners voor wie ze bestemd zijn. Bereikbaarheid heeft te maken met ruimtelijke afstand. Kinderen die voor een groot deel de klandizie vormen van het buurthuis moeten bijvoorbeeld zonder al te veel problemen zelfstandig naar het gebouw kunnen komen. Brede verkeerswegen vormen in dat opzicht op z’n minst een ernstige belemmering voor de bereikbaarheid van een buurthuis”. „In de tot nu toe gevoerde discussie over de Lichtboei zijn de voorgestelde oplossingen nauwelijks beoordeeld van uit een visie op het werk. De Heemskerk se instellingen rekenen het juist tot hun L taak een pleidooi te houden voor het werk zoals zij dat zien. Het is niet aan hen aan te geven hoeveel het buurthuiswerk de gemeenschap waard is. Maar zij zijn er wel van overtuigd, dat het mogelijk moet zijn tot een reële en gezamenlijke oplossing te komen, wanneer het buur thuiswerk werkelijk van belang wordt geacht voor de betrokken bevolking”, zo besluit men. Tijdens de persconferentie waarin de ze verklaring bekend werd gemaakt, ble ken de vertegenwoordigers van de sectie niet bereid het standpunt van de Heems kerkse buurt- en clubhuizen te toetsen aan de diverse plannen met betrekking tot de nieuwbouw van „De Lichtboei”. Men was van mening, dat de belangheb benden er hun eigen conclusies maar uit moesten trekken. Overigens zij ten overvloede nog ver meld, dat „De Lichtboei” geen deel van de sectie uitmaakt: het buurthuis aan de Maasstraat oriënteert zich wat het werk betreft meer op Beverwijk dan op Heemskerk. Wel krijgt het bestuur de notulen en agenda’s van de sectieverga deringen toegestuurd. Het veel bespro ken buurthuis op de grens van Bever wijk en Heemskerk is dan ook uitvoerig op de hoogte gesteld van de verklaring van de Heemskerkse buurt- en club huizen. werkwijze, ideeën en toepassingen van het medium film. Ook dit jaar zijn er weer twee categori eën: naast de beginnende filmer kan ook de reeds gevorderde amateur inschrijven. In beide genres worden voor de eerste tot en met de vierde plaats prijzen uitgeloofd van 100 tot 25. Hoewel de jury het N-H ’63 jureringsmo- del zal hanteren, speelt de stem van het publiek de voornaamste rol in de toeken ning van de absolute hoofdprijs, de zilve ren Proscar. Diegenen die alsnog willen inschrijven, kunnen zich in verbinding stellen met de heer J. Smulders, Dinkel- straat 73 in Beverwijk (02510-36765). Het inschrijfgeld per film bedraagt ƒ2,50 en dat geldt tevens als entree. Ook 16 mm. kunnen ingezonden worden, omdat alle benodigde apparatuur aanwezig is. Na tuurlijk is het toegestaan om de films met eigen apparatuur te vertonen. vrezen namelijk, dat er oplossingen ge forceerd gaan worden die eerder gemoti veerd worden door wat op dit ogenblik haalbaar schijnt dan door het belang van de mensen om wie het in wezen gaat”, zo wordt de verklaring van de sectie over de buurthuisvoorziening in de wijken Oos terwijk en Meerestein beargumenteerd. ten heen de basis kunnen vormen voor onderlinge saamhorigheid en een geza menlijke verantwoordelijkheid voor de woon- en leefomgeving in de betrokken wijk. Vooral in nieuwbouwwijken heeft het buurthuis daarin een belangrijke en soms moeizame taak. Buurten ontstaan niet omdat er een aantal huizen bij el kaar worden gezet: buurten moeten ge maakt worden door de mensen die er wonen. Dat er in de vier grenswijken een ontstellend gebrek is aan buurtcontac- ten, is door het leefbaarheids-onderzoek van enkele jaren geleden in deze wijken wel heel uitdrukkelijk aangetoond. De mogelijkheden om tot enige saam horigheid in een wijk te komen, hebben Uiteraard hun beperkingen. Brede verkeersaders en groenzones worden moeilijk overbrugd. Maar het valt nau welijks voor te stellen dat een willekeuri ge gemeentegrens zoals die tussen Bever wijk en Heemskerk een reële drempel zou vormen in het onderlinge buurtcon- tact. Wel zal de omvang van het aantal inwoners dat in een bepaald gebied woont, stellig bepalend zijn. Het is moei lijk precieze aantallen te noemen maar Deze visie toepassend op de vier Heemskerkse/Beverwijkse grenswij ken”, zo komen de Heemskerkse buurt en clubhuizen dus uiteindelijk tot de kern van de zaak, „menen wij onze voor keur te moeten uitspreken voor een twee tal accommodaties in dit gebied, name lijk voor Oosterwijk (met Zuidbroek en Zwaansmeer) en voor Meerestein, die door de groenstrook naar onze mening duidelijk worden geaccentueerd als af zonderlijke wijken”. Als u de winterschilder vraagt om zijdeglans, bent u in elk geval schitterend uit. Laat kómen die vakman. En pak de gulle premie van 30 gulden. Per man! Per dag! Uw installateur: Kal koven weg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11, Postbus 157, Telefoon (02207) 1 27 18 „De Heemskerkse instellingen”, zo vervolgt men, „gaan er van uit dat buurt- en clubhuizen voorzieningen zijn waarop de verschillende wijken in de gemeente naar kwaliteit en spreiding gelijkelijk recht hebben. Het staat voor hen buiten discussie, dat in dit opzicht de wijken Oosterwijk en Meerestein rij kelijk zijn onderbedeeld en dat daar voor op korte termijn een oplossing moet worden gevonden. In dit verband hebben zij in hun geza menlijk overleg herhaaldelijk gepleit voor zogenoemde kleinschaligheid. Daarmee wil gezegd zijn, dat buurthui zen zó over een woongebied gespreid moeten worden dat ze aan hun doel Een groot deel van het wensenpak ket van het korps is nu ingewilligd; er is flink wat ruimte bij. De heer De Heer kan waardoor het arbeidsklimaat verbeterde, hier rustig het onderhoud van de politie auto’s uitvoeren en technisch onderzoek plegen aan motorvoertuigen. Aan de zijde van het Meerplein werd een kanteldeur geplaatst, die als ingang dienst doet. Veel werk is hier verricht in eigen beheer (het aanleggen van de elektrische leidingen bijv.) en de kwaliteit van dit „avondwerk” was zodanig, dat het PEN kwistig compli menten uitdeelde. 4L I*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7