MVV'er wil naar Amerika Vandalisme Geslaagde rentree Voorstopper Wellerdieck van Telstar: 99 supporters in treinen van Willy Brokamp (Van onze sportredactie) AZ VOORAL IN TWEEDE HELFT DUIDELIJK STERKER ZEBEC KOMT SPIONEREN BIJ PSV Scherpe kritiek op arbitersbond in Duitsland I -maandag ,3 J F 13 SPORT NOVEMBER 7 Feiten Steriel Matheid Doodstil Zonder bewaker f SP0R1EF dsen 6,39 im, Arno Wellerdieck van Telstar in duel met Aad Mansveld (2) terwijl Clyde Best (rechts) toekijkt. JAN PREENEN srd 243,00 6,32 Een woordvoerder van de Neder- landse Spoorwegen schatte de zon- dagavond aan de treinen toege- B brachte schade op enkele duizenden guldens. Bij PSV-AZ raakten supporters! van beide teams met elkaar slaags, waarbij de politie moest ingrijpen. doorzichtigheid. PSV bracht zichzelf in grote moeilijkheden nadat in het begin van de tweede helft door Kees Rijvers de wis sel Stevens-Deacy werd doorgevoerd. Vanaf dat moment namelijk konden de Noordhollanders de wedstrijd naar zich toetrekken. Huub Stevens was er tot dan toe uitstekend in geslaagd Jan Peters vol komen aan banden te leggen. De taak van Stevens na de wissel moest worden over genomen door Harry Lubse, maar die gaf de Alkmaarse middenvelder zoveel ruimte dat hij niet alleen zelf herhaaldelijk de diepte in kon duiken, mkar ook een aantal schitterende dieptepasses in de voorste lijn kon laten neerdwarrelen. Kees Rij vers: „Ik wilde meer druk op het doel van AZ. Stevens is nu eenmaal minder offen sief dan Lubse. Dat er daardoor meer ruimte voor AZ op het middenveld kwam, heb ik op de koop toe genomen. Dat er na die wissel in de hele ploeg grote gaten vielen, dat kan natuurlijk niet worden toe geschreven aan_die ene wissel”. (Van onze sportredactie) VELSEN. De manier, waarop Louis van Gaal Telstar een kwartier voor tijd naast Feyenoord probeerde te zetten, was tekenend voor de wijze, waarop de lange spitsspeler het voetbal pleegt te benade ren. Zoals altijd streelde de technisch sterke Van Gaal de bal waar een ander De voorste lijn waarmee Kraay tegen AZ aantrad, bestond uit Johnny Metgod, woensdag nog een uitstekend laatste man tegen Barcelona, Kees Kist en Henk van Rijsoever, normaal linkerverdediger in het AZ-team. Kraay: „Ik heb nu eenmaal geen specifieke linkerspits. Van Rijnsoever is hard zou hebben uitgehaald, toen het leer na een inzet van Mikkelsen via de onder kant van de lat voor zijn voet was ge sprongen. Uitgekiend lobde Van Gaal de bal over Treytel, maar aangezien die actie in slow-motion werd afgewerkt werd laatste man Michel van de Korput een herkansing gegund, die voldoende was om de voor de hand liggende score van 1-1 te voorkomen. Niet voor niets herinnerde Van Gaal na afloop van het door Feyenoord ten onrech te met 1-0 gewonnen duel er aan dat hij zo’n twee maanden geleden niet als een spits van het soort Kist en Van Kooten was aangetrokken. Die zouden in zo’n riante positie het net aan een kwaliteitstest heb ben onderworpen of de bal buiten het stadion hebben gejaagd. In ieder geval zou Van de Korput nooit meer in het spel zijn betrokken. Van Gaal verafschuwt echter dergelijke acties, vindt het belangrijk dat hij de controle over de bal niet verliest en prefereert schoonheid boven zakelijkheid. Niet voor niets was hij liever naar Volen dam gegaan toen hij het kortgeleden in België bij FC Antwerp voor gezien hield. „Louis wil het allemaal nog wel eens te mooi doen”, merkte trainer Mircea Pete- scu op. De Roemeen had in die omstreden 75ste minuut liever een wat minder fraaie oplossing gezien van Van Gaal: „Op zo’n moment moet je professioneel handelen en alleen zorgen dat die bal in het doel komt. Hoe, dat maakt niet uit”. Van Gaal daaren tegen: „De bal kwam hard van de lat af en was moeilijk onder controle te brengen. Het lukte me niet snel genoeg om de bal goed voor mijn been te krijgen, waardoor Treytel zich nog kon herstellen en voor me op kon duiken. Het enige dat ik toen nog kon doen was een wippertje over Treytel. Geef ik die bal een lel dan kun je ’m ergens hoog in de tribunes gaan zoeken”. Het was bepaald niet het enige moment, dat het zo opvallend gedevalueerde Feyenoord werd ontzien. Een Feyenoord dat door Telstars voorstopper Arnol Wellerdieck terecht werd afgeschilderd als een „doodgewone middenmoter”: „Vóór de wedstrijd dacht ik aan één punt. Achteraf zeg ik, we had den moeten winnen. We hebben zeker één punt zomaar weggegooid”. In eerste instantie zorgde de zege ervoor dat de kijk van Feyenoords trainer Bos- Willem van Hanegem, die zonder specia le bewaker in de achterste punt van het Alkmaarse middenveld zowel defensief als offensief weer een sterke indruk maak te: „Met een iets meer geroutineerd elftal winnen we met 2- of 3-0 van PSV. Kwestie van even een balletje opzij leggen voor een opkomende ploegmakker. Dan is het ge heid kassa. Zien ze bij ons nog niet. Willen nog te veel zelf het karwei afronden. Wat het voor de tegenstander natuurlijk wel eenvoudiger maakt”. Inderdaad, proble matisch is het voor de Eindhovenaren in die tweede speelhelft dan ook nooit gewor den. Daarvoor waren de acties van Loek Ursem, ingevallen voor Spelbos (vlak voor tijd zou ook Hovenkamp uitgewisseld wor den voor Nijdam), Kees Kist en Ook Jan Peters vaak te doorzichtig, hoewel Van Beveren duidelijk meer in actie moest ko men dan voor de rust. kov op de gang van zaken weer verre van helder was. Even later trok de mist voor zijn ogen toch enigszins op en legde hij alsnog enke le feilen van het bij vlagen opnieuw stum perende Feyenoord bloot: „Je mag rustig spelen, maar dat hoeft niet in te houden dat je ook statisch gaat voetballen. Het middenveld speelde te veel op één lijn”. Boskov was echter allang blij dat zijn ploeg weer enigszins uit de anonimiteit te voorschijn is gekomen: „Er mocht dan het een en ander nog niet kloppen, maar op de eerste plaats moest op resultaat worden gespeeld, omdat een zege broodnodig was om het zelfvertrouwen op te vijzelen”. Dankzij een gelukkige samenloop van omstandigheden slaagde Feyenoord daar in, zij het verre van overtuigend. In de Best kan sterk zijn op de vierkante me ter, maar zal vermoedelijk pas werkelijk rendabel worden als Nico Jansen weer speelbaar is. „Tot die tijd zal Feyenoord nog blijven sukkelen”, had Mansveld en kele dagen geleden nog opgemerkt. In ver gelijking met de langzaam-aan-actie, die Feyenoord gistermiddag vaak uitvoerde is een „sukkelgang” nog een vrij snelle ma nier van voortbewegen. De bal werd risico loos rondgespeeld, waarbij de indruk werd gewekt dat de spelers de verantwoor delijkheid voor een slechte pass niet durf den te nemen. Telstar (met Krone in plaats van Nassa op het middenveld) ging daar entegen veel doortastender te werk, waar bij meestal een veel hoger tempo werd aangehouden. Trainer Petescu had graag gezien dat zijn spelers wat meer doordacht te werk waren gegaan („Tegen een ploeg als Feyenoord moet je voorkomen dat je teveel kracht verspeelt”), maar juist door die onbevangenheid en het snelle handelen was Telstar wel vaak de betere ploeg. Hendriks (tweemaal vrij voor Treytel), Mikkelsen en Van Gaal zagen echter de winnende voortzetting over het hoofd, waardoor de goal van Mansveld geen ge zelschap meer kreeg. Ook niet toen Telstar na rust steeds minder zekerheden wilde inbouwen en Feyenoord via de counter nogal wat ruimte bood. 40ste minuut gleed Jos Jonker onderuit, waardoor René Notten vrij entree kreeg in de defensie van Telstar. Notten schoot van afstand hard in, doelman Van der Meeren sloeg de bal in een reflex van zich af en de op het juiste moment opgekomen laatste man, Aad Mansveld, kon ongehinderd in tikken. Daarna bleef hij angstvallig ver borgen in zijn laatste linie, zoals hij ook vóór zijn uitstapje iedere vorm van risico achterwege had gelaten. Vooral doelman Van der Meeren, die Telstar het liefst zo snel mogelijk wil verlaten („Het waarom in deze zaak doet er niet toe”) hield zijn ploeg echter nog enigszins in de race op momenten dat Van Deinsen (in de rust ingevallen voor Melis) en Van der Lem alleen voor hem versche nen. Een nog grotere beloning voor het steriele spel zou voor Feyenoord echter te veel van het goede zijn geweest. Ook werden supportersbussen" van AZ bekogeld. Op het station van Eindhoven werden twee PSV-sup- porters door de politie aangehou den. Later op de avond zijn zij weer vrijgelaten. Voor een belangrijk deel was die behou dendheid terug te voeren op de dreiging, die van Van Gaal uitging. Diens directe tegenstander, Van de Korput, bad in ieder geval regelmatig assistentie nodig, wat weer tot gevolg had dat minder aandacht werd besteed aan de beide andere aanval lers Caljouw en Mikkelsen. Dankzij de steun van zijn collega’s kwam Van Gaal gistermiddag beter uit de verf dan Feyen oords puntspeler Clyde Best, die welis waar het spel redelijk verdeelde, maar vrijwel steeds weer kon vaststellen dat zijn inspanningen niet aan zijn teamgeno ten waren besteed. iche ▼al- s re- llijk ■en Lang zal Maasticht niet kunnen genieten van Brokamp, omdat hij begin volgend jaar in Amerika gaat voetballen bij de New York Cosmos of bij de Chicago Stings. George Knobel, de man die de touwtjes bij MW in handen heeft, vindt het zeer spijtig dat zijn vedette niet blijft. Bobby Vosmaer, die met Brokamp naast zich niet kon uitblinken, is de man die Brokamps rol in de toekomst gaat ovememen bij MW. 74,00 33,00 b 120,00b 49,00 66,00 1,45 162,50 37,00 6,50 105,00 34,50 57,80 122,00 55,00 67,50 57,50 48,00 33,80 70,00 129,00 114,50 107,50 28,30 120,50e 74,60 161,50 58,00 51,00 41.50 56,00 53,20 41,10 640,50 46,10 40,10 73,50 53,60 27,10 36,50 132,80 29,80 52,00 99,00 67,00 58,00 1,90b 61,50 147,00 139,00 56,30e 197,70 65,00 53,00 150,00 70,00 34,20 158,00 79,00 83,00 60,50 33,00 95,00 96,00 68,20e 66,50 193,50 36,70 105,00 110,00 107,00 62,10 43,10 44,20e 257,00 455,00 138,00 98,00 390,00 MAASTRICHT. Willy Brokamp heeft zaterdagavond tegen FC Den Bosch zijn rentree gemaakt bij MVV. Brokamp speelde buitengewoon goed, ondanks het feit dat hij vijf maanden geen bal had aangeraakt en slechts een weekje training in de benen had. Brokamp liet zien dat hij verre van versleten is. Hij was steeds aanspeelbaar, bracht rust in het spel en scoorde bovendien op formidabele wijze de derde Maastrichtse treffer voor MVV, dat uiteindelijk met 3-1 won. Ondanks het vriendelijk lachende en enige luchthartigheid uitstralende gezicht van Kees Rijvers kon hij toch niet hele maal verbloemen teleurgesteld te zijn met het uiteindelijke 0-0-resultaat. De eerste 20 minuten waren duidelijk in het voordeel van de PSV’ers, die toen al AZ op een achterstand hadden kunnen zetten als Gerrie Deykers iets meer geluk met zijn inzetten had gehad. AZ-manager Hans Kraay: „Waren dat nu echte scoringskan sen? Wel, als dat zo is, dan hebben wij er minstens evenveel, zo niet meer gehad dan PSV”. Kraay toonde zich een duidelijk tevreden mens en dat niet alleen omdat AZ er als eerste in was geslaagd bij PSV een puntje weg te halen. Kraay: „Met het gede monstreerde voetbal van vanavond tegen PSV geloof ik dat AZ weer op de weg terug is, ja. Ondanks de uitschakeling door Bar celona hebben we daar al positief voetbal laten zien. Ook vanavond hebben we weer op de winst gespeeld. Met drie spitsen voorin is, dacht ik, het maximale wat je tegen PSV thuis kunt doen”. Ook zijn vroegere collega’s spaar de Berner hiet. „Zeker tachtig pro cent van alle scheidsrechters in West Duitsland zijn thuisfluiters”, aldus Berner in het maandblad „Sport”. Berner noemde met name Jürgen Messmer uit Mannheim het toon beeld van een „home-referee”. „Messmer had als specialiteit om in het eerste half uur van de wedstrijd de thuisclub een strafschop cadeau te geven”, verklaarde Bemer. Ook Walter Esweiler, die in de tweede ronde van het toernooi om de UE- FA-beker onlangs het duel AZ’67- Barcelona leidde, kreeg een veeg uit de pan. „Bij hem gaat het niet om recht en regels, maar om zijn carriè re. Bemer haalde als voorbeeld aan de wedstrijd Hertha BSC-Bayern München, in 1975 waarin Esweiler Hertha een strafschop schonk, om dat voorzitter Treichel, die te boek staat als een zeer trouwe Hertha- aanhanger, op de tribune zat. Dé kans voor Louis van Gaal om Telstar op 1-1 te zetten. De bal wordt over keeper Treytel gelobd, waarna Van de Korput (links) echter zal onruimen. overtredingen van onder meer Peter Arntz slechts met een waarschuwende wijsvin ger afdeed. In de eerste speelhelft onder brak Derks het spel slechts twee maal voor Alkmaarse overtredingen. Wat PSV-trai- ner Kees Rijvers deed opmerken: „We waren veel te hef op de helft van de tegenstander. We hebben alleen maar geïncasseerd en niets uitgedeeld. Veel te gelaten hebben we gespeeld”. De verklaring voor het verliespunt van de Eindhovenaren is te simpel vanwege de Willy Brokamp: Doelpunt tegen Den Bosch Volgens een verklaring, toege- voegd aan het artikel, heeft de re dactie van het maandblad „Sport” de uitspraken van Bemer aanzien lijk afgezwakt om processen wegens smaad te voorkomen. Rijvers (Van onze sportredactie) DUSSELDORF. Dieter Bemer uit Enzberg heeft zaterdagavond voor de televisie in het programma „Aktuelle Sportstudio” en in de jongste uitgave van het vrije-tijds- magazine „Sport” scherpe kritiek geuit op de Westduitse scheidsrech- tersbond. De 39-jarige oud-scheids- rechter - hij floot 25 competitiewed strijden in Bundesliga-verband en stuurde afgelopen zaterdag zijn li centie terug uit onvrede met de werkwijze van de scheidsrechters- bond - gebruikte termen als „Maf- fia-praktijken” om de handelingen van voorzitter Treichel te om schrijven. Aanhang van FC Urecht, vroeger de Bunnik-zijde genoemd en thans L East Side geheten, sneed in de trein Jl Venlo-Eindhoven twee zittingen I open. Bij de wedstrijd FC WV-FC Utrecht heeft de Venlose politie twee baldadige Utrecht-supporters I van 19 en 21 jaar opgepakt en naar het bureau overgebracht. Eén sup- R porter had het petje van een jeugdi- B ge WV-aanhanger in de brand ge stoken, terwijl de andere Utrechter B een vechtpartij was begonnen. De beide supporters zijn in de loop van I de avond nadat proces-verbaal was I opgemaakt weer op vrije voeten ge steld. Supporters van Ajax brachten de trein Nijmegen-Amsterdam ter I hoogte van Arnhem tot stilstand door aan de noodrem te trekken. Telstar wil de Roemeense voetballer Dinu vóór de tweede helft van de competitie inlijven. Als dan nog geen overeenstemming is bereikt zal van zijn komst worden afgezien. Voorzitter Zwlkstra van Telstar: „We hebben geld voor hem gereser veerd, maar als hij niet binnen enkele maanden naar Nederland kan komen zullen we onze po gingen staken”. Zwikstra verwacht op korte ter mijn telefonisch contact te zullen krijgen met bondscoach Kovacs van Roemenië, waarna de transfer een feit moet worden. Zwikstra. „Moge lijk dat ik deze week nog naar Roemenië ga, maar dat hangt van zoveel factoren af dat ik daar gewoon nog geen zekerheid over heb. De stapel papieren, die we tot nu toe van de „zaak Dinu” hebben zal nog wel hoger worden”. UTRECHT. Zondag hebben supporters van verschillende voet balclubs bun vreugde of verdriet weer afgereageerd op de treinen waarmee zij reisden. Zo uitte een deel van de Feyenoord-aanhang zijn vreugde over de overwinning op Telstar in Velsen in de trein Velsen-Haarlem met het kapotsnij- den van vijf banken, het stukmaken van twintig tl-lampen, het Inslaan van verschillende ruiten en het ont-1 zetten van een buitendeur van de trein. Op het station van Haarlem, bij het overstappen op de trein naar Rotterdam, werd daarop nog eens een closetpot gesloopt en nog enige 1 tl-buizen vernield. EINDHOVEN. In de 13e competi tiewedstrijd verspeelde PSV zaterdaga vond met een doelpuntloos gelijkspel te gen AZ’67 het eerste winstpuntje op eigen veld. De Eindhovenaren, die vorige week tegen Sparta al meer kregen dan ze in feite verdienden (1-0-zege in de allerlaat ste minuut), slaagden er geen moment in hetzelfde niveau te bereiken als tegen de Rotterdammers. Er lag vooral in de tweede helft een matheid over het spel van de Brabanders zodat de Kraay-forma- tie bijzonder weinig tegenstand van de eredivisie-ranglijstaanvoerder onder vond. Sterker: AZ domineerde in de twee de speelhelft zodanig dat het verwonder lijk mag heten dat de Noordhollanders uiteindelijk de overwinning niet naar zich toe hebben getrokken. De PSV-verklaring voor die plotselinge matheid, die men eerder bij de Alkmaar- ders had mogen verwachten na de uitput tingsslag van woensdagavond tegen CF Barcelona, heette provinciegenoot Frans Derks, die na twee en een half jaar einde lijk weer eens een thuiswedstrijd van PSV toegewezen had gekregen. Derks, vorige week dinsdag 47 jaar oud geworden, maakte inderdaad wat beoordelingsfou- ten, terwijl hij ook een aantal fikse AZ- PSV te lief de enige die links buitenom kan. Boven dien heeft die knaap geen enkel probleem met welke plaats dan ook in het elftal. Johnny Metgod heb ik in de eerste helft als rechterspits laten lopen, omdat hij een speler is die kan scoren. Ik moet echter toegeven dat hij het als libero na rust een stuk beter heeft gedaan. Trouwens, het hele -elftal speelde erg sterk toen. Het was doodstil in het stadion en dat is voor mij het bewijs dat PSV vrijwel nooit in zijn spel is kunnen komen”. BRUNSWIJK. Chef trainer Branko Zebec van Eintracht Braunschweig, in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegenstander van PSV, komt de ploeg uit Eindhoven bekijken. Hij zal zondag toeschouwer zijn bij de ontmoeting FC Twente-PSV. „ER IS ZEKER EEN PUNT WEGGEGOOID”

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13